- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної
політики та продовольства
N 304 від 19.06.2017 )
Про затвердження Порядку працевлаштування випускників аграрних вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням з урахуванням специфіки галузі
Виконуючи вимоги статті
52 Закону України
"Про освіту", статті
56 Закону України
"Про вищу освіту", статті
197 Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р.
N 992 "Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням", від 29 червня 1999 р.
N 1159 "Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості" та з метою забезпечення реалізації права на працевлаштування за фахом випускників аграрних вищих навчальних закладів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок працевлаштування випускників аграрних вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням з урахуванням специфіки галузі (додається).
2. Керівникам аграрних вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації, Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій:
2.1. Запровадити з 01.08.2005 в аграрних вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації затверджений Порядок працевлаштування випускників аграрних вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням з урахуванням специфіки галузі, і здійснити комплекс заходів по контролю за його дотриманням.
2.2. Налагодити тісну співпрацю із замовниками фахівців щодо оперативної зміни у разі необхідності їх спеціалізації у підготовці, направлення на виробничу практику, визначення теми і змісту дипломного проекту (роботи), сприяння працевлаштуванню молодих випускників аграрних вищих навчальних закладів.
3. Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій разом із профспілкою працівників АПК забезпечити контроль за виконанням заходів, передбачених у колективних договорах підприємств, установ, організацій щодо надання роботи за фахом молодим фахівцям - випускникам аграрних вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням та цільовими направленнями.
4. Департаменту аграрної освіти та науки (Бойко М.Ф.) включати питання організації направлення на роботу молодих фахівців і працевлаштування їх за призначенням на виробництві під час розгляду звітів по контракту керівників аграрних навчальних закладів, формування рейтингу аграрних вищих - навчальних закладів, перевірок їх діяльності тощо.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Мельника С.І.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики
06.06.2005 N 248
ПОРЯДОК
працевлаштування випускників аграрних вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням з урахуванням специфіки галузі
1. Загальна частина
1.1. Цей Порядок розроблено відповідно до статті
52 Закону України
"Про освіту", статті
56 Закону України
"Про вищу освіту", постанов Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р.
N 992 "Про Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням", від 29 червня 1999 р.
N 1159 "Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості" з урахуванням специфіки галузі.
1.2. Випускники аграрних вищих навчальних закладів, яким присвоєно кваліфікацію фахівця з вищою освітою різних освітньо-кваліфікаційних рівнів і які працевлаштовані на підставі направлення на роботу, вважаються молодими фахівцями протягом трьох років з моменту укладання ними трудового договору із замовником.
1.3. Керівники вищих навчальних закладів після зарахування осіб на навчання за державним замовленням, які мають цільове направлення, видане згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р.
N 1159 "Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості", укладають з ними та роботодавцями-замовниками угоду за формою згідно з додатком 1.
1.4. Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління та управління агропромислового розвитку обласних, районних державних адміністрацій вживають заходів, спрямованих на працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням згідно з установленими квотами, а також за рік до закінчення навчання інших осіб, які навчаються за державним замовленням, подають перелік місць працевлаштування та умов, які вони зобов'язуються створити випускнику (забезпеченість житлом, розмір заробітної плати, інші соціальні гарантії).
Замовники несуть відповідальність за достовірність поданої інформації про потребу у фахівцях.
2. Права і обов'язки замовників та випускників
2.1. Згідно з угодою випускник зобов'язаний оволодіти всіма видами професійної діяльності, передбаченими відповідною кваліфікаційною характеристикою, а вищий навчальний заклад повинен забезпечити якість та рівень підготовки фахівця з вищою освітою.
2.2. Замовники можуть за рахунок своїх коштів надавати студентам матеріальну допомогу, а також встановлювати доплати до державної стипендії. Граничні розміри зазначених виплат не обмежуються.
2.3. Випускники, які навчалися за державним замовленням і укладеною угодою з вищим аграрним навчальним закладом і замовником, повинні відпрацювати за місцем призначення не менше трьох років.
2.4. Розірвання випускником угоди, передбаченої пунктом 1.3. цього Порядку, допускається з таких поважних причин:
встановлення інвалідності 1 або 2 групи, внаслідок чого випускник не може виїхати на роботу за призначенням;
встановлення інвалідності 1 або 2 групи у дружини (чоловіка) випускника, одного з батьків (або осіб, які їх замінюють) випускника;
якщо випускник - вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину у віці до трьох років, або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одинокі мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), у тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщиків, мічманів і офіцерів у Збройних Силах, Державній прикордонній службі. Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;
вступ до вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації для випускників вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації;
вступ до аспірантури з відривом від виробництва за рекомендацією вчених рад аграрних вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації після відпрацювання не менше року за направленням;
невиконання замовником умов, передбачених в направленні, виданому аграрним вищим навчальним закладом.
