- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2015 р.
за № 1528/27973
Про затвердження Нормативів виконання навчальних вправ з підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України до виконання завдань за призначенням
Відповідно до
статті 90 Кодексу цивільного захисту України та з метою забезпечення належного рівня професійної підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників органів управління та формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Нормативи виконання навчальних вправ з підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України до виконання завдань за призначенням, що додаються.
2. Департаменту юридичного забезпечення МВС (Горбась Д.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: В. о. голови Профспілки працівників державних установ України Голова Спільного представницького органу об'єднань профспілок Перший заступник Голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Міністр охорони здоров'я України |
Ю. Піжук Г.В. Осовий О. Мірошниченко В. Биковець М.О. Чечоткін Олександр Квіташвілі |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства внутрішніх справ
України
20.11.2015 № 1470
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2015 р.
за № 1528/27973
НОРМАТИВИ
виконання навчальних вправ з підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України до виконання завдань за призначенням
І. Загальні положення
1. Ці Нормативи використовуються у системі професійної підготовки та післядипломної освіти для підготовки осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників (далі - особовий склад) органів управління і формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України з метою розвитку в особового складу витривалості і сили, вдосконалення професійних вмінь і навичок роботи із спорядженням, обладнанням, технікою та механізмами шляхом відпрацювання індивідуальних або групових навчальних вправ у складі підрозділу (відділення, караулу, зміни, розрахунку, обслуги, екіпажу).
2. До виконання цих Нормативів залучається особовий склад органів управління і формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України, який пройшов теоретичний і практичний курс підготовки, інструктаж з безпеки праці, періодичний медичний огляд та допущений до роботи із спорядженням, обладнанням, технікою і механізмами.
3. Для відпрацювання цих Нормативів використовуються лише справна техніка і механізми, справне і випробуване обладнання, засоби, пристрої та інструмент.
Техніка укомплектовується обладнанням, інструментом, пристроями та засобами, укладеними і закріпленими на штатних місцях.
Особовий склад, який залучається до виконання цих Нормативів, повинен бути у робочій повсякденній формі одягу.
4. Місце перебування особового складу, розміщення спорядження, обладнання, засобів, пристроїв, інструменту, техніки та механізмів перед початком виконання цих Нормативів зазначається в умовах виконання навчальної вправи.
Відпрацювання нормативу, що передбачає запуск двигуна внутрішнього згоряння технічного засобу, при температурі повітря нижче 5 -оС проводиться після попереднього прогріву двигуна.
При несприятливих погодних умовах нормативи на відкритій місцевості не відпрацьовуються (температура повітря вище +30 -оС або нижче -20 -оС, ожеледиця, гроза, сильні опади або вітер).
5. Виконання особовим складом цих Нормативів розпочинається з моменту подачі команди (сигналу) і триває до завершення виконання всіх елементів навчальної вправи. Відлік часу здійснюється секундоміром.
Навчальна вправа вважається виконаною, якщо у визначеній цими Нормативами послідовності виконано всі елементи навчальної вправи та не перевищено нормативний час на оцінку "задовільно".
Виконання цих Нормативів негайно припиняється у випадку порушень безпеки праці, які можуть призвести до травмування особового складу, або допущення помилок, що можуть призвести до аварій, поломок техніки, механізмів, обладнання.
6. Оцінювання результатів здійснюється за чотирибальною шкалою: "відмінно", "добре", "задовільно", "незадовільно" шляхом порівняння часу, за який особовий склад виконав навчальну вправу, з нормативним часом, відведеним для її виконання.
Якщо для виконання вправи встановлено нормативний час для літнього і зимового періодів, оцінювання за першим здійснюється тоді, коли особовий склад гарнізону ДСНС України переведено на літню форму одягу, за другим - на зимову.
Встановлений час для окремих нормативів збільшується на поправочну величину у порядку, визначеному в умовах виконання навчальної вправи.
Оцінка за виконання цих Нормативів знижується за допущені помилки, якщо це передбачено умовами виконання навчальної вправи.
У випадку, коли один і той самий норматив відпрацьовується декілька разів, оцінка визначається за найкращим отриманим результатом.
7. Загальна оцінка виконання особовим складом декількох індивідуальних або групових нормативів у складі підрозділу (відділення, караулу, зміни, розрахунку, обслуги, екіпажу) визначається з оцінок, одержаних за виконання кожного нормативу:
"відмінно", якщо не менше 90 % перевірених нормативів оцінені позитивно, при цьому більше 50 % нормативів оцінені на "відмінно";
"добре", якщо не менше 80 % перевірених нормативів оцінені позитивно, при цьому більше 50 % нормативів оцінені не нижче "добре";
"задовільно", якщо не менше 70 % нормативів оцінені позитивно, а при оцінці з трьох нормативів позитивно оцінені два, один з них - не нижче "добре";
"незадовільно", якщо не виконано умови на оцінку "задовільно", а також у випадку, коли допущено порушення безпеки праці, які могли призвести до травмування особового складу, або помилки, що могли призвести до аварій, поломок техніки, механізмів та обладнання.
8. Результати виконання цих Нормативів як один із показників використовуються для визначення загального рівня готовності органів управління і формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України до виконання завдань за призначенням.
ІІ. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу пожежно-рятувальних підрозділів (частин)
ІІІ. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу аварійно-рятувальних служб
ІV. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу піротехнічних підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
№ з/п |
Найменування вправи |
Розрахунок для виконання вправи |
Оцінка виконання вправи |
Умови виконання вправи |
відмінно |
добре |
задовільно |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
Виявлення боєприпасу у ґрунті |
піротехнік (на одну ділянку розмінування) |
30 хв. |
35 хв. |
40 хв. |
Вправу виконує 1 особа. Ділянки місцевості розміром 10х10 м очищені від феромагнітних елементів та відмарковані. На ділянці розмінування в ґрунті знаходиться навчальний боєприпас калібру 100-122 мм на глибині до 0,5 м. На навчальному місці знаходиться міношукач у транспортному положенні та шанцевий інструмент. На межі ділянки розміщується в одну шеренгу особовий склад розрахунку, вдягнений у засоби бронезахисту. За командою керівника після підготовки приладу пошуку ведеться пошук навчального боєприпасу. Боєприпас 1-ї категорії виноситься з ділянки розмінування до визначеного керівником занять місця, яке знаходиться на відстані 50 м від ділянки розмінування. Боєприпас 2-ї категорії позначається червоним прапорцем. Норматив може виконуватись на декількох ділянках розмінування одночасно, але не більше ніж на трьох. Початок: подано команду "До пошуку боєприпасу приступити". Закінчення: доповідь старшого розрахунку про ідентифікацію навчального боєприпасу із зазначенням його типу та категорії (ступеня небезпеки) |
2 |
Прокладання електровибухової мережі (із послідовним або паралельно-пучковим з'єднанням електродетонаторів) |
піротехнічний розрахунок |
15 хв. |
18 хв. |
20 хв. |
Вправу виконують 2 особи. На навчальному місці знаходяться три навчальних боєприпаси, котушка саперного дроту, три навчальних електродетонатори, ізолювальна стрічка, ніж, віхи, малий омметр М-57. Особовий склад розрахунку вдягнений у засоби бронезахисту та розміщується в одну шеренгу. За командою керівника виготовляється та прокладається ділянкова електромережа завдовжки 30 м та магістральна електромережа завдовжки 200 м. Початок: подано команду "До прокладання електровибухової мережі приступити". Закінчення: доповідь старшого розрахунку про прокладення електровибухової мережі до навчальних боєприпасів |
3 |
Підготовка до знищення боєприпасів шляхом підриву |
піротехнічний розрахунок |
60 хв. |
1 год. 15 хв. |
1 год. 30 хв. |
Вправу виконують 5 осіб. На навчальному місці знаходиться навчальна мінометна міна калібру 50 мм, навчальна вибухова речовина, котушка саперного проводу, навчальний електродетонатор, ізолювальна стрічка, ніж, віхи, малий омметр М-57, підривна машинка, шанцевий інструмент тощо. На відстані 200 метрів від навчального місця обладнано укриття (підривна станція) для розрахунку. Особовий склад розрахунку вдягнений у засоби бронезахисту та розміщується в одну шеренгу. За командою керівникавикопується підривна яма розмірами 1х1х0,5 м та проводяться роботи з підготовки до знищення навчального боєприпасу. Початок: подано команду "До підготовчих робіт для знищення боєприпасу приступити". Закінчення: шикування особового складу в одну шеренгу тадоповідь старшого розрахунку про готовність до проведення підривних робіт |
4 |
Підготовка зарядів для створення мінералізованої смуги вибуховим способом перед фронтом пожежі в природних екосистемах |
піротехнічний розрахунок |
1 год. 30 хв. |
1 год. 40 хв. |
1 год. 50 хв. |
