- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 207 від 23.10.2000
м.Київ
Про затвердження Збірника примірних інструкцій з охорони праці під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві
На виконання пункту 50 Національної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 1996-2000 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 1996 року
N 1345, і пункту 6.1 Галузевої програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці і виробничого середовища на 1999-2000 роки Мінагропрому України, погодженої Держнаглядохоронпраці Міністерства праці та соціальної політики України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити і ввести в дію з 1 січня 2001 року Збірник примірних інструкцій з охорони праці під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві. Частина 1 (додається).
2. Відділу охорони праці, пожежної безпеки і безпеки дорожнього руху (Скафа) разом із Укрсільгоспохоронпраці (Пащенко) забезпечити Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій та управління сільського господарства і продовольства Севастопольської міської державної адміністрації примірником Збірника примірних інструкцій з охорони праці під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві на магнітних носіях.
3. Міністерству агропромислового комплексу АР Крим, головним управлінням сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій та управлінню сільського господарства і продовольства Севастопольської міської державної адміністрації сприяти забезпеченню підприємств, установ і організацій усіх форм власності необхідною кількістю примірників Збірника примірних інструкцій з охорони праці під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Яковенка В.П.
Міністр І.Кириленко
Додаток
до наказу Мінагрополітики
України
23.10.2000 N 207
Збірник
примірних інструкцій з охорони праці під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві
Частина I
Київ 2000
Перелік примірних інструкцій з охорони праці, які входять до збірника
1. Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт ручним електроінструментом
2. Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт на заточувальному верстаті
3. Примірна інструкція з охорони праці під час роботи на деревообробних верстатах
4. Примірна інструкція з охорони праці для бетоняра
5. Примірна інструкція з охорони праці під час роботи на розчиномішалках і бетономішалках
6. Примірна інструкція з охорони праці для муляра
7. Примірна інструкція з охорони праці для сторожа
8. Примірна інструкція з охорони праці під час виконання ручних земляних робіт
9. Примірна інструкція з охорони праці під час приймання, зберігання й видачі пально-мастильних матеріалів та заправляння ними машин
Вступ
Збірник примірних інструкцій з охорони праці для працівників під час виконання загальновиробничих робіт у сільському господарстві розроблений Українським науково-виробничим інженерним центром по охороні праці у сільському господарстві. До збірника включені примірні інструкції на окремі види робіт та професії.
Примірні інструкції розроблені відповідно до
Положення про розробку інструкцій з охорони праці і призначені для надання допомоги власникам, керівникам виробничих підрозділів та спеціалістам з охорони праці під час розробки інструкцій для працівників, зайнятих на загальновиробничих роботах у сільськогосподарському виробництві.
Вимоги примірних інструкцій викладені з врахуванням:
- чинних нормативних актів з охорони праці;
- аналізу травматизму працівників у сільському господарстві;
- умов праці характерних для відповідних видів робіт;
- визначення найбільш безпечних методів та прийомів виконання робіт.
Примірні інструкції є основою для розроблення інструкцій щодо конкретних видів робіт або професій із врахуванням конкретних умов виробництва.
Міністерство аграрної політики України
Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт ручним електроінструментом
Київ
Узгоджено Затверджено
Національний НДІ охорони праці Наказ Мінагрополітики
8 серпня 2000 N 247 України
23.10.2000 р. N 207
ПІ 2.1.00-107-2000
____________________
скорочене позначення
Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт ручним електроінструментом
Київ
1. Загальні положення
1.1. У Примірній інструкції викладені вимоги безпеки праці під час виконання робіт із застосуванням ручного електроінструменту.
1.2. До виконання робіт ручним електроінструментом допускаються особи, які пройшли навчання, вступний інструктаж з охорони праці та оволоділи практичними навичками безпечного виконання робіт і мають відповідну групу з електробезпеки.
1.3. До роботи з електроінструментом класу I у приміщеннях із підвищеною небезпекою та поза приміщеннями допускаються працівники з II групою електробезпеки. До роботи з електроінструментом II і III класу достатньо I групи з електробезпеки.
1.4. У приміщеннях без підвищеної небезпеки номінальна напруга електроінструменту повинна бути не більше 220 В. У приміщеннях із підвищеною небезпекою напруга не повинна перевищувати 42 В (допускається застосування електроінструменту напругою до 220 В при наявності пристрою захисного відключення або надійного заземлення корпусу електроінструменту з обов'язковим використанням захисних засобів; діелектричних рукавичок, калош та килимка). В особливо небезпечних приміщеннях і при наявності несприятливих умов (котли, ємкості, колодязі тощо) дозволяється працювати електроінструментом напругою не більше 42 В з обов'язковим застосуванням засобів індивідуального захисту: діелектричних рукавичок, калош та килимка або ізолюючих підкладок.
1.5. Не приступайте до роботи у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп'яніння, а також у хворобливому або стомленому стані.
1.6. Погоджуйте з керівником робіт чітке визначення меж вашої робочої зони. Не допускайте перебування сторонніх осіб у робочій зоні.
1.7. До роботи приступайте у спецодязі, упевнившись, що він не має пошкоджень, та елементів, які звисають або не прилягають і можуть бути захоплені деталями, що обертаються.
1.8. Виконуйте тільки ту роботу, яку Вам доручив керівник робіт (крім екстремальних і аварійних ситуацій), не передоручайте її іншим особам.
1.9. Виконуйте електроінструментом тільки ту роботу, для якої він призначений. Оберігайте електроінструмент від ударів, перевантажень, бруду, вологи, нафтопродуктів.
1.10. Не виконуйте роботу електроінструментом, який не захищений від крапель та бризок і не має відповідних знаків (крапля в трикутнику або дві краплі), в умовах краплепадіння або утворення бризок, а також на відкритих майданчиках під час дощу й снігопаду.
