1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Директива


23.11.2011
UA
Офіційний вісник Європейського Союзу
L 306/41
II
(Незаконодавчі акти)
ДИРЕКТИВИ
ДИРЕКТИВА РАДИ 2011/85/ЄС
від 8 листопада 2011 року
про вимоги до бюджетних рамок держав-членів
РАДА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Беручи до уваги Договір про функціонування Європейського Союзу, зокрема, третій підпараграф статті 126(14) Договору,
Беручи до уваги пропозицію Європейської Комісії,
Беручи до уваги думку Європейського парламенту (-1),
Беручи до уваги думку Європейського Центрального банку (-2),
Оскільки:
(1) Необхідно спиратися на досвід, набутий протягом першого десятиліття існування економічного та валютного союзу. Нещодавні економічні події поставили нові виклики перед проведенням фіскальної політики в ЄС і, зокрема, підкреслили необхідність посилення національної відповідальності та єдиних вимог щодо правил і процедур, які формують бюджетні рамки держав-членів. Зокрема, необхідно уточнити, що повинні робити національні органи влади для дотримання положень Протоколу (№ 12) про процедуру надмірного дефіциту, що додається до Договору про Європейський Союз (ДЄС) та Договору про функціонування Європейського Союзу (ДФЄС), зокрема, його статті 3.
(2) Уряди держав-членів та урядові підсектори підтримують системи державного бухгалтерського обліку, які включають такі елементи, як бухгалтерський облік, внутрішній контроль, фінансову звітність та аудит. Ці системи слід відрізняти від статистичних даних, які стосуються результатів вкладання державних фінансів на основі статистичних методологій, а також прогнозів або бюджетних дій, які стосуються майбутніх державних фінансів.
(3) Повна та надійна практика державного бухгалтерського обліку для всіх підсекторів загального державного управління є передумовою для отримання високоякісних статистичних даних, які можна порівняти між державами-членами. Внутрішній контроль має забезпечити дотримання існуючих правил у всіх підгалузях державного управління. Незалежний аудит, що проводиться державними установами, такими як суди аудиторів, або приватними аудиторськими організаціями, повинен заохочувати найкращі міжнародні практики.
(4) Наявність фіскальних даних має вирішальне значення для належного функціонування системи бюджетного нагляду ЄС. Регулярна наявність своєчасних та достовірних фіскальних даних є запорукою належного та своєчасного моніторингу, що, своєю чергою, дозволяє оперативно вживати заходів у разі достовірних фіскальних даних є запорукою належного та своєчасного моніторингу, що, своєю чергою, дозволяє оперативно вживати заходів у разі непередбачуваних змін у бюджеті. Важливим елементом забезпечення якості фіскальних даних є прозорість, яка має передбачати регулярну публічну доступність таких даних.
(5) Що стосується статистики, Регламент (ЄС) № 223/2009 Європейського Парламенту і Ради від 11 березня 2009 року про європейську статистику (-3) створив законодавчу базу для виробництва європейської статистики з метою формулювання, застосування, моніторингу та оцінки політики Союзу. Цей Регламент також визначив принципи, що регулюють розробку, виробництво та поширення європейської статистики: професійна незалежність, неупередженість, об'єктивність, надійність, статистична конфіденційність та економічна ефективність, даючи чіткі визначення кожного з цих принципів. Регламент Ради (ЄС) № 479/2009 від 25 травня 2009 року про застосування Протоколу про процедуру надмірного дефіциту, що додається до Договору про заснування Європейського Співтовариства (-4), посилив повноваження Комісії щодо перевірки статистичних даних, які використовуються для процедури надмірного дефіциту.
__________
(-1) Висновок Європейського парламенту від 28 вересня 2011 року (ще не опублікований в Офіційному віснику).
(-2) ОВ C 150, 20.5.2011, с. 1.
(-3) ОВ L 87, 31.3.2009, с. 164.
(-4) ОВ L 145, 10.6.2009, с. 1.
