1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.09.2024 № 613
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 жовтня 2024 року
за № 1620/42965
Про затвердження Порядку атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву)
Відповідно до пункту 54 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, пункту 21 Порядку проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2012 року № 48, та з метою удосконалення роботи щодо атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву), що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 27 березня 2018 року № 130 "Про затвердження Порядку атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу та Зразка військового квитка офіцера запасу", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2018 року за № 507/31959.
3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України

Рустем УМЄРОВ

ПОГОДЖЕНО:

Начальник Управління державної охорони України

Голова Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
майор

Т.в.о. Міністра освіти і науки України

Т.в.о. Міністра внутрішніх справ України

Заступник Голови Служби безпеки України

Голова Служби зовнішньої розвідки України



Олексій МОРОЗОВ



Юрій МИРОНЕНКО

Дмитро ЗАВГОРОДНІЙ

Олексій СЕРГЄЄВ

Сергій НАУМЮК

Олег ІВАЩЕНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
09 вересня 2024 року № 613
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
28 жовтня 2024 року
за № 1620/42965
ПОРЯДОК
атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву)
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру організації та проведення атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву).
2. У цьому Порядку наведені терміни, які вживаються в такому значенні:
офіцер запасу (резерву) - військовозобов’язаний, який має офіцерське звання, перебуває на військовому обліку в районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, призначений для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також особи офіцерського складу, які зараховані до військового оперативного резерву;
резерву - офіцери запасу, які зараховані до військового оперативного резерву, але не укладали контракт про проходження громадянами України служби у військовому резерві;
атестування громадян України до присвоєння військових звань офіцерського складу запасу (резерву) - комплекс заходів, який здійснюється районними (об’єднаними районними), міськими (районними у містах, об’єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - районні ТЦК та СП), вищими військовими навчальними закладами або військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти (далі - ВВНЗ або ВНП ЗВО) та спрямований на всебічне вивчення й оцінювання рівня військової підготовки, ділових, моральних, психологічних якостей осіб, кандидатури яких подаються до присвоєння первинних і чергових військових звань, підготовку для цього необхідних атестаційних матеріалів та прийняття відповідного рішення;
атестаційні матеріали - комплект документів, які опрацьовуються у районних ТЦК та СП та ВВНЗ або ВНП ЗВО та подаються для видання відповідного наказу;
атестаційний лист - це основний документ, що відображає відповідність громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву) (додаток 1);
план атестування - документ, який розробляється у Генеральному штабі Збройних Сил України та визначає кількісні показники та строки подання атестаційних матеріалів до органу військового управління, керівнику якого надано право присвоювати відповідні військові звання. Форма, порядок та строки відпрацювання плану атестування визначаються табелями термінових донесень Генерального штабу Збройних Сил України.
3. Завданнями атестування громадян України до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву) є:
комплектування вакантних посад офіцерського складу у Збройних Силах України та інших військових формуваннях в мирний час та особливий період;
накопичення військово-навченого людського ресурсу офіцерського складу в запасі (резерві) Збройних Сил України;
покращення якісного стану ресурсів офіцерів запасу (резерву), які призначені для доукомплектування військових частин до штатів воєнного часу.
4. Потреба в атестуванні громадян України до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) для накопичення військово-навченого людського ресурсу офіцерського складу в запасі (резерві) Збройних Сил України визначається Генеральним штабом Збройних Сил України.
5. Військові звання офіцерського складу запасу (резерву) присвоюються відповідно до вимог, визначених у пунктах 51, 74 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153.
II. Організація роботи районних ТЦК та СП щодо атестування громадян України до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву)
1. Атестаційні листи та інші атестаційні матеріали щодо присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) оформлюються районними ТЦК та СП.
2. Районними ТЦК та СП проводиться оформлення атестаційних листів та інших атестаційних матеріалів на:
військовозобов’язаних (резервістів), які пройшли військову службу і мають вищу освіту не нижче ступеня бакалавра за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, за результатами атестування осіб до офіцерського складу, які перебувають у запасі (резерві), з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності;
