- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
Про скаргу Комуністичної партії України, зареєстровану в Центральній виборчій комісії 22 грудня 2005 року за N 21-34-8354
До Центральної виборчої комісії 22 грудня 2005 року надійшла скарга Комуністичної партії України в особі представника Комуністичної партії України у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Богатиря В.В. 23 грудня 2005 року Богатирем В.В. до зазначеної скарги було додано заяву з відповідними матеріалами.
У своїй скарзі суб'єкт звернення просить Центральну виборчу комісію: встановити факт порушення посадовою особою - Міністром юстиції України Головатим Сергієм Петровичем вимог законодавства про вибори депутатів і зобов'язати суб'єкта оскарження утриматися від вчинення дій, що підпадають під обмеження щодо ведення передвиборної агітації; визнати дії Міністра юстиції України Головатого С.П. як такі, що здійснені з порушенням вимог закону з питань обмеження щодо ведення передвиборної агітації та не відповідають вимогам законодавства про вибори і порушують виборчі права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу - Комуністичної партії України; звернутись до відповідних правоохоронних органів про притягнення Міністра юстиції України Головатого С.П. до відповідальності в порядку, встановленому законом; витребувати від ТРК "Радіо-Ера" запис виступу Міністра юстиції України Головатого С.П. 20 грудня 2005 року в передачі "Від першої особи".
Викладені у скарзі вимоги суб'єкт звернення обґрунтовує висловлюваннями Міністра юстиції України Головатого С.П. 20 грудня 2005 року в програмі "Від першої особи", яка транслювалася ТРК "Радіо-Ера", що, на думку автора звернення, закликали громадян України не голосувати за Комуністичну партію України. Такі висловлювання, на думку суб'єкта звернення, є формою ідейного впливу на людей з метою сформувати у суспільстві та у свідомості громадян негативне ставлення до Комуністичної партії України як суб'єкта виборчого процесу.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті
103 Закону України
"Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) суб'єктом звернення із скаргою, що стосується процесу виборів народних депутатів України, може бути партія (блок) - суб'єкт виборчого процесу. Комуністична партія України є суб'єктом виборчого процесу з виборів народних депутатів України 26 березня 2006 року - 27 листопада 2005 року вона на своєму з'їзді висунула кандидатів у народні депутати України, а 12 грудня 2005 року Центральна виборча комісія зареєструвала кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку цієї партії. Політична партія (блок) може виступати суб'єктом звернення із скаргою в особі її керівника (керівників блоку), представника партії (блоку) у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії (блоку) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу блоку). Зазначену скаргу подано представником Комуністичної партії України в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Богатирем В.В.
Частиною першою статті
112 Закону встановлено, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, закладу, установи чи організації, їх посадової чи службової особи, що стосуються невиконання покладених на них законом обов'язків, протиправного втручання у діяльність виборчих комісій або їх членів, а також недотримання вимог закону з питань передвиборної агітації.
У розглядуваній скарзі оскаржуються дії Міністра юстиції України Головатого С.П.
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 1997 року
N 1396/97, Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади. Діяльністю зазначеного Міністерства керує Міністр юстиції України, який є посадовою особою цього центрального органу виконавчої влади.
Указом Президента України від 6 жовтня 2005 року
N 1425/2005 Міністром юстиції України призначено Головатого Сергія Петровича, який до теперішнього часу обіймає цю посаду.
Таким чином, суб'єктом звернення із зазначеною скаргою оскаржено дії посадової особи органу виконавчої влади.
Згідно з частиною другою статті
112 Закону скарга подається до окружної виборчої комісії чи Центральної виборчої комісії або до місцевого суду за місцезнаходженням відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, закладу чи організації. Частиною другою статті 105 Закону встановлено, що суб'єкт звернення зі скаргою за власним вибором може подати скаргу до виборчої комісії або до суду.
Скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після вчинення дії суб'єктом оскарження (частина перша статі 106
Закону). Оскаржувані дії Міністром юстиції України Головатим С.П. вчинені 20 грудня 2005 року.
