1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
19.03.2006 N 1008
Про скаргу Виборчого блоку: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" на дії та бездіяльність товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "НБМ", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 11 березня 2006 року за N 21-34-10765
До Центральної виборчої комісії 11 березня 2006 року надійшла скарга Виборчого блоку: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" в особі уповноваженої особи цього блоку в загальнодержавному виборчому окрузі Іщенка Сергія Володимировича на дії та бездіяльність товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "НБМ" (далі - ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ").
Відповідно до частини третьої Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) зазначена скарга була повернута суб'єкту звернення у зв'язку з неповною відповідністю вимогам, встановленим статтею 107 Закону, - до скарги не було додано належної кількості копій усіх документів, що приєднуються до неї, зокрема для заінтересованих осіб, зазначених у скарзі, І. Адамчука та Є. Соболєва.
Відповідно до частини шостої статті 106 Закону 16 березня 2006 року до Центральної виборчої комісії надійшла аналогічна скарга після усунення її недоліків.
У скарзі суб'єкт звернення просить: визнати, що дії та бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені без законних підстав, порушують принципи і засади виборчого процесу, вимоги виборчого законодавства України щодо проведення передвиборної агітації та спрямовані на порушення прав та охоронюваних законом інтересів суб'єкта звернення зі скаргою; для поновлення порушених прав суб'єкта звернення зі скаргою зобов'язати ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" надати можливість суб'єкту звернення зі скаргою взяти участь у передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" (зобов'язати суб'єкт оскарження запросити суб'єкта звернення зі скаргою на передачу "Теледебати. Парламентські вибори - 2006"); розглянути цю скаргу у найкоротший термін з урахуванням швидкоплинності виборчого процесу та можливостей поновлення порушених прав суб'єкта звернення зі скаргою; запросити на засідання Центральної виборчої комісії директора ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" І. Адамчука та ведучого передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" Є. Соболєва.
Викладені у скарзі вимоги суб'єкт звернення зі скаргою обґрунтовує, зокрема, таким.
Виборчий блок: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" 16 лютого 2006 року листом за підписом уповноваженої особи у загальнодержавному виборчому окрузі Іщенка С.В. повідомив директора ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" Адамчука І.Д. про свій намір взяти участь у ініційованій ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006".
Однак, як стверджує скаржник, згідно з розміщеною 27 лютого 2006 року о 17 годині 39 хвилин на Інтернет-сайті "5tv.com.ua" інформацією до участі у вказаній передачі було запрошено обмежену кількість політичних партій та виборчих блоків політичних партій - суб'єктів виборчого процесу, а саме: Блок Наталії Вітренко "Народна опозиція", політичну партію "Віче", "Опозиційний блок "НЕ ТАК!", "Громадянський блок ПОРА-ПРП", Соціалістичну партію України, "Народний блок Литвина", Комуністичну партію України, "Блок Юлії Тимошенко", Блок "НАША УКРАЇНА" та Партію регіонів. У телефонній розмові 2 березня 2006 року уповноваженій особі в загальнодержавному виборчому окрузі Іщенку С.В. представником ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" Єгором Соболєвим було повідомлено про те, що Виборчий блок: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" не буде допущено до участі у зазначених теледебатах з тієї підстави, що представники телеканалу "5 канал" мають право самостійно визначати коло учасників - партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, оскільки теледебати проводяться за кошти ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ".
У зв'язку з оприлюдненою інформацією про відмову брати участь у зазначених теледебатах представників виборчого блоку політичних партій "Народний блок Литвина" 10 березня 2006 року Виборчий блок: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" повторно звернувся до ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" із заявою про усунення ним порушень Закону України "Про вибори народних депутатів України" та надання ефірного часу в передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006".
Суб'єкт звернення зі скаргою вважає, що зазначені дії ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ", які полягають в організації трансляції вказаної передачі з обмеженою кількістю учасників - партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, а також бездіяльність ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ", що полягає у ненаданні суб'єкту звернення зі скаргою ефірного часу у передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006", є тривалим, грубим та неодноразовим порушенням вимог Закону, зокрема, суперечить частині четвертій та пункту 5 частини п'ятої статті 3, частинам першій, другій та дев'ятій статті 68 Закону.
При розгляді цієї скарги Центральна виборча комісія виходить з такого.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 103 Закону суб'єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів народних депутатів України, може бути партія (блок) - суб'єкт виборчого процесу в особі її керівника (керівників блоку), представника партії (блоку) в Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії (блоку) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу блоку). Виборчий блок: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" висунув кандидатів у народні депутати України 17 грудня 2005 року на Міжпартійному з'їзді цього виборчого блоку, відтак набув статусу суб'єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року.
Зазначений виборчий блок звернувся зі скаргою до Центральної виборчої комісії в особі уповноваженої особи цього блоку в загальнодержавному виборчому окрузі Іщенка С.В., який є належним суб'єктом звернення зі скаргою.
