- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
Н А К А З
Про затвердження Програми розвитку галузі бджільництва в Україні
На виконання Закону України
"Про бджільництво" та протоколу секції виробництва та переробки продукції тваринництва і птахівництва Науково-технічної ради Мінагрополітики України від 21.12.2005 N 6 про сучасний стан розвитку бджільництва та поліпшення селекційно-племінної роботи з породами бджіл з метою створення конкуренто-спроможної галузі
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Програму розвитку галузі бджільництва до 2010 року (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій забезпечити виконання Програми та інформувати про хід її реалізації Мінагрополітики протягом 2007-2010 років до 1 березня наступного за звітним періодом.
3. Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій:
а) забезпечити розробку відповідних регіональних програм розвитку бджільництва та вжити заходів, спрямованих на збереження, збільшення чисельності та підвищення продуктивності бджолосімей, виробництва меду та бджолопродуктів, а також більш інтенсивний розвиток усіх напрямів діяльності галузі;
б) відновити в наступному та послідуючих роках посіви ентомофільних сільськогосподарських культур з розрахунку до 3-х га на одну бджолосім'ю.
4. Департаменту ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією (Микитюк Д.М.), Департаменту інженерно-технічного забезпечення (Даценко М.С.) Мінагрополітики разом з агропромисловою фірмою "Меліса-93" (м. Харків), заводом-фірмою "Ось" (м. Кіровоград) та приватним підприємством "Хмельницькмед" (за згодою) налагодити виробництво різноманітного обладнання та пасічницького інвентаря.
5. Департаменту фінансів (Зуб Г.І), Департаменту зовнішньоекономічного співробітництва (Руденко М.М.), Департаменту ринків тваринництва з Головною державною племінною інспекцією Мінагрополітики разом з Національним науковим центром "Інститутом бджільництва імені П.І.Прокоповича" та Національною асоціацією пасічників "Укрбджолопром" (за згодою) до 01.07.06 відпрацювати ефективну модель пільгового кредитування, залучення інвестицій на розвиток племінного бджільництва.
6. Покласти на відділення зоотехнії УААН та Національний науковий центр "Інститут бджільництва імені П.І.Прокоповича" наукове забезпечення галузі бджільництва.
7. Національному науковому центру "Інститут бджільництва імені П.І.Прокоповича" (Селекційному центру з бджільництва, затвердженого спільним наказом Мінагрополітики та УААН від 29.12.05 N 766/130) до 01.07.06 розробити програми селекційно-племінної роботи з основними породами бджіл з метою поліпшення їх продуктивних якостей.
8. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики України Скорченка А.Ф. та віце-президента УААН Головка А.М.
Міністр аграрної політики України В.о. президента Української Академії аграрних наук | О.П.Баранівський В.П.Ситник |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ міністерства аграрної
політики України
та Української академії
аграрних наук
13.07.2006 N 374/62
ПРОГРАМА
розвитку галузі бджільництва в Україні до 2010 року
1. Сучасний стан галузі
Україна - одна з провідних держав світу, яка має розвинене бджільництво, що забезпечує запилення ентомофільних сільськогосподарських культур, виробництво достатньої кількості меду, воску, квіткового пилку, прополісу, маточного молочка, бджолиної отрути для потреб населення харчової, медичної, парфумерно-косметичної й інших галузей та для експортних потреб. У світі Україну визнають як батьківщину культурного бджільництва, заснованого працею основоположника прогресивних ідей у галузі, - П.І.Прокоповича (1775-1850 рр.)
Бджільництво України має запилювально-медовий напрям. За даними Міністерства статистики, в усіх категоріях господарств налічується до 3 млн. бджолиних сімей. Щорічне виробництво меду на пасіках усіх категорій господарств складає від 40 до 60 тис.тонн (об'єм експорту меду - близько 3-5 тис.тонн). Валове виробництво воску - 1,2-1,4 тис.тонн. Важливим економічним показником галузі є виробництво додаткових продуктів бджільництва - прополісу, квіткового пилку, маточного молочка, трутневого гомогенату, бджолиної отрути, які є основою виготовлення низки цінних лікувальних препаратів та продуктів харчування. На жаль, виробництво цих продуктів щорічно зменшується через відсутність їх збуту.
