1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 26 квітня 2024 року N 521
Щодо деяких питань призначення тимчасового керівника виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу, професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками, на період дії воєнного стану
Відповідно до статті 6, пункту 110 частини першої статті 7, статті 39 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України N 64/2022 від 24 лютого 2022 року, з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України та сприяння стабільності ринків капіталу та організованих товарних ринків, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:
1. Затвердити Порядок призначення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку тимчасового керівника виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу, професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками, на період дії воєнного стану (додається).
2. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Козловська І.) забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
3. Це рішення набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до розподілу повноважень.
Голова Комісії Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 26 квітня 2024 р. N 77
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
26 квітня 2024 року N 521
Порядок призначення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку тимчасового керівника виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу, професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками, на період дії воєнного стану
I. Загальні положення
1. Цим Порядком Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) встановлюється порядок здійснення Комісією призначення тимчасового керівника виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу (крім банку), професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками (крім пов'язаного агента) (далі - тимчасовий керівник), умови та порядок його діяльності на період дії воєнного стану.
2. Структурні підрозділи Комісії, до компетенції яких належить забезпечення здійснення процесу ліцензування за відповідним видом професійної діяльності на ринках капіталу та організованому товарному ринку, авторизації за відповідним видом діяльності, пов'язаної з ринками капіталу та організованими товарними ринками, визначаються відповідальними за проведення процедур, визначених цим Порядком (далі - структурний підрозділ).
3. У цьому Порядку термін "бездоганна ділова репутація" вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" та інших актах законодавства.
4. Тимчасовий керівник професійного учасника ринків капіталу, професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками (далі - ліцензіат / авторизована особа) повинен відповідати, зокрема наступному:
мати наявність сукупного досвіду роботи у фінансових установах, органах, що здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг, або у сфері надання послуг арбітражного керуючого або зовнішніх аудиторських, юридичних, консультаційних послуг з питань функціонування ринків фінансових послуг - не менше трьох років;
мати наявність знань в обсязі, необхідному для належного виконання покладених на нього обов'язків тимчасового керівника;
мати високі професійні та моральні якості та вищу освіту у галузі права або економіки;
у особи відсутній конфлікт інтересів або конфлікт інтересів врегульовано;
мати належну ділову репутацію;
не мати громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України.
Тимчасовим керівником не може призначатися особа, яка є кредитором, пов'язаною особою або акціонером (учасником) ліцензіата / авторизованої особи.
5. Тимчасовий керівник може бути призначений на строк до 12 місяців. Зазначений строк може бути продовжений постановою Комісії на строк до шести місяців виключно у разі, якщо умови, за яких тимчасового керівника було призначено, зберігаються.
6. Контроль за дотриманням тимчасовим керівником вимог цього Порядку здійснює Комісія.
II. Порядок призначення тимчасового керівника
1. За умови настання негативних наслідків для клієнтів ліцензіата / авторизованої особи та/або інвесторів, Комісія має право відповідно до постанови, прийнятою нею як колегіальним органом, здійснити заміну керівника виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу, професійного учасника організованого товарного ринку, особи, яка провадить діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками та призначити тимчасового керівника такої юридичної особи.
2. Негативні наслідки, зазначені у пункті 1 цього розділу можуть бути спричинені:
1) наявністю фінансової нестабільності за наступними критеріями:
невідповідність ліцензіата / авторизованої особи пруденційним нормативам, встановленим Комісією, протягом 60 календарних днів поспіль;
застосування до ліцензіата / авторизованої особи відповідно до Закону України "Про санкції" санкції "блокування активів" - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
2) наявністю публічного корпоративного конфлікту у ліцензіата / авторизованої особи;
3) арештом або набранням законної сили обвинувальним вироком щодо керівника ліцензіата / авторизованої особи, що робить неможливим виконання таким керівником своїх посадових обов'язків;
4) порушенням ліцензіатом / авторизованою особою вимог профільного законодавства, передбачених для припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках або діяльності, пов'язаної з ринками капіталу та організованими товарними ринками.
3. Кандидатом на посаду тимчасового керівника може бути:
фізична особа, запропонована СРО за відповідним видом діяльності (у разі наявності такої СРО), членом якої є ліцензіат / авторизована особа;
незалежний експерт.