Вправу виконують 5 осіб. На навчальному місці підготовлена ділянка місцевості розміром 100х10 м та знаходяться підготовлені для виконання вправи навчальні тротилові шашки 200 г, навчальні електродетонатори, малий омметр М-57, підривна машинка, саперний провід, віхи, шанцевий інструмент, ізолювальна стрічка тощо. Утворення мінералізованої смуги завдовжки 100 м проводиться одночасним умовним підривом сорока макетів тротилових шашок 200 г, укладених в ґрунт на глибину 40 см, із відстанню між зарядами 2,5 м. На відстані 200 м від мінералізованої смуги обладнана підривна станція. Особовий склад розрахунку вдягнений у засоби бронезахисту та розміщується в одну шеренгу. Початок: подано команду "До облаштування мінералізованої смуги приступити". Закінчення: шикування особового складу в одну шеренгу тадоповідь старшого розрахунку про готовність до проведення підривних робіт |
5 |
Підготовка зарядів для руйнування криги: при опусканні заряду в ополонку за допомогою мотузки при опусканні заряду в ополонку за допомогою жердини |
піротехнічний розрахунок |
13 хв. 12хв. |
15 хв. 13 хв. |
17 хв. 15 хв. |
Вправу виконують 5 осіб. На навчальному місці підготовлена умовна лунка (в ґрунті) глибиною не менше 1,5 м. Для виготовлення навчального заряду вагою 1 кг є навчальні тротилові шашки, вантаж, дроти, навчальний електродетонатор, мотузка/жердина тощо. Особовий склад розрахунку розміщується в одну шеренгу. Початок: подано команду "До підготовки зарядів приступити". Закінчення: шикування особового складу в одну шеренгу тадоповідь старшого розрахунку про готовність до проведення підривних робіт |
6 |
Виготовлення подовженого заряду |
піротехнічний розрахунок |
7 хв. |
7 хв. 30 с |
8 хв. |
Вправу виконують 2 особи. На навчальному місці знаходяться навчальні тротилові шашки та матеріал для виготовлення навчального подовженого заряду вагою 4 кг. Особовий склад розрахунку вдягнений у засоби бронезахисту та розміщується в одну шеренгу. Початок: подано команду "До виготовлення заряду приступити". Закінчення: навчальний подовжений заряд виготовлено, доповідь старшого розрахунку про виконання завдання |
7 |
Виготовлення зосередженого заряду |
піротехнік |
3 хв. |
3 хв. 30 с |
4 хв. |
Вправу виконує 1 особа. На навчальному місці знаходяться навчальні тротилові шашки та матеріал для виготовлення навчального зосередженого заряду вагою 1,6 кг. Піротехнік стоїть на навчальному місці, вдягнений у засоби бронезахисту. Початок: подано команду "До виготовлення заряду приступити". Закінчення: навчальний зосереджений заряд виготовлено, здійснено доповідь про виконання завдання |
8 |
Виготовлення запалювальної трубки |
піротехнік |
2 хв. |
2 хв. 30 с |
3 хв. |
Вправу виконує 1 особа. На навчальному місці знаходяться навчальний капсуль-детонатор, навчальний вогнепровідний шнур, ізолювальна стрічка, обжим, ніж та дерев'яна підкладка. Піротехнік стоїть на навчальному місці, вдягнений у засоби бронезахисту. Початок: подано команду "До виготовлення запалювальної трубки приступити". Закінчення: навчальна запалювальна трубка виготовлена, здійснено доповідь про готовність запалювальної трубки до застосування |
9 |
Проведення перевірки електропровідності електродетонатора |
піротехнік |
1 хв. 30 с |
1 хв. 45 с |
2 хв. |
Вправу виконує 1 особа. На навчальному місці знаходиться малий омметр М-57, навчальний електродетонатор, шанцевий інструмент. Піротехнік стоїть на навчальному місці, вдягнений у засоби бронезахисту. За командою керівника навчальний електродетонатор поміщається за укриття чи в лунку на глибину 5-10 см і проводиться перевірка електропровідності електродетонатора. Початок: подано команду "До перевірки електродетонатора приступити". Закінчення: з омметра знято показники перевірки електропровідності навчального електродетонатора та здійснено доповідь |
10 |
Проведення розрахунку електровибухової мережі |
керівний склад піротехнічного підрозділу |
25 хв. |
30 хв. |
35 хв. |
Керівник піротехнічного підрозділу знаходиться на навчальному місці. За заданими вихідними даними (тип з'єднання електродетонаторів, тип саперного проводу, довжина магістральної лінії, довжина ділянкової лінії, кількість електродетонаторів) проводиться розрахунок електровибухової мережі. Для виконання вправи використовується наявна довідкова інформація (література) та калькулятор. Початок: подано команду "До розрахунку електровибухової мережі приступити". Закінчення: проведено розрахунок електровибухової мережі із складанням схеми, здійснено доповідь про закінчення вправи |
11 |
Визначення небезпечних зон дальності розльоту уламків, радіуса руйнуючої дії ударної хвилі та радіуса сейсмічно небезпечної зони при підриві та знищенні боєприпасу |
керівний склад піротехнічного підрозділу |
40 хв. |
50 хв. |
60 хв. |
Керівник піротехнічного підрозділу знаходиться у районі виявлення навчального боєприпасу. Для виконання вправи використовується наявна довідкова інформація (література, таблиці значень коефіцієнтів) та калькулятор. За командою керівник піротехнічного підрозділу складає схему ділянки місцевості із нанесенням місцезнаходження навчального боєприпасу, навколишніх будівель, об'єктів, споруд та характерних ділянок місцевості (ліс, поле, річка тощо) із відстанями до них. За заданими вихідними даними (тип та калібр навчального боєприпасу) визначаються небезпечні зони дальності розльоту уламків, радіуси руйнуючої дії ударної хвилі та радіуси сейсмічно небезпечної зони при підриві та знищенні навчального боєприпасу. Початок: за командою "До проведення розрахунків приступити". Закінчення: складено схему ділянки місцевості із нанесенням радіусів зони розльоту уламків, радіусів руйнуючої дії ударної хвилі та радіусів сейсмічно небезпечної зони при підриві та знищенні навчального боєприпасу, здійснено доповідь про закінчення вправи |
V. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу кінологічних підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
№ з/п |
Найменування вправи |
Розрахунок для виконання вправи |
Оцінка виконання вправи |
Умови виконання вправи |
відмінно |
добре |
задовільно |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
Пошук постраждалого по сліду (рівень А) |
кінологічний розрахунок |
18 хв. |
19 хв. |
20 хв. |
Вправа виконується на рівній ділянці місцевості розміром 20 х 20 м. Ліва і права межі ділянки позначаються прапорцями або віхами. Довжина сліду 1000 кроків з 4 змінами напрямку руху, час витримки 90 хв. Використовуються 5 уживаних предметів побуту, що належать умовному постраждалому, який прокладає слід. Початок: подано команду "До пошуку по сліду приступити". Закінчення: собакою знайдено 5 предметів. Час фіксується після знаходження собакою умовного постраждалого. Оцінка знижується на один бал: за кожні 2 не знайдені предмети. Оцінка "незадовільно", якщо: здійснено будь-який дотик собаки до умовного постраждалого |
2 |
Пошук постраждалого по сліду (рівень В) |
кінологічний розрахунок |
41 хв. |
43 хв. |
45 хв. |
Вправа виконується на рівній ділянці місцевості розміром 30 х 30 м. Ліва і права межі ділянки позначаються прапорцями або віхами. Довжина сліду 2000 кроків із змінами напрямку руху (8 поворотів), час витримки 180 хв. Використовуються 8 уживаних предметів побуту, що належать умовному постраждалому, який прокладає слід. Початок: подано команду "До пошуку по сліду приступити". Закінчення: собакою знайдено 8 предметів. Час фіксується після знаходження собакою умовного постраждалого. Оцінка знижується на один бал: за кожні 3 не знайдені собакою предмети. Оцінка "незадовільно", якщо: здійснено будь-який дотик собаки до умовного постраждалого |
3 |
Пошук постраждалого у лісі (рівень А) |
кінологічний розрахунок |
13 хв. |
14 хв. |
15 хв. |
Вправа виконується у лісовій місцевості на ділянці 100 х 200 м, межі якої мають чітко марковані кордони або їх вказують візуально з прив'язкою до місцевості (візуальне розмежування). 2 незамасковані умовні постраждалі знаходяться у положенні лежачи або сидячи в межах ділянки на відстані не менше 10 м один від одного. Кінологу надається усний опис місця пошуку. Початок: подано команду "До пошуку у лісі приступити". Закінчення: собакою знайдено обох умовних постраждалих. Оцінка знижується на один бал, якщо: собакою не знайдено одного умовного постраждалого. Оцінка "незадовільно", якщо: собакою не знайдено обох умовних постраждалих |
4 |
Пошук постраждалого у лісі (рівень В) |
кінологічний розрахунок |
26 хв. |
28 хв. |
30 хв. |
Вправа виконується у лісовій місцевості на ділянці 160 м х 250 м, межі якої мають чітко марковані кордони або їх вказують візуально з прив'язкою до місцевості (візуальне розмежування). 3 незамасковані умовні постраждалі знаходяться у положенні лежачи або сидячи в межах ділянки на відстані не менше 10 м один від одного. Дозволяється робити одну закладку на висоті до 2 м. Кінологу надається усний опис місця пошуку. Початок: подано команду "До пошуку у лісі приступити". Закінчення: собакою знайдено усіх умовних постраждалих. Оцінка знижується на один бал, якщо: собакою не знайдено одного умовного постраждалого. Оцінка "незадовільно", якщо: собакою не знайдено двох умовних постраждалих |
5 |
Пошук постраждалого у зруйнованій будівлі (рівень А) |
кінологічний розрахунок |
18 хв. |
19 хв. |
20 хв. |
Вправа виконується у зруйнованій, напівзруйнованій одно- або двоповерховій будівлі площею 800-1000 м2, межі якої чітко визначені маркерною стрічкою або розмежовані візуально. 2 умовні постраждалі сховані в укриттях на глибині до 1 м за 15 хв. до початку пошуку. Під час виконання вправи кінолог знаходиться поза межами зруйнованої будівлі та управляє собакою на відстані. Початок: подано команду "До пошуку у зруйнованій будівлі приступити". Закінчення: собакою знайдено місцезнаходження обох умовних постраждалих. Примітка. Відволікання під час пошукової роботи: один, два осередки тліючого вогню; декілька осіб рухаються на ділянці пошуку; звукозаписи шуму, працюючих агрегатів. Оцінка знижується на один бал, якщо: собакою не знайдено одного умовного постраждалого. Оцінка "незадовільно", якщо: собакою не знайдено обох умовних постраждалих |