(6) Визначення понять "уряд", "дефіцит" та "інвестиції" викладені в Протоколі (№ 12) про процедуру надмірного дефіциту з посиланням на Європейську систему інтегрованих економічних рахунків (ESA), замінену Європейською системою національних та регіональних рахунків у Співтоваристві, ухвалену Регламентом Ради (ЄС) № 2223/96 від 25 червня 1996 року про Європейську систему національних та регіональних рахунків у Співтоваристві (-1) (ESA 95).
__________
(-1) ОВ L 310, 30.11.1996, с. 1.
(7) Доступність та якість даних ESA 95 має вирішальне значення для забезпечення належного функціонування системи фіскального нагляду ЄС. ESA 95 спирається на інформацію, надану за принципом нарахування. Однак ця фіскальна статистика за методом нарахування спирається на попередню компіляцію касових даних або їх еквівалент. Вони можуть відігравати важливу роль у посиленні своєчасного бюджетного моніторингу, щоб уникнути пізнього виявлення значних бюджетних помилок. Наявність часових рядів касових даних про бюджетні зміни може виявити закономірності, які потребують більш ретельного спостереження. Фіскальні дані на основі касового методу (або еквівалентні цифри з державної звітності, якщо касові дані недоступні), що підлягають оприлюдненню, повинні містити, принаймні, загальний баланс, загальні доходи та загальні видатки. Там, де це виправдано, наприклад, за наявності великої кількості органів місцевого самоврядування, своєчасна публікація даних може ґрунтуватися на відповідних методах оцінки, що базуються на вибірці органів, з подальшим переглядом з використанням повних даних.
(8) Упереджені та нереалістичні макроекономічні та бюджетні прогнози можуть значно знизити ефективність фіскального планування і, як наслідок, погіршити дотримання бюджетної дисципліни, тоді як прозорість та обговорення методології прогнозування можуть значно підвищити якість макроекономічних та бюджетних прогнозів для фіскального планування.
(9) Важливим елементом забезпечення використання реалістичних прогнозів для проведення бюджетної політики є прозорість, яка має передбачати доступність для громадськості не лише офіційного макроекономічного та бюджетного прогнозу, підготовленого для фіскального планування, але й методологій, припущень та відповідних параметрів, на яких ґрунтується такий прогноз.
(10) Аналіз чутливості та відповідні бюджетні прогнози, що доповнюють найбільш ймовірний макрофінансовий сценарій, дозволяють проаналізувати, як змінюватимуться основні фіскальні змінні за різних припущень щодо темпів зростання та відсоткових ставок, і, таким чином, значно зменшити ризик порушення бюджетної дисципліни через помилки в прогнозах.
(11) Прогнози Комісії та інформацію про моделі, на яких вони ґрунтуються, можуть надавати держави-члени. Завдяки цьому вони отримують корисний орієнтир для найбільш ймовірного макрофінансового сценарію, що підвищує достовірність прогнозів, які використовуються для бюджетного планування. Однак ступінь, до якого держави-члени можуть порівнювати прогнози, що використовуються для бюджетного планування, з прогнозами Комісії, варіюється залежно від часу підготовки прогнозу та порівнянності методологій і припущень прогнозування. Прогнози інших незалежних органів також можуть бути корисними орієнтирами.
(12) Слід описати суттєві відмінності між обраним макрофінансовим сценарієм та прогнозом Комісії і навести їх причини, зокрема, якщо рівень або зростання змінних у зовнішніх припущеннях суттєво відрізняється від значень, що містяться у прогнозах Комісії.
(13) Враховуючи взаємозалежність між бюджетами держав-членів та бюджетом Союзу, з метою підтримки держав-членів у підготовці їхніх бюджетних прогнозів, Комісія повинна надавати прогнози щодо видатків Союзу на основі рівня видатків, запрограмованих у багаторічних фінансових рамках.
(14) Для того, щоб полегшити підготовку прогнозів, які використовуються для бюджетного планування, і з'ясувати відмінності між прогнозами держав-членів і прогнозами Комісії, кожна держава-член повинна мати можливість щорічно обговорювати з Комісією припущення, на яких ґрунтується підготовка макроекономічних і бюджетних прогнозів.