1.11. Під час виконання робіт на працівників можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
1.11.1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- рухомі частини виробничого обладнання;
- підвищена запиленість;
- підвищена або знижена температура поверхонь матеріалів;
- підвищена або знижена температура повітря робочої зони;
- підвищений рівень шуму на робочому місці;
- підвищений рівень вібрації;
- підвищена або знижена рухомість повітря;
- підвищена напруга в електричній мережі, замикання якої може пройти через тіло людини;
- відсутність або недостатність природного світла;
- недостатня освітленість робочої зони;
- підвищена яскравість світла;
- знижена контрастність;
- прямий і відбитий блискіт;
- гострі краї, задирки й шорсткість на поверхнях конструкцій, інструменту й обладнання;
- розміщення робочого місця на значній висоті відносно поверхні землі (підлоги);
1.11.2. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- фізичні перевантаження (статичні й динамічні);
- нервово-психічні перевантаження (перенапруга аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).
1.12. Протягом зміни слідкуйте за самопочуттям. Не продовжуйте роботу відчуваючи стомленість, сонливість, раптові болі.
Відчувши недомагання, припиніть роботу, використайте медичні препарати з аптечки або зверніться за допомогою до присутніх осіб.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
Волосся підберіть під головний убір.
2.2. Перевірте електроінструмент, знижуючий трансформатор та перетворювач частоти на:
- відповідність напруги електроінструменту напрузі в електромережі, до якої він буде під'єднуватися;
- затяжку гвинтів, які кріплять вузли та деталі;
- відповідність різального інструменту умовам роботи, його справність і надійність кріплення;
- справність редуктора електроінструменту шляхом прокручування шпинделя рукою (при відключеній напрузі), стан щіток та колектора;
- цілісність ізоляції електропроводів, відсутність переломів жил, оголених струмопровідних частин, доступних для доторкування, надійність штепсельних з'єднань, надійність закріплення оболонки кабелю та проводів у місцях вводу їх в електроінструмент і відсутність їхнього злому та стирання, справність вимикача;
- справність заземлення (надійність з'єднання заземлюючого проводу зі спеціальним затискачем на інструменті, відсутність обриву заземлюючого проводу):
- справність та надійність закріплення різального інструменту (свердел, абразивних кругів, дискових пил, ключів-насадок тощо). Особливу увагу зверніть, чи немає тріщин в абразивних кругах.
2.3. Не приступайте до роботи електроінструментом, у якого закінчився термін періодичної перевірки, а також у разі виявлення хоча б однієї з таких несправностей:
- пошкодження штепсельного з'єднання, кабелю або його захисної трубки;
- пошкодження кришки вимикача;
- іскріння щіток на колекторі, що супроводжується круговим вогнем на його поверхні;
- витікання масла з редуктора або вентиляційних каналів;
- поява диму або специфічного запаху, характерного для ізоляції, що горить;
- поява підвищеного шуму, стуку, вібрації;
- псування або поява тріщин у корпусній деталі, руків'ї, захисному огородженні;
- пошкодження робочої частини інструмента;
- зникнення електричного зв'язку між металевими частинами корпуса та нульовим захисним штирем штепсельної вилки.
2.4. Перевірте відповідність номінальної напруги електроінструменту напрузі в електромережі.
2.5. Підключіть електроінструмент за допомогою штепсельної вилки до електричної мережі і перевірте його роботу на холостому ходу, упевніться у відсутності шумів, іскріння на щітках колектора, вібрації та запаху горілого.
Електроінструмент повинен швидко та легко включатися та відключатися від електричної мережі.
2.6. Перевірте справність штепсельних з'єднань, заземлення (занулення) металевого корпусу електроінструменту, якщо робоча напруга перевищує 42 В, наявність діелектричних рукавиць і калош або гумових килимків.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Утримуйте робоче місце в чистоті, не захаращуйте проходів та проїздів; укладайте заготовки і вироби у відведених місцях.
3.2. Довгий кабель підвішуйте вище зросту людини або укладайте у тимчасові канави або жолобки, перекриті міцними настилами. Слідкуйте, щоб кабель не торкався до гарячих, вологих і замаслених поверхонь або предметів.
Не допускайте під час роботи утворення петель та перекручувань кабелю.
3.3. Використовуйте діелектричні рукавиці, калоші та гумові килимки під час роботи з електроінструментом у випадках, викладених у п. 1.3.
3.4. Не перевантажуйте двигун електроінструменту великою подачею (сильне натискання), періодично перевіряйте температуру на поверхні його корпусу, вона не повинна перевищувати 45 град. C. Не допускайте перегріву різального інструменту.
3.5. Працюйте електроінструментом тільки при такій температурі навколишнього середовища, яка вказана у його паспорті.
3.6. Не працюйте електроінструментом із приставних драбин. Працюйте на висоті тільки з підмостків, риштувань, інвентарних площадок тощо. Не залишайте інструмент на підмостках, риштуваннях, інвентарних площадках тощо, зберігайте його у спеціальному ящику.
3.7. Під час обробки деталей застосовуйте спеціальні пристрої для їхнього закріплення.
3.8. Під час роботи деревообробним інструментом слідкуйте, щоб під його різальні частини не потрапляли цвяхи та інші металеві предмети.
3.9. Не використовуйте у стаціонарному режимі електроінструмент, яким обробляють деревину, без огороджень, передбачених конструкцією.
3.10. Металеву стружку видаляйте тільки металевим крючком або щіткою при вимкненому електродвигуні.
3.11. Не перевіряйте пальцями гостроту різального інструменту.
3.12 Під час виконання робіт електроінструментом користуйтесь захисними окулярами.
3.13. Працюючому електроінструментом не дозволяється:
- залишати без нагляду електроінструмент, приєднаним до електромережі;
- передавати електроінструмент для роботи стороннім особам;
- самостійно розбирати й ремонтувати електроінструмент;
- триматися за електрокабель (провід);
- торкатися частин електроінструменту, які обертаються;
- працювати на приставних драбинах;
- обробляти електроінструментом мокрі та обледенілі поверхні.
4. Вимоги безпеки після закінчення робити
4.1. Вимкніть і від'єднайте від електричної мережі електроінструмент. Очистіть і приберіть робоче місце від стружки, тирси, пилу тощо.
4.2. Електроінструмент та його деталі очистіть за допомогою щіток, ганчір'я та інших засобів, не застосовуйте для цієї мети стиснене повітря.
Здайте електроінструмент на зберігання, повідомивши при цьому про всі виявлені під час роботи несправності.
