- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 грудня 2009 р.
за N 1219/17235
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Служби безпеки
N 482/ДСК від 26.10.2012 - див. інформацію в Єдиному
державному реєстрі нормативно-правових актів )
Про затвердження Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби
безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Відповідно до частини десятої статті
2 Закону України
"Про військовий обов'язок і військову службу" та Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007
N 1262,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України, що додається.
2. Начальнику Військово-медичного управління Служби безпеки України забезпечити подання в установленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Служби безпеки України відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
4. З цим наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова Служби ПОГОДЖЕНО: Заступник Міністра охорони здоров'я України | В.Наливайченко В.Г.Бідний |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби безпеки України
30.09.2009 N 642
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 грудня 2009 р.
за N 1219/17235
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження медичного огляду в Службі безпеки України
Розділ I. Загальні положення
1.1. Положення про проходження медичного огляду в Службі безпеки України (далі - Положення) розроблене відповідно до частини десятої статті
2 Закону України
"Про військовий обов'язок і військову службу" та Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007
N 1262.
1.2. Положення визначає порядок проходження медичного огляду в Службі безпеки України (далі - СБУ) в мирний і воєнний час кандидатами на військову службу до СБУ, кандидатами до вступу на навчання до вищих військових навчальних закладів СБУ та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи СБУ з програмами підготовки громадян на посади осіб офіцерського складу (далі - ВВНЗ), курсантами ВВНЗ, співробітниками - військовослужбовцями СБУ і членами їх сімей, колишніми військовослужбовцями, військовозобов'язаними, які проходять службу у військовому резерві або призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, а також порядок визначення причинного зв'язку захворювань (поранень, травм, контузій) з проходженням військової служби.
1.3. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
військово-лікарська комісія (далі - ВЛК) - спеціальний військово-медичний орган у системі охорони здоров'я СБУ у складі лікарів-спеціалістів, призначений для проведення медичного огляду;
медичне обстеження - комплекс медичних заходів, що здійснюється при проведенні медичного огляду і включає в себе вивчення історії розвитку симптомів захворювання (анамнезу), об'єктивне обстеження (огляд, пальпація, аускультація) та допоміжні методи обстеження (лабораторні, інструментальні тощо);
медичний огляд - комплекс науково-методичних, організаційних та практичних заходів, що здійснюється ВЛК в мирний та воєнний час з вивчення та оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на момент медичного огляду з метою оптимального комплектування підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, навчальних, наукових, науково-дослідних і інших закладів, установ, навчального військового підрозділу СБУ у складі іншого вищого навчального закладу, Штабу Антитерористичного центру при СБУ (далі - органи, підрозділи, заклади СБУ) особовим складом, встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, травм, контузій) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби та прийняттям експертного висновку.
1.4. Медичний огляд проводиться за усвідомленою згодою особи.
( Розділ I доповнено пунктом 1.4 згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Розділ II. Військово-лікарські комісії в СБУ
Глава 1. Загальні положення
1.1. Медичний огляд у системі СБУ здійснюється постійно діючими штатними і позаштатними ВЛК, створеними у закладах охорони здоров'я СБУ:
( Абзац перший пункту 1.1 глави 1 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
( Абзац другий пункту 1.1 глави 1 розділу II виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Центральна ВЛК, створена на базі Військово-медичного управління (далі - ВМУ) СБУ (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіональних органів СБУ, створені на базі військово-медичних служб (далі - ВМС) у регіональних органах СБУ;
госпітальна ВЛК, створена на базі центрального госпіталю ВМУ (далі - ГВЛК).
( Абзац п'ятий пункту 1.1 глави 1 розділу II виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Штатною ВЛК є ЦВЛК, усі інші - позаштатними. Склад позаштатних ВЛК затверджується керівниками органів, підрозділів, закладів СБУ, у яких функціонують ВМС, за погодженням з головою ЦВЛК.
1.2. ВЛК комплектуються лікарями з клінічною підготовкою за спеціальностями: терапія, хірургія, неврологія, отоларингологія, офтальмологія, психіатрія.
( Пункт 1.2 глави 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
1.3. У разі потреби до участі в роботі ВЛК, окрім провідних медичних фахівців закладів охорони здоров'я СБУ, в установленому порядку за місцем створення ВЛК можуть залучатись представники підрозділів кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки СБУ.
1.4. ВЛК використовує матеріально-технічну базу закладу охорони здоров'я СБУ, в якому вона створена.
1.5. За організацію роботи ВЛК та законність прийнятих нею рішень відповідає голова ВЛК.
1.6. За створення належних умов для ефективної роботи ВЛК відповідають керівники відповідних функціональних підрозділів Центрального управління, регіональних органів та закладів СБУ.
1.7. ВЛК складає плани роботи та спеціальної підготовки медичного персоналу.
1.8. ВЛК щорічно подає до ЦВЛК звіт про роботу ВЛК (додаток 1), відомості про результати медичного огляду ВЛК кандидатів на військову службу до СБУ, військовослужбовців і членів їх сімей, колишніх військовослужбовців (додаток 2), відомості про результати медичного огляду ВЛК військовослужбовців при звільненні з військової служби (додаток 3).
1.9. Матеріально-технічне забезпечення ВЛК здійснюється в установленому порядку відповідно до переліку інструментарію для оснащення кабінетів закладу охорони здоров'я СБУ при проведенні медичного огляду (додаток 4).
Глава 2. Центральна ВЛК
2.1. ЦВЛК є вищим органом з питань проведення медичного огляду в СБУ, який здійснює методичне керівництво діяльністю інших ВЛК. ЦВЛК має печатку і штамп із своїм найменуванням.
2.2. Організаційно-штатна побудова ЦВЛК в установленому порядку затверджується Головою СБУ за поданням начальника ВМУ.
2.3. Голова ЦВЛК призначається на посаду і звільняється з посади наказом Голови СБУ за поданням начальника ВМУ, погодженим із заступником Голови СБУ згідно з розподілом функціональних обов'язків.
Члени ЦВЛК призначаються на посади та звільняються з посад начальником ВМУ.
Глава 3. ВЛК регіонального органу СБУ
3.1. ВЛК регіонального органу СБУ створюється у складі голови ВЛК, не менше двох членів ВЛК - лікарів, а також секретаря ВЛК з числа осіб середнього медичного персоналу.
3.2. Головою ВЛК регіонального органу СБУ призначається керівник відповідної ВМС або його заступник.
Глава 4. Госпітальна ВЛК
4.1. ГВЛК створюється в центральному госпіталі у складі голови комісії, не менше двох членів комісії - лікарів, а також секретаря з числа осіб середнього медичного персоналу.
4.2. Головою ГВЛК призначається заступник начальника госпіталю, а заступником голови ГВЛК один із лікарів - членів комісії.
( Главу 5 розділу II виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Розділ III. Організація роботи військово-лікарської комісії
3.1. Основними завданнями ВЛК є:
визначення придатності особи до військової служби в СБУ та до вступу на навчання до ВВНЗ за станом здоров'я і фізичного розвитку;
визначення можливості проживання за кордоном членів сімей військовослужбовців за станом здоров'я;
встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм і контузій у військовослужбовців та колишніх військовослужбовців з проходженням ними військової служби або виконанням обов'язків військової служби;
встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень і травм, що спричинили смерть військовослужбовця, з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби;
оцінка результатів медичного огляду і розробка пропозицій щодо вдосконалення його проведення;
контроль за станом лікувально-профілактичної роботи в закладах охорони здоров'я СБУ з питань медичного огляду.
3.2. ВЛК при виконанні покладених на неї завдань:
складає необхідну медичну документацію при проведенні медичних оглядів;
виносить експертні висновки за результатами проведених медичних оглядів, а також без проведення медичного огляду (заочно) згідно з медичною документацією (далі - постанова);
вивчає та аналізує наслідки лікування і результати медичного огляду військовослужбовців, оцінює вплив умов служби на стан здоров'я і придатність їх до подальшої військової служби та розробляє пропозиції щодо зміцнення здоров'я військовослужбовців.
3.3. Основними завданнями ЦВЛК, окрім завдань, що покладаються на ВЛК, є:
розгляд, затвердження, перегляд або скасування постанов ВЛК;
вивчення та аналіз спільно з провідними фахівцями закладів охорони здоров'я СБУ наслідків лікування і результатів медичного огляду, оцінка впливу умов служби на стан здоров'я і придатність до подальшої служби військовослужбовців, розробка пропозицій щодо збереження та зміцнення їх здоров'я;
здійснення методичного керівництва з питань проведення медичного огляду;
вивчення, узагальнення і поширення передового досвіду роботи з питань медичного огляду;
розробка проектів наказів, інструкцій, методичних вказівок з питань медичного огляду;
аналіз роботи ВЛК та подання начальнику ВМУ звітів та відомостей про стан і результати медичного огляду;
організація та проведення нарад і зборів з питань роботи ВЛК;
організація навчання лікарів з питань медичного огляду;
участь у розгляді звернень громадян з питань медичного огляду, аналіз та узагальнення результатів цієї роботи.
3.4. ЦВЛК має право:
перевіряти роботу інших ВЛК;
при необхідності направляти осіб на повторний медичний огляд до будь-якої ВЛК за погодженням з начальниками ВМУ та Управління роботи з особовим складом СБУ (далі - УРОС);
у разі потреби за погодженням з начальником ВМУ та начальниками відповідних органів, підрозділів, закладів СБУ викликати в установленому порядку військовослужбовців для медичного огляду;
отримувати у відповідних органах, підрозділах, закладах СБУ необхідні для винесення постанови документи;
взаємодіяти в установленому порядку з іншими державними органами.
3.5. Основними завданнями ГВЛК, окрім виконання завдань, що покладаються на ВЛК, є:
контроль за своєчасністю і обґрунтованістю госпіталізації, повнотою та якістю обстеження й лікування, попередження передчасної виписки осіб, які лікуються, або необґрунтовано тривалого перебування їх на лікуванні;
контроль за якістю оформлення медичної та експертної документації;
періодичне подання безпосередньому начальникові і голові ЦВЛК звітів про виявлені недоліки в організації медичних обстежень та лікування.
