1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 25 січня 2023 року N 91
Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 листопада 2022 року N 1339
Відповідно до частин двадцять сьомої та двадцять восьмої статті 6, пунктів 37-26 - 37-27 частини другої статті 7, пункту 13 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", у зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 та з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України та сприяння стабільності ринків капіталу, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:
1. Внести до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 листопада 2022 року N 1339 "Про моніторинг відповідності осіб займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків у період дії воєнного стану" такі зміни:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Встановити, що тимчасово на період дії воєнного стану, моніторинг відповідності займаним посадам та вимогам, встановленим законодавством, у тому числі щодо ділової репутації здійснюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку шляхом проведення оцінки відповідності займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу (крім банків) осіб на таких посадах:
голова та члени наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду;
голова та члени колегіального виконавчого органу;
особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники.";
2) абзац перший пункту 4 замінити чотирма новими абзацами такого змісту:
"Встановити, що тимчасово на період дії воєнного стану не застосовуються норми ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках за її окремими видами щодо:
необхідної кількості сертифікованих фахівців ліцензіата;
наявності сертифікатів на право вчинення дій, пов'язаних з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках;
наявності кваліфікаційного посвідчення фахівця з питань бухгалтерського обліку професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків.".
У зв'язку з цим абзац другий вважати абзацом п'ятим;
3) пункт 6 викласти в такій редакції:
"6. Фізичні особи, які обрані/призначені на посади, зазначені у пункті 1 цього рішення, професійні учасники ринків капіталу (крім банків) після набрання чинності цим рішенням повинні виконувати дії відповідно до вимог Порядку та в установлені ним строки.";
4) пункт сьомий виключити.
У зв'язку з цим пункти 8 - 10 вважати відповідно пунктами 7 - 9;
5) пункт 9 викласти в такій редакції:
"9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до розподілу їх повноважень.".
2. Внести зміни до Порядку здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам, затвердженому рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 листопада 2022 року N 1339, такі зміни:
1) у заголовку після слова "посадам" додати слова "у період дії воєнного стану";
2) викласти Порядок здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану у новій редакції, що додається.
3. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на членів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до розподілу їх повноважень.
Голова Комісії Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 25 січня 2023 р. N 13
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
25 січня 2023 року N 91
Порядок
здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану
I. Загальні положення
1. Цим Порядком Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку встановлюється порядок здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності займаній посаді у професійному учаснику ринків капіталу (крім банків) (далі - професійний учасник, ліцензіат) осіб на таких посадах:
голова та члени наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду;
голова та члени колегіального виконавчого органу;
особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники.
2. Структурні підрозділи НКЦПФР, до компетенції яких належить забезпечення здійснення процесу ліцензування за відповідним видом професійної діяльності на ринках капіталу, визначаються відповідальними за проведення процедур, визначених цим Порядком (далі - структурний підрозділ).
3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
професійне судження - умотивований, об'єктивний, неупереджений і обґрунтований висновок та/або оцінка НКЦПФР щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтується на знаннях і досвіді службовців НКЦПФР, на комплексному та всебічному аналізі інформації та документів, поданих до НКЦПФР і отриманих НКЦПФР, у тому числі в результаті здійснення нею державного регулювання та нагляду, а також на інформації з офіційних джерел;
стандарт корпоративного управління - Стандарт N 1 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Основні поняття та терміни", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1288, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 261/37597, Стандарт N 2 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які є підприємствами, що становлять суспільний інтерес та які не є банками", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1289, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 258/37594, Стандарт N 3 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які є системно важливими професійними учасниками та які не є банками", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1290, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 267/37603, та Стандарт N 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", затверджений рішенням НКЦПФР від 30.12.2021 N 1291, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28.02.2022 за N 263/37599 (далі - Стандарти).
Термін "бездоганна ділова репутація" вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" та інших актах законодавства.
4. НКЦПФР під час вчинення дій, передбачених цим Порядком, керується такими принципами:
1) рівноцінності сутності та форми (оцінка правочинів, операцій, обставин та подій з точки зору їх суті та форми);
2) співмірності (пропорційності) (урахування обставин і умов конкретної ситуації, щодо якої формується професійне судження та приймається відповідне рішення);
3) обґрунтованого сумніву (здійснення додаткової/поглибленої перевірки / аналізу правочинів, операцій, обставин та/або подій, щодо яких формується професійне судження та приймається відповідне рішення, за наявності обґрунтованого сумніву щодо них);
4) комплексного аналізу (дослідження всіх обставин та умов конкретної ситуації при формуванні професійного судження та прийнятті відповідного рішення).
5. НКЦПФР застосовує своє професійне судження для прийняття рішень, визначених цим Порядком.
Професійне судження формується НКЦПФР з урахуванням визначених у пункті 4 цього розділу принципів.
6. НКЦПФР здійснює оцінку відповідності особи займаній посаді, яку обрано/призначено на посаду, зазначену у пункті 1 цього розділу (далі - посада), за результатами аналізу інформації, отриманої НКЦПФР від професійного учасника, інформації отриманої під час здійснення державного регулювання та нагляду, інформації з відкритих джерел і за результатами проведених НКЦПФР оцінки ділової репутації, освіти, навичок та досвіду, відсутності конфлікту інтересів.
Особа, яку обрано/призначено на посаду, зокрема, повинна мати бездоганну ділову репутацію та не мати громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України.
Особа, яку обрано/призначено на посаду, повинна відповідати вимогам щодо професійної придатності та ділової репутації, встановленим Стандартами.
7. У разі припинення трудових правовідносин (в тому числі у зв'язку зі звільненням) з особою, яка виконує функцію одноосібного виконавчого органу або є головою колегіального виконавчого органу ліцензіата (далі - керівник) орган ліцензіата, до повноважень якого віднесено обрання/призначення керівника (далі - уповноважений орган), зобов'язаний обрати/призначити нового керівника або призначити виконуючого обов'язки керівника не пізніше 3 робочих днів з дати припинення трудових правовідносин з керівником.
У разі обрання/призначення керівника, його обов'язки до прийняття НКЦПФР рішення про відповідність такої особи займаній посаді, виконує призначений уповноваженим органом тимчасово виконуючий обов'язки керівника, який має приступити до виконання обов'язків керівника не пізніше дня, наступного за днем прийняття уповноваженим органом рішення про обрання/призначення керівника.
У разі призначення виконуючого обов'язки керівника уповноважений орган зобов'язаний обрати/призначити особу на посаду керівника не пізніше дев'яностого календарного дня відсутності керівника.
Виконуючий обов'язки керівника повинен мати бездоганну ділову репутацію та не мати громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України. Інші вимоги до керівника, встановлені ліцензійними умовами провадження професійної діяльності на ринках капіталу за її окремими видами, до виконуючого обов'язки керівника не застосовуються.
8. У разі тимчасової відсутності керівника (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність) особа, яка тимчасово виконує його обов'язки, має приступити до виконання обов'язків керівника з першого дня його відсутності.

................
Перейти до повного тексту