4.3. Зніміть і очистіть спецодяг та інші засоби індивідуального захисту.
4.4. Повідомте керівника робіт про всі неполадки, що виникли під час роботи, та вжиті заходи щодо їх усунення.
4.5. При здачі зміни повідомте працівника наступної зміни про технічний стан ручного електроінструменту і розкажіть про ситуації, які виникали під час роботи та про особливості виконання робіт.
4.6. Вимийте руки й обличчя теплою водою з милом або прийміть душ.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. У випадку виникнення пожежі викличте пожежну охорону, сповістіть керівника робіт і дальше дійте відповідно до Інструкції з пожежної безпеки.
5.2 У випадку припинення подачі електроенергії вимкніть електродвигун і від'єднайте електроінструмент від мережі штепсельною вилкою.
5.3. При виявленні обриву електропроводів, пошкодження їх ізоляції не доторкайтесь до них. Повідомте про це керівника робіт та чергового електрика
5.4. У разі ураження працівника електричним струмом якомога швидше вивільніть потерпілого від його дії, для цього швидко відключіть рубильник, магнітний пускач або інші комутаційні пристрої.
5.5. Якщо трапився нещасний випадок, то подайте потерпілому долікарську допомогу, повідомте керівника робіт (посадову особу), при необхідності викличте лікаря.
Міністерство аграрної політики України
Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт на заточувальному верстаті
Київ
Узгоджено Затверджено
Національний НДІ охорони праці Наказ Мінагрополітики
8 серпня 2000 N 247 України
23.10.2000 р. N 207
ПІ 2.I.00-108-2000
___________________
скорочене позначення
Примірна інструкція з охорони праці під час виконання робіт на заточувальному верстаті
Київ
1. Загальні положення
1.1. У Примірній інструкції викладені вимоги охорони праці під час виконання робіт на заточувальному верстаті (далі верстат).
1.2. До роботи на верстаті допускаються працівники, які досягли 18-річного віку, пройшли попередній медичний огляд, навчання, вступний інструктаж та отримали практичний досвід безпечної роботи.
1.3. Випробовування й установку абразивного круга та правку його робочих поверхонь, а також налагодження верстата повинен проводити спеціально призначений персонал (особа).
1.4. Не приступайте до роботи у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп'яніння, у хворобливому або стомленому стані.
1.5. Уточніть у керівника робіт межі Вашої робочої зони. Не допускайте перебування сторонніх осіб у робочій зоні.
1.6. Виконуйте тільки ту роботу, яку Вам доручив керівник робіт (крім екстремальних і аварійних ситуацій), не передоручайте її іншим особам.
1.7. Роботи на станку виконуйте в індивідуальних засобах захисту: костюм бавовняний (Ми), рукавці комбіновані (Ми), окуляри захисні.
1.8. Не приступайте до роботи на верстаті при відсутності захисного екрана, зблокованого з приводом верстату, захисних огороджень, упора.
1.9. Під час виконання робіт на заточувальному верстаті на працівників можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори.
1.9.1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
рухомі частини виробничого обладнання;
підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;
підвищена температура поверхонь обладнання, заготовок;
підвищена або знижена температура повітря робочої зони;
підвищений рівень шуму на робочому місці;
підвищений рівень вібрації;
підвищена або знижена рухомість повітря;
підвищена напруга в електричній мережі, замикання якої може пройти через тіло людини;
відсутність або недостатність природного світла;
недостатня освітленість робочої зони;
підвищена яскравість світла;
знижена контрастність;
гострі краї, задирки й шорсткість на поверхнях конструкцій, інструменту й обладнання;
1.9.2. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
фізичні перевантаження (статичні);
нервово-психічні перевантаження (перенапруга аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).
1.10. Виконуйте правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.11. Протягом зміни слідкуйте за самопочуттям. Не працюйте відчуваючи стомленість, сонливість, раптові болі. У випадку погіршання самопочуття припиніть виконання роботи, використайте медичні препарати з аптечки або зверніться за допомогою до присутніх осіб. Повідомте про це керівника робіт.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Одягніть спецодяг, упевніться, що він не має пошкоджень, елементів, що звисають та не прилягають, які можуть бути захоплені деталями, що обертаються.
2.2. Перевірте:
- наявність та справність захисних огороджень, захисного екрана, упора;
- абразивний круг на відсутність тріщин, сколів та вибоїн, несправний абразивний круг потребує заміни;
- наявність прокладок між затискними фланцями і кругом;
- відсутність вібрації під час обертання абразивного круга;
- правильність установлення упора. Відстань від упора до периметра круга повинна бути менше або дорівнювати половині товщини оброблюваної деталі, але не більше 3 мм;
- справність блокувального пристрою захисного екрана з механізмом включення двигуна приводу верстата та пиловідсмоктуючого пристрою;
- цілісність корпусів і кришок комутаційної апаратури;
- надійність під'єднання контура заземлення до станини верстата;
- надійність кріплення станини верстата до фундаменту.
2.3. При роботі на станку з двома кругами упевніться, що їхні розміри по діаметру не відрізняються не більш як на 10% і що на станку вказана максимально допустима частота обертання шпинделя.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Одягніть захисні окуляри або опустіть захисний екран, щоб запобігти травмуванню очей.
3.2. Для попередження порізів пальців рук не обробляйте деталі, особливо з тонколистових матеріалів, без попереднього видалення напилком задирок.
3.3. Не опирайтеся на верстат, не беріть і не подавайте через верстат будь-які предмети під час його роботи.
3.4. Не відволікайтеся під час роботи на станку, тому що це може призвести до травмування рук.
3.5. Під час виконання робіт стійте збоку відносно площини обертання наждачного круга. Постійно контролюйте відстань між робочою поверхнею круга та упором, яка не повинна перевищувати 3 мм.
3.6. Не застосовуйте важелі для збільшення натискування на абразивний круг.
3.7. Після кожної перестановки упора міцно закріплюйте його у робочому положенні. Не допускайте переміщення упора під час виконання роботи.
3.8. Деталь, що обробляється, підводьте до круга повільно, не допускаючи ударів та різкого натискування.
3.9. Оберігайте круг від ударів та поштовхів.