( Пункт 3.6 розділу III виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
3.6. Кількість осіб, оглянутих однією ВЛК протягом робочого дня, має становити до 25 осіб у мирний час та до 50 осіб - у воєнний.
3.7. ВЛК є незалежною при прийнятті рішень відповідно до покладених на неї завдань. У своїй роботі ВЛК керується законодавством України, у тому числі цим Положенням.
3.8. ВЛК приймає постанови колегіально шляхом голосування. Постанова приймається, якщо за неї проголосувала більшість членів ВЛК.
3.9. У разі незгоди голови чи окремих членів ВЛК з думкою решти її членів щодо висновків проведеного медичного огляду їх особиста думка записується до книги протоколів засідань ВЛК (додаток 5). Протокол засідань ВЛК підписується усіма її членами, а постанова ВЛК - головою та секретарем ВЛК.
3.10. У разі незгоди з постановою ВЛК особи, яка пройшла медичний огляд, їй може бути призначене додаткове медичне обстеження та проведено повторний медичний огляд.
Кандидату до вступу на навчання до ВВНЗ, який не згоден з постановою ВЛК, голова ВЛК роз'яснює підстави її прийняття і право кандидата протягом семи робочих днів з моменту ознайомлення з постановою ВЛК звернутися до ЦВЛК із заявою про проведення медичного огляду ЦВЛК.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Акт медичного огляду з матеріалами медичного огляду кандидата, на підставі яких прийнята постанова ВЛК, не пізніше наступного робочого дня з дня її прийняття надсилається до ЦВЛК.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Акт медичного огляду з матеріалами медичного огляду кандидата, на підставі яких прийнята постанова ВЛК, зберігається в ЦВЛК до завершення вступної кампанії, після чого надсилається до відповідної ВЛК.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Заява кандидата до вступу на навчання до ВВНЗ є підставою проведення його медичного огляду ЦВЛК.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Постанова ЦВЛК може бути оскаржена начальнику ВМУ кандидатом до вступу на навчання до ВВНЗ протягом семи робочих днів з дня ознайомлення з нею. Скарга розглядається комісією, склад якої визначається начальником ВМУ із залученням головних спеціалістів ВМУ.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
За результатами розгляду скарги комісія приймає обґрунтоване та вмотивоване рішення про залишення в силі постанови ЦВЛК або скасування цієї постанови з призначенням повторного медичного огляду кандидата ЦВЛК. Рішення ЦВЛК за результатами повторного медичного огляду є остаточним.
( Пункт 3.10 розділу III доповнено абзацом згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Розділ IV. Порядок проходження медичного огляду
Глава 1. Загальні положення
1.1. Медичний огляд проводиться, як правило, на підставі направлення на медичний огляд (додаток 6), підписаного начальником відповідного підрозділу кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ або особою, яка його заміщує. В окремих випадках особа може звернутися особисто до ВЛК з проханням щодо необхідності проведення медичного огляду.
1.2. Направлення видаються:
кандидатам на військову службу до СБУ;
кандидатам до вступу на навчання до ВВНЗ;
військовослужбовцям та членам їх сімей.
Колишні військовослужбовці з питань медичного огляду звертаються до ВЛК особисто.
1.3. У направленні на медичний огляд зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, рік народження особи, військове звання (за наявності), а також рід служби та графа Розкладу хвороб, станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в СБУ (далі - Розклад хвороб) (додаток 7), згідно з якими слід проводити медичний огляд.
У направленні на медичний огляд кандидата до вступу на навчання до ВВНЗ зазначаються також назва ВВНЗ та напрям навчання (спеціалізація).
У направленні на медичний огляд члена сім'ї військовослужбовця зазначається його родинний зв'язок з військовослужбовцем.
1.4. УРОС та підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів СБУ ведуть журнал обліку направлень для проходження військовослужбовцями СБУ медичного огляду (додаток 8).
1.5. Цивільні особи, які прибули для проходження медичного огляду, подають до ВЛК такі документи: паспорт, військовий квиток (приписне свідоцтво), медичну книжку із закладу охорони здоров'я (за місцем проживання, роботи, навчання або служби) з даними динамічного нагляду, медичну довідку (лікарський професійно-консультативний висновок) за формою
N 086/о, дані про обов'язкові профілактичні щеплення, а також матеріали з психоневрологічного, наркологічного, протитуберкульозного, венерологічного диспансерів (із зазначенням результатів аналізів на сифіліс і ВІЛ-інфекцію).
( Пункт 1.5 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
1.6. Військовослужбовці, які прибули для проходження медичного огляду, подають до ВЛК документ, який підтверджує відношення особи до військової служби, медичну книжку з даними динамічного нагляду та результати аналізу на ВІЛ-інфекцію.
1.7. На підставі вищезазначених документів до акта медичного огляду (додаток 9), який складається при проведенні медичного огляду, записуються відомості про придатність особи до військової служби, участь у бойових діях, отримані захворювання, поранення, травми, контузії, а за потреби - відомості про підстави звільнення з військової служби та результати медичного огляду і постанова ВЛК.
1.8. Перед проведенням медичного огляду всі члени ВЛК та присутні лікарі-спеціалісти зобов'язані переконатися в тому, що для проходження медичного огляду прибула саме та особа, яка зазначена в акті медичного огляду, що здійснюється шляхом перевірки документа, який посвідчує особу.
1.9. Частину акта медичного огляду, до якої вносяться паспортні дані, заповнює особа, яка прибула для проходження медичного огляду, що засвідчується її особистим підписом. Правильність проведених записів перевіряє секретар ВЛК.
1.10. Розділи акта медичного огляду, до яких записується медична інформація (детальний анамнез, дані об'єктивного обстеження, лабораторних та інших досліджень, що обґрунтовують встановлений діагноз), заповнюють лікарі-спеціалісти - члени ВЛК.
1.11. Медичний огляд здійснюється з обов'язковим обстеженням особи лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, отоларингологом, офтальмологом, стоматологом, психіатром, а при медичному огляді ВЛК дітей віком до 15 років - також педіатром.
( Пункт 1.11 глави 1 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
1.12. Під час медичного огляду проводяться:
клінічні дослідження крові та сечі;
дослідження крові на RW;
дослідження крові на антитіла до вірусу імунодефіциту людини;
флюорографічне (рентгенологічне) дослідження органів грудної клітки (дітям - з 15 років), якщо воно не проводилось або в медичних документах відсутні відомості про це дослідження протягом останніх 12 місяців;
електрокардіографічне дослідження;
біохімічний аналіз крові (цукор - після досягнення особою 40 років, білірубін, АЛТ);
( Пункт 1.12 глави 1 розділу IV доповнено абзацом сьомим згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
дослідження крові на антиген до вірусу гепатиту "B" (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту "C" (anti-HCV).
( Пункт 1.12 глави 1 розділу IV доповнено абзацом восьмим згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Жінки в обов'язковому порядку оглядаються гінекологом.
За потреби проводяться й інші функціональні та лабораторні обстеження.
1.13. Особи, які приймаються на військову службу на посади водіїв транспортних засобів, водолазів, а також особи, що проходять медичний огляд ВЛК за графами II і VI Розкладу хвороб, підлягають дослідженню функції вестибулярного апарату.
За графою VI, крім того, обов'язково проводяться велоергометрія або тредміл-тест, фіброгастродуоденоскопія, ультразвукове дослідження органів черевної порожнини та серця.
1.14. Особи, які проходять медичний огляд, за наявності показань направляються до інших спеціалістів (фтизіатра, ендокринолога, уролога тощо), а також на додаткові медичні обстеження, необхідні для достовірної діагностики захворювань.
1.15. Під час медичного огляду окремих категорій військовослужбовців у разі відсутності у цьому Положенні необхідних вимог до стану їх здоров'я застосовуються показники, визначені Розкладом хвороб та графою VI Переліку хвороб, станів та фізичних вад, що визначає ступінь придатності до льотної роботи та льотного навчання у Збройних Силах України, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008
N 402, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за N 1109/15800.
1.16. Якщо при медичному огляді в особи виявляються гострі захворювання (загострення хронічних захворювань), постанова ВЛК щодо неї виноситься після закінчення лікування з урахуванням його результатів.
1.17. Дані медичного огляду вносяться до акта медичного огляду. ГВЛК не складає актів медичного огляду ВЛК, а свої постанови записує до історій хвороби та медичних книжок хворих.
1.18. Кожний лікар-спеціаліст ВЛК виносить діагноз з висновком з посиланням на відповідну статтю і графи Розкладу хвороб та дату проведення медичного огляду, що підтверджується його особистим підписом.
1.19. У заключному діагнозі акта медичного огляду вказуються всі захворювання і фізичні вади, виявлені в особи, в тому числі у випадках, коли вони не впливають на визначення придатності її до військової служби в СБУ. При цьому діагноз захворювання, що найбільшою мірою впливає на придатність особи до військової служби, записується першим.
1.20. Діагноз формулюється відповідно до класифікації хвороб із зазначенням форми, стадії, ступеня функціональних порушень, стану компенсації на день медичного огляду.
1.21. До акта медичного огляду додаються виписки з медичних документів, висновки лікувально-профілактичних закладів про стан здоров'я особи, яка проходить медичний огляд, медична та службова характеристики, довідки та інші документи, що характеризують стан здоров'я особи і стали підставою для винесення постанови ВЛК.
1.22. Виписка з історії хвороби особи скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я СБУ і додається до акта медичного огляду ВЛК, яка виносить постанову про придатність кандидата до військової служби до СБУ або до вступу на навчання до ВВНЗ з урахуванням даних про стан здоров'я та фізичного розвитку особи.