(15) Якість офіційних макроекономічних та бюджетних прогнозів критично підвищується завдяки регулярному, неупередженому та всебічному оцінюванню на основі об'єктивних критеріїв. Ретельна оцінка включає ретельний аналіз економічних припущень, порівняння з прогнозами, підготовленими іншими установами, та оцінку виконання прогнозів у минулому.
(16) Враховуючи документально підтверджену ефективність бюджетних рамок держав-членів, заснованих на правилах, у підвищенні національної відповідальності за фіскальні правила Союзу, що сприяють зміцненню бюджетної дисципліни, наріжним каменем посиленої системи бюджетного нагляду Союзу повинні стати чіткі числові фіскальні правила для конкретних країн, які відповідають бюджетним цілям на рівні Союзу.
Сильні числові фіскальні правила повинні бути забезпечені чітко визначеними цільовими показниками, а також механізмами ефективного та своєчасного моніторингу. Ці правила повинні ґрунтуватися на надійному та незалежному аналізі, проведеному незалежними органами або органами, наділеними функціональною автономією щодо фіскальних органів держав-членів. Крім того, досвід показує, що для того, щоб числові фіскальні правила працювали ефективно, їх недотримання повинно мати наслідки, причому ці наслідки можуть бути просто репутаційними.
(17) Відповідно до Протоколу (№ 15) про деякі положення, що стосуються Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, який додається до Договору про заснування Європейського Союзу та Договору про заснування Європейського Співтовариства, референтні значення, згадані в Протоколі (№ 12) про процедуру надмірного дефіциту, що додається до цих договорів, не є безпосередньо обов'язковими для Сполученого Королівства. Зобов'язання мати числові фіскальні правила, які ефективно сприяють дотриманню конкретних контрольних значень надмірного дефіциту, і пов'язане з цим зобов'язання щодо відповідності багаторічних цілей у середньострокових бюджетних рамках таким правилам, не повинно застосовуватися до Сполученого Королівства.
(18) Державам-членам слід уникати проциклічної фіскальної політики, а зусилля з фіскальної консолідації повинні бути більш активними в економічно сприятливі часи. Чітко визначені числові фіскальні правила сприяють досягненню цих цілей і повинні бути відображені в щорічному бюджетному законодавстві держав-членів.
(19) Національне фіскальне планування може відповідати як превентивній, так і коригуючій частині Пакту про стабільність та зростання (ПСП) лише за умови, що воно буде орієнтоване на багаторічну перспективу і спрямоване на досягнення, зокрема, середньострокових бюджетних цілей. Середньострокові бюджетні рамки є суто інструментом забезпечення відповідності бюджетних рамок держав-членів законодавству Союзу. У дусі Регламенту Ради (ЄС) № 1466/97 від 7 липня 1997 року про посилення нагляду за бюджетними позиціями та нагляду і координації економічної політики (-1) і Регламенту Ради (ЄС) № 1467/97 від 7 липня 1997 року про прискорення і роз'яснення виконання процедури надмірного дефіциту (-2), превентивну і коригувальну частини ПСП не слід розглядати ізольовано.
__________
(-1) ОВ L 209, 2.8.1997, с. 1.
(-2) ОВ L 209, 2.8.1997, с. 6.
(20) Хоча ухвалення закону про річний бюджет є ключовим етапом бюджетного процесу, під час якого приймаються важливі бюджетні рішення в державах-членах, більшість фіскальних заходів мають бюджетні наслідки, які виходять далеко за межі річного бюджетного циклу. Таким чином, однорічна перспектива є поганим підґрунтям для обґрунтованого загального державного управління були належним чином охоплені зобов'язаннями та процедурами, передбаченими внутрішніми бюджетними рамками, зокрема, але не виключно, в цих державах-членах ЄС.
(21) Середньострокове бюджетне планування повинно містити, серед іншого, прогнози по кожній основній статті видатків і доходів на бюджетний рік і наступні роки, виходячи з незмінної політики. Кожна держава-член повинна мати можливість належним чином визначити незмінну політику, і ці визначення повинні бути оприлюднені разом з відповідними припущеннями, методологіями та іншими відповідними параметрами.
