1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 6 листопада 2017 року № 239
Про скаргу Рябоконь А.А., Русінової Н.О., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 13 жовтня 2017 року за № 21-30-8055
До Центральної виборчої комісії 13 жовтня 2017 року надійшла скарга Рябоконь Анжели Анатоліївни, Русінової Наталії Олександрівни, Пекульської Анастасії Валеріївни та Кривоноса Руслана Сергійовича, суб’єктом оскарження в якій визначено Наталівську сільську виборчу комісію Запорізького району Запорізької області (далі - Наталівська сільська виборча комісія).
У своїй скарзі суб’єкти звернення просять скасувати постанови Наталівської сільської виборчої комісії від 28 вересня 2017 року № 5, 6, 7, 8 щодо відкликання за народною ініціативою депутатів Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (далі - Наталівська сільська рада) відповідно Рябоконь А.А., Русінової Н.О., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С. та, встановивши факт грубого і систематичного порушення вказаною виборчою комісією Конституції України та законів України, достроково припинити повноваження усього складу цієї комісії.
Свої вимоги суб’єкти звернення обґрунтовують тим, що після визнання протиправними і скасування постановами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року в справі № 317/526/17, від 21 вересня 2017 року в справі № 317/524/17, від 27 вересня 2017 року в справі № 317/523/17, від 28 вересня 2017 року в справі № 317/525/17 протокольних рішень Наталівської сільської виборчої комісії від 10 грудня 2016 року № 02, від 19 грудня 2016 року № 2, від 29 грудня 2016 року № 01 про припинення депутатської діяльності вищевказаних депутатів Наталівської сільської ради зазначена сільська виборча комісія повторно прийняла рішення про відкликання цих депутатів за народною ініціативою (постанови комісії від 28 вересня 2017 року № 5 - 8) без здійснення нею "всіх етапів процедури" відкликання депутатів, що, на думку суб’єктів звернення, свідчить про незаконність указаних постанов, а також про грубе порушення сільською виборчою комісією вимог Конституції України та Законів України "Про статус депутатів місцевих рад" та "Про місцеві вибори".
Також суб’єкти звернення вказують на те, що оскаржувані постанови Наталівської сільської виборчої комісії є немотивованими та необґрунтованими, а їх прийняття та наявність судових рішень, що набрали законної сили, якими встановлено порушення цією комісією законодавства України, свідчать про систематичне порушення нею Конституції України та законів України.
На підтвердження викладених доводів до скарги додано копії відповідних постанов Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
До Центральної виборчої комісії 19 жовтня 2017 року надійшли пояснення Наталівської сільської виборчої комісії щодо викладених у скарзі обставин, у яких сільська виборча комісія вказує на те, що нею не допущено порушень законодавства України під час прийняття оскаржуваних постанов. При цьому комісія посилається на те, що судом апеляційної інстанції вказано на недотримання Наталівською сільською виборчою комісією лише форми прийнятих 10, 19 та 29 грудня 2016 року рішень про відкликання депутатів Наталівської сільської ради за народною ініціативою, у зв’язку з чим такі рішення було скасовано. Разом з тим, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у своїх постановах зазначив про дотримання Наталівською сільською виборчою комісією вимог Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у частині проведення перевірки підписних листів при ініціюванні відкликання депутатів Наталівської сільської ради Рябоконь А.А., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С., Русінової Н.О. за народною ініціативою, що стало підставою для відмови у задоволенні адміністративних позовів Рябоконь А.А., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С., Русінової Н.О. до Наталівської сільської виборчої комісії щодо визнання неправомірними дій зазначеної сільської виборчої комісії. У зв’язку з тим, що процедура відкликання депутатів Наталівської сільської ради Рябоконь А.А., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С., Русінової Н.О. за народною ініціативою визнана судом законною, Наталівська сільська виборча комісія вважала, що у неї виникли всі підстави для прийняття відповідних рішень. Так, на засіданні Наталівської сільської виборчої комісії 28 вересня 2017 року було прийнято постанови № 5 - 8 щодо відкликання за народною ініціативою депутатів Наталівської сільської ради Рябоконь А.А., Русінової Н.О., Пекульської А.В. та Кривоноса Р.С.
