- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
31.08.2023 № 791
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 жовтня 2023 р.
за № 1849/40905
Про внесення змін до Інструкції про порядок присвоєння кваліфікації в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України
2. Директору Департаменту кадрової роботи та управління персоналом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора Департаменту кадрової роботи та управління персоналом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Голова Служби бригадний генерал | Ю. Щиголь |
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра цифрової трансформації України | О. Вискуб |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної служби
спеціального зв’язку
та захисту інформації України
20 червня 2018 року № 392
(у редакції наказу Адміністрації
Державної служби
спеціального зв’язку
та захисту інформації України
від 31 серпня 2023 року № 791)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 жовтня 2023 р.
за № 1849/40905
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок присвоєння кваліфікації в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція встановлює порядок присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення кваліфікації військовослужбовців Держспецзв’язку із числа осіб рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.
Кваліфікація відповідного класу (далі - класна кваліфікація) є показником, що відповідає певному рівню майстерності та фахової підготовки військовослужбовця до виконання ним завдань за призначенням і присвоюється за результатами іспитів відповідно до цієї Інструкції.
2. Класна кваліфікація присвоюється військовослужбовцям за спеціальностями, перелік яких наведено у додатку 1 до цієї Інструкції.
3. Переліки посад, за якими присвоюється класна кваліфікація, визначаються номенклатурами посад військовослужбовців структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку, територіальних органів Адміністрації Держспецзв’язку, територіальних підрозділів, закладів та установ Держспецзв’язку (далі - підрозділів Держспецзв’язку), які затверджуються наказами Адміністрації Держспецзв’язку.
Визначення спеціальностей, за якими може присвоюватися класна кваліфікація курсантам Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" (далі - заклад освіти Держспецзв’язку), відбувається відповідно до переліку спеціальностей, за якими здійснюється їх підготовка у закладі освіти Держспецзв’язку.
Проєкти переліків посад, за якими може присвоюватися класна кваліфікація, розглядаються експертною комісією з питань формування номенклатури посад військовослужбовців Держспецзв’язку, за якими може присвоюватися класна кваліфікація (далі - експертна комісія). Положення про експертну комісію та її склад затверджуються наказом Адміністрації Держспецзв’язку.
4. Військовослужбовцям, яким присвоєна (підтверджена) класна кваліфікація, виплачується надбавка за кваліфікацію відповідно до глави 4 розділу III Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 13 березня 2018 року № 151,
зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 року за № 404/31856.
5. Підготовка військовослужбовців до присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації організовується начальниками структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку, начальниками підрозділів Держспецзв’язку і проводиться диференційовано залежно від спеціальності та класної кваліфікації, які вони мають.
6. Військовослужбовці набувають та удосконалюють знання і практичні навички на заняттях в системі професійного навчання та бойової підготовки.
Під час занять і тренувань відпрацьовуються питання відповідно до загальних вимог, які висуваються до військовослужбовців, що визначені у розділі IV цієї Інструкції.
7. Військовослужбовці із числа курсантів закладу освіти Держспецзв’язку набувають знань і практичних навичок під час проведення практичних занять з тактико-спеціальної підготовки, а також у години самостійної роботи.
8. Військовослужбовцям присвоюється кваліфікація третього, другого, першого класів та кваліфікація майстра.
Для військовослужбовців із числа курсантів кваліфікація третього класу може бути присвоєна за умов, визначених підпунктом 3 пункту 12 цього розділу.
9. Класна кваліфікація присвоюється послідовно:
1) кваліфікація третього класу - військовослужбовцям, які не мають класної кваліфікації;
2) кваліфікація другого класу - військовослужбовцям, які мають кваліфікацію третього класу;
3) кваліфікація першого класу - військовослужбовцям, які мають кваліфікацію другого класу;
4) кваліфікація майстра - військовослужбовцям, які мають кваліфікацію першого класу.
10. Військовослужбовці, яким присвоєна класна кваліфікація (крім третього класу), зобов’язані підтверджувати її один раз на два роки.
11. Військовослужбовцям наступна класна кваліфікація присвоюється не раніше ніж через рік з дня присвоєння попередньої класної кваліфікації.
12. Кваліфікація третього класу присвоюється:
1) військовослужбовцям офіцерського складу - за наявності у них досвіду самостійної роботи на посадах керівного, інженерно-технічного складу або за наявності стажу роботи за спеціальністю не менше року, загальної оцінки "добре" зі спеціальної підготовки, що є складовою професійного навчання (далі - спеціальна підготовка), або індивідуальної підготовки, яка входить до бойової підготовки територіальних підрозділів Держспецзв’язку (далі - індивідуальна підготовка), уміння технічно грамотно, без аварій і пошкоджень з їх вини експлуатувати засоби спеціального зв’язку, технічні засоби електронних комунікацій та утримувати їх технічний стан з оцінкою "добре";
2) військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу - за наявності у них досвіду самостійної роботи за спеціальністю не менше року, загальної оцінки "добре" з індивідуальної підготовки, уміння технічно грамотно, без аварій і пошкоджень з їх вини експлуатувати засоби спеціального зв’язку, технічні засоби електронних комунікацій та утримувати їх технічний стан з оцінкою "добре";
3) курсантам - за наявності позитивного результату іспиту з присвоєння класної кваліфікації після складання атестації здобувачів вищої освіти за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра.
