- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО
РИНКУ
РІШЕННЯ
Про схвалення проекту Концепції стимулювання відкритих (публічних) розміщень цінних паперів
1. Схвалити проект Концепції стимулювання відкритих (публічних) розміщень цінних паперів, що додається (далі - Проект).
2. Відділу зовнішніх та внутрішніх комунікацій (Ю. Жулій) забезпечити опублікування Проекту в офіційному друкованому виданні Комісії.
3. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.
Голова Комісії |
Д. Тевелєв |
Протокол засідання Комісії від 7 червня 2012 р. № 26 |
Додаток
до рішення НКЦПФР
07.06.2012 № 801
КОНЦЕПЦІЯ
стимулювання відкритих (публічних) розміщень цінних паперів
(проект)
1. Проблеми
Фінансовий сектор України на сьогодні належним чином не виконує функцію фінансового забезпечення сталого економічного розвитку. Характерними для нього є малий обсяг довгострокових фінансових ресурсів; недосконала система захисту прав кредитора, вкладника й інвестора разом з підвищенням рівня кредитних ризиків, що спричиняє поглиблення недовіри до фінансового сектора; низький рівень стійкості фінансової системи до кризових явищ, викликаний низькою капіталізацією й високою фрагментарністю галузі.
Безумовно, економічний розвиток України потребує залучення значного інвестиційного капіталу. Для досягнення цієї мети має слугувати фондовий ринок, на якому мобілізація і перерозподіл фінансових ресурсів здійснюється за допомогою відповідних інструментів, зокрема цінних паперів.
При цьому слід враховувати, що фондовий ринок є і передумовою, і наслідком розвитку економіки країни, а рівень його капіталізації свідчить про потужність як підприємств певних галузей, так і всієї економіки країни.
Протягом останніх двох років фондовий ринок характеризувався доволі високою активністю біржового сегменту, про що свідчать показники капіталізації лістингових компаній та обсягу біржової торгівлі цінними паперами.
Так, капіталізація лістингових компаній фондового ринку станом на 31.12.2011 становила 179,86 млрд. грн., що більше на 4,72% порівняно з станом на 31.12.2010 (171,76 млрд. грн.).
У 2011 році обсяг торгів на ринку цінних паперів перевищив у 1,5 рази показник 2010 року і склав 2171,1 млрд. грн., та перевищив обсяг ВВП України на 854,50 млрд. грн. За результатами торгів на організаторах торгівлі обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами у 2011 році становив 235,44 млрд. грн., що більше на 104,15 млрд. грн., ніж у 2010 році (131,29 млрд. грн.).
У 2011 році частка організованого (біржового) ринку склала 13,16% від усіх операцій з цінними паперами на ринку цінних паперів України (у 2010 році - 10,74%).
Проте значні обсяги торгівлі цінними паперами все ще залишаються зосередженими поза організованим ринком. Капіталізація, частка біржового ринку як важливі індикатори розвитку вітчизняного фондового ринку знаходяться на не досить високому рівні.
Така ситуація пов'язана, зокрема, з відсутністю достатньої пропозиції інструментів фондового ринку, доступних для широкого кола інвесторів, з прийнятними для них характеристиками щодо дохідності, ризикованості, ліквідності та захищеності, відсутністю потужних національних інституційних інвесторів, недостатньою зацікавленістю роздрібних інвесторів.
Ці та інші фактори суттєво впливають на рівень капіталізації та загалом інтерес до вітчизняного ринку цінних паперів.
У зв'язку з цим варто звернути увагу на порівняно незначний обсяг відкритих (публічних) розміщень цінних паперів. Так, у 2011 році зареєстровано випусків акцій на загальну суму 54,55 млрд. грн. (у тому числі у зв'язку з емісією акцій); при цьому рішення про відкрите (публічне) розміщення було прийнято щодо випусків акцій на загальну суму лише 0,32 млрд. грн.
Отже, серед важливих проблем, які потребують вирішення - недостатня пропозиція цінних паперів, доступних для широкого кола інвесторів; зосередження значних об'ємів торгівлі корпоративними цінними паперами поза організованим ринком; недостатня зацікавленість потенційних інвесторів, у тому числі роздрібних, в інвестуванні у цінні папери; необхідність підвищення довіри інвесторів та рівня захисту і гарантування їх прав.
Стимулювання відкритих (публічних) розміщень цінних паперів є одним із основних і найважливіших заходів, що сприятимуть вирішенню вказаних проблем.
2. Мета і завдання
Стимулювання відкритих (публічних) розміщень цінних паперів здійснюється з метою:
................Перейти до повного тексту