1.23. Висновки закладів охорони здоров'я, а також лікарів-спеціалістів і консультантів, які не входять до складу ВЛК, є додатковими відомостями і можуть враховуватися ВЛК при прийнятті рішення.
1.24. Надані кандидатами на військову службу до СБУ та військовослужбовцями медичні документи, що характеризують стан їх здоров'я та в яких вказується на наявність або відсутність захворювань, не є підставою для звільнення цих осіб від проходження медичного огляду.
( Пункт 1.25 глави 1 розділу IV виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
1.25. При медичному огляді військовослужбовця метод індивідуальної оцінки придатності до військової служби в СБУ застосовується у кожному випадку. ВЛК враховує спеціальність, рівень фахової підготовки, досвід, вік, фактичну працездатність, освіту, думку керівництва відповідного органу, підрозділу, закладу СБУ, лікаря, побажання самого військовослужбовця щодо використання його на службі, яке найбільше відповідає стану його здоров'я.
( Пункт 1.27 глави 1 розділу IV виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
1.26. На підставі актів медичного огляду постанови ВЛК оформлюються довідками ВЛК (додаток 10), які передаються підрозділам кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів СБУ разом з експертними висновками за результатами експертно-психологічних досліджень (в разі проведення).
1.27. Медичний огляд військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу), кандидатів на військову службу до інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів здійснюється у порядку, передбаченому цим Положенням, відповідно до укладених з цими військовими формуваннями та правоохоронними органами договорів.
Глава 2. Медичний огляд кандидатів на військову службу до СБУ
2.1. До початку проходження медичного огляду підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів СБУ, що направляють до ВЛК кандидатів на військову службу до СБУ, інформують їх про перелік документів, які необхідно подати ВЛК для проходження медичного огляду.
2.2. Кандидати на військову службу до СБУ проходять медичний огляд у мирний час за розділом "кандидати на службу", а у воєнний час - за розділом "військовослужбовці" Розкладу хвороб.
2.3. Якщо кандидат на військову службу до СБУ раніше проходив військову службу у Збройних Силах України або в інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах, у направленні на медичний огляд зазначається, коли і за якою підставою його було звільнено з військової служби. Якщо кандидата на військову службу до СБУ було звільнено з військової служби за станом здоров'я на момент проведення медичного огляду, він подає до ВЛК копію свідоцтва про хворобу (довідку ВЛК).
2.4. Якщо в направленні для проходження медичного огляду зазначено, що особа направляється на медичний огляд з метою поновлення її на військовій службі в СБУ або особа офіцерського складу (начальницького складу) переводиться для подальшого проходження військової служби до СБУ з інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, постанова ВЛК виноситься за розділом "військовослужбовці" Розкладу хвороб.
2.5. Кандидата на військову службу до СБУ, якому раніше за станом здоров'я було встановлено обмеження придатності або непридатність до військової служби в Збройних Силах України, може бути направлено на медичний огляд лише після повторного медичного огляду за місцем військового обліку (за умови визнання його придатним до військової служби).
2.6. Постанова про придатність кандидата на військову службу до СБУ виноситься відповідно до статей Розкладу хвороб за графою, зазначеною у направленні, за розділом "кандидати на службу".
2.7. У воєнний час постанова ВЛК про придатність кандидата на військову службу до СБУ приймається відповідно до статей Розкладу хвороб за однією із граф за розділом "військовослужбовці".
Глава 3. Медичний огляд кандидатів до вступу на навчання до ВВНЗ
3.1. Кандидати до вступу на навчання до ВВНЗ проходять медичний огляд ВЛК регіонального органу СБУ. Кандидати, які зареєстровані в місті Києві або Київській області, проходять медичний огляд ЦВЛК. Медичний огляд зазначених осіб проводиться в березні року вступу на навчання до ВВНЗ.
Перед проведенням оцінювання рівня фізичної підготовленості кандидати до вступу на навчання до ВВНЗ проходять огляд лікарем-терапевтом ВМС Національної академії СБУ або Управління СБУ в Харківській області.
Якщо під час цього огляду у кандидата виявлено:
ознаки захворювань, що перешкоджають виконанню вправ, за результатами яких визначається рівень його фізичної підготовленості, але які не впливають на його придатність до вступу на навчання до ВВНЗ, - термін виконання кандидатом цих вправ переноситься;
ознаки захворювань, що можуть вплинути на його придатність до вступу на навчання до ВВНЗ, - кандидат направляється на повторний медичний огляд до ЦВЛК або ВЛК ВМС Управління СБУ в Харківській області.
( Пункт 3.1 глави 3 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
3.2. Кандидати до вступу на навчання до ВВНЗ, у яких виявлено захворювання, що за відповідною графою Розкладу хвороб передбачає індивідуальне визначення придатності кандидатів, визнаються непридатними до навчання у ВВНЗ.
( Пункт 3.2 глави 3 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
3.3. Постанови ВЛК приймаються за графами Розкладу хвороб залежно від профілю ВВНЗ та зазначеного в направленні напряму навчання (спеціалізації) за розділом "кандидати на військову службу".
3.4. Постанови ВЛК на військовослужбовців, які вступають на навчання до ВВНЗ за заочною формою навчання, а також до аспірантури або докторантури при ВВНЗ, приймаються за графами Розкладу хвороб залежно від профілю факультету за розділом "військовослужбовці".
3.5. Військовослужбовці, у яких виявлено захворювання, що за відповідною графою Розкладу хвороб передбачає індивідуальне визначення придатності військовослужбовців, визнаються придатними до навчання у ВВНЗ.
( Пункт 3.5 глави 3 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
3.6. Військовослужбовці, які направляються на курси перепідготовки або підвищення кваліфікації до ВВНЗ на строк до шести місяців, проходять медичний огляд лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я СБУ (далі - ЛКК).
3.7. Результати медичного огляду таких осіб оформлюються довідкою ЛКК і вносяться до їх медичних книжок.
3.8. При направленні осіб на курси перепідготовки або підвищення кваліфікації до ВВНЗ на строк понад шість місяців вони проходять медичний огляд у ВЛК.
3.9. Акт медичного огляду з матеріалами медичного огляду кандидата, на підставі яких винесена постанова ВЛК про непридатність кандидата до вступу на навчання до ВВНЗ, не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття постанови надсилається до ЦВЛК для розгляду і погодження постанови ВЛК.
ЦВЛК розглядає отримані медичні документи і в триденний строк приймає рішення про погодження постанови ВЛК або про повернення її до відповідної ВЛК із зазначенням конкретних обставин її невідповідності матеріалам медичного огляду чи питань, які не з'ясовані, для проведення додаткового медичного обстеження кандидата, з'ясування зазначених питань і прийняття нової постанови.
( Пункт 3.9 глави 3 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
( Пункт 3.10 глави 3 розділу IV виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Глава 4. Медичний огляд курсантів ВВНЗ
4.1. Медичний огляд курсантів ВВНЗ здійснюють ЦВЛК або ВЛК ВМС Управління СБУ в Харківській області з метою визначення їх придатності до продовження навчання. Керівник ВМС за місцем розташування ВВНЗ подає до відповідної комісії необхідні медичні документи курсантів ВВНЗ і особисто бере участь у роботі відповідної комісії.
( Пункт 4.1 глави 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
4.2. Щодо курсантів ВВНЗ, визнаних непридатними до подальшого навчання, ЦВЛК або ВЛК ВМС Управління СБУ в Харківській області одночасно розглядає питання про придатність їх до військової служби за відповідними графами Розкладу хвороб.
( Пункт 4.2 глави 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
4.3. При суттєвих змінах у стані здоров'я курсанта ЦВЛК або ВЛК ВМС Управління СБУ в Харківській області приймає постанову про потребу у звільненні його від виконання обов'язків військової служби або про необхідність направлення у відпустку у зв'язку із хворобою. Постанова про придатність курсанта ВВНЗ до подальшого навчання та про придатність його до військової служби за відповідними графами Розкладу хвороб приймається за наявності підстав після закінчення строку звільнення від виконання обов'язків військової служби або після повернення з відпустки у зв'язку з хворобою.
( Пункт 4.3 глави 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
4.4. Постанови ЦВЛК або ВЛК ВМС Управління СБУ в Харківській області щодо курсантів протягом усього строку навчання виносяться за графами Розкладу хвороб з урахуванням профілю ВВНЗ.
( Пункт 4.4 глави 4 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Глава 5. Медичний огляд військовослужбовців
5.1. Військовослужбовці (у тому числі ті, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників) направляються на медичний огляд за рішенням начальника відповідного органу, підрозділу, закладу СБУ в разі:
переміщення по службі;
досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
направлення в довготривалі закордонні відрядження;
вступу до ВВНЗ;
суттєвого погіршення стану здоров'я;
звільнення з військової служби;
тривалого перебування на лікуванні.
5.2. При направленні військовослужбовців та членів їх сімей на медичний огляд для визначення за станом здоров'я можливості проходження військової служби (проживання) за кордоном вказуються кліматичні умови місця майбутньої військової служби (місця проживання).
5.3. При направленні військовослужбовця для проходження медичного огляду у зв'язку зі звільненням з військової служби останній звільняється від виконання обов'язків військової служби на необхідний для його проходження строк.
5.4. Проведення медичного огляду ВЛК здійснюється протягом семи робочих днів. За потреби проведення додаткових медичних обстежень (консультацій) цей строк може бути продовжено. Рішення щодо продовження строку проведення медичного огляду приймає лікар за погодженням з головою ВЛК.
5.5. Військовослужбовці зобов'язані доповідати безпосередньому начальникові про продовження строку проходження медичного огляду, а після його закінчення отримати довідку лікаря з інформацією про фактичний строк його проходження та причини продовження. Довідка лікаря протягом трьох робочих днів здається до підрозділу кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ, який направив військовослужбовця на медичний огляд.