військовозобов’язаних (резервістів), які не проходили військову службу, і жінкам, якщо вони мають вищу освіту ступеня магістра або прирівняний до нього освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста (повна вища освіта) за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю, за результатами атестування осіб до офіцерського складу, які перебувають у запасі (резерві), з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності, відповідно до Переліку військово-облікових спеціальностей, за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 01 серпня 2023 року № 444, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 вересня 2023 року за № 1563/40619 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 26 березня 2024 року № 198).
3. Перед оформленням атестаційних листів та інших атестаційних матеріалів районні ТЦК та СП організовують медичний огляд кандидатів, проводять всебічне вивчення їх професійних, ділових та моральних якостей.
4. За результатами такого вивчення районними ТЦК та СП здійснюється подання атестаційних матеріалів у такі строки:
у десятиденний строк з дня надходження відповідного рішення щодо подальшого прийняття їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу до Збройних Сил України;
у строк, що визначається планом атестування військовозобов’язаних і жінок, які не перебувають на військовому обліку, до присвоєння військових звань офіцерського складу запасу (резерву).
5. На кожного кандидата оформлюється алфавітна картка та два примірники послужної картки, один з яких - для картотеки Кадрового центру Збройних Сил України.
6. Крім документів, зазначених у пункті 5 цього розділу, районні ТЦК та СП подають за підпорядкованістю до Генерального штабу Збройних Сил України:
атестаційний лист;
один примірник послужної картки;
довідка військово-лікарської комісії;
засвідчені районним керівником ТЦК та СП копії:
паспорта громадянина України;
документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
документів про освіту;
військово-облікового документа.
7. Послужні та алфавітні картки до повернення атестаційного листа, атестаційних матеріалів зберігаються окремо.
8. Про направлення атестаційного листа та інших атестаційних матеріалів ставиться відмітка районного ТЦК та СП у книзі обліку громадян України, кандидатури яких подано до присвоєння первинного і чергових військових звань офіцерського складу запасу (резерву) (додаток 2) (далі - Книга обліку громадян).
9. У послужних та алфавітних картках кандидатів у графі "Присвоєння військових звань" районними ТЦК та СП ставиться відмітка про те, коли та за яким номером відправлено атестаційні листи та інші атестаційні матеріали, і зазначається порядковий номер запису в Книзі обліку громадян.
10. З дня отримання атестаційних листів з відміткою про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву), витягу з наказу (по особовому складу) та атестаційних матеріалів районні ТЦК та СП в тижневий строк здійснюють такі заходи:
формують особову справу офіцера запасу (резерву);
долучають атестаційні листи та витяг з наказу (по особовому складу) до цих особових справ;
ставлять відмітки про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) у військово-облікових документах та в Книзі обліку громадян;
повідомляють офіцерів запасу (резерву) про внесення змін у військово-облікових документах;
оформлюють взяття на військовий облік офіцерського складу запасу (резерву).
З дня отримання атестаційних листів та інших атестаційних матеріалів з відміткою про відмову в присвоєнні первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) районні ТЦК та СП в тижневий строк здійснюють такі заходи:
ставлять відмітку про причини відмови в присвоєнні первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) в Книзі обліку громадян;
скасовують у військово-облікових документах відмітки про направлення атестаційних матеріалів;
ставлять в алфавітних картках відмітки про причини відмови в присвоєнні первинного військового звання офіцерського складу запасу (резерву) та розміщують їх у загальній архівній картотеці алфавітних карток.
11. На громадян України, які зняті з військового обліку, атестаційні листи та інші атестаційні матеріали в тижневий строк з дня їх отримання надсилаються до районних ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов’язаних на військовому обліку.
III. Організація роботи ВВНЗ або ВНП ЗВО щодо атестування громадян України, які пройшли військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу
1. ВВНЗ або ВНП ЗВО здійснюють оформлення атестаційних листів та інших атестаційних матеріалів на громадян України, які здобули вищу освіту за ступенем вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу (далі - військова підготовка) та склали встановлені іспити.
2. Керівники ВВНЗ або ВНП ЗВО організовують роботу щодо опрацювання відповідних проєктів наказів, атестаційних матеріалів у два етапи відповідно до графіка подання на розгляд Міністру оборони України проєктів наказів про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу.
3. Для включення громадян України, які завершили навчання за програмою підготовки офіцерів запасу до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу опрацьовуються атестаційні матеріали, зазначені у пунктах 4, 8 та 9 цього розділу.
