- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про схвалення проекту Концепції по ліквідації амброзії полинолистої на території України протягом 2005-2010 років
На виконання Закону України
"Про карантин рослин" з метою визначення основних напрямків для ліквідації карантинного бур'яну на території України та ефективного проведення комплексу карантинних заходів протягом 2005-2010 років
НАКАЗУЮ:
1. Схвалити проект Концепції по ліквідації амброзії полинолистої на території України протягом 2005-2010 років (далі - Концепція), що додається.
2. Головній державній інспекції з карантину рослин України (Супіханов Б.К.) до 30.12.04 подати проект Концепції на розгляд Кабінету Міністрів України.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Сергеєва В.В.
СХВАЛЕНО
Наказ Міністерства аграрної
політики України
16.12.2004 N 464
КОНЦЕПЦІЯ
по ліквідації амброзії полинолистої на території України протягом 2005-2010 років
1. Проблема, для розв'язання якої розроблена Концепція
Серед найважливіших завдань, що постійно постає перед сільським господарством щодо підвищення врожайності, є боротьба з бур'янами, а особливо з карантинними бур'янами на території України. Під бур'янами розуміють рослини, що не культивуються людиною, але історично пристосувалися до умов розвитку культурних рослин, ростуть разом з ними і в процесі свого розвитку і росту за наявності міжвидової боротьби пригнічують їх. Видовий склад бур'янів у посівах сільськогосподарських культур змінюється за мікрорайонами залежно від зовнішніх умов, зокрема вологості й температури верхнього шару грунту.
В останні три-чотири роки, з огляду на зниження культури землеробства, а саме: недотримання вимог агротехніки під час обробітку грунту, сівозміни, строків сівби і збирання сільськогосподарських культур, невживання належного комплексу заходів боротьби з бур'янами тощо - на території України набуває поширення карантинний організм - амброзія полинолиста, що відображає загальне погіршення екології землі.
Станом на 1 жовтня 2004 року площі зараження карантинним бур'яном - амброзією полинолистою по Автономній Республіці Крим, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Херсонській областях в цілому складають до 70-75% сільськогосподарських угідь.
Розвиваючи велику надземну вегетативну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витіснити і пригнічувати як культурні рослини, так і бур'яни. В результаті надмірного висушування й виснаження грунтів урожай сільськогосподарських культур значно знижується, а при великому забур'яненні культурні рослини гинуть. Дослідження показують, що на утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста виносить з грунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також фунт втрачає близько 950 тонн води. В результаті високої забур'яненості карантинним бур'яном та внаслідок надмірного висушування й виснаження грунту урожай сільськогосподарських культур знищується практично на 100%, врожай з таких полів навіть не збирають, при середній забур'яненості урожай сільськогосподарських культур знижується відповідно: соняшнику - на 40%, кукурудзи - до 35%. За таких обставин амброзія полинолиста набуває у нашій країні дедалі більшого економічного значення.
Велику шкоду амброзія завдає сіпожаттям та пасовищам. Висока забур'яненість багаторічних трав зменшує можливість сівби їх під покрив зернових культур. На полях, що засмічуються амброзією, погіршується якість польових робіт, особливо під час оранки і збирання урожаю.
При сприятливих умовах амброзія досягає 2 м висоти, щільність сходів може досягати до 5-7 тис.кв м., а фітомаса - до 10 т на гектар.
2. Аналіз причин виникнення проблеми
В останні роки в зв'язку із зниженням культури землеробства, а саме: недотримання вимог агротехніки при здійсненні обробітку грунту, сівозміни, строків сівби і збирання сільськогосподарських культур, проведення необхідного комплексу заходів боротьби з бур'янами тощо, на території України амброзія полинолиста набуває дедалі ширшого розповсюдження.
