1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.08.2023 № 449
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 вересня 2023 р.
за № 1718/40774
Про затвердження Порядку ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України
Відповідно до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, ратифікованої Законом України від 06 березня 2008 року № 132-VI, статті 16 Закону України "Про міжнародні договори України", статті 16 Закону України "Про культуру", в межах повноважень, визначених Положенням про Міністерство культури та інформаційної політики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2019 року № 885, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства культури України від 11 грудня 2017 року № 1319 "Про затвердження Порядку ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09 січня 2018 року за № 20/31472.
3. Департаменту культурної спадщини в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Лещука Ю.В.

Т.в.о. Міністра

Р. Карандєєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства культури
та інформаційної
політики України
25 серпня 2023 року № 449
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 вересня 2023 р.
за № 1718/40774
ПОРЯДОК
ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм створення та ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України - державної інформаційної системи, що забезпечує ідентифікацію, збирання, накопичення, обробку, захист, облік та доступ до інформації про наявні на території України елементи нематеріальної культурної спадщини з метою їх охорони (далі - Національний перелік).
Національний перелік складається із п’яти інвентарів:
інвентар нематеріальної культурної спадщини;
інвентар нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони;
інвентар належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини;
інвентар, що представляє культуру корінних народів України;
інвентар елементів, що були відроджені у зв’язку з перерваною традицією.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
громади/спільноти - об’єднання носіїв-практиків та споживачів елементу НКС (незалежно від статі, віку, походження, соціального, економічного статусу), зацікавлених організацій, які відіграють центральну роль у розповсюдженні та передачі живої спадщини. Громада/спільнота не має чітких кордонів (географічних, етнічних), не є однорідною, може складатися з різних груп, організацій та об’єднувати як носіїв-практиків елементу НКС, так і державні, недержавні, громадські організації;
елемент нематеріальної культурної спадщини (далі - елемент НКС) - окремий прояв НКС, що може бути традицією, культурною практикою, подією, знаннями чи навичками, або поєднанням кількох цих аспектів;
інклюзивна основа - залучення та інтеграція в діяльність з охорони нематеріальної культурної спадщини громад/спільнот, носіїв-практиків елементу НКС, а також тих, хто перебуває в несприятливих умовах, постраждав від дискримінації, надзвичайних обставин, наслідків війни та має обмежені можливості, зокрема фізіологічні;
носій-практик елементу НКС - окремі особи, які практикують, відтворюють та передають НКС, мають почуття ідентичності на основі спільної НКС, об’єднані спільними навичками, досвідом та спеціальними знаннями, цінують та визнають свою НКС;
облікова картка елементу НКС - документ, що містить відомості про елемент НКС, визначає заходи з його охорони та оновлюється відповідно до потреби;
охорона елементу НКС - здійснення різного роду заходів, спрямованих на забезпечення функціонування, тривалості та передачі елементу НКС від покоління до покоління з метою подальшого практикування та передачі громадою/спільнотою своєї НКС у визначений нею спосіб;
термін нематеріальна культурна спадщина (далі - НКС) вживається у значенні, наведеному у статті 2 Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, прийнятої 17 жовтня 2003 року у м. Парижі, ратифікованої Законом України від 06 березня 2008 року № 132-VI "Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини" (далі - Конвенція) та пункту 16 частини першої статті 1 Закону України "Про культуру".
3. Галузь НКС, представлена елементом НКС, визначається відповідно до частини другої статті 2 Конвенції та виражається в:
усних традиціях та формах вираження, зокрема в мові як носії нематеріальної культурної спадщини;
виконавському мистецтві;
звичаях, обрядах, святкуваннях;
знаннях та практиці, що стосуються природи та всесвіту;
традиційних ремеслах,
а також:
традиційній кухні;
народних іграх;
фестивалях;
народній медицині (ті елементи НКС, що не шкодять здоров’ю та життю людини);
народних промислах;
традиційній музиці;
культурних просторах.
4. Національний перелік формується на підставі наказу МКІП.
5. Подання до інвентарю нематеріальної культурної спадщини має відповідати таким критеріям:
представляти принаймні одну галузь НКС, визначену пунктом 3 цього розділу;
бути підготовленим на широкій інклюзивній основі;
демонструвати роль і значення елементу НКС у соціальному та культурному житті громади/спільноти;
містити заходи з охорони елементу НКС на 1 та 5 років.
До інвентарю нематеріальної культурної спадщини включаються виключно ті елементи НКС, що передаються від покоління до покоління, постійно відтворюються громадами/спільнотами, носіями-практиками елементу НКС під впливом їх оточення та на дату подачі функціонують на практиці.