Основою кормової бази бджільництва в степовій, лісостеповій та поліській зонах є медоносні сільськогосподарські культури, нектарозапас яких становить 59-87% від загального обсягу регіону. В різних зонах країни питома вага цих рослин не однакова. Так, у степовій зоні товарний медозбір, здебільшого, дає соняшник (77,6% всього нектарозапасу) та насінники багаторічних трав (11,6%); в лісостеповій - гречка (44,6%), соняшник (23,4%), багаторічні трави (10,3%); в поліській - багаторічні трави (45,6%); в Карпатах - конюшина червона (42,0%) та ріпак озимий (11,4%).
2. Особливості зонального розвитку бджільництва
Як відомо, бджільництво України загалом має медово-запилювальний напрям. Це, в першу чергу, стосується таких регіонів як південний, східний, центральний і північний. Якщо перші три регіони забезпечують, переважно, запилення соняшнику, гречки та інших культур, то західний спеціалізується, здебільшого, на розведенні карпатських бджіл. Пакети та матки цих бджіл частково реалізовують в інші регіони України, але більшість іде на експорт (Росія, Білорусь, Польща). Збільшення дотації західного регіону сприяло б розвитку бджільництва та покращенню забезпечення бджолопакетами і матками пасічників інших регіонів. Окрім медово-запилювального, в галузі бджільництва розрізняють ще такі виробничі напрямки, як: медово-товарний, запилювальний, бджолорозплідницький та комплексний.
Пасіки медово-товарного напрямку створюються в районах з достатньо багатою медоносною рослинністю. Бджільничі ферми і пасіки медово-товарного виробничого напряму переважають, головним чином, у гірничо-лісових, лісостепових та гірських районах, які багаті на природні медоноси.
Запилювальний напрям розвивається у господарствах, де бджіл використовують для запилення площ овочівництва відкритого ґрунту, а також гречки, соняшнику, конюшини, еспарцету, плодово-ягідних та баштанних культур. Застосування бджолозапилення у тепличних господарствах дає змогу з найменшими затратами одержувати високі врожаї овочів і уникати виконання трудомістких робіт із штучного запилення. Розплідницький напрям характерний для південних районів України та західного регіону. М'яка, нетривала зима тут сприяє хорошій зимівлі бджіл з невеликими затратами кормів, а рання весна - швидкому зміцненню і росту бджолиних сімей. Уже в першій половині травня у цих регіонах можна виводити маток і формувати від сильних бджолиних сімей відводки.
У структурі продуктивного комплексного бджільництва немає яскраво виявленого одного чи двох виробничих напрямів: різні види продукції бджільництва мають приблизно однакову питому вагу в загальному обсязі її виробництва. Розвивається він переважно в районах Степу та Лісостепу, де є умови для одержання меду, воску, квіткового пилку, прополісу, бджолиної отрути, розмноження бджолиних сімей і маток для реалізації. Окрім того, бджіл використовують для запилення сільськогосподарських ентомофільних культур.
3. Запилення сільськогосподарських культур
Запилення всіх ентомофільних сільськогосподарських культур є важливим фактором підвищення їхньої врожайності. Це біологічний фактор, що діє без втручання людини і тому його значення часто недооцінюють.
Насправді ж запилення, якому не приділяють належної уваги, є важливим чинником підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва.
Головну роль у запиленні ентомофільних культур відіграють медоносні бджоли. На їхню долю припадає 85-90% і лише 10-15% запилюють інші комахи.
Слід доцільним вважати використання потенціалу і деяких диких запилювачів, а саме - осмій, мегахіл, джмелів та інших комах для запилення ентомофільних сільськогосподарських культур. Бджоли є єдиним фактором, який може бути контрольованим з боку людини.
Бджолозапилення сприяє підвищенню врожайності сільськогосподарських культур на 30-60% і навіть вище, в залежності від виду рослин та умов запилення. Крім того, підвищується якість плодів, збільшується їх натуральна вага.
Підвищення врожайності сільськогосподарських культур при запиленні квіток бджолами в середньому становить: ріпаку 25-30%, соняшнику - 40, гречки - 41, червоної конюшини - 75, люцерни - 50, баштанових - 60, плодових - 65, гірчиці - 35-61%. Слід відмітити, що насіння люцерни практично неможливо одержати без повноцінного запилення.
