1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 190 від 02.07.2001
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з формування власного капіталу та залучення майна колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств новоствореними сільськогосподарськими підприємствами
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Указу Президента України від 29 січня 2001 року N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з формування власного капіталу та залучення майна колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств новоствореними сільськогосподарськими підприємствами (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Управлінню організації і методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності (Лавріненко Л.І.):
2.1. Довести положення цього наказу до відома Міністерства агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головних управлінь сільського господарства і продовольства обласних державних адміністрацій, управління сільського господарства і продовольства Севастопольської міської державної адміністрації.
2.2. Забезпечити публікацію Методичних рекомендацій в газеті "Сільський час".
3. Контроль за виконанням наказу покласти на Першого заступника Міністра Лузана Ю.Я.
Міністр І.Кириленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної
політики України
від 2 липня 2001 р. N 190
Методичні рекомендації щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з формування власного капіталу та залучення майна колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств новоствореними сільськогосподарськими підприємствами
Загальні положення
1. Методичні рекомендації щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з формування власного капіталу та залучення майна колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств новоствореними сільськогосподарськими підприємствами (далі - Методичні рекомендації) розроблено у відповідності до Цивільного кодексу Української РСР, законів України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про підприємства в Україні", "Про господарські товариства", "Про сільськогосподарську кооперацію", "Про селянське (фермерське) господарство" та з метою забезпечення виконання указів Президента України від 3 грудня 1999 р. N 1529 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" і від 29 січня 2001 р. N 62 "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки".
2. Методичні рекомендації застосовуються при відображенні в обліку операцій з:
паювання майна і реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств (далі - КСП);
формування власного капіталу в сільськогосподарських підприємствах різних організаційно-правових форм;
залучення майна колишніх членів КСП новоствореними сільськогосподарськими підприємствами за цивільно-правовими угодами;
врегулювання майнових відносин у реорганізованих підприємствах.
Облік операцій з паювання майна і реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств
3. В сільськогосподарському підприємстві, яке реорганізується, проводиться інвентаризація майна, капітальних і фінансових вкладень, незавершеного виробництва, коштів, зобов'язань, розрахунків тощо відповідно до Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 р. N 69 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 серпня 1994 р. за N 202/412), та згідно з Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 р. N 158.
4. Згідно з рішенням зборів співвласників уточнення вартості активів та зобов'язань може проводити комісія з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, або комісія з уточнення вартості майна чи незалежний експерт-оцінювач. Комісія діє на підставі Положення, розробленого на основі Типового положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 р. N 177.
У разі прийняття рішення про проведення уточнення вартості майна комісією з уточнення вартості майна наказом керівництва підприємства затверджується її склад: керівник підприємства (голова комісії), головний бухгалтер, головні спеціалісти господарства та члени комісії з організації вирішення майнових питань. Комісія разом із спеціалістами бухгалтерії у двотижневий термін, із моменту прийняття рішення про її створення, уточнює вартість активів підприємства відповідно до Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 р. N 177, Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 14 березня 2001 р. N 62, Рекомендацій з уточнення вартості майна, що складає пайові фонди членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, при врегулюванні майнових відносин, що затверджені наказом Міністерства аграрної політики N 174 від 21 червня 2001 р., або ці роботи виконує експерт оцінювач.
5. Уточнена вартість активів є підставою для розрахунку уточненого пайового фонду майна членів підприємства.
6. Зміна вартості активів відображається в бухгалтерському обліку разом з результатами інвентаризації. Для цього в бухгалтерському обліку підприємства відображають такі операції:
а) покриття збитків.
Покриття збитків минулого року проводиться за рахунок прибутків. Покриття збитків минулого року за рахунок прибутку цього року відображається записом в дебет рахунку 441 "Прибуток нерозподілений" і кредит рахунку 442 "Непокриті збитки". Прибутки звітного року збільшуються на суму невикористаного резерву сумнівних боргів та коштів резервного (страхового) фонду. В разі, якщо вищезазначених джерел недостатньо, то покриття збитків здійснюється за рахунок пайового капіталу.