6 |
Пошук постраждалого у зруйнованій будівлі (рівень В) |
кінологічний розрахунок |
26 хв. |
28 хв. |
30 хв. |
Вправа виконується у зруйнованій, напівзруйнованій одно- або двоповерховій будівлі площею 1200-1500 м2, межі якої чітко визначені маркерною стрічкою або розмежовані візуально. 3 умовні постраждалі сховані в укриттях на глибині до 2 м за 15 хв. до початку пошуку. Під час виконання вправи кінолог знаходиться поза межами зруйнованої будівлі та управляє собакою на відстані. Початок: подано команду "До пошуку у зруйнованій будівлі приступити". Закінчення: собакою знайдено усіх умовних постраждалих. Примітка. Відволікання під час пошукової роботи: один, два осередки тліючого вогню; декілька осіб рухаються на ділянці пошуку; звукозаписи шуму, працюючих агрегатів. Оцінка знижується на один бал, якщо: собакою не знайдено одного умовного постраждалого. Оцінка "незадовільно", якщо: собакою не знайдено двох умовних постраждалих |
VІ. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу, який бере участь у пошуково-рятувальних роботах на водних об'єктах
№ з/п |
Найменування вправи |
Розрахунок для виконання вправи |
Оцінка виконання вправи |
Умови виконання вправи |
відмінно |
добре |
задовільно |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
Утримування себе на поверхні води без допомоги рук |
до 30 років |
2 хв. 45 с |
2 хв. 30 с |
2 хв. 15 с |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі на глибині, що не дає змоги встати на ноги. Вправа обов'язково виконується без ластів. Під час виконання вправи у басейні забороняється відпочивати, тримаючись за розмежувальну доріжку або за бортик басейну. Під час виконання вправи у відкритій водоймі із застосуванням гідрокостюмів позитивна плавучість плавця повинна компенсуватись вантажним поясом і бути нульовою. Старт виконується з води. Готовність до виконання вправи визначає плавець, який її виконує, знаком візуального зв'язку "сигнал 1" (все добре), руки плавця знаходяться над поверхнею води. Початок: подано команду "Увага - РУШ". Закінчення: руки плавця опустилися під воду |
30-35 років |
2 хв. 30 с |
2 хв. 15 с |
2 хв. |
35-40 років |
2 хв. 15 с |
2 хв. |
1 хв. 45 с |
40-45 років |
2 хв. |
1 хв. 45 с |
1 хв. 30 с |
45-50 років |
1 хв. 45 с |
1 хв. 30 с |
1 хв. 15 с |
2 |
Плавання на дистанцію 100 м змішаним стилем |
до 30 років |
1 хв. 50 с (2 хв. 5 с) |
1 хв. 55 с (2 хв. 10 с) |
2 хв. (2 хв. 15 с) |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Виконавець сам визначає стиль плавання та може його змінювати під час виконання вправи. Вправа виконується без використання ластів та маски. Під час виконання вправи в басейні забороняється відпочивати на дистанції, тримаючись за розмежувальну доріжку, або зупинятись для відпочинку біля бортика басейну. Розвороти виконувати з обов'язковим торканням бортика басейну будь-якою частиною тіла. Старт виконується з води біля бортика басейну або з безпечного та зручного місця на березі водойми. Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: торкання бортика басейну або проходження умовної лінії фінішу, якщо вправа виконується у відкритій водоймі. Примітка. У дужках вказано час виконання вправи у відкритій водоймі |
30-35 років |
2 хв. 5 с (2 хв. 20 с) |
2 хв. 10 с (2 хв. 25 с) |
2 хв. 15 с (2 хв. 30 с) |
35-40 років |
2 хв. 20 с (2 хв. 35 с) |
2 хв. 25 с (2 хв. 40 с) |
2 хв. 30 с (2 хв. 45 с) |
40-45 років |
2 хв. 35 с (2 хв. 50 с) |
2 хв. 40 с (2 хв. 55 с) |
2 хв. 45 с (3 хв.) |
45-50 років |
2 хв. 50 с (3 хв. 5 с) |
2 хв. 55 с (3 хв. 10 с) |
3 хв. (3 хв. 15 с) |
3 |
Плавання на дистанцію 250 м вільним стилем у комплекті спорядження № 1 (ласти, маска, трубка) |
до 30 років |
4 хв. 35 с (5 хв. 5 с) |
4 хв. 40 с (5 хв. 10 с) |
4 хв. 45 с (5 хв. 15 с) |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Під час виконання нормативу в басейні забороняється відпочивати на дистанції, тримаючись за розмежувальну доріжку, або зупинятись для відпочинку біля бортика басейну. Розвороти виконуються з обов'язковим торканням бортика басейну будь-якою частиною тіла. Старт виконується з води біля бортика басейну або з безпечного та зручного місця на березі водойми. Комплект спорядження № 1 надягається перед початком виконання вправи. Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: торкання бортика басейну або проходження умовної лінії фінішу, якщо вправа виконується у відкритій водоймі. Примітка. У дужках вказано час виконання вправи у відкритій водоймі |
30-35 років |
4 хв. 50 с (5 хв. 20 с) |
4 хв. 55 с (5 хв. 25 с) |
5 хв. (5 хв. 30 с) |
35-40 років |
5 хв. 5 с (5 хв. 35 с) |
5 хв. 10 с (5 хв. 40 с) |
5 хв. 15 с (5 хв. 45 с) |
40-45 років |
5 хв. 20 с (5 хв. 50 с) |
5 хв. 25 с (5 хв. 55 с) |
5 хв. 30 с 6 хв. |
45-50 років |
5 хв. 35 с (6 хв. 5 с) |
5 хв. 40 с (6 хв. 10 с) |
5 хв. 45 с (6 хв. 15 с) |
4 |
Пірнання у довжину без спорядження |
до 30 років |
25 м (20 м) |
23 м (18 м) |
20 м (15 м) |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Виконавець вправи сам визначає спосіб, яким він буде пливти під водою. Під час виконання вправи плавець повинен повністю перебувати під водою. Вправа виконується без ластів та маски. Рекомендована глибина виконання вправи - 1,5 м. Для кожного плавця, який виконує вправу, призначається плавець, який страхує. Під час виконання вправи у басейні дозволяється страхувати візуально з бортика, а не з води, проте особа, яка страхує, повинна супроводжувати плавця. Під час виконання вправи у відкритій водоймі особа, яка страхує, в комплекті спорядження № 1 повинна знаходитись у воді. Старт виконується з води біля бортика басейну або з безпечного та зручного місця на березі водойми. Дозволяється прийняти старт відштовхуванням від бортика басейну. Під час виконання вправи у відкритій водоймі за допомогою буйків виставляється фінішний коридор 5 м завширшки. Плавець повинен "пройти" під водою крізь цей коридор. Перед початком вправи та одразу після її виконання плавець обмінюється з особою, яка страхує, знаками візуального зв'язку "сигнал 1" (все добре). Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: поява плавця або будь-якої частини його тіла на поверхні води. Примітка. У дужках вказано норматив виконання вправи у відкритій водоймі |
30-35 років |
24 м (19 м) |
22 м (17 м) |
19 м (14 м) |
35-40 років |
23 м (18 м) |
21 м (16 м) |
18 м (13 м) |
40-45 років |
22 м (17 м) |
20 м (15 м) |
17 м (12 м) |
45-50 років |
21 м (16 м) |
19 м (14 м) |
16 м (11 м) |
|
5 |
Пірнання у довжину в комплекті спорядження № 1 (ласти, маска, трубка) |
до 30 років |
30 м (25 м) |
28 м (23 м) |
25 м (20 м) |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Під час виконання вправи плавець повинен повністю перебувати під водою. Рекомендована глибина вправи нормативу - 1,5 м. Для кожного плавця, який виконує вправу, призначається плавець, який страхує. Під час виконання вправи у басейні дозволяється страхувати візуально з бортика, а не з води, проте особа, яка страхує, повинна супроводжувати плавця. Під час виконання вправи у відкритій водоймі особа, яка страхує, в комплекті спорядження № 1 повинна знаходитись у воді. Комплект спорядження № 1 надягається перед початком виконання вправи. Старт виконується з води біля бортика басейну або з безпечного та зручного місця на березі водойми. Дозволяється прийняти старт відштовхуванням від бортика басейну. Під час виконання вправи у відкритій водоймі за допомогою буйків виставляється фінішний коридор 5 м завширшки. Плавець повинен "пройти" під водою крізь цей коридор. Перед початком виконання вправи та одразу після її завершення плавець обмінюється з особою, яка страхує, знаками візуального зв'язку "сигнал 1" (все добре). Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: поява плавця або будь-якої частини його тіла на поверхні води. Примітка. У дужках вказано норматив виконання вправи у відкритій водоймі |
30-35 років |
29 м (24 м) |
27 м (22 м) |
24 м (19 м) |
35-40 років |
28 м (23 м) |
26 м (21 м) |
23 м (18 м) |
40-45 років |
27 м (22 м) |
25 м (20 м) |
22 м (17 м) |
45-50 років |
26 м (21 м) |
24 м (19 м) |
21 м (16 м) |
6 |
Буксирування потерпілого на дистанцію 25 м |
до 30 років |
1 хв. 30 с |
1 хв. 40 с |
1 хв. 50 с |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Виконавець сам визначає, як він буде буксирувати умовного потерпілого. Одна з головних умов виконання вправи - обличчя умовного потерпілого протягом усієї дистанції повинно знаходитись над поверхнею води. Вправа виконується без використання ластів та маски. Під час виконання вправи у басейні забороняється відпочивати, тримаючись за розмежувальну доріжку або за бортик басейну. Під час виконання вправи у відкритій водоймі на глибині, що не дає змоги встати на ноги, умовний потерпілий повинен бути одягненим в комплект спорядження № 1 та готовим за необхідності забезпечити страхування плавця. Старт виконується з води. Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: торкання бортика басейну або проходження умовної лінії фінішу при виконанні вправи у відкритій водоймі |
30-35 років |
1 хв. 35 с |
1 хв. 45 с |
1 хв. 55 с |
35-40 років |
1 хв. 40 с |
1 хв. 50 с |
2 хв. |
40-45 років |
1 хв. 45 с |
1 хв. 55 с |
2 хв. 5 с |
45-50 років |