13. Право присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації надається:
1) Голові Держспецзв’язку:
третього, другого, першого класів і кваліфікації майстра - військовослужбовцям структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку, начальникам, заступникам начальників підрозділів Держспецзв’язку відповідно до номенклатур посад, за якими присвоюється класна кваліфікація;
кваліфікації майстра - військовослужбовцям підрозділів Держспецзв’язку відповідно до номенклатур посад, за якими присвоюється класна кваліфікація;
2) начальникам підрозділів Держспецзв’язку:
третього, другого, першого класів - підпорядкованим військовослужбовцям відповідно до номенклатур посад, за якими присвоюється класна кваліфікація;
3) начальнику закладу освіти Держспецзв’язку:
третього класу - курсантам відповідно до переліку спеціальностей, за якими здійснюється їх підготовка у закладі освіти Держспецзв’язку.
Присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації оформлюється наказом Адміністрації Держспецзв’язку або підрозділу Держспецзв’язку.
14. У структурних підрозділах Адміністрації Держспецзв’язку, підрозділах Держспецзв’язку ведеться облік військовослужбовців, яким присвоєна класна кваліфікація. За ведення цього обліку, а також проведення відповідних організаційних заходів відповідає заступник керівника підрозділу Держспецзв’язку, що передбачає:
1) ведення персонального обліку особового складу, який має класну кваліфікацію, окремо:
за спеціальностями;
за категорією кваліфікації (третій, другий, перший класи і майстер);
2) своєчасність підготовки та подання пропозицій до експертної комісії щодо внесення відповідних змін до номенклатури посад, за якими присвоюється класна кваліфікація;
3) організацію підготовки іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації;
4) надання відомостей до підрозділу кадрової роботи щодо рівня класної кваліфікації військовослужбовців (витяги з наказів).
II. Кваліфікаційні комісії
1. Для визначення рівня підготовленості військовослужбовців, кандидатури яких подані до присвоєння класної кваліфікації, кожного року наказом Адміністрації Держспецзв’язку призначається центральна кваліфікаційна комісія, наказами підрозділів Держспецзв’язку - кваліфікаційні комісії для проведення іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (далі - кваліфікаційні комісії). До складу центральної кваліфікаційної комісії входять підкомісії за відповідними спеціальностями.
2. Головою центральної кваліфікаційної комісії призначається заступник Голови Держспецзв’язку відповідно до розподілу обов’язків, головами підкомісій центральної кваліфікаційної комісії - керівники (заступники керівників, начальники управлінь) структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку, головами кваліфікаційних комісій з присвоєння класної кваліфікації військовослужбовцям у підрозділах Держспецзв’язку - заступники їх начальників.
3. До складу центральної кваліфікаційної комісії (підкомісії) та кваліфікаційної комісії під час проведення іспитів має входити не менше трьох осіб.
Членами центральної кваліфікаційної комісії (підкомісії) та кваліфікаційної комісії призначаються найбільш підготовлені військовослужбовці, які мають вищу (однакову) класну кваліфікацію ніж військовослужбовці, що складають іспити.
До складу центральної кваліфікаційної комісії (підкомісії) та/або кваліфікаційної комісії за новими спеціальностями, за якими іспити проводяться вперше, залучаються фахівці з числа військовослужбовців, що мають рівень професійної підготовки, підтверджений документами про проходження навчання та/або підвищення кваліфікації за відповідними програмами, у тому числі про участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.
4. Підкомісії центральної кваліфікаційної комісії комплектуються військовослужбовцями структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку та підрозділів Держспецзв’язку.
Членами підкомісії центральної кваліфікаційної комісії призначаються військовослужбовці, які займають посади не нижче:
у структурних підрозділах Адміністрації Держспецзв’язку - начальника відділу;
у територіальних органах Адміністрації Держспецзв’язку - начальника відділу (сектору);
у територіальних підрозділах Держспецзв’язку - заступника начальника групи вузлів зв’язку (начальника вузла зв’язку);
у закладах та установах Держспецзв’язку - заступника начальника центру (управління).
Підкомісії центральної кваліфікаційної комісії можуть створюватися за кількома спеціальностями.
Пропозиції щодо кандидатів до складу підкомісій центральної кваліфікаційної комісії надаються до Департаменту кадрової роботи та управління персоналом Адміністрації Держспецзв’язку:
за його окремим запитом - структурними підрозділами Адміністрації Держспецзв’язку, закладами та установами Держспецзв’язку;
до 01 листопада поточного року - територіальними органами Адміністрації Держспецзв’язку, територіальними підрозділами Держспецзв’язку.