2.5. Розірвання угоди за ініціативою замовника допускається у разі:
неможливості надання випускникові роботи за спеціальністю згідно з медичним висновком (якщо медичний огляд для прийняття на роботу відповідно до законодавства є обов'язковим) або висновком медико-соціальної .(експертної) комісії;
банкрутства замовника.
Якщо випускник без поважних причин не захистив дипломний проект (роботу), замовник може надати йому роботу з урахуванням одержаної спеціальності та кваліфікації.
2.6. Випускник, призваний на строкову військову службу до Збройних Сил, після її закінчення зобов'язаний прибути на роботу за призначенням.
Перебування у Збройних Силах зараховується в передбачений угодою термін роботи за призначенням. Це стосується також випускників, які проходять альтернативну (невійськову) службу.
2.7. Час перебування жінки у відпустці після закінчення вищого навчального закладу у зв'язку з вагітністю, пологами, доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до терміну роботи за призначенням.
2.8. Якщо умови угод, укладених до шлюбу чоловіком і дружиною, не передбачають направлення їх до одного й того ж населеного пункту, місце їх роботи визначається за домовленістю між ними та замовниками, а у разі, коли-вони не дійшли згоди, один з подружжя має право розірвати договір в односторонньому порядку.
2.9. У разі неприбуття молодого фахівця за направленням або відмови без поважної причини приступити до роботи за призначенням, звільнення його з ініціативи адміністрації за порушення трудової дисципліни, звільнення за власним бажанням протягом трьох років випускник зобов'язаний відшкодувати в установленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати.
2.10. Випускникові, якому відмовлено в прийнятті на роботу після прибуття до місця призначення, замовник компенсує витрати, пов'язані з переїздом випускника і членів його сім'ї як до місця призначення, так із поверненням до постійного місця проживання (якщо він був направлений до іншої місцевості) згідно з визначеними в угоді умовами.
У разі відмови у прийнятті на роботу за призначенням і звернення молодих фахівців до центрів зайнятості замовники відшкодовують державній службі зайнятості всі витрати, пов'язані з працевлаштуванням, перепідготовкою, виплатою допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги в розмірі стипендії під час проходження професійної підготовки та перепідготовки. Одержані кошти спрямовуються до місцевої частини Державного фонду сприяння зайнятості населення.
2.11. Спори, що виникають у разі порушень угоди, розглядаються в судовому порядку.
3. Порядок працевлаштування випускників, які навчались за державним замовленням
3.1. Випускники вищих навчальних закладів працевлаштовуються на місця, доведені до вищого навчального закладу відповідно до укладених угод.
3.2. Керівництво вищого навчального закладу не пізніше ніж за рік до закінчення навчання пропонує випускнику посаду відповідно до укладеної угоди. При цьому вищим навчальним закладом оформляється картка працевлаштування випускника, форма якої визначена постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р.
N 992 (додаток 2) у двох примірниках на кожну особу. Перший примірник зберігається у вищому навчальному закладі, другий - надсилається замовникові.
Замовник не пізніше ніж за два місяці до закінчення навчання на підставі одержаної картки працевлаштування підтверджує вищому навчальному закладу достовірність надісланого ним переліку місць працевлаштування випускників.
3.3. Вручення випускникові диплома про закінчення вищого навчального закладу, направлення на роботу за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р.
N 992 (додаток 3), та видача належних йому коштів, які перераховані до вищого навчального закладу замовником, здійснюється протягом семи днів після закінчення ним вищого навчального закладу. Оформлене замовником або вищим аграрним навчальним закладом (за домовленістю із замовником) направлення на роботу є підставою для укладання трудового договору між молодим фахівцем і замовником.
3.4. Молодий фахівець повинен прибути до місця призначення у термін, визначений у направленні на роботу.
3.5. Якщо замовник відмовив у прийнятті на роботу молодого фахівця, останній звертається до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні або перепідготовці і повідомляє про це відповідний місцевий орган управління агропромислового розвитку. При цьому пред'являється направлення на роботу і скріплена печаткою замовника довідка про відмову у працевлаштуванні.
3.6. Реєстрація молодих фахівців у державній службі зайнятості здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, визначеному законодавством про зайнятість населення.
3.7. На прохання молодого фахівця, який отримав довідку про надання можливості самостійного працевлаштування за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р.
N 992 (додаток 4), або за направленням служби зайнятості, протягом трьох років після закінчення ним вищого навчального закладу керівник підприємства, установи, організації, аграрного вищого навчального закладу може оформити йому направлення на роботу.
