1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
Н А К А З
22.01.2004 N 102
( Наказ скасовано на підставі Наказу Фонду державного майна N 303 від 16.02.2004 )
Про затвердження Положень про порядок навчання та підвищення кваліфікації осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, та про порядок роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави
На виконання Указів Президента України від 21.03.2002 N 280 "Про заходи щодо розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах", від 26.03.2001 N 198 "Про додаткові заходи щодо розвитку фондового ринку України" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.2000 N 791 "Про управління державними корпоративними правами", розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.10.2001 N 487-р "Про затвердження заходів щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з питань фондового ринку та корпоративного управління в Україні на 2001 - 2005 роки", розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 N 25-р "Про затвердження заходів щодо реалізації пріоритетних напрямів розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах" та рішення колегії Фонду державного майна України від 24.07.2003 N 7/1
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок навчання та підвищення кваліфікації осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, та Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави (додаються).
2. Департаменту стратегії управління та обліку корпоративних прав держави (А. Сачівко) в п'ятиденний термін після затвердження цього наказу забезпечити подання його на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та публікацію цього наказу в виданнях Фонду державного майна України в десятиденний термін після його державної реєстрації.
3. Адміністративно-господарському департаменту (Л. Ожелевський) разом з Департаментом стратегії управління та обліку корпоративних прав держави (А. Сачівко) провести тендер з визначення навчальних закладів (центрів), на базі яких буде проводитись навчання та підвищення кваліфікації претендентів на здійснення функцій з управління корпоративними правами держави, та в місячний термін після його проведення укласти з ними відповідні угоди про співробітництво.
4. Департаменту фінансової роботи та управління доходами і видатками (Н. Невмержицька) забезпечити оплату навчання, підвищення кваліфікації з питань корпоративного управління та складання кваліфікаційних іспитів відповідно до угод про співробітництво з навчальними закладами (центрами) в межах коштів, передбачених кошторисом Фонду державного майна України в частині навчання кадрів.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Фонду державного майна України від 30.06.2000 N 1359 "Про порядок навчання осіб, які претендують на право здійснення функцій управління державними корпоративними правами".
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Фонду Є. Григоренка.
Голова Фонду М.Чечетов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Фонду державного
майна України
22.01.2004 N 102
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок навчання та підвищення кваліфікації осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави
Положення має на меті забезпечити координацію роботи з навчання та підвищення кваліфікації осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, та визначає порядок їх навчання та складання кваліфікаційного іспиту.
1. Загальні положення
1.1. Для підготовки фахівців з питань управління корпоративними правами держави запроваджується система їх навчання, підвищення кваліфікації та складання кваліфікаційного іспиту.
Всі особи, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, мають пройти навчання за Типовою програмою навчання фахівців з управління корпоративними правами держави (далі - Типова програма навчання).
1.2. Особи, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, виконуючи при цьому функції посадових осіб органів управління акціонерного товариства (голів та членів спостережних рад, голів та членів ревізійних комісій), мають пройти навчання за відповідними Типовими програмами:
- навчання голів (членів) спостережних рад акціонерних товариств з питань управління корпоративними правами держави;
- навчання голів (членів) ревізійних комісій акціонерних товариств з питань управління корпоративними правами держави (далі - відповідні Типові програми навчання).
1.3. Підвищення кваліфікації фахівців з питань управління корпоративними правами держави здійснюється за Типовою програмою підвищення кваліфікації фахівців з управління корпоративними правами держави.
2. Порядок навчання та контроль за навчальним процесом
2.1. Навчання осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, здійснюється за відповідними Типовими програмами навчання та підвищення кваліфікації, розробленими навчальними закладами (центрами) разом з фахівцями Фонду державного майна України (далі - Фонд), погодженими Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України (ДКЦПФР) та затвердженими Фондом.