5. У разі неможливості утворення в підрозділі Держспецзв’язку кваліфікаційної комісії з певної спеціальності військовослужбовці складають іспити з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації за цією спеціальністю у кваліфікаційних комісіях інших підрозділів Держспецзв’язку з дозволу заступника Голови Держспецзв’язку, який є головою центральної кваліфікаційної комісії, про що зазначається у наказі Адміністрації Держспецзв’язку, що визначений пунктом 7 цього розділу.
6. На підкомісії центральної кваліфікаційної комісії та кваліфікаційні комісії покладаються такі завдання:
перевірка відповідності рівня знань і практичних навичок військовослужбовців, кандидатури яких подані до присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, обсягу вимог для цього класу кваліфікації, оцінкам зі спеціальної підготовки та стажу практичної роботи за спеціальністю;
оформлення необхідної документації на присвоєння, підтвердження, пониження та позбавлення класної кваліфікації військовослужбовців і надання її відповідному начальнику на затвердження;
дотримання установленого порядку присвоєння класної кваліфікації, а також забезпечення виконання визначених цією Інструкцією вимог членами комісії і тими, кого перевіряють.
7. Строки і порядок роботи кваліфікаційних комісій встановлюються наказами Адміністрації Держспецзв’язку, підрозділів Держспецзв’язку і оголошуються не пізніше ніж за два тижні до початку іспитів.
III. Порядок проведення іспитів та присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації
1. До іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації допускаються:
військовослужбовці, які безпосередньо здійснюють експлуатацію штатних засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем, проведення спеціальних досліджень, спеціальних перевірок та інструментального контролю захисту інформації, експлуатацію апаратного забезпечення автоматизованих систем і технічної підтримки функціонування мережевих інформаційних ресурсів у мережах передачі даних (далі - штатна техніка) і мають оцінки "добре" та "відмінно" з індивідуальної підготовки, знають та утримують засоби штатної техніки на оцінку не нижче ніж "добре", а також не допустили пошкоджень та аварій, фактів (випадків) втрат і псування матеріально-технічних засобів;
військовослужбовці із числа курсантів, які успішно виконали освітньо-професійну програму підготовки за відповідною спеціальністю в закладі освіти Держспецзв’язку.
При проведенні іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації до військовослужбовців висуваються загальні вимоги до теоретичних знань і практичних навичок, що визначені у розділі IV цієї Інструкції.
2. Для проведення іспиту з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації виділяються необхідні справні засоби та обладнання штатної техніки, матеріально-технічні засоби, моторесурси та пально-мастильні матеріали відповідно до встановлених лімітів підрозділів Держспецзв’язку.
3. Іспит з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації проводиться один раз на рік після оцінювання зі спеціальної підготовки в системі професійного навчання в Адміністрації Держспецзв’язку, територіальних органах Адміністрації Держспецзв’язку, закладах та установах Держспецзв’язку та проведення підсумкової перевірки у територіальних підрозділах Держспецзв’язку за навчальний рік. Результати оцінювання та перевірки враховують при проведенні іспитів.
4. У центральній кваліфікаційній комісії складають іспити:
військовослужбовці структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку - з присвоєння (підтвердження) кваліфікації третього, другого, першого класів і кваліфікації майстра;
начальники підрозділів Держспецзв’язку та їх заступники - з присвоєння (підтвердження) кваліфікації третього, другого, першого класів і кваліфікації майстра;
військовослужбовці підрозділів Держспецзв’язку - з присвоєння (підтвердження) кваліфікації майстра.
5. До початку іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації, але не пізніше ніж за 14 календарних днів структурні підрозділи Адміністрації Держспецзв’язку, підрозділи Держспецзв’язку надають центральній кваліфікаційній комісії (кваліфікаційній комісії):
списки військовослужбовців, які допущені до складання іспиту з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (додаток 2);
списки військовослужбовців, які недопущені до складання іспиту з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (додаток 3).
6. Іспити з присвоєння класної кваліфікації військовослужбовці із числа курсантів складають у кваліфікаційних комісіях:
10 територіального вузла урядового зв’язку Держспецзв’язку - за спеціальностями "Експлуатація апаратури радіо-, радіорелейного, супутникового зв’язку та радіотехнічного контролю", "Експлуатація та ремонт комутаційних засобів електронних комунікацій та активного мережевого обладнання" та "Експлуатація та ремонт кабельних ліній електронних комунікацій та кінцевого обладнання електронних комунікацій";
Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку - за спеціальністю "Забезпечення кіберзахисту електронних інформаційних ресурсів та експлуатація засобів кіберзахисту".
7. За п’ять робочих днів до початку іспитів центральна кваліфікаційна комісія (кваліфікаційна комісія) складає розклад іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації (далі - розклад), що затверджується її головою.
У розкладі зазначаються дата, час і місце проведення теоретичної та практичної частин іспитів для кожної спеціальності. На наступний робочий день після затвердження цей розклад доводиться до відома військовослужбовців, допущених до складання іспитів.