За даними Б.М.Меркулова, за останні 25 років урожайність зернових, які не запилюються комахами, порівняно з урожайністю гречки і соняшнику, неухильно знижувалася (за винятком 1985-1990 рр.). Урожайність гречки і соняшнику падала лише в роки зниження активності бджіл (різкого скорочення кількості бджолиних сімей або ослаблення їхньої сили), що спонукало до недостатнього запилення рослин.
Дослідженнями встановлено, що насіння ентомофільних культур, одержане при запиленні медоносними бджолами має підвищені господарськокорисні якості. Так, у насіння гречки плівчастість зменшується на 2,4%, збільшується кількість сирого протеїну на 0,4%, а енергія проростання - на 17%. В озимого ріпаку при запиленні енергія проростання збільшується на 11-12%, схожість - на 16-20%, наявність жирів - на 4-5%. При перехресному запиленні збільшується вага яблук на 26%, зав'язуваність плодів - 5,5%, а збереженість зав'язі - на 3,3% порівняно з їхнім самозапиленням.
Виходячи з вищесказаного та з досвіду зарубіжних країн, бджолозапилення повинно бути узаконеним агрономічним прийомом технології вирощування ентомофільних сільськогосподарських культур. У ряді країн Східної Європи (Словаччина, Німеччина та інші), а також СІЛА законодавством передбачений такий агроприйом і обов'язково орендна плата за використання бджіл на запиленні.
Табл. 1. Ринок меду за показниками основних споживачів (за даними світової статистики)
N країна п/п |
Насе- лення тис. |
Потреба в меді за міжна- родни- ми нор- мами, тис.т |
Спожи- вання в рік, тис.т. |
в т.ч. |
Спожи- вання на 1 лю- дину, кг |
Задово- лення норма- тивної потре- би, % |
В тому числі задовольня- ється через |
влас- ність |
ім- порт |
екс- порт |
Власне вироб- ництво |
Ім- порт, % |
1. Китай 2. Японія 3. США 4. Канада 5. Німеччина 6. Росія 7. 0б'єд. королівство 8. Франція 9. Італія 10. Іспанія 11. Польща 12. Греція 13. Угорщина 14. Австрія 15. Україна |
129238 2 127335 285926 310115 82007 144664 59762 59453 57503 39921 38577 10623 9917 8075 49112 |
2326 229 514 56 148 260 108 107 103 72 69 19 18 15 88 |
151 43 147 27 93 53 29 28 18 39 2 15 4 13 59 |
25 5 3 84 35 20 53 3 15 10 32 10 14 16 9 60 |
4 40 66 5 95 - 26 16 12 15 3 2 1 5 - |
10 7 - 3 13 22 - - 3 4 8 11 1 13 1 1 |
0,1 0,3 0,5 0,9 1,1 0,4 0,5 0,5 0,3 1,0 0,3 1.4 0,4 1,6 1,2 |
0,06 19 29 40 63 20 27 26 17 54 0,03 71 22 87 67 |
100 7 57 100 22 100 10 54 56 54 100 93 10 69 100 |
- 93 43 - 83 - 90 46 44 22 - 7 - 31 - |
4. Породи бджіл
Згідно з Планом породного районування в Україні розводять три породи бджіл: українську степову, карпатську та поліську (популяцію середньоросійських бджіл). Упродовж своєї історії існування України-Руси і сучасної України на її території розводили місцеві породи бджіл. Основу їх складали українські степові, карпатські, поліські та кримські гірські бджоли.
Постійна взаємодія природно-географічних, соціально-економічних і господарських факторів у часі і просторі призвела до значних змін природної ситуації. Низка порід і місцевих типів безповоротно втрачено (наприклад, кримські гірські), деякі зазнали значних змін у генетичному, продуктивному і просторовому плані (українські степові, поліські), окремі виділились у самостійні (карпатські бджоли). В останні десятиріччя XX століття ці породи бджіл представляють вітчизняні породи як основні засоби виробництва галузі бджільництва і розводяться тільки "в чистоті".
Концепцію племінного бджільництва передбачено чистопородне розведення у відповідних ареалах українських степових і карпатських бджіл з можливим відновленням поліської популяції. Племінна робота, їх розведення, поліпшення та створення нових типів і ліній ведеться у базових господарствах на основі сучасних розробок селекції та генетики.
