1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
Н А К А З
11.12.2006 N 757/129
Про затвердження галузевої Програми "Селекція і насінництво - 2006-2010"
Для затвердження першочергових заходів щодо розв'язання найважливіших завдань з селекції і насінництва сільськогосподарських культур, подальшого удосконалення методів селекційної роботи з метою більш повної і швидкої віддачі від досягнень насінницької галузі
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Програму "Селекція і насінництво - 2006-2010" (додається).
2. Департаменту ринків рослинництва, садівництва, виноградарства та виноробства Міністерства аграрної політики України (Лазарь Т.І.), Відділенню землеробства і рослинництва УААН (Гаврилюк М.М.), Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій, регіональним центрам наукового забезпечення агропромислового виробництва Української академії аграрних наук забезпечити розроблення відповідних регіональних програм та встановити контроль за їх реалізацією.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики Мельника С.І. і першого віце-президента УААН Ситника В.П.
Міністр аграрної
політики України
Президент Української
академії аграрних наук

Ю.Ф.Мельник

М.В.Зубець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінагрополітики,
УААН
11.12.2006 N 757/129
ГАЛУЗЕВА ПРОГРАМА
"Селекція і насінництво - 2006-2010"
Сучасна аграрна політика і національна доктрина України галузі агропромислового виробництва спрямована на досягнення продовольчої безпеки держави, створення умов для розвитку високоефективного виробництва та розв'язання проблем соціальної інфраструктури.
З метою збереження та подальшого розвитку вітчизняної селекції і насінництва, прискорення впровадження у виробництво нових сортів і гібридів, необхідно надавати державну підтримку на зміцнення матеріально-технічної бази селекції та насінництва, часткової компенсації затрат на виробництво оригінального насіння, переобладнання селекційно-насінницьких комплексів, покриття частки витрат, пов'язаних з науковими дослідженнями та сортовипробуванням.
Подальше відшкодування затрат на виробництво насіння в первинних ланках, яке в основному зосереджено в дослідних господарствах і дослідних станціях наукових установ, та відшкодування товаровиробникам сортових надбавок за придбане елітне насіння, насіння батьківських форм та гібридів першого покоління дасть можливість прискорено впроваджувати нові сорти та гібриди у виробництво.
Державна підтримка галузевої програми "Селекція і насінництво 2006-2010" (далі - Програма) дасть можливість і далі створити конкурентоспроможні найсучасніші сорти і гібриди найважливіших сільськогосподарських культур: кукурудзи з потенційним урожаєм зерна 90-150 ц/га; гібридів цукрових буряків з потенційною урожайністю коренеплодів 650-750 ц/га; гібридів соняшнику з олійністю 50-52% і урожайністю 35-40 ц/га, сортів озимої м'якої пшениці з урожайністю зерна 90-105 ц/га, ярого ячменю 70-90 ц/га, рису 65-75 ц/га, гречки 35-40 ц/га, проса 45-50 ц/га і картоплі урожайністю 480-550 ц/га.
Значно вищими стануть параметри врожайності нових сортів ярої пшениці, жита, тритікале зернобобових культур і трав.
Вказаний рівень продуктивності сортів і гібридів та належна організація їх насінництва стане гарантованою базою продовольчої безпеки країни, значно підвищить економічний та експертний потенціал сільськогосподарської галузі держави.
Стратегічні пріоритети та основні завдання розвитку селекції і насінництва
Враховуючи велике значення сільськогосподарської галузі для економіки України, стабілізації соціально-економічного стану, зростання експортного потенціалу продовольчого і фуражного зерна, в науковому забезпеченні промислового виробництва, головна увага буде приділена створенню високопродуктивних сортів і гібридів, впровадженню новітніх технологій виробництва насіння, його обробці, сервісному обслуговуванню суб'єктів насіннєвого ринку.
Буде створено і впроваджено у виробництво 76 нових сортів зернових колосових, 25 - зернобобових, 12 - круп'яних культур та 42 - гібридів кукурудзи.
З метою суттєвого зменшення втрат врожаю зернових культур від шкідників і хвороб з врахуванням найбільш оптимальних показників економічного порогу шкодочинності буде продовжене вивчення нових видів пестицидів, норм їх застосування на посівах. Не менш важливими стануть наукові розробки по застосуванню регуляторів росту, мінеральних та органічних добрив, удосконаленню сівозмін.
Значно покращиться сортимент сортів та гібридів олійних культур, будуть створені нові гібриди соняшнику стійких до грибкових хвороб, нових рас вовчка, фомопсису, адаптованих до основних зон вирощування з високим вмістом олії і олеїнової кислоти.
У насінництві соняшнику широке впровадження знайде метод електрофоретичного аналізу геліантину, що дасть можливість здійснити порівняльну оцінку рівня гібридності насіння до початку його реалізації.
З метою стабілізації ринку цукровиробництва основна увага приділятиметься створенню гібридів цукрового буряку з продуктивністю 650-750 ц/га коренеплодів і цукристістю 18-19%, вдосконаленню системи насінництва цієї культури та розробці ресурсозберігаючої технології її вирощування.
У галузі кормовиробництва наукові дослідження будуть спрямовані на селекцію нових високоврожайних сортів і гібридів, впровадження яких суттєво зменшить дефіцит кормового білка, підвищить кормову цінність кормів. Нові кормові культури будуть слугувати основою біологізації землеробства, збереження родючості ґрунту і охорони навколишнього середовища.
У картоплярстві будуть створені сорти різних напрямків використання, стійких до фітофторозу, з високою харчовою цінністю, придатні до тривалого зберігання та переробки.
Набере обертів галузь овочівництва, де подальший розвиток одержить гетерозисна селекція огірків, томатів, капусти, моркви та інших овочевих культур. Буде розроблена та запроваджена більш досконала технологія виробництва насіння овочевих, зокрема гібридного. У баштанництві розвиватимуться дослідження з створення кавунів і динь з лікувальними властивостями та придатних для транспортування і тривалого зберігання, а також гарбузів з високим вмістом олії в насінні.
Передбачено створити 3 сорти льону та 4 сорти безнаркотичних конопель, удосконалити технологію вирощування насіння цих культур та спромогтись більш удосконалити галузь льонарства і коноплярства.