3.10. Не обробляйте деталі на бокових поверхнях абразивного круга, якщо круг не призначений спеціально для виконання такої роботи.
3.11. Деталі діаметром (товщиною) до 2 мм обробляйте без застосування упора кругом діаметром не більше 400 мм.
3.12. Під час обробки деталей та заточування інструменту міцно тримайте їх у руках, щоб не допустити заклинювання між упором і кругом.
3.13. Не здійснюйте правку круга випадковими металевими предметами (зубило, молоток тощо). Застосовуйте для цього тільки спеціальні шарошки.
3.14. Не працюйте на верстаті з несправною або відключеною аспірацією.
3.15 Для видалення абразивного пилу користуйтеся щіткою й совком.
3.16. Не торкайтеся до абразивного круга руками до повної його зупинки.
3.17. Усі роботи з регулювання та налагодження верстата проводьте тільки після виключення двигуна та повної зупинки круга.
3.18. Постійно слідкуйте за цілісністю корпусів і кришок пускової апаратури.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Вимкніть електроживлення верстата.
4.2. Після повної зупинки наждачного круга очистіть верстат від пилу й бруду за допомогою щіток. Не очищайте верстат незахищеними руками.
4.3. Зніміть засоби індивідуального захисту, очистіть їх від пилу й бруду.
4.4. Помийте руки та обличчя водою з милом, за можливістю прийміть душ.
4.5. Повідомте керівника робіт про ситуації та неполадки, які виникали під час виконання робіт.
5. Дії в аварійних ситуаціях
5.1. Негайно припиніть роботу на верстаті та повідомте про це особу, відповідальну за безпечну експлуатацію верстата, або керівника робіт у таких випадках:
- при появі відчутної вібрації верстата або биття абразивного круга;
- при появі на корпусі верстата напруги електричного струму;
- якщо на кругові утворилися глибокі борозни;
- якщо один із кругів (на верстаті, обладнаному двома кругами) зносився по діаметру відносно іншого більше ніж на 10% або круг спрацювався й вимагає заміни;
- на упорах, із боку круга, з'явилися нерівності та вибоїни;
- з'явилися несправності на захисних огородженнях;
- послабло кріплення станини верстата до фундаменту;
- порушився контакт у місці кріплення заземлюючого провідника до станини верстата;
- порушена цілісність корпуса або кришки пускової електроапаратури.
5.2. При травмуванні надайте самодопомогу або зверніться за допомогою до працюючих поряд і доведіть до відома керівника робіт або до відповідального за безпечну експлуатацію верстата.
5.3. У разі виникнення пожежі повідомте про це пожежну службу та керівника робіт і дійте відповідно до Інструкції з пожежної безпеки.
5.4. При ураженні працівника електричним струмом якомога швидше звільніть потерпілого від дії електричного струму, від'єднавши за допомогою комутаційної апаратури верстат від електричної мережі.
Міністерство аграрної політики України
Примірна інструкція з охорони праці під час роботи на деревообробних верстатах
Київ
Узгоджено Затверджено
Національний НДІ охорони праці Наказ Мінагрополітики
8 серпня 2000 N 247 України
23.10.2000 р. N 207
ПІ 2.1.00-109-2000
__________________
скорочене позначення
Примірна інструкція з охорони праці під час роботи на деревообробних верстатах
Київ
Загальні положення
1.1. У Примірній інструкції викладені вимоги безпеки праці для працівників під час виконання робіт на деревообробних верстатах (фугувальних, рейсмусових, фрезерних, свердлильних, токарних) та циркулярних пилках.
1.2. До виконання робіт на деревообробних верстатах допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальне навчання та одержали посвідчення на право виконання робіт.
1.3. До самостійного виконання робіт допускаються особи, які пройшли стажування протягом 2-15 змін під керівництвом бригадира (майстра) або досвідченого працівника.
1.4. Виконуйте тільки ту роботу, яка Вам доручена відповідним нарядом (крім екстремальних та аварійних ситуацій), не передоручайте її іншим особам.
1.5. Уточніть у керівника робіт межі вашої робочої зони.
1.6. Не допускайте перебування сторонніх осіб у робочій зоні.
1.7. Не приступайте до роботи на технічно несправних або зі знятими захисними пристроями верстатах, із несправною сигналізацією, контрольними пристроями, з пошкодженим контуром заземлення.
1.8. При обробці на верстатах довгих деталей (більше довжини робочого стола) необхідно обладнувати ззаду й спереду станка спеціальні пристрої у вигляді опорних столів із роликами, щоб матеріал не звисав.
1.9. Не користуйтеся несправним інструментом, інвентарем і пристроями.
1.10. Верстати, стелажі, столи, шафи, тумбочки та інше обладнання повинні бути міцними, стійкими і мати висоту, зручну для роботи.
1.11. Очищення, змащення, регулювання й ремонт верстатів здійснюйте тільки після повної їх зупинки.
1.12 Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту повинні відповідати умовам і характеру виконуваної роботи.
1.13. Не приступайте до роботи у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп'яніння, у хворобливому або стомленому стані.
Протягом роботи слідкуйте за самопочуттям. При появі стомленості, сонливості, раптової болі припиніть виконання роботи. Використайте медичні препарати з аптечки або зверніться по допомогу до присутніх осіб.
1.14. Виконуйте правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.15. Виконуйте правила пожежної безпеки, не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.
1.16. Під час виконання робіт на працівників можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори.
1.16.1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- машини й механізми, що рухаються; рухомі частини виробничого обладнання;
- вироби, заготовки, матеріали, що пересуваються;
- підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;
- підвищена або знижена температура повітря робочої зони;
- підвищений рівень шуму на робочому місці;
- підвищений рівень вібрації;
- підвищена або знижена вологість повітря;
- підвищена або знижена рухомість повітря;
- підвищена напруга в електричній мережі, замикання якої може пройти через тіло людини;
- відсутність або недостатність природного світла;
- недостатня освітленість робочої зони;
- підвищена яскравість світла;
- гострі краї, задирки й шорсткість на поверхнях конструкцій, інструменту й обладнання.
1.16.2. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- фізичні перевантаження (статичні й динамічні);
- нервово-психічні перевантаження (перенапруга аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Отримайте від керівника робіт вказівки про порядок і безпечні прийоми виконання роботи.