8. Іспити проводяться у такій послідовності:
1) теоретична частина шляхом усного чи письмового опитування:
знань умов і порядку виконання нормативу, тактико-технічних характеристик штатних засобів спеціального зв’язку та технічних засобів електронних комунікацій, знань з теоретичних основ, будови, фізичних процесів роботи основних блоків, вузлів, систем, механізмів і агрегатів, конструкції, основ застосування, правил експлуатації, обслуговування, ремонту і зберігання техніки, заходів безпеки, а також знань документів з організації, функціонування та безпеки зв’язку, застосування й експлуатації засобів спеціального зв’язку та технічних засобів електронних комунікацій, правил ведення експлуатаційно-технічної документації;
знань нормативно-правових актів та документів з технічного захисту інформації, норм ефективності захисту інформації від витоку її технічними каналами, методик інструментального контролю захищеності інформації від витоку її технічними каналами, вимог та рекомендацій із захисту інформації від витоку її технічними каналами, тактико-технічних характеристик і методології застосування приладів та спеціального обладнання, призначених для проведення інструментального контролю захищеності інформації від її витоку технічними каналами, заходів з безпеки при використанні засобів вимірювальної техніки, спеціальної техніки та спеціального обладнання;
знань нормативно-правових актів, документів з протидії технічним розвідкам, норм та методик контролю ефективності протидії засобам фотографічної, оптико-електронної, радіолокаційної, радіоелектронної, радіо- та радіотехнічної розвідок, тактико-технічних характеристик спеціального обладнання та безпілотних літальних апаратів (далі - БпЛА), умов застосування та основ організації польотів БпЛА, порядку роботи та будови спеціального програмного забезпечення (далі - СПЗ), функціональних схем, методів застосування основних функцій СПЗ, інструкцій користувачів та методології застосування СПЗ;
знань нормативно-правових актів, документів з технічного захисту інформації та кіберзахисту, принципів побудови комп’ютерних мереж, основ операційних систем, маршрутизації та протоколів передачі даних;
знань тактико-технічних характеристик та методології використання спеціальних програмно-апаратних комплексів з аналізу вразливостей інформаційно-комунікаційних систем, з оцінки стану захищеності інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем розвідувальних органів України, з пошуку та аналізу вразливостей вебпорталів та вебдодатків, з пошуку та аналізу вразливостей в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, принципів та методів функціонування програмних засобів з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей, принципів побудови комп’ютерних мереж, основ маршрутизації, протоколів передачі даних, методів забезпечення мережевої безпеки, методів автентифікації, авторизації та контролю доступу, технічних характеристик та методології сканування інформаційно-комунікаційних систем на предмет мережевих вразливостей, типів мережевих атак, принципів проведення тестування на проникнення;
знань нормативно-правових актів, характеристик електронних інформаційних ресурсів та засобів кіберзахисту, призначення та функціональних можливостей програмних та програмно-апаратних засобів кіберзахисту електронних інформаційних ресурсів, умінь з розробки документів з організації та забезпечення кіберзахисту електронних інформаційних ресурсів;
знань нормативно-правових актів, документів у сфері криптографічного та технічного захисту інформації щодо проведення спеціальних досліджень техніки спеціального зв’язку, характеристик технічних засобів, основ виникнення каналів витоку інформації за рахунок побічних електромагнітних випромінювань і наведень під час роботи техніки спеціального зв’язку, методів і принципів спеціального захисту такої техніки, умінь оцінювати її захищеність;
знань нормативно-правових актів, документів у сфері криптографічного та технічного захисту інформації розробки, виготовлення та допуску до експлуатації техніки спеціального зв’язку, характеристик засобів криптографічного захисту інформації, умінь з розробки технічних вимог, робочо-конструкторської документації, тактико-технічних вимог до ключових документів при створенні техніки спеціального зв’язку;
2) практична частина шляхом виконання нормативів за спеціальністю та перевірки практичних навичок щодо:
підготовки штатної техніки до застосування, уміння здійснювати її експлуатацію та обслуговування та усувати несправності, що виникають у процесі експлуатації;
проведення калібрування засобів вимірювальної техніки та контролю працездатності спеціальної техніки, спеціального обладнання, організації, проведення технічного обслуговування засобів вимірювальної техніки, спеціальної техніки та спеціального обладнання, проведення контролю захищеності інформації, яка озвучується та обробляється на об’єктах інформаційної діяльності, із застосуванням наявного парку засобів вимірювальної техніки, спеціальної техніки та спеціального обладнання, проведення обрахунків вимірювань і визначення показників захищеності інформації за результатами проведення контролю захищеності інформації від її витоку технічними каналами;
експлуатації спеціального обладнання та БпЛА для проведення комплексного технічного контролю у сфері протидії технічним розвідкам, перевірки практичних навичок щодо підготовки програмно-апаратних комплексів та спеціального програмного забезпечення до застосування;
перевірки реалізації засобів захисту від несанкціонованого доступу, фіксування процесів порушення умов експлуатації, налаштовування та перевірки налаштування параметрів безпеки операційних систем, комплексу засобів захисту, антивірусного програмного забезпечення, історії підключень змінних машинних носіїв інформації, фактів використання програмного забезпечення, проведення пошуку електронних файлів, які свідчать про умови експлуатації комплексної системи захисту інформації в автоматизованих системах, перегляду та аналізу журналів реєстрації подій;
експлуатування спеціального програмного забезпечення для управління дослідженнями лабораторії та для проведення інструментальних досліджень, програмних засобів з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей, спеціальних програмно-апаратних комплексів з аналізу вразливостей інформаційно-комунікаційних систем, з оцінки стану захищеності інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем розвідувальних органів України, з пошуку та аналізу вразливостей вебпорталів та вебдодатків, з пошуку та аналізу вразливостей в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем;
налаштування засобів кіберзахисту відповідно до вимог політики інформаційної безпеки;
проведення калібрування, налаштування внутрішніх параметрів технічних засобів під час проведення спеціальних досліджень техніки спеціального зв’язку;
підготовки до роботи та використання апаратури виготовлення ключів та засобів криптографічного захисту інформації, спеціально призначених для розроблення, дослідження, виробництва та випробувань техніки спеціального зв’язку, у тому числі програмування та/або запису в їх апаратні компоненти.