У галузі садівництва і виноградарства планується створити 51 новий сорт плодових, ягідних і горіхоплідних культур та винограду інтенсивного типу, розробити регіональні технології виробництва саджанців.
Державна підтримка
У науково-дослідних установах, дослідних та навчально-дослідних господарствах та інших суб'єктах насінництва України організовано виробництво оригінального та елітного насіння більше 800 сортів та гібридів і виробляється стільки елітного насіння зернових, зернобобових, олійних і овочевих культур, що практично повністю задовольняє ринок насіння.
Для забезпечення виробництва такої кількості високоякісного насіння еліти необхідно в науково-дослідних установах провести великий обсяг робіт по селекції сільськогосподарських культур, первинному насінництву. Необхідний обсяг вирощування насіння у розсадниках добору та їх випробування сягає біля 6 тис. тонн. Це потребує значних матеріальних затрат. В умовах подорожчання енергоносіїв проблемою стає вирощування батьківських форм гібридів соняшника, цукрових буряків, кукурудзи, овочевих культур. Орієнтовна вартість тільки сушіння насіння батьківських форм гібридів кукурудзи сягає 4,5-5 млн. гривень.
З метою прискореного впровадження у виробництво нових сортів і гібридів Програмою передбачається збільшити на 20-30% обсяги виробництва оригінального насіння та еліти, одночасно зменшивши його вартість за рахунок часткового відшкодування витрат з коштів Державного бюджету України.
На виконання Закону України від 26 грудня 2002 року N 411 "Про насіння і садивний матеріал" в Україні стабільно працює бюджетна програма "Селекція в рослинництві". Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2005 р. N 325 (із змінами і доповненнями) затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, що спрямовуються для селекції в рослинництві. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у Державному бюджеті України на 2006 рік на виконання бюджетних програм "Селекція в рослинництві" та "Селекція сільськогосподарських культур у ланках первинного рослинництва.
Цим порядком передбачено часткову компенсацію:
- витрат у ланках первинного насінництва;
- за придбане суперелітне, елітне насіння і садивний матеріал сортів (гібридів, їх батьківських форм) сільськогосподарських культур вітчизняної селекції, що внесені до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, а також високорепродукційне насіння і садивний матеріал перспективних сортів (гібридів, їх батьківських форм) сільськогосподарських культур вітчизняної селекції паспортизованим суб'єктам насінництва;
- за придбане насіння гібридів кукурудзи першого покоління, картоплі, ріпаку і сої першої репродукції для всіх сільськогосподарських виробників.
Нормативно-правова база
Селекція та насінництво регламентуються законами України "Про насіння і садивний матеріал" від 26 грудня 2002 року; "Про охорону прав на сорти рослин" від 21 квітня 1993 р. N 3116; постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1999 р. N 535 "Про надання Селекційно-генетичному інституту статусу Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення."
Економічне обґрунтування
Виконання Програми сприятиме збільшенню і стабілізації виробництва сільськогосподарської і продовольчої валової продукції збереженню оптимальної рентабельності, що дасть можливість суттєво поліпшити економічний та фінансовий стан всіх суб'єктів агропромислового виробництва, включаючи селекційно - наукові установи, дослідні та інші господарства, незалежно від форм власності.
Селекція і насінництво сільськогосподарських культур Зернові та олійні культури
Підтримка селекції дасть можливість створити більш адаптовані сучасному агропромисловому виробництву сорти та гібриди озимої та ярої м'якої і твердої пшениці, озимого та ярого тритікале, озимого та ярого ячменю, озимого жита, вівса, рису, гречки, проса, гороху, сої, сочевиці, чини, соняшнику, ріпака, гірчиці, льону, маку, арахісу інших культур та здійснення необхідних науково-дослідних робіт для подальшого удосконалення прийомів і методів первинного насінництва, прискореного терміну вирощування оригінального насіння, більш швидкого впровадження сортів у виробництво.
У програмі будуть задіяні 24 установи Української академії аграрних наук, в тому числі провідні інститути та регіональні дослідні станції.
Кількісні та якісні показники нових сортів та гібридів наведені в додатку 1.
Кукурудза і сорго
Згідно програми досліджень планується створити і передати на державне сортовипробування 15 гібридів кукурудзи різних груп стиглості (ФАО- 150-450) і напрямків використання. Гібриди будуть на 5-10% перевищувати стандарти за урожайністю зерна, мати на 1,0-3,0% нижчу його збиральну вологість, що дозволить на кожній тонні зерна заощадити 14-40 грн.
Значно збільшуються об'єми селекції соргових культур. Планується створити спеціальні гібриди соризу з високими смаковими якостями продуктів переробки зерна, що дозволить широко використовувати їх в харчовій промисловості для приготування дієтичних продуктів.
Кількісні та якісні показники нових гібридів і сортів наведені у додатку 2.
Кормові і зернобобові культури
Програмою НТБ "Кормовиробництво" на 2006-2010 рр. планується проведення селекційних робіт з 27 видами кормових і зернобобових культур, в тому числі: багаторічних трав - 7, багаторічних злакових - 13, однорічних бобових трав і зернобобових культур - 7.
В селекції кормових та зернобобових культур будуть розширені напрями створення високопродуктивних сортів і гібридів, стійких проти хвороб, посухи, несприятливих умов перезимівлі, з підвищеним вмістом білка та покращеною якістю кормової маси. Поглиблені дослідження із створення сортів багаторічних трав з високою конкурентною здатністю в травосумішках, підвищеним рівнем біологічної та асоціативної азотфіксації, продовженим періодом продуктивного довголіття як для сінокісного, так і пасовищного використання.
Враховуючи гостру потребу в створенні сортів більш посухостійких видів, передбачається розширення видового складу селектуємих культур, зокрема таких як: житняк гребінчастий, пирій сизий, стоколос береговий та інші.
В основу селекційної роботи покладено сучасні методи біотехнології, культури тканин, гетерозисної селекції і поліплоїдії.