Ця операція відображається в дебет рахунку 41 "Пайовий капітал" і кредит рахунку 442 "Непокриті збитки";
б) створення відповідних джерел на вартість майна соціальної сфери та майна, що не підлягає розподілу.
Пайовий капітал зменшується на суму вартості житлового фонду підприємств, об'єктів соціальної сфери та майна, що не підлягає розподілу. Ця операція відображається записом у дебет рахунку 41 "Пайовий капітал" і кредит рахунку 42 "Додатковий капітал" субрахунок 426 "Фонд майна соціальної сфери та загального користування";
в) формування пайового капіталу за рахунок інших складових власного капіталу. Сальдо на рахунку 41 "Пайовий капітал" повинно відповідати визначеному розміру пайового фонду.
6. При виділенні майнових паїв членам КСП, які не стали засновниками нового підприємства, в обліку відображаються операції з:
а) формування джерела виділення активів, яке відображається записом за дебетом рахунку 41 "Пайовий капітал" і кредитом рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" на підставі заяв громадян про вихід зі складу підприємства в сумі їх майнових паїв;
б) виділення в рахунок паю основних засобів: на суму залишкової вартості основних засобів - дебет рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" і кредит рахунку 10 "Основні засоби"; одночасно на суму зносу цих об'єктів - дебет рахунку 13 "Знос необоротних активів" і кредиту рахунку 10 "Основні засоби";
в) виділення в рахунок паю незавершеного будівництва та устаткування: на відновну вартість незавершеного будівництва та устаткування - дебет рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" і кредит рахунків 15 "Капітальні вкладення" та 205 "Будівельні матеріали ";
г) виділення в рахунок паю оборотних засобів: на суму вартості товарно-матеріальних цінностей, тварин на вирощуванні і відгодівлі, готової продукції, товарів та незавершеного виробництва - дебет рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" і кредит відповідних рахунків;
д) виділення в рахунок паю фінансових активів: при видачі грошей - дебет рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" і кредит рахунку 30 "Каса"; на номінальну вартість цінних паперів - дебет рахунку 67 "Розрахунки з учасниками" і кредит рахунку 14 "Довгострокові фінансові інвестиції"" або 35 "Поточні фінансові інвестиції".
Передача активів в рахунок паю оформляється актом приймання-передачі.
7. Майнові паї членів КСП, які не отримали їх в натурі при реорганізації КСП, вважаються невитребуваними. Вони передаються у складі кредиторської заборгованості створеним у процесі реорганізації юридичним особам - правонаступникам. Таким чином, до цих підприємств переходять зобов'язання КСП перед власниками невитребуваних паїв і відповідно майно КСП, що відповідає розміру таких паїв.
8. Розподіл між підприємствами-правонаступниками реорганізованого КСП його майнових прав та зобов'язань оформляється розподільним актом (балансом) при виділенні чи поділі підприємства або передаточним актом (балансом) - при злитті, приєднанні чи перетворенні підприємства. Правонаступник реорганізованого КСП отримує за передаточним балансом його зобов'язання та майно під їх забезпечення. Перелік майна, яке виділяється під забезпечення зобов'язань КСП, визначається і затверджується вищим органом управління КСП або зборами співвласників.
9. Підприємство-правонаступник відображає активи, зобов'язання та капітал реформованого підприємства за їх балансовою вартістю з урахуванням зміни облікової політики, які обумовлені зміною статутних вимог при реорганізації КСП в юридичні особи інших організаційно-правових форм.