5.6. Якщо військовослужбовець, який перебуває на лікуванні у закладі охорони здоров'я СБУ, потребує направлення на медичний огляд, керівник закладу охорони здоров'я СБУ за погодженням з відповідним підрозділом кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ направляє таку особу на медичний огляд, про що робиться запис в історії хвороби.
5.7. Якщо під час проведення медичного огляду ВЛК у військовослужбовця будуть виявлені наслідки поранень (травм, контузій), відповідний підрозділ кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ подає до ВЛК копію висновку службового розслідування щодо обставин отримання цих поранень (травм, контузій).
5.8. Під час медичного огляду військовослужбовця вивчаються його медичні документи (амбулаторні, госпітальні, санаторно-курортні), уточнюється, де, коли і з приводу яких захворювань він лікувався, робиться запит до закладів охорони здоров'я (за місцем його проживання або служби) про його захворювання, лікування, як часто звертався до лікаря, про тривалість звільнення від виконання обов'язків військової служби через тимчасову непрацездатність. Дані, що містяться в цих документах, враховуються при прийнятті постанови ВЛК. У разі необхідності ВЛК має право ознайомлюватись з іншими документами, що характеризують військовослужбовця, у тому числі з витягами з його особової справи.
5.9. Цехові (дільничні) лікарі закладів охорони здоров'я СБУ у разі потреби беруть участь у засіданнях ВЛК і доповідають ВЛК про стан здоров'я військовослужбовця, наявність у нього хвороб та можливий їх вплив на виконання ним обов'язків військової служби, висловлюючи свою думку щодо можливих експертних висновків.
5.10. Якщо ВЛК після проведеного медичного огляду не може прийняти постанову, вона направляє військовослужбовця до відповідного закладу охорони здоров'я СБУ для обстеження в умовах стаціонару з подальшим медичним оглядом ГВЛК або відповідної ВЛК та приймає постанову ВЛК за матеріалами додаткового обстеження.
5.11. Військовослужбовці, направлені на медичний огляд у зв'язку зі звільненням з військової служби, за умови набуття права на пенсію за вислугою років відповідно до закону можуть проходити медичний огляд в умовах стаціонару закладу охорони здоров'я СБУ.
5.12. Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця до військової служби (військовозобов'язаного, який перебуває у запасі СБУ) приймається за розділом "військовослужбовці" за відповідною графою Розкладу хвороб.
5.13. Придатність військовослужбовця до військової служби при переміщенні його по службі визначається за розділом "військовослужбовці" за графою Розкладу хвороб, що відповідає посаді (виду службової діяльності), на яку особу планується призначити.
5.14. Прийняття постанов при проведенні медичного огляду щодо можливості проходження військової служби військовослужбовцями в умовах надзвичайних ситуацій на об'єктах ядерної енергетики здійснюється згідно з переліком медичних протипоказань щодо участі в роботах при надзвичайних ситуаціях на об'єктах ядерної енергетики (додаток 11).
5.15. Медичний огляд військовослужбовців та членів їх сімей, як правило, здійснюють ВЛК за місцем дислокації відповідних органів, підрозділів, закладів СБУ (за місцем проживання зазначених категорій осіб).
5.16. У разі неможливості з об'єктивних причин провести медичний огляд військово-лікарською комісією СБУ такий огляд може бути проведений військово-лікарською комісією Міністерства оборони України в установленому порядку.
5.17. Військовослужбовці, стосовно яких є сумніви щодо їх психічного здоров'я, направляються керівниками органів, підрозділів, закладів СБУ, в яких вони проходять військову службу, на медичний огляд з обов'язковим проходженням огляду у психіатра (з наданням ВЛК інформації, що може свідчити про розлад психічного здоров'я особи, зокрема щодо особливостей її поведінки, та прикладів випадків неадекватних дій і висловів особи тощо).
Відмова військовослужбовця від проходження огляду у психіатра оформлюється постановою ВЛК із зазначенням факту такої відмови.
При виявленні у військовослужбовця під час проведення медичного огляду або при лікуванні в закладі охорони здоров'я СБУ психічних розладів начальник відповідного закладу інформує керівника органу, підрозділу, закладу СБУ про виявлений психічний розлад та рекомендує направити військовослужбовця на медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби.
Медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням службових (професійних) обов'язків стало відомо про наявність у особи психічного розладу, інших відомостей про стан психічного здоров'я особи, не можуть розголошувати ці відомості.
5.18. Постанова ВЛК про необхідність надання військовослужбовцю відпустки у зв'язку із хворобою виноситься в разі, коли для повного відновлення функції організму та працездатності особи після завершення стаціонарного лікування необхідний строк не менше 30 діб, тривалість якої визначається характером захворювання.
За потреби відпустка у зв'язку із хворобою може бути продовжена, але не більше ніж на один місяць. Загальний час безперервного перебування військовослужбовця на лікуванні у закладах охорони здоров'я та у відпустці у зв'язку із хворобою в мирний час не повинен перевищувати чотирьох місяців підряд (крім випадків, коли законодавством передбачено більш тривалі строки перебування на лікуванні).
5.19. Відпустка у зв'язку із хворобою є завершальним етапом відновного лікування, який доцільніше проводити під наглядом лікарів відповідного закладу охорони здоров'я СБУ за місцем військової служби або проживання військовослужбовця.
5.20. Постанова ВЛК про звільнення військовослужбовця від виконання обов'язків військової служби або про надання йому відпустки у зв'язку із хворобою підлягає виконанню посадовими особами органу, підрозділу, закладу СБУ.
5.21. Після закінчення зазначеного часу безперервного перебування на лікуванні та у відпустці у зв'язку із хворобою військовослужбовець направляється начальником закладу охорони здоров'я СБУ на медичний огляд для вирішення питання про придатність його до військової служби.
5.22. У разі коли є незаперечні дані про те, що придатність особи до військової служби не відновиться, постанова про необхідність надання військовослужбовцю відпустки у зв'язку із хворобою не приймається, а вирішується питання про непридатність його до військової служби.
5.23. У воєнний час лікування військовослужбовців до цілковитого одужання проводиться в закладі охорони здоров'я. Як виняток, військовослужбовцю може бути надана відпустка у зв'язку із хворобою тривалістю 30 календарних днів. Після закінчення цього строку в необхідних випадках за постановою ВЛК відпустка може бути продовжена на такий самий строк, а при відповідних медичних показаннях продовжена ще раз. Загальна тривалість відпустки у зв'язку із хворобою у воєнний час не може перевищувати трьох місяців. Після закінчення цього строку ВЛК виносить постанову про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби.
5.24. Якщо військовослужбовець після проходження медичного огляду не може самостійно прямувати до відповідного закладу охорони здоров'я або місця проживання у зв'язку зі станом здоров'я і потребує супроводження, то ВЛК вказує про це у своїй постанові.
5.25. У разі коли військовослужбовець після медичного огляду в період оформлення документів про звільнення з військової служби не може за станом здоров'я виконувати обов'язки військової служби, ВЛК одночасно з постановою про непридатність особи до військової служби приймає постанову про звільнення його від виконання обов'язків військової служби на строк, необхідний для оформлення документів на звільнення, але не більше ніж на 30 діб.
5.26. Якщо військовослужбовець відмовляється чи ухиляється від медичного огляду та додаткового медичного обстеження, постанова про ступінь придатності його до військової служби та про причинний зв'язок захворювань з проходженням військової служби (з виконанням обов'язків військової служби) не виноситься. Відмова військовослужбовця від проходження медичного огляду оформлюється постановою ВЛК із зазначенням факту відмови.
5.27. Після закінчення медичного огляду у зв'язку зі звільненням з військової служби військовослужбовець має бути ознайомлений з постановою ВЛК.
5.28. Постанова ВЛК про обмежену придатність військовослужбовця до військової служби виноситься в тих випадках, коли виконання службових обов'язків особою без шкоди для її здоров'я неможливе. При цьому в індивідуальному порядку з урахуванням характеру захворювання або фізичної вади, спеціальності, фактично виконуваної роботи та пристосованості до неї особи в постанові ВЛК вказується, які види військової служби цій особі протипоказані (служба, що потребує великого фізичного напруження, пов'язана з тривалим ходінням або стоянням, перебуванням на холоді або у вологому приміщенні, на висоті, біля механізмів, які рухаються, вогню, води, нічні чергування, часті й тривалі відрядження тощо).
5.29. Військовослужбовці, щодо яких прийнято постанову про обмежену придатність їх до військової служби, є непридатними до військової служби в підрозділах спеціального призначення, оперативно-постовій службі, службі охорони. Вони також не можуть призначатися на посади водія будь-якої техніки.
Глава 6. Медичний огляд військовослужбовців і членів їх сімей, які виїжджають за кордон
6.1. Медичний огляд військовослужбовців та членів їх сімей, які направляються у закордонне відрядження, здійснюється у випадках, коли тривалість такого відрядження перевищує шість місяців.
6.2. Медичний огляд військовослужбовців і членів їх сімей для визначення стану їх здоров'я щодо можливості проходження військової служби (проживання) за кордоном здійснюється на підставі переліку медичних протипоказань для військовослужбовців та членів їх сімей, які виїжджають за кордон у тривалі відрядження і при відрядженні їх з-за кордону за медичними показаннями (додаток 12).
6.3. Медичний огляд військовослужбовців та членів їх сімей, які виїжджають за кордон, здійснюється такими фахівцями: терапевтом, хірургом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, отоларингологом, дерматовенерологом, стоматологом, а жінок - також гінекологом. За необхідності медичний огляд проводиться за участю лікарів іншого фаху. До початку медичного огляду здійснюється рентгенологічне дослідження органів грудної клітки (дітям - з п'ятнадцяти років), клінічні аналізи крові та сечі, електрокардіографія, дослідження цукру крові, визначення групи та резус-належності крові, а за необхідності - інші дослідження.
