1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Конвенція


Офіційний переклад
МЕТРИЧНА КОНВЕНЦІЯ
( Про приєднання України до Метричної конвенції див. Закон № 2445-VIII від 23.05.2018 )
Дата підписання: 20.05.2018
Дата приєднання України: 23.05.2018
Дата набрання чинності для України: 15.06.2018
ПЕРША СТАТТЯ 1 (1875 р.)
Високі Договірні Сторони зобов’язуються заснувати й утримувати на загальні кошти постійну наукову установу Міжнародне бюро з мір та ваг зі штаб-квартирою в Парижі-1.
__________
-1 Декрет № 70-820 від 9 вересня 1970 р., в якому опубліковано Угоду між урядом Французької Республіки та Міжнародним комітетом з мір та ваг щодо штаб-квартир Міжнародного бюро з мір та ваг та його привілеїв та імунітетів на території Франції від 25 квітня 1969 року (опубліковано в офіційному журналі Французької Республіки від 18 вересня 1970 р.), з поправками, внесеними угодою від 7 червня 2005 р. та шляхом листування від 6 та 23 липня 2007 р., ратифікованими законом № 2008-738 від 28 липня 2008 р. (опубліковано в офіційному журналі Французької Республіки від 30 липня 2008 р.).
СТАТТЯ 2 (1875 р.)
Французький уряд вживатиме необхідних заходів задля сприяння придбанню або, у разі потреби, спорудженню спеціально призначеної для цієї мети будівлі на умовах, визначених доданим до цієї Конвенції Регламентом.
СТАТТЯ 3 (1875 р.)
Міжнародне бюро діятиме під виключним керівництвом та спостереженням Міжнародного комітету з мір та ваг, який, у свою чергу, підпорядковується Генеральній конференції з мір та ваг, що складається з делегатів від усіх договірних урядів.
СТАТТЯ 4 (1875 р.)
Головування на Генеральній конференції з мір та ваг доручається чинному президенту Паризької академії наук.
СТАТТЯ 5 (1875 р.)
Організація Бюро, так само як склад і функції Міжнародного комітету й Генеральної конференції з мір та ваг, визначаються Регламентом, що додається до цієї Конвенції.
СТАТТЯ 6 (1875 р.)
На Міжнародне бюро з мір та ваг покладено:
1. Всі звірення і повірки нових прототипів метра та кілограма.
2. Зберігання міжнародних прототипів.
3. Періодичні звірення національних еталонів із міжнародними прототипами та їх свідками, а також звірення еталонних термометрів.
4. Звірення нових прототипів із основними еталонами неметричних мір та ваг, які застосовуються в різних країнах і в науці.
5. Повірка і звірення геодезичних жезлів.
6. Звірення еталонів і точних шкал, що повіряються на прохання урядів, учених співтовариств або майстрів та учених.
(Примітка TJQ: на момент підписання Конвенції "artistes" та "savants" мали відношення до майстрів (artisans), які виготовляли високоточні еталони та шкали та, власне, вчених).
СТАТТЯ 7 (1921 р.)
Після того, як Комітет проведе роботу з погодження мір, що належать до електричних одиниць, і Генеральна конференція винесе з цього питання одноголосну ухвалу, на Бюро буде покладено створення та зберігання еталонів електричних одиниць і їхніх свідків, а також звірення з цими еталонами національних еталонів або інших точних еталонів.
Крім того, Бюро будуть доручені визначення, що стосуються фізичних констант, більш точне знання яких сприятиме підвищенню точності й кращому забезпеченню одноманітності в тих сферах, до яких належать вищезазначені одиниці (Ст. 6 і 1-й абзац Ст. 7).
Врешті, на Бюро покладається робота з погодження аналогічних визначень, сформульованих в інших інститутах.
СТАТТЯ 8 (1921 р.)
Міжнародні прототипи й еталони, а також їхні свідки зберігатимуться в Бюро; доступ до сховища надається виключно Міжнародному комітетові.
СТАТТЯ 9 (1875 р.)
Усі витрати з організації та обладнання Міжнародного бюро з мір та ваг, а також щорічні витрати на утримання та витрати Комітету покриваються внесками договірних держав, що встановлюються за шкалою, яка ґрунтується на сучасній чисельності їхнього населення.
СТАТТЯ 10 (1875 р.)
Суми внесків кожної з договірних держав повинні надходити на початку кожного року через Міністерство закордонних справ Франції до каси внесків і депозитів у Парижі (Caisse des depots et consignations) звідки вони вилучатимуться в міру потреби, за мандатами директора Бюро.
СТАТТЯ 11 (1875 р.)
