1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
16.02.2006 N 598
Про скаргу Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" на дії редакції газети "Українське Слово", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 лютого 2006 року за N 21-34-4630
До Центральної виборчої комісії 13 лютого 2006 року надійшла скарга Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" в особі представника цього виборчого блоку в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Місюри Вадима Ярославовича на дії редакції газети "Українське Слово".
У скарзі суб'єкт звернення просить визнати дії редакції зазначеної газети такими, що не відповідають вимогам законодавства України про вибори народних депутатів України і порушують права та законні інтереси Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!", зобов'язати суб'єкта оскарження утриматися в подальшому від вчинення порушень вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон), поновити порушені права та законні інтереси Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" шляхом зобов'язання редакції газети "Українське Слово" опублікувати, по-перше, постанову Центральної виборчої комісії, по-друге, відповідь Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!".
Викладені у скарзі вимоги суб'єкт звернення зі скаргою обгрунтовує тим, що редакція газети "Українське Слово" у своєму випуску N 6 (3258), датованому 8-14 лютого 2006 року, опублікувала статтю під назвою "Люди, не вірте облуді! Подивіться, хто нас збирається "спасати", що, на думку суб'єкта звернення зі скаргою, є передвиборною агітацією, поширеною з порушенням вимог частини дванадцятої статті 68, частин шостої та дев'ятої статті 71 Закону, тобто в згаданій публікації висвітлюється виборчий процес без дотримання засад об'єктивності, неупередженості та збалансованості, міститься передвиборна агітація, оплачена з джерел, не передбачених Законом, та не обумовлена угодою, укладеною відповідно до вимог частини шостої статті 70 Закону, а також містяться завідомо недостовірні або наклепницькі відомості про суб'єктів виборчого процесу.
На підтвердження зазначеного суб'єктом звернення зі скаргою до скарги додано примірник друкованого засобу масової інформації "Українське Слово" N 6 (3258) за 8-14 лютого 2006 року.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 103 Закону суб'єктом звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів депутатів, може бути, зокрема, політична партія (виборчий блок політичних партій) - суб'єкт виборчого процесу в особі її керівника (керівників блоку), представника партії (блоку) у Центральній виборчій комісії. Виборчий блок політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" висунув кандидатів у народні депутати України 19 грудня 2005 року на І міжпартійному з'їзді цього блоку, відтак набув статусу суб'єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року.
Зазначений виборчий блок звернувся зі скаргою до Центральної виборчої комісії в особі представника цього виборчого блоку в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Місюри В.Я., який є належним суб'єктом звернення зі скаргою.
Відповідно до частини першої статті 104 Закону скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів депутатів, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 111-115 Закону, може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою, зокрема, на дії засобу масової інформації, його посадової чи службової особи або творчого працівника.
Частиною першою статті 114 Закону встановлено, що кандидат у депутати, партія (блок) - суб'єкт виборчого процесу може оскаржити дії чи бездіяльність засобу масової інформації, його власника, службової особи чи творчого працівника, які порушують встановлений законом порядок діяльності засобів масової інформації під час виборчого процесу, у тому числі стосовно здійснення права на відповідь згідно з частиною дванадцятою статті 71 цього Закону, інших вимог закону щодо ведення передвиборної агітації.
Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 114 Закону скарга, зазначена у частині першій цієї статті, подається до Центральної виборчої комісії стосовно дій чи бездіяльності загальнодержавного засобу масової інформації, його власника, посадової особи чи творчого працівника.
Перевіркою встановлено, що газета "Українське Слово" є загальнодержавним засобом масової інформації за сферою свого розповсюдження.
Скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після вчинення дії суб'єктом оскарження (частина перша статті 106 Закону). Оскаржувані дії редакції газети "Українське Слово" були вчинені 8 лютого 2006 року. Суб'єктом звернення зі скаргою до Центральної виборчої комісії подано скаргу 13 лютого 2006 року.
Отже, скаргу подано належному суб'єкту розгляду в установлений Законом строк оскарження. Таким чином, розгляд скарги Виборчого блоку політичних партій "Опозиційний блок НЕ ТАК!" на дії газети "Українське Слово" належить до повноважень Центральної виборчої комісії.