9. Заліки з виконання нормативів приймаються:
кваліфікаційними комісіями підрозділів Держспецзв’язку - у військовослужбовців підрозділів Держспецзв’язку;
центральною кваліфікаційною комісією - у військовослужбовців структурних підрозділів Адміністрації Держспецзв’язку, у начальників та заступників начальників підрозділів Держспецзв’язку, у військовослужбовців підрозділів Держспецзв’язку, яких подають на присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації "майстер".
Кожному кваліфікаційному рівню мають відповідати різні за складністю питання та практичні нормативи (завдання).
10. Іспит щодо підтвердження класної кваліфікації проводиться підкомісіями центральної кваліфікаційної комісії, кваліфікаційними комісіями в порядку та в обсязі вимог, що висуваються при проведенні іспитів з присвоєння класної кваліфікації з відповідної спеціальності.
11. Теоретичні знання вважаються достатніми, якщо військовослужбовець відповідно до вимог, які висуваються до військовослужбовця відповідної кваліфікації, правильно їх виклав підкомісії центральної кваліфікаційної комісії, кваліфікаційній комісії. Практичні навички вважаються достатніми, якщо військовослужбовець впевнено та технічно грамотно виконав усі завдання кваліфікаційної комісії у визначений час або на оцінку, встановлену загальними вимогами, що визначені у розділі IV цієї Інструкції.
12. Результати проведених іспитів у підрозділах Держспецзв’язку з присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації викладаються в акті (додаток 4).
Акт за результатами іспитів з присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації підписується:
в Адміністрації Держспецзв’язку - головою та членами відповідної підкомісії центральної кваліфікаційної комісії і подається на затвердження голові центральної кваліфікаційної комісії;
у територіальних органах Адміністрації Держспецзв’язку, територіальних підрозділах, закладах та установах Держспецзв’язку - головою та членами кваліфікаційної комісії і подається на затвердження начальнику підрозділу Держспецзв’язку.
Після затвердження акти за результатами іспитів з присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації надсилаються (передаються) до відповідних підрозділів кадрової роботи для підготовки проєктів наказів про присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації військовослужбовцям.
Акти за результатами іспитів з присвоєння кваліфікації третього класу курсантам надсилаються до закладу освіти Держспецзв’язку.
13. Датою присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації військовослужбовцю вважається день видання наказу про присвоєння (підтвердження, пониження, позбавлення) класної кваліфікації.
