- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
СЛУЖБА ЗОВНІШНЬОЇ РОЗВІДКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 серпня 2013 р.
за № 1322/23854
Про затвердження Інструкції про заходи пожежної безпеки в Службі зовнішньої розвідки України
1. Затвердити Інструкцію про заходи пожежної безпеки в Службі зовнішньої розвідки України, що додається.
2. Юридичному управлінню подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на групу технічного і пожежного нагляду та охорони праці Апарату Голови Служби зовнішньої розвідки України.
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Перший заступник Керівника Спільного представницького органу об’єднань профспілок Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій |
О. Мірошниченко Г.В. Осовий М.В. Болотських |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби зовнішньої
розвідки України
15.07.2013 № 188
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 серпня 2013 р.
за № 1322/23854
ІНСТРУКЦІЯ
про заходи пожежної безпеки в Службі зовнішньої розвідки України
1. Вимоги пожежної безпеки до утримання території
1.1. До всіх будівель і споруд Служби зовнішньої розвідки України (далі - СЗРУ) має бути забезпечений вільний проїзд. Протипожежні розриви між будинками, спорудами, відкритими майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування тощо повинні відповідати вимогам чинного законодавства. Їх не дозволяється захаращувати, використовувати для складування матеріалів, стоянок транспорту. Все сміття та відходи необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця. Проїзди і проходи до будівель, споруд, пожежних вододжерел, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, пожежного інвентарю, обладнання та засобів пожежогасіння мають бути завжди вільними, утримуватись справними і перебувати в задовільному стані у будь-яку пору року.
1.2. Забороняється довільно зменшувати нормативну ширину проїздів.
1.3. На території об'єктів СЗРУ на видних місцях мають бути встановлені таблички із зазначенням на них порядку виклику пожежної охорони, знаки із зазначенням місць розміщення первинних засобів пожежогасіння.
2. Вимоги пожежної безпеки до утримання будинків, будівель, cпоруд, приміщень
2.1. Для всіх будинків, будівель, споруд тощо (далі - приміщень) та приміщень виробничого, складського призначення й лабораторій СЗРУ необхідно визначати категорію вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог чинного законодавства України та класи зон за Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні.
Визначення категорії будівель та приміщень за вибухопожежною небезпекою на стадії проектування проводиться розробником технологічного процесу.
2.2. На вхідних дверях у вищезазначених приміщеннях необхідно вивішувати табличку з визначенням категорії вибухопожежної та пожежної небезпеки та класу зони.
2.3. Усі приміщення СЗРУ повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, відходів і постійно утримуватися у чистоті.
2.4. Розміщення у приміщеннях меблів та обладнання слід здійснювати таким чином, щоб забезпечувався вільний евакуаційний прохід до дверей виходу з приміщення. Навпроти дверного отвору має залишатися прохід шириною, яка дорівнює ширині дверей, але не менше 1 м.
За наявності у приміщенні лише одного евакуаційного виходу дозволяється розміщувати в ньому не більше 50 осіб.
2.5. Евакуаційні шляхи (проходи, коридори, вестибюлі, сходові марші тощо) і виходи повинні постійно утримуватися вільними, нічим не захаращуватися та улаштовуватись відповідними покажчиками та освітленням відповідно до вимог ДБН В.2.5-28-2006 "Природне і штучне освітлення" та
Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04 листопада 2004 року за № 1410/10009 (далі - НАПБ А.01.001 - 2004).
2.6. Не допускається: знімати з дверей пристрої для самозачинення, фіксувати такі двері у відчиненому положенні; зберігати, у тому числі тимчасово, інвентар та різні матеріали у тамбурах виходів, у шафах (нішах) для інженерних комунікацій; зачиняти на замки та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері евакуаційних виходів у разі знаходження в будинку людей.
2.7. У разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті).
Встановлювати глухі (незнімні) ґрати дозволяється в касах, на складах, кімнатах для зберігання зброї та в інших приміщеннях, де це передбачено нормами і правилами, затвердженими в установленому порядку.