2.2. Одягніть і заправте спецодяг. Упевніться, що він прилягає, не має елементів, що звисають, які можуть бути захоплені деталями, що обертаються або рухаються.
2.3. Огляньте робоче місце. Проходи повинні бути вільними, підлога чистою, сухою, без виїмок і нерівностей. Перевірте наявність і справність підніжної дерев'яної решітки.
2.4. Перевірте освітленість робочого місця. Світло спрямуйте на ріжучий інструмент зліва.
2.5. Огляньте верстат. Переконайтеся в його справності й наявності надійно закріплених упорів для фіксування матеріалу, який буде оброблятися.
2.6. Перевірте на верстатах наявність та справність пристроїв, які запобігають зворотному викиданню оброблюваних матеріалів.
2.7. Переконайтеся, що всі частини верстата, які рухаються й обертаються, мають захисні огородження.
2.8. Проводи заземлення повинні бути без пошкоджень і мати надійний контакт із корпусами верстатів.
2.9. Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння й аптечки першої (долікарської) допомоги.
2.10. Вилучіть із лісоматеріалів, призначених для оброблення, гвіздки та інші металеві предмети, а також очистіть їх від бруду, льоду та снігу. Забороняється обробляти на верстатах гнилу, сучкувату і завилькувату деревину.
На фугувальному й рейсмусовому верстатах
2.11. Перевірте міцність закріплення ножів на валі. Вони повинні бути без щербин. Відстань від краю накладок до краю леза повинна бути не менше 3 мм.
2.12. Перевірте справність пристрою, який запобігає зворотному викиданню оброблюваних матеріалів.
2.13. Перевірте блокування механізму подачі і ножового вала. При зупинці ножового валу повинен зупинитися механізм подачі, при зупинці механізму подачі автоматично повинен зупинитися ножовий вал.
На фрезерному верстаті
2.14. Перевірте справність пристрою, що притискує оброблюваний матеріал до столу верстата і напрямної лінійки, а також пристроїв для кріплення шаблонів до столу у верстатів із механічною подачею матеріалу. При роботі без напрямної лінійки перевірте полозки, а також цулаги і шаблони - вони повинні спиратися на кільце, яке знаходиться нижче фрези. Переконайтеся у надійності роботи стопора шпиндельного супорта.
2.15. Перевірте вал із ріжучим інструментом, обертаючи його вручну. Вал повинен обертатися плавно, без заїдань. Перевірте огородження фрези. Вона повинна бути закрита, наскільки дозволяє товщина оброблюваного матеріалу.
На токарному верстаті
2.16. Перевірте справність пересувного захисного екрана й люнета. Підготуйте ріжучий інструмент і розмістіть його у зручному для користування місці.
На циркулярній пилці
2.17. На циркулярних пилках дозволяється працювати тільки удвох: один на подачі матеріалу на пилку, інший на прийманні матеріалу після проходження пилки.
2.18. Верхня частина диска пилки повинна бути закрита кожухом, встановленим на відстані 5-10 мм від поверхні оброблюваного матеріалу. Диск пилки не повинен мати биття, тріщин, нерівностей і зламаних зубів. Ширина розведення зубів повинна бути однаковою в обидва боки і не перевищувати подвійної товщини диска пилки. Висота диска пилки над оброблюваним матеріалом повинна бути не менше 50 мм.
2.19. Переконайтеся, що розклинюючий ніж знаходиться від різального диска пилки не дальше 10 мм. Товщина розклинюючого ножа повинна бути більше ширини розводу пилки на 0,5 мм - для пилок із діаметром до 600 мм і на 1-2 мм для пилок із діаметром більше 600 мм. Висота ножа над столом верстака не повинна бути менше висоти диска пилки.
2.20. Перевірте встановлення напрямної лінійки. Вона повинна бути паралельна площині диска пилки, вільно пересуватися у направляючих пазах і надійно закріплюватися у потрібному положенні.
3. Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Матеріал біля верстатів і робочих місць складайте у штабелі висотою не більше 1,7 м. Не залишайте матеріал і деталі на столі верстата, механізму, огородженні.
3.2. Для запобігання травмування рук скалками під час роботи користуйтеся надолонниками (рукавичками без пальців).
На фугувальному верстаті
3.3. Фугування матеріалу довжиною більш 2 м здійснюйте удвох.
3.4. Під час роботи на верстаті стійте збоку так, щоб голова й тулуб знаходилися поза зоною можливого відкидання дошки.
3.5. При обробці коротких деталей подавайте їх на різальний інструмент за допомогою штовхачів.
3.6. Забороняється оброблення на фугувальному верстаті з механізованою подачею заготовок із різницею в товщині більше 2 мм.
3.7. Обробляйте на верстаті тільки такі деталі, довжина яких більше відстані між осями подавальних вальців не менше, ніж на 100 мм. Бруски довжиною до 400 мм і товщиною до 70 мм, а також заготовки із фасонним профілем стружіть тільки за допомогою подавальних колодок і запобіжних планок, які опускаються на брусок.
3.8. Одночасне фугування двох і більш деталей різної товщини здійснюйте тільки за допомогою спеціального пристрою, який забезпечує надійне кріплення і притискування кожної з них до столу.
3.9. Стругання тонких і коротких деталей пачками здійснюйте тільки із застосуванням пристрою, який запобігає зворотному викиданню матеріалу.
3.10. Слідкуйте, щоб на верстатах із ручним подаванням деталей різальні кромки ножів виступали за притискні клини (губки) ножових валів і головок не більш, ніж на 2 мм. При установці ножів не застосовуйте підкладки.
3.11. Не дозволяється працювати ножами тупими, неправильно заточеними або встановленими. Систематично слідкуйте за справним станом і надійним закріпленням різального інструменту.
На рейсмусовому верстаті
3.12. При ручній подачі деталей стійте з боку від напрямку руху матеріалу, що подається. Короткий матеріал подавайте штовхачем.
На фрезерному верстаті
3.13. Дрібні деталі обробляйте тільки у спеціальних пристроях (цулагах).