IV. Загальні вимоги, які висуваються до військовослужбовців при проведенні іспитів з присвоєння (підтвердження) класної кваліфікації
1. За спеціальностями "Експлуатація апаратури радіо-, радіорелейного, супутникового зв’язку та радіотехнічного контролю", "Експлуатація засобів криптографічного захисту інформації та організація захищених мереж", "Експлуатація та ремонт комутаційних засобів електронних комунікацій та активного мережевого обладнання", "Експлуатація та ремонт кабельних ліній електронних комунікацій та кінцевого обладнання електронних комунікацій", "Експлуатація та ремонт електроагрегатів та електростанцій (бензинових, дизельних) для живлення обладнання електронних комунікацій та акумуляторних батарей", "Експлуатація та ремонт безпілотних систем":
1) військовослужбовці керівного складу або ті, що навчають особовий склад, повинні:
знати:
тактико-технічні характеристики, функціональну схему, будову, правила використання основних (профілюючих) зразків (типів) засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем, що знаходяться на озброєнні підрозділів Держспецзв’язку, на оцінку не нижче "добре" для класної кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
основні документи з організації спеціального зв’язку, застосування та експлуатації засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем підрозділу Держспецзв’язку на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
строки і порядок проведення технічного обслуговування і ремонту засобів спеціального зв’язку підрозділу Держспецзв’язку, правила та заходи безпеки при експлуатації, технічному обслуговуванні і ремонті засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
уміти:
розробляти документи з організації спеціального зв’язку;
готувати основні (профілюючі) зразки (типи, системи, станції тощо) засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем підрозділу Держспецзв’язку до використання за призначенням;
перевіряти відповідність технічних показників техніки та апаратури зв’язку встановленим нормам;
виконувати нормативи на одному з типів засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем, що знаходиться на озброєнні підрозділу Держспецзв’язку;
користуватися технічними засобами управління, що знаходяться на озброєнні підрозділу Держспецзв’язку, із застосуванням документів прихованого управління;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані з експлуатацією і застосуванням за призначенням засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра;
2) військовослужбовці інженерно-технічного складу повинні:
знати:
у повному обсязі технічні описи, принципові схеми, обладнання, правила експлуатації, зберігання і ремонту основних (профілюючих) зразків (типів) засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій, безпілотних систем, технічних засобів управління, які знаходяться на озброєнні підрозділу Держспецзв’язку, зі своєї спеціальності на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
основні документи, які регламентують строки, порядок проведення та обсяг оглядів, профілактик, технічного обслуговування і ремонту засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
основні вимоги і заходи, які забезпечують підтримання засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем у постійній готовності до застосування за призначенням;
правила ведення експлуатаційно-технічної документації засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем;
правила і заходи безпеки при експлуатації, технічному обслуговуванні і ремонті засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем;
уміти:
здійснювати експлуатацію, утримувати в готовності до застосування за призначенням та проводити контроль технічного стану засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем підрозділу Держспецзв’язку;
організовувати і проводити технічне обслуговування та ремонт засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем підрозділу Держспецзв’язку;
користуватися технічними засобами управління, які знаходяться на озброєнні підрозділу Держспецзв’язку, із виконанням вимог прихованого управління військами (силами);
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку із спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), які пов’язані з експлуатацією і застосуванням за призначенням засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого і першого класів - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра;
3) військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу повинні:
знати в обсязі програми спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки):
тактико-технічні характеристики, основи застосування, правила експлуатації і зберігання штатних засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій, безпілотних систем або засобів зв’язку, що вивчається, на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
строки, порядок проведення та обсяг технічного обслуговування засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
правила та порядок перевірки справності засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем, характерні пошкодження, що виникають при роботі, їх причини, способи запобігання та порядок усунення на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
порядок ремонту засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
порядок ведення технічної та іншої документації в обсязі функціональних обов’язків на оцінку не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
правила та заходи безпеки при експлуатації, технічному обслуговуванні і ремонті засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем.
Військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, яким присвоюється (підтверджується) кваліфікація майстра, також повинні знати на оцінку не нижче "відмінно":
особливості обладнання і роботи двох суміжних зразків засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем;
принципові (електричні, кінематичні тощо) схеми, функціональний зв’язок та взаємодію механізмів, приладів і систем штатних засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем в обсязі посібників і технічних описів;
технологію ремонту штатних засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем порядок і правила заміни основних її вузлів, агрегатів і механізмів;
порядок ведення технічної документації, облік і звітність зі штатної техніки спеціального зв’язку в обсязі обов’язків свого начальника;
уміти в обсязі програми спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки):
зберігати й утримувати в належному стані штатні засоби спеціального зв’язку, технічні засоби електронних комунікацій та безпілотні системи, готувати їх до застосування за призначенням, безпосередньо працювати на них, визначати та усувати несправності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
виконувати роботи з технічного обслуговування та ремонту закріплених засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
виконувати обов’язки будь-якого спеціаліста свого екіпажу (зміни) та нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
усувати пошкодження (несправності), які потребують знань принципових схем обладнання, агрегатів та вузлів;
проводити заміну основних вузлів, агрегатів і механізмів штатних засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електронних комунікацій та безпілотних систем перевіряти якість її ремонту;
мати:
загальну оцінку із спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого і першого класів та "відмінно" для кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи) і практичні роботи з підготовки до роботи, застосування, зберігання, обслуговування та ремонту засобів спеціального зв’язку, технічних засобів електрон
них комунікацій та безпілотних систем в обсязі програми спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки);
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра.
