- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
N 336 від 8.10.99
м. Київ
Про Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
Розглянувши схвалену Науково-консультативною радою при Центральній виборчій комісії Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні, керуючись статтями
11,
13,
14,
15 Закону України
"Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Схвалити Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні (додається).
2. Звернутися до Президента України з клопотанням підтримати цю Концепцію та доручити Кабінету Міністрів України розробити загальнодержавну програму підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні та план заходів щодо її реалізації.
3. Постанову опублікувати в газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр" і оприлюднити в інших засобах масової інформації.
Голова Центральної виборчої комісії М.РЯБЕЦЬ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 8 жовтня 1999 р. N 336
КОНЦЕПЦІЯ
підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
1. Мета підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
У комплексі прав і свобод громадян України, закріплених у
Конституції України, особлива роль належить політичним правам, серед яких важливе значення має право громадян брати участь в управлінні державними справами, у формуванні органів державної влади та органів місцевого самоврядування через участь у виборах, всеукраїнському та місцевих референдумах.
Зміни в політичній системі України обумовили прийняття нового виборчого законодавства. Проте сучасне виборче законодавство та законодавство про референдуми не можна вважати досконалими, а це спричиняє значні проблеми у його практичному застосуванні. Досвід виборчих кампаній 1998-1999 років висвітлив таку важливу проблему, як необхідність підвищення правової культури учасників виборчого процесу.
Процес демократичного волевиявлення громадян потребує достатньо високого рівня їх правової культури у зв'язку з тим, що вибори легітимізують органи влади, оскільки через них народ визначає своїх представників і наділяє їх мандатом на здійснення його суверенних прав.
Для будь-якого демократичного суспільства проблема правової культури учасників виборчого процесу та референдумів є актуальною і заслуговує на увагу держави. Спроби підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні в межах Програми правової освіти населення України, розробленої Кабінетом Міністрів України, в достатній мірі не вирішують цю проблему. У зв'язку з цим Центральна виборча комісія розробила Концепцію підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні (далі - Концепція), яка має на меті звернути до цієї проблеми увагу широкого кола соціальне активних верств населення, державних І громадських структур та визначити шляхи її практичного вирішення.
Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів включає:
розширення кола правових знань з питань виборчого законодавства;
підвищення правосвідомості та формування політико-правової культури громадян;
підвищення їх активності у виборчому процесі і референдумах;
уникнення порушень законодавства в процесі його застосування.
Підвищення правової культури учасників виборів і референдумів передбачає застосування різноманітних форм правоосвітницької діяльності, що сприятиме формуванню у них інтересу до проблем демократії, державотворення, усвідомленню своєї ролі у відносинах між владою і громадянином. Цією роботою потрібно охопити понад 38 млн. учасників виборчого процесу і референдумів, із них близько 400000 організаторів виборів та референдумів.
2. Правові засади та принципи підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні
Правові засади організації роботи з підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів в Україні грунтуються на положеннях частини другої статті 5, статті 23, частини другої статті 36, статті 38, частини другої статті 57, частини першої статті
59, статей
69 та
71 Конституції України, Законів України
"Про вибори Президента України",
"Про вибори народних депутатів України",
"Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів",
"Про всеукраїнський та місцеві референдуми",
"Про Центральну виборчу комісію".
Прийняття нових законів з питань реформування виборчої системи в Україні сприятиме розширенню правової бази Концепції і наповненню її новим змістом.
Підвищення правової культури учасників виборчого процесу і референдумів має базуватися на принципах відкритості та доступності інформації щодо виборів і референдумів; систематичності поширення знань з питань організації та проведення виборів і референдумів; диференційованого підходу до навчання залежно від категорії учасників ' виборчого процесу. Для досягнення цієї мети потрібно:
формування знань виборчого законодавства в учасників виборчого процесу і референдумів;
підвищення професійного рівня організаторів виборів (членів виборчих комісій, комісій з референдумів);
надання консультаційної допомоги політичним партіям, виборчим блокам партій, їх уповноваженим особам, кандидатам у депутати, їх довіреним особам в удосконаленні ділових, організаторських навиків в умінні працювати з виборцями, партнерами, засобами масової інформації;
надання дієвої допомоги органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування щодо практичного застосування виборчого законодавства;
сприяння усвідомленню учасниками виборчого процесу можливих негативних наслідків у разі порушення виборчого законодавства.
Навчання учасників виборчого процесу та референдумів повинно проходити не епізодично, а постійно, з забезпеченням на відповідному рівні позитивної мотивації громадян на активну участь у формуванні органів державної влади і місцевого самоврядування.
Одним із важливих заходів у забезпеченні реалізації і захисту виборчих прав громадян України, підвищенні правової культури учасників виборчого процесу і референдумів Центральна виборча комісія вважає розробку Кабінетом Міністрів України на основі даної Концепції одноіменної загальнодержавної програми - складової частини таких базових орієнтацій процесу підвищення правової культури виборців, як концептуальна, інституційна та процесуальна.
Програма має визначити конкретні дії певних державних установ, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських організацій у зазначеному напрямі. У програмі повинні враховуватися конституційні права кожної людини на вільний розвиток своєї особистості, при поважанні прав і свобод інших людей та обов'язків перед суспільством.
................Перейти до повного тексту