1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.09.2022 № 3242
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2022 р.
за № 1396/38732
Про затвердження Порядку зарахування до основного та змінного складу, відрахування та переведення учнів (студентів) до державного та комунального закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту № 4731 від 16.11.2022 )
Відповідно до статті 11 Закону України "Про фізичну культуру і спорт", пункту 8 Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 220, пункту 17 Положення про заклад спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1999 року № 2061 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2019 року № 73), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок зарахування до основного та змінного складу, відрахування та переведення учнів (студентів) до державного та комунального закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання, що додається.
2. Департаменту олімпійського спорту забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства молоді та спорту України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра молоді та спорту України відповідно до розподілу функціональних обов’язків.

Міністр

В. Гутцайт
ПОГОДЖЕНО:

Міністр освіти і науки України


С. Шкарлет
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
молоді та спорту України
06 вересня 2022 року № 3242
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2022 р.
за № 1396/38732
ПОРЯДОК
зарахування до основного та змінного складу, відрахування та переведення учнів (студентів) до державного та комунального закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізми:
зарахування учнів (студентів) до основного та змінного складу до державного та комунального закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання (далі - заклад спеціалізованої освіти спортивного профілю) для здобуття відповідної освіти;
відрахування учнів (студентів);
переведення учнів (студентів) на наступний рік навчання для продовження спортивної підготовки та виконання освітньої програми та/або до іншого закладу освіти.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
вільні місця - місце, на яке може бути зараховано учня (студента) в межах плану прийому на відповідний рік;
вступне випробування та/або творчий конкурс - оцінювання спортивної підготовленості учня (студента) до здобуття спеціалізованої освіти спортивного профілю одночасно із здобуттям відповідної освіти залежно від типу закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, що здійснює освітній процес на кількох або всіх рівнях освіти;
вступник - особа, яка подала заяву до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю для участі у конкурсному відборі на навчання;
конкурсний бал - комплексна оцінка фізичних здібностей, та/або набутих спортивних компетентностей вступника, що обраховується за результатами вступних випробувань та/або творчого конкурсу;
конкурсний відбір - процедура визначення рекомендованих до зарахування до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю вступників на основі їх конкурсних балів;
приймальна (конкурсна) комісія - робочий орган закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, який створюється з метою організації та проведення конкурсного відбору вступників;
умови (правила) прийому - документ закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, що визначає порядок та умови вступу на навчання.
3. Інші терміни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", "Про фахову передвищу освіту" та інших законах.
4. Заклади спеціалізованої освіти спортивного профілю здійснюють прийом на навчання учнів (студентів) для здобуття відповідної освіти залежно від типу закладу на підставі умов (правил) прийому, розроблених приймальною (конкурсною) комісією закладу та затверджених вченою або педагогічною радою закладу, розроблених відповідно до цього Порядку та нормативно-правових актів сфери освіти.
Питання, пов’язані з процедурою конкурсного відбору, не врегульовані цим Порядком, визначаються закладом спеціалізованої освіти спортивного профілю самостійно та відображаються в умовах (правилах) прийому.
5. Конкурсний відбір має відбуватися з дотриманням принципів академічної доброчесності, прозорості, відкритості, справедливості, чесності, об’єктивності, рівності та неупередженості.
6. Контингент вступників комплектується зі складу спортсменів, які не мають медичних протипоказань, пройшли відповідну попередню підготовку у закладах фізичної культури і спорту та/або позашкільної освіти.
7. Для участі у конкурсних вступних випробуваннях та/або творчому конкурсі вступникам необхідно мати спортивну форму, спортивне взуття, інший спортивний одяг та аксесуари індивідуального користування з урахуванням специфіки виду спорту.
8. Заклади спеціалізованої освіти спортивного профілю обробляють надані їм персональні дані відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".
II. Зарахування вступників до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю
1. Зарахування вступників до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю здійснюється за результатами конкурсного відбору:
на перший рік навчання на відділення з видів спорту згідно із загальною квотою відділень та рейтингу зі спортивної підготовки серед усіх видів спорту;
на інші роки навчання - на вільні місця.
2. Зарахування вступників до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю до початку і впродовж навчального року здійснюється на конкурсній основі та на вільні місця.
Учні (студенти) закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю навчаються лише за очною (денною) формою навчання.
3. Вступні випробування та/або творчий конкурс у рамках основного конкурсного прийому проводяться після закінчення навчального року щорічно у строки, що визначаються закладом спеціалізованої освіти спортивного профілю.
За наявності вільних місць допускається додатковий конкурсний прийом, який має бути організований так, щоб зарахування осіб відбулося не пізніше початку нового навчального року.
4. До закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю, зараховуються вступники, які пройшли поглиблене медичне обстеження та успішно склали вступні випробування та пройшли творчий конкурс з обраного виду спорту.
5. Вступники, які пройшли конкурсний відбір, зараховуються до основного або змінного складу.
Основний склад комплектується зі складу учнів (студентів) спортивних відділень з видів спорту, які є у структурі закладу.
Учні (студенти) змінного складу як додатковий контингент комплектується, як правило, зі складу спортсменів, які є переможцями, призерами офіційних міжнародних та/або всеукраїнських спортивних змагань серед спортсменів різних вікових груп, та/або входять до складу збірних команд України з видів спорту, з яких у структурі закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю не створено спортивного відділення.