Згідно з частиною першою статті 104 Закону скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів народних депутатів України, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 111-115 Закону, може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою, зокрема, на дії засобу масової інформації, його посадової чи службової особи або творчого працівника.
Частиною першою статті 114 Закону встановлено, що кандидат у депутати, партія (блок) - суб'єкт виборчого процесу може оскаржити дії чи бездіяльність засобу масової інформації, його власника, службової особи чи творчого працівника, які порушують встановлений законом порядок діяльності засобів масової інформації під час виборчого процесу, у тому числі стосовно здійснення права на відповідь згідно з частиною дванадцятою статті 71 цього Закону, інших вимог закону щодо ведення передвиборної агітації.
Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 114 Закону скарга, зазначена у частині першій цієї статті, подається до Центральної виборчої комісії стосовно дій чи бездіяльності загальнодержавного засобу масової інформації, його власника, посадової особи чи творчого працівника.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ", яка здійснює мовлення на телеканалі "5 канал", є загальнодержавним засобом масової інформації за сферою свого поширення.
Таким чином, розгляд скарги Виборчого блоку: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" на дії та бездіяльність ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" належить до повноважень Центральної виборчої комісії.
Відповідно до частини першої статті 106 Закону скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після вчинення дії чи бездіяльності суб'єктом оскарження.
Суб'єктом звернення зі скаргою до Центральної виборчої комісії подано скаргу 11 березня 2006 року.
Суб'єкт звернення зі скаргою оскаржує дії ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" щодо організації трансляції передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" з обмеженою кількістю партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу та бездіяльність ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ", яка полягає у ненаданні суб'єкту звернення зі скаргою ефірного часу в передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006".
Оскаржувані дії безпосередньо пов'язані з виходом в ефір передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006". Як вбачається зі скарги та пояснень, наданих Центральній виборчій комісії суб'єктом оскарження, телевізійна трансляція передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" в ефірі телеканалу "5 канал" була передбачена з 5 по 19 березня 2006 року включно.
Отже, скарга подана належному суб'єкту розгляду в установлений Законом строк оскарження і підлягає розгляду Центральною виборчою комісією.
На виконання вимог частини одинадцятої статті 108, частини другої статті 109 Закону копії зазначеної скарги та доданих до неї документів надіслано Центральною виборчою комісією суб'єкту оскарження та заінтересованим особам листом від 17 березня 2006 року N 21-32-3675, в якому повідомлено про передбачене вказаною нормою Закону право подати Центральній виборчій комісії письмові пояснення по суті скарги, а також про місце розгляду скарги.
До Центральної виборчої комісії 17 березня 2006 року надійшли письмові пояснення суб'єкта оскарження, в яких він зазначає, що, на його думку, викладені у скарзі звинувачення є безпідставними, зокрема тому, що:
- ТОВ "Телерадіокомпанії "НБМ" організувало телевізійний проект "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" як власну телевізійну програму, створену на засадах об'єктивності, неупередженості та збалансованості відповідно до вимог частини дванадцятої статті 68 Закону для висвітлення виборчого процесу;
- для забезпечення вказаних принципів, склад учасників телевізійного проекту "Теледебати. Парламентські вибори - 2006" формувався з урахуванням рейтингу 10 партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, на основі досліджень авторитетних соціологічних компаній, а саме: Київського міжнародного інституту соціології, Центру Разумкова, фонду "Демократичні ініціативи", проведених до 20 лютого 2006 року;
- змістовна складова програми не несе передвиборної агітації суб'єктів виборчого процесу, а є лише висвітленням виборчого процесу у відповідних дискусіях та дебатах з учасниками телевізійного проекту "Теледебати. Парламентські вибори - 2006"; участь у цьому проекті є безоплатною для його учасників, та "у будь-якому випадку не вважатиметься наданням ефірного часу відповідним суб'єктам виборчого процесу для ведення передвиборної агітації";
- суб'єкт оскарження готовий надати ефірний час суб'єкту звернення зі скаргою для розміщення матеріалів передвиборної агітації в порядку, встановленому Законом.
Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали, а також пояснення суб'єкта оскарження, Центральна виборча комісія встановила.
Суб'єкт звернення зі скаргою - Виборчий блок: "Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти" виявив намір взяти участь у передачі "Теледебати. Парламентські вибори - 2006", що транслюється на телеканалі "5 канал", засновником якого є суб'єкт оскарження - ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ", та звертався до останнього з відповідною пропозицією.
ТОВ "Телерадіокомпанія "НБМ" відмовила скаржнику в участі в зазначеній передачі з огляду на те, що вона створена для висвітлення виборчого процесу у формі дебатів на засадах об'єктивності, неупередженості та збалансованості відповідно до частини дванадцятої статті 68 Закону і не є передвиборною агітацією.

................
Перейти до повного тексту