(22) Ця Директива не повинна перешкоджати новому уряду держави-члена оновлювати свої середньострокові бюджетні рамки, щоб відобразити нові політичні пріоритети. У цьому випадку новий уряд повинен підкреслити відмінності від попередніх середньострокових бюджетних рамок.
(23) Значна кількість держав-членів ЄС пережила значну фіскальну децентралізацію з передачею бюджетних повноважень місцевим органам влади. Таким чином, роль таких субнаціональних урядів у забезпеченні дотримання ПЦМ значно зростає, і особливу увагу слід приділяти забезпеченню того, щоб усі підсектори загального державного управління були належним чином охоплені зобов'язаннями та процедурами, передбаченими внутрішніми бюджетними рамками, зокрема, але не виключно, в цих державах-членах ЄС.
(24) Для того, щоб бути ефективними у сприянні бюджетній дисципліні та стійкості державних фінансів, бюджетні рамки повинні всебічно охоплювати державні фінанси. З цієї причини слід приділяти особливу увагу операціям тих органів і фондів загального державного управління, які не є частиною регулярних бюджетів на рівні підгалузей і які мають безпосередній або середньостроковий вплив на бюджетні позиції держав-членів. Їхній сукупний вплив на баланси та борги органів державного управління має бути представлений в рамках щорічних бюджетних процесів та середньострокових бюджетних планів.
(25) Аналогічно, належну увагу слід приділяти існуванню умовних зобов'язань. Зокрема, умовні зобов'язання охоплюють можливі зобов'язання, що залежать від того, чи відбудеться певна невизначена подія в майбутньому, або поточні зобов'язання, оплата яких не є ймовірною, або сума ймовірного платежу не може бути достовірно оцінена. Вони включають, наприклад, відповідну інформацію про державні гарантії, проблемні кредити та зобов'язання, що виникають в результаті діяльності державних корпорацій, в тому числі, де це доречно, ймовірність та потенційний термін погашення умовних зобов'язань. Слід належним чином враховувати чутливість ринку.
(26) Аналогічно, належну увагу слід приділяти наявності умовних зобов'язань. Зокрема, умовні зобов'язання охоплюють можливі зобов'язання, що залежать від того, чи відбудеться певна невизначена майбутня подія, або теперішні зобов'язання, платіж за якими є малоймовірним, або сума ймовірного платежу не може бути достовірно оцінена. Вони включають, наприклад, відповідну інформацію про державні гарантії, неповернені кредити та зобов'язання, що випливають з діяльності державних корпорацій, у тому числі, де це доречно, ймовірність та потенційний термін виконання умовних зобов'язань. Слід належним чином враховувати чутливість ринку.
(27) Комісія повинна регулярно здійснювати моніторинг виконання цієї Директиви. Необхідно виявляти та поширювати найкращі практики щодо положень цієї Директиви, які стосуються різних аспектів національних бюджетних систем.
(28) Оскільки мета цієї Директиви, а саме однакове дотримання бюджетної дисципліни, як того вимагає ДФЄС, не може бути достатньою мірою досягнута державами-членами і тому може бути краще досягнута на рівні Союзу, Союз може вживати заходів відповідно до принципу субсидіарності, викладеного в статті 5 Договору про заснування Європейського Союзу. Відповідно до принципу пропорційності, викладеного в цій статті, ця Директива не виходить за межі того, що є необхідним для досягнення цієї мети.
(29) Відповідно до пункту 34 Інституційної угоди про вдосконалення законотворчої діяльності (-1), державам-членам рекомендується скласти для себе та в інтересах Союзу власні таблиці, що ілюструють, наскільки це можливо, співвідношення між цією Директивою та заходами з транспозиції, та оприлюднити їх,
__________
(-1) ОВ C 321, 31.12.2003, p. 1.
УХВАЛИЛИ ЦЮ ДИРЕКТИВУ:

................
Перейти до повного тексту