- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
10.08.2023 № 1440
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 серпня 2023 р.
за № 1493/40549
Про затвердження Інструкції з проведення пошукових робіт з пошуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
1. Затвердити Інструкцію з проведення пошукових робіт з пошуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що додається.
2. Департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій (Василю Стрілці) забезпечити:
1) в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної прикордонної служби України Заступник Генерального прокурора Міністр оборони України Віце-прем’єр-міністр України - Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Міністр внутрішніх справ України Віце-прем’єр-міністр України - Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Голова Національної поліції України Заступник Голови Служби безпеки України Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Голова Державної міграційної служби України Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій | С. Дейнеко І. Мустеца О. Резніков І. Верещук О. Котенко І. Клименко О. Кубраков І. Вигівський С. Наумюк Д. Лубінець Н. Науменко С. Крук |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров’я України
10 серпня 2023 року № 1440
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 серпня 2023 р.
за № 1493/40549
ІНСТРУКЦІЯ
з проведення пошукових робіт з пошуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція встановлює вимоги до заходів безпеки під час вилучення тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, переліку захисного спорядження, обладнання для збору, вивезення та зберігання тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, обладнання для фіксації інформації, якими оснащуються пошукові групи, інструктажу членів пошукових груп, фото- та відеофіксації вилучення тіл (останків) померлих (загиблих) осіб та присвоєння унікального коду тілам (останкам) померлих (загиблих) осіб.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 1548 від 30.08.2023 )
3. Ця Інструкція поширюється на учасників пошукової групи під час здійснення пошуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, їх останків, розшуку і фіксації місць поховання осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, вилучення тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, та вивезення їх останків, здійснення пошукових дій, у тому числі в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, районах проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, на тимчасово окупованих територіях України.
( Пункт 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 1548 від 30.08.2023 )
II. Заходи безпеки під час вилучення тіл (останків) померлих (загиблих) осіб
1. Обов’язки кожного учасника пошукової групи під час проведення пошукових робіт визначені
Порядком № 511.
( Пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 1548 від 30.08.2023 )
2. Учасникам пошукової групи необхідно володіти знаннями (навичками) щодо:
1) анатомії людини, будови її скелета;
2) методики проведення пошукових робіт (орієнтування на місцевості за картою, компасом, виявлення ознак поховань, їх пошуку, транспортування (вивезення) останків (тіл) загиблих);
3) надання першої домедичної допомоги при різних видах травм і уражень;
4) документування та обліку проведеної пошукової роботи.
3. Учасник пошукової групи під час роботи пошукової групи:
1) не вживає їжу або напої;
2) не курить;
3) не вживає алкогольні та слабоалкогольні напої;
4) не торкається обличчя;
5) не продовжує пошукові роботи після їх припинення для всієї пошукової групи або одного чи декількох учасників пошукової групи за усним рішенням керівника пошукової групи у разі виникнення обставин, що загрожують життю і здоров’ю учасників пошукової групи.
4. Пошукові дії на територіях здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, районах проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, на тимчасово окупованих територіях України здійснюється за попереднім погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України.
( Пункт 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 1548 від 30.08.2023 )
5. Робота пошукової групи проводиться у світлий час доби (у виключних випадках під час заходу сонця) на території, чітко визначеній на місцевості представником відповідного інженерно-саперного (вибухотехнічного) підрозділу, після її розмінування цим підрозділом.
Територією пошуку є ділянка місцевості, письмово визначена представником відповідного інженерно-саперного (вибухотехнічного) підрозділу за певними координатами або іншими доступними та зрозумілими умовними знаками, яка не підлягає самостійному збільшенню членами пошукової групи без письмового погодження представника такого інженерно-саперного (вибухотехнічного) підрозділу.
6. Визначення території пошуку здійснюється представником відповідного інженерно-саперного (вибухотехнічного) підрозділу письмово у довільній формі виключно після проведення розмінування території пошуку та максимально можливого усунення інших небезпек для членів пошукової групи.
7. Якщо територія пошуку виявиться більшою ніж розмінована територія, продовження роботи пошукової групи можливе лише після розмінування нової території пошуку відповідним інженерно-саперним (вибухотехнічним) підрозділом та письмового визначення його представником за певними координатами або іншими доступними та зрозумілими учаснику пошукової групи умовними знаками.
8. Під час роботи пошукової групи до небезпечних матеріалів відносяться:
1) кров, інші біологічні рідини та тканини тіл померлих (загиблих) осіб;
2) зразки, включаючи зразки для токсикологічного дослідження;
3) будь-які предмети, візуально забрудненні кров’ю або іншими біологічними рідинами та тканинами померлих (загиблих) осіб;
4) предмети, уражені тваринами та/або комахами-паразитами;
5) небезпечні хімічні речовини;
6) зброя та боєприпаси;
7) вибухонебезпечні предмети (речовини);
8) будь-які предмети з гострим краєм, які можуть спричинити травмування;
9) будь-які інші предмети, ідентифікація яких ускладнена або неможлива.
9. Про наявність небезпечних матеріалів учасник пошукової групи повідомляє керівнику пошукової групи та продовжує роботу тільки після отримання від нього дозволу на продовження роботи.
10. Дозвіл керівника пошукової групи на продовження роботи надається після відповідної оцінки ним та (або) іншими учасниками пошукових груп небезпечних матеріалів та їх впливу.
11. Не дозволяється робота пошукової групи з такими небезпечними матеріалами:
1) небезпечні хімічні речовини;
2) зброя та боєприпаси;
3) вибухонебезпечні предмети (речовини).