1 хв. 50 с |
2 хв. |
2 хв. 10 с |
7 |
Буксирування потерпілого в комплекті спорядження № 1 (ласти, маска, трубка) на дистанцію 50 м |
до 30 років 30-35 років 35-40 років 40-45 років 45-50 років |
1 хв. 40 с 1 хв. 45 с 1 хв. 50 с 1 хв. 55 с 2 хв. |
1 хв. 50 с 1 хв. 55 с 2 хв. 2 хв. 5 с 2 хв. 10 с |
2 хв. 2 хв. 5 с 2 хв. 10 с 2 хв. 15 с 2 хв. 20 с |
Вправа може виконуватись у басейні або у відкритій водоймі. Виконавець сам визначає, як він буде буксирувати умовного потерпілого. Одна з головних умов виконання вправи - обличчя умовного потерпілого протягом усієї дистанції повинно знаходитись над поверхнею води. Під час виконання вправи у басейні забороняється відпочивати, тримаючись за розмежувальну доріжку або за бортик басейну. Під час виконання вправи у відкритій водоймі на глибині, що не дає змоги встати на ноги, умовний потерпілий повинен бути одягненим в комплект спорядження № 1 та готовим за необхідності забезпечити страхування плавця. Старт виконується з води. Комплект спорядження № 1 надягається перед початком виконання вправи. Початок: подано команду "На старт, увага - РУШ". Закінчення: торкання бортика басейну або проходження умовної лінії фінішу при виконанні вправи у відкритій водоймі |
8 |
Розгортання водолазної станції |
водолази |
45 хв. |
50 хв. |
55 хв. |
Водолазне спорядження знаходиться у спеціальній аварійно-рятувальній водолазній станції легкого (САРВС-Л) або важкого (САРВС-В) типу. Вправа виконується на відстані не менше 5 м від води на місці, попередньо очищеному від гострих предметів, з дотриманням правил безпеки праці на водолазних роботах. За командою особовий склад розгортає водолазну станцію. Початок: подано команду "Увага - РУШ". Закінчення: доповідь водолаза керівнику спусків про готовність до проведення спусків. Примітка. Відповідальність за виконання всіх заходів несе керівник водолазних спусків |
9 |
Розгортання надувного човна та спуск його на воду: |
водолази, плавці-рятувальники |
|
|
|
Перед початком виконання вправи надувний човен, укладений у чохол, та двигун знаходяться у спеціальній аварійно-рятувальній водолазній станції легкого (САРВС-Л) або важкого (САРВС-В) типу. Вправа виконується на відстані не менше 5 м від води на місці, попередньо очищеному від гострих предметів. Для вправи без навісного двигуна: за командою плавці-рятувальники дістають з автомобіля укладений човен та розгортають його з подальшим спуском на воду. Початок: подано команду "Увага - РУШ". Закінчення: плавці-рятувальники, одягнені у рятувальні жилети, знаходяться у човні на воді, весла закріплені та занурені у воду. Для вправи з навісним двигуном: за командою плавці-рятувальники розгортають човен, закріплюють двигун та спускають човен на воду. Початок: подано команду "Увага - РУШ". Закінчення: плавці-рятувальники, одягнені в рятувальні жилети, знаходяться у човні, двигун заведений |
без навісного двигуна |
|
8 хв. |
10 хв. 30 с |
16 хв. |
з навісним двигуном |
|
15 хв. |
20 хв. |
25 хв. |
10 |
Веслування на шлюпці на дистанцію 1000 м |
плавці-рятувальники, водолази |
7 хв. |
8 хв. |
9 хв. |
Вправа виконується у відкритій водоймі. За командою "Зайняти місце" плавець сідає у шлюпку в рятувальному жилеті. За командою "Увага - РУШ" бере в руки весла і починає веслувати у сторону відмітки фінішу або відмітки розвороту (500 м) з подальшим напрямком в сторону фінішу. Початок: подано команду "Увага - РУШ". Закінчення: пересікання плавцем лінії фінішу. Примітка. Під час виконання вправи на березі повинен знаходитися рятувальний катер з підвісним двигуном для надання допомоги плавцю. |
VІІ. Нормативи виконання навчальних вправ особовим складом підрозділів радіаційного, хімічного та біологічного захисту Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
№ з/п |
Найменування навчальної вправи |
Розрахунок для виконання вправи |
Оцінка виконання вправи |
Умови виконання навчальної вправи |
відмінно |
добре |
задовільно |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1 |
Надягання протигаза (респіратора) |
індивідуально |
7 с (11 с) |
8 с (12 с) |
10 с (12 с) |
Виконавці вправи знаходяться у районі зосередження, на техніці, в приміщенні тощо. Протигази і респіратори у похідному положенні. За командою надягають протигази або респіратори. Початок: подано команду "Гази" або "Респіратори надіти". Закінчення: виконавці вправи надягнули протигази або респіратори, зробили повний видих, відновили дихання, надягли головні убори. Примітки: 1. Часовим показником без дужок вказано час надягання протигаза, у дужках - надягання респіратора. 2. Під час надягання протигаза (респіратора) в закритих машинах час збільшується на 1 с. Оцінка знижується на один бал, якщо: під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повного видиху; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка; кінці носового стискача респіратора не притиснуті до носа. Оцінка "незадовільно", якщо: допущено утворення складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не повністю загвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски) |
у складі розрахунку |
8 с (12 с) |
9 с (13 с) |
11 с (15 с) |
у складі відділення (караулу) |
9 с (13 с) |
10 с (14 с) |
12 с (16 с) |
у складі групи (частини) |
10 с (14 с) |
11 с (15 с) |
13 с (18 с) |
2 |
Користування пошкодженим протигазом при забрудненому повітрі |
індивідуально |
14 с |
16 с |
20 с |
Виконавці вправи у складі підрозділу знаходяться у наметі (приміщенні) для перевірки протигазів. Протигази перевірені, підібрані, припасовані і знаходяться у бойовому положенні. За командою від'єднують несправну фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) або шолом-маску та продовжують користуватися протигазами. Початок: подано команду "Фільтрувальна коробка (з'єднувальна трубка) пошкоджена" або "Шолом-маска пошкоджена". Закінчення: виконавець замінює пошкоджену фільтрувальну коробку на нову або бере гвинтове з'єднання фільтрувальної коробки (з'єднувальної трубки) до рота, затискає ніс, відновлює дихання. Примітка. При незначних пошкодженнях: затримати дихання і заплющити очі; затиснути долонями отвір у протигазі; зробити різкий видих, розплющити очі та користуватися протигазом у такому положенні. Оцінка "незадовільно", якщо: допущено подразнення очей або органів дихання навчальною хімічною речовиною (хлорпікрином або РДГ-2) |
3 |
Надягання загальновійськового захисного комплекту та протигаза: |
|
|
|
|
Виконавці вправи у складі підрозділу знаходяться у районі розташування, працюють з технікою, на відпочинку тощо. Засоби захисту при них. Виконавці надягають захисні панчохи, захисні плащі в рукави, протигази, захисні рукавиці та під час дій на машинах шикуються біля них. Початок: подано команду "Плащ в рукави, панчохи, рукавиці надягти. Гази". Закінчення: плащ в рукави, панчохи, рукавиці надіті. Примітка.Показником без дужок вказано час надягання загальновійськового захисного комплекту та протигаза на відкритій місцевості, у дужках - надягання загальновійськового захисного комплекту та протигаза у сховищах або закритих машинах. Оцінка знижується на один бал, якщо: панчохи надягалися із застібнутими хлястиками; неправильно застібнуті борти плаща або не повністю надіті панчохи; не закріплені закріпками шпеньки або не застібнуті два шпеньки; не повністю виконані окремі операції при надяганні засобів захисту; під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повного видиху; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка. Оцінка "незадовільно", якщо: не застебнуті більше двох шпеньків; допущено утворення таких складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не повністю пригвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски). |
3.1 |
у вигляді плаща на відкритій місцевості (у сховищах або закритих машинах) |
індивідуально |
3 хв. (4 хв. 25 с) |
3 хв. 20 с (5 хв.) |
4 хв. (6 хв.) |
у складі відділення (караулу, групи, частини) |
4 хв. (5 хв. 40 с) |
4 хв. 20 с (6 хв. 10 с) |
5 хв. 10 с (7 хв. 20 с) |
3.2 |
у вигляді комбінезона на відкритій місцевості (у сховищах або закритих машинах) |
індивідуально |
4 хв. 35 с (7 хв.) |
(5 хв.) (7 хв. 40с.) |
6 хв. (9 хв. 20 с) |
Виконавці вправи надягають захисні панчохи, захисні плащі у вигляді комбінезона, протигази, захисні рукавиці та під час дій на машинах шикуються біля них. Початок: подано команду "Захисний комплект надягти. Гази". Закінчення: виконавці надягнули захисний комплект. Примітка. Показником без дужок вказано час надягання загальновійськового захисного комплекту та протигаза на відкритій місцевості, в дужках - надягання загальновійськового захисного комплекту та протигаза у сховищах або закритих машинах. Оцінка знижується на один бал, якщо: панчохи надягалися із застібнутими хлястиками; неправильно застібнуті борти плаща або не повністю надягнуті панчохи; не закріплені закріпками шпеньки або не застібнуті два шпеньки; під час надягання плаща у вигляді комбінезона спорядження та сумка протигаза не надягнуті поверх засобів захисту; не повністю виконані окремі операції при надяганні засобів захисту; під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повного видиху; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка. Оцінка "незадовільно", якщо: не застебнуті більше двох шпеньків; допущено утворення таких складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не повністю пригвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски) |
у складі відділення (караулу, групи, частини) |
4 хв. 50 с (8 хв. 50 с) |
5 хв. 20 с (9 хв. 40 с) |
6 хв. 20 с (12 хв.) |
4 |
Надягання спеціального захисного одягу та протигаза (дихального апарата на стисненому повітрі): |
індивідуально |