6.4. Військовослужбовці і члени їх сімей, які виїжджають за кордон в короткотермінові відрядження (до трьох місяців), проходять медичний огляд терапевтом у поліклініці за місцем служби (роботи, проживання). Особи, які виїжджають за кордон у тривалі (понад три місяці) відрядження, проходять медичний огляд лікарями, зазначеними в пункті 6.3 цього розділу Положення. Особи, що виїжджають в країни, при в'їзді в які вимагається сертифікат на відсутність СНІДу, проходять також обстеження на СНІД і заповнюють відповідний сертифікат.
6.5. Члени сімей військовослужбовців, які перебувають на медичному обліку у закладах охорони здоров'я системи МОЗ України, додатково подають до ВЛК довідку з психоневрологічного диспансеру, без якої медичний огляд не проводиться. Ця довідка у подальшому зберігається у ВЛК.
6.6. Перед виїздом у тривале відрядження військовослужбовцям та членам їх сімей проводиться повна санація порожнини рота.
6.7. Постанова ВЛК про можливість виїзду особи за кордон є дійсною протягом шести місяців з дня медичного огляду. Якщо протягом цього терміну виїзд не відбувся або до виїзду, незалежно від часу медичного огляду, в стані здоров'я цієї особи відбулися суттєві зміни, медичний огляд проводиться повторно.
6.8. Копія довідки з постановою ВЛК про відсутність протипоказань до проходження військової служби (проживання) за кордоном зберігається у ВЛК протягом трьох років.
6.9. Особам, що виїжджають у тривале відрядження за кордон з дітьми, медичним закладом за місцем нагляду за дитиною видається картка профілактичних щеплень (
форма 063/о) із зазначенням проведених та запланованих у поточному календарному році профілактичних щеплень.
6.10. Стосовно дітей, які не отримали профілактичних щеплень, а також мають захворювання, з приводу яких вони перебувають під диспансерним наглядом, ВЛК виносить постанову про протипоказання до проживання за кордоном.
6.11. Порядок здійснення необхідних щеплень при виїзді в епідемічно несприятливі місцевості визначає МОЗ України. За наявності у особи, яка проходить медичний огляд, захворювань, що є протипоказанням для здійснення профілактичних щеплень проти карантинних захворювань (холера, жовта лихоманка тощо), виноситься постанова про протипоказання до виїзду за кордон.
6.12. Постанова ВЛК на військовослужбовців та членів їх сімей про результати проходження медичного огляду оформляється довідкою ВЛК в трьох примірниках.
6.13. Постанова ВЛК вноситься до акта медичного огляду, книги протоколів засідань ВЛК та до медичних документів особи, яка пройшла медичний огляд. До підрозділу кадрового забезпечення, який направив військовослужбовця або члена сім'ї на медичний огляд, ВЛК надсилає довідку з постановою ВЛК про результати проходження медичного огляду.
6.14. Висновок про можливість направлення в закордонне відрядження військовослужбовців та членів їх сімей тривалістю до шести місяців підписується лікарем та керівником медичного підрозділу СБУ.
Глава 7. Медичний огляд осіб, які приймаються на військову службу та проходять військову службу за спеціальністю водолаза
7.1. Кандидати на військову службу за спеціальністю водолаза проходять медичний огляд при прийнятті на військову службу, а особи, що проходять військову службу за зазначеною спеціальністю, - один раз на 12 місяців.
7.2. Особи, які є кандидатами на військову службу, та особи, які проходять військову службу за спеціальністю водолаза, повинні бути придатними до військової служби за графою VI Розкладу хвороб з урахуванням додаткових вимог до стану здоров'я осіб, які приймаються на військову службу та проходять військову службу за спеціальністю водолаза (додаток 13).
7.3. При виявленні у водолаза захворювань, які перешкоджають водолазним роботам, а також у сумнівних випадках ВЛК направляє його на стаціонарне обстеження та лікування з подальшим медичним оглядом для визначення придатності до служби водолазом та до військової служби.
7.4. При медичному огляді кандидатів на військову службу та осіб, що вже проходять військову службу за спеціальністю водолаза, виноситься постанова такого змісту:
"придатний/непридатний до військової служби водолазом".
Глава 8. Медичний огляд колишніх військовослужбовців
8.1. Колишній військовослужбовець, не згодний з постановою ВЛК про ступінь його придатності до військової служби, підлягає медичному огляду.
Такий огляд проводиться незалежно від причини звільнення, але не пізніше ніж через п'ять років після звільнення. У разі коли після звільнення пройшло більше п'яти років, медичний огляд проводиться в облікових цілях з визначенням ступеня придатності колишнього військовослужбовця до військової служби на час його проведення без встановлення причинного зв'язку захворювання (поранення, травми, контузії) з проходженням військової служби.
Колишнім військовослужбовцям, які при звільненні з військової служби не пройшли медичний огляд, встановлюється лише причинний зв'язок захворювань з проходженням військової служби (незалежно від строку звільнення).
8.2. Для перегляду постанови ВЛК, прийнятої на час звільнення особи з військової служби, до ВЛК подається її заява, особова справа або витяги з неї, медична книжка, акти медичних оглядів за період служби та інші медичні документи. Якщо при вивченні зазначених документів будуть встановлені підстави для задоволення клопотання, ВЛК дає їм експертну оцінку.
8.3. Постанова ВЛК про перегляд придатності колишнього військовослужбовця до військової служби на момент її прийняття має містити висновок щодо причинного зв'язку захворювання особи (поранення, контузії, травми) з проходженням військової служби.
8.5. Якщо колишній військовослужбовець звертається безпосередньо до ЦВЛК з клопотанням щодо визначення придатності його до військової служби або про перегляд постанови ВЛК на час його звільнення з військової служби, ЦВЛК у разі потреби може дати вказівку відповідній ВЛК за місцем проживання цієї особи про проведення її медичного огляду.
8.6. Якщо у колишнього військовослужбовця після звільнення з військової служби виявлено психічне захворювання, яке не було діагностовано в період проходження військової служби і яке стало причиною звільнення або скоєння правопорушення (при підтвердженні факту психічного захворювання під час стаціонарного обстеження або судово-медичною експертизою), проводиться медичний огляд особи і приймається постанова ВЛК про ступінь її придатності до військової служби на час звільнення.
8.7. Якщо у колишнього військовослужбовця, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, під час проходження зборів буде виявлене захворювання, яке є підставою для визнання його непридатним до військової служби, він підлягає медичному огляду.
Розділ V. Постанови ВЛК
5.1. Постанови ВЛК приймаються на підставі відповідних статей та граф Розкладу хвороб з урахуванням пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в СБУ (додаток 14).
5.2. ВЛК приймає свої постанови колегіально з використанням методу індивідуальної оцінки придатності особи до військової служби. При цьому враховуються характер захворювань, ступінь їх розвитку, стан компенсації, функціональні порушення, прогноз захворювань, фактична працездатність особи і вимоги, які пред'являються до стану її здоров'я за посадою (родом служби).
( Пункт 5.2 розділу V в редакції Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
5.3. За результатами медичного огляду ВЛК приймає такі постанови:
щодо кандидатів на військову службу до СБУ:
"до оперативної служби придатний/непридатний";
"до оперативно-постової служби придатний/непридатний";
"до оперативно-технічної служби придатний/непридатний";
"до адміністративної служби придатний/непридатний";
"до господарської служби придатний/непридатний";
"до інженерно-технічної служби придатний/непридатний";
"до медичної служби придатний/непридатний";
"до служби як шофер придатний/непридатний";
"до служби як співробітник охорони придатний/непридатний";
"до служби як контролер придатний/непридатний";
"до аналітичної служби придатний/непридатний";
"до служби як фельд'єгер придатний/непридатний";
"до служби в підрозділах спеціального призначення придатний/непридатний";
"до військової служби в СБУ непридатний до одужання";
"до військової служби в СБУ непридатний";
щодо кандидатів до вступу на навчання у ВВНЗ:
"придатний/непридатний до вступу __________________________";
(зазначається назва
навчального закладу, факультету)
щодо курсантів ВВНЗ:
"придатний/непридатний до військової служби (подальшого
навчання) ________________________________________";
(зазначається назва навчального закладу)
"непридатний до військової служби (зазначається ступінь непридатності до військової служби)";
щодо курсантів ВВНЗ, які отримують безкоштовне харчування і мають зріст 190 см і вище, ВЛК за показаннями виносить постанову про необхідність надання їм додаткового харчування в межах половини передбачених для них продовольчих пайків -
"надати додаткове харчування в межах половини продовольчого пайка";
(показаннями для прийняття такої постанови є скарги особи на недостатнє відчуття насиченості після прийому їжі в обсязі встановленого раціону, а також від'ємна динаміка ваги тіла);
щодо військовослужбовців:
у мирний час:
"придатний до військової служби";
"обмежено придатний до військової служби";
"непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку";
"потребує звільнення від виконання обов'язків військової служби (занять) та надання відпустки за станом здоров'я строком на ___________ діб з ___.___ 20___ року";
у воєнний час:
"непридатний до військової служби з повторним медичним оглядом через 6-12 місяців (зазначається відповідний строк)";
щодо військовослужбовців, які підпадають під дію статей Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби в СБУ:
"придатний до військової служби";
"обмежено придатний до військової служби";
"непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час".
5.4. За результатами медичного огляду з визначенням придатності до проходження військової служби військовослужбовцями за кордоном (для членів сімей - проживання) ВЛК приймає постанови з такими формулюваннями:
"за станом здоров'я протипоказань до проходження військової
служби (для членів сімей - проживання) ___________________________
(вказати місце служби
_____________________________________________ немає";
(проживання), кліматичні умови за кордоном)
"на підставі пункту ______ переліку медичних протипоказань
проходження військової служби (для членів сімей - проживання) ____
__________________________________________________ протипоказане".
(вказати місце служби (проживання),
кліматичні умови за кордоном)
5.5. Якщо в особи, яка проходить медичний огляд, виявлено захворювання, не передбачене Розкладом хвороб, ВЛК приймає постанову щодо тієї статті Розкладу хвороб, яка найбільше відповідає її захворюванню і фактичній придатності до військової служби в СБУ, зокрема:
"відповідно до статті ____ графи ____ Розкладу хвороб (далі йде текст постанови, передбачений цією статтею (пунктом статті))".