4. Соціальні гарантії і компенсації
4.1. Молодим фахівцям, які одержали направлення на роботу після закінчення вищого навчального закладу, надається відпустка тривалістю 30 календарних днів. За час відпустки молодим фахівцям виплачується допомога у розмірі академічної або соціальної стипендії, що вони отримували в останній місяць навчання у вищому навчальному закладі ( крім додаткової соціальної стипендії, що виплачується особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи) за рахунок замовника. Після укладання трудового договору на молодих фахівців поширюються усі види соціального захисту, передбачені колективним договором працівників підприємства, установи, організації.
4.2. Молодим фахівцям, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості і зареєстровані як такі, що шукають роботу, протягом десяти календарних днів з моменту реєстрації підшукується робота з урахуванням спеціальності. Якщо такої роботи не запропоновано, їм надається статус безробітних з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання про працевлаштування згідно із законодавством про зайнятість населення. В цей період молоді фахівці мають право на безоплатну професійну орієнтацію, а також на участь в оплачуваних громадських роботах. На осіб, зайнятих на громадських роботах, поширюються соціальні гарантії, включаючи право на пенсійне забезпечення, виплату допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
4.3. Молодим фахівцям після 3-х років роботи у сільській місцевості за направленням і спеціальністю можуть виділятися земельні паї з фонду земельного запасу.
4.4. Молоді фахівці, які прибули за направленням у сільську місцевість, мають право на отримання довгострокових кредитів для індивідуальної забудови житла на селі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.10.98
N 1597.
4.5. Молоді фахівці мають право на кошти державного бюджету для підтримки новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими садибами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.04
N 1102.
4.7. Якщо замовник відмовляє молодому фахівцеві в прийомі на роботу після одержання з вищого навчального закладу картки працевлаштування, влаштування його на роботу здійснюється згідно з пунктом 4.2 цього Порядку у разі, якщо вищий навчальний заклад не може запропонувати випускникові інше місце роботи.
4.8. Посади за штатним розписом, на які в поточному році повинні бути Прийняті на роботу молоді фахівці згідно з угодою, не підлягають заміщенню іншими працівниками. У разі виробничої потреби на ці посади можуть бути прийняті інші працівники на термін до призначення на них молодих фахівців.
4.9. Якщо випускник за його згодою переводиться на роботу до іншого підприємства, установи, організації, йому видається цим підприємством, установою, організацію нове направлення на роботу. 3а випускником у цьому разі зберігаються усі права і обов'язки молодого фахівця протягом 3-х років після закінчення аграрного вищого навчального закладу.
4.10. Випускникам, які закінчили вищі навчальні заклади з відзнакою, за рішенням замовника може встановлюватися вища на 20 відсотків заробітна плата в межах схеми посадових окладів.
4.11. Випускники, які одержали направлення на роботу до іншої місцевості, а також члени їхніх сімей забезпечуються житлом згідно із законодавством.
Випускники, яких не було забезпечено житлом згідно з угодою і які продовжують працювати за призначенням після визначеного терміну, мають право на позачергове одержання житла незалежно від терміну роботи за цим призначенням. Також за випускниками за попереднім місцем проживання зберігається житло згідно із законодавством.
Замовники можуть за рахунок своїх коштів здійснювати оплату житла молодим фахівцям, які одержали направлення на роботу.
У разі ліквідації підприємства, установи, організації право на позачергове одержання житла забезпечується згідно із законодавством.
4.12. Щорічно до 15 січня наступного року вищі аграрні навчальні заклади подають інформацію Міністерству аграрної політики про випуск і працевлаштування за формою згідно з додатком 5.
Начальник Департаменту аграрної освіти та науки | М.Ф.Бойко |
Додаток 1
до Порядку працевлаштування
випускників вищих навчальних
закладів, підготовка яких
здійснювалась за державним
замовленням з урахуванням
специфіки галузі
ТИПОВА УГОДА
про цільову підготовку фахівців з вищою освітою для агропромислового комплексу
N ___ "__" ________ 200_ р.
_________________________________________________________________
(найменування вищого навчального закладу)
_________________________________________________________________
(його підпорядкованість)
в особі керівника _______________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
Підприємство (установа, організація), що надало цільове
направлення на підготовку фахівця
_________________________________________________________________
(підпорядкованість)
в особі керівника _______________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
та студента: ____________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
рік вступу, курс, факультет _____________________________________
напрям підготовки _______________________________________________
спеціальність (спеціалізація) ___________________________________
уклали цю угоду.
Вищий навчальний заклад зобов'язується забезпечити:
- якісну теоретичну і практичну підготовку фахівця з вищою
................Перейти до повного тексту