Також до Центральної виборчої комісії від Наталівської сільської виборчої комісії надійшли копії оскаржуваних постанов Наталівської сільської виборчої комісії від 28 вересня 2017 року № 5 "Про відкликання депутата Наталівської сільської ради Рябоконь Анжела Анатолівна за народною ініціативою", № 6 "Про відкликання депутата Наталівської сільської ради Русінова Наталія Олександрівна за народною ініціативою", № 7 "Про відкликання депутата Наталівської сільської ради Пекульська Анастасія Валеріївна за народною ініціативою" та № 8 "Про відкликання депутата Наталівської сільської ради Кривонос Руслан Сергійович за народною ініціативою" та протокол засідання № 9, на якому такі постанови було прийнято.
Вивчивши скаргу, додані до неї документи, а також інші наявні в Комісії матеріали, Центральна виборча комісія зазначає.
Відповідно до статті 46 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, окремих осіб, які входять до її складу, можуть бути оскаржені у порядку, встановленому законом про місцеві вибори.
Розділом XIII Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон) регламентовано оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів.
Виходячи з визначених положеннями вказаного розділу суб’єктів звернення зі скаргами та суб’єктів оскарження, строків подання та розгляду скарг, змісту рішення виборчої комісії, яке може бути прийняте за результатами розгляду скарги, зокрема в разі її задоволення, а також притаманних виборчому процесу особливостей, серед яких його швидкоплинність, незворотність його етапів у часі та неможливість їх поновлення, у встановленому цим розділом порядку оскаржуються рішення, дії та бездіяльність територіальної виборчої комісії, що стосуються місцевих виборів.
Натомість норм, які б регламентували порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність територіальної виборчої комісії щодо реалізації нею повноважень під час процедури відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою, Закон України "Про місцеві вибори" не містить.
Відтак зазначена вище норма не може бути застосована для розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність територіальної виборчої комісії щодо реалізації нею повноважень під час процедури відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" встановлено, що Комісія є колегіальним державним органом, наділеним повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених законами України.
Згідно з частиною другою статті 3 указаного Закону Центральна виборча комісія та її члени зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до покладених законодавством України повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз’яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми (частина перша статті 2, частина друга статті 16, пункти 1 - 5 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" ).
До повноважень Центральної виборчої комісії законодавством України віднесено розгляд скарг щодо бездіяльності територіальної виборчої комісії.
Водночас відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою регламентовано розділом V Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" , який згідно з Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" , іншими законами України визначає правовий статус депутата місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності, а не організацію і порядок проведення виборів та референдумів, а відтак надання правової оцінки застосуванню територіальними виборчими комісіями положень Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" в ході реалізації ними своїх повноважень під час зазначеної процедури до компетенції Центральної виборчої комісії не належить.
При цьому Центральна виборча комісія зауважує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" відкликання депутата місцевої ради виборцями у встановленому цим Законом порядку є підставою для дострокового припинення повноважень такого депутата.
Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом (частина третя статті 5 указаного Закону ).
Крім того, Кодекс адміністративного судочинства України надає можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії в судовому порядку.
Зі змісту скарги вбачається, що об’єктом оскарження є постанови Наталівської сільської виборчої комісії від 28 вересня 2017 року № 5 - 8, прийняті вказаною комісією під час реалізації нею визначених Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" повноважень з відкликання депутатів Наталівської сільської ради Рябоконь А.А., Русінової Н.О., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С. за народною ініціативою.
Викладене вище обумовлює відсутність підстав для розгляду скарги Рябоконь А.А., Русінової Н.О., Пекульської А.В., Кривоноса Р.С. по суті в частині скасування зазначених постанов.

................
Перейти до повного тексту