|
|
|
Виконавці вправи знаходяться на незараженій місцевості. Спеціальний захисний одяг (костюм Л-1, Trellchem Super) у похідному положенні. Виконавці надягають штани, куртку (захисний костюм), протигаз (дихальний апарат на стисненому повітрі), підшоломник, рукавиці. Початок: подано команду: "Захисний одяг одягнути. Гази". Закінчення: виконавець надягнув спеціальний захисний одяг. Примітка. Для надягання костюма Trellchem Super призначається помічник. Оцінка знижується на один бал, якщо: не повністю виконані окремі операції при надяганні захисного одягу; не надягнений імпрегнований підшоломник; під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повний видих; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка. Оцінка "незадовільно", якщо: не застебнутий клапан на шиї або не опущені рукави поверх рукавиць; допущено утворення таких складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не повністю пригвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски); не зашплинтовані з'єднання рукавиць |
костюм Л-1 |
4 хв. |
4 хв. 20 с |
5 хв. 10 с |
костюм Trellchem Super |
4 хв. 10 с |
4 хв. 40 с |
5 хв. |
5 |
Дії за сигналом "Радіаційна небезпека" |
індивідуально |
3 хв. (31 с) |
3 хв. 20 с (34 с) |
4 хв. (41 с) |
Виконавці вправи у складі підрозділу виконують завдання, знаходяться на відкритій місцевості або поблизу техніки, інженерних споруд. Засоби захисту при них. За сигналом виконавці надягають респіратори, захисні плащі в рукави, захисні панчохи і рукавиці (надягають респіратори, займають сховище (укриття), зачиняють двері, люки, жалюзі та вмикають систему колективного захисту) Початок: подано сигнал "Радіаційна небезпека". Закінчення: виконавці надягли засоби захисту (укрилися у сховищі). Примітка. Показником без дужок вказано час під час дій на місцевості, відкритій техніці; у дужках – час за наявності за 5-10 м від розташування сховищ. Оцінка знижується на один бал, якщо: не повністю закриті двері, жалюзі і люки або бокове скло автомобіля; не ввімкнено систему колективного захисту та бортовий прилад радіаційної розвідки; кінці носового стискача респіратора не притиснуті до носа; не повністю виконані окремі операції при надяганні захисного одягу; не надягнений імпрегнований підшоломник. Оцінка "незадовільно", якщо: за наявності поблизу сховищ, техніки виконавець їх не використав; не застебнутий клапан на шиї або не опущені рукави поверх рукавиць |
(за наявності за 5-10 м від розташування сховищ) |
у складі розрахунку (відділення, караулу) |
3 хв. 20 с (34 с) |
3 хв. 40 с (37 с) |
4 хв. (44 с) |
|
у складі групи (частини) |
4 хв. (40 с) |
3 хв. 20 с (45 с) |
5 хв. 10 с (55 с) |
6 6.1 6.2 |
Дії за сигналом "Хімічна тривога" |
|
|
|
|
Виконавці вправи у складі підрозділу виконують завдання, знаходяться на відкритій місцевості або поблизу техніки, інженерних споруд. Засоби захисту при них. За сигналом виконавці надягають протигази, плащі у вигляді накидки та ведуть спостереження за місцевістю (надягають респіратори, займають сховище, зачиняють двері, люки, жалюзі та вмикають систему колективного захисту). Початок: подано сигнал "Хімічна тривога". Закінчення: виконавці надягли засоби захисту (укрилися у сховищі). Примітка. Показником без дужок вказано час під час дій на місцевості, відкритій техніці, у дужках - час за наявності за 5-10 м від розташування сховищ. Оцінка знижується на один бал, якщо: не повністю закриті двері, жалюзі і люки у техніці; виконавець не веде спостереження за місцевістю; під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повний видих; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка; кінці носового стискача респіратора не притиснуті до носа. Оцінка "незадовільно", якщо: залишилися незахищеними окремі частини тіла, обмундирування або взуття при надяганні плаща у вигляді накидки; не увімкнено систему колективного захисту (там, де вона є); допущено утворення таких складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не застебнуті більше двох шпеньків; не повністю загвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски); не застебнутий клапан на шиї або не опущені рукави поверх рукавиць. Для подальших дій в умовах зараженої місцевості та повітря виконавці за командою, не знімаючи протигаза, надягають захисні панчохи, захисні рукавиці та захисні плащі в рукави. Початок: подано команду "Плащ в рукави, панчохи, рукавиці надягнути". Закінчення: виконавці надягли засоби захисту. Примітка.Показником без дужок вказано час виконання вправи на відкритій місцевості, у дужках - у сховищах або закритих машинах. Оцінка знижується на один бал, якщо: виконавець не веде спостереження за місцевістю. Оцінка "незадовільно", якщо: не застебнуті більше двох шпеньків |
(за наявності за 5-10 м від розташування сховищ) |
індивідуально |
35 с (25 с) |
40 с (27 с) |
50 с (32 с) |
у складі розрахунку (відділення, караулу) |
40 с (21 с) |
45 с (24 с) |
55 с (41 с) |
у складі групи (частини) |
45 с (34 с) |
50 с (37 с) |
1 хв. (44 с) |
для подальших дій в умовах зараженої місцевості і повітря: на відкритій місцевості (у сховищах або закритих машинах) |
індивідуально |
3 хв. |
3 хв. 20 с |
4 хв. |
у складі розрахунку (відділення, караулу) |
3 хв. 20 с (5 хв.) |
3 хв. 40 с (5 хв. 30 с) |
4 хв. 30 с (6 хв. 30 с) |
у складі групи (частини) |
4 хв. (6 хв.) |
4 хв. 20 с (6 хв. 30 с) |
5 хв. 10 с (8 хв.) |
7 |
Підготовка до подолання зараженої ділянки місцевості: |
|
|
|
|
Виконавці вправи у складі підрозділу здійснюють марш. Засоби захисту знаходяться при них. Визначена заражена ділянка місцевості. Командир (начальник) зупиняє підрозділ, шикує виконавців біля машин і ставить завдання на подолання зараженої ділянки. Виконавці проводять герметизацію техніки, яка оснащена системами колективного захисту, накривають майно. Після підготовки техніки виконавці вмикають систему колективного захисту та прилади радіаційної і хімічної розвідки (там, де вони встановлені), надягають захисні комплекти в машинах. Початок: подано команду "До подолання зараженої ділянки місцевості підготуватись". Закінчення: доповідь командира (начальника) про готовність до подолання зараженої ділянки місцевості. Примітка: Після виконання вправи виконавці шикуються для перевірки правильності надягання засобів захисту. Оцінка знижується на один бал, якщо: не закріплено тент або не повністю закриті вікна, люки, шторки бронетехніки і автомобілів; не накрите майно; не вказано швидкість руху підрозділу через заражену ділянку та інтервали між машинами; не повністю закриті двері, жалюзі і люки або бокове скло автомобіля; не ввімкнено систему колективного захисту та бортовий прилад радіаційної розвідки; під час надягання протигаза виконавець не заплющив очі і не затримав подих або після надягання не зробив повний видих; шолом-маска (маска) надіта з перекосом або перекручена з'єднувальна трубка; кінці носового стискача респіратора не притиснуті до носа; не повністю виконані операції при надяганні захисного одягу; не надягнений імпрегнований підшоломник. Оцінка "незадовільно", якщо: під час постановки завдання не визначено або визначено помилково порядок використання засобів захисту; не увімкнено систему колективного захисту та прилади радіаційної і хімічної розвідки (там, де вони встановлені); допущено утворення таких складок або перекосів, які сприяють проникненню зовнішнього повітря під шолом-маску (маску); не повністю пригвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски); не застебнутий клапан на шиї або не опущені рукави поверх рукавиць |
7.1 |
під час дій особового складу в захисному комплекті у вигляді "плащ в рукави" |
у складі розрахунку (відділення, караулу) |
5 хв. 30 с |
6 хв. |
7 хв. 10 с |
|
у складі групи (частини) |
6 хв. 30 с |
7 хв. |
8 хв. 20 с |
7.2 |
під час дій особового складу в захисному комплекті у вигляді комбінезона |
у складі розрахунку (відділення, караулу) |
7 хв. 50 с |
8 хв. 30 с |
10 хв. |
|
у складі групи (частини) |
9 хв. 40 с |
10 хв. 30 с |
13 хв. 40 с |
8 |
Підготовка до роботи табельних засобів спеціальної обробки: |
|
|
|
|
Гусенична техніка та автомобілі заражені небезпечними хімічними, радіоактивними або бактеріологічними (біологічними) речовинами та виведені із зараженої ділянки. Механік-водій (водій) та його помічник у засобах захисту перед машиною. Засоби спеціальної обробки на машині. За командою водій та його помічник готують засоби дезактивації (дегазації, дезінфекції) до роботи. Початок: подано команду "Комплект спеціальної обробки розгорнути". Закінчення: доповідь водія про готовність комплекту до роботи. Примітка. Під час роботи з ежекторною насадкою для дезактивуючого розчину можна використовувати будь-яку ємність: відро, банку, бочку тощо; для комплекту ІДК-1 часовим показником без дужок вказано час виконання вправи з використанням стисненого повітря від компресора автомобіля, у дужках - з використанням автомобільного насоса; для комплекту ДК-4 часовим показником без дужок вказано час з використанням газорідинного методу, у дужках - з використанням методу відсмоктування. Оцінка знижується на один бал, якщо: не утворено необхідний тиск в ємності з рідиною; є теча у з'єднувальних елементах комплекту. Оцінка "незадовільно", якщо: не подається дегазуючий (дезактивуючий) розчин; перед запуском двигуна не відкривався запобіжний клапан |
комплект ІДК-1 з використанням стисненого повітря від компресора автомобіля (з використанням автомобільного насоса) |
механік-водій |
2 хв. 45 с (3 хв.) |
3 хв. (3 хв. 20 с) |
3 хв. 30 с (4 хв.) |
комплект ДК-4 (4Б, 4У, 4Д) за газорідинним методом (методом відсмоктування) |
механік-водій (водій) і помічник |