2. За спеціальністю "Експлуатація апаратних, програмних та апаратно-програмних засобів інструментального контролю захисту інформації":
1) військовослужбовці керівного складу або ті, що навчають особовий склад, повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з технічного захисту інформації;
методичні вказівки з розробки методик інструментального дослідження та контролю захищеності програмного забезпечення та технічних засобів від витоку інформації через програмні закладні пристрої та/або недокументовані функції програмних, програмно-апаратних та технічних засобів;
вимоги та рекомендації щодо блокування витоку інформації через програмні закладні пристрої та недокументовані функції в програмному забезпеченні та технічних засобах;
методики проведення досліджень з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей, здійснення державного контролю щодо захисту у кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, активної протидії агресії у кіберпросторі, кіберзахисту об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, критерії оцінки безпеки інформаційних технологій;
порядок проведення державного інструментального контролю стану захищеності інформації від реалізації загроз через недокументовані функції та/або вразливості програмного забезпечення;
принципи та методи функціонування програмних засобів з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей;
принципи побудови комп’ютерних мереж, основи маршрутизації, протоколи передачі даних;
методи забезпечення мережевої безпеки, методи автентифікації, авторизації та контролю доступу;
технічні характеристики та методологію сканування інформаційно-комунікаційних систем на предмет мережевих вразливостей;
типи мережевих атак, принципи проведення тестування на проникнення;
тактико-технічні характеристики та методологію використання спеціальних програмно-апаратних комплексів з аналізу вразливостей інформаційно-комунікаційних систем, з оцінки стану захищеності інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем розвідувальних органів України, з пошуку та аналізу вразливостей вебпорталів та вебдодатків, з пошуку вразливостей в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах та їх аналізу;
уміти:
проводити державний інструментальний контроль програмного забезпечення на відсутність недокументованих функцій та/або вразливостей;
експлуатувати спеціальне програмне забезпечення для управління дослідженнями лабораторії та для проведення інструментальних досліджень;
організовувати здійснення державного контролю щодо захисту у кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, активної протидії агресії у кіберпросторі, кіберзахисту об’єктів критичної інформаційної інфраструктури;
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із застосуванням за призначенням апаратного, програмного забезпечення і спеціальних комплексів та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
2) військовослужбовці інженерно-технічного складу повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з технічного захисту інформації;
методичні вказівки з розробки методик інструментального дослідження та контролю захищеності програмного забезпечення та технічних засобів від витоку інформації через програмні закладні пристрої та/або недокументовані функції програмних, програмно-апаратних та технічних засобів;
вимоги та рекомендації щодо блокування витоку інформації через програмні закладні пристрої та недокументовані функції в програмному забезпеченні та технічних засобах;
методики проведення досліджень з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей, здійснення державного контролю щодо захисту у кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, активної протидії агресії у кіберпросторі, кіберзахисту об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, критерії оцінки безпеки інформаційних технологій;
порядок проведення державного інструментального контролю стану захищеності інформації від реалізації загроз через недокументовані функції та/або вразливості програмного забезпечення;
принципи та методи функціонування програмних засобів з пошуку недокументованих функцій та/або вразливостей;
принципи побудови комп’ютерних мереж, основи маршрутизації, протоколи передачі даних;
методи забезпечення мережевої безпеки, методи автентифікації, авторизації та контролю доступу;
технічні характеристики та методологію сканування інформаційно-комунікаційних систем на предмет мережевих вразливостей;
типи мережевих атак, принципи проведення тестування на проникнення;
тактико-технічні характеристики та методологію використання спеціальних програмно-апаратних комплексів з аналізу вразливостей інформаційно-комунікаційних систем, з оцінки стану захищеності інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем розвідувальних органів України, з пошуку та аналізу вразливостей вебпорталів та вебдодатків, з пошуку вразливостей в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах та їх аналізу;
уміти:
проводити державний інструментальний контроль програмного забезпечення на відсутність недокументованих функцій та/або вразливостей;
експлуатувати спеціальне програмне забезпечення для управління дослідженнями лабораторії та для проведення інструментальних досліджень;
організовувати здійснення державного контролю щодо захисту у кіберпросторі державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, активної протидії агресії у кіберпросторі, кіберзахисту об’єктів критичної інформаційної інфраструктури;
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із застосуванням за призначенням спеціальної техніки та спеціального обладнання, зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого і першого класів - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра.
3. За спеціальністю "Організація експлуатації та перевірки налаштувань політики безпеки атестованих систем захисту інформації":
1) військовослужбовці керівного складу або ті, що навчають особовий склад, повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з технічного захисту інформації;
порядок перевірки виконання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічного захисту інформації;
принципи побудови комп’ютерних мереж, основи операційних систем та маршрутизації, протоколи передачі даних;
уміти:
перевіряти організаційно-адміністративні заходи з питань технічного захисту інформації,
перевіряти реалізацію засобів захисту від несанкціонованого доступу;
перевіряти виконання умов експлуатації та робіт з модернізації автоматизованих систем та окремих компонентів, фіксувати процес порушення умов експлуатації;
налаштовувати та перевіряти налаштування параметрів безпеки операційних систем, комплексу засобів захисту, антивірусного програмного забезпечення;
перевіряти історію підключень знімних носіїв, факти використання програмного забезпечення;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із організацією експлуатації та перевіркою налаштувань політики безпеки атестованих систем захисту інформації та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
стаж роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра;
2) військовослужбовці інженерно-технічного складу повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з технічного захисту інформації;
порядок перевірки виконання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів з питань технічного захисту інформації;
принципи побудови комп’ютерних мереж, основи операційних систем та маршрутизації, протоколи передачі даних;
уміти:
перевіряти організаційно-адміністративні заходи з питань технічного захисту інформації,
перевіряти реалізацію засобів захисту від несанкціонованого доступу;
перевіряти виконання умов експлуатації та робіт з модернізації автоматизованих систем та окремих компонентів, фіксувати процес порушення умов експлуатації;
налаштовувати та перевіряти налаштування параметрів безпеки операційних систем, комплексу засобів захисту, антивірусного програмного забезпечення;
перевіряти історію підключень знімних носіїв, факти використання програмного забезпечення;
здійснювати пошук інформації (документи, файли) в автоматизованих системах;
проводити перегляд та аналіз журналів реєстрації подій;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із організацією експлуатації та перевіркою налаштувань політики безпеки атестованих систем захисту інформації та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
досвід у виконанні функціональних обов’язків на заняттях з групової підготовки підрозділу Держспецзв’язку;
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра.
