- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 листопада 2012 р.
за № 1946/22258
Про затвердження Інструкції про участь працівників Експертної служби МВС України в кримінальному провадженні як спеціалістів
1. Затвердити Інструкцію про участь працівників Експертної служби МВС України в кримінальному провадженні як спеціалістів, що додається.
2. Керівникам структурних підрозділів апарату Міністерства, головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті організувати вивчення особовим складом підпорядкованих підрозділів вимог Інструкції та забезпечити її виконання.
3. Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (Красюк І.П.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр генерал внутрішньої служби України |
В.Ю. Захарченко |
ПОГОДЖЕНО: Заступник Генерального прокурора України |
А. Пришко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
26.10.2012 № 962
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 листопада 2012 р.
за № 1946/22258
ІНСТРУКЦІЯ
про участь працівників Експертної служби МВС України в кримінальному провадженні як спеціалістів
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок залучення працівників Експертної служби МВС України на стадії досудового розслідування та під час судового розгляду, а також їх обов'язки та повноваження як спеціалістів під час проведення слідчих (розшукових) дій.
1.4. У цій Інструкції під терміном "спеціалісти" слід розуміти працівників Експертної служби МВС України, які відповідають вимогам частини першої статті
71 Кримінального процесуального кодексу України та залучені до участі в кримінальному провадженні як спеціалісти сторонами кримінального провадження або судом.
II. Порядок залучення спеціалістів до участі в кримінальному провадженні
2.1. Спеціалісти залучаються до участі в кримінальному провадженні за рішенням суду, слідчого судді, прокурора, слідчих та керівників органів досудового розслідування.
2.2. Визначення конкретних працівників, які направляються для участі в проведенні слідчих (розшукових) дій, як спеціалістів здійснюється начальником або заступником начальника Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, експертно-криміналістичних підрозділів при головних управліннях, управліннях МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті (далі - НДЕКЦ), виходячи з об'єктивних обставин та необхідності застосування відповідних спеціальних знань.
2.3. Виїзд спеціаліста до місця проведення слідчих (розшукових) дій і повернення його до визначеного місця дислокації, а також транспортування необхідного технічного обладнання, пристроїв і приладів забезпечуються черговою частиною органу внутрішніх справ (далі - ОВС) та здійснюються на спеціально виділеному автомобільному транспорті.
III. Порядок залучення пересувних лабораторій
3.1. До участі в слідчих (розшукових) діях можуть залучатися пересувні криміналістична, автотехнічна, вибухотехнічна чи пожежотехнічна лабораторії (далі - пересувні лабораторії).
3.2. Рішення про залучення пересувних лабораторій приймається начальником головного управління, управління МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті (далі -ГУМВС, УМВС), його першим заступником - начальником слідчого управління (відділу), начальником НДЕКЦ або особами, які виконують їх обов'язки.
3.3. Режим роботи пересувних лабораторій визначається начальником НДЕКЦ за погодженням з начальником ГУМВС, УМВС.
3.4. Забезпечення пересувних лабораторій водіями покладається на начальника ГУМВС, УМВС.
ІV. Участь спеціалістів у проведенні слідчих (розшукових) дій
1. Вимоги до проведення слідчих (розшукових) дій
1.1. Перед виїздом для участі у слідчих (розшукових) діях спеціаліст повинен отримати інформацію про вид слідчої (розшукової) дії, інші відомі обставини та підготувати необхідне технічне обладнання, пристрої та прилади.
1.2. Відомості про спеціаліста (спеціалістів), який (які) бере(уть) участь у проведенні слідчих (розшукових) дій, відомості про результати проведення слідчих (розшукових) дій, а також інформація про застосування технічних засобів фіксації, характеристики технічних засобів фіксації та носіїв інформації, які застосовуються при проведенні процесуальної дії, вносяться до протоколу.
1.3. Носії інформації, на яких за допомогою технічних засобів зафіксовано процесуальні дії, додаються як додатки до протоколу.
1.4. При виготовленні оригіналу електронного документа (його відображення) після завершення слідчої (розшукової) дії спеціалістом у довільній формі складається письмове пояснення, у якому зазначаються дата проведення процесуальної дії, дата виготовлення документа (відображення), номер та/або параметри технічних носіїв інформації, а також прізвище особи, що виготовила копію запису. Письмове пояснення та відображення запису процесуальної дії приєднуються як додатки до протоколу.
1.5. За результатами проведення слідчих (розшукових) дій залучений спеціаліст консультує слідчого, прокурора з питань щодо можливості дослідження виявлених об'єктів, речей, документів, доцільності вирішення тих чи інших питань, а також потреби залучення для цього інших спеціалістів.
1.6. Після завершення слідчих (розшукових) дій спеціаліст за письмовим дорученням слідчого, прокурора виготовляє фототаблицю, яка долучається як додаток до протоколу.
1.7. Якщо виготовлення фототаблиці неможливе з технічних причин (через несправність фотоапаратури, брак фотоплівки), спеціаліст письмово повідомляє про це слідчого, прокурора із зазначенням причин неможливості виготовлення фотознімків.
1.9. Керівництво НДЕКЦ забезпечує контроль за якістю роботи підлеглих під час проведення слідчих (розшукових) дій і вживає заходів, спрямованих на підвищення ефективності використання ними техніко-криміналістичних засобів, для чого:
1.9.1. Проводить інструктажі з працівниками, які залучаються як спеціалісти до кримінального провадження, щодо дотримання ними заходів безпеки.
1.9.2. За дорученням слідчого, прокурора бере участь як спеціаліст в оглядах місць учинення кримінальних правопорушень.
1.9.3. Інформує слідчого, прокурора та/або керівника відповідного органу досудового розслідування про недоліки, допущені спеціалістом під час проведення слідчих (розшукових) дій, а також інші обставини, що спричинили неповне виявлення та вилучення криміналістичної інформації.
2. Проведення оглядів
2.2. Прибувши для участі в огляді, спеціаліст отримує від слідчого, прокурора необхідну інформацію про обставини справи, дії учасників огляду, здійснені до його прибуття, завдання, які необхідно вирішити, та надалі виконує доручення слідчого, прокурора, які стосуються використання його спеціальних знань.
2.3. На початку огляду спеціаліст спільно зі слідчим, прокурором визначає межі та порядок проведення огляду, а також здійснює фотографування місця огляду.
2.4. Після отримання доручення слідчого, прокурора на проведення динамічної стадії огляду та завдання на виявлення слідової інформації спеціаліст визначає алгоритм пошуку доказів (слідів, речей, документів) і методи їх виявлення та приступає до проведення огляду.
2.5. Дії спеціаліста, які безпосередньо пов'язані з виявленням, закріпленням та вилученням слідів і речових доказів, здійснюються відповідно до тактики огляду місця події та методики розслідування окремих видів кримінальних правопорушень.
2.6. Перед переміщенням об'єкта (з метою огляду та виявлення слідової інформації) спеціалістом здійснюється його вузлова фотозйомка.
2.7. Під час проведення пошуку та виявлення слідів спеціаліст застосовує наявні технічні засоби та використовує насамперед неруйнуючі методи їх виявлення, а в разі недосягнення позитивного результату - також і руйнуючі методи виявлення слідової інформації.
2.8. Перед використанням руйнуючих методів пошуку слідів спеціаліст повинен отримати від слідчого, прокурора згоду на їх застосування та визначитися з пріоритетом слідової інформації, яка підлягає виявленню, з метою подальшого проведення експертних досліджень у лабораторних умовах.
................Перейти до повного тексту