Програмою передбачається створення та передача на державне сортовипробування 69 сортів і гібридів. Найбільші обсяги селекційної роботи будуть виконані з люцерною посівною, конюшиною лучною, викою ярою, стоколосом безостим, грястицею збірною.
Для більш повної реалізації насіннєвої продуктивності нових сортів планується подальше удосконалення технологій вирощування насіння основних видів багаторічних трав і зернобобових культур, в першу чергу за рахунок біологізації технологічних процесів у конкретних природно-кліматичних умовах регіону при ефективному використанні родючості ґрунтів.
Кількісні та якісні показники нових сортів кормових і зернобобових культур наведені у додатку 3.
Картопля
Основним завданням з селекції картоплі є створення сортів з урожайністю на 10-15% вищою сортів-стандартів, високими якісними показниками, стійкістю до поширених хвороб і шкідників, адаптованих до умов вирощування на основі теоретичних розробок з селекції, використання виділених і створених джерел, донорів і вихідного матеріалу. Буде використовуватись вихідний матеріал міжвидового походження, традиційні та нові біотехнологічні методи з селекції і насінництві. Нові сорти матимуть більш повний комплекс ознак, ніж існуючі.
Будуть створені сорти для різних грунтово - кліматичних зон і напрямків використання, в т.ч. для переробки на картоплепродукти. Значна увага буде приділена створенню сортів, придатних для вирощування двоурожайною культурою, що матиме значення для насінництва на Півдні України.
Нові сорти матимуть значення як ресурсозберігаючий та природоохоронний захід, оскільки характеризуватимуться стійкістю до основних хвороб і шкідників.
Кількісні та якісні показники нових сортів картоплі наведені у додатку 4.
Овочеві та баштанні культури
Передбачається створити 28 сортів і гібридів з підвищеною конкурентоспроможністю, стійких до хвороб, достатньо скоростиглих з підвищеною урожайністю, адаптованих до умов вирощування.
Кількісні та якісні показники нових сортів і гібридів наведені у додатку 5.
Цукрові буряки
На ринку цукру попит зростає, тому планується разом з відновленням площ посіву цукрового буряку в значній мірі поширити впровадження у виробництво гібридів, створених за рахунок принципово нового селекційного матеріалу з високою врожайністю, високим вмістом цукру.
Нові гібриди дозволять повністю змінити технологію вирощування цукрових буряків.
Буде завершена робота зі створення гібридів з поліпшеною формою коренеплодів, що сприятиме зменшенню втрат урожаю під час збирання і що, немаловажно, зменшити вилучення разом з ними родючого грунту.
На рівні світових технологій буде впроваджена робота по розробці передпосівної підготовки насіння, його інкрустування та дражування.
Кількісні та якісні показники нових гібридів цукрових буряків наведені у додатку 6.
Ефіроолійні і лікарські рослини
Буде продовжена робота з селекції основних та перспективних ефіроолійних та лікарських рослин: коріандру, фенхелю, шавлії мускатної, лаванди вузьколистої, полину таврійського, м'яти, троянди ефіроолійної, кмину, полину естрагонного, деревію, астрагалу, шоломниці байкальської, потреба в яких постійно підвищується.
Нові сорти ефіроолійних та лікарських культур будуть:
- мати високий потенціал продуктивності;
- проявляти стабільно високу продуктивність в різних умовах вирощування, тобто володіти адаптивністю до несприятливих умов середовища, характеризуватися зимо- та посухостійкістю, стійкістю до шкідників та хвороб;
- мати високу якість сировини та кінцевих продуктів її переробки;
- зберігати стабільну продуктивність, бути високорентабельними.
Нові сорти ефіроолійних рослин в більшій мірі відповідають вимогам сільськогосподарського виробництва України і впровадження їх сприятиме підвищенню ефективності ефіроолійної галузі.
Кількісні та якісні показники нових сортів ефіроолійних і лікарських культур наведені у додатках 7, 8).
Луб'яні культури
Планується створити і впровадити у виробництво сорт льону-довгунця з поліпшеною якістю волокна, більш стійкого до вилягання і хвороб, придатного до механізованого збирання.
Для зони Полісся, північного і південного Лісостепу та Степу передбачається створити 2 сорти однодольних конопель з підвищеною урожайністю волокна та насіння.
Кількісні та якісні показники нових сортів наведені у додатку 9.
Хміль
Основним завданням з селекції хмелю залишається створення екологічно адаптованих сортів з різними строками тривалості вегетаційного періоду, гарантованою врожайністю в умовах реального виробництва 30-32 ц/га і вмістом альфа-кислот від 10,0 до 16,0%. Новостворені сорти хмелю відповідатимуть умовам придатності до вирощування і збирання за інтенсивними енергозберігаючими технологіями, матимуть підвищену стійкість проти грибкових, вірусних і бактеріальних хвороб, а також найбільш небезпечних шкідників культури (хмелева попелиця, павутинний кліщик, люцерний довгоносик та інших). Передбачається ввести до запропонованого виробництву асортименту сорти ароматичного і високосмольного типу із значним (3%) вмістом ефірної олії, поліфенолів, що значно розширить можливості використання хмелепродукції в різних сферах народного господарства.
Нові сорти матимуть значення як ресурсозберігаючий та природоохоронний захід, оскільки характеризуватимуться стійкістю до основних хвороб та шкідників.
Кількісні та якісні показники нових сортів наведені у додатку 10.
Тютюн
В останній час площі під культурою поступово скорочуються через відсутність ринку збуту сировини, низьку рентабельність та високу ціну на матеріально-технічні ресурси. Тому важливо стабілізувати виробництво тютюнової сировини високої якості для забезпечення тютюнових фабрик вітчизняною сировиною. Важлива роль у цьому належить впровадженню нових високоврожайних сортів, які будуть більш пристосовані до механізованого збору за рахунок зближення дозрівання листків по ярусах та підвищення їх технічної придатності.
Кількісні та якісні показники нових сортів наведені у додатку 11.
Субтропічні культури
У створенні нових сортів і гібридів плодових, горіхоплідних, субтропічних культур, ефіроолійних та фарбувальних рослин в наступному п'ятиріччі головним залишається Нікітський ботанічний сад - Національний науковий центр.
