1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 21 вересня 2021 року № 365
Про клопотання Громадської організації "Громадська ініціатива дій (ГІД)", Громадської організації "ЛІГА ВИБОРЦІВ", ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "Центр суспільних досліджень "ПОЛІС" щодо надання дозволу мати офіційних спостерігачів під час місцевих виборів 31 жовтня 2021 року
До Центральної виборчої комісії надійшли клопотання Громадської організації "Громадська ініціатива дій (ГІД)", Громадської організації "ЛІГА ВИБОРЦІВ", ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "Центр суспільних досліджень "ПОЛІС" щодо надання дозволу мати офіційних спостерігачів під час місцевих виборів 31 жовтня 2021 року. Розглянувши зазначені клопотання, Центральна виборча комісія встановила.
Частиною першою статті 58 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від громадських організацій, яким у порядку, встановленому Кодексом, надано дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах.
Згідно з частиною першою статті 60 Кодексу громадська організація, до статутної діяльності якої належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрована в установленому законом порядку, може звернутися до Центральної виборчої комісії не пізніш як за сорок днів до дня голосування на місцевих виборах з клопотанням про дозвіл мати офіційних спостерігачів під час відповідних виборів, яке підписується керівником громадської організації та засвідчується печаткою організації.
До таких клопотань додаються копії статутів громадських організацій, засвідчені в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", після початку виборчого процесу.
Зазначені громадські організації звернулися до Центральної виборчої комісії з клопотанням щодо дозволу мати офіційних спостерігачів у терміни, передбачені Кодексом.
Указані громадські організації зареєстровано в установленому законом порядку, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
За змістом статутів цих громадських організацій до їх статутної діяльності належать питання виборчого процесу та спостереження за ним.
При цьому у відповідних клопотаннях вказано код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, передбачений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", чи додано копію опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії із зазначенням такого коду замість додавання до нього копії статуту, засвідченого у порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань":
дозволено проводити державну реєстрацію юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, на підставі документів, поданих, зокрема, в електронній формі (частина друга статті 4, частина перша статті 14);
результатом отримання відповідної адміністративної послуги є формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів (пункт 9 частини другої статті 25);
результати надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації підлягають обов’язковому безоплатному оприлюдненню на порталі електронних сервісів, доступ до яких надається за відповідним кодом доступу (пункт 9 частини першої статті 1, стаття 12).
На виконання вказаного Закону Міністерство юстиції України наказом від 23 березня 2016 року № 784/5 затвердило Порядок функціонування порталу електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи. Згідно з цим наказом упровадження порталу електронних сервісів здійснюється не пізніше 01 травня 2016 року. Відповідно до положень зазначеного Порядку портал електронних сервісів забезпечує доступ до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, у тому числі виписки та установчих документів юридичної особи, шляхом їх пошуку за кодом доступу.
Таким чином, наслідком державної реєстрації громадської організації є повідомлення про надання адміністративної послуги в електронній формі через портал електронних сервісів. Державна реєстрація не передбачає наслідком видачу громадським організаціям установчих документів у паперовій формі. Це унеможливлює засвідчення копії статуту (у разі наявності у громадської організації його електронної копії) відповідно до Закону України "Про нотаріат" та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, оскільки неможливо пред’явити його оригінал у паперовій формі.
Неузгодженість законодавчих підходів, закладених у Кодексі та Законах України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", "Про нотаріат", порушує рівність прав та можливостей громадських організацій як учасників виборчого процесу, зокрема зареєстрованих до 01 травня 2016 року (які мають установчі документи в паперовій формі) та після цієї дати.
Крім того, клопотання ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "Центр суспільних досліджень "ПОЛІС" підписано її керівником, водночас не засвідчене печаткою цієї громадської організації, як вимагає частина перша статті 60 Кодексу.

................
Перейти до повного тексту