12. Пошукові групи за погодженням з Національною поліцією України збирають інформацію, тіла (останки) померлої (загиблої) особи, речі та документи з обов’язковою повною фото- та/або відеофіксацією процесу.
13. Керівник пошукової групи після виявлення ним або учасниками пошукової групи місць поховання або місцезнаходження тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, а також вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних предметів зобов’язаний інформувати засобами телефонного зв’язку або інтернет зв’язку органи Національної поліції України про їх розташування згідно з кримінальним процесуальним законодавством України.
III. Перелік захисного спорядження, обладнання для збору, вивезення та зберігання тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, обладнання для фіксації інформації, якими оснащуються пошукові групи
1. Захисне спорядження:
1) вологонепроникні фартухи;
2) одноразові комбінезони;
3) захисні окуляри або захисні щитки;
4) нітрилові медичні рукавички з високою манжетою (нестерильні, нетальковані);
5) рукавички кольчужні (кевларові);
6) рукавиці робочі;
7) гумові чоботи;
8) маски (хірургічні, одноразові);
9) респіратори для захисту від випарів хімічних речовин та змінні деталі до них (наприклад, фільтрувальні картриджі);
10) засоби від комах;
11) антисептичні та дезінфікуючі засоби для рук та поверхонь (у тому числі мило);
12) вологі серветки;
13) аптечка медична загальновійськова індивідуальна;
14) наколінники.
2. Обладнання для збору, транспортування та зберігання тіл (останків) загиблих:
1) спеціальні мішки (пакети, контейнери) для тіл (останків) загиблих (мішки з ручками);
2) ноші;
3) білі простирадла;
4) герметичні пакети, які застібаються на застібку (блискавку), з поверхнею, для написів (перевага надається спеціальним пакетам для збору доказів) трьох розмірів;
5) ємності з кришками, які загвинчуються, для герметичного зберігання зразків;
6) мішки для виробничого сміття;
7) пластикові контейнери або картонні коробки (для скелетованих останків);
8) водостійка клейка стрічка;
9) різаки або ножиці, ножі (в тому числі ніж із затупленим лезом);
10) пробірки для зразків (пластикові, з кришками, які загвинчуються, та з поверхнею, на якій можна писати);
11) набори для забору зразків ДНК (на основі паперових фільтрів FTA/Whatman), за умови наявності відповідних спеціалістів;
12) брезент / пластикова плівка / тент;
13) мотузки (не менше 25 метрів);
14) лопати;
15) кирки-мотики;
16) сітка з комірками не більше 20 x 20 мм;
17) совки різного розміру (металеві або з твердого пластику), щітки;
18) відра;
19) сокири;
20) ківш будівельний металевий;
21) пили;
22) граблі;
23) шпателі різного розміру, зокрема й стоматологічні;
24) мастихіни художні;
25) пензлі малярські різного розміру;
26) стоматологічна лопатка, штопфер, екскаватор, пінцет, зонд стоматологічні;
27) гумова груша;
28) зонди металеві (за можливості - Т-подібні металеві зонди із закритим вістрям для пошуку твердих предметів в ґрунті);
29) металеві напилки для загострення інструментів;
30) молоток гумовий;
31) зубні щітки різної м’якості;
32) пляшка спрей-розпилювач для рідини;
33) сито пластикове;
34) кілки для наметів / дерев’яні кілки;
35) набір прапорців різних кольорів на пластикових стержнях;
36) металевий щуп заземлення довжиною не менше 2 метрів;
37) дозиметр;
38) обладнання для зв’язку.
3. Обладнання для фіксації інформації:
1) кабельні стяжки довжиною не менше 400 мм;
2) бірки для тіл (останків) загиблих - міцні, водостійкі (пластикові) з надрукованими унікальними кодами (номерами) та отворами для кабельних стяжок або бірки з клейонки підкладної з гумової тканини;
3) маркери (фломастери) стійкі до змивання водою;
4) ручки та олівці;
5) ліхтарі (світлодіод / налобний освітлювач);
6) ноутбук або планшет;
7) фотокамера цифрова (щонайменше 12 мегапікселів), запасні батарейки та карти пам’яті, а також прилад для зчитування карт пам’яті для ноутбука або планшета;
8) відеокамера цифрова, запасні батарейки та карти пам’яті, а також прилад для зчитування карт пам’яті для ноутбука або планшета;
9) штатив для фото- та відеокамери;
10) лінійки (за можливості - масштабні лінійки для речових доказів та метрова лінійка);
11) рулетка (металева, 10 метрів);
12) обмежувальна стрічка для огородження місця роботи (не менше 100 метрів);
13) балончики з фарбою;
14) бланки документів, передбачені Порядком № 511 ( додатки 1-3 );
( Підпункт 14 пункту 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 1548 від 30.08.2023 )
15) папір розміру А4, бажано водостійкий (у разі відсутності водостійкого паперу необхідно мати поліетиленові пакети для папки-планшета та папки для зберігання паперів);
16) папки-планшети розміру А4;
17) GPS-навігатор, компас.
4. Використання та зберігання захисного спорядження, обладнання для збору, вивезення та зберігання тіл (останків) померлих (загиблих) осіб, обладнання для фіксації інформації, якими оснащуються пошукові групи, здійснюється згідно з інструкціями з експлуатації такого спорядження та обладнання або, у разі їх відсутності - відповідно до їх цільового призначення.
................Перейти до повного тексту