4. За умови виникнення обставин, зазначених у пункті 2 цього розділу, щодо ліцензіата / авторизованої особи Комісія має право листом звернутись до СРО за відповідним видом діяльності (за його наявності), членом якої є ліцензіат / авторизована особа, з пропозицією надати кандидатуру тимчасового керівника.
СРО протягом 14 днів надає Комісії одну або декілька кандидатур на посаду тимчасового керівника, разом з документами, визначеними цим пунктом, або повідомляє Комісію про відсутність таких кандидатур.
У разі наявності кандидатур на посаду тимчасового керівника СРО надсилає до Комісії офіційним каналом зв'язку такі документи:
1) лист у довільній формі з переліком кандидатів, запропонованим СРО, із доданням щодо кожного кандидата:
анкети фізичної особи (додаток 1), з доданням копії документа, що посвідчує особу;
резюме у довільній формі, засвідченого підписом кандидата.
Відповідальність за недостовірність поданих документів/інформації несе кандидат.
5. У випадку відсутності СРО за відповідним видом діяльності, або у разі ненадання СРО кандидатури тимчасового керівника, або невідповідності наданої СРО особи критеріям, встановленим цим Порядком, тимчасовим керівником може бути призначений незалежний експерт за результатом конкурсного відбору / Кандидатура незалежного експерта може бути висунута, зокрема об'єднаннями професійних учасників ринків капіталу (далі - об'єднання), особисто фізичною особою, що має намір взяти участь у конкурсному відборі.
6. Для проведення конкурсу Комісія на офіційному вебсайті розміщує оголошення про відбір кандидатів на посаду тимчасового керівника, в якому зазначаються такі відомості:
вид діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках або діяльності, пов'язаної з ринками капіталу та організованими товарними ринками, який провадить ліцензіат / авторизована особа, щодо якого/якої може бути призначений тимчасовий керівник;
строк та спосіб приймання документів для участі у конкурсному відборі та номер телефону для довідок;
перелік документів, що подаються кандидатом, та вимоги щодо їх оформлення;
дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів;
адреса електронної пошти, на яку кандидат/об'єднання надсилає документи для участі у конкурсному відборі.
7. Для участі в конкурсному відборі кандидат/об'єднання надсилає на адресу, зазначену в оголошенні про проведення конкурсу, такі документи:
1) заяву про участь у конкурсному відборі у довільній формі із доданням щодо кандидата:
анкети фізичної особи (додаток 1), з доданням копії документа, що посвідчує особу;
резюме у довільній формі, засвідчене підписом кандидата;
2) інші документи, які зазначені в оголошенні про відбір кандидатів на посаду тимчасового керівника.
Відповідальність за недостовірність поданих для участі в конкурсному відборі документів/інформації несе кандидат.
8. Структурний підрозділ Комісії:
здійснює розгляд інформації та документів, поданих відповідно до пунктів 4, 7 цього розділу, та перевіряє відповідність кандидатури на посаду тимчасового керівника вимогам, встановленим цим порядком;
може письмово витребувати у кандидата на посаду тимчасового керівника додаткову інформацію щодо його професійної придатності та ділової репутації;
виносить кандидатури на посаду тимчасового керівника, що відповідають вимогам, встановленим цим Порядком, на розгляд профільного комітету Комісії (далі - Комітет), а у разі поєднання ліцензіатом / авторизованою особою декількох видів діяльності - на спільне засідання відповідних профільних комітетів Комісії (далі - Комітети).
9. Комітет/Комітети під час розгляду питання щодо можливості призначення особи тимчасовим керівником ліцензіата / авторизованої особи може/можуть проводити співбесіду з кандидатом.
Кандидат на посаду тимчасового керівника не має права розголошувати професійну таємницю та/або інформацію з обмеженим доступом, включаючи конфіденційну інформацію, персональні дані та/або іншу інформацію, що стала йому відома під час проведення співбесіди, і використовувати її у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб. Кандидат на посаду тимчасового керівника перед проведенням співбесіди підписує зобов'язання про нерозголошення інформації, що стала доступна кандидату на призначення тимчасовим адміністратором під час співбесіди, за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.

................
Перейти до повного тексту