Нові сорти і гібриди плодових і субтропічних культур нового покоління відрізнятимуться високими товарними якостями плодів, стійкістю до захворювань, високою врожайністю, підвищеною стійкістю до грибкових хвороб.
Нові гібриди ефіроолійних культур будуть характеризуватись високими показниками врожайності та виходом ефірної олії, а гібриди фарбувальних культур - високим змістом фарбувальних речовин.
Кількісні та якісні показники нових сортів і гібридів наведені у додатках 12, 13, 14.
Плодово-ягідні культури
Найближчим часом згідно Програми підвищення соціального стану населення держави в значній мірі зростає попит на використання продуктів галузі садівництва. Тому робота Інституту садівництва, Подільської ДСС, Артемівської ДСР, Львівської ДСС, Кримської ДСС, Краснокутської та Сумської ДСС буде направлена на стабілізацію і подальший розвиток галузі з метою повного задовільнення попиту продовольчого ринку.
Внаслідок проведення всього комплексу робіт по селекції (від гібридизації до викопки гібридних сіянців в розсаднику) буде отримано біля 15 тис. гібридних сіянців плодових та ягідних культур.
Кількісні та якісні показники нових сортів і гібридів наведені у додатку 15.
Виноград
Умови біосфери, в яких вирощується виноград, постійно змінюються, тому необхідна кропітка робота, щодо удосконалення технології вирощування цієї культури та підвищення різноманітності промислового сортименту винограду в державі.
На виконання Програми планується вивести для передачі до державного сортовипробування НІВіВ "Магарач" та Інститутом виноградарства і виновиробництва ім. В.Є.Таїрова 45 сортів винограду різних за використанням.
Кількісні та якісні показники нових сортів наведені у додатку 16.
Насінництво
Виробництвом оригінального, елітного насіння та садивного матеріалу сільськогосподарських рослин в 2006-2010 рр. будуть займатися 55 науково-дослідних установ та 110 дослідних господарств Української академії аграрних наук, а також біля 90 навчально-дослідних господарств та інших паспортизованих суб'єктів насінництва, які будуть вести первинне і елітне насінництво більш ніж 800 сортів і гібридів та виробляти в середньому за рік біля 320 тис. тонн елітного насіння зернових і зернобобових культур, понад 16 тис. тонн картоплі, 13 тис. тонн сої, біля 1,5 тис. тонн ріпаку і 2,6 млн. шт. саджанців хмелю.
У загальній кількості виробництва цього насіння сорти вітчизняної селекції становитимуть в середньому 75-80%, в т.ч. зернових культур біля 90%. Насіння нових сортів для сортозміни і сортооновлення буде вироблятись не менше половини від загальних обсягів.
Протягом терміну дії цієї програми Мінагрополітики і УААН можуть вноситись зміни щодо обсягів виробництва насіння і садивного матеріалу окремих сортів і гібридів з урахуванням потреби регіонів.
Додаток 1
до Програми "Селекція
і насінництво - 2006-2010"
НОВІ СОРТИ
зернових і олійних культур
N Культура Кількість сортів
(гібридів)
для передачі до
держсорто-
випробування,
шт.
Основна
господарсько-біологічна
характеристика сортів
(гібридів)
Оригінатор, термін
передачі сорту
(гібриду) до
держсорто-
випробування
Передбачувана
щорічна
ефективність
сорту
(гібриду)
після
державної
реєстрації,
тис. грн.
1 2 3 4 5 6
1. Озима
м'яка
пшениця
2 Сорти
високоінтенсивного типу
з потенціалом
урожайності 90-100 ц/га
надсильні за якістю
зерна, комплексно
стійкі до хвороб і
шкідників, адаптовані
для вирощування в
степовій і лісостеповій
зонах
Селекційно-генетичний
інститут
2 Сорти універсального
типу з перевищенням за
урожайністю сучасних
сортів на 15-20%, з
підвищеною
морозостійкістю,
посухо-, жаростійкі, з
відмінними показниками
якості зерна
Селекційно-генетичний
інститут
4 Полтавська Державна
аграрна академія
3 Сорти з високим рівнем
потенціальної
продуктивності (90-100
ц/га), зимо,
посухостійкі (7-9
балів) сильні за
показниками якості
зерна сильної пшениці,
адаптовані до
вирощування в Лісостепу
Поліссі та західному
регіоні України
Миронівський інститут
пшениці
2 Сорти універсального
типу з потенційною
урожайністю 80-85ц/га,
підвищеними
адаптивними
властивостями, високими
показниками якості
зерна, стійкі до
основних хвороб для
вирощування в Лісостепу
України
Інститут рослинництва
1 Сорт для вирощування в
різних
ґрунтово-кліматичних
умовах, з високим
адаптивним потенціалом,
на поливних землях до
95-105 ц/га, спроможний
формувати зерно на
рівні сильних і цінних
пшениць
Інститут землеробства
південного регіону
6 Інші інститути та
селекційно-дослідні
станції
2 Сорти універсального
типу з потенційною
урожайністю 80-90 ц/га
з підвищеною
морозостійкістю та
посухостійкістю, стійкі
до основних хвороб,
високим показником
якості зерна для
вирощування в
Лісостеповій та
Степовій зонах
Інститут фізіології
рослин і генетики НАН
України
2 Сорти
високоінтенсивного типу
з потенціалом
урожайності 90-120 ц/га
стійкі до
несприятливих умов
довкілля, цінні та
сильні за показниками
якості зерна,
адаптовані до
вирощування в Лісостепу
Поліссі та Західному
регіоні України
Інститут фізіології
рослин і генетики НАН
України
Всього 24 2006-2010 550-600
2 Озима
тверда
пшениця
2 Сорти короткостеблового
типу, врожайністю зерна
