1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
04.09.2012 № 1179
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 вересня 2012 р.
за № 1644/21956
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 161 від 12.02.2013 )
Про затвердження Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та з метою узгодження нормативно-правових актів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 березня 2009 року № 285 "Про затвердження Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 травня 2009 року за № 466/16482.
3. Департаменту контрольно-правової роботи (О. Мисюра) забезпечити:
подання цього рішення на здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Відділу зовнішніх та внутрішніх комунікацій (Ю. Жулій) забезпечити опублікування цього рішення відповідно до вимог законодавства.
5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Є. Воропаєва.
Голова Комісії Д. Тевелєв
В.о. Голови Державної служби України
з питань регуляторної політики
та розвитку підприємництва

О.Ю. Потімков
Протокол засідання Комісії
від 04.09.2012 р. № 39
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
04.09.2012 № 1179
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 вересня 2012 р.
за № 1644/21956
ПОРЯДОК
контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери
I. Загальні положення
1. Цей Порядок установлює єдиний механізм здійснення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Орган контролю) контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку (далі - ліцензіати) вимог законодавства про цінні папери шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Місцем проведення перевірки є приміщення ліцензіата за його місцезнаходженням та/або приміщення Органу контролю.
2. Ліцензіатами є юридичні особи, які отримали ліцензію(ї) на здійснення певного(их) виду(ів) професійної діяльності на фондовому ринку: діяльності з торгівлі цінними паперами, депозитарної діяльності, діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку, діяльності з управління активами інституційних інвесторів.
II. Організація та підготовка до проведення перевірок
1. Підставою для проведення Органом контролю планової перевірки ліцензіата на дотримання вимог законодавства про цінні папери є включення ліцензіата до плану-графіка проведення перевірок учасників фондового ринку на відповідний квартал. План-графік затверджується наказом Голови Органу контролю або особою, яка виконує його обов'язки.
Планові перевірки дотримання ліцензіатом вимог законодавства про цінні папери проводяться Органом контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Планова перевірка передбачає заплановану Органом контролю перевірку відповідності вимогам законодавства про цінні папери діяльності ліцензіата протягом періоду, який підлягає перевірці. Планова перевірка проводиться за весь або певний період його діяльності.
Планова перевірка охоплює весь перелік питань за видом професійної діяльності ліцензіата на фондовому ринку, якщо у плані-графіку не зазначене інше.
Про проведення планової перевірки ліцензіат повинен бути попередньо письмово повідомлений Органом контролю не менш ніж за десять календарних днів до початку її проведення.
2. Позапланова перевірка передбачає незаплановану Органом контролю перевірку відповідності вимогам законодавства про цінні папери діяльності ліцензіата протягом періоду, який підлягає перевірці, за окремими питаннями.
Позапланові перевірки можуть проводитися Органом контролю за наявності хоча б однієї з таких підстав:
письмова скарга на порушення ліцензіатом вимог законодавства про цінні папери;
на вимогу правоохоронних органів та інших державних органів у межах повноважень, визначених законодавством;
подання ліцензіатом до Органу контролю заяви про анулювання ліцензії за окремими видами професійної діяльності на фондовому ринку;
за ініціативою Органу контролю у разі безпосереднього виявлення порушення ліцензіатом вимог законодавства про цінні папери під час його поточної діяльності;
виявлення Органом контролю нових документів (обставин), що не були відомі під час проведення планової перевірки та які можуть вплинути на висновки за результатами планової перевірки.
3. Планові та позапланові перевірки проводяться в робочий час ліцензіата, що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
За письмовим погодженням керівника ліцензіата або посадової особи, яка виконує його обов'язки, перевірка може проводитись у неробочі дні або в позаробочий час ліцензіата.
3.1. Для проведення перевірки Органом контролю утворюється робоча група та призначається її керівник. Керівнику робочої групи видається доручення на проведення (планової/позапланової) перевірки (далі - доручення) в двох примірниках (додаток 1).
Доручення видається такими уповноваженими особами Органу контролю:
Головою Органу контролю чи особою, яка виконує його обов'язки, - у разі створення робочої групи, до складу якої входять працівники центрального апарату Органу контролю, або у разі створення робочої групи, до складу якої одночасно входять працівники центрального апарату Органу контролю і територіального(их) органу(ів) Органу контролю або працівники різних територіальних органів Органу контролю; начальником територіального органу Органу контролю чи особою, яка виконує його обов'язки, - у разі створення робочої групи, до складу якої входять працівники відповідного територіального органу Органу контролю.
3.2. Мінімальний склад робочої групи Органу контролю має становити дві особи.