Таким чином, зазначену скаргу подано належному суб'єкту розгляду у встановлений
Законом строк оскарження.
Виходячи з викладеного, скарга Комуністичної партії України підлягає розгляду Центральною виборчою комісією по суті.
Розглянувши скаргу Комуністичної партії України, додану до неї заяву, вивчивши пояснення, отримані від суб'єкта оскарження - Головатого С.П., додаткові докази, витребувані Центральною виборчою комісією від ТРК "Радіо-Ера", Центральна виборча комісія вважає, що вимоги суб'єкта звернення із скаргою підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Із скарги Комуністичної партії України та зазначених документів і матеріалів Центральна виборча комісія встановила, що 20 грудня 2005 року на ТРК "Радіо-Ера" у прямому ефірі відбулася трансляція програми "Від першої особи" за участю Міністра юстиції України Головатого С.П. (трансляція розпочалася о 18 годині 10 хвилин). Під час цієї програми Міністром юстиції України Головатим С.П. було сказано таке: "І слухачі повинні знати, що за бюджет, навіть сьогодні, коли він все таки набрав 226 голосів, 226 - критична маса, не було б одного голосу, не було би сьогодні бюджету, але принаймні в будь-якому разі ті фракції, які не голосували за бюджет - це фракція комуністів, БЮТ і фракція "Регіонів" - оце політична відповідальність може бути цих фракцій і цих політичних сил тільки в тому випадку, коли люди, обираючи до наступного парламенту нових депутатів, будуть розуміти, що за фракцію БЮТ, за фракцію комуністів і за фракцію "Регіонів" не можна голосувати, тому що ці сили так саме залучилися до саботажу, до деструкції. Вони хотіли, ще крім того, що в нас немає того, того і того, вони ще хотіли залишити суспільство без бюджету, без соціальних виплат, без зарплат, без того всього, що закладено у цьому бюджеті на відміну від того, що було у минулорічному, бо як би немає бюджету до 1 січня, то тоді треба жити за старим. Це так само була схема, політична тактика на дестабілізацію, тому що великих зауважень у цих фракціях стосовно бюджету не було".
У цій передачі Головатим С.П. також було зазначено: "І тому сьогодні я говорю про це, що не голосувати за бюджет в такій ситуації, в якій перебуває країна, - це є дійсно політична безвідповідальність. Тому виборці повинні знати, що ці сили, зокрема, комуністи, фракція "Регіонів" і фракція БЮТ хотіли поглиблення кризи. Вони хотіли, далі щоби в країні існував хаос. І слава богу, що 226 депутатів сьогодні проголосували за бюджет."
Зазначені висловлювання Головатого С.П. підтверджуються наданими ТРК "Радіо-Ера" аудіозаписом програми "Від першої особи", яка транслювалася 20 грудня 2005 року у прямому ефірі цього радіо, та стенограмою ефіру. Із поданих матеріалів вбачається, що ці висловлювання були відповіддю на запитання слухача та ведучої програми.
Крім того, у цій передачі Головатий С.П. також сказав: "А ті, хто кричить найбільше, починаючи з Кравчука, який був один термін, а потім всі ці 15 років належав до тих же сил, що руйнували країну і грабили, а потім всі 10 років кучміного режиму. І де ці люди зараз опинилися? Вони практично в блоці Литвина, вони в блоці "Регіонів", а комуністи завжди були наставлені таким чином голосувати у Верховній Раді, аби було гірше у цьому суспільстві, то мабуть треба виборцям дуже обережно думати, за кого вони будуть голосувати. За тих, хто всі ці 15 років руйнували і грабили Україну чи за тих, хто дійсно за ці 10 місяців не спромоглися і наробили багато помилок, але в будь-якому разі, як виборці сформують парламент, звичайно на наступні 5 років з тим парламентом і з тим урядом вони і будуть жити." Це висловлювання також підтверджується аудіозаписом програми "Від першої особи" та стенограмою ефіру.
................Перейти до повного тексту