6. Подання до інвентарю елементів, що потребують термінової охорони має відповідати таким критеріям:
представляти принаймні одну галузь НКС, визначену пунктом 3 цього розділу;
представляти елемент НКС, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється громадою/спільнотою, носіями-практиками елементу НКС під впливом їх оточення, функціонує на практиці та важливий для спільноти, однак перебуває під загрозою зникнення та потребує термінової охорони у зв’язку із виникненням обставин, які вимагають негайної реакції;
бути підготовленим на широкій інклюзивній основі;
демонструвати роль і значення елементу НКС у соціальному та культурному житті громади/спільноти;
містити детальний план охорони елементу НКС, розроблений за участі громад/спільнот, носіїв-практиків елементу НКС.
7. Подання до інвентарю належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини має містити комплекс заходів з охорони НКС, який сприяє передачі від покоління до покоління, постійному відтворенню громадами/спільнотами під впливом їх оточення, а також підвищує обізнаність про НКС, сприяє повазі до НКС та її видимості.
8. Подання до інвентарю, що представляє культуру корінних народів України включає НКС корінних народів України та має відповідати таким критеріям:
представляти принаймні одну галузь НКС, визначену пунктом 3 цього розділу;
бути підготовленим на широкій інклюзивній основі;
демонструвати роль і значення елементу НКС у соціальному та культурному житті громади/спільноти;
містити заходи з охорони елементу НКС на 1 та 5 років.
До інвентарю, що представляє культуру корінних народів України включаються виключно ті елементи НКС, що передаються від покоління до покоління, постійно відтворюються громадами/спільнотами під впливом їх оточення та на дату подачі функціонують на практиці.
9. Подання до інвентарю елементів, що були відроджені у зв’язку з перерваною традицією має відповідати таким критеріям:
містити опис елементу НКС;
демонструвати роль і значення у соціальному та культурному житті громади/спільноти;
бути підготовленим на широкій інклюзивній основі;
містити план розвитку, який сприяє передачі від покоління до покоління, постійному відтворенню громадами/спільнотами під впливом їх оточення на 5 років.
10. Переміщення елементу НКС, включеного до Національного переліку, до іншого інвентарю відбувається за ініціативи громади/спільноти на підставі подання, яке має бути підготовленим на широкій інклюзивній основі, представляти принаймні одну галузь НКС, визначену пунктом 3 цього розділу, демонструвати роль і значення елементу НКС у соціальному та культурному житті громади/спільноти.
Подання щодо переміщення елементу НКС до іншого інвентарю здійснюється відповідно до критеріїв, визначених пунктами 5-10 цього розділу, та на підставі таких документів:
обґрунтування переміщення елементу НКС до іншого інвентарю;
облікова картка інвентарю до якого пропонується перемістити елемент НКС;
опис заходів з охорони елементу НКС на 1 та 5 років.
11. Громади/спільноти можуть ініціювати розширення географічного розташування елементу НКС, включеного до Національного переліку.
Громада/спільнота звертається до МКІП з поданням та переліком документів, визначених пунктом 2 розділу II цього Порядку.
МКІП після отримання подання щодо розширення географічного розташування елементу НКС ініціює проведення засідання Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України (далі - Експертна рада), яка діє відповідно до Положення про Експертну раду з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України, затвердженого наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 14 липня 2021 року № 519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2021 року за № 1184/36806.
На засідання Експертної ради запрошується громада/спільнота, елемент НКС якої включено до Національного переліку.
У разі згоди громади/спільноти щодо розширення географічного розташування елементу НКС, Експертною радою надаються рекомендації щодо розширення/нерозширення географічного розташування елементу НКС.
У разі надання Експертною радою рекомендацій щодо розширення географічного розташування елементу НКС, МКІП приймає відповідний наказ.
У разі незгоди громади, елемент НКС якої включено до Національного переліку, щодо розширення елементу НКС таке подання розглядається на загальних підставах, визначених цим Порядком.
12. До Національного переліку не можуть бути включені елементи НКС, які:
можуть спричиняти шкоду життю і здоров’ю людини;
спрямовані на розпалювання міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
є об’єктами авторського права;
є дискримінаційними, принижують гідність та порушують права людини;
створюють суспільну небезпеку та загрожують життю нації;
мають торгову марку.
13. До Національного переліку включаються такі відомості:
назва елементу НКС;
назва інвентарю;
охоронний номер;
галузь НКС, представлена елементом НКС;
географічне розташування елементу НКС;
дата і номер рішення про включення елементу НКС до Національного переліку, виключення елементу НКС з Національного переліку, переміщення елементу НКС до іншого інвентарю, розширення географічного розташування елементу НКС.
14. Ведення Національного переліку здійснюється МКІП.
Національний перелік ведеться у паперовій та електронній формах та затверджується наказом МКІП.

................
Перейти до повного тексту