2.8. Під час організації і проведення заходів з масовим перебуванням людей слід дотримуватись таких вимог:
при кількості людей понад 50 осіб використовувати приміщення, які забезпечені не менше ніж двома евакуаційними виходами, що відповідають вимогам чинного законодавства України, не мають на вікнах глухих ґрат, у будівлях з горючими перекриттями розташовані не вище другого поверху;
забороняється влаштування кладових чи інших допоміжних приміщень під сходовими маршами;
особи, яким доручено проведення таких заходів, перед їх початком зобов'язані ретельно оглянути приміщення і переконатись у повній готовності останніх у протипожежному відношенні, у тому числі в забезпеченні потрібною кількістю первинних засобів пожежогасіння, справності засобів зв'язку, пожежної автоматики та сигналізації;
має бути організоване чергування в актовій залі членами добровільної пожежної дружини (ДПД) чи відповідальними черговими СЗРУ;
не дозволяється заповнення приміщень людьми понад установлену норму, звуження проходів між рядами, установка в проходах додаткових стільців тощо.
2.9. Пожежні крани, які є у будинку, повинні бути укомплектовані пожежними рукавами і стволами однакового з ними діаметра, а також важелем для полегшення відкривання вентиля, утримуватися справними і доступними для використання. Не менше одного разу на шість місяців вони мають перевірятися на працездатність службою, яка здійснює їх технічне обслуговування.
2.10. Пожежні рукави необхідно утримувати сухими, складеними в "гармошку" або подвійну скатку, приєднаними до крана та ствола. Використання пожежних рукавів для господарських та інших потреб, не пов'язаних з пожежогасінням, не допускається.
2.11. Пожежні шафи для розміщення кранів слід пломбувати, і вони повинні мати отвори для провітрювання.
На дверцятах пожежних шаф із зовнішнього боку необхідно після літерного індексу "ПК" вказати порядковий номер крана, номер телефону відповідального чергового об’єкта та номер телефону виклику Державної пожежної охорони.
Влаштовуючи шафи, слід враховувати можливість розміщення в них двох вогнегасників.
2.12. Будинок та приміщення повинні бути забезпечені необхідною кількістю відповідних вогнегасників згідно з
Типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 2 квітня 2004 року № 151, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 554/9153 (далі - Типові норми), а також додатком 2 до
НАПБ А.01.001-2004.
Їх слід установлювати в легкодоступних та помітних місцях (коридорах, біля входів або виходів з приміщень) таким чином, щоб вони не заважали під час евакуації і була можливість прочитати маркувальні написи на корпусі.
2.13. Відстань від можливого осередку пожежі (найбільш віддаленого місця у приміщенні) до місця розташування вогнегасника не повинна перевищувати 20 м. При цьому вогнегасників повинно бути не менше двох на поверх. Місце знаходження вогнегасників слід позначати вказівними знаками згідно з чинними державними стандартами та вказати їх місцезнаходження на схемах евакуації персоналу при пожежі.
2.14. Зарядження та перезарядження вогнегасників має виконуватися відповідно до інструкції з їх експлуатації. Перезарядженню підлягають також вогнегасники із зірваними пломбами.
2.15. Усі співробітники повинні вміти користуватися вогнегасниками та внутрішніми пожежними кранами.
2.16. Горище, вентиляційні камери, електрощитові та інші технічні приміщення не повинні використовуватися не за призначенням (для зберігання меблів, устаткування, інших сторонніх предметів).
Двері горищ, підвальних приміщень, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових слід утримувати зачиненими. На дверях цих приміщень повинно бути вказане місцезнаходження ключів.
2.17. Встановити контроль за тим, щоб був складений акт підрядною організацією після обробки дерев'яних конструкцій антипіренами.
Перевіряти стан вогнезахисної обробки не менше одного разу на рік зі складанням акта перевірки.
2.18. У разі перепланування приміщень чи зміни їх функціонального призначення необхідно дотримуватись протипожежних вимог чинних нормативно-правових актів будівельного та технологічного проектування.
2.19. У складських приміщеннях зберігання різних речовин та матеріалів має здійснюватися з урахуванням їх пожежонебезпечних фізико-хімічних властивостей і сумісності. Спільне зберігання легкозаймистих та горючих рідин з іншими матеріалами (речовинами), зберігання кислот у місцях, де можливе їх стикання з речовинами органічного походження, не дозволяється.