5.6. У разі потреби ЦВЛК має право приймати постанови з іншими формулюваннями.
( Пункт 5.7 розділу V виключено на підставі Наказу Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
5.7. Постанови ВЛК щодо придатності кандидатів до військової служби, до вступу на навчання до ВВНЗ, військовослужбовців та членів їх сімей є чинними протягом одного року від дати їх затвердження. Якщо у стані здоров'я особи, яка пройшла медичний огляд, протягом строку дії постанови відбулися суттєві зміни, медичний огляд проводиться повторно.
5.8. ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювань (поранень, травм, контузій) з проходженням військової служби або виконанням обов'язків військової служби.
5.9. Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії) з виконанням обов'язків військової служби приймається на підставі оригіналу довідки відповідного підрозділу кадрового забезпечення про обставини їх отримання, а на військовослужбовців - учасників бойових дій, миротворчих місій, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інших ядерних об'єктах - на підставі відповідних посвідчень, витягів з особових справ, інших довідкових матеріалів (оригіналів або завірених копій).
5.10. Стосовно військовослужбовця, який отримав поранення (травму, контузію), відповідний підрозділ кадрового забезпечення оформлює акт про обставини, за яких отримане поранення (травма, контузія), на підставі матеріалів службового розслідування та з урахуванням медичних документів щодо особи (історії хвороби або витягу з неї, свідоцтва про хворобу, медичної книжки), довідки архівного закладу та інших документів щодо їх отримання. Цей акт затверджується начальником відповідного органу, підрозділу, закладу СБУ і долучається до особової справи військовослужбовця.
5.11. Постанови ВЛК про причинний зв'язок приймаються з такими формулюваннями:
"поранення (травма, контузія), ТАК, отримане при захисті Батьківщини" - якщо поранення (травма, контузія) отримане при захисті Батьківщини або при виконанні обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Великої Вітчизняної війни та війни з Японією.
"захворювання, ТАК, отримане при захисті Батьківщини" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та в установах, що входили до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього в період служби у військових частинах і в установах, які входили до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби.
Постанова з таким формулюванням також приймається:
щодо військовослужбовців та колишніх військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених в абзаці третьому пункту 5.12 цього розділу Положення, а також щодо військовослужбовців та колишніх військовослужбовців, які перебували у довгостроковому відрядженні (на розвідувальній роботі) в інших країнах світу;
у разі хронічних, повільно прогресуючих захворювань - за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після звільнення військовослужбовця з діючої армії (повернення з відрядження) або пізніше, але з даними за десять років, якщо вони дозволяють віднести початок захворювання на період перебування в діючій армії (відрядженні);
"поранення (травма, контузія), ТАК, отримане при виконанні обов'язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія) отримане особою під час виконання нею обов'язків військової служби у військових частинах, які не входили до складу діючої армії.
"травма (зазначити фактор), ТАК, отримана при виконанні обов'язків військової служби" - при ураженнях, зумовлених дією радіоактивних речовин, інших джерел іонізуючих випромінювань, компонентів ракетного палива, джерел електромагнітних випромінювань, мікроорганізмів I, II груп патогенності, токсичних речовин тощо;
"захворювання (поранення, травма, контузія), ТАК, отримане при виконанні обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, а поранення (травма, контузія) отримане в період військової служби та при виконанні миротворчих операцій Місії ООН на території інших держав, які вели бойові дії згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94
N 63.
Така постанова приймається також у разі, коли наявне захворювання за зазначений період служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі і тимчасової) до військової служби при хронічних, повільно прогресуючих захворюваннях - за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця, колишнього військовослужбовця з країни, яка вела бойові дії, або пізніше, але з даними за десять років, якщо вони дозволяють віднести початок захворювання на період участі в бойових діях;
"поранення (травма, контузія), ТАК, отримане в період проходження військової служби" - якщо воно отримане не під час виконання обов'язків військової служби або отримане внаслідок правопорушення, а також коли документи про обставини їх отримання на момент медичного огляду ВЛК відсутні;
"захворювання, ТАК, отримане в період проходження військової служби" - якщо воно виникло в період військової служби у військових частинах та установах, які не входили до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період військової служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність до військової служби (призводить до непридатності, у тому числі тимчасової);
"захворювання, НІ, не отримане в період проходження військової служби" - якщо воно виникло в особи до призову на військову службу і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність особи до військової служби.
Постанови з таким формулюванням приймаються також за наслідками поранень (травм, контузій), якщо вони отримані до прийняття на військову службу і служба не вплинула на вже наявні наслідки поранення (травми, контузії) і придатність особи до військової служби.
5.12. При встановленні причинного зв'язку захворювань з аварією на Чорнобильській АЕС та інших ядерних об'єктах, з випробуваннями ядерної зброї у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби постанови приймаються з такими формулюваннями:
"захворювання, ТАК, отримане при виконанні обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" - якщо захворювання виникли у період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та призвели до обмеження придатності або до непридатності до військової служби у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17.05.97
N 150 "Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.09.97 за N 448/2252 (далі - наказ МОЗ України від 17.05.97 N 150), і військовослужбовець, колишній військовослужбовець має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Така постанова приймається також у разі, коли наявне захворювання у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17.05.97
N 150, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності до військової служби;
"захворювання, ТАК, отримане при виконанні обов'язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об'єкті" - якщо особа брала участь у ліквідації аварії на інших ядерних об'єктах (АЕС, ядерних енергетичних установках, ядерних реакторах тощо), внаслідок чого у неї виникли захворювання або наявні до цього захворювання призвели до обмеження придатності або до непридатності цієї особи до військової служби у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17.05.97
N 150, і має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
"захворювання, ТАК, отримане при виконанні обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї" - якщо особа брала участь у випробуванні ядерної зброї або інших випробуваннях, пов'язаних із застосуванням ядерної зброї, внаслідок чого у неї виникли захворювання або наявні до цього захворювання призвели до обмеження придатності або до непридатності цієї особи до військової служби у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17.05.97
N 150, і має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З таким самим формулюванням приймаються постанови про причинний зв'язок захворювань у осіб, які брали участь у складанні ядерних боєприпасів і здійснювали на них регламентні роботи для проведення відповідних випробувань і військових навчань;
"захворювання, ТАК, пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби" - якщо захворювання виникло в період проходження військової служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, визначених Кабінетом Міністрів України, або захворювання, що виникли раніше, в цей період набули такого перебігу, що призводять до обмеження придатності або до непридатності особи до військової служби, у строки, передбачені наказом МОЗ України від 17.05.97
N 150.
5.13. Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії), що призвело до смерті військовослужбовця, приймається з одним із формулювань, вказаних у пунктах 5.12 та 5.13 цього розділу Положення.
5.14. Постанови із формулюваннями, зазначеними у пункті 5.13, при злоякісних новоутвореннях і захворюваннях системи крові приймаються незалежно від строків перебування військовослужбовця в зонах підвищеної радіоактивності, доз опромінення та давності виникнення захворювання.
5.15. Медичний огляд і встановлення причинного зв'язку захворювань з проходженням військової служби у військовослужбовців, які брали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у межах 30-кілометрової зони, інших аварій на ядерних об'єктах та випробуваннях ядерної зброї, здійснюються тільки після їх медичного обстеження в умовах стаціонару закладу охорони здоров'я.
5.16. Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії) із захистом Батьківщини, з проходженням військової служби, з виконанням обов'язків військової служби разом з іншими постановами записується до акта медичного огляду, свідоцтва про хворобу (додаток 15), довідки ВЛК, книги протоколів засідань ВЛК, медичної книжки, історії хвороби особи, яка пройшла медичний огляд в умовах стаціонару закладу охорони здоров'я, з обов'язковим посиланням на документи, що підтверджують обставини отримання захворювання (поранення, травми, контузії).
5.17. При медичному огляді військовослужбовця, у якого, окрім захворювань, також є наслідки поранень (травм, контузій), постанови про їх причинний зв'язок з проходженням військової служби ВЛК приймає окремо з формулюваннями, передбаченими цим Положенням.
5.18. Якщо в особи, яка проходить медичний огляд, виявлено декілька захворювань чи поранень (травм, контузій, каліцтв) або їх наслідків, що виникли (були отримані) за різних обставин, то постанова про причинний зв'язок їх отримання з проходженням військової служби ВЛК приймає окремо, залежно від обставин їх виникнення.
5.19. При медичному огляді військовослужбовця, який перебуває під слідством, постанова про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії) не виноситься.
5.20. У Свідоцтві про хворобу військовослужбовця викладаються обставини отримання ним поранення (травми, контузії) з обов'язковим посиланням на документи, на підставі яких зроблено запис, із наведенням даних об'єктивного дослідження наслідків поранення (травми, контузії). При цьому їх причинний зв'язок встановлюється незалежно від того, обмежують чи не обмежують вони придатність особи до військової служби.
5.21. ВЛК приймає постанову про причинний зв'язок контузії, отриманої особою при захисті Батьківщини, з виконанням обов'язків військової служби на підставі записів у відповідних документах, у яких є дані про поранення голови, шиї чи одночасно отримані множинні осколкові поранення (двома і більше осколками) будь-якої локалізації.
5.22. ВЛК приймає постанову про причинний зв'язок захворювань (поранень, травм, контузій) з проходженням військової служби у колишніх військовослужбовців, якщо при медичному огляді в період проходження військової служби був встановлений відповідний діагноз.
5.23. Встановлення причинного зв'язку захворювання (поранення, травми, контузії) з проходженням військової служби у колишніх військовослужбовців, а також визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, травми, контузії), яке призвело до їх смерті, покладено на ЦВЛК (на ВЛК регіонального органу СБУ з обов'язковим затвердженням відповідних постанов ЦВЛК).
