- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
Щодо порядку формування наглядової ради в акціонерних товариствах
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 23 частини другої статті
7 Закону України
"Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" роз'яснює порядок застосування законодавства України щодо формування спостережної (наглядової) ради в акціонерних товариствах.
Статтею
25 Закону України
"Про власність" передбачено, що держателями акцій можуть бути підприємства, установи, організації, державні органи, працівники даного товариства, а також інші громадяни, якщо інше не передбачено законодавчими актами України або статутом товариства.
Таким чином, акціонерами акціонерного товариства можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
При цьому чинне законодавство для всіх акціонерів встановлює однакові за обсягом права та обов'язки, незалежно від того, є акціонер юридичною чи фізичною особою. Так, відповідно до статті
91 Цивільного кодексу України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
Одним із основних прав, якими відповідно до законодавства України користуються учасники акціонерного товариства, є право на участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків установлених законом. Таке право закріплене частиною 1 статті
116 Цивільного кодексу України, частиною 1 статті 88 Господарського кодексу України та підпунктом "а" статті
10 Закону України
"Про господарські товариства".
Право на участь в управлінні справами товариства реалізується шляхом участі акціонерів у органах управління акціонерним товариством.
Відповідно до статей
97,
159 -
161 Цивільного кодексу України органами управління акціонерним товариством є загальні збори акціонерів, наглядова рада акціонерного товариства та виконавчий орган акціонерного товариства (правління або інший орган, визначений статутом).
Відповідно до статей
41,
46 -
49 Закону України
"Про господарські товариства" до органів управління акціонерним товариством віднесені загальні збори акціонерів, рада акціонерного товариства (спостережна рада), виконавчий орган акціонерного товариства та ревізійна комісія акціонерного товариства.
Згідно з частиною 1 статті
160 Цивільного кодексу України, в акціонерному товаристві може бути створена наглядова рада акціонерного товариства, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства. Випадки обов'язкового створення в акціонерному товаристві наглядової ради встановлюються законом.
Законом України
"Про господарські товариства", а саме, його статтею 46, встановлено, що в акціонерному товаристві із числа акціонерів може створюватися рада акціонерного товариства (спостережна рада), яка представляє інтереси акціонерів в перерві між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність правління. Законом встановлено, що створення ради акціонерного товариства (спостережної ради) є обов'язковим в акціонерному товаристві, яке налічує понад 50 акціонерів.
Таким чином, наглядова рада акціонерного товариства (спостережна рада, рада акціонерного товариства) створюється в обов'язковому порядку у тому акціонерному товаристві, кількість акціонерів якого перевищує 50. Створення наглядової ради в акціонерному товаристві з кількістю акціонерів менше 50 не є обов'язковим.
................Перейти до повного тексту