- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 20 вересня 2012 року № 1004 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Центральної виборчої комісії
№ 502 від 07.05.2014 )
Про Роз’яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України
Відповідно до пункту 17 частини другої статті
30, пункту 9 частини другої статті
32, частини восьмої статті
35, частин шостої, сьомої, одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої статті
82, статей
87 –
92 Закону України
"Про вибори народних депутатів України" , керуючись статтями
11 –
13, пунктами 4, 5 статті
17 Закону України
"Про Центральну виборчу комісію" , Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Роз’яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України (додається).
2. Цю постанову надіслати Міністерству закордонних справ України для передачі дільничним виборчим комісіям закордонних виборчих дільниць після їх утворення та окружним виборчим комісіям з виборів народних депутатів України для передачі дільничним виборчим комісіям після їх утворення, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії |
В.ШАПОВАЛ |
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 20 вересня 2012 року № 1004
РОЗ’ЯСНЕННЯ
щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України
Це Роз’яснення розроблено на виконання пункту 17 частини другої статті
30, частини двадцять другої статті
90 Закону України
"Про вибори народних депутатів України" (далі – Закон) та з метою однакового застосування відповідних положень Закону і постанов Центральної виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці з виборів народних депутатів України (далі – вибори депутатів) та складення протоколів дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України (далі – дільнична виборча комісія) про підрахунок голосів виборців на звичайній та спеціальній виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та одномандатному виборчому окрузі, про підрахунок голосів виборців на закордонній виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі (далі відповідно – протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному та одномандатному окрузі, загальнодержавний округ, одномандатний округ).
1. Загальні положення
1.1. Після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці та передачі окружній виборчій комісії з виборів депутатів (далі – окружна виборча комісія) попередніх відомостей про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці на момент закінчення голосування, дільнична виборча комісія розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців, та закінчує його після складення й підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Підсумкове засідання проводиться у тому самому приміщенні, в якому відбувалося голосування, без перерви.
1.2. У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на дільниці.
1.3. На час проведення підсумкового засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови дільничної виборчої комісії або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
1.4. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії.
Під час підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені окремо для голосування у загальнодержавному та одномандатному округах вголос. Інші члени комісії спостерігають за підрахунком. Під час підрахунку виборчих бюлетенів забороняється поділ комісії на кілька груп, кожна з яких підраховує частину бюлетенів (частина одинадцята статті
82 Закону ).
Уповноважені особи політичних партій, довірені особи кандидатів у народні депутати України, офіційні спостерігачі мають право перебувати на виборчій дільниці під час підрахунку голосів виборців, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів дільничної виборчої комісії, не заважаючи їм фізично.
1.5. Дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.
1.6. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці складається шляхом внесення відомостей до бланків протоколу, виготовлених на замовлення Центральної виборчої комісії за формами, встановленими постановою Комісії від 17 вересня 2012 року
№ 950 .
Відомості до протоколу вносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії на підставі оголошення відповідних відомостей головуючим на засіданні комісії. У разі відсутності відомостей у протоколі зазначається нуль, якщо інше не передбачено
Законом та цим Роз’ясненням.
Протокол заповнюється від руки або за допомогою друкарської машинки. Забороняється заповнення протоколу олівцем, а також внесення до нього будь-яких виправлень без відповідного рішення дільничної виборчої комісії.
1.7. У протоколах дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній та спеціальній виборчій дільниці зазначаються номер виборчої дільниці та номер одномандатного округу, до меж якого віднесено дільницю. До протоколу дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці вносяться відомості щодо місцезнаходження комісії із зазначенням села, селища, міста, району, області, Автономної Республіки Крим, а до протоколу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці – відомості щодо назви та поштової адреси відповідного закладу, установи, а також порту приписки судна, місцезнаходження полярної станції України.
У протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на закордонній виборчій дільниці зазначаються номер виборчої дільниці, а також поштова адреса, назва дипломатичного чи іншого представництва або консульської установи України за кордоном, номер або назва військової частини (формування), дислокованої за межами України.
1.8. Протоколи складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу комісії. Примірники протоколів нумеруються. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами комісії. Усі примірники протоколу мають однакову юридичну силу.
1.9. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на її засіданні.
Член комісії, присутній на її засіданні, зобов’язаний підписати протокол.
У разі своєї незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у відповідному протоколі, член комісії підписує такий протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки обов’язково додається до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі чи одномандатному окрузі. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколах проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису.
Протоколи підписуються та засвідчуються печаткою комісії лише після їх остаточного заповнення.
1.10. Перший і другий примірники протоколів мають право підписати кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи політичних партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців.
