1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З НАГЛЯДУ ЗА ОХОРОНОЮ ПРАЦІ
Н А К А З
15.11.2004 N 255
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 грудня 2004 р.
за N 1526/10125
Про затвердження Типового положення про службу охорони праці
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 236 від 02.10.2007 Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
Відповідно до Закону України "Про охорону праці" (із змінами)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типове положення про службу охорони праці (далі - Типове положення), що додається.
2. Управлінню нормативно-правового та юридичного забезпечення (Кубієвич М.В.):
подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
внести відповідні зміни до Державного реєстру нормативно-правових актів з питань охорони праці;
розмістити цей наказ на веб-сайті Держнаглядохоронпраці України;
спільно з Головним навчально-методичним центром Держнаглядохронпраці (Баженов О.К.), загальним відділом (Дєньгін А.П.) у тижневий термін після реєстрації у Міністерстві юстиції України розробити та забезпечити реалізацію заходів щодо впровадження Типового положення.
3. Загальному відділу (Дєньгін А.П.) у тижневий термін після реєстрації у Міністерстві юстиції України довести цей наказ до відома територіальних управлінь, експертно-технічних центрів та Національного науково-дослідного інституту охорони праці.
4. Редакції журналу "Охорона праці" (Яковенко М.Г.) опублікувати цей наказ у черговому номері журналу.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Держнаглядохоронпраці від 03.08.93 N 73 "Про Типове положення про службу охорони праці", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30.09.93 за N 140.
6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Голови Комітету Семка О.П.
Голова Комітету С.Сторчак
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держнаглядохоронпраці
України
15.11.2004 N 255
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 грудня 2004 р.
за N 1526/10125
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про службу охорони праці НПАОП 0.00-4.35-04
( У тексті слово "устатковання" замінено словом "устаткування" згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
1. Загальні положення
1.1. Згідно з Законом України "Про охорону праці" служба охорони праці створюється роботодавцем для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям у процесі трудової діяльності.
( Пункт 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
1.2. На основі Типового положення про службу охорони праці (далі - Типове положення) з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів роботодавець розробляє і затверджує Положення про службу охорони праці відповідного підприємства, визначає структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства.
( Абзац другий пункту 1.2 глави 1 виключено на підставі Наказу Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 ) ( Абзац третій пункту 1.2 глави 1 виключено на підставі Наказу Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
Об'єднання підприємств у разі виконання ними делегованих функцій в галузі охорони праці розробляють і затверджують Положення про службу охорони праці відповідно до статті 36 Закону України "Про охорону праці" та цього Типового положення.
1.3. Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.
1.4. Служба охорони праці створюється на підприємствах з кількістю працюючих 50 і більше осіб.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.
( Абзац другий пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.
( Абзац третій пункту 1.4 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
1.5. Назви посад (професій) установлюються відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 N 327, а кваліфікаційні вимоги - відповідно до розділу 1 "Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців" Випуск 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 N 336.
( Пункт 1.5 в редакції Наказу Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду N 236 від 02.10.2007; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
1.6. Навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників служби охорони праці проводяться в установленому законодавством порядку під час прийняття на роботу та періодично один раз на три роки.
1.7. Працівники служби охорони праці підприємства в своїй діяльності керуються законодавством України, нормативно-правовими актами з охорони праці, колективним договором та актами з охорони праці, що діють в межах підприємства.
1.8. Ліквідація служби охорони праці допускається тільки в разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою.
2. Основні завдання служби охорони праці
2.1. В разі відсутності впровадженої системи якості відповідно до ISO 9001 опрацювання ефективної системи управління охороною праці на підприємстві та сприяння удосконаленню діяльності у цьому напрямку кожного структурного підрозділу і кожного працівника. Забезпечення фахової підтримки рішень роботодавця з цих питань.
2.2. Організація проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю або здоров'ю працівників.
2.3. Вивчення та сприяння впровадженню у виробництво досягнень науки і техніки, прогресивних і безпечних технологій, сучасних засобів колективного та індивідуального захисту працівників.
2.4. Контроль за дотриманням працівниками вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці, положень (у разі наявності) галузевої угоди, розділу "Охорона праці" колективного договору та актів з охорони праці, що діють в межах підприємства.
2.5. Інформування та надання роз'яснень працівникам підприємства з питань охорони праці.
3. Функції служби охорони праці
3.1. Розроблення спільно з іншими підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці, планів, програм поліпшення умов праці, запобігання виробничому травматизму, професійним захворюванням, надання організаційно-методичної допомоги у виконанні запланованих заходів.
3.2. Підготовка проектів наказів (розпоряджень) з питань охорони праці і внесення їх на розгляд роботодавцю.
( Пункт 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
3.3. Проведення спільно з представниками інших структурних підрозділів і за участю представників професійної спілки підприємства або, за її відсутності, уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці перевірок дотримання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
3.4. Складання звітності з охорони праці за встановленими формами.
3.5. Проведення з працівниками вступного інструктажу з питань охорони праці.
( Пункт 3.5 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
3.6. Ведення обліку та проведення аналізу причин виробничого травматизму, професійних захворювань, аварій на виробництві, заподіяної ними шкоди.
( Пункт 3.6 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
3.7. Забезпечення належного оформлення і зберігання документації з питань охорони праці, а також своєчасної передачі її до архіву для тривалого зберігання згідно з установленим порядком.
3.8. Складання за участю керівників підрозділів підприємства переліків професій, посад і видів робіт, на які повинні бути розроблені інструкції з охорони (безпеки) праці, що діють в межах підприємства, надання методичної допомоги під час їх розроблення.
3.9. Інформування працівників про основні вимоги законів, інших нормативно-правових актів та актів з охорони праці, що діють в межах підприємства.
3.10. Розгляд:
питань про підтвердження наявності небезпечної виробничої ситуації, що стала причиною відмови працівника від виконання дорученої роботи, відповідно до законодавства (у разі необхідності);
листів, заяв, скарг працівників підприємства, що стосуються питань додержання законодавства про охорону праці.
3.11. Організація:
забезпечення підрозділів нормативно-правовими актами з охорони праці та актами з охорони праці, що діють в межах підприємства, посібниками, навчальними матеріалами з цих питань;
( Абзац другий пункту 3.11 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
роботи кабінету з охорони праці, підготовки інформаційних стендів, кутків з охорони праці тощо;
нарад, семінарів, конкурсів тощо з питань охорони праці;
пропаганди з питань охорони праці з використанням інформаційних засобів.
3.12. Участь у:
розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1232;
( Абзац другий пункту 3.12 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики N 148 від 31.01.2017 )
складанні санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівників, які проходять обстеження щодо наявності професійних захворювань (отруєнь);

................
Перейти до повного тексту