3 хв. 20 с (2 хв. 20 с) |
3 хв. 30 с (2 хв. 30 с) |
4 хв. (3 хв.) |
9 |
Підготовка приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю до роботи: |
|
|
|
|
Елементи живлення приєднані та заряджені. За командою проводиться перевірка роботи приладу. Початок: подано команду "Прилад до роботи підготувати і перевірити". Закінчення: доповідь про готовність приладу до роботи. Примітка. Час розігрівання датчика для ПРХР у норматив не входить. Оцінка знижується на один бал, якщо: не виконувалась встановлена послідовність підготування приладу до роботи; неправильно визначено витрату повітря і не проведено заміну фільтра; не закручено захисну оправу після зарядки дозиметра. Оцінка "незадовільно", якщо: не виконано всі пункти порядку підготовки приладу до роботи; не дотримано полярність підключення елементів живлення; не проведено звірку показників приладу з контрольними показниками, зазначеними у формулярі |
ГСА-12 |
індивідуально |
13 хв. |
14 хв. |
17 хв. |
ПРХР |
|
2 хв. 20 с |
2 хв. 30 с |
3 хв. |
ІМД-21 |
|
1 хв. |
1 хв. 10 с |
1 хв. 25 с |
ДП-5В |
|
4 хв. |
4 хв. 20 с |
5 хв. |
ІД-1 |
|
46 с |
50 с |
1 хв. |
МКС-У |
|
3 хв. 50 с |
4 хв. |
4 хв. 20 с |
МКС-05 |
|
1 хв. |
1 хв. 05 с |
1 хв. 20 с |
Сталкер: без передачі значень на зовнішній ПК |
|
1 хв. 30 с |
1 хв. 40 с |
2 хв. |
без передачі значень на зовнішній ПК |
|
3 хв. 30 с |
3 хв. 50 с |
4 хв. 20 с |
ДОЗОР-С-М |
|
1 хв. |
1 хв. 10 с |
1 хв. 25 с |
10 |
Підготовка машини радіаційно-хімічної розвідки до роботи: УАЗ-469рх |
у складі розрахунку (відділення, групи) |
16 хв. |
17 хв. |
20 хв. |
Начальник розрахунку, відділення, групи, частини отримав завдання на ведення радіаційної і хімічної розвідки. Автомобіль укомплектований всіма засобами розвідки, знаходиться в укритті або на відкритій місцевості і замаскований. Особовий склад вишикуваний біля автомобіля. За командою готує машину до розвідки і надягає засоби захисту. Початок: подано команду "Машину до розвідки підготувати". Закінчення: доповідь начальника про готовність машини до розвідки. Примітка. Час підготовки до роботи АСП у норматив не входить. Оцінка знижується на один бал, якщо: допущено помилки, що знижують оцінку, при підготовці приладів до роботи; не підготовлено до роботи комплект для відбору проб і другий комплект знаків огородження; не підготовлено до роботи в нічних умовах електричні ліхтарі для КЗО-2. Оцінка "незадовільно", якщо: допущено помилки, що визначають оцінку "незадовільно", під час підготовки приладів до роботи; несправна радіостанція або один із приладів радіаційної та хімічної розвідки; відсутні компоненти спеціальних розчинів для дегазації і дезактивації приладів і автомобілів; не підготовлено до роботи навігаційну апаратуру |
БРДМ-2рх |
|
20 хв. |
22 хв. |
26 хв. |
11 |
Розгортання поста радіаційного хімічного спостереження |
відділення |
16 хв. |
17 хв. |
20 хв. |
Вправу виконують 3 особи. Відділенню поставлено завдання на ведення РХБ спостереження. За командою відділення ставить машину у визначене місце спостереження і здійснює її маскування, готує прилади РХБ розвідки до роботи, розгортає метеопост. Надягає засоби захисту у стан "наготові". Перед постом 4-5 орієнтирів у секторі до 150 градусів, у глибину до 2 км. Командир відділення складає схему орієнтирів і готує метеодонесення. Початок: подано команду "Пост РХБ спостереження розгорнути". Закінчення: доповідь командира відділення про початок ведення спостереження, вручення схеми орієнтирів і метеодонесення командиру (начальнику), якому підпорядковується пост. Примітка. З обладнанням окопу для поста РХБ спостереження час виконання нормативу збільшується на 2 години. Оцінка знижується на один бал, якщо: допущені помилки, які знижують оцінку при підготовці приладів і метеокомплекту до роботи; відстань до орієнтирів визначена з помилкою більше 20 %; під час складання схеми орієнтирів використовувались нестатутні знаки. Оцінка "незадовільно", якщо: не працює один і більше приладів РХБ розвідки або метеокомплект; допущені помилки, які визначають оцінку "незадовільно", при підготовці приладів або метеокомплекту до роботи; командир відділення не зміг скласти схему орієнтирів |
12 |
Розгортання польового метеорологічного поста і визначення метеоданих |
індивідуально |
12 хв. |
13 хв. |
15 хв. |
Виконавцю вправи поставлено завдання на ведення метеорологічного спостереження. Засоби захисту у стані "наготові", метеокомплект № 3 біля виконавця. За командою виконавець виходить у вказаний район, вибирає місце, розгортає метеокомплект, визначає метеодані і готує метеодонесення. Початок: подано команду "Метеорологічний пост розгорнути". Закінчення: виконавець вручає метеодонесення. Оцінка знижується на один бал, якщо: метеокомплект не повністю укомплектований приладдям; напрямок вітру визначено неправильно; вказівки румбів поставлені неправильно. Оцінка "незадовільно", якщо: не дотримано встановлений час при знятті показників швидкості вітру або температури повітря і ґрунту; при визначенні температури ґрунту термометр-пращ не покладено в борозну ґрунту або для зняття показників його взято в руки |
13 |
Одягання протигаза на потерпілого |
індивідуально |
14 с |
16 с |
17 с |
Виконавці вправи шикуються у дві шеренги. Протигази у похідному положенні. Одна шеренга по команді сідає (лягає) на землю, протигази знімає та кладе праворуч від себе. Попередньо виконавці з шеренги, що стоїть, по команді "Гази" надягають особисті протигази. За командою виконавці з шеренги, що стоїть, одягають на умовних потерпілих їх протигази. Початок: подано команду "Протигаз на потерпілого одягнути". Закінчення: виконавцями виконано усі необхідні дії. Оцінка знижується на один бал, якщо: шолом-маска (маска) одягнута таким чином, що окуляри не знаходяться навпроти очей умовного потерпілого; перекручена з'єднувальна трубка протигаза. Оцінка "незадовільно", якщо: на шолом-масці (масці) протигаза допущено утворення таких складок або перекосів, за яких зовнішнє повітря проникає під неї; не повністю пригвинчено фільтрувальну коробку (з'єднувальну трубку) до шолом-маски (маски); при одяганні порвана шолом-маска (маска) |
14 |
Розгортання та підготовка спеціальних автомобілів до роботи: |
|
|
|
|
Спеціальний автомобіль (станція, установка) знаходиться на робочому майданчику. Розрахунок у засобах індивідуального захисту вишикуваний перед спеціальним автомобілем. За командою розрахунок повністю розгортає спеціальний автомобіль. Початок: подано команду "Автомобіль (станцію, установку) розгорнути". Закінчення: досягнення тиску 4 кгс/см-2 у котлі ДДА і доповідь начальника розрахунку про готовність до виконання завдання. Примітки: 1. При заміні розпилювачів у АРС-14 час на виконання вправи збільшується на 2 хвилини. 2. При розгортанні АРС-14 розрахунком у кількості 2 осіб час збільшується на 1 хвилину 30 секунд. 3. При розгортанні ДДА-66 часовий показник без дужок для літнього періоду, у дужках - для зимового періоду. Оцінка знижується на один бал, якщо: не враховано напрямок вітру на відкритій місцевості; у з'єднаннях комунікацій для рідин є підтікання; не працює один ствол (там, де вони є); не відкритий люк горловини цистерни АРС. Оцінка "незадовільно", якщо: не працюють два стволи і більше; не відкриті отвори в підлозі камер ДДА для стікання конденсату; не працює пароструминний елеватор, не перевірена надійність роботи запобіжних клапанів; котел не заповнений водою |
АРС-14 |
у складі розрахунку |
|
|
|
для дезактивації струменем води (три робочих місця) |
|
4 хв. 30 с |
5 хв. |
6 хв. |
для дегазації, дезактивації, дезінфекції (чотири робочих місця) |
|
5 хв. |
5 хв. 30 с |
6 хв. 30 с |
для дегазації місцевості (насадка спереду) |
|
4 хв. |
4 хв. 20 с |
5 хв. |
для дегазації місцевості (насадка ззаду) |
|
1 хв. 20 с |
1 хв. 30 с |
2 хв. |
ДДА-66 |
у складі відділення (групи) |
30 хв. (40 хв.) |
34 хв. (45 хв.) |
40 хв. (55 хв.) |
VІІІ. Нормативи виконання навчальних вправ для підготовки особового складу авіаційних підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту
№ з/п |
Найменування навчальної вправи |
Розрахунок для виконання вправи |
Оцінка виконання вправи |
Умови виконання навчальної вправи |
відмінно |
добре |
задовільно |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. Вправи для посадових осіб аеродромно-технічного забезпечення польотів |
1.1 |
Заправка водою навісних виливних агрегатів (НВА) літака Ан-32П |
водії автомобільної та електро-газової служби (АтаЕГС), техніки літаків |
10 хв. |
12 хв. |
14 хв. |
Літак Ан-32П, підготовлений до вильоту, знаходиться у визначеному місці. Автомобілі АКПМ-3 (2 шт.), заправлені водою, знаходяться поруч з літаком по обидві сторони на визначених місцях, водії стоять біля передньої осі автомобіля обличчям до борту повітряного судна. За командою керівникаводії розгортають рукава подачі води і під керівництвом техніка літака під'єднують їх до заливних горловин НВА літака та здійснюють заповнення водою (8 т). Після заповнення НВА за командою техніка літака подача води припиняється, рукава подачі води згортаються та автомобілі від'їжджають від літака на відстань безпечного запуску двигунів. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: від'їзд автомобілів від літака (час фіксується за початком руху останнього автомобіля) |
1.2 |
Контрольний огляд засобів АТЗ польотів перед виїздом з парку |
водій АтаЕГС |
7 хв. |
8 хв. |
9 хв. |