2.20. У складських приміщеннях матеріали необхідно зберігати на стелажах або укладати у штабелі, залишаючи між ними проходи шириною не менше 1 м. Відстань між стінами та штабелями повинна бути не менше 0,8 м.
2.21. У підвальних приміщеннях не дозволяється зберігати і використовувати легкозаймисті та горючі рідини (далі - ЛЗР та ГР), балони з газами, карбід кальцію та інші речовини і матеріали, що мають підвищену вибухопожежонебезпечність.
ЛЗР та ГР повинні зберігатися згідно з
НАПБ А.01.001 - 2004 та вимогами чинного законодавства України.
2.22. Приміщення, де використовуються персональні комп'ютери, слід оснащувати не менше як одним переносним вуглекислотним вогнегасником на приміщення відповідно до
Типових норм. Персональні комп'ютери після закінчення роботи на них повинні відключатися від електромереж.
2.23. Спецодяг працюючих з лаками, фарбами та іншими ЛЗР і ГР повинен своєчасно підлягати пранню і ремонту, зберігатися в розвішеному вигляді в металевих шафах, встановлених у спеціально відведених для цієї мети приміщеннях.
3. Заходи пожежної безпеки під час застосування відкритого вогню
3.1. Розводити багаття, розігрівати бітуми та смоли в бітумоварках чи бочках, користуватися смолоскипами на території об'єктів СЗРУ забороняється.
3.2. Електрозварювальні та інші роботи, пов'язані із застосуванням відкритого вогню, допускаються тільки з письмового дозволу керівника підрозділу СЗРУ, де проводяться відповідні роботи (або особи, яка виконує його обов'язки).
3.3. Дозвіл на проведення вогневих робіт повинен оформлюватися напередодні проведення цих робіт. До проведення вогневих робіт допускаються тільки кваліфіковані співробітники, які мають при собі посвідчення газоелектрозварника і талон про складання заліку з правил пожежної безпеки. Проведення вогневих робіт дозволяється тільки після виконання заходів щодо забезпечення пожежної безпеки при справному газо- та електрозварювальному обладнанні. Виконання вогневих робіт повинно негайно припинятися на вимогу особи, відповідальної за безпечне проведення робіт, начальника ДПД та співробітника групи технічного і пожежного нагляду та охорони праці.
4. Правила утримання технічних засобів протипожежного захисту
4.1. Будівлі та приміщення повинні оснащуватися установками пожежної сигналізації (УПС), автоматичними установками пожежогасіння (АУП) відповідно до вимог чинних нормативних документів та системами оповіщення про пожежу (СОП).
Усі установки мають бути справними, утримуватися в працездатному стані, мати сертифікат відповідності, проектну та технічну документацію.
4.2. Для утримання в працездатному стані УПС, АУП та СОП необхідно забезпечувати такі заходи:
технічне обслуговування з метою збереження показників безвідмовної роботи на період строку служби;
матеріально-технічне (ресурсне) забезпечення з метою безвідмовного виконання функціонального призначення в усіх режимах експлуатації, підтримання і своєчасне відновлення працездатності;
опрацювання необхідної експлуатаційної документації для обслуговуючого й чергового персоналу.
4.3. Організації, які здійснюють технічне обслуговування, монтаж та налагодження установок, повинні мати ліцензію на право виконання цих робіт.
4.4. Будинки і приміщення повинні бути обладнані системами протидимного захисту, технічними засобами оповіщення про пожежу та засобами зв'язку відповідно до вимог чинного законодавства України.
4.5. Мережі протипожежного водогону повинні забезпечувати потрібні за нормами витрати та напір води.
5. Утримання інженерного обладнання
5.1. Силове й освітлювальне електроустаткування, електропроводка та інші споживачі електроенергії повинні виконуватися та експлуатуватися відповідно до ПУЕ і до
Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 року № 258, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1143/13017 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 лютого 2012 року № 91) (далі - ПТЕЕС).
5.2. Електропроводка, розподільні пристрої, апаратура, електрообладнання, вимірювальні прилади, а також запобіжні пристрої різного типу, рубильники та інші пускові апарати і пристрої повинні монтуватися на негорючих основах (текстоліт, гетинакс та інші матеріали).