Українська степова порода сформувалась у зонах Лісостепу та Степу України. Бджоли миролюбиві, зимостійкі, інтенсивно будують стільники і добре використовують сильний взяток, особливо з білої акації, еспарцету, гречки, липи, соняшнику. Медова продуктивність бджолиних сімей - 30-80 кг. Рекомендовані для розведення у 18 областях. На жаль, порода постраждала від непродуманої метизації в радянські часи і потребує відновлення чистопородних масивів та проведення відповідної селекційної роботи. Слід відмітити як позитивне той факт, що Міністерством аграрної політики створено три племзаводи (Дніпропетровськ, Стара Синява, Вінниця) для прискореного процесу відновлення українських степових бджіл.
Карпатська порода сформувалась у регіоні Карпат. Бджоли економно втрачають зимові запаси, дуже миролюбиві. Сім'ї карпатських бджіл малорійливі (як правило, роїться не більше 4% бджолиних сімей). Медова продуктивність змінюється від 30 до 80 кг. Порода рекомендована до розведення у 9 областях. Племінне господарство Інституту бджільництва в м. Мукачевому одержало статус племзаводу й успішно працює спільно із відділом розведення карпатських бджіл Інституту бджільництва в плані селекції високопродуктивних заводських типів карпатських бджіл.
Поліські бджоли є популяцією середньоросійської породи бджіл. Зоною природного поширення їх є деякі райони Полісся України. Бджоли зимостійкі. Під час огляду гнізда поводяться агресивно. Досить рійливі. Медова продуктивність їх варіює від 20 до 70 кг. Порода потребує відновлення чистопородних масивів. Ця популяція бджіл районована у 6 областях України (Волинська, Житомирська, Київська, Рівненська, Сумська, Чернігівська).
5. Селекція в бджільництві
Цілеспрямована селекційна робота в бджільництві є важливим резервом підвищення продуктивності пасік.
Відсутність єдиної системи управління галуззю вимагає правового та наукового її забезпечення, розробки нетрадиційних підходів і організаційних форм ведення селекційно-племінної роботи з вітчизняними породами бджіл, як цілісною системою у відповідних ареалах їх розведення.
Щодо правового забезпечення галузі, то Закон України
"Про бджільництво" передбачає вирішення цих питань.
Племінна робота з поліпшення порід та створення нових типів повинна проводитись у базових господарствах, а саме в селекційному центрі Національного наукового центру Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича, Київському національному аграрному університеті, племзаводах та з подальшим підключенням до селекційного процесу племрозплідників та племпасік та інших.
Згідно з сучасними світовими тенденціями, орієнтація у цій ситуації спрямована на чистопородне розведення аборигенних порід бджіл, що докорінно відрізняється від напрямків селекційної роботи в інших галузях тваринництва. Концепція племінного бджільництва зорієнтована на чистопородне розведення української степової породи, з використанням Хмельницького типу, від селекціонованого кафедрою бджільництва Національного Аграрного Університету та карпатської породи та збереження поліської популяції в межах відповідних географічних ареалів та поліпшення їх господарсько-корисних ознак, переважно методами внутрішньопородної селекції. Селекція з карпатськими бджолами, як і з іншими, повинна бути направлена, в першу чергу, на підвищення продуктивності. Багаторічний, стихійний відбір карпатських бджіл тільки по здатності відтворення для формування пакетів привів тільки до економічної вигоди пасічників. В силу цих обставин, як було вже відмічено в програмі, вкрай необхідно піднести продуктивність карпатських бджіл.
Використання племінного матеріалу селекційного центру, племзаводів, племрозплідників та осередків з бджільництва, які працюють над питаннями селекції, сприятиме підвищенню продуктивності бджіл, що в свою чергу в значній мірі сприятиме рентабельності галузі.
6. Місце України серед основних виробників меду
Україна входить до п'ятірки країн - найбільших виробників меду. Разом з цим, слід відмітити, що цей показник міг би, звичайно, бути вищим, але, якби у нас були мобільні пасіки, які могли б кочувати на 300-500 км. А таких пасік у нас одиниці. Але збільшення медової продукції потребує і відповідного експорту його. В Україні ринок організованого збуту продукції бджільництва не діє. В силу цих обставин пасічники мало зацікавлені у збільшенні обсягів. Потенційні можливості цих напрямів виробництва нині реалізуються на 10-15%.
