1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 29 квітня 2021 року № 190
Про Роз’яснення окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою
З метою забезпечення реалізації права громадян України на участь у всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, однакового застосування законодавства України про всеукраїнський референдум на всій території України, відповідно до частин другої, третьої статті 5, частини першої статті 38, статей 39, 69, 70, частини другої статті 72 Конституції України, статей 2, 3, 6, 8, 10, 14, 19, 24, 28 - 31, частини другої статті 42 Закону України "Про всеукраїнський референдум", керуючись статтями 1, 2, 11 - 13, пунктами 1 - 5 статті 17, пунктами 2, 6, 8 статті 20 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити:
Роз’яснення окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 1);
форму списку учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) (додаток 2);
форму списку членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) (додаток 3).
2. Встановити рекомендаційні форми:
повідомлення про проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 4);
списку учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 5);
списку членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 6);
заяви про згоду бути членом ініціативної групи (додаток 7);
заяви про призначення уповноваженим представником ініціативної групи (додаток 8);
заяви про згоду бути уповноваженим представником ініціативної групи (додаток 9);
рішення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою про призначення уповноваженого представника ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 10);
протоколу зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (додаток 11).
3. Встановити, що:
в електронному вигляді у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування), список учасників зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та список членів ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою викладаються українською мовою (з використанням літер українського алфавіту) за формами, затвердженими пунктом 1 цієї постанови (додатки 2, 3), та подаються до Центральної виборчої комісії шляхом надсилання на офіційну електронну пошту Комісії post@cvk.gov.ua окремими файлами формату Microsoft Excel (.xlsx). Достовірність зазначених списків підтверджується уповноваженим представником ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою шляхом накладення власного кваліфікованого електронного підпису;
форми документів всеукраїнського референдуму, встановлені пунктом 2 цієї постанови, мають рекомендаційний характер для використання, а недодержання таких форм відповідними суб’єктами в разі зазначення в них передбачених Законом України "Про всеукраїнський референдум" відомостей, що обов’язково повинні міститися у відповідних документах, не є підставою для відмови в реалізації прав таких суб’єктів.
4. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО
Додаток 1
до постанови Центральної виборчої комісії
від 29 квітня 2021 року № 190
РОЗ’ЯСНЕННЯ
окремих питань проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою
Це Роз’яснення спрямоване на забезпечення реалізації права громадян України на участь у всеукраїнському референдумі за народною ініціативою, однакового застосування окремих положень Закону України "Про всеукраїнський референдум" (далі - Закон), пов’язаних з організацією та порядком проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та процедурою направлення представника (представників) Центральної виборчої комісії на них для посвідчення факту проведення таких зборів.
1. Загальні положення
1.1. Реалізація громадянами України гарантованого Конституцією України права голосу на всеукраїнському референдумі є складовою процесу здійснення влади народом безпосередньо.
Ініціювати проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою можуть громадяни України, яким виповнилося вісімнадцять років і які не визнані у встановленому законом порядку недієздатними (далі - виборці).
1.2. Збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (далі - збори) є важливим підготовчим етапом ініціювання процесу всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
Проведення зборів є передбаченим Законом способом утворення ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою (далі - ініціативна група), на яку покладається функція збору підписів під народною ініціативою щодо проведення всеукраїнського референдуму та від діяльності якої залежить реалізація громадянами України права на участь в управлінні державними справами через всеукраїнський референдум.
Тому проведення таких зборів має відбуватися в порядку та спосіб, визначені законом.
1.3. Збори проводяться на території України, крім тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, на яких відповідно до статті 8 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" голосування громадян України під час проведення всеукраїнського референдуму не організовується і не проводиться.
1.4. Порядок організації та проведення зборів, а також утворення ініціативної групи врегульовано статтею 30 Закону.
2. Організація і проведення зборів та утворення ініціативної групи
2.1. У зборах, на яких утворюється ініціативна група, повинні взяти участь не менш як триста виборців. Організаторами та учасниками зборів можуть бути лише виборці.
Дотримання вимоги статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів покладається на організаторів зборів.
2.2. Організаторам зборів слід враховувати, що відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" за рішенням Кабінету Міністрів України на території України або окремих її регіонів може встановлюватися карантин, у зв’язку з чим запроваджуватися необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов’язки, що покладаються на них.
