1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 30 липня 2020 року № 151
Про Роз’яснення щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб
З метою забезпечення однакового застосування деяких положень законодавства України про вибори щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб, забезпечення реалізації виборчих прав, відповідно до статей 201 - 204, 253, 255 Виборчого кодексу України, пункту 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX, керуючись статтями 11 - 13, пунктами 1, 2 частини другої статті 16, пунктами 2, 13 статті 17, пунктами 1, 2, 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Затвердити Роз’яснення щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб (додається).
2. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 30 липня 2020 року № 151
РОЗ’ЯСНЕННЯ
щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб
Це Роз’яснення розроблено з метою однакового застосування положень Виборчого кодексу України (далі - Кодекс), Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб.
1. Відповідно до частини першої статті 201 Кодексу систему територіальної організації виборів депутатів обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) складають єдиний багатомандатний виборчий округ, територіальні виборчі округи та виборчі дільниці.
Єдиний багатомандатний виборчий округ включає територію відповідно області, району, району в місті, міста, села, селища (частина друга статті 201 Кодексу ).
Частиною третьою вказаної статті Кодексу визначено, що територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно обласною, районною, районною в місті, міською, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу (до 6 вересня 2020 року включно) з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.
Згідно з частиною четвертою статті 201 Кодексу орієнтовна кількість територіальних округів, зазначених у частині третій цієї статті, визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10. При утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи.
Частиною п’ятою статті 201 Кодексу передбачено, що при утворенні територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом територіальні округи утворюються, за можливості, в межах відповідних районів у місті. До меж територіального округу, утвореного в місті з районним поділом, не можуть входити частини територій різних районів у місті. У межах району в місті може бути утворено більше ніж один територіальний округ. До меж територіального округу з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом може входити декілька суміжних районів у місті.
Рішення про утворення територіальних виборчих округів разом із зазначенням номера кожного такого округу відповідна територіальна виборча комісія не пізніше наступного дня після прийняття рішення про їх утворення оприлюднює у визначений нею спосіб з урахуванням положень Кодексу (частина сьома статті 201 Кодексу ).
2. Пунктом 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX установлено, що:
"Принципи утворення територіальних виборчих округів, визначені в абзаці п’ятому частини четвертої статті 201 цього Кодексу, не застосовуються в містах з кількістю виборців 2 млн і більше осіб.
Територіальні виборчі округи, що створюються у містах з кількістю виборців 2 млн і більше осіб, формуються з урахуванням кількості виборців в межах природних та штучних кордонів, таких як залізничні колії, природні утворення, річки, озера, гори, яри тощо, магістральні вулиці загальноміського значення незалежно від адміністративно-територіального поділу міста.
Абзац одинадцятий частини першої статті 202 не застосовується при утворенні районних у місті територіальних виборчих комісій у містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб.
Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб утворюються з розрахунку одна на територіальний округ для здійснення передбачених цим Кодексом повноважень та встановлення підсумків голосування у відповідному територіальному виборчому окрузі щодо виборів депутатів міських рад та міського голови за умови входження до території такого округу двох чи більше районів у місті або їх частин".
Згідно з останнім абзацом указаного пункту "Абзаци перший - четвертий цього пункту втрачають чинність після офіційного оголошення результатів місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня 2020 року".
3. Пункт 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX містить обмеження щодо застосування положень законодавства України лише в абзацах другому та четвертому зазначеного пункту.
При цьому Кодекс не містить положень, на які в абзаці другому пункту 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX є посилання (у Кодексі немає абзацу п’ятого частини четвертої статті 201).
Водночас в абзаці четвертому вказаного пункту не конкретизовано назви акта, абзац одинадцятий частини першої статті 202 якого не підлягає застосуванню при утворенні районних у місті територіальних виборчих комісій у містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб.
Крім того, в абзацах другому, п’ятому пункту 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX міститься посилання "цього Кодексу" та "цим Кодексом". Разом з тим пункт 6 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" є нормою Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16 липня 2020 року № 805-IX, а не нормою будь-якого кодексу.

................
Перейти до повного тексту