85-95 ц/га, вмістом
білка 15-16%,
відмінними макаронно-
круп'яними
властивостями для
Лісостепу та Степу
України
Селекційно-генетичний
інститут
2 Інститут рослинництва
2 Сорти адаптовані до
різних умов
водозабезпечення півдня
України
високоскловидним зерном
(95-100%), відмінними
макаронними якостями,
врожайністю 72-75 ц/га
Інститут землеробства
південного регіону
Всього 6 2007-2010 550-600
3 Яра м'яка
пшениця
2 Сорти лісостепового та
степового екотипу з
урожайністю 35-40 ц/га
вмістом білка 14-14,5%
з відмінними
хлібопекарськими
властивостями
Інститут рослинництва
1 Сорт з високими
показниками стійкості
до абіотичних факторів,
вилягання з груповою
стійкістю до основних
захворювань
Миронівський інститут
пшениці ім. Ремесла
1 Інститут землеробства
Всього 4 2006-2010 200-250
4 Яра
тверда
пшениця
2 Сорти степового та
лісостепового екотипу з
комплексом адаптивних
властивостей,
відмінними макаронними
якостями зерна
урожайністю 35-40 ц/га
Інститут рослинництва
2 Миронівський інститут
пшениці
Всього 4 2006-2010 300-350
5 Озиме
тритікале
3 Сорти зернового та
універсального
призначення з
урожайністю зерна
85-110 ц/га, зеленої
маси 650 ц/га
Інститут рослинництва
1 Миронівський інститут
пшениці
1 Інститут зернового
господарства
1 Інститут кормів
1 Волинський і-т АПВ
Всього 7 2006-2010 350-450
6 Яре
тритікале
2 Сорти середньостиглі,
урожайністю 60-65 ц/га
придатні для
покращення пшеничного
борошна 5-6 класів,
вмістом білка 13-14%
Інститут рослинництва
Всього 2 2006-2010 350-400
7 Ярий
ячмінь
2 Сорти пивоварного та
кормового призначення,
інтенсивного типу,
стійкі до вилягання,
адаптовані до
несприятливих факторів
середовища
Селекційно-генетичний
інститут
2 Сорти кормового
напрямку з потенційною
урожайністю 80-95 ц/га,
стійкі до вилягання,
основних захворювань,
адаптовані до умов
Лісостепу та Полісся
Миронівський інститут
пшениці
1 ДІАПВ
1 І-т ЗТЗР
1 Черн. і-т АПВ
1 Кіровогр. ДСГДС
1 Інститут рослинництва
Всього 9 2006-2010 450-500
8 Озимий
ячмінь
2 Сорт дворучка та типово
озимий сорт стійкий до
вилягання, основних
захворювань з
підвищеними показниками
зимо-морозостійкі,
урожайністю 75-80 ц/га
Селекційно-генетичний
інститут
Всього 2 2006-2010 300-350
9 Озиме
жито
2 Сорти та гібриди з
потенційною урожайністю
70-80 ц/га, стійкі до
вилягання, з високими
показниками
зимостійкості та
посухостійкості
Інститут рослинництва
1 Інститут зернового
господарства
1 Ін-т Полісся
1 ВІАПВ
1 Черн. і-т АПВ
1 ВрхДССІЦБ
Всього 7 2006-2010 300-350
10 Овес 1 Сорти інтенсивного типу
з урожайністю 55-65
ц/га, високою якістю
зерна, високоадаптовані
до екстремальних умов
вирощування
Верх. ДСС ІЦБ
1 Сн СДС ІЗГ
1 Черн. і-т АПВ
1 ІЗТЗР
Всього 4 2006-2010 300-350
11 Рис 2 Ранньостиглий та
середньостиглий сорти
інтенсивного типу з
урожайністю 55-60 і
80-90 ц/га, виходом
крупи 69-70%,
склоподібністю 98% для
умов півдня України
Інститут рису
Всього 2 2006-2010 800-850
12 Гречка 2 Високопродуктивні
середньо- та
ранньостиглі сорти з
урожайністю 22-30 ц/га,
виходом крупи 72-78%,
високими
технологічними
властивостями
Інститут землеробства
1 Сум. І-т АПВ
1 Подільський державний
аграрно-технічний
університет
Всього 4 2006-2010 600-650
13 Просо 2 Ранньостиглі та
середньостиглі сорти з
урожайністю 35 і 65
ц/га високостійкі до
вилягання, вмістом
білка 14,7-15,1%
адаптовані до умов
вирощування Лісостепу і
Степу України
Інститут землеробства
2 Інститут рослинництва
1 Верх ДСС ІЦБ
Всього 5 2006-2010 80-100
14 Горох 1 Сорти різної групи
стиглості з урожайністю
50-60 ц/га, стійкі до
вилягання, придатні до
збирання прямим
комбайнуванням
Селекційно-генетичний
інститут
1 Красн. ДС
1 Луг. і-т АПВ
3 Інститут рослинництва
2 Полтавська Державна
аграрна академія
Всього 8 2007-2010 150-170
15 Квасоля 1 Сорти з урожайністю
насіння 27-29 ц/га,
вегетаційним періодом
90-100 днів,
детермінантним типом
росту, придатні до
механізованого збирання
Інститут землеробства
1 Інститут кормів
1 БІАПВ
Всього 3 2007-2010 300
16 Нут 1 Сорти з урожайністю
25-27 ц/га стійкі до
вилягання, посухо- і
жаростійкі, придатні до
механізованого збирання
Селекційно-генетичний
інститут
1 Луг. і-т АПВ
Всього 2 2006-2010 350
17 Сочевиця,
чина
2 Сорти продовольчого
призначення, з
потенційною урожайністю
30-40 ц/га, високим
(30%) вмістом білка
посухо- та жаростійкі
Кр .ДС ІЗГ
1 Луг. і-т АПВ
Всього 3 2007-2010 300-350
18 Соняшник 6 Прості міжлінійні,
трилінійні,
середньоранні та
скоростиглі гібриди з
тривалістю
вегетаційного періоду
від 100 до 110 діб,
урожайністю 3,9-4,0 т,
олійністю 50-52% з
генетично обумовленою
стійкістю до вовчка,
стійкі до несправжньої
борошнистої роси, сірої
білої гнилей,
фомопсису
Інститут рослинництва 530-1560
4 Ранньостиглі та
середньоранні
високоолеїнові гібриди
з врожаєм насіння 35-40
ц/га адаптовані до умов
Степу і Лісостепу
Селекційно-генетичний
інститут
550-800
5 Високоврожайні гібриди
різних груп стиглості,
урожайністю 3,5-4,0
т/га, комплексно
стійких до абіотичних
факторів
Селекційно-генетичний
інститут
550-800
7 Прості міжлінійні
гібриди з потенційною
врожайністю 3,5-3,7
т/га, трилінійні
середньостиглі з
врожайністю 3,8-4,2
т/га, олійністю 49-52%.