5.3. Для загального відключення силових та освітлювальних мереж складських приміщень з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними речовинами та матеріалами (архіви, книгосховища, склади зброї тощо) необхідно передбачити встановлення апаратів відключення зазначених мереж ззовні на негорючих стінах або на окремих опорах.
5.4. Розподільні електрощити, електродвигуни і пускорегулювальні апарати повинні періодично оглядатися і очищатися від пилу. Приєднання нових споживачів електричної енергії (електродвигунів та іншого електрообладнання) повинно проводитися з відома особи, відповідальної за експлуатацію електрогосподарства. Зіпсовані електроапарати та прилади, які можуть викликати коротке замикання, повинні бути терміново відремонтовані або замінені на інші, справні.
5.5. Плавкі вставки запобіжників повинні бути калібровані із зазначенням на клемі номінального струму вставки (клеймо заводу-виготовлювача або електричної лабораторії). Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняється.
5.6. Електроустаткування і електроапаратуру ущільненого та захисного виконання потрібно систематично перевіряти на герметичність, звертаючи на це особливу увагу, а також на стан ущільнених прокладок.
5.7. Настільні лампи, вентилятори, телевізори, радіоприймачі, холодильники та інші електроприлади повинні вмикатися в мережу тільки через справні штепсельні розетки і електрошнури.
5.8. Експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється.
5.9. Усе електрообладнання (корпуси електричних машин, трансформаторів, апаратів, світильників, розподільчих щитів, щитів управління, металеві корпуси пересувних та переносних електроприймачів тощо) підлягає зануленню або заземленню відповідно до вимог ПУЕ.
Заміри заземлення, занулення та опору ізоляції в силових і освітлювальних мережах необхідно проводити не менше одного разу на рік організацією, яка має відповідну ліцензію згідно з вимогами
ПТЕЕС.
5.10. Забороняється встановлення електропобутових приладів (телевізорів, холодильників тощо) в нішах меблів.
5.11. У приміщеннях електроустановок повинні застосовуватися вуглекислотні вогнегасники.
5.12. Під час вечірньої перевірки службових приміщень і робочих кабінетів черговий співробітник (електромонтер) зобов’язаний знеструмити електрообладнання, електроапаратуру та інші електричні прилади, перебування яких у нічний час під напругою необов’язкове.
5.13. Приміщення вентиляційних установок повинні завжди утримуватися в чистоті. У разі виникнення пожежі треба негайно вимкнути вентиляційну систему за відсутності її аварійного вимкнення.
5.14. Вентиляційні камери, шахти і повітропроводи повинні очищатися від горючих предметів та пилу не менше ніж 2 рази на рік та після капітального ремонту. Зберігання горючих матеріалів у вентиляційних камерах та пристосування їх для інших потреб забороняється.
5.15. Під час експлуатації побутових кондиціонерів забороняється:
у разі встановлення кондиціонера у віконному отворі використовувати як опорні конструкції горючі елементи конструкцій рам;
кустарно переробляти кондиціонери;
замінювати триполюсні штепсельні роз’єднувачі на двополюсні;
встановлювати кондиціонери у внутрішніх протипожежних перегородках та стінах.
5.16. Ліфти та підйомники не допускається використовувати з метою евакуації під час пожежі (за винятком спеціальних пожежних ліфтів).
5.17. У разі пожежі ліфти й підйомники повинні опускатися на перший поверх автоматично, відчинятися й відключатися.
5.18. Відпрацьовані ЛЗР та ГР, стоки речовин, що у взаємодії з водою виділяють вибухопожежні гази (карбід кальцію та інші), зливати до каналізаційної мережі не допускається.
6. Порядок огляду, приведення в пожежобезпечний стан і закриття приміщень, будівель тощо після закінчення роботи
6.1. Після закінчення робочого дня співробітники повинні навести порядок на робочому (службовому) місці, зачинити вікна та вимкнути електроживлення приладів і обладнання, яким вони користувалися (настільні лампи, друкарські та лічильні машинки, вентилятори, побутові кондиціонери, комп'ютери, радіоприймачі тощо) та перебування яких у нічний час під напругою необов’язкове.
