1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
14.01.2003 N 21
Щодо затвердження Концепції запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2001 р. N 1046 "Про затвердження Заходів щодо реалізації Основних напрямів розвитку фондового ринку на 2001 - 2005 роки" та на виконання пункту 42 Плану-графіка виконання Заходів щодо реалізації Основних напрямів розвитку фондового ринку на 2001 - 2005 роки, затвердженого наказом Голови Комісії від 27.08.2001 р. N 330, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку В И Р І Ш И Л А:
1. Схвалити Концепцію запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку (додається).
2. Управлінню організаційного забезпечення Комісії (Н.Піскун) забезпечити публікацію цього рішення відповідно до чинного законодавства.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії М.Волкова.
Голова Комісії О.Мозговий
Протокол засідання Комісії
від 14 січня 2003 р. N 4
Додаток
КОНЦЕПЦІЯ
запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку
Загальні положення
Концепція запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку (далі - Концепція) визначає основні засади запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку.
Головними завданнями цієї Концепції є визначення термінів, встановлення засад функціонування та ціноутворення на ринку цінних паперів, захист прав та законних інтересів учасників фондового ринку при укладанні угод з цінними паперами, створення системи моніторингу укладення угод для запобігання порушенням, пов'язаним з маніпулюванням ринком, використанню інсайдерської інформації, визначення порядку виявлення таких порушень їх розслідування та припинення.
Закономірне (природне) ціноутворення на фондовому ринку є однією з основних умов щодо його нормального функціонування, стабільності та розвитку.
Необхідною умовою формування закономірної ринкової ціни є вільна конкуренція контрагентів угод на організаційно оформленому постійно діючому ринку. Механізмом такої конкуренції є співставлення попиту та пропозиції. Маніпулювання цінами як направлений вплив на ринок порушує стабільність ринку, веде до його розбалансованості, утворення штучних цін, виникнення економічної диспропорції та отримання необгрунтованого прибутку (за рахунок введення в оману інших учасників ринку), завдає шкоди учасникам ринку та третім особам. Навпаки, гра учасників ринку на закономірних коливаннях попиту та пропозиції сприяє їх згладжуванню, веде до збалансованості ринку та формуванню фондових активів, що відповідають економічній ситуації.
Маніпулювання знаходиться поряд з такими проблемами, як використання інсайдерської інформації та нечесна торгова практика брокерів у відношенні до своїх клієнтів.
Однією з існуючих проблем фондового ринку України залишається дуже мала ліквідність цінних паперів. Одним з чинників такого стану ринку є те, що створений внаслідок приватизації український фондовий ринок на сьогодні залишається інсайдерським. У багатьох випадках рішення про придбання або продаж цінних паперів приймається не на підставі вже опублікованої інформації, а на підставі інформації, якою володіє обмежене коло осіб. За таких умов неможливе визначення справедливої, тобто ринкової ціни на цінні папери серед учасників ринку.
Неправомірне використання інсайдерської інформації при здійсненні операцій з цінними паперами наносить велику шкоду нормальному функціонуванню ринку цінних паперів та економіці країни в зв'язку з тим, що разом з маніпулюванням порушує процеси ринкового ціноутворення.
В умовах сучасного розвитку телекомунікаційних технологій та використання мережі Інтернет для здійснення операцій з цінними паперами як вітчизняних, так і закордонних емітентів з'являються нові можливості порушення прав громадян та інвесторів.
Маніпулювання ринком, використання інсайдерської інформації при здійсненні угод з цінними паперами є недобросовісною практикою ведення бізнесу на фондовому ринку. Метою такого ведення бізнесу може також бути здійснення фінансових операцій, що спрямовані на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. Так, безпідставне підвищення (зниження) цін з подальшим продажем (купівлею) цінних паперів, укладання договорів купівлі-продажу акцій без перереєстрації прав власності можуть бути використані в кримінальних схемах з метою надання правомірного вигляду володінню, користуванню або розпорядженню доходами, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передує легалізації (відмиванню доходів), яка може складатися з матеріальної власності чи власності, що виражена в правах, або дій, спрямованих на приховування джерел походження таких доходів.
Враховуючи вищезазначене, подальший розвиток фондового ринку вимагає здійснення державою комплексних заходів щодо запобігання зловживанням і порушенням у сфері обігу цінних паперів.
Створення системи запобігання маніпулюванню ринком цінних паперів, нечесній торговій практиці і порушенню етики професійної діяльності на фондовому ринку повинно будуватись з врахуванням відомих загальносвітових принципів та стандартів функціонування фондового ринку, а також передбачати здійснення заходів, спрямованих на:
- забезпечення рівних можливостей доступу до інформації учасників фондового ринку;
- поступове зосередження вторинного обігу цінних паперів на організованому ринку з метою формування закономірної ринкової ціни на цінні папери;
- здійснення моніторингу за укладенням угод на ринку цінних паперів;
- встановлення норм та правил здійснення комерційної та комісійної діяльності на неорганізованому ринку цінних паперів;
- відокремлення професійної діяльності на ринку цінних паперів від кримінальних схем та запобігання "відмиванню" коштів, отриманих злочинним шляхом;
- упорядкування випуску та обігу фондових деривативів.
Таким чином, головна мета Концепції - це створення розвинутої правової інфраструктури забезпечення діяльності фондового ринку, яка чітко регламентує правила поведінки і взаємовідносини учасників фондового ринку при укладанні угод з цінними паперами, а також створення відповідних організаційних та технічних умов для запобігання негативним явищам на фондовому ринку.
Визначення термінів
В Концепції наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
Маніпулювання - навмисні або добровільні дії, спрямовані на оману або зловживання довірою (шахрайство) у відношенні учасників ринку цінних паперів, шляхом встановлення контролю за цінами або здійснення штучного впливу на вартість цінних паперів.
Маніпулювання ринком цінних паперів включає купівлю та продаж цінного папера з метою створення оманливої уяви активної торгівлі або надання недостовірної інформації про цінні папери, емітента, ціни на цінні папери (включаючи інформацію, наведену в рекламі) з метою підняти або понизити ціну, щоб побудити інших учасників ринку до купівлі або продажу цінного папера, яке веде до цілеспрямованої зміни курсової ціни цінного папера.

................
Перейти до повного тексту