1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
19.07.2012 № 996
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 вересня 2012 р.
за № 1628/21940
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1293 від 30.12.2021 )
Про затвердження Положення про особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 577 від 29.04.2014 )
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статей 15-1 та 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку.
( Пункт 1 в редакції Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 577 від 29.04.2014 )
2. Департаменту контрольно-правової роботи (О. Мисюра) забезпечити:
подання цього рішення на здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу зовнішніх та внутрішніх комунікацій (Ю. Жулій) забезпечити опублікування цього рішення відповідно до вимог законодавства.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Професійним учасникам ринку цінних паперів привести свою діяльність у відповідність з вимогами Положення про особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) в професійних учасниках фондового ринку, затвердженого цим рішенням, протягом трьох місяців після набрання чинності цим рішенням.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії Є. Воропаєва.

Голова Комісії

Д. Тевелєв

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби
фінансового моніторингу України

Голова Державної служби України
з питань регуляторної політики
та розвитку підприємництва




С.Г. Гуржій



М.Ю. Бродський
Протокол засідання Комісії
від 19 липня 2012 р. № 33
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
19.07.2012 № 996
(у редакції рішення
Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
29.04.2014 № 577
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 вересня 2012 р.
за № 1628/21940
ПОЛОЖЕННЯ
про особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму".
Це Положення встановлює особливості організації та проведення внутрішнього аудиту (контролю) у фінансових установах, що здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку.
Це Положення поширюється на професійних учасників фондового ринку (крім банків) та Центральний депозитарій цінних паперів (далі - професійні учасники).
2. У цьому Положенні терміни вживаються у таких значеннях:
адекватність системи внутрішнього контролю - відповідність системи контролю специфічним конкретним умовам та індивідуальному принципу з урахуванням планів і посад окремих керівників та їх особистих якостей, що необхідні для підвищення результативності й ефективності дій;
активи професійного учасника - накопичені протягом діяльності товариства ресурси, які в майбутньому приносять економічну вигоду і сприяють отриманню прибутку;
висновок - документ, який складається за наслідками проведення перевірки діяльності професійного учасника службою внутрішнього аудиту (контролю);
звіт - документ, який складається за наслідками проведеної роботи за рік і містить інформацію про підсумки діяльності служби внутрішнього аудиту (контролю).
Термін "посадова особа професійного учасника фондового ринку" вживається у значенні, визначеному Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок".
II. Організаційна структура та вимоги до служби внутрішнього аудиту (контролю)
1. Служба внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника створюється вищим органом управління або наглядовою радою шляхом утворення у складі професійного учасника структурного підрозділу або визначення окремої посадової особи для проведення внутрішнього аудиту (контролю).
Служба внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника підпорядковується наглядовій раді, а у разі, якщо законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової ради, - вищому органу управління професійного учасника, та звітує перед ними.
Структурний підрозділ служби внутрішнього аудиту (контролю) організаційно не залежить від інших підрозділів професійного учасника.
2. Діяльність служби внутрішнього аудиту (контролю) здійснюється на підставі положення про службу внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника, яке розробляється професійним учасником.
3. Положення про службу внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника затверджується рішенням наглядової ради, а у разі, якщо законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової ради, - вищим органом управління професійного учасника.
Положення про службу внутрішнього аудиту (контролю) має містити, зокрема:
цілі та принципи діяльності служби внутрішнього аудиту (контролю);
статус, основні завдання служби внутрішнього аудиту (контролю);
права та обов’язки служби внутрішнього аудиту (контролю);
порядок проведення перевірок діяльності професійного учасника та оформлення результатів перевірки;
координацію діяльності служби внутрішнього аудиту (контролю) з іншими напрямами діяльності професійного учасника.
4. Посадова особа служби внутрішнього аудиту (контролю) (крім Центрального депозитарію цінних паперів) визначається з числа посадових осіб професійного учасника фондового ринку.
Структурний підрозділ служби внутрішнього аудиту (контролю) утворюється у кількості не менше двох працівників професійного учасника, із складу яких призначається керівник.
5. Працівником структурного підрозділу, посадовою особою служби внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника не може бути призначена особа, яка:
має судимість за корисливі злочини і за злочини у сфері господарської діяльності, не зняту або не погашену в установленому законом порядку;
за вироком суду, який набрав законної сили, позбавлена права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю;
виконує обов’язки працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу;
є головою виконавчого органу;
є головним бухгалтером.
У разі звільнення або на час відсутності керівника структурного підрозділу або посадової особи служби внутрішнього аудиту (контролю) професійний учасник повинен призначити особу, яка тимчасово виконує обов’язки керівника структурного підрозділу або посадової особи служби внутрішнього аудиту (контролю). На таку особу поширюються обмеження, встановлені цим пунктом. Така особа може призначатися на строк не більше ніж чотири місяці безперервно.
6. Служба внутрішнього аудиту (контролю) професійного учасника звітує перед наглядовою радою, а у разі, якщо законодавством не вимагається обов’язкове утворення наглядової ради, - перед вищим органом управління професійного учасника, не рідше ніж один раз на рік.

................
Перейти до повного тексту