Зміни та доповнення до зазначених програм, пов'язані зі змінами законодавчих та нормативних положень з питань управління корпоративними правами держави, вносяться Фондом та погоджуються ДКЦПРФ.
2.2. Типові програми навчання та зміни і доповнення до них публікуються у виданнях Фонду.
2.3. Навчання, підвищення кваліфікації та складання кваліфікаційного іспиту здійснюється на платних засадах.
Для представників органів приватизації та представників органів державної виконавчої влади, які претендують на здійснення функцій управління корпоративними правами держави, оплата здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, який спрямовується на заходи, пов'язані з проведенням приватизації державного майна в частині навчання кадрів; бюджетних коштів, передбачених для цієї мети; коштів підприємств і організацій; та інших надходжень, не заборонених законодавством.
Представники недержавних структур та інші претенденти здійснюють оплату за рахунок власних коштів, а також з інших, не заборонених законодавством джерел.
Плата за навчання однієї особи в день погоджується навчальним закладом (центром) та Фондом і зазначається в калькуляції, що додається до угоди про співробітництво.
2.4. Право на навчання фахівців мають відібрані на тендерній основі навчальні заклади, які мають відповідні ліцензії Міністерства освіти та науки України на право здійснення освітньої діяльності та уклали з Фондом угоду про співробітництво з питань навчання та підвищення кваліфікації осіб, які претендують на здійснення функцій управління корпоративними правами держави.
Угода про співробітництво укладається на один рік.
2.5. З метою укладення угоди про співробітництво навчальний заклад (центр) подає до Фонду письмові кваліфікаційні вимоги, зазначені в тендерній документації, яка розробляється центром тендерних процедур та затверджується головою тендерного комітету Фонду.
2.6. Перелік навчальних закладів, які уклали угоди про співробітництво з Фондом, публікується у виданнях Фонду.
Навчальний заклад, який проводить навчання та підвищення кваліфікації фахівців з питань управління корпоративними правами держави, при рекламуванні своєї діяльності щодо відповідного виду навчання обов'язково повинен повідомляти про наявність угоди про співробітництво з Фондом.
2.7. Фонд визначає та затверджує перелік осіб, які направляються на навчання.
2.8. Навчальний заклад несе відповідальність за організацію і проведення навчального процесу згідно з вимогами, встановленими законодавством та умовами угоди.
2.9. Контроль за організацією та проведенням навчального процесу з боку Фонду здійснюється шляхом:
відвідання представниками Фонду навчальних занять (семінарів);
анкетування слухачів щодо якості та забезпечення необхідного рівня викладання матеріалів з питань корпоративного управління залученими до навчального процесу викладачами та застосування ними сучасних методичних і технічних засобів та прогресивних технологій;
відповідності наявних навчально-методичних матеріалів, використання яких передбачено програмами навчання та підвищення кваліфікації фахівців, а також матеріально-технічної бази умовам укладеної навчальним закладом з Фондом угоди про співробітництво;
проведення моніторингу якості та рівня набутих слухачами в процесі навчання знань за результатами складання ними кваліфікаційних іспитів.
У разі неналежної організації та проведення навчального процесу Фонд має право розірвати угоду про співробітництво.
2.10. Навчальний заклад видає слухачам свідоцтва про навчання за його підсумками (додаток 1). Свідоцтво про навчання засвідчується підписом керівника та печаткою навчального закладу.
2.11. Навчальний заклад веде реєстр виданих свідоцтв про навчання.
2.12. У двотижневий термін після закінчення курсу навчання навчальний заклад подає до Фонду інформацію про осіб, яким було видано свідоцтва про навчання. Інформація подається на паперових носіях та у вигляді електронної копії на дискеті 3,5 у форматі, встановленому Фондом. Паперова форма інформації повинна бути засвідчена підписом керівника та печаткою навчального закладу.
