- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.10.2022 № 885
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 жовтня 2022 р.
за № 1238/38574
Про затвердження Положення про проведення конкурсного відбору проєктів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, виконавцями яких є заклади вищої освіти та наукові установи, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України
На виконання абзацу шостого частини третьої та пункту 1 частини п’ятої
статті 48 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", положень Законів України
"Про вищу освіту",
"Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки",
"Про наукову і науково-технічну експертизу", постанов Кабінету Міністрів України від 07 вересня 2011 року
№ 942 "Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень і науково-технічних розробок на період до 2022 року", від 11 січня 2018 року
№ 13 "Про затвердження Порядку формування тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та з метою поліпшення організації наукової та науково-технічної діяльності закладів вищої освіти та наукових установ державної форми власності, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України, підвищення якості експертизи та ефективності відбору тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок НАКАЗУЮ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки
№ 928 від 19.10.2022 )
1. Затвердити Положення про проведення конкурсного відбору проєктів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, виконавцями яких є заклади вищої освіти та наукові установи, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України, що додається.
2. Директорату науки та інновацій (Таранов І.) в установленому порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Шкуратова О.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
04 жовтня 2022 року № 885
( Гриф затвердження із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки
№ 928 від 19.10.2022 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 жовтня 2022 р.
за № 1238/38574
ПОЛОЖЕННЯ
про проведення конкурсного відбору проєктів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, виконавцями яких є заклади вищої освіти та наукові установи, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає процедури:
проведення Міністерством освіти і науки України конкурсного відбору (далі - Конкурс) проєктів фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок (далі - дослідження і розробки), виконавцями яких є заклади вищої освіти (далі - ЗВО) та наукові установи (далі - НУ), що належать до сфери управління МОН;
фінансування досліджень і розробок;
оцінювання результатів виконання досліджень і розробок.
2. Метою Конкурсу є відбір проєктів досліджень і розробок, що мають високий науковий та науково-технічний рівень та кращі показники наукових і науково-практичних результатів, забезпечують ефективне використання коштів, для їх подальшого фінансування за рахунок коштів державного бюджету.
3. Відбір проєктів досліджень і розробок здійснюється за результатами їх наукової і науково-технічної експертизи з урахуванням:
відповідності затвердженій в установленому порядку тематиці наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок МОН;
відповідності очікуваних результатів виконання проєкту досліджень і розробок вимогам до наукового або науково-технічного (прикладного) результату відповідно до пунктів 22 та 27 частини першої
статті 1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність";
відповідності завдань, задекларованих в проєкті досліджень і розробок, потребам національної економіки, суспільства та національної безпеки і оборони України, у тому числі шляхом отримання нових знань, створення нових технологій, сприяння інноваціям у реальному секторі економіки та розвиткові інноваційного підприємництва;
відповідності тематики досліджень пріоритетним напрямам розвитку науки і техніки, визначеним
Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки";
відповідності тематики розробок пріоритетним напрямам розвитку науки і техніки, визначеним
Законом України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки" та пріоритетним напрямам інноваційної діяльності, визначеним
Законом України "Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні";
відповідності вимогам
Закону України "Про наукову і науково-технічну експертизу";
обґрунтованості обсягу фінансування проєкту досліджень і розробок, збалансованості структури його фінансового забезпечення для вирішення визначених завдань.
4. Конкурс проводиться з дотриманням принципів прозорості, об’єктивності та рівності (однаковості) умов з урахуванням таких критеріїв:
для досліджень:
тривалість виконання - до 36 місяців;
наукове обґрунтування перспективності досліджень;
передбачувана наукова новизна результатів та/або методів досліджень;
наявність попереднього доробку колективу авторів за тематикою досліджень;
забезпечення безперервності функціонування та розвитку наукових шкіл у ЗВО/НУ;
перспективність подальшого використання та комерціалізації результатів досліджень;
для розробок:
тривалість виконання - до 24 місяців;
наукове обґрунтування перспективності розробки;
передбачувана наукова і технічна новизна рішень;
практична значимість та суспільна користь результатів розробки;
наявність попереднього досвіду упровадження результатів досліджень і розробок;
забезпечення безперервності функціонування та розвитку наукових шкіл у ЗВО/НУ;
перспективність подальшого використання та комерціалізації результатів розробки, її серійного продукування, упровадження на підприємствах різної форми власності, вирішення завдань імпортозаміщення.
5. На Конкурс подаються проєкти досліджень або розробок згідно вимог, затверджених наказом про оголошення Конкурсу.
6. Оцінювання результатів виконання дослідження або розробки передбачає обов’язкову експертизу звітів про виконання дослідження або розробки (далі - Звіти).
7. При визначенні вимог до роботи експертів, деталізації умов, які дозволять уникнути прихованого конфлікту інтересів та відсторонення експерта у разі його недоброчесності організатори та експерти Конкурсу мають керуватися Кодексом експерта конкурсного відбору проєктів фундаментальних досліджень, прикладних досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок та оцінювання результатів їх виконання (додаток цього Положення).
( Пункт 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки
№ 928 від 19.10.2022 )
II. Порядок організації і проведення Конкурсу
1. Організатором Конкурсу є МОН.
Рішення про проведення Конкурсу затверджується наказом МОН (далі - наказ про оголошення Конкурсу), в якому, зокрема, визначаються вимоги до організації та проведення Конкурсу.
2. Проведення Конкурсу забезпечують:
Наукова рада МОН (далі - Рада);
секції Ради за тематичними напрямами (далі - Секція, Секції);
самостійний структурний підрозділ МОН, на який покладено функції формування та реалізації політик у сфері науки та інновацій (далі - Підрозділ);
Комісія з етики експертів (далі - Комісія).
