1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
28.07.2004 N 842
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 жовтня 2004 р.
за N 1368/9967
( Положення втратило чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 88 від 06.02.2019 )
ПОЛОЖЕННЯ
про групу посиленої психологічної уваги в органах внутрішніх справ України та навчальних закладах МВС України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 652 від 08.07.2013 ) ( У тексті Положення слова "Центру практичної психології при ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях, м. Севастополі та на транспорті" замінено словами "відділу (відділення, сектору) психологічного забезпечення управлінь (відділів) кадрового забезпечення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті"; слова "проректора по роботі з персоналом навчального закладу МВС України" замінено словами "проректора навчального закладу МВС України з кадрового забезпечення та міжнародної діяльності" згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ N 652 від 08.07.2013 )
1. Загальні засади
1.1. Це Положення визначає підстави, порядок зарахування й виключення з груп посиленої психологічної уваги в органах внутрішніх справ України та навчальних закладах МВС України (далі - ГППУ) працівників органів і підрозділів внутрішніх справ, курсантів і слухачів навчальних закладів МВС України (далі - працівники (курсанти, слухачі)) та надання їм психологічної допомоги.
1.2. Посилена психологічна увага - це система комплексних заходів психологічного характеру, що здійснюються з метою своєчасної профілактики та попередження надзвичайних подій серед працівників органів внутрішніх справ України, підвищення рівня адаптаційних можливостей особистості працівників (курсантів, слухачів) до умов службової діяльності, забезпечення їх психологічного благополуччя, збереження психічного й фізичного здоров'я, запобігання службовому та побутовому травматизму.
1.3. ГППУ утворюються з метою диференційованого розподілу заходів первинної психопрофілактики та зусиль психологів за рахунок визначення кола осіб, які потребують першочергової психологічної допомоги у зв'язку з особливостями впливу на них стресогенних факторів службової і позаслужбової діяльності та навчально-виховного процесу.
1.4. До ГППУ включаються особи, які потребують додаткових індивідуальних заходів первинної психопрофілактики.
1.5. Робота з ГППУ здійснюється із суворим дотриманням Конституції України, Закону України "Про міліцію", інших законодавчих актів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Загальної декларації прав людини, міжнародних правових норм, ратифікованих у встановленому порядку, Положення про службу психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ України (далі - Положення про службу психологічного забезпечення), Етичного кодексу психолога служби психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ України та цього Положення.
1.6. В основу роботи з особами, яких віднесено до ГППУ, покладено принципи:
науковості;
об'єктивності;
неупередженості;
комплексності;
юридичної правомірності;
дотримання норм професійної етики, деонтології і прав людини;
відповідальності;
компетентності;
добровільності;
конфіденційності.
1.7. Рішення про включення працівника (курсанта, слухача) до ГППУ приймається начальником відділу (відділення, сектору) психологічного забезпечення управлінь (відділів) кадрового забезпечення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті (далі - ГУМВС, УМВС), керівником підрозділу психологічного забезпечення навчального закладу МВС України або керівником інших структурних підрозділів служби психологічного забезпечення оперативно службової діяльності органів внутрішніх справ України (далі - керівник структурного підрозділу СПЗ) за письмовим зверненням:
психолога структурного підрозділу служби психологічного забезпечення оперативно службової діяльності органів внутрішніх справ України, який безпосередньо здійснює психологічне супроводження службової діяльності працівників органів і підрозділів внутрішніх справ;
керівника органу внутрішніх справ України, проректора навчального закладу МВС України з кадрового забезпечення та міжнародної діяльності;
особисто працівника (курсанта, слухача).
1.8. Психопрофілактична робота з працівниками (курсантами, слухачами), яких віднесено до ГППУ, безпосередньо здійснюється працівниками структурних підрозділів служби психологічного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ України (далі - психологами).
1.9. Надання психологічної допомоги особам, яких включено до ГППУ, здійснюється в спеціально обладнаних кабінетах психологічної корекції та регуляції або психотренінгових комплексах.
1.10. Керівники структурних підрозділів СПЗ мають право надавати рекомендації керівникам органів і підрозділів внутрішніх справ про тимчасове усунення працівників (курсантів, слухачів) від виконання службових обов'язків зі збереженням грошового утримання (терміном до 3 діб) для надання їм невідкладної психологічної допомоги та здійснення заходів первинної психопрофілактики з подальшим вирішенням питання про їх допуск до самостійного несення служби та необхідність зарахування їх до ГППУ, у разі:
застосування працівниками органів внутрішніх справ України вогнепальної зброї на поразку;
після перебування працівниками органів внутрішніх справ України в екстремальних ситуаціях, пов'язаних із загибеллю людей;
виявлення в працівника органів і підрозділів внутрішніх справ негативного психоемоційного стану за результатами психологічної діагностики.
1.11. Обґрунтований висновок про тимчасове усунення працівника органів внутрішніх справ України від виконання службових обов'язків оформлюється керівником структурного підрозділів СПЗ у письмовому вигляді та надається керівництву органу внутрішніх справ України.
1.12. З працівниками органів внутрішніх справ України, яких було включено до ГППУ, проводиться консультування та комплексне психологічне вивчення, яке складається з психодіагностики, вивчення особливості актуальної проблеми, що виникла, аналізу біографічних даних, особливостей родинних стосунків, соціально-побутових умов тощо.
1.13. У разі відмови працівника (курсанта, слухача) від здійснення стосовно нього психокорекційних заходів психолог передусім пояснює йому корисність, ефективність і безпеку цих заходів. За умови повторної незгоди працівника органів внутрішніх справ України, психолог у письмовій формі повинен поінформувати про це керівника структурного підрозділу СПЗ.
2. Підстави, умови та порядок включення працівників (курсантів, слухачів) до ГППУ
2.1. Підставою для прийняття рішення про включення працівників (курсантів, слухачів) до ГППУ є наявність таких факторів та умов:
2.1.1. Застосування працівниками органів внутрішніх справ України вогнепальної зброї на поразку.
2.1.2. Перебування працівників органів внутрішніх справ України в екстремальних ситуаціях, пов'язаних із загибеллю людей.
2.1.3. Виявлення за результатами психологічної діагностики в працівника органів і підрозділів внутрішніх справ негативного психоемоційного стану.
2.1.4. Труднощі, пов'язані з процесом адаптації до умов службової діяльності.
2.1.5. Ознаки формування соціально-психологічної дезадаптації особистості.
2.1.6. Систематичні порушення службової дисципліни, відхилення від загальноприйнятих норм поведінки на службі та в побуті.
2.1.7. Труднощі у формуванні міжособистісних стосунків, яскраво виражена схильність до конфліктів, що викликає погіршення соціально-психологічного клімату в колективі.

................
Перейти до повного тексту