1.11. У разі якщо після підписання протоколів, але до відправлення їх разом із виборчою документацією до окружної виборчої комісії, дільнична виборча комісія виявила в одному з протоколів або в обох неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складення нового (нових) протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі та (або) в одномандатному окрузі з усуненням неточностей, на якому (яких) робиться помітка "Уточнений". При цьому перерахунок виборчих бюлетенів не проводиться.
Протокол з поміткою "Уточнений" складається та підписується в такому ж порядку і у такій же кількості, що й попередній протокол, у якому виявлено неточності.
Про складення протоколу з поміткою "Уточнений" зазначається у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.
1.12. У разі проведення проміжних чи повторних виборів депутата в окремому одномандатному окрузі положення цього Роз’яснення застосовуються лише в частині, що стосується підрахунку голосів виборців та складення протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі.
2. Підрахунок голосів виборців та заповнення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі
2.1. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності дій, передбаченій статтями
88 –
90 Закону , та відповідно до цього Роз’яснення.
2.2. Заповнення відповідних протоколів дільничної виборчої комісії секретарем (секретарем засідання) цієї комісії здійснюється в нижченаведеній послідовності.
Дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці здійснює підрахунок голосів виборців та заповнює протокол про підрахунок голосів виборців лише у загальнодержавному окрузі.
2.3. До пункту протоколу про підрахунок голосів виборців на звичайній та спеціальній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією" та пункту протоколу про підрахунок голосів виборців на звичайній та спеціальній виборчій дільниці в одномандатному окрузі "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією" вносяться, як правило, відомості про кількість виборчих бюлетенів для голосування у відповідному окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією звичайної та спеціальної виборчої дільниці від окружної виборчої комісії, що дорівнює кількостям виборчих бюлетенів, зазначеним у витягах із протоколів окружної виборчої комісії про передачу окружною виборчою комісією дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, складених за формами, встановленими постановами Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 85 (
додатки 10, 11 ).
У разі наявності акта (актів) щодо розходження підрахованої кількості виборчих бюлетенів з кількістю, значеною у витягу із протоколу окружної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів (
додатки 12, 13 до постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року
№ 85 ), та акта (актів) щодо виявлення ознак відкриття сейфа (металевої) шафи та виявленої невідповідності виборчих бюлетенів (
додатки 3, 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 березня 2012 року
№ 54 ), складених згідно із частинами дванадцятою та (або) чотирнадцятою статті
82 Закону , до пункту 1 відповідного протоколу вносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів з виборів депутатів для голосування у загальнодержавному окрузі чи одномандатному окрузі на підставі відповідного акта (актів), а складений акт (акти) обов’язково додається до першого примірника протоколу, який одночасно з другим його примірником доставляється до окружної виборчої комісії.
У разі якщо Центральна виборча комісія виготовила додаткову кількість виборчих бюлетенів для окремої виборчої дільниці (окремих виборчих дільниць), дільнична виборча комісія такої виборчої дільниці вносить до пункту 1 протоколу суму кількостей виборчих бюлетенів, зазначених у відповідних витягах із протоколу окружної виборчої комісії.
На спеціальній виборчій дільниці, утвореній на судні, що перебуває в день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, відомості про кількість виборчих бюлетенів, виготовлених з дозволу Центральної виборчої комісії безпосередньо дільничною виборчою комісією, заносяться до пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, виготовлених дільничною виборчою комісією з дозволу Центральної виборчої комісії" та пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, виготовлених дільничною виборчою комісією з дозволу Центральної виборчої комісії".
У разі наявності акта щодо розходження підрахованої кількості виборчих бюлетенів з кількістю, значеною у
витягу із протоколу Центральної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів (додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 20 вересня 2012 року № 1003) та акта щодо виявлення ознак відкриття сейфа (металевої) шафи та виявленої невідповідності виборчих бюлетенів (додаток 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 березня 2012 року
№ 54 ), складених згідно із частинами дванадцятою та (або) частиною чотирнадцятою статті
82 Закону , до пункту 1 протоколу вносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів з виборів депутатів для голосування у загальнодержавному окрузі на підставі відповідного акта (актів), а складений акт (акти) обов’язково додається до першого примірника протоколу, який одночасно з другим його примірником доставляється до Центральної виборчої комісії.
2.4. Відповідно до частин першої та другої статті
88 Закону кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців, підраховує та вносить до кожного отриманого ним аркуша списку виборців такі відомості по кожному аркушу окремо:
1) кількість виборців, внесених у список виборців, на момент закінчення голосування;
2) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування (за підписами виборців у списку виборців);
3) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування (за відміткою "голосував за місцем перебування").
Після внесення таких відомостей до усіх отриманих ним аркушів списку виборців член комісії підписує кожен аркуш та підсумовує відповідні дані. Підсумовані відомості член комісії передає голові (головуючому на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Голова (головуючий на засіданні) та секретар (секретар засідання) дільничної виборчої комісії підсумовують такі відомості, оголошують їх та вносять на останній аркуш списку виборців.