На виконання вимог частини одинадцятої статті 108, частини другої статті 109 Закону копії зазначеної скарги та доданих до неї документів надіслано Центральною виборчою комісією суб'єкту оскарження листом від 14 лютого 2006 року N 21-32-1847, в якому повідомлено про передбачене вказаною нормою Закону право подати Центральній виборчій комісії письмові пояснення по суті скарги, а також про дату і місце розгляду скарги.
Розглянувши скаргу, додані до неї матеріали, газету "Українське Слово" N 6 (3258) від 8-14 лютого 2006 року, а також пояснення суб'єкта оскарження, надані 14 лютого 2006 року, Центральна виборча комісія встановила.
Відповідно до частини першої статті 109 Закону виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, на підставі поданих ними доказів та доказів, додатково витребуваних виборчою комісією.
Згідно з частиною сьомою цієї ж статті Закону виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом.
Як доказ скаржником додано примірник газети "Українське Слово" N 6 (3258) за 8-14 лютого 2006 року.
У цій газеті в рубриці "Листи" у підрубриці "Голос Майдану" опубліковано статтю під назвою "Люди, не вірте облуді! Подивіться, хто нас збирається "спасати". Автором цієї статті зазначається пенсіонерка з міста Києва Марія Кот.
Стаття містить оціночні судження у формі політичної риторики, критичних, полемічних та саркастичних висловлювань на адресу деяких суб'єктів виборчого процесу, а саме: "подивіться, хто нас збирається "спасати"? - Це ті, проти кого боровся Майдан: януковичі, медведчуки, шуфричі, кравчуки, суркіси та інші... Це вони хочуть зруйнувати соборність нашої України. Це ті, хто розграбував нашу державу, "прихватизував" майже все за дарма", "В. Янукович підібрав під своє "крило" і тих, за ким давно тюрма плаче", "Леоніде Макаровичу (прим. - Кравчук), це ж Ви і Ваші "Соратники по опозиції" - кумівський режим - знущаєтеся з народу, тому й піднявся він з колін, і скинув ваше ярмо. А Ви його знову нав'язати нам хочете? Не вийде, пане Кравчуку! Ваш блок, лідером якого Ви є, - "Не так". Що ж не так? Не так - це те, що нова влада не відправила всіх злодіїв, корупціонерів, фальсифікаторів і інших негідників у тюрму. Ви перший їх захищали і кричали, що це репресії. Що ж Ви, пане Кравчуку, зробили для народу, будучи президентом? Чим Вас, як президента колишнього, можуть згадати прості люди? А нічим! Хіба що "кравчучками" та тим, що Ви, як перший президент, що довів державу "до ручки", потім втік, як щур, передавши достроково своє президентство Л. Кучмі і отримавши відкуп від українців.", "Я думаю, що Вам (прим. - Кравчуку Л.М.) пора "на сідало", займайтеся внуками і своєю "хатинкою" за кордоном. Так буде краще для народу...".
Крім того, у статті містяться прямі заклики щодо голосування "за", а також непрямі заклики щодо голосування "проти", а саме: "Люди добрі! Незабаром вибори. Будьте уважні, обережні, коли голосуватимете. Не зрадьте Майдан, не зрадьте свободу, свої ідеї, своїх дітей, внуків і правнуків за "кіло гречки". Голосуйте за Нашу Україну!".
У поясненнях, наданих на запит Комісії головним редактором газети "Українське Слово" Григорієм Кримчаком, міститься інформація про те, що у згаданій статті опубліковано лист до редакції пенсіонерки Марії Кот, що мешкає у місті Києві, у якому висловлювалися "її власні роздуми та реакція на актуальні теми, які набули особливої гостроти останнім часом". Сама ж редакція газети "Українське Слово" розглядала зазначений матеріал як "вияв громадської думки".
Проаналізувавши зміст статті "Люди, не вірте облуді! Подивіться, хто нас збирається "спасати" та пояснення головного редактора газети "Українське Слово", Центральна виборча комісія відзначає.
Згідно з частиною першою статті 66 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу; громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми партій (блоків), політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти партій (блоків), кандидатів у народні депутати України.

................
Перейти до повного тексту