Простеживши динаміку розповсюдження амброзії полинолистої протягом останніх 5 років, маємо таку картину:
1999 рік |
2000 рік |
2001 рік |
2002 рік |
2003 рік |
736610 га |
895907 га |
960439 га |
1015119 га |
1169379 га |
Амброзія полинолиста засмічує подвір'я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків. На полях амброзія полинолиста засмічує посіви особливо просапних культур, озимих і ярих культур, багаторічних і однорічних кормових трав, технічних культур, а також полезахисні смуги. Переноситься насіння амброзії полинолистої з насіннєвим матеріалом, відходами, соломою, транспортними засобами, тваринами та людиною, розноситься водою під час повені, злив і при зрошенні.
Причини швидкого поширення амброзії полинолистої
Даний вид має ряд біологічних особливостей, які дозволили і дозволяють йому швидко поширюватися по території України. До таких особливостей відносяться:
1. Висока насіннєва продуктивність (80-100 тис. штук насінин з однієї рослини).
2. Насіння молочної та воскової стиглості здатне дозрівати і давати повноцінні сходи. Особливість тривалий час не втрачати життєздатність в грунті зумовлює утворення значного за обсягом грунтового банку насіння даного виду.
3. Рослина має потужну кореневу систему.
4. Рослина здатна добре витримувати (до 2 тижнів) підтоплення, утворюючи при цьому додаткове коріння.
5. Рослині властива висока регенераційна здатність. Наприклад, після культивації частини рослини, що присипані вологим грунтом, здатні утворювати додаткове коріння і добре приживатися. При скошуванні амброзія полинолиста (до утворення насіння) здатна давати від кореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння.
6. Вид має високу ступінь пластичності щодо температури повітря та вологості грунту, сходи добре адаптовані до високого ступеня освітленості.
Враховуючи особливості амброзії полинолистої та взявши за основу такі дані, як:
по соняшнику - посівна площа 2000000 га, що знаходиться у зоні зараження карантинним бур'яном; урожайність - до 20 ц/га; середня вартість 1 тонни насіння на внутрішньому ринку - 1100 грн.; урожайність знижується на 40%, товаровиробники за рік не доотримують близько 1300 млн.грн.;
по кукурудзі - посівна площа 500000 га, що знаходиться у зоні зараження карантинним бур'яном; урожайність до - 50 ц/га; вартість 1 тонни насіння на внутрішньому ринку - 480 грн.; урожайність знижується на 30%, товаровиробники за рік не доотримують близько 360 млн. гривень.
Згідно з попередніми розрахунками загальна сума збитків у посівах соняшнику та кукурудзи від засмічення їх амброзією становить близько 1680 млн. гривень в рік.
3. Мета Програми
Метою Програми є проведення комплексу заходів по ліквідації амброзії полинолистої та визначення основних напрямків для стабілізації та ліквідації карантинного бур'яну протягом 2005-2010 років на території України.
Основними завданнями розробки Програми є:
- привернути увагу населення та громадськості до проблеми, пов'язаної із засміченням земель карантинним бур'яном;
- провести карантинні заходи по ліквідації карантинного бур'яну - амброзії полинолистої у населених пунктах, у полях сівозміни, на узбіччях доріг тощо;
- провести боротьбу та ліквідацію амброзії полинолистої у населених пунктах;
- ліквідувати карантинний бур'ян на узбіччях доріг (автошляхів і залізниць);
- провести боротьбу та знищення карантинного бур'яну у полях сівозміни силами товаровиробників;
- ліквідувати амброзію полинолисту на залишених полях, що повністю заростають;
- провести боротьбу з карантинним бур'яном хімічним, агротехнічним, механічним та іншими методами, що повинні застосовуватися одночасно;
- протягом 2005 року провести по всій території України семінари та практичні заняття з органами виконавчої влади та сільгосптоваровиробниками;
- особливу увагу приділити ознайомленню з карантинним бур'яном у навчальних закладах: школах, гімназіях, ліцеях, технікумах, інститутах, університетах та інших;
- на державному рівні визначити травень місяцем загальнодержавної боротьби та ліквідації амброзії полинолистої;
................Перейти до повного тексту