3.14. Установіть упор на напрямній лінійці відповідно до довжини ділянки, яку будете фрезерувати. Забороняється обробляти деталі під час зворотного ходу стола верстата.
3.15. Фрезерування деталей перерізом 40 x 40 мм і менше, криволінійне фрезерування, фрезерування гачками або дисками здійснюйте тільки з допомогою спеціальних пристроїв.
3.16. Під час прямолінійної обробки деталей використовуйте притискні гребінки.
На свердлильному верстаті
3.17. Перед обробленням закріпіть деталь у спеціальному пристрої.
3.18. Сучкуватий і твердий матеріал свердліть із уповільненою подачею.
3.19. Під час роботи на горизонтально-свердлильному верстаті подачу матеріалу здійснюйте напрямними полозками або іншими пристроями.
3.20. Під час свердління довгих деталей використовуйте спеціальні підставки.
3.21. При обробленні деталей на свердлильних верстатах не дозволяється:
- притримувати оброблювану деталь руками,
- закріплювати свердло або деталь під час роботи верстата;
- працювати у рукавицях або рукавичках;
- гальмувати верстат натиском руки на шпиндель або патрон;
- перевіряти пальцем вихід свердла;
- свердлити деталі перерізом менш ніж 40 x 40 мм без спеціальних пристроїв;
- здувати стружку зі столу верстата.
На токарному верстаті
3.22. Перевірте міцність деталей, склеєних із декількох частин, перед їх обробленням на верстаті.
3.23. Регулюйте колову швидкість обточуваних деталей. Для склеєних заготовок вона не повинна перевищувати 15 м/с.
3.24. Зачищення деталей наждачним папером здійснюйте тільки за допомогою затискачів або колодок.
3.25. Міцно закріплюйте заготовки у патроні або центрах, а різець у різцетримачі.
3.26. Під час установлення важких або склеєних деталей в центрах використовуйте металеві опорні пластинки або шайби.
3.27. Для оброблення деталей довжиною понад 800 мм застосовуйте пересувну опору.
3.28. Під час обточування слідкуйте, щоб не виникало пружних деформацій (прогинів) деталей.
3.29. Під час роботи на токарних верстатах не дозволяється:
- підтримувати руками частину деталі, яка відрізається;
- зупиняти патрон рукою;
- зачищати деталі шліфувальним папером, тримаючи його руками;
- працювати без захисних огороджень;
- залишати ключ у патроні, а також інструмент і деталі на верстаті;
- знімати з верстата запобіжні пристрої;
- працювати на верстаті у рукавицях.
На циркулярній пилці
3.30. Матеріал для розпилювання підводьте до пилки повільно, поступово збільшуючи натиск. Регулюйте силу натиску так, щоб швидкість обертання пилки різко не змінювалася.
3.31. Не знаходьтеся під час роботи проти торця заготовки, що подається у верстат. Подавайте заготовку на пилку, стоячи збоку верстата, а знімайте збоку виходу, за пилкою.
3.32. Під час розпилювання сирого і смолистого матеріалу великої довжини, крім застосування розклинюючого ножа, необхідно забивати у пропил клини.
3.33. Під час оброблення коротких матеріалів і під час підходу заднього кінця до робочого органу користуйтеся штовхачами.
3.34. Розпилювання декількох заготовок пачкою здійснюйте тільки за допомогою спеціального пристрою, який забезпечує притискання пачки до напрямної лінійки і до столу.
3.35. При ручній подачі обробляйте матеріали таких розмірів: товщина з хвойних порід не більше 100 мм, з листяних порід - 80 мм; довжина повинна бути не менше 300 мм і ширина не менше 30 мм.
3.36. Дощечки шириною менше 100 мм розпилюйте тільки за допомогою спеціальних шаблонів.
3.37. Під час розпилювання заготовок на клини застосовуйте рухомий шаблон з рівним і гладким краєм.
3.38. Під час розпилювання обрізного матеріалу застосовуйте напрямну лінійку.
3.39. Працюючи з помічником, слідкуйте, щоб він приймав матеріал тільки після виходу його за межі розклинюючого ножа і сам не знаходився проти пиляльного диска, а повертав матеріал на повторну обробку по столу з боку диска.
3.40. Під час роботи на циркулярній пилці забороняється:
- прибирати тирсу й обрізки дерева, коли верстат працює;
- розпилювати матеріал, товщина якого перевищує висоту пильного диска над столом;
- гальмувати диск пилки натиском на його бокову поверхню.
3.41. Очищайте верстат від тирси й стружки тільки після повної зупинки робочих органів, користуючись спеціальними гачками й щітками.
3.42. Фанеру ріжте тільки на стрічковій пилці. Забороняється різати папір і картон на будь-яких пилках.
3.43. Не передавайте і не приймайте через працюючий верстат будь-які предмети.
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Зупиніть верстат і вимкніть рубильник на щитку.
4.2. Приберіть тирсу і стружку за допомогою щітки і віника.
4.3. Очистіть від тирси й пилу інструмент і покладіть його на зберігання у відведене місце.
4.4. Зніміть засоби індивідуального захисту і здайте на зберігання. Прийміть душ.
4.5. Повідомте керівника робіт про всі несправності, що виникли у процесі роботи, і здійснені заходи по їх усуненню необхідно доповісти керівнику робіт.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. У випадку аварійної ситуації (появі сторонніх шумів, іскріння електрообладнання, запаху горілого, диму, появі електричної напруги на деталях, підвищеному нагріванні поверхні підшипників, редукторів, інших частин машин, порушенні цілісності захисних пристроїв верстатів тощо) зупиніть роботу верста в порядку, передбаченому експлуатаційною документацією.
5.2. При виникненні небезпеки для здоров'я й життя покиньте небезпечну зону, попередивши працівників, що знаходяться поблизу неї.
5.3. Не проводьте ремонт, не усувайте несправності в аварійній ситуації, не зупинивши верстат. Після аварійної зупинки і при повторному запуску верстат повинен бути звільнений від заготовок та деталей.
5.4. В аварійних ситуаціях дотримуйтесь заходів які б запобігали нещасним випадкам: не торкайтеся проводів, металевих частин технологічного обладнання при підозрі появи електричної напруги на ньому або пошкодженні проводів; не підходьте близько до небезпечних механізмів, технологічних матеріалів тощо.
