1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 23 вересня 2022 року № 99
Про розгляд питання призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 176 (Харківська область)
До Центральної виборчої комісії надійшла Постанова Верховної Ради України від 21 вересня 2022 року № 2617-IX "Про дострокове припинення повноважень народного депутата України Шенцева Д.О.". Цією Постановою відповідно до пункту 1 частини другої статті 81 Конституції України достроково припинено повноваження народного депутата України Шенцева Дмитра Олексійовича, обраного в одномандатному виборчому окрузі № 176 (Харківська область), у зв’язку з особистою заявою про складення ним депутатських повноважень.
Розглянувши вказану Постанову Верховної Ради України, Центральна виборча комісія зазначає.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.
Так, питання організації підготовки та проведення проміжних виборів народних депутатів України регулюються Законом України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон), положення якого в цій частині відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XXXXII "Прикінцеві та перехідні положення" Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) є чинними.
Зокрема, частиною п’ятою статті 15, частиною першою статті 106 Закону передбачено, що в разі дострокового припинення повноважень народного депутата України, обраного в одномандатному виборчому окрузі, Центральною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, призначаються проміжні вибори народного депутата України.
Рішення про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі приймається Центральною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня отримання відповідного документа про дострокове припинення повноважень народного депутата України, обраного в цьому окрузі. Проміжні вибори проводяться двічі на рік - в останню неділю березня та останню неділю жовтня. Якщо остання неділя березня або остання неділя жовтня, на які призначаються проміжні вибори, припадає на святковий день або день релігійного свята, визначений неробочим днем відповідно до трудового законодавства, такі проміжні вибори призначаються на наступну неділю. Виборчий процес проміжних виборів народного депутата України починається за 60 днів до дня виборів (голосування) (частина шоста статті 16 Закону).
Разом з тим Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан (строк його дії на сьогодні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року на 90 діб).
Згідно з частиною другою статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах воєнного стану забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування.
За змістом частини першої статті 1, статті 2 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених законами України.
Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об’єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
До повноважень Комісії належить забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, забезпечення дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу; здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України про вибори; забезпечення однакового застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України (пункти 1 - 4 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію").

................
Перейти до повного тексту