Законом не передбачено можливості проведення зборів у режимі відеоконференції чи в інших дистанційних формах. Водночас Закон містить низку імперативних норм стосовно процедурних аспектів проведення зборів (обов’язкове визначення місця проведення зборів, присутність на зборах установленої кількості учасників зборів, необхідність їх ідентифікації, засвідчення їх участі у зборах шляхом проставляння особистого підпису в списку учасників зборів, формування персонального складу лише однієї ініціативної групи з числа учасників зборів, проведення голосування більшістю зареєстрованих учасників зборів), недотримання яких може слугувати підставою для відмови в реєстрації ініціативної групи.
Аналогічного висновку, що Законом (який було прийнято безпосередньо під час дії відповідного карантину) не передбачено можливості проведення зборів у режимі відеоконференції або в будь-якому іншому режимі з використанням мережевих сервісів, дійшов Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування у своєму Роз’ясненні стосовно застосування окремих положень Закону України "Про всеукраїнський референдум" у частині можливості проведення зборів у режимі відеоконференції, затвердженому рішенням цього Комітету від 28 квітня 2021 року (протокол № 70).
Обґрунтовуючи своє рішення Комітет у зазначених Роз’ясненнях акцентував увагу на тому, що деякими Законами України, зокрема "Про комітети Верховної Ради України", "Про акціонерні товариства", чітко передбачено можливість проведення засідань, зборів та інших заходів дистанційно або в режимі відеоконференції у порядку, встановленому відповідним нормативно-правовим актом.
2.3. Процес проведення зборів починається з реєстрації учасників зборів.
Реєстрація учасників зборів проводиться перед початком зборів і полягає в складанні списку учасників зборів (додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190) із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження (день, місяць, рік), виборчої адреси, відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, кожного учасника зборів.
Кожний учасник зборів навпроти свого прізвища в списку ставить особистий підпис, що засвідчує його участь у зборах.
2.4. На зборах вирішуються такі питання:
обрання голови та секретаря зборів, лічильної комісії;
затвердження порядку денного зборів, до якого включаються питання про проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою;
формулювання та затвердження питання, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, а у випадку ініціювання всеукраїнського референдуму з питання, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 3 Закону, - затвердження також тексту законопроєкту про втрату чинності відповідним законом України або окремими його положеннями-1;
__________
-1Пункт 4 частини першої статті 3 Закону, а також інші положення Закону щодо підготовки, організації та проведення всеукраїнського референдуму, предметом якого є втрата чинності законом України або окремими його положеннями, набирають чинності з дня набрання чинності законом про народну законодавчу ініціативу, але не пізніше 1 січня 2022 року.
затвердження обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою у повному вигляді, а також скороченому вигляді, що може містити не більше 2500 друкованих знаків.
2.5. Ініціативна група обирається на зборах з числа їх учасників лише у разі, якщо більшість зареєстрованих учасників зборів проголосує за:
проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою;
затвердження формулювання питання і тексту законопроєкту про втрату чинності відповідним законом України або окремими його положеннями, що пропонується винести на всеукраїнський референдум за народною ініціативою (у разі ініціювання всеукраїнського референдуму з питання, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 3 Закону);
затвердження обґрунтування позиції щодо питання всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.
2.6. Ініціативна група має складатися не менш як із шістдесяти громадян України, які на день її утворення мають право голосу.
2.7. На зборах утворюється лише одна ініціативна група (формується її персональний склад), якій доручається організація збору підписів громадян України на підтримку ініціативи щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та здійснення інших функцій, передбачених Законом, складається список її членів із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження (день, місяць, рік), виборчої адреси, відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, кожного члена ініціативної групи (додаток 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190).
2.8. На зборах обирається особа, яка буде представляти інтереси ініціативної групи - уповноважений представник ініціативної групи про що складається рішення, що підписується головою та секретарем зборів (додаток 10 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190). Така особа подає зборам заяви про призначення уповноваженим представником ініціативної групи та про згоду бути уповноваженим представником ініціативної групи (додатки 8, 9 до постанови Центральної виборчої комісії від 29 квітня 2021 року № 190).
2.9. Проводити збори в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, Збройних Силах України та інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, органах правопорядку, дитячих закладах, закладах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунальних підприємствах та установах забороняється (частина третя статті 30 Закону).

................
Перейти до повного тексту