1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
15.03.2011 N 2
Щодо порядку застосування положень законодавства стосовно перетворення акціонерних товариств у командитні товариства
( Роз'яснення затверджено Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 249 від 15.03.2011 )
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 23 статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" роз'яснює питання порядку застосування положень законодавства стосовно перетворення акціонерних товариств у командитні товариства.
Згідно зі статтею 113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Статтею 152 Цивільного кодексу України встановлено, що акціонерним товариством є господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акцією є іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно з частиною першою статті 75 Закону України "Про господарські товариства" командитним товариством визнається товариство, в якому разом з одним або більше учасниками, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства (вкладників), та які не беруть участі в діяльності товариства.
Стаття 81 Закону України "Про господарські товариства" передбачає, що управління справами командитного товариства здійснюється тільки учасниками з повною відповідальністю. Вкладники не вправі перешкоджати діям учасників з повною відповідальністю по управлінню справами командитного товариства.
Частиною першою статті 159 Цивільного кодексу України, зокрема, передбачено, що у загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать. Акціонери (їхні представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, що їх має кожний акціонер, який бере участь у зборах.
В акціонерному товаристві акціонери не відповідають за зобов'язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах вартості акцій, що їм належать. Натомість в командитному товаристві є один або кілька повних учасників, які несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, а також є один або кілька вкладників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства.
Крім того, в акціонерному товаристві всі акціонери, які є власниками простих акцій товариства мають право голосу на загальних зборах акціонерів, а отже приймають участь в управлінні акціонерним товариством. Натомість в командитному товариства право на управління справами товариства мають лише учасники з повною відповідальністю.

................
Перейти до повного тексту