Список виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування закривається головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії шляхом закреслення незаповнених граф списку виборців для внесення прізвищ виборців таким чином, щоб унеможливити внесення до списку додаткових виборців, підписується головою (головуючим на засіданні) і секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії та скріплюється печаткою дільничної виборчої комісії.
Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей) встановлює кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "3) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування)" протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному та одномандатному округах.
2.5. Дільнична виборча комісія (крім дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці) на підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосує за місцем перебування") та витягу із списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному та одномандатному округах.
2.6. Дільнична виборча комісія за підписами виборців у списку виборців (відповідних відомостей, зазначених на останньому аркуші списку) підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування. Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі "5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування" та пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі "5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування".
2.7. Дільнична виборча комісія (крім дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці) підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі за місцем перебування, за підписами у витягу із списку виборців та відмітками "голосував за місцем перебування" у списку виборців. Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі "6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за місцем перебування" та пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі "6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування".
2.8. Список виборців, доданий до нього витяг із списку виборців, а також заяви виборців разом з довідками медичних установ, копіями рішень дільничної виборчої комісії, на підставі яких складався витяг із списку виборців, запаковуються в один пакет у порядку, встановленому частиною шостою статті
87 Закону та пунктом 1.5 цього Роз’яснення. На пакеті робиться напис "Список виборців".
2.9. Після завершення роботи із списком виборців дільнична виборча комісія опрацьовує невикористані виборчі бюлетені та контрольні талони. Під час роботи з виборчими бюлетенями членам комісії, крім голови (головуючого на засіданні), заступника голови чи іншого члена дільничної виборчої комісії, який веде протокол засідання комісії, та секретаря (секретаря засідання) дільничної виборчої комісії, який вносить відомості до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі, забороняється користуватися ручками чи будь-якими іншими пишучими засобами.
Кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені виборцям, почергово публічно (вголос) перераховує невикористані виборчі бюлетені окремо для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, що залишилися у нього, у тому числі бюлетені, невірно заповнені виборцем і повернуті члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень, про що складався відповідний акт (
додатки 5 , 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 березня 2012 року
№ 54 ) (частина одинадцята статті
85 Закону ) та передає їх голові (головуючому на засіданні) дільничної виборчої комісії. При цьому невірно заповнений виборцем і повернутий члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень передається разом з його контрольним талоном.
При цьому перевіряється, чи дорівнює кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, які були отримані цим членом комісії, сумі кількостей виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, які у нього залишилися (невикористаних), та виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі, виданих виборцям (частина третя статті
89 Закону ).
У разі виявленої невідповідності цих кількостей складається акт про невідповідність суми кількостей виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі (одномандатному окрузі), виданих членом дільничної виборчої комісії виборцям, та виборчих бюлетенів, які залишилися невикористаними у члена дільничної виборчої комісії, кількості виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі (одномандатному окрузі), отриманих цим членом комісії згідно з відомістю про передачу членам дільничної виборчої комісії виборчих бюлетенів (
додатки 7 , 8 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 березня 2012 року
№ 54 ), в яких зазначається невідповідність та ймовірна причина її виникнення (частина четверта статті
89 Закону ).
У разі наявності акта, складеного відповідно до частини дев’ятої статті
81 Закону , щодо внесення до виборчих бюлетенів змін без рішення Центральної виборчої комісії чи внесення змін, що не відповідають рішенню Центральної виборчої комісії (
додатки 1 , 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 22 березня 2012 року
№ 54 ), дільнична виборча комісія додає кількість виборчих бюлетенів, зазначену в цьому акті, до кількості невикористаних виборчих бюлетенів.
Голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії підсумовує кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі та оголошує їх окремо.
За необхідності або на вимогу членів комісії невикористані виборчі бюлетені можуть бути повторно перераховані, але до моменту занесення даних про кількість таких бюлетенів до відповідних протоколів. Підрахунок виборчих бюлетенів проводиться у порядку, встановленому частиною одинадцятою статті
82 Закону та пунктом 1.4 цього Роз’яснення.
Кількість невикористаних виборчих бюлетенів окремо для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі "2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, погашених дільничною виборчою комісією" та пункту протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі "2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, погашених дільничною виборчою комісією".
2.10. Невикористані виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута виборчого бюлетеня. Погашені невикористані бюлетені разом з виборчими бюлетенями, невірно заповненими виборцем і повернутими члену комісії для обміну на інший виборчий бюлетень (частина одинадцята статті
85 Закону ), запаковуються у різні пакети у порядку, встановленому частиною шостою статті
87 Закону та пунктом 1.5 цього Роз’яснення. На пакетах робиться напис "Невикористані виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі" або "Невикористані виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі".
................Перейти до повного тексту