6. Після зарахування учні (студенти) розподіляються на групи з видів спорту для проходження спортивної підготовки під керівництвом вчителя (тренера-викладача) з виду спорту та класи (групи) для здобуття освіти відповідного рівня.
7. Норми наповнюваності груп та вимоги до спортивної підготовленості визначаються Типовим навчальним планом з видів спорту для закладів спеціалізованої освіти спортивного профілю, що затверджується в установленому порядку.
Розподіл учнів (студентів) між класами відбувається в межах нормативу, визначеного Положенням про заклад спеціалізованої освіти спортивного профілю із специфічними умовами навчання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1999 року № 2061.
8. Для проведення вступних випробувань та/або творчого конкурсу створюється приймальна (конкурсна) комісія, склад якої затверджується наказом керівника цього закладу.
Головою приймальної (конкурсної) комісії є керівник закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю або його заступник. До складу приймальної комісії можуть входити провідні фахівці у сфері спорту, у тому числі вчителі (тренери-викладачі) з видів спорту та педагогічні працівники цього закладу, представники органів виконавчої влади, спортивних організацій, громадськості тощо. До складу приймальної (конкурсної) комісії може входити практичний психолог.
Діяльність приймальних (конкурсних) комісій регламентується документами, що затверджуються керівником закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю.
9. Для прийому документів, проведення вступних випробувань та/або творчого конкурсу створюються предметні комісії з видів спорту, апеляційна комісія, склад яких затверджується наказами керівника закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю. Повноваження та порядок їхньої діяльності визначаються Положеннями про них, затвердженими головою приймальної (конкурсної) комісії.
10. На приймальну (конкурсну) комісію покладаються завдання щодо:
розміщення на вебсайті та місцевих засобах масової інформації умов (правил) прийому до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю;
прийому документів вступників;
допуску вступників до вступних випробувань;
організації проведення медичного обстеження на вступних випробування та/або творчому конкурсі;
прийняття рішення про зарахування вступників на навчання до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю.
11. Приймальна (конкурсна) комісія здійснює прийом документів вступників і за результатами їх вивчення складає списки вступників за видами спорту.
Списки, підписані головою комісії, виносяться на розгляд приймальної (конкурсної) комісії, яка приймає рішення щодо допуску вступників до вступних випробувань та/або творчого конкурсу, про що складається відповідний протокол.
12. За рішенням приймальної (конкурсної) комісії спортсмени різних вікових груп, які протягом останніх двох календарних років посідали призові місця на чемпіонатах світу та Європи та/або є чемпіонами і призерами Олімпійських, Юнацьких Олімпійських ігор, Європейських ігор, що підтверджується відповідними спортивними відзнаками, при вступі на навчання до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю можуть бути звільненні від проходження вступних випробувань та/або творчого конкурсу, з нарахуванням їм максимальної кількості балів.
13. У разі подання документів неповнолітньою особою присутність її батьків (матері або батька), законного представника є обов’язковою.
14. Батьки або законні представники мають право супроводжувати неповнолітніх вступників до місця проведення вступних випробувань.
15. Зарахування на навчання учнів (студентів) до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю здійснюється наказом директора на підставі рішення приймальної (конкурсної) комісії.
16. Зарахування проводиться протягом п’яти днів після оголошення результатів на підставі заяви про зарахування до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, поданої особисто заявником (із пред’явленням документа, що посвідчує особу заявника), чи одним із батьків або законним представником неповнолітньої дитини, яка має намір здобувати освіту, до якої додаються оригінали документів про освіту та/або оригінали (копії, завірені закладом) документів, визначених в умовах (правилах) прийому до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, залежно від його типу, необхідних для вступу.
Неподання оригіналів документів у визначений строк вважається невиконанням вимог для зарахування, що є наслідком втрати таким вступником права на зарахування в поточному році.
17. Після закінчення строків надання оригіналів документів про освіту та інших документів, необхідних для вступу, приймальна (конкурсна) комісія подає список рекомендованих на зарахування вступників керівнику закладу, який до початку навчальних занять видає наказ про зарахування до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю.
( Абзац перший пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства молоді та спорту № 4731 від 16.11.2022 )
На наступний робочий день після затвердження наказ розміщується на інформаційному стенді приймальної комісії і на вебсайті закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю.
18. Особи, які зараховані до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, але не приступили до занять без поважних причин протягом 10 днів від їхнього початку, відраховуються із закладу. На звільнені місця може проводитися додатковий конкурсний прийом.
19. Особи, які за підсумками конкурсного відбору не зараховані до закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю, продовжують навчання в освітньому закладі, де вони навчалися до участі у вступних випробуваннях.
20. Відмова в зарахуванні на навчання зі спортивною підготовки можлива з причин:
невідповідності вимогам зі спортивної підготовленості, визначеним Типовим навчальним планом закладу;
невиконання нормативів із загальної фізичної та спеціальної фізичної підготовленості, умов творчого конкурсу;
неявки вступника для проходження вступних випробувань (тестувань), творчого конкурсу;
непредставлення необхідних документів;
відсутності вільних місць на відділенні з виду спорту;
наявності медичних протипоказань для занять обраним видом спорту за результатами поглибленого медичного обстеження.
III. Відрахування учнів (студентів), що навчаються у закладах спеціалізованої освіти спортивного профілю
1. Підставами для відрахування із закладу спеціалізованої освіти спортивного профілю можуть бути:
завершення навчання за відповідною освітньою програмою та отримання документа про освіту, повне освоєння програми з відповідного виду спорту;
переведення до іншого закладу освіти;
невиконання учнем (студентом) вимог спортивної підготовленості;
незасвоєння спортивної програми;
систематичне порушення дисципліни, спортивного режиму, норм етики, правил внутрішнього розпорядку;

................
Перейти до повного тексту