Уряди, які скористаються належним кожній державі правом приєднатися до цієї Конвенції, повинні будуть зробити внесок, розмір якого буде визначено Комітетом на підставах, установлених Статтею 9; цей внесок буде призначено для вдосконалення наукового обладнання Бюро-2.
__________
-2 Міжнародний комітет з мір та ваг на своїй 49-й сесії (жовтень 1960 р.) вирішив, що внесок (вступний внесок), про який сказано у Ст. 11, з 1 січня 1961 р. дорівнюватиме річному внескові.
СТАТТЯ III
(Положення, додані Угодою від 1921 р.)-3
Кожна держава зможе приєднатися до цієї Конвенції, сповістивши про своє приєднання французькому урядові, який повідомить про це всім державам-учасницям і голові Міжнародного комітету з мір та ваг.
Будь-яке нове приєднання до Конвенції від 20 травня 1875 р. приведе до обов’язкового приєднання до цієї Угоди.
__________
-3 Див. Примітку на стор. 3.
СТАТТЯ 12 (1875 р.)
Високі Договірні Сторони залишають за собою право вносити за загальною згодою до цієї Конвенції всі зміни, користь яких буде визнано на підставі досвіду.
СТАТТЯ 13 (1875 р.)
Після закінчення дванадцятирічного строку одна чи інша із Високих Договірних Сторін може денонсувати цю Конвенцію.
Уряд, який скористається правом припинити для себе чинність Конвенції, зобов’язаний заявити про свій намір за рік наперед; тим самим цей уряд відмовляється від усіх прав на співволодіння міжнародними прототипами і Бюро.
СТАТТЯ 14 (1875 р.)
Цю Конвенцію буде ратифіковано згідно з конституційними законами кожної держави; обмін ратифікаційними грамотами відбудеться в Парижі протягом шестимісячного строку або, якщо буде можливо, раніше. Конвенція набере чинності з 1 січня 1876 р.
На засвідчення цього повноважні представники держав підписали її та скріпили гербовими печатками.
ДОДАТОК
РЕГЛАМЕНТ
Перша стаття (1875 р.)
Міжнародне бюро з мір та ваг буде розміщене у спеціальній будівлі, що цілком забезпечує необхідний порядок і стабільність.
Окрім приміщення, пристосованого для зберігання прототипів, у цій будівлі розміщуватимуться зали для встановлення компараторів і ваг, лабораторія, бібліотека, архів, робочі кабінети посадових осіб і приміщення для наглядачів і обслуговуючого персоналу.
Стаття 2 (1875 р.)
На Міжнародний комітет покладено придбання та пристосування цієї будівлі, а також оснащення обладнанням, для якого його призначено.
У разі якщо Комітету не вдасться придбати відповідної будівлі, її буде збудовано під його керівництвом і за його планами.
Стаття 3 (1875 р.)
За клопотанням Міжнародного комітету французький уряд вживатиме необхідних заходів, щоб Бюро було визнано загальнокорисною установою (d'utilite publique).
Стаття 4 (1875 р.)
Міжнародний комітет замовить необхідні прилади, такі як: компаратори штрихових мір, обладнання для визначення абсолютних значень коефіцієнтів розширення, ваги для зважування в повітрі й вакуумі, стрічкові та дротові геодезичні компаратори, тощо.
Стаття 5 (1875 р.)
Витрати з придбання або зі спорудження будівлі та видатки на установку й купівлю приладів і апаратів не повинні перевищити загальної суми 400000 франків.
Стаття 6 (1921 р.)
1. Щорічна дотація Міжнародного бюро складається з двох частин: фіксованої та додаткової.
2. Фіксовану частину в принципі встановлено в розмірі 250000 франків, але за одностайним рішенням Комітету її може бути збільшено до 300000 франків. Її вносять усі держави й автономні колонії, що приєдналися до Метричної конвенції до шостої Генеральної конференції.
3. Додаткова частина складається зі внесків держав і автономних колоній, які вступили в Конвенцію після згаданої Генеральної конференції.
4. За пропозицією директора Комітетові доручається встановити річний бюджет, який не перевищує суми, обчисленої за умов двох попередніх абзаців. Щороку цей бюджет зазначається в спеціальному фінансовому звіті для інформування урядів Високих Договірних Сторін.
5. У випадку якщо Комітет вважатиме за потрібне збільшити фіксовану частину щорічної дотації до суми, що перевищуватиме 300000 франків, або змінити розрахунок внесків, визначених статтею 20 цього Регламенту, він має повідомити про це урядам для своєчасного надання ними необхідних вказівок своїм делегатам до наступної Генеральної конференції з тим, щоб обговорення під час неї були обґрунтованими. Це рішення матиме чинність лише в тому випадку, якщо жодна з договірних держав не висловить заздалегідь або на Конференції суперечної думки.-4

................
Перейти до повного тексту