Стійкі до абіотичних
факторів
Інститут олійних
культур
Приріст
урожаю
товарного
посіву 10-17%
Всього 22 2006-2010 450-1560
19 Соя 4 Скоростиглі сорти з
вегетаційним періодом
від 85 до 120 днів
урожайності в умовах
суходолу 24-25 ц/га,
на зрошені 37-40 ц/га
придатні для
вирощування в Лісостепу
Степу і Поліссі
Селекційно-генетичний
інститут
2 Інститут рослинництва
1 Інститут кормів
2 Інститут землеробства
1 БІАПВ
1 КДС ІФ Ін-ту АПВ
1 КДСГДС
2 Полтавська Державна
аграрна академія
1 Асоціація "Українська
асоціація виробників
та переробників сої"
Всього 14 2007-2010 350-400
20 Озимий
ріпак
4 Морозостійкі сорти,
стійкі проти сірої
гнилі та вилягання з
урожайністю понад 35
ц/га.
Івано-Франківський
інститут АПВ
Інститут землеробства
5 Високоолійні сорти з
урожайністю понад 25
ц/га, стійкі до
основних захворювань
Інститут олійних
культур
Вінницька ДСГДС.
Всього 9 2007-2010 150
Додаток 2
до Програми "Селекція
і насінництво - 2006-2010"
НОВІ СОРТИ
і гібриди кукурудзи та сорго
N Культура Кількість сортів
(гібридів)
для передачі до
держсорто-
випробування,
шт.
Основна
господарсько-біологічна
характеристика сортів
(гібридів)
Оригінатор, термін
передачі сорту
(гібриду) до
держсортовипробування
Передбачувана
щорічна
ефективність
сорту
(гібриду)
після
державної
реєстрації,
тис. грн.
1 2 3 4 5 6
1 Кукурудза 3 Ранньостиглі гібриди
(ФАО 150-200),
урожайністю 85-100
ц/га, стійкі до хвороб,
низькою збиральною
вологістю зерна для
різних зон
кукурудзосіяння
Інститут зернового
господарства
Урожайність
вище
стандарту на
5-7%,
зниження
збиральної
вологості
зерна від 1
до 3%
1 Буковинський і-т АПВ
1 Інститут землеробства
1 ІР ім. Юр'єва
1 Закарпатський і-т АПВ
1 Черкаський і-т АПВ
2 НВП
"Агродніпро-насіння"
1 ТОВ "Земун Поле плюс"
2 6 Гібриди середньоранньої
групи стиглості (ФАО
200-290) різних
екотипів, урожайність
95-120 ц/га для зон
Степу, Лісостепу і
Полісся
Інститут зернового
господарства
Приріст
урожайності у
різних
гібридів 5-10
ц/га,
зниження
збиральної
вологості
зерна на 1-3%
2 Селекційно-генетичний
інститут
1 Буковинський і-т АПВ
1 Закарпатський і-т АПВ
1 Черкаський і-т АПВ
1 Інститут землеробства
ПР
1 Кримський і-т АПВ
3 НВП
"Агродніпро-насіння"
1 ТОВ "Земун Поле плюс"
3 3 Середньостиглі гібриди
(ФАО 300-380),
урожайність 85-130
ц/га, посухостійкі та
придатні для умов
зрошення, стійкі до
головних хвороб з
низькою збиральною
вологістю зерна
Інститут зернового
господарства
Урожайністю
зерна на 4-8
ц/га вище
стандарту
1 Селекційно-генетичний
інститут
1 Луганський і-т АПВ
1 Інститут землеробства
ПР
3 НВП "Агродніпро-
насіння"
1 ТОВ "Земун Поле плюс"
4 3 Середньопізні гібриди
(ФАО460-500)
з підвищеною
посухо-жаростійкістю,
урожайністю зерна
90-140 ц/га
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожайності
зерна від 5
до 12 ц/га
вище
стандарту,
зниження
збиральної
вологості
зерна на 2-3%
1 Селекційно-генетичний
інститут
2 Інститут землеробства
ПР
1 Кримський і-т АПВ
1 НВП "Агродніпро-
насіння"
1 ТОВ "Земун Поле плюс"
5 1 Гібрид харчового
напрямку використання
урожайністю 120-130
ц/га (в качанах)
підвищеною урожайністю,
стійкий до головних
хвороб
Інститут зернового
господарства
Підвищення
цукристості
на 2-3%,
урожайність
зерна вище
стандарту на
10-15 ц/га
6 2 Ранньостиглі та
середньоранні гібриди
(ФАО 150-250) з
потенційною урожайністю
зерна 80-100 ц/га,
стійкі до стресових
факторів зовнішнього
середовища, з
інтенсивною віддачею
вологи в період
дозрівання для
вирощування на зерно та
силос в зонах
Північного Лісостепу та
Полісся
Інститут фізіології
рослин і генетики НАН
України
Урожайність
вище
стандарту на
5-7%,
зниження
збиральної
вологості
зерна від 1
до 3%
2 НВП
"Агродніпро-насіння"
7 2 Середньостиглі гібриди
(ФАО 300-400) з
потенційною урожайністю
зерна 90-120 ц/га,
стійкі до
несприятливих умов
середовища для
вирощування на зерно та
силос в зонах
Південного лісостепу і
Степу
Інститут фізіології
рослин і генетики НАН
України
Урожайність
зерна на 4-8
ц/га вище
стандарту
Всього 54 2006-2010
6 Сорго
на зерно
4 Скоростиглі та
середньоранні гібриди з
урожайністю 45-75 ц/га
для південного Степу
України
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожаю зерна
на 3-5 ц/га
2 ССДС
2 Генічеська ДС
7 Сорго
кормове
1 Середньоранні та
середньостиглі гібриди
на силос та зелений
корм з урожайністю
зеленої маси 450-600
ц/га
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожайності
зеленої маси
на 25-40 ц/га
1 ССДС ІЗГ
1 Генічеська ДС
8 Сорго
(сориз)
1 Середньоранні гібриди
зернового та харчового
використання з
урожайністю 45-60 ц/га
в умовах південного
Степу
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожайності
від стандарту
на 2-4 ц/га
1 Генічеська ДС
Всього 13 2006-2010
9 Сорго
віничне
1 Технічні середньостиглі
сорти урожайністю 4,5-5
тис. віників з 1 га
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожаю
віників на
10% з га
1 Генічеська ДС
10 Сорго-суданкові
гібриди
1 Кормові, середньоранні
гібриди з урожайністю
зеленої маси 360-680
ц/га
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожаю
зеленої маси
на 30-40 ц/га
1 ССДС
1 Генічеська ДС
Всього 3 2006-2010
11 Суданська трава 1 Середньостиглі сорти та
гібриди з підвищеною
урожайністю сухої
речовини
Інститут зернового
господарства
Збільшення
урожайності
сухої
речовини на
7-10 ц/га
1 ССДС
1 Генічеська ДС
Всього 3 2006-2010
Додаток 3
до Програми "Селекція
і насінництво - 2006-2010"
НОВІ СОРТИ
і гібриди кормових культур
N Культура Кількість сортів
(гібридів)
для передачі до
держсорто-
випробування,
шт.