Інформація про осіб повинна містити:
- назву навчального закладу;
- реквізити угоди про співробітництво з Фондом;
- дані про кожну особу, якій видано свідоцтво, а саме:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- паспортні дані (серія та номер паспорта, назва органу, що видав паспорт, та дата видачі);
- місце роботи, N телефону, адреса;
- номер та дата видачі свідоцтва про навчання.
3. Порядок складання кваліфікаційного іспиту та видачі кваліфікаційних сертифікатів
3.1. Складання кваліфікаційного іспиту особами, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, проводиться з метою підтвердження відповідного рівня їх знань з зазначених питань.
3.2. Для проведення кваліфікаційного іспиту створюється Екзаменаційна комісія з підтвердження кваліфікації осіб, що претендують на здійснення функцій з управління державними корпоративними правами (далі - Екзаменаційна комісія), яка проводить кваліфікаційні іспити.
3.3. Організація роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту здійснюються на базі навчальних закладів (центрів), з якими Фонд уклав угоду про співробітництво з питань навчання та підвищення кваліфікації осіб, що претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, та які можуть забезпечити відповідні умови для організації його проведення.
Склад, функції, порядок роботи Екзаменаційної комісії та порядок проведення кваліфікаційного іспиту визначаються Положенням про порядок роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які претендують на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави.
3.4. Навчальний заклад, на базі якого проводиться кваліфікаційний іспит, приймає та розглядає документи осіб, які виявили бажання скласти кваліфікаційний іспит, та включає їх до списку осіб, що складатимуть кваліфікаційний іспит.
3.5. Навчальний заклад готує перелік осіб, що претендують на здійснення функцій управління корпоративними правами держави, для складання кваліфікаційного іспиту за відповідними напрямами навчання та надсилає його голові Екзаменаційної комісії.
3.6. Особи, які претендують на одержання кваліфікаційного сертифіката, повинні мати повну вищу освіту та пройти курс навчання за Типовою програмою навчання.
3.7. Екзаменаційна комісія проводить кваліфікаційний іспит шляхом тестування та співбесіди (по екзаменаційному білету) з особою. Перелік екзаменаційних питань готується навчальним закладом відповідно до затверджених Фондом типових програм навчання та підвищення кваліфікації, на базі якого організовано навчання та роботу Екзаменаційної комісії, і затверджується Фондом.
3.8. За результатами кваліфікаційного іспиту оформлюється протокол засідання Екзаменаційної комісії у двох примірниках, який підписується членами комісії та затверджується підписом керівника та печаткою установи, на базі якої організовано роботу Екзаменаційної комісії. Перший примірник вказаного протоколу зберігається зазначеною установою протягом п'яти років від дати його оформлення. Другий примірник протоколу передається до Фонду.
3.9. Якщо особа не склала кваліфікаційний іспит, вона має право скласти його повторно не раніше, ніж через місяць від дати його попереднього складання. Підготовка та повторне складання іспиту проводиться у порядку, визначеному цим Положенням та Положенням про порядок роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які претендують на право здійснення функцій управління державними корпоративними правами. Оплата повторного складання кваліфікаційного іспиту здійснюється за власні кошти.
3.10. Особам, які не склали кваліфікаційного іспиту, подані ними документи не повертаються та оплата за складання кваліфікаційного іспиту не повертається.
3.11. У разі успішного складання кваліфікаційного іспиту за рішенням Екзаменаційної комісії Фонд та навчальний заклад в день складання іспиту видають особі кваліфікаційний сертифікат (додаток 2) за формою, установленою Фондом. Кваліфікаційний сертифікат на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави (далі кваліфікаційний сертифікат) є документом, який підтверджує достатній рівень підготовки фахівця з управління державними корпоративними правами.
3.12. Оформлення і організація видачі кваліфікаційного сертифіката здійснюються навчальними закладами, на базі яких складався кваліфікаційний іспит.