За командою керівникаперевірити: зовнішній вигляд автомобіля (установки), роботу приладів освітлення, покажчика поворотів, стоп-сигналу, звукового сигналу і склоочисника. Перевірити комплектність обладнання, вимірювальних приладів, пристосувань та інструменту спеціальної установки, герметичність систем, наявність чохлів та пломбування вузлів і агрегатів установки. Оглянути стан фільтрів роздавальних приладів, стан роздавальних кранів (пістолетів), аеродромних бортових роз'ємів шлангів, джгутів і заземлення. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Огляд закінчено" |
1.3 |
Контрольний огляд засобів АТЗ польотів на аеродромі |
водій АтаЕГС |
3 хв. |
4 хв. |
5 хв. |
Паливні, масляні, гідравлічні і пневматичні системи базового шасі і спеціальної установки повинні бути заправлені відповідно до завдання із забезпечення польотів або роботи на авіаційній техніці. За командою керівниказдійснити перевірку технічного стану засобу зовнішнім оглядом при відкритих основних люках з метою виявлення пошкоджень, підтікань рідини, витоку газу і забруднень, що могли виникнути під часу руху автомобіля. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Огляд закінчено". |
1.4 |
Підготовка до запуску та запуск силових агрегатів спеціального обладнання засобів АТЗ польотів |
водій АтаЕГС |
1 хв. |
1 хв. 30 с |
2 хв. |
За командою керівника перевірити заправку (зарядку) систем спеціальної установки. Перевірити стан вимірювальних приладів і положення регулювальних пристроїв. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Завдання виконано" |
1.5 |
Розгортання засобів АТЗ польотів |
водій АтаЕГС |
8 хв. |
9 хв. |
10 хв. |
За командою керівниказдійснити під'їзд до повітряного судна під керівництвом техніка літака. Розгорнути силові кабелі. Встановити заземлення. Встановити противідкатні опори. Зробити запис в журналі обліку "початок роботи". Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Завдання виконано" |
1.6 |
Повне згортання засобів АТЗ польотів у транспортне положення |
водій АтаЕГС |
2 хв. |
3 хв. |
4 хв. |
За командою керівниказробити запис у журналі обліку "кінець роботи". Змотати заземлення, згорнути силові кабелі. Від'їхати від повітряного судна під керівництвом техніка літака. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Завдання виконано" |
1.7 |
Робота на засобах АТЗ польотів після повернення з рейсу |
водій АтаЕГС |
20 хв. |
25 хв. |
30 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд засобу. Перевірити заправні системи, стан роз'ємів, роздавальних кранів, шлангів, кріплення рухомих приладів та вузлів. Очистити автомобіль від бруду. Початок: подано команду "До роботи приступити". Закінчення: доповідь "Завдання виконано" |
2. Вправи для посадових осіб пошуково-рятувальної і парашутно-десантної служб (авіаційних рятувальників) |
2.1 |
Оцінка контрольного стрибка з парашутом: |
авіаційні рятувальники |
|
|
|
|
відділення парашутиста від повітряного судна |
у розрахунковій точці, положення тіла задане |
у розрахун-ковій точці, відхилення осі тіла від заданого напрямку до 45° |
з відхиленням +100 м від точки розрахунку, але відхилення осі тіла від заданого напрямку більше 45° |
Відділення парашутиста виконується у двері або люки, призначені для парашутного десантування, за командою випускаючого. Попередня команда - "Приготуватися". Виконавча команда - "Стрибок". |
вільне падіння, час затримки в розкритті парашута Тз.р. |
стійке падіння в заданому напрямку, Тз.р.=Тз.+1 с |
стійке падіння в заданому напрямку, Тз.р.=Тз.+2 с |
падіння не в заданому напрямку, Тз.р.=Тз.+3 с |
Час затримки в розкритті парашута оцінювати за показниками секундоміра. |
|
розкриття парашута |
|
у пікіруванні з кутом 45° |
відхилення осі тіла від заданого кута пікірування до +25° |
у горизонтальному положенні на спині або при обертанні |
Розкриття парашута оцінювати візуальним спостереженням з борту повітряного судна, або із земної поверхні, або за допомогою відеозаписувальних пристроїв. |
|
приземлення |
|
ноги разом, точність задана |
ноги разом, точність задана |
з розведеними ногами, точність гірше заданої |
Приземлення оцінювати візуальним спостереженням з повітряного судна або із земної поверхні |
2.2 |
Оцінка контрольного безпарашутного (штурмового) десантування з вертольота на воду: |
авіаційні рятувальники |
|
|
|
|
|
відділення рятувальника від повітряного судна |
|
у розрахунковій точці, положення тіла задане |
у розрахун-ковій точці, відхилення осі тіла від заданого напрямку до 10° |
з відхиленням +5 м від точки розрахунку, відхилення осі тіла від заданого напрямку більше 10° |
Відділення парашутиста виконується у двері або люки, призначені для безпарашутного (штурмового) десантування, за командою випускаючого. Попередня команда - "Приготуватися". Виконавча команда - "Стрибок". |
|
положення тіла у вільному падінні |
|
положення тіла, рук та ніг задане |
виправлення осі тіла у повітрі до заданого, положення тіла, рук та ніг задане |
виправлення осі тіла у повітрі, але відхилення не більше ніж 10° від заданого, положення тіла, рук та ніг задане |
Положення тіла у вільному падінні оцінювати візуальним спостереженням з борту повітряного судна, або з водної поверхні, або за допомогою відеозаписувальних пристроїв. |
|
приводнення |
|
положення тіла, рук та ніг задане (ноги разом), точність приводнення задана |
положення тіла, рук та ніг задане (ноги разом), точність приводнення задана |
положення тіла, рук та ніг задане (ноги разом), відхилення осі тіла від заданого не більше 10°, точність приводнення +5 м від заданої |
Положення тіла у вільному падінні оцінювати візуальним спостереженням з борту повітряного судна, або з водної поверхні, або за допомогою відеозаписувальних пристроїв |
3. Вправи для посадових осіб зв'язку та радіотехнічного забезпечення польотів |
|
3.1 |
Підготовка до роботи і налаштування приймача дискретного діапазону Р-155П |
спеціалісти зв'язку |
4 хв. |
5 хв. |
6 хв. |
За командою керівника провести зовнішній огляд приймача. Підключити головні телефони і антену. Увімкнути живлення. Перевірити струми ламп і напруги живлення за вмонтованими приладами. Перевірити працездатність приймача в слухових режимах за сигналами станцій, що приймаються. Налаштувати приймач на задану частоту в режимі ЧТ або ДЧТ. Початок: подано команду "Приймач налаштувати". Закінчення: доповідь "Приймач налаштовано" |
|
3.2 |
Підготовка до роботи і налаштування приймача Р-155 для роботи в режимі ОМ по ВБ (НБ) та ЧТ (ДЧТ ОФТ) |
спеціалісти зв'язку |
5 хв. |
6 хв. |
7 хв. |
За командою керівника перевірити працездатність приймача з використанням блока зворотного контролю. Налаштувати приймач на дві частоти із запам'ятовуванням, перейти з однієї хвилі на іншу за допомогою автоматики. Початок: подано команду "Приймач налаштувати". Закінчення: доповідь "Приймач налаштовано" |
|
3.3 |
Ввімкнення живлення передавача радіостанції Р-140 |
спеціалісти зв'язку |
2 хв. |
3 хв. |
4 хв. |
Автомобіль заземлено, антену підключено. За командою керівника провести зовнішній огляд, увімкнути і перевірити напругу живлення, провести регулювання напруг живлення. Початок: подано команду "Радіостанцію ввімкнути". Закінчення: доповідь "Радіостанцію ввімкнуто" |
|
|
3.4 |
Налаштування передавача радіостанції Р-140 |
спеціалісти зв'язку |
4 хв. |
5 хв. |
6 хв. |
Автомобіль заземлено, антену підключено. Живлення ввімкнене, апаратура прогріта. За командою керівникапровести зовнішній огляд. Встановити органи налаштування передавача згідно з частотою та табличними даними. Налаштувати збудник. Встановити статичний режим підсилювача потужності. Провести налаштування високочастотного тракту. Провести комутацію заданого режиму на пульті управління. Початок: подано команду "Передавач налаштувати". Закінчення: доповідь "Передавач налаштовано" |
|
3.5 |
Підготовка до роботи приладу Р-5-10 |
спеціалісти зв'язку |
3 хв. |
4 хв. |
5 хв. |
За командою керівника провести зовнішній огляд. Переконатися у відповідності шнура живлення напрузі живлення та правильності підключення до приладу. Провести градуювання приладу в усіх режимах роботи. Початок: подано команду "Прилад підготувати". Закінчення: доповідь "Прилад підготовлено" |
|
3.6 |
Монтаж прямих муфт на кабелях зв'язку |
спеціалісти зв'язку |
28 хв. 20 хв. 18 хв. 23 хв. |
33 хв. 25 хв. 23 хв. 25 хв. |
38 хв. 30 хв. 28 хв. 28 хв. |
За командою керівникавиконати такі дії: змонтувати пряму муфту на кабелі типу ТЗБ 7х7; змонтувати пряму муфту на кабелі типу ТБ 10х2; змонтувати пряму муфту на кабелі типу ТРПКШ 10х2; змонтувати пряму муфту на кабелі типу ТПП 20х2. Початок: подано команду "Монтаж розпочати". Закінчення: доповідь "Монтаж закінчено" |
|
3.7 |
Монтаж міжміських боксів кабелем типу ТЗБ |
спеціалісти зв'язку |
20 хв. 35 хв. |
25 хв. 40 хв. |
30 хв. 45 хв. |
За командою керівника виконати такі дії: зарядити міжміський бокс 20х2; зарядити міжміський бокс 30х2. Початок: подано команду "Монтаж розпочати". Закінчення: доповідь "Монтаж закінчено" |
|
3.8 |
Перехід з проводового телеграфного каналу на радіо- або навпаки |
спеціалісти зв'язку |
1 хв. |
1 хв. 40 с |
2 хв. |
За командою керівникаперекомутувати кінцеву апаратуру з одного каналу на інший. Проконтролювати проходження зв'язку за допомогою вимірювальних приладів. Початок: подано команду "Канал перекомутувати". Закінчення: доповідь "Канал перекомутовано" |
|
3.9 |
Підготовка до роботи апаратури П-303-ОБ |
спеціалісти зв'язку |
5 хв. |
6 хв. |
7 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд. Увімкнути живлення. Перевірити напругу джерела живлення і рівні сигналів. Початок: подано команду "Апаратуру підготувати". Закінчення: доповідь "Апаратуру підготовлено" |
|
3.10 |
Підготовка до роботи і налаштування радіостанції Р-845 (РВПУ винесені на 10 м) |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
5 хв. |
7 хв. |