10. В разі, якщо реорганізація КСП відбулася без виділення майнових паїв у натурі членам підприємства, які не стали засновниками нової юридичної особи, та якщо в обліку не були відображені операції, наведені в пп. 5 - 8, до початку обліку поточної фінансово-господарської діяльності підприємству необхідно привести баланс у відповідність до статутних вимог. Для цього в обліку відображаються такі операції:
а) покриття збитків КСП за рахунок фондів, отриманих за передаточним (розподільним) балансом (крім зареєстрованого статутного капіталу і фонду майна соціальної сфери та загального користування), відображається записом за дебетом рахунків 42 "Додатковий капітал" та 43 "Резервний капітал" і кредитом рахунку 442 "Непокриті збитки";
б) закриття прибутку КСП, фондів та резервів, які не передбачені статутними документами і вимогами положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до складу додаткового капіталу;
в) виділення з складу власного капіталу підприємства пайового фонду майна громадян - колишніх членів КСП, які зберігають за собою право на майновий пай, що відображається записом за дебетом рахунку 42 "Додатковий капітал" і за кредитом 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" на суму пайового фонду затвердженого вищим органом управління КСП або зборами співвласників;
г) приведення у відповідність до статутних вимог розміру власного капіталу підприємства-правонаступника. В господарських товариствах різниця між зареєстрованою величиною статутного капіталу і його розміром, зазначеним в передаточному (розподільному) балансі, спрямовується на збільшення додаткового капіталу за умови, що засновники повністю сформували статутний капітал. У разі якщо статутний капітал сформовано не в повному обсязі, на збільшення додаткового капіталу спрямовується різниця між сформованою величиною капіталу і залишком на рахунку "Статутний капітал". Одночасно неоплачена частина статутного капіталу відображається за дебетом рахунку 46 "Неоплачений капітал" і кредитом рахунку 40 "Статутний капітал".
В сільськогосподарських кооперативах різниця між сформованим за рахунок внесків членів кооперативу пайовим капіталом та залишком рахунку 41 "Пайовий капітал", відображеного в передаточному (розподільному) балансі відноситься на збільшення джерел відповідно до підпунктів "б" і "в" цього пункту.
При приведенні у відповідність до статутних вимог балансу приватного підприємства та фермерського господарства рахунок "Статутний капітал" закривається з віднесенням залишку на збільшення джерел відповідно до підпунктів "б" і "в" цього пункту.
11. Підприємство-правонаступник відображає у річному звіті активи, зобов'язання та капітал за період з дня його державної реєстрації по 31 грудня звітного року. КСП має подати звіт відповідним органам за період з початку року до моменту реорганізації.
12. Правонаступнику передаються матеріали реорганізації КСП, документи, в яких зафіксована фінансово-господарська діяльність підприємства, в тому числі архівні справи (первинні облікові документи, бухгалтерська звітність тощо) та документація, в якій відображені операції з реорганізації КСП.
Облік формування власного капіталу в сільськогосподарських підприємствах різних організаційно-правових форм
13. Облік власного капіталу в новостворених агроформуваннях будується відповідно до правових вимог створення підприємств різних організаційно-правових форм та особливостей реорганізації КСП і трансформації відносин власності.
14. Для акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю законодавством встановлені норми щодо формування та зміни статутного капіталу. Розмір статутного капіталу фіксується в установчих документах і не може бути меншим за встановлену законодавством величину. Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) статутний капітал, але його зменшення не допускається при наявності заперечень кредиторів підприємства.
15. При реорганізації КСП у господарське товариство для підтвердження вартості майна, яке визначене засновникам товариства в рахунок їх майнових паїв і яке передається до статутного капіталу, до органу державної реєстрації подаються виписка з рішення вищого органу управління зі списком визначеного майна та довідка про його вартість.
16. При створенні господарського товариства з числа колишніх членів КСП, яке не є правонаступником КСП, засновники можуть використати один з наступних методів оцінки майна при внесенні його до статутного капіталу:
1) за балансовою (залишковою) вартістю майна на момент його отримання з КСП. До органів державної реєстрації подається довідка про вартість майна, що видана КСП;

................
Перейти до повного тексту