- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.10.2021 № 587
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 грудня 2021 р.
за № 1568/37190
Про затвердження Типової програми для постраждалих осіб
1. Затвердити Типову програму для постраждалих осіб, що додається.
2. Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей (Колбаса Р.С.) забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Ревук О.М.
ПОГОДЖЕНО: Керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Урядовий Уповноважений з прав осіб з інвалідністю Генеральний Секретар Громадської спілки "Всеукраїнське громадське об’єднання "Національна Асамблея людей з інвалідністю України" Міністр внутрішніх справ України Голова Національної поліції України Міністр охорони здоров’я України Перший заступник Міністра цифрової трансформації України Голова Національної соціальної сервісної служби України | Н. Федорович Т. Баранцова В. Назаренко Д. Монастирський І. Клименко В. Ляшко О. Вискуб В. Машкін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
соціальної політики України
13 жовтня 2021 року № 587
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 грудня 2021 р.
за № 1568/37190
ТИПОВА ПРОГРАМА
для постраждалих осіб
І. Загальні положення
1. Цією Типовою програмою для постраждалих осіб передбачено комплекс заходів, спрямованих на позбавлення від емоційної залежності, невпевненості у собі та формування у постраждалої від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі особи (далі - постраждала особа) здатності відстоювати власну гідність, захищати свої права у приватних стосунках, у тому числі за допомогою уповноважених органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
3. Мета цієї Типової програми - забезпечення комплексної підтримки та соціально-психологічної реабілітації постраждалих осіб, які потерпають від психологічної, сексуальної, фізичної та/або економічної форм домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
4. Завданнями цієї Типової програми є:
сприяння оволодінню постраждалою особою знаннями про основні норми законодавства у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, а також про види відповідальності за його вчинення;
сприяння засвоєнню постраждалою особою моделі сімейних та родинних відносин на засадах гендерної рівності, недискримінації, взаєморозуміння, взаємоповаги та дотримання прав усіх членів родини;
сприяння розвитку емоційного та когнітивного усвідомлення поведінкових патернів насильницької та ненасильницької поведінки;
формування життєвих навичок постановки цілей, фінансової грамотності та планування безпеки;
( Абзац п'ятий пункту 4 розділу I в редакції Наказу Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
формування готовності до зміни життєвої ситуації та розроблення плану безпеки.
формування навичок стресостійкості та самозарадності.
( Пункт 4 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
5. Організаторами виконання цієї Типової програми, забезпечення її проходження постраждалими особами є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування відповідно до
статті 23 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
6. Постраждалі особи проходять цю Типову програму за власним бажанням. Під час надання допомоги та захисту постраждалим особам враховуються вік, стан здоров’я, стать, релігійні переконання, етнічне походження, майновий стан, мовні або інші ознаки, спеціальні потреби таких осіб, зокрема осіб з інвалідністю, осіб, які зазнають дискримінації. Постраждала особа має право на вибір фахівця залежно від статі (за можливості).
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
7. Цю Типову програму реалізують фахівці, які мають відповідну вищу та/або післядипломну освіту (за однією зі спеціальностей: "Соціальна робота", "Соціальна педагогіка", "Соціальна робота та консультування", "Психологія", "Практична психологія", "Медична психологія", "Клінічна психологія", "Психіатрія", "Психотерапія") та які пройшли відповідне спеціалізоване навчання з проведення програм для постраждалих осіб на замовлення суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, організоване місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування, у тому числі разом із міжнародними та національними неурядовими організаціями, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі (тренінг, навчальний курс в офлайн-форматі).
До реалізації цієї Типової програми на засадах соціального замовлення можуть залучатися підготовлені спеціалісти підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, представники громадських об’єднань, іноземних неурядових організацій, фізичні особи - підприємці, а також фізичні особи, які надають соціальні послуги у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
8. Забезпечення підготовки фахівців, до компетенції яких належать питання запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, у тому числі фахівців, які реалізують цю Типову програму, належить до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до частини першої
статті 8 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
Участь у підготовці фахівців, до компетенції яких належать питання запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі, у тому числі фахівців, які реалізують цю Типову програму, належить до повноважень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій і виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі.
До проведення відповідного спеціалізованого навчання або для висвітлення окремих тем, проведення додаткових занять в якості викладачів/тренерів залучаються експерти, фахівці, які не проходили спеціальної підготовки, але мають відповідну освіту, зокрема представники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, служб у справах дітей, уповноважених підрозділів органів Національної поліції України, надавачів соціальних послуг, закладів вищої освіти, охорони здоров’я (нарколог, психіатр, психотерапевт, сексолог, сексопатолог, лікар відповідного профілю тощо), а також психологи, соціальні педагоги, фахівці в галузі права, фахівці з аудіоопису, жестової мови та альтернативних засобів комунікації, представники міжнародних громадських об’єднань, іноземних неурядових організацій (за їх згодою).
( Абзац третій пункту 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
9. Не допускається проведення цієї Типової програми та
Типової програми для кривдників, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 01 жовтня 2018 року № 1434, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2018 року за № 1222/32674 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 13 жовтня 2021 року № 588), однією і тією самою особою (фахівцем), в одному приміщенні для осіб, які є сторонами в одному й тому самому випадку домашнього насильства (постраждала особа та кривдник з однієї родини) та/або насильства за ознакою статі.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
10. Спілкування з постраждалою особою проводиться зрозумілою їй мовою або через перекладача чи залучену третю особу, якій постраждала особа довіряє, яка володіє мовою, зрозумілою постраждалій особі, та/або володіє методиками з питань інклюзивності з урахуванням її особистих потреб та емоційного стану.
Постраждалій особі з інтелектуальними та сенсорними порушеннями забезпечується проходження цієї Типової програми доступним способом, зокрема, із застосуванням жестової мови, шрифту Брайля, підходів універсального дизайну та розумного пристосування.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
11. Приміщення (будівля, споруда), в якому реалізується ця Типова програма, має бути забезпечене всіма комунальними послугами, відповідати державним будівельним і санітарно-гігієнічним нормам, вимогам пожежної безпеки, доступності для маломобільних груп населення, зокрема для осіб з інвалідністю.
( Розділ I доповнено новим пунктом згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 9-Н від 13.01.2025 )
................Перейти до повного тексту