- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 1 грудня 2016 року № 490 |
Про звернення управління захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України
До Центральної виборчої комісії 14 листопада 2016 року надійшло звернення заступника начальника управління захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України Какалець А.І. від 11 листопада 2016 року № 6049/39/125/02-16 з проханням надати завірені копії документів у зв'язку з розглядом "звернення гр. Васильєва Ю.Ю. (вх. 8383 від 21.10.2016 року) щодо можливих правопорушень з боку службових осіб комітету з конкурсних торгів Центральної виборчої комісії при закупівлі 150 штук картриджів з тонером у 2016 році".
Розглянувши вказане звернення, Центральна виборча комісія зазначає.
Відповідно до статті
8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею
19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно з якими ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені
Конституцією та законами України.
Пунктом 6
Положення про Національну поліцію , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877, встановлено, що Національна поліція має право одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань.
При цьому вказана норма передбачає, що таке право реалізується виключно в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті
3 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу державного бюро розслідувань, підрозділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.
За змістом статті
41 КПК України під час досудового розслідування кримінальних правопорушень за письмовим дорученням слідчого поліцейські оперативних підрозділів Національної поліції користуються повноваженнями слідчого, однак не мають права здійснювати процесуальні дії за власною ініціативою.
Відповідно до частини першої статті
214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
В абзаці першому пункту 2.1 розділу 2
Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань , затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17 серпня 2012 року № 69 (далі - наказ ГПУ № 69) встановлено, що облік кримінальних правопорушень за заявами, повідомленнями, які надійшли прокурору або органу досудового розслідування, або виявленими з інших джерел обставинами, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення, здійснюється за дорученням керівника прокуратури або органу досудового розслідування шляхом внесення до Реєстру відомостей, визначених частиною п'ятою статті
214 КПК України .
Після внесення даних, передбачених частиною п'ятою статті
214 КПК України , керівником прокуратури або органу досудового розслідування в Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата обліку інформації та присвоюється номер кримінального провадження, який складається з таких реквізитів: код органу, який розпочав досудове розслідування, рік, код відомства та територіального органу, номер кримінального провадження (абзац другий пункту 2.1, пункт 2.6 розділу 2
наказу ГПУ № 69 ).
Однак у вищезазначеному зверненні управління захисту економіки у місті Києві Департаменту захисту економіки Національної поліції України не міститься інформація про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо можливих правопорушень з боку службових осіб комітету з конкурсних торгів Центральної виборчої комісії при закупівлі 150 штук картриджів з тонером у 2016 році.
Частинами другою та третьою статті
214 КПК України передбачено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається.
Центральна виборча комісія також звертає увагу, що порядок отримання документів під час кримінального провадження визначається главою 15 "Тимчасовий доступ до речей і документів" розділу I
КПК України.
Так, частиною другою статті
159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Проте до Центральної виборчої комісії відповідної ухвали не надходило.
Крім того, Центральна виборча комісія відзначає, що вказане обґрунтування стосовно порядку збирання та отримання працівниками поліції відомостей також міститься у листі Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 3 червня 2016 року № 5211/39/03-2016 та листі Національної поліції України від 22 червня 2016 року № 6601/01/26-2016.
Разом з тим, Комісія звертає увагу, що правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлює
Закон України "Про публічні закупівлі" .
................Перейти до повного тексту