Кваліфікаційний сертифікат підписується керівником навчального закладу та Головою Екзаменаційної комісії - заступником Голови Фонду державного майна України, на якого згідно з розподілом функціональних обов'язків у Фонді покладено обов'язки щодо забезпечення підготовки фахівців, які здійснюють управління корпоративними правами держави, і засвідчується печатками цих установ.
3.13. Термін дії кваліфікаційного сертифіката - 3 роки. Фахівці, які отримали кваліфікаційний сертифікат на право здійснення функцій управління корпоративними правами держави, в обов'язковому порядку зобов'язані не рідше одного разу на три роки підвищувати кваліфікацію з питань управління корпоративними правами держави, скласти кваліфікаційний іспит та отримати кваліфікаційний сертифікат на право подальшого здійснення функцій управління корпоративними правами держави. Невиконання зазначених вимог є підставою для анулювання кваліфікаційного сертифіката фахівця з управління корпоративними правами держави.
3.14. Особа, яка бажає скласти кваліфікаційний іспит після проходження курсу підвищення кваліфікації, подає до Екзаменаційної комісії копію попередньо отриманого кваліфікаційного сертифіката та документи відповідно до Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії та проведення кваліфікаційного іспиту осіб, які претендують на право здійснення функцій управління державними корпоративними правами.
3.15. Навчальний заклад, на базі якого організовано роботу Екзаменаційної комісії, в двотижневий термін після проведення кваліфікаційного іспиту подає до Фонду інформацію про фахівців, яким були видані кваліфікаційні сертифікати.
3.16. Фонд веде реєстр осіб, яким видані кваліфікаційні сертифікати.
Цей реєстр включає такі відомості про фахівця:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- ідентифікаційний номер;
- спеціальність за базовою освітою;
- місце роботи (код за ЄДРПОУ, повна назва, юридична адреса та телефон), посада;
- домашня адреса, телефон;
- паспортні дані (серія та номер паспорта, назва органу, що видав паспорт, та дата видачі);
- назву та місцезнаходження установи, на базі якої організовано роботу екзаменаційної комісії;
- номер та дату протоколу Екзаменаційної комісії про результати кваліфікаційного іспиту;
- номер та дата видачі кваліфікаційного сертифіката.
3.17. Документи, подані фахівцем до Екзаменаційної комісії, після проведення кваліфікаційного іспиту повинні зберігатися в установі протягом п'яти років.
3.18. Контроль за діяльністю установи щодо складання кваліфікаційного іспиту фахівцями на право здійснення функцій управління корпоративним правами держави та видачею фахівцям кваліфікаційних сертифікатів здійснюється Фондом.
3.19. Екзаменаційна комісія має право анулювати дію кваліфікаційного сертифіката у разі дострокового усунення фахівця від виконання функцій з управління корпоративними правами держави, якщо:
- фахівця засуджено за господарські, посадові злочини або за рішенням суду позбавлено права займати певні керівні посади чи посади, пов'язані з матеріальною відповідальністю;
- фахівець неодноразово порушував вимоги чинного законодавства з питань корпоративного управління або систематично порушував умови договору про виконання функцій з управління корпоративними правами держави, укладеного з ним;
- фахівець порушив вимоги щодо підвищення кваліфікації з питань управління корпоративними правами держави, зазначені у п. 3.13 цього Положення.
3.20. Фонд веде облік фахівців, дія кваліфікаційних сертифікатів яких призупинена або анульована, про що робиться відмітка у загальному реєстрі.
Директор Департаменту
стратегії управління та
обліку корпоративних
прав держави



А.Сачівко
Додаток 1
до Положення про порядок
навчання та підвищення
кваліфікації осіб, які
претендують на право
здійснення функцій
управління корпоративними
правами держави
Державний Герб України
__________________________________________
(повна назва навчального закладу)
СВІДОЦТВО ПРО НАВЧАННЯ N ___
Засвідчує про те, що _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)
пройшов(ла) курс навчання ____ годин за програмою:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

................
Перейти до повного тексту