Основна
господарсько-біологічна
характеристика сортів
(гібридів)
Оригінатор, термін
передачі сорту
(гібриду) до
держсортовипро-бування
Передбачувана
щорічна
ефективність
сорту
(гібриду)
після
державної
реєстрації,
тис. грн.
1 2 3 4 5 6
1 Конюшина лучна 1 Ранньостиглий,
сінокісний, врожай
сухої речовини 12 -13,
насіння - 0,4-0,5 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 18-20%
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
- 8%; насіння
- 12%
1 Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
2 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
- 10-11, насіння - 0,4
-0,5 т/га
Подільська ДС Підвищення
продуктивності
сухої речовини
- 17%, насіння
- 22
2 Підвищена кормова
продуктивність з
покращеною якістю корму
на основі
багатолисточкових форм,
врожай сухої речовини
11 -13, насіння - 0,25
- 0,35 т/га, вміст
протеїну в сухій
речовині -22-25%
Тетраплоїдний,
середньостиглий,
врожай сухої речовини
12, насіння - 0,3-0,35
т/га.
Тернопільський і-т АПВ
Інститут землеробства
Сухої речовини
- 8%;
насіння - 10%
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
15%
Всього 6 2006-2010
2 Конюшина
гібридна
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
11,5 -12,5, насіння -
0,35-0,45 т/га
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
Всього 1 2007
3 Конюшина
повзуча
1 Пасовищний, врожай
сухої речовини 6-7,
насіння - 0,2-0,3 т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
17-22%
Всього 1 2010
4 Люцерна 1 Сінокісний, врожай
сухої речовини 12,0-
12,5, насіння - 0,4-0,5
т/га, вміст протеїну в
сухій речовині 19-20%
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
5-8%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
10,0-10,5, насіння -0,4
- 0,5 т/га, вміст
протеїну в сухій
речовині 19-20%
Інститут кормів
Полтавський ІАПВ
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
5-8%
1 Сінокісний, врожай
сухої речовини 11-12,
насіння - 0,5-0,6 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 18,5%
Селекційно-генетичний
інститут
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
7-9%
Люцерна 2 Посухостійкий, врожай
сухої речовини 7-7,5,
насіння - 0,25-0,35
т/га
Інститут землеробства Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
2 Сінокісно-пасовищний з
високим адаптивним
потенціалом, врожай
сухої речовини 11-12,
насіння - 0,3-0,35
т/га
Інститут землеробства
ПР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
1 Пасовищний, врожай
сухої речовини 11-12,
насіння - 0,4-0,6 т/га
Інститут землеробства
ПР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10%
1 Сінокісний, врожай
сухої речовини 9-10,
насіння - 0,4-0,6 т/га
Інститут землеробства
ПР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
Всього 9 2006-2010
5 Лядвенець
рогатий
1 Ранньостиглий,
пасовищного типу,
врожай сухої речовини
9-10, насіння - 0,35-
0,45 т/га
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
1 Сінокісно-пасовищний,
посухостійкий, врожай
сухої речовини 7-8,
насіння - 0,4-0,5 т/га
Миколаївський і-т АПВ
Інститут кормів
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
7-8, насіння - 0,3-0,4
т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
17-22%
Всього 3 2006-2010
6 Еспарцет 1 Посухостійкий, врожай
сухої речовини 8-8,5,
насіння - 1,2-1,4 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 18-20%
Кіровоградський і-т
АПВ
Інститут кормів
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
14-16%
1 Посухостійкий, врожай
сухої речовини 7-8,
насіння - 1,0-1,2 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 18-19%
Донецький І АПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
16-14%
Всього 2 2008-2009
7 Козлятник
східний
1 Сінокісний, врожай
сухої речовини 11-12,
насіння - 0,45-0, 50
т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
17-20%
Всього 1 2006-2010
8 Стоколос
безостий
1 Посухостійкий, врожай
сухої
речовини 13-14, насіння
- 0,82 т/га, вміст
протеїну в сухій
речовині 14-15%
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
Стоколос
безостий
1 Посухо-солевитривалий,
врожай сухої речовини
4,5-5,0, насіння - 0,5
-0,6 т/га
Інститут землеробства
ПР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
10-11, насіння - 0,60-0
0,65 т/га, вміст
протеїну в сухій
речовині 14-15%
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
12-15%
Всього 3 2009
9 Стоколос
береговий
1 Пасовищний,
посухостійкий, врожай
сухої речовини 5-6,
насіння - 0,8 т/га,
вміст протеїну в сухій
речовині 14-15%
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
Всього 1 2007
10 Райграс високий 1 Сінокісний,
посухостійкий, врожай
сухої речовини 12-13,
насіння - 0,6 т/га,
вміст протеїну в сухій
речовині 13-14%
Інститут кормів Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
11-12%
Всього 1 2010
11 Житняк
гребінчастий
1 Сінокісно-пасовищний,
посухостійкий, врожай
сухої речовини 5-6,
насіння - 0,5-0,6 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 13-14%
Інститут кормів
Миколаївський і-т АПВ
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
1 Сінокісно-пасовищного
типу, врожай сухої
речовини 7-8, насіння -
0,5-0,6 т/га, вміст
протеїну в сухій
речовині 13-14%
Інститут землеробства
ПР
Всього 2 2010
12 Грястиця збірна 1 Ранньостиглий,
посуховитривалий