5.5. У разі нещасного випадку, у першу чергу, усуньте небезпечний фактор, відключіть електроенергію, зупиніть механізми, що рухаються і т.п., надайте потерпілому першу (долікарську) допомогу і відправте потерпілого в медичний заклад. По можливості, зберігайте до розслідування на робочому місці обстановку й стан обладнання такими, якими вони були на момент випадку (якщо це не загрожує життю й здоров'ю оточуючих і не порушує безперервність технологічного процесу).
5.6. При виникненні пожежі чи загоранні необхідно терміново повідомити про це керівника робіт, пожежно-сторожову охорону (пожежну команду) і дальше дійте відповідно до Інструкції з пожежної безпеки.
5.7. При загорянні електропроводів слід негайно, за допомогою комутаційної апаратури знеструмити лінію. Якщо це зробити неможливо, потрібно сокирою або лопатою із сухою дерев'яною ручкою перерубати проводи, по одному, попереду місця їх загоряння. При цьому необхідно стати на суху дерев'яну підставку або гумовий килимок та надіти гумові рукавиці чи ізолювати руки вовняною тканиною (шарфом, картузом тощо).
Міністерство аграрної політики України
Примірна інструкція з охорони праці для бетоняра
Київ
Узгоджено Затверджено
Національний НДІ охорони праці Наказ Мінагрополітики
8 серпня 2000 N 247 України
23.10.2000 р. N 207
ПІ 2.1.00-110-2000
____________________
скорочене позначення
Примірна інструкція з охорони праці для бетоняра
Київ
1. Загальні положення
1.1. В інструкції викладені вимоги безпеки для бетоняра під час виконання будівельних робіт.
1.2. До виконання бетонних робіт допускаються особи, які досягли 18-річного віку, пройшли медичний огляд, не мають медичних протипоказань та пройшли навчання і вступний інструктаж з охорони праці.
1.3. Виконуйте тільки ту роботу, яка Вам доручена за відповідним нарядом (крім екстремальних та аварійних ситуацій), не передоручайте її іншим особам.
1.4. Погоджуйте з керівником робіт чітке визначення меж вашої робочої зони. Не допускайте перебування сторонніх осіб у робочій зоні.
1.5. Не приступайте до роботи у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп'яніння, у хворобливому або стомленому стані.
1.6. Роботи виконуйте із застосуванням технологічного оснащення (засобів підмощування, тари для бетонної суміші або розчину), засобів колективного й індивідуального захисту, які відповідають виду виконуваних робіт.
До роботи приступайте у спецодязі, упевнившись, що він не має пошкоджень та елементів, що звисають.
1.7. Перевірте наявність медичної аптечки, її комплектність.
1.8. Виконуйте правила пожежної безпеки, не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.
1.9. Під час виконання робіт на працівників можуть діяти такі небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
1.9.1. Фізичні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
- машини й механізми, що рухаються;
- рухомі частини виробничого обладнання;
- підвищена сонячна радіація;
- підвищена напруга в електричній мережі, замикання якої може пройти через тіло людини;
- підвищена або знижена температура повітря робочої зони;
- підвищений рівень шуму та вібрації на робочому місці;
- підвищена або знижена вологість повітря;
- підвищена або знижена рухомість повітря;
- відсутність або недостатність природного світла;
- недостатня освітленість робочої зони;
- розміщення робочого місця на значній висоті (глибині) відносно поверхні землі або підлоги;
- гострі краї, задирки й шорсткість на поверхнях конструкцій, інструменту, обладнання.
1.9.2. Психофізіологічні небезпечні й шкідливі виробничі фактори:
Нервово-психічні перевантаження - монотонність праці, емоційні перевантаження.
Фізичні перевантаження - статичні й динамічні.
1.10. Не приступайте до роботи на технічно несправних пристроях або з пошкодженим контуром заземлення.
1.11. Монтаж і під'єднання електрообладнання до живильної мережі при електропрогріві бетону, а також вібраторів і віброрейок повинні здійснювати електротехнічні працівники, які мають відповідну групу з електробезпеки.
1.12. Бетонні роботи виконуйте під контролем майстра, який повинен перевірити правильність установки опалубки, робочих настилів, арматури, надійність кріплення стінок траншей, котлованів. Якщо роботи проводять на висоті більше 1,5 м, робочі настили або робочі місця повинні бути огороджені.
Огородження повинно бути висотою не менше 1 м, із стійок, поручня, проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менше 0,15 м.
1.13. Працюючи на висоті, застосовуйте запобіжні пояси. Забороняється виконувати роботи на висоті під час вітру силою 6 балів і більше, сильного снігопаду, дощу і грози.
1.14. Монтаж підмостків опалубки або самонесучих блоків опалубки, а також установку опалубки на висоті більше 5 м повинні виконувати тільки навчені працівники-верхолази з обов'язковим застосуванням запобіжних поясів.
1.15. Під час роботи дотримуйтесь граничних норм підіймання й переміщення вантажів, які не повинні перевищувати:
1.15.1. Підіймання й переміщення вантажів жінкою при чергуванні з іншою роботою (до 2 разів за годину) - 10 кг.
1.15.2. Підіймання й переміщення вантажів жінкою постійно протягом робочої зміни - 7 кг.
1.15.3. Сумарна вага вантажу, який переміщується жінкою протягом кожної години робочої зміни не повинна перевищувати: із робочої поверхні - 350 кг; із підлоги - 175 кг.
1.15.4. Для чоловіків старше 18 років - 50 кг.
1.16. Не торкайтесь до лежачих, виступаючих із землі або звисаючих кабелів.
1.17. Не стійте і не знаходьтеся під піднятим вантажем, а також під настилами риштувань або в місцях можливого падіння різних предметів.
1.18. Інструмент і пристрої використовуйте тільки за призначенням.
1.19. Не наступайте на кришки люків, перекриття ям, канав, котлованів для запобігання падіння в них. У випадку необхідності знаходження на них, впевніться, що вони надійно закріплені на своїх місцях і не перекидаються.