6.2. Відповідальний за пожежну безпеку у приміщенні після закінчення роботи повинен оглянути його, переконатися у відсутності порушень, що можуть призвести до пожежі, перевірити відключення електроприладів, обладнання, освітлення.
7. Обов'язки та дії співробітників у разі пожежі
7.1. У разі виявлення ознак пожежі на об’єкті співробітник, який їх помітив, повинен:
негайно повідомити про це свого безпосереднього керівника та відповідального чергового СЗРУ (телефоном або іншим чином), вказати при цьому місцезнаходження об’єкта, кількість поверхів, місце виникнення пожежі, наявність людей, необхідність виклику інших аварійно-рятувальних служб, а також своє прізвище та контактний телефон;
вжити (за можливості) заходів до евакуації людей, документів та матеріальних цінностей, гасіння пожежі з використанням наявних вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.
7.2. Керівник підрозділу та відповідальний черговий СЗРУ, яким повідомлено про виникнення пожежі, повинні:
впевнитись у наявності пожежі і при необхідності викликати Державну пожежну охорону за телефоном 101;
керувати гасінням пожежі (у службовий час - керівник підрозділу, де виникла пожежа, а у позаслужбовий час - відповідальний черговий СЗРУ) до прибуття пожежних підрозділів;
організувати вимкнення у разі необхідності струмоприймачів (за винятком систем протипожежного захисту) і вентиляції та увімкнення насосів-підвищувачів;
у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили та засоби;
перевірити включення оповіщення співробітників про пожежу та установок пожежогасіння;
у службовий час керівник структурного підрозділу СЗРУ (у разі його відсутності - перший заступник (заступник) керівника підрозділу), де сталася пожежа (а у позаслужбовий час, вихідні та святкові дні - відповідальний черговий СЗРУ), організовує допуск сил та засобів Державної пожежної охорони, що прибувають на територію об’єкта СЗРУ для гасіння пожежі.
7.3. Після прибуття підрозділів Державної пожежної охорони керівником гасіння пожежі стає старший оперативний начальник Державної пожежної охорони. Офіцеру першої пожежної частини, яка прибула на об’єкт, відповідальним черговим СЗРУ видається план (карта) пожежогасіння на об’єкт. Усі підрозділи і служби Державної пожежної охорони, що залучаються до гасіння пожежі, підпорядковуються керівнику гасіння пожежі.
Під час гасіння пожежі працівник Державної пожежної охорони має право на безперешкодний доступ в усі житлові, виробничі та інші приміщення СЗРУ у встановленому законодавством порядку.
7.4. У разі виявлення пожежі в режимних приміщеннях відповідальний черговий СЗРУ діє згідно з витягами з інструкцій на випадок пожежі чи інших стихійних лих, які розроблені структурними підрозділами.
8. Загальні вимоги, підготовка до проведення вогневих робіт
8.1. До вогневих робіт належать виробничі операції, пов’язані із застосуванням відкритого вогню, іскроутворенням та нагріванням до температур, які можуть викликати загоряння матеріалів та конструкцій (електро- та газозварювання (різання), бензогазорізка, роботи з використанням паяльних ламп, переносних горнів, розігріванням бітумів, смол тощо).
Усі вогневі роботи (електро- та газозварювання, газорізання, підігрівання, паяння, відпалювання тощо) необхідно виконувати відповідно до вимог
Кодексу цивільного захисту України,
НАПБ А.01.001-2004,
Правил пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 26 липня 2005 року № 343, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2005 року за № 1230/11510,
Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 01 жовтня 1997 року № 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758,
Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511, "Правил техники безопасности и производственной санитарии при электросварочных работах" (НАОП 1.4.10-1.04-86), ГОСТ 12.2.008, ГОСТ 12.3.003 та інших нормативно-правових актів.
8.2. Вогневі роботи на діючих вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об’єктах дозволяються у виняткових випадках (у разі неможливості проводити їх у відведених для цього місцях). Дозволяється проводити їх тільки у світлий час доби (за винятком аварійних випадків).
................Перейти до повного тексту