3. Рада є дорадчим органом МОН, що координує проведення Конкурсу та здійснює відповідні повноваження, визначені цим Положенням.
Персональний склад Ради та Секцій затверджується наказом МОН раз на 3 роки. У разі потреби за поданням Голови Ради до персонального складу Ради та Секцій вносяться зміни.
Головою Ради за посадою є заступник (перший заступник) Міністра освіти і науки України, який за своїми функціональними обов’язками здійснює контроль за формуванням та реалізацією державної політики у сфері науки та інновацій.
Секретарем Ради є працівник Підрозділу.
Склад Секцій формується з провідних вчених та фахівців за пропозиціями Підрозділу, сформованими з урахуванням рекомендацій та пропозицій провідних ЗВО, НУ, підприємств та організацій, які провадять наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність у відповідних сферах.
Голова, члени Ради та Секцій здійснюють свої повноваження на громадських засадах.
Члени Ради та Секцій не можуть бути науковими керівниками та/або входити до складу авторських колективів проєктів досліджень і розробок.
4. Комісія є допоміжним дорадчим органом Ради.
Комісія створюється з метою підвищення рівня об’єктивності та незалежності експертизи при оцінці проєктів, уникнення прихованого конфлікту інтересів та відсторонення експерта у разі його недоброчесності.
Комісія утворюється наказом МОН з урахуванням рекомендації відповідного(их) дорадчого(их) органу(ів) МОН у сфері наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, до складу якого(их) входять представники ЗВО та НУ, що належать до сфери управління МОН, та/або його(їх) президії(й), утвореного(их/ої) в установленому порядку наказом МОН, у складі 9 осіб.
Члени Комісії зі свого складу обирають голову та секретаря. Щорічна ротація членів комісії складає не менше 2 осіб.
Засідання Комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні більше половини від загального складу Комісії. Допускається дистанційна участь члена Комісії у її засіданні з використанням сучасних інформаційних технологій та за умови проведення аудіо- та відеозапису засідання.
Рішення Комісії приймається простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні.
5. Функції із забезпечення Конкурсу, що здійснюють Підрозділ, Рада, Секція та Комісія:
1) Підрозділ:
забезпечує підготовку та проведення Конкурсу;
формує та подає на затвердження керівництву МОН пропозиції щодо тематичних напрямів Конкурсу;
формує та подає на затвердження керівництву МОН пропозиції щодо персонального складу Ради та Секцій;
здійснює необхідні заходи щодо організації, умов та порядку проведення Конкурсу;
проводить реєстрацію поданих проєктів на Конкурс, висновків експертів, перевіряє комплектність документів та їх відповідність вимогам, визначених наказом про оголошення Конкурсу;
формує та подає на затвердження керівництву МОН пропозиції щодо переліку експертів за тематичними напрямами;
відповідно до
Закону України "Про наукову і науково-технічну експертизу" забезпечує проведення попередньої експертизи проєктів та організовує проведення експертами:
первинної наукової і науково-технічної експертизи проєктів;
наукової і науково-технічної експертизи звітів про виконання дослідження або розробки;
забезпечує після видання наказу, яким затверджується перелік проєктів досліджень і розробок, що пройшли Конкурс, надання ЗВО/НУ відповідних висновків експертів з оцінювання проєктів досліджень і розробок, що були подані в МОН для участі у Конкурсі, без зазначення персональних даних експертів, які проводили експертизу.
( Абзац одинадцятий підпункту 1 пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки
№ 928 від 19.10.2022 )
2) Рада:
приймає рішення щодо регламенту своєї роботи та регламенту і графіку роботи Секцій;
надає консультативну та організаційну підтримку Секціям;
уносить, у разі потреби, пропозиції щодо змін до персонального складу Ради та Секцій;
подає рекомендації щодо організації Конкурсу, експертизи проєктів досліджень і розробок та звітів за результатами їх виконання;
затверджує результати Конкурсу;
визначає обсяг видатків для фінансування проєктів досліджень і розробок для кожної секції Ради за тематичними напрямами;
здійснює моніторинг реалізації досліджень і розробок.
3) Секція:
розглядає висновки експертів з експертною оцінкою проєкту та обраховує середній експертний бал проєкту;
розглядає висновки експертів з експертною оцінкою Звіту та обраховує середній експертний бал Звіту;
визначає прохідний бал для проєктів та прохідний бал для Звітів;
готує пропозиції для Ради щодо переліку проєктів, рекомендованих Секцією для виконання;
готує щодо проєктів та Звітів необхідні робочі, інформаційні, підсумкові, звітні тощо матеріали для Підрозділу та Ради.
4) Комісія:
за поданням Підрозділу, Секції або Ради розглядає питання порушення експертами Кодексу експерта та вносить відповідні пропозиції на засідання Ради.
6. Конкурс проводиться у два етапи:
перший етап - у ЗВО/НУ;
другий етап - у МОН.
Строки проведення обох етапів визначаються наказом про оголошення Конкурсу.
7. Перший етап відбувається у ЗВО/НУ згідно з розпорядчими документами (наказами) їхніх керівників. Організацію роботи з формування тематики проєктів забезпечує керівник ЗВО/НУ.
Пропозиції для участі в Конкурсі попередньо обговорюються на засіданнях кафедр, лабораторій, інших наукових структурних підрозділів ЗВО/НУ, де визначаються доцільність та можливості кадрового та матеріально-технічного забезпечення виконання досліджень і розробок згідно проєктів.
Розгляд проєктів здійснює вчена (наукова, науково-технічна) рада ЗВО/НУ. Перевага у відборі має надаватися проєктам, які спрямовані на вирішення важливих завдань розвитку науки і техніки та економіки країни.
................Перейти до повного тексту