врожай сухої речовини 7
7,5-9,0, насіння - 0,4-
0,5 т/га
Інститут землеробства
ПР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
1 Пізньостиглий,
сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
7,5-9,0, насіння - 0,4-
0,5 т/га
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
5-12%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
9-10, насіння - 0,5-0,6
т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
11-13%
Всього 3 2007-2010
13 Пажитниця
багатоквіткова
2 Тетраплоїдний,
зимостійкий, врожай
сухої речовини 14-15,
насіння - 0,8 т/га
Інститут землеробства Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
15-17%
Всього 2 2006-2010
14 Пажитниця
багатоквіткова
1 Пізньостиглий, врожай
сухої речовини 7-8,
насіння - 0,4-0,6 т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
12-14%
Всього 1 2008
15 Костриця
червона
1 Пасовищний, врожай
сухої речовини 9-10,
насіння - 0,60-0,65
т/га
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
8-10%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
7-8, насіння - 0,4-0,6
т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
Всього 2 2009-2010
16 Тонконіг лучний 1 Пасовищний, врожай
сухої речовини 8-9,
насіння - 0,4-0,45
т/га
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
11-13%
Всього 1 2010
17 Костриця лучна 1 Середньостиглий,
зимостійкий,
сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
9-10, насіння - 0,65-
0,75 т/га
Сумський і-т АПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
7-8%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
10-11, насіння 0,75 -
0,85 т/га
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
14-15%
Всього 2 2007-2008
18 Костриця
очеретяна
1 Середньостиглий,
сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
10-11, насіння - 0,6-
0,7 т/га
Сумський і-т АПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
8-10%
Всього 1 2009
19 Тимофіївка
лучна
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
10-11, насіння - 0,5-
0,6 т/га
Київська ДС ІЗ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння
на 14-15%
1 Сінокісно-пасовищний,
врожай сухої речовини
7,5-8,5, насіння - 0,40
- 0,45 т/га
Інститут землеробства
і тваринництва ЗР
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння
13-14%
Всього 2 2008-2010
20 Пирій
сизий
1 Сінокісно-пасовищний,
посухо-стійкий, врожай
сухої речовини 9-10,
насіння - 0,5-0,6 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 13-14%
Інститут кормів
Миколаївський і-т АПВ
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння
на10-12%
Всього 1 2006
21 Горох 1 Зерноукісний,
безлисточковий,
пізньостиглий, врожай
сухої речовини
вегетативної маси 5-6,
зерна 2,5-3,0 т/га
Зернофуражний, врожай
зерна 6,0 -6,5 т/га,
вміст протеїну в зерні
22-24%
Інститут рослинництва Підвищення
продуктивності
сухої
речовини на
9-11%;
зерна-10%
3 Уладово-Люлинецька СДС
ІЦБ
Всього 4 2008-2010
22 Вика яра 3 Інтенсивного типу,
врожай сухої речовини
9-10, насіння - 2,5
т/га, вміст протеїну в
сухій речовині 18%
Білоцерківська ДС ІЦБ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-15%
2 Стійкий до хвороб,
пристосований до
механізованого збирання
врожай сухої речовини
7-8, насіння - 2,5-3,0
т/га
Вінницька ДСГДС Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-12%
2 Посухостійкий, врожай
сухої речовини 6,5-7,5,
насіння - 2,0-2,5 т/га
Полтавський ІАПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
8-10%
2 Стійкий до хвороб,
врожай сухої речовини
8-9, насіння - 2,0-2,5
т/га, вміст протеїну в
сухій речовині 20-25%
Подільська ДС
Тернопільського
інституту АПВ
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10-14%
Всього 9 2006-2010
23 Вика озима 1 Зимостійкий, врожай
сухої речовини 8-9,
насіння - 2,0-2,5 т/га
вміст протеїну в сухій
речовині 22-25%
Полтавський І АПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
8-10%
Всього 1 2010
24 Люпин білий 1 Скоростиглий,
безалкалоїдний, врожай
насіння - 3 т/га, вихід
протеїну 1,6-1,7 т/га
Інститут землеробства Підвищення
урожаю насіння
на-10%
Всього 1 2009
25 Люпин жовтий 1 Скоростиглий, стійкий
до хвороб, врожай
насіння - 2 т/га, вихід
кормового протеїну 1,5
-1,6 т/га
Інститут землеробства Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10%
1 Стійкий до хвороб,
врожай сухої речовини
11-12, насіння -1,8-2,0
т/га, вміст протеїну
в сухій речовині 34-35%
Волинський і-т АПВ Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
9-11%
Всього 2 2009-2010
26 Соя 4 Середньостиглий,
інтенсивного типу,
врожай зерна 2,6-3,2
т/га, вміст сирого
протеїну в зерні 39-42%
Коломийська ДС
Івано-Франківський і-т
АПВ
Інститут кормів
Підвищення
врожайності
зерна на 13%
1 Середньоранній, врожай
зерна на суходолі
2,7-2,8, при зрошуванні
3,7-4,0 т/га, вміст
протеїну в зерні 38-40%
Селекційно-генетичний
інститут
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
10%
Всього 5 2009
27 Кормові боби 2 Скоростиглий, стійкий
до хвороб, врожай
зеленої маси 45-60,
зерна 4-4,5 т/га,
вміст білка в зерні
28-30, протеїну в
зеленій масі -17-18,5%
Коломийська ДС
Івано-Франківський і-т
АПВ
Інститут кормів
Підвищення
продуктивності
сухої речовини
і насіння на
15-13%
Всього 2 2010
Разом 69

................
Перейти до повного тексту