9 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіостанції. Увімкнути радіостанцію. По вмонтованих приладах перевірити напругу живлення. Налаштувати напівкомплект А на задану частоту в метровому діапазоні хвиль і напівкомплект Б на задану частоту в дециметровому діапазоні хвиль. Вийти на зв'язок з кореспондентом. Перемкнути управління радіостанції з ВПУ. Перевірити управління радіостанції з ВПУ-1 в метровому діапазоні та з ВПУ-2 в дециметровому діапазоні. Початок: подано команду "Радіостанцію налаштувати". Закінчення: доповідь "Радіостанцію налаштовано" |
|
3.11 |
Підготовка до роботи і налаштування радіостанції Р-862 |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
4 хв. |
5 хв. |
6 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіостанції. Увімкнути радіостанцію. Налаштувати радіостанцію на задану частоту і вийти на зв'язок з кореспондентом. Початок: подано команду "Радіостанцію налаштувати". Закінчення: доповідь "Радіостанцію налаштовано" |
|
3.12 |
Підготовка до роботи і перевірка працездатності стартового командного пункту СКП-11 |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
6 хв. |
8 хв. |
10 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд. Підключити лінії зв'язку і кабелі електроживлення. Ввімкнути апаратну. По вмонтованих приладах перевірити напругу живлення. Ввімкнути радіостанції і контрольні радіоприймачі. Перевірити працездатність пульту керування виносними радіостанціями. Перевірити працездатність телефонного комутатора. Ввімкнути магнітофони. Підготувати робоче місце керівника польотів. Початок: подано команду "СКП ввімкнути". Закінчення: доповідь "СКП ввімкнуто" |
|
3.13 |
Ввімкнення та вимкнення радіопеленгатора АРП-11 в місцевому режимі |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
6 хв. |
7 хв. |
8 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіопеленгатора і агрегату живлення. Запустити агрегат живлення. Подати напругу на апаратну. Ввімкнути радіопеленгатор. Перевірити працездатність радіопеленгатора в місцевому режимі. Запросити контрольний пеленг на 1-му та 2-му каналах. Вимкнути радіопеленгатор. Початок: подано команду "АРП ввімкнути". Закінчення: доповідь "АРП вимкнуто" |
|
3.14 |
Ввімкнення та вимкнення радіопеленгатора АРП-11 в дистанційному режимі |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
2 хв. 30 с |
3 хв. |
4 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіопеленгатора. Ввімкнути живлення апаратури ТУ-ТС. Ввімкнути 1-й та 2-й комплекти радіопеленгатора і перевірити їх працездатність з виносного пункту. Вимкнути 1-й та 2-й комплекти радіопеленгатора та живлення апаратури ТУ-ТС. Початок: подано команду "АРП ввімкнути". Закінчення: доповідь "АРП вимкнуто" |
|
3.15 |
Налаштування УКХ радіопеленгатора за допомогою КВГ |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
12 хв. |
14 хв. |
16 хв. |
За командою керівникана ввімкнутому радіопеленгаторі перевірити налаштування приймача на двох фіксованих частотах. Ввімкнути КВГ і провести від нього налаштування радіопеленгатора. Початок: подано команду "АРП налаштувати". Закінчення: доповідь "АРП налаштовано" |
|
3.16 |
Підготовка до роботи та вмикання приводної радіостанції ПАР-8СС |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
6 хв. |
7 хв. |
8 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіостанції та агрегату живлення. Запустити агрегат живлення, подати напругу та ввімкнути радіостанцію. Встановити заданий вид роботи, налаштувати радіостанцію на задану частоту та перевірити по вмонтованих приладах необхідні величини струму та напруги. Початок: подано команду "ПАР ввімкнути". Закінчення: доповідь "ПАР ввімкнуто" |
|
3.17 |
Підготовка до роботи та вмикання приводної радіостанції ПАР-9М2 (ПАР-9МА) |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
7 хв. |
8 хв. |
9 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд радіостанції та агрегату живлення. Запустити агрегат живлення, подати напругу та ввімкнути радіостанцію. Встановити заданий вид роботи, налаштувати радіостанцію на задану частоту та перевірити по вмонтованих приладах необхідні величини струму та напруги. Початок: подано команду "ПАР ввімкнути". Закінчення: доповідь "ПАР ввімкнуто" |
|
3.18 |
Перемикання приводних радіостанцій на канал "ПАР-АРК" |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
30 с |
1 хв. |
1 хв. 30 с |
За командою керівникавиконати перемикання налаштованої радіостанції на канал "ПАР-АРК". Початок: подано команду "21-й канал ввімкнути". Закінчення: доповідь "21-й канал ввімкнуто" |
|
3.19 |
Підготовка до роботи та вмикання радіомаякової групи ПРМГ-76У |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
12 хв. |
15 хв. |
17 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд агрегату живлення та апаратної. Ввімкнути агрегат живлення та ПРМГ-76У. Перевірити контрольну апаратуру ДКРМ (ГРМ) по високій та низькій частоті. По вмонтованих приладах перевірити напругу живлення, потужність РД, КРМ (ГРМ), положення нуля та крутизни зони. Провести зовнішній огляд апаратури ТУ-ТС та перевірити працездатність ПРМГ-76У у дистанційному режимі. Початок: подано команду "ПРМГ ввімкнути". Закінчення: доповідь "ПРМГ ввімкнуто" |
|
3.20 |
Підготовка до роботи, вмикання та перевірка радіотехнічної системи ближньої навігації РСБН-4Н в усіх режимах роботи |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
19 хв. |
21 хв. |
23 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд агрегату живлення і апаратної, ввімкнути агрегат живлення. По вмонтованих приладах перевірити напругу живлення. Ввімкнути РСБН-4Н. Послідовно перевірити роботу "МІСЦЕВА РОБОТА", "МІСЦЕВИЙ РЕМОНТ" та "ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА". Початок: подано команду "РСБН ввімкнути". Закінчення: доповідь "РСБН ввімкнуто" |
|
3.21 |
Ввімкнення та перевірка радіолокаційної системи посадки літаків РСП-6М2 (РСП-6МН) |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
18 хв. |
20 хв. |
22 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд агрегатів живлення, антенно-фідерних пристроїв, посадочного та диспетчерського радіолокаторів і апаратної. Увімкнути агрегати живлення і подати напругу на апаратну РСП. По вмонтованих приладах перевірити величини напруги живлення, потужність передавачів посадочного та диспетчерського радіолокаторів. Перевірити працездатність РСП в режимах "АКТ", "ПАС", "СРЦ". Підготувати до роботи засоби об'єктивного контролю, фотоприставку і магнітофон. Початок: подано команду "РСП ввімкнути". Закінчення: доповідь "РСП ввімкнуто" |
|
3.22 |
Підготовка до роботи і вмикання кодового неонового світломаяка КНС-4 (КНС-4У) |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
5 хв. |
6 хв. |
7 хв. |
Прилад АПС підготовлений до роботи. За командою керівникапровести зовнішній огляд світломаяка і агрегату живлення. Заземлити світломаяк. Запустити агрегат живлення. Вибрати заданий режим роботи. Ввімкнути світло маяка. Початок: подано команду "КНС ввімкнути". Закінчення: доповідь "КНС ввімкнуто" |
|
3.23 |
Підготовка до роботи і вмикання аеродромного посадочного маяка АПМ-90 |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
4 хв. |
5 хв. |
6 хв. |
За командою керівникапровести зовнішній огляд маяка. Перевірити стан щіток. Виставити по шаблону позитивні та негативні кути. Перевірити стан баластного реостата. Запустити двигун і по щитовому приладу виставити напругу 110 В. Відрегулювати автоматичну подачу вугілля. По контрольних стендах перевірити форму горіння дуги. Початок: подано команду "АПМ ввімкнути". Закінчення: доповідь "АПМ ввімкнуто" |
|
3.24 |
Підключення радіолокаційної станції до зовнішньої мережі живлення |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
5 хв. |
6 хв. |
7 хв. |
За командою керівникапровести вмикання підготовленої до роботи радіолокаційної станції до живлення від зовнішньої мережі. Початок: подано команду "РЛС ввімкнути". Закінчення: доповідь "РЛС ввімкнуто" |
|
3.25 |
Підключення радіолокаційної станції до агрегату живлення |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
6 хв. |
8 хв. |
9 хв. |
За командою керівникапровести вмикання підготовленої до роботи радіолокаційної станції від прогрітого агрегату живлення. Початок: подано команду "РЛС ввімкнути від агрегату". Закінчення: доповідь "РЛС ввімкнуто" |
|
3.26 |
Перехід живлення радіолокаційної станції від зовнішньої мережі на агрегат живлення |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
6 хв. |
8 хв. |
9 хв. |
За командою керівникапровести перехід живлення радіолокаційної станції від зовнішньої мережі на агрегат живлення. Початок: подано команду "Перейти на агрегат". Закінчення: доповідь "Завдання виконано" |
|
3.27 |
Перевірка справності радіолокаційної станції під напругою |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
9 хв. |
11 хв. |
12 хв. |
За командою керівникавиконати перевірку справності апаратури радіолокаційної станції під напругою. Початок: подано команду "Перевірити РЛС". Закінчення: доповідь "РЛС перевірено" |
|
3.28 |
Виявлення цілей та видача координат оператором радіолокаційної станції |
спеціалісти радіотехнічного забезпечення |
кількість цілей |
За командою керівникавиявляти цілі на дальності не менше 85 % від максимальної, визначати державну належність і видавати координати цілей з точністю, визначеною тактико-технічними даними РЛС. Здійснювати одночасно проводку і видавати інформацію з дискретністю 1 хв. і точністю, визначеною ТТД РЛС, по наступній кількості цілей. Початок: подано команду "Цілі виявити". Закінчення: доповідь "Завдання виконано, цілі виявлено" (вказати кількість) |
|
8 хв. |
7 хв. |
4 хв. |
|
................Перейти до повного тексту