5.24. Для розгляду питань про причинний зв'язок захворювань (поранень, травм, контузій) колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті до ВЛК подаються відомості про призов цих осіб на військову службу, дату та причину звільнення з військової служби, час перебування в діючій армії, полоні, обставини поранення, час перебування на лікуванні. Ці відомості надаються з посиланням на документи, які стали їх джерелом (довідки архівів, витяги з документів особової справи, з наказів по військовій частині тощо).
5.25. На запити ВЛК відповідні підрозділи кадрового забезпечення СБУ подають довідку про проходження військовослужбовцем військової служби із зазначенням повного найменування органу, підрозділу та закладу, часу служби в них та перебування в діючій армії, дати та причини звільнення з військової служби. Крім того, залежно від конкретного випадку, підрозділи кадрового забезпечення та підрозділи, які здійснюють військовий облік осіб, які перебувають у запасі СБУ, подають до ВЛК документи і матеріали, що містяться в особовій справі військовослужбовця, а саме:
медичні документи (довідку ВЛК, свідоцтво про хворобу, довідку з архівів про перебування у закладах охорони здоров'я, акти медичного огляду медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК), документи, які підтверджують виявлення хронічних захворювань, факти звернення колишнього військовослужбовця до закладів охорони здоров'я для отримання медичної допомоги із зазначенням періодів звернення та їх причин, документи, що підтверджують факт поранення, травми, контузії);
інші документи, що містять фактичні відомості про перебування особи на військовій службі, а також бойові та службові характеристики, атестації, нагородні листи тощо.
У довідках підрозділів, які здійснюють військовий облік осіб, які перебувають у запасі СБУ, повинні міститися посилання на конкретні документи, на підставі яких складено ці довідки (із зазначенням органу, що їх видав, та дати видачі).
5.26. Розшук архівних документів про перебування колишніх військовослужбовців у закладах охорони здоров'я на лікуванні, у полоні, про проходження військової служби, участь у бойових діях проводиться в установленому порядку.
5.27. За наявності очевидних тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефект кісток черепа, наявність рубців після поранень, наявність сторонніх тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників війни, інших бойових дій, а також у колишніх військовополонених за відсутності даних про їх медичний огляд у період проходження ними військової служби та у зв'язку з отриманими тілесними ушкодженнями ці особи незалежно від ступеня придатності до військової служби та причини їх звільнення підлягають огляду за участю судово-медичного експерта (обстеженню у відповідному закладі охорони здоров'я - у разі потреби) для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень, результати якого заносяться до акта судово-медичного дослідження.
5.28. На підставі акта судово-медичного дослідження та інших документів ЦВЛК (ВЛК у регіональному органі СБУ - з обов'язковим затвердженням постанови ЦВЛК) приймає постанову про причинний зв'язок поранень (травм, контузій), отриманих колишнім військовослужбовцем, з проходженням військової служби, яка разом із довідкою про проходження військової служби та перебування в діючій армії з посиланням на Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94
N 63, подається до МСЕК для встановлення причинного зв'язку отриманої інвалідності з військовою службою.
5.29. Якщо в документах за результатами медичного огляду колишнього військовослужбовця не зазначено діагноз, але наведено статтю Розкладу хвороб, діючого на момент проведення зазначеного медичного огляду, ВЛК у своїй постанові наводить назви хвороб, передбачені відповідною статтею.
5.30. Якщо в документі, на підставі якого ВЛК раніше прийняла постанову про причинний зв'язок захворювання (поранення), сформульовано діагноз, ВЛК у своїй постанові наводить первинний діагноз, не змінюючи його формулювання, та вказує уточнений діагноз захворювання (поранення), щодо якого прийнято постанову (на час її прийняття).
5.31. Якщо свідоцтво про хворобу не збереглося, підставою для прийняття постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії) є записи в документах (в історії хвороби, архівній та медичній довідках, медичній або службовій книжці, військовому квитку, витягу з документів військової частини, матеріалах службового розслідування, дізнання, досудового слідства, судового рішення тощо).
5.32. Якщо у військово-медичних документах, складених у роки війни, в періоди інших бойових дій є згадки про захворювання (поранення, травму, контузію) або в цих документах зазначені тільки окремі симптоми захворювання (поранення, травми, контузії), то ВЛК враховує їх при встановленні причинного зв'язку захворювання (поранення, травми, контузії).
5.33. Постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювань (поранень, травм, контузій) оформлюється протоколом засідання ВЛК.
5.34. У протоколі засідання ВЛК вказується, на підставі яких медичних документів та документів, що підтверджують проходження військової служби особи, прийнято відповідну постанову ВЛК.
5.35. Якщо питання про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії) з проходженням військової служби розглядалось за заявою колишнього військовослужбовця, ВЛК повідомляє йому про своє рішення, а якщо з цього приводу прийнято постанову ВЛК, надає її копію заявникові.
5.36. Для проведення медичного огляду і встановлення причинного зв'язку захворювання з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до ВЛК подаються такі документи:
направлення підрозділу кадрового забезпечення СБУ (заява особи);
довідка підрозділу кадрового забезпечення СБУ про строки перебування особи в зоні радіоактивного забруднення;
копія посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи (учасника ліквідації аварії на ЧАЕС);
витяг з медичної книжки (історії хвороби) особи за період, який охоплює час до перебування в зоні радіоактивного забруднення і після нього, а також медичні книжки за весь період військової служби;
копія довідки ВЛК або свідоцтва про хворобу на час звільнення з військової служби (для колишніх військовослужбовців).
5.37. Група інвалідності колишніх військовослужбовців та причинний зв'язок їх інвалідності з проходженням військової служби, виконанням обов'язків військової служби встановлюються МСЕК на підставі постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань (поранень, травм, контузій) з проходженням військової служби, виконанням обов'язків військової служби.
( Розділ V доповнено пунктом 5.37 згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Розділ VI. Документи, що складаються при проведенні медичного огляду
6.1. На кожну особу, яка проходить медичний огляд, складається акт медичного огляду, за винятком проходження медичного огляду у ГВЛК, коли на особу заводиться історія хвороби.
6.2. На підставі акта медичного огляду або історії хвороби особи складається довідка ВЛК або свідоцтво про хворобу.
6.3. Свідоцтво про хворобу складається:
у мирний час:
на військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час);
на курсантів ВВНЗ, визнаних непридатними до подальшого навчання за станом здоров'я;
у воєнний час:
на військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (непридатними до військової служби з повторним медичним оглядом через 6-12 місяців);
на колишніх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
6.4. В усіх інших випадках рішення ВЛК оформлюється довідкою ВЛК.
6.5. Свідоцтво про хворобу складається в мирний час у чотирьох примірниках. ГВЛК та ВЛК у регіональному органі СБУ складають його у п'яти примірниках. Два примірники свідоцтва про хворобу передаються до відповідного підрозділу кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ, один примірник видається військовослужбовцю, а один залишається у справах ВЛК. У разі направлення свідоцтва про хворобу до ЦВЛК для розгляду і затвердження складається додатковий примірник.
У воєнний час свідоцтво про хворобу складається в трьох примірниках.
6.6. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) та постанова ВЛК підлягають затвердженню ЦВЛК на військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, обмежено придатними до військової служби).
6.7. Постанова ВЛК, що не підлягає затвердженню ЦВЛК, оформлюється в день закінчення медичного огляду особи і не пізніше трьох днів передається до відповідного підрозділу кадрового забезпечення СБУ.
6.8. При прийнятті постанови ГВЛК до історії хвороби та книги протоколів засідань ВЛК вносяться відомості про ступінь придатності особи до військової служби та про причинний зв'язок захворювання, поранення (травми, контузії) з проходженням військової служби. При цьому складається додатковий примірник свідоцтва про хворобу, який зберігається як додаток до книги протоколів засідань ВЛК. У книзі протоколів засідань ГВЛК та ВЛК у регіональному органі СБУ на додатковому примірнику свідоцтва про хворобу записуються номер історії хвороби, дата і постанова ЦВЛК. При прийнятті постанов ВЛК, які не підлягають затвердженню ЦВЛК, заповнюються всі графи книги протоколів засідань ВЛК. Зазначені примірники свідоцтв про хворобу зберігаються у ВЛК.
6.9. Свідоцтво про хворобу з постановою ВЛК направляється на розгляд до ЦВЛК не пізніше п'яти днів після закінчення медичного огляду.
6.10. Свідоцтво про хворобу розглядається ЦВЛК протягом двох днів з часу його надходження до ЦВЛК, за винятком випадків, коли необхідно викликати особу на очний медичний огляд, уточнити відомості щодо хвороби особи (обставини одержання поранення, травми, контузії), отримати службову та медичну характеристики, інші необхідні документи.
Свідоцтво про хворобу із затвердженою ЦВЛК постановою ВЛК в установленому порядку передається до відповідного підрозділу кадрового забезпечення органу, підрозділу, закладу СБУ, в якому проходить службу особа, яка пройшла медичний огляд, або начальникові, який направив цю особу на медичний огляд.
6.11. Свідоцтво про хворобу з незатвердженою ЦВЛК постановою повертається до ВЛК, яка його склала, з викладенням у постанові мотивів, за якими постанову ВЛК не було затверджено, та з необхідними вказівками.
6.12. За запитами відповідних підрозділів кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів СБУ ВЛК видають копії втрачених або пошкоджених документів.