1.20. Виконуйте правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.21. Протягом зміни слідкуйте за самопочуттям. Не працюйте, відчуваючи стомленість, сонливість, раптові болі. У випадку погіршання самопочуття припиніть виконання роботи, використайте медичні препарати з аптечки або зверніться за допомогою до присутніх осіб. Повідомте про це керівника робіт
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Отримайте від керівника робіт вказівки про порядок і безпечні прийоми виконання роботи.
2.2. Одягніть і заправте спецодяг, волосся підберіть під головний убір.
2.3. Огляньте й приведіть у порядок робоче місце, приберіть зайві предмети.
2.4. Візуальним оглядом впевніться у справності риштувань або підмостків, перевіривши при цьому вертикальність стійок, наявність упорних площадок, цілісність робочих настилів і огородження, вузли кріплення окремих елементів.
2.5. Перевірте наявність і справність інструменту і пристроїв.
2.6. Пристрої для піднімання матеріалів повинні бути інвентарними.
Футляри, захвати контейнери тощо повинні мати пристрої, що не допускають їх самовільного розкривання та випадання вантажу через стінки або днища під час підіймання й переміщення.
2.7. Перевірте справність вібратора. Рукоятки вібраторів повинні мати амортизатори, які би знижували вібрацію до гранично допустимих норм.
2.8. Вібратори з площадками, і віброрейки повинні мати спеціальні гнучкі тяги для переміщення їх під час ущільнення бетонної суміші.
2.9. Переконайтесь у справності заземлення технологічного устаткування.
2.10. Впевніться в тому, що для проходу до робочого місця, яке знаходиться на висоті або в котлованах і траншеях, а також для переходу з однієї конструкції на іншу, або по ділянках укладеної арматури установлені драбини, перехідні містки або трапи з огородженнями.
2.11. Огляньте зону електропрогріву бетону. Вона повинна бути огороджена й позначена попереджуючими написами й плакатами.
2.12. Отримайте у електротехнічного працівника дозвіл на експлуатацію електрообладнання.
2.13. Електропроводи, які підводять струм від рубильника до електродвигунів, віброживильників і вібраторів, а також у зоні електропрогріву повинні бути закладені у гумові шланги. Не прокладайте проводи безпосередньо по грунту або по шару тирси, а також проводи з пошкодженою ізоляцією.
2.14. Перевірте наявність та надійність заземлення корпуса електровібратора.
2.15. Для запобігання падіння від вітру конструкцій, які бетонують, встановіть додаткові кріплення (розтяжки, розпірки).
2.16. Перед використанням бункерів для подачі бетонної суміші впевніться у справності затворів, страхувальних петель і наявності фіксаторів.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. При установці елементів опалубки в декілька ярусів, кожний наступний ярус слід установлювати тільки після закріплення нижнього ярусу.
3.2. Під час бетонних робіт, на поверхнях з ухилом більше 20 град., робочі місця забезпечуйте трапами, шириною не менше 0,8 м, з поперечними планками для опори ніг. При укладенні бетонної суміші на таких поверхнях, користуйтеся запобіжними поясами.
3.3. При роботі на висоті робочі місця обладнуйте настилами, для приймання бетонної суміші та підмостками шириною не менше 0,8 м з огородженням.
3.4. Упевніться, що на естакадах для подачі бетонної суміші автосамосвалами між відбійним брусом і огородженням обладнанні проходи шириною не менше 0,6 м.
На тупикових естакадах укладайте поперечні відбійні бруси, розраховані на сприйняття удару коліс автосамосвалів.
Під час подачі бетонної суміші автосамосвалами по автомобільній естакаді забороняється знаходження на ній людей.
3.5. Якщо бетонну суміш доставляють у тачках, установіть суцільні ходи для переміщення тачок, шириною не менше 0,6 м, а на висоті - не менше 1,2 м.
3.6. Не розміщуйте на настилі опалубки обладнання й матеріали, не передбачені проектом виконання робіт, а також не допускайте перебування сторонніх осіб, які не беруть безпосередньої участі у роботі.
3.7. У випадку електропідігріву бетону усі електричні проводи й електрообладнання огородіть, а корпуси електрообладнання заземліть.
Після кожного переміщення на нове місце електрообладнання, застосовуваного при прогріві бетону, слід візуально перевірити стан ізоляції проводів, засобів захисту, огороджень і заземлення.
3.8. Електропідігрів здійснюйте струмом напругою до 127 В. В сиру погоду і під час відлиги припиняйте його. На ділянках електропідігріву установіть знаки безпеки і попереджуючі плакати.
3.9. При застосуванні пари для підігріву інертних матеріалів, які знаходяться в бункерах або інших ємкостях, вживіть заходів проти проникнення пари в робочі приміщення. Періодично перевіряйте паропровід на герметичність і цілісність теплоізоляції. Вентилі паропроводів розміщуйте в місцях із зручними проходами до них.
3.10. Спускайтесь у камери, які обігріваються паром, після відключення подачі пари та охолодження камери, матеріалів та виробів, які в ній знаходяться, до 40 град. C.
3.12. Елементи опалубки, арматурні сітки й окремі стержні арматурних і арматурно-опалубних блоків надійно скріпляйте між собою до підйому на місце монтажу. Не проводьте монтаж арматури поблизу електропроводів, які знаходяться під напругою. Переміщайтесь по укладеній арматурі тільки по спеціальних ходах шириною 0,3-0,4 м, влаштованим на козлах, установлених на опалубку.
3.13. Настили робочої підлоги і підвісних риштувань систематично очищайте від залишків бетону й сміття.
3.14. Під час зрубування напливів бетону, вирівнюванні скелистих основ і т.п. для захисту очей від попадання твердих частинок надівайте запобіжні окуляри.
3.15. При приготуванні бетонної суміші з використанням хімічних добавок надівайте спеціальні рукавиці і захисні окуляри для захисту від опіків шкіри й пошкодження очей.
3.16. Для очищення кузова самоскида від залишків бетонної суміші використовуйте спеціальні скребки або лопати з подовженими ручками. Забороняється знаходитися в піднятому кузові під час очищення його від бетону.
3.17. Під час роботи бетонозмішувачів забороняється прискорювати розвантаження за допомогою лопат або іншого ручного інструменту.
................Перейти до повного тексту