4. За спеціальністю "Експлуатація технічних засобів з проведення комплексного технічного контролю у сфері протидії технічним розвідкам":
1) військовослужбовці керівного складу або ті, що навчають особовий склад, повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з протидії технічним розвідкам;
норми та методики контролю ефективності протидії засобам фотографічної, оптико-електронної, радіолокаційної, радіо- та радіотехнічної розвідок;
тактико-технічні характеристики та методологію використання спеціального обладнання для проведення комплексного технічного контролю на об’єктах протидії;
призначення та основні демаскуючі ознаки об’єктів протидії;
умови застосування БпЛА, основи організації польотів, тактико-технічні характеристики БпЛА;
заходи з безпеки при використанні спеціального обладнання;
уміти:
проводити калібрування та контроль працездатності спеціального обладнання та БпЛА;
організовувати та проводити технічне обслуговування спеціального обладнання та БпЛА;
проводити контроль за виконанням норм та вимог щодо ефективності протидії засобам технічних розвідок;
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із застосуванням за призначенням спеціального обладнання, БпЛА та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра;
2) військовослужбовці інженерно-технічного складу повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з протидії технічним розвідкам;
норми та методики контролю ефективності протидії засобам фотографічної, оптико-електронної, радіолокаційної, радіо- та радіотехнічної розвідок;
тактико-технічні характеристики та методологію використання спеціального обладнання для проведення комплексного технічного контролю на об’єктах протидії;
призначення та основні демаскуючі ознаки об’єктів протидії;
умови застосування БпЛА, основи організації польотів, тактико-технічні характеристики БпЛА;
заходи з безпеки при використанні спеціального обладнання;
уміти:
проводити калібрування та контроль працездатності спеціального обладнання та БпЛА;
організовувати та проводити технічне обслуговування спеціального обладнання та БпЛА;
проводити контроль за виконанням норм та вимог щодо ефективності протидії засобам технічних розвідок;
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із застосуванням за призначенням спеціального обладнання, БпЛА та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - з для кваліфікації майстра.
5. За спеціальністю "Експлуатація спеціальних програмно-апаратних комплексів у сфері протидії технічним розвідкам":
1) військовослужбовці керівного складу або ті, що навчають особовий склад, повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з протидії технічним розвідкам;
норми та методики контролю ефективності протидії засобам радіорозвідки, радіотехнічної, радіолокаційної, космічної, фотографічної, лазерної, телевізійної, теплопеленгаційної, тепловізійної розвідок;
порядок роботи та основні модулі роботи СПЗ;
основні документи, а саме інструкції користувачів та методології застосування СПЗ;
уміти:
проводити та оформлювати розрахунки;
інсталювати СПЗ;
розгортати та оновлювати бази даних;
будувати маршрут спостережного польоту;
налаштовувати побудований маршрут спостережного польоту на GPS;
виконувати нормативи зі своєї спеціальності з оцінкою не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
мати:
загальну оцінку зі спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) не нижче "добре" для кваліфікації другого класу та "відмінно" для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра;
виконаними всі завдання (вправи), пов’язані із застосуванням за призначенням СПЗ та передбачені відповідними планами щодо організації спеціальної підготовки (індивідуальної підготовки) зі своєї спеціальності (посади) на навчальний рік, з них для кваліфікації другого класу - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "добре", для кваліфікації першого класу і кваліфікації майстра - не менше ніж 50% з оцінкою не нижче "відмінно";
стаж практичної роботи на посаді за спеціальністю: 1 рік - для кваліфікації другого класу, 3 роки - для кваліфікації першого класу, 5 років - для кваліфікації майстра;
2) військовослужбовці інженерно-технічного складу повинні:
знати:
нормативно-правові акти та документи з протидії технічним розвідкам;
норми та методику контролю ефективності протидії засобам радіоелектронної розвідки;
порядок роботи та будову СПЗ, функціональну схему, методи застосування основних функцій СПЗ;
................Перейти до повного тексту