4. На першому етапі (до отримання громадянами України дипломів про вищу освіту за ступенем вищої освіти не нижче бакалавра) подається проєкт наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу і такі атестаційні матеріали:
копії паспорта громадянина України;
копія документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
витяг із наказу начальника вищого військового навчального закладу (керівника закладу вищої освіти) про зарахування громадян України для проходження військової підготовки;
довідка військово-лікарської комісії;
довідка про зарахування громадян України для проходження військової підготовки (додаток 3).
5. Документи зазначені у пункті 4 цього розділу направляються засобами фельд’єгерського зв’язку. У разі відсутності у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти засобів фельд’єгерського зв’язку документи направляються засобами фельд’єгерського зв’язку через районні ТЦК та СП за місцем дислокації навчального закладу до:
Міністерства оборони України - ВВНЗ або ВНП ЗВО, які їм підпорядковані;
Генерального штабу Збройних Сил України - ВВНЗ або ВНП ЗВО, які їм підпорядковані, для погодження.
6. У разі зміни громадянином України прізвища, імені чи по батькові (за наявності) додатково до атестаційних матеріалів додаються копії документів, що підтверджують таку зміну.
7. Крім цього, ВВНЗ або ВНП ЗВО на першому етапі складають особові справи на громадян України, які включені до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу.
8. На другому етапі ВВНЗ або ВНП ЗВО проводять уточнення проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу на підставі результатів:
проходження навчальних зборів;
складання встановлених іспитів;
складання Військової присяги на вірність Українському народові.
9. Після завершення навчання за програмою підготовки офіцерів запасу ВВНЗ або ВНП ЗВО подають:
два примірники послужних карток;
уточнений проєкт наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу;
завірені начальником (керівником) ВВНЗ або ВНП ЗВО копії дипломів про вищу освіту за ступенем вищої освіти не нижче бакалавра, а за їх відсутності - копію документа із закладу вищої освіти про завершення громадянами України навчання за освітньою програмою підготовки здобувачів вищої освіти на відповідному рівні;
довідки військово-лікарських комісій на осіб, які включені до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу;
копії протоколів засідання екзаменаційної комісії про складання випускних екзаменів громадянами України, які пройшли курс військової підготовки;
копії списків громадян, які склали Військову присягу на вірність Українському народові;
довідку про завершення громадянами України військової підготовки (додаток 4);
довідку до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (додаток 5).
10. Документи зазначені у пункті 9 цього розділу направляються засобами фельд’єгерського зв’язку. У разі відсутності у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти засобів фельд’єгерського зв’язку документи направляються засобами фельд’єгерського зв’язку через районні ТЦК та СП за місцем дислокації навчального закладу до:
Міністерства оборони України - ВВНЗ або ВНП ЗВО, які їм підпорядковані;
Генерального штабу Збройних Сил України - ВВНЗ або ВНП ЗВО, які їм підпорядковані, для погодження.
11. ВВНЗ або ВНП ЗВО щодо громадян України призовного віку, які навчалися у закладі вищої освіти за денною або дуальною формою навчання та втратили право на відстрочку від направлення для проходження базової військової служби, у тижневий строк з дня складання ними Військової присяги на вірність Українському народові:
видають довідку про подання до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (додаток 6) для пред’явлення до районних ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку (місцем проживання), яка дійсна протягом шести місяців від дати її видачі;
здійснюють у військово-облікових документах запис такого змісту: "Пройшов повний курс військової підготовки та включений до проєкту наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу, Військову присягу на вірність Українському народові склав ____ __________ 20___ року", який засвідчується підписом начальника (керівника) ВВНЗ або ВНП ЗВО і гербовою печаткою. Запис дійсний протягом шести місяців від дати запису.
12. У тижневий строк з дня складання Військової присяги на вірність Українському народові ВВНЗ або ВНП ЗВО складають список громадян України, що включені до проєкту наказу Міністра оборони України про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (додаток 7), та в цей самий строк надсилають його до районних ТЦК та СП за місцем перебування громадян на військовому обліку.
13. Після отримання витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу, атестаційних листів з відміткою про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу, атестаційних та довідкових матеріалів ВВНЗ або ВНП ЗВО здійснюють такі заходи:
долучають атестаційні листи та інші атестаційні матеріали до особових справ;
ставлять відмітки про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу у військово-облікових документах;
видають довідку про присвоєння первинного військового звання офіцерського складу запасу (додаток 8);
надсилають один примірник послужної картки до Кадрового центру Збройних Сил України.

................
Перейти до повного тексту