6.13. Строки зберігання медичних документів у зв'язку з проведенням медичних оглядів визначаються СБУ.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 1
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ЗВІТ
ПРО РОБОТУ ВЛК за 20___ рік
_____________________________________________
(назва ВЛК)
Загальні відомості
------------------------------------------------------------------
|N з/п| Оглянуто |Кількість|
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 1 |кандидатів на військову службу до СБУ | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 2 |кандидатів до вступу на навчання до ВВНЗ | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 3 |військовослужбовців (у зв'язку з подальшим | |
| |проходженням військової служби) | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 4 |військовослужбовців (при звільненні з військової| |
| |служби) | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 5 |членів сімей військовослужбовців | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 6 |колишніх військовослужбовців | |
|-----+------------------------------------------------+---------|
| 7 |Усього | |
------------------------------------------------------------------
До Звіту про роботу ВЛК додається пояснювальна записка, яка
включає:
1. Аналіз цифрового звіту за розділами:
кандидати та абітурієнти у ВВНЗ СБУ;
військовослужбовці: окремо у зв'язку з проходженням
військової служби та при звільненні;
колишні військовослужбовці;
члени сімей військовослужбовців.
2. Аналіз за нозологіями та ступенями придатності до
військової служби.
3. Організаційно-методична робота (укомплектування комісії
спеціалістами, можливості госпіталізації, аналіз експертних
помилок та зауважень тощо).
Аналіз показників роботи ВЛК здійснюється в абсолютних цифрах
та у відсотках, динаміка показників у порівнянні з попереднім
роком - у відсотках.
За наявності двох або декількох захворювань у одного й того ж
оглянутого у відомостях враховується тільки одне захворювання, що
є основним для винесення експертного рішення.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 2
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ВІДОМОСТІ
про результати медичного огляду ВЛК кандидатів на військову службу до СБУ, військовослужбовців і членів їх сімей, колишніх військовослужбовців за 20__ рік
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Назва хвороби | Склад оглянутих |
|з/п| |---------------------------------------------------------------------------------------------|
| | |кандидати на | військовослужбовці | колишні військово- | члени сімей |
| | |службу до СБУ| | службовці |військовослужбовців|
| | |---------------------------------------------------------------------------------------------|
| | | Результати огляду |
| | |---------------------------------------------------------------------------------------------|
| | |при- |непри- |прида-| обмежено |непридатні|непри- | придатні |непридатні|не |протипока-|
| | |датні| датні |тні до| придатні | до |датні до| до | до |проти- | зано |
| | | | |війсь-| до |військової|війсь- |військової|військової|показано| |
| | | | |кової |військової| служби у |кової | служби | служби | | |
| | | | |служби| служби | мирний |служби з| | | | |
| | | | | | | час, |виключе-| | | | |
| | | | | | | обмежено |нням з | | | | |
| | | | | | | придатні |війсь- | | | | |
| | | | | | |у воєнний |кового | | | | |
| | | | | | | час |обліку | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 1 |Інфекційні та | | | | | | | | | | |
| |паразитарні хвороби | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 2 |Туберкульоз органів | | | | | | | | | | |
| |дихання | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 3 |Туберкульоз | | | | | | | | | | |
| |позагрудної | | | | | | | | | | |
| |локалізації | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 4 |Хвороба, зумовлена | | | | | | | | | | |
| |вірусом | | | | | | | | | | |
| |імунодефіциту | | | | | | | | | | |
| |людини (ВІЛ) | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 5 |ВІЛ-інфіковані | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 6 |Сифіліс | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 7 |Гонорея та інші | | | | | | | | | | |
| |венеричні хвороби | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 8 |Мікози | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
| 9 |Злоякісні | | | | | | | | | | |
| |новоутворення | | | | | | | | | | |
| |(всі локалізації) | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|10 |Доброякісні | | | | | | | | | | |
| |новоутворення | | | | | | | | | | |
| |(всі локалізації) | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|11 |Хвороби ендокринної | | | | | | | | | | |
| |системи (цукровий | | | | | | | | | | |
| |діабет, зоб, хвороби| | | | | | | | | | |
| |білящитовидних | | | | | | | | | | |
| |залоз, гіпофіза, | | | | | | | | | | |
| |наднирників, | | | | | | | | | | |
| |статевих залоз | | | | | | | | | | |
| |та інші) | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|12 |Хвороби крові і | | | | | | | | | | |
| |кровотворних органів| | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|13 |Хвороби нервової | | | | | | | | | | |
| |системи | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|14 |Хвороби ока та | | | | | | | | | | |
| |придаткового апарату| | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|15 |Глаукома | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|16 |Хвороби вуха | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|17 |Хвороби системи | | | | | | | | | | |
| |кровообігу | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|18 |Гіпертонічна хвороба| | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|19 |Нейроциркуляторна | | | | | | | | | | |
| |дистонія | | | | | | | | | | |
| |(гіпертензійна, | | | | | | | | | | |
| |гіпотензійна, | | | | | | | | | | |
| |кардіальна або | | | | | | | | | | |
| |змішаного типу) | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|20 |Ішемічна хвороба | | | | | | | | | | |
| |серця | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|21 |Хвороби судин | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|22 |Хвороби дихальної | | | | | | | | | | |
| |системи | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|23 |Хвороби органів | | | | | | | | | | |
| |травлення | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|24 |Виразкова хвороба | | | | | | | | | | |
| |шлунка, | | | | | | | | | | |
| |дванадцятипалої | | | | | | | | | | |
| |кишки | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|25 |Хвороби | | | | | | | | | | |
| |сечостатевої системи| | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|26 |Хвороби жіночих | | | | | | | | | | |
| |статевих органів, | | | | | | | | | | |
| |тазової клітковини, | | | | | | | | | | |
| |очеревини | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|27 |Хвороби шкіри та | | | | | | | | | | |
| |підшкірної | | | | | | | | | | |
| |клітковини | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|28 |Хвороби кістково- | | | | | | | | | | |
| |м'язової системи | | | | | | | | | | |
| |та сполучної тканини| | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|29 |Хвороби хребта та | | | | | | | | | | |
| |їх наслідки | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|30 |Інші хвороби | | | | | | | | | | |
|---+--------------------+-----+-------+------+----------+----------+--------+----------+----------+--------+----------|
|31 | Здорові | | | | | | | | | | |
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 3
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ВІДОМОСТІ
про результати медичного огляду ВЛК військовослужбовців при звільненні з військової служби за 20__ рік
-------------------------------------------------------------------------
| N | Назва хвороби | Придатні | Обмежено |Непридатні до|Непридатні до|
|з/п| | до | придатні | військової | військової |
| | |військової| до | служби у | служби з |
| | | служби |військової| мирний час, | виключенням |
| | | | служби | обмежено |з військового|
| | | | | придатні у | обліку |
| | | | | воєнний час | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 1 |Інфекційні та | | | | |
| |паразитарні | | | | |
| |хвороби | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 2 |Туберкульоз | | | | |
| |органів дихання | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 3 |Туберкульоз | | | | |
| |позагрудної | | | | |
| |локалізації | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 4 |Хвороба, | | | | |
| |зумовлена вірусом| | | | |
| |імунодефіциту | | | | |
| |людини (ВІЛ) | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 5 |ВІЛ-інфіковані | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 6 |Сифіліс | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 7 |Гонорея та інші | | | | |
| |венеричні хвороби| | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 8 |Мікози | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 9 |Злоякісні | | | | |
| |новоутворення | | | | |
| |(всі локалізації)| | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 10|Доброякісні | | | | |
| |новоутворення | | | | |
| |(всі локалізації)| | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 11|Хвороби | | | | |
| |ендокринної | | | | |
| |системи | | | | |
| |(цукровий діабет,| | | | |
| |зоб, хвороби | | | | |
| |білящитовидних | | | | |
| |залоз, гіпофіза, | | | | |
| |наднирників, | | | | |
| |статевих залоз | | | | |
| |та інші) | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 12|Хвороби крові і | | | | |
| |кровотворних | | | | |
| |органів | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 13|Хвороби нервової | | | | |
| |системи | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 14|Хвороби ока та | | | | |
| |придаткового | | | | |
| |апарату | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 15|Глаукома | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 16|Хвороби вуха | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 17|Хвороби системи | | | | |
| |кровообігу | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 18|Гіпертонічна | | | | |
| |хвороба | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 19|Нейроциркуляторна| | | | |
| |дистонія | | | | |
| |(гіпертензійна, | | | | |
| |гіпотензійна, | | | | |
| |кардіальна або | | | | |
| |змішаного типу) | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 20|Ішемічна хвороба | | | | |
| |серця | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 21|Хвороби судин | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 22|Хвороби дихальної| | | | |
| |системи | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 23|Хвороби органів | | | | |
| |травлення | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 24|Виразкова хвороба| | | | |
| |шлунка, | | | | |
| |дванадцятипалої | | | | |
| |кишки | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 25|Хвороби | | | | |
| |сечостатевої | | | | |
| |системи | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 26|Хвороби жіночих | | | | |
| |статевих органів,| | | | |
| |тазової | | | | |
| |клітковини, | | | | |
| |очеревини | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 27|Хвороби шкіри та | | | | |
| |підшкірної | | | | |
| |клітковини | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 28|Хвороби кістково-| | | | |
| |м'язової системи | | | | |
| |та сполучної | | | | |
| |тканини | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 29|Хвороби хребта та| | | | |
| |їх наслідки | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
| 30|Інші хвороби | | | | |
|---+-----------------+----------+----------+-------------+-------------|
|31 | Здорові | | | | |
-------------------------------------------------------------------------
( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 4
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ПЕРЕЛІК
інструментарію для оснащення кабінетів закладу охорони здоров'я СБУ при проведенні медичного огляду
При проведенні медичного огляду кабінети закладу охорони здоров'я СБУ оснащуються таким інструментарієм:
кабінет антропометрії:
ваги медичні - 1 шт., динамометр становий - 1 шт., стрічка вимірювальна з поділами на сантиметри - 1 шт., пінцет анатомічний довжиною 15 см - 1 шт., ростомір - 1 шт., спірометр - 1 шт., скло збільшуване (лупа) 1х3 - 1 шт., сфігмоманометр - 1 шт., шафа сухожарова (стерилізатор) - 1 шт., шприци одноразові 5,0 - 50 шт.;
кабінет терапевта:
стетофонендоскоп - 1 шт., сфігмоманометр - 1 шт., термометр медичний - 1 шт., шпатель