3.3. Особа не може бути включена до складу робочої групи у разі наявності конфлікту інтересів.
Особа, яку включають до складу робочої групи, повинна письмово повідомити уповноважену особу Органу контролю, яка видає доручення, про наявність конфлікту інтересів.
3.4. У разі якщо до складу робочої групи включено особу, яка згідно з підпунктом 3.3 цього пункту не може бути включена до складу робочої групи, така особа має бути виключена зі складу робочої групи із дотриманням вимоги, передбаченої підпунктом 3.2 цього пункту.
4. Облік виданих письмових доручень ведеться Органом контролю за місцем їх видачі та реєструється в Журналі обліку доручень на проведення перевірок (додаток 2).
5. Доручення видається на строк, який забезпечує своєчасне та в повному обсязі проведення перевірок, але не більше ніж на 30 робочих днів.
У виняткових випадках у зв'язку з особливістю діяльності ліцензіата, що перевіряється, та значними обсягами робіт строк перевірки може бути продовжений особою, яка надала доручення, за обґрунтованим письмовим зверненням керівника робочої групи, але не більше ніж на 10 робочих днів.
Перевірка вважається розпочатою з дати отримання другого примірника доручення керівником ліцензіата (особою, яка виконує його обов'язки). Про отримання другого примірника доручення керівник ліцензіата (особа, яка виконує його обов'язки) власноруч робить відмітку на першому примірнику доручення.
III. Права та обов'язки робочої групи
1. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки на підставі доручення на проведення перевірки мають право:
безперешкодно входити до приміщень ліцензіата за службовим посвідченням і мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок;
вилучати на строк до трьох робочих днів документи, які підтверджують факти порушення вимог законодавства про цінні папери;
вимагати в межах своєї компетенції у посадових осіб ліцензіата надання письмових пояснень;
у разі виявлення порушень вимог законодавства про цінні папери виносити постанови про порушення справи про правопорушення на фондовому ринку, складати акти (протоколи) про правопорушення на фондовому ринку;
у разі якщо є дані, які свідчать про наявність реальної загрози життю, здоров'ю або майну робочої групи, звертатися до правоохоронних органів для вжиття спеціальних заходів забезпечення безпеки;
у разі недопущення до проведення перевірки, застосування щодо робочої групи насильства звернутися до органів внутрішніх справ для вжиття заходів відповідно до законодавства;
узгоджувати із ліцензіатом організаційні питання щодо проведення перевірки.
2. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки зобов'язані:
вручити керівнику ліцензіата чи особі, яка виконує його обов'язки, у приміщенні ліцензіата за його місцезнаходженням або у приміщенні Органу контролю другий примірник доручення;
повідомити керівника ліцензіата (особу, яка виконує його обов'язки) про права, обов'язки та повноваження робочої групи, про причину перевірки, про права, обов'язки та відповідальність ліцензіата;
установити перелік документів, необхідних для проведення перевірки, та терміни їх надання;
скласти Акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки (додаток 3) у разі:
недопущення робочої групи до приміщень ліцензіата;
відмови керівника ліцензіата чи особи, яка виконує його обов'язки, поставити на першому примірнику доручення підпис та/або зазначити прізвище, ініціали, посаду, дату отримання другого примірника доручення;
відмови керівника ліцензіата (особи, яка виконує його обов'язки) повернути перший примірник доручення;
відмови (ухилення) керівника ліцензіата (особи, яка виконує його обов'язки) отримати другий примірник доручення;
відмови (ухилення) керівника ліцензіата (особи, яка виконує його обов'язки) у наданні ліцензіатом документів, необхідних для проведення перевірки;
у разі відсутності ліцензіата (відокремленого підрозділу ліцензіата) за місцезнаходженням скласти Акт про відсутність ліцензіата (відокремленого підрозділу ліцензіата) за місцезнаходженням (додаток 4).
3. У разі відмови керівника ліцензіата (особи, яка виконує його обов'язки) на усний запит надати документи чи належним чином засвідчені копії документів (витяги з документів) керівник контрольної групи вручає керівнику ліцензіата (особі, яка виконує його обов'язки) Запит про надання документів, необхідних для проведення перевірки (додаток 5), із зазначенням часу та дати надання необхідних документів.
4. Керівник та члени робочої групи під час проведення перевірки несуть відповідальність згідно із законом.
IV. Права та обов'язки ліцензіата, його посадових осіб
1. Ліцензіат та його посадові особи під час проведення перевірки мають право отримувати від робочої групи інформацію про:

................
Перейти до повного тексту