В Україні, можна сказати, майже зовсім відсутній експорт медової продукції, хоча попит світового ринку на мед поки що не задовільнений і зростає. Забезпечити його власним виробництвом більшість країн не може через обмеження потенціалу медозбору. Ринкова ніша в продукції бджільництва поки що не заповнена.
Дані таблиці N 1 засвідчують, що на 1 людину споживання меду в Україні складає 1,2 кілограма. Більше споживають такі країни, як Греція (1,4 кг), Австрія (1,6 кг), і на рівні - Німеччина (1,1 кг). Не можна не відмітити, що Україна споживає свій мед, тоді, як Австрія імпортує 31% меду, а Німеччина - 83%. Японія, в якій споживання на 1 людину складає 0,3 кг, імпортує 93% меду і тільки 7% складає власне виробництво.
7. Технічне забезпечення бджільництва
У радянські часи реманент для бджільництва України здебільшого постачали з Росії (з м. Таганрога). Щодо ситуації в даний час, то слід відмітити, що виробництво та забезпечення реманентом пасічників можна сказати повністю задоволено.
В Україні успішно працює фірма "Ось" (м. Кіровоград), яка виробляє понад 100 одиниць реманенту. Серед них - платформи для кочівлі, медогонки, воскотопки, вулики, пасічницькі набори. Фірма "Меліса" (м. Харків) виробляє до 170 одиниць реманенту; "Хмельницькмед" виробляє понад 50 одиниць реманенту, включаючи вулики, нуклеуси. Спілка пасічників Житомирщини налагодила випуск дрібного реманенту (сітку, димарі, стамески тощо).
Але разом з цим, необхідно фінансово сприяти випуску новітнього технологічного обладнання, що відповідає світовим вимогам та необхідно розробити вітчизняні стандарти на реманент.
Виготовлення бджолоінвентаря повинно здійснюватись з орієнтацією на промислові технології в бджільництві, а саме: високоефективні медогонки, сушарки для пилку, системи автоматичної розпечатки меду, польові електростанції та сучасні павільйони. При виділенні дотацій на бджільництво передбачити до 500 тис.гривень на розробку проектної документації на вказану механізацію. Бажано при одному з підприємств або в Національному науковому центрі Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича створити конструкторське бюро, передбачивши його фінансове забезпечення.
8. Ветеринарне забезпечення галузі
Ветеринарне забезпечення галузі здійснює Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини (м. Харків) та державне підприємство "Скіф". Ветеринарне забезпечення більш-менш можна вважати достатнім, але пасічники прикордонних районів практикують закуповувати лікувальні препарати в інших державах, оскільки намагаються вибрати з-поміж усіх препаратів найефективнішій.
Разом з цим препарати, що використовували протягом десятків років в бджільництві втрачають свою ефективність, в силу того, що виникає стійкість до них збудників заразних хвороб. Для оновлення асортименту лікарських препаратів необхідно посилити наукові дослідження інституту клінічної ветеринарної медицини та інституту бджільництва. Для забезпечення наукових досліджень та широкого виробничого впровадження препаратів необхідно 400 тис.гривень.
9. Основні причини стримування розвитку
Однією з вагомих причин стримування розвитку галузі бджільництва є повільні темпи нарощування загальної кількості бджолиних сімей в Україні з 3 млн. до необхідного для ефективного запилення ентомофільних сільськогосподарських культур показника - 6 млн. бджолиних сімей. Це зумовлено загальним економічним спадом виробництва у сільському господарстві, відсутністю єдиної системи племінної служби, спроможної забезпечити потребу пасік у високоякісному чистопородному племінному матеріалі, недостатньою забезпеченістю ветеринарними препаратами для боротьби з хворобами і шкідниками бджіл, а також відсутністю зооветеринарних спеціалістів на рівні областей і районів.
Існує також проблема безконтрольного вивезення воску за кордон, що призвело до порушення воскового балансу в регіонах. Крім того, у зв'язку зі скороченням поголів'я сільськогосподарських тварин зменшились посіви еспарцету, люцерни та інших культур, що негативно позначилось на кормовій базі для бджільництва. Необхідно також вирішити проблеми щодо закупівлі та реалізації продукції бджільництва. На сьогодні це питання повинно стати основним.
Для підвищення рівня рентабельності галузі необхідна також її взаємодія з харчовою, фармацевтичною, парфумерно-косметичною та іншими галузями з метою більш глибокої переробки, фасування й оформлення кінцевого продукту.
Однією з важливих причин стримування розвитку галузі, як вже було відмічено, є проблеми зі збутом продукції бджільництва.
10. Шляхи сприяння розвитку галузі
У програмі враховані положення, передбачені вимогами відповідних статей Закону України
"Про бджільництво", зокрема статей щодо удосконалення державного управління в галузі бджільництва (ст. 7), здійснення контролю за ефективністю запилення ентомофільних рослин (ст. 7), підготовки спеціалістів із бджільництва у професійно-технічних і вищих сільськогосподарських закладах освіти (ст. 8, ст. 24), координації підготовки та перепідготовки спеціалістів із бджільництва (ст. 7, ст. 24), організації державної підтримки бджільництва (ст. 27), охорони бджіл у разі застосування в сільському і лісовому господарстві засобів захисту рослин (ст. 31).
Формуючись у самостійну галузь народного господарства, бджільництво потребує комплексного підходу до свого розвитку, взаємозв'язку зі спорідненими й обслуговуючими галузями на підставі взаємовигідних економічних відносин та паритету цін. Перехід до ринкової економіки відкриває широкі можливості для розвитку бджільництва в господарствах з різними формами власності та видами господарювання - у державних, колективних сільськогосподарських підприємствах, агропромислових об'єднаннях, фермерських і селянських господарствах, але змін на краще все ж немає.
За своїми особливостями бджільництво знаходиться найближче до фермерства. Аналіз статистичних даних розвитку галузі в країні за останні 10-15 років засвідчує, що приріст бджолосімей спостерігався здебільшого за рахунок приватного сектора і зараз у ньому утримується 90% бджолиних сімей.
Водночас, проблема необхідності збільшення бджолосімей існує в усьому світі і майже в усіх країнах бджільництво має державну підтримку. В нашій країні державна підтримка здійснюється на розвиток та селекцію. Так, у 2003 році Уряд виділив 3 млн.грн., у 2004 році - 7 млн.грн., у 2005 році - 8 млн.грн., що дало можливість частково відновити кількість бджолосімей та збільшити їх до 3 млн., хоча для успішного запилення ентомофільних сільськогосподарських культур, як було відмічено, потрібно 6 млн. бджолосімей. Але суми дотацій надто мізерні. Крім того, бажано, щоб дотацію отримувати бджолярі, які обслуговують пасіки, починаючи з 10 бджолосімей.
Таблиця 2. Основні показники розвитку галузі (прогноз до 2010 р.)
Показники |
Роки |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
Кількість бджолосімей, млн. |
3,5 |
4,0 |
4,5 |
5,0 |
5,0 |
Виробництво меду, тис.т. |
55 |
60 |
65 |
80 |
95 |
При цьому, прибутки від запилення сільськогосподарських культур, яке забезпечується бджолами, перевищують прибутки від прямої продукції в 15-20 разів.
На селекцію в 2003 році виділено 577,0 тис.грн., в 2004 - 646,4 тис.грн., в 2005 - 905,0 тис.грн. Для результативності селекційної роботи в галузі бджільництва бажано упродовж 5 років виділяти щорічно до 3 млн.грн.
Однією з важливих умов розвитку бджільництва є наявність відповідної кормової бази й ефективне її використання. Природна і культивована медоносна флора України багата на різноманітні медоносні рослини. Правильне їх поєднання забезпечить бджіл безперервним кормовим конвеєром.
Однак, загальносвітова тенденція зменшення кількості бджолосімей та недооцінка ролі бджіл у формуванні врожаю призвела в останні роки до значного зниження (до 40%) врожайності ентомофільних сільськогосподарських культур в США, Канаді та ряді країн Західної Європи. Це характерно і для нашої держави. Запилення культур бджолами є важливим резервом підвищення рівня рентабельності рослинництва, яке не потребує суттєвих додаткових витрат, що особливо важливо за умов існуючої в Україні економічної ситуації.
Враховуючи досвід багатьох країн світу, де прибуток бджільництва від запилення складає 90% від усіх прибутків, необхідно розробити і впровадити механізм відрахувань із галузі рослинництва на розвиток галузі бджільництва за рахунок прибутку, отриманого від підвищення врожайності ентомофільних сільгоспкультур завдяки їх запиленню бджолами. Так, відрахування до галузі бджільництва стимулюватимуть її розвиток, що, в свою чергу, буде запорукою подальшого підвищення врожайності ентомофільних сільськогосподарських культур та рівня рентабельності галузі рослинництва.
Одним із ефективних прийомів сприяння розвитку галузі бджільництва було б часткове відрахування з прибутків галузі рослинництва. При цьому необхідно здійснити такі кроки:
1) зробити бджолозапилення обов'язковим елементом технології вирощування ентомофільних сільськогосподарських культур;
2) узаконити орендну плату за бджолозапилення, сума якої визначалася б за домовленістю сторін;
3) задля нарощування загальної кількості бджолиних сімей та покращення воскового балансу пасік на декілька років заборонити вивіз воску за кордон;
4) для покращення кормової бази бджільництва та враховуючи користь, яку бджоли приносять при запиленні, в сівозміни включати посіви медоносних культур з розрахунку не менше 20 гектарів на 100 бджолиних сімей;
5) створити в кожній області від 3 до 5 великих бджологосподарств від 1000 до 4000 бджолосімей з використанням промислових технологій, в тому числі з первинною переробкою та фасуванням продуктів бджільництва. Таким господарствам держава повинна надати пільговий кредит на 5 років;
6) для забезпечення пасічників племінним матеріалом створити в кожній області племрозплідники або племінні пасіки;
7) за фінансового сприяння держави забезпечити закупку меду у пасічників обласними бджолооб'єднаннями і спілками;
8) заборонити ввіз меду з інших держав, враховуючи достатність продукції в нашій країні та високу якість вітчизняного меду;
9) включити в споживчий кошик населення (особливо в дитячих закладах, школах, лікарнях та на курортах) мед та інші продукти бджільництва, для цього проводити відповідну рекламну діяльність;
10) для успішного забезпечення міського населення медом та іншою продукцією бджільництва створити будинки меду (з такою пропозицією делегати IV з'їзду пасічників та II з'їзду апітерапевтів звертались до адміністрацій, але реакції на це не було). Спілці пасічників, асоціації "Укрбджолопром" практикувати медові ярмарки або свята меду, на яких громадяни мали б можливість закуповувати бажану продукцію, що значною мірою вирішувало б проблему реалізації продукції бджільництва;
11) створити 5 регіональних спеціалізованих лабораторій із якості продукції та її сертифікації. Для цього винайти можливість профінансувати закупівлю необхідних приладів;
12) департаменту ветеринарної медицини зменшити фінансовий прес щодо ветеринарних послуг, аналізів у бджільництві;
13) фінансово сприяти видавничій діяльності науково-популярних та міжвідомчих видань з бджільництва.
За рахунок пільгового кредитування доцільно налагодити постачання для потреб галузі технологічних ліній первинної обробки і переробки бджолопродуктів, їх фасування і пакування у різноманітні ємності для доставки споживачам, виготовлення лікувально-профілактичних харчових композицій.
Створення універсальних технологій утримання і розведення бджіл забезпечить збільшення обсягів виробництва, крім меду ще й додаткових продуктів бджільництва - пилку, прополісу, маточного молочка, воску, отрути - та значно сприятиме підвищенню рентабельності пасік.
Особливу фінансову підтримку потребує новостворений і атестований Селекційний центр Інституту бджільництва, який, окрім основної своєї роботи, повинен спрямовувати і координувати селекційні дослідження загалом по галузі та готувати спеціалістів - селекціонерів для племрозплідників, племзаводів з бджільництва.
З метою одержання високоякісної та екологічно чистої продукції бджільництва передбачається використання в технологічних процесах при проведенні лікувально-профілактичних заходів препаратів, виготовлених на основі фітосировини та зведення до мінімуму використання антибіотиків.
11. Оренда бджолиних сімей для запилення ентомофільних рослин
Оренда вигідна для обох сторін: власнику пасіки тим, що компенсує частину затрат на утримання бджіл, а власнику посівів і насаджень дає змогу одержати прибуток від додаткового врожаю, отриманого внаслідок бджолозапилення.
За оренду бджолиних сімей, яких використовують для запилення квіток ентомофільних культур протягом цвітіння, проводять орендну плату. Сума орендної плати може бути різною, в залежності від домовленості сторін. Рекомендується один з варіантів розцінок орендної плати:
1. 20% одержаного додаткового врожаю внаслідок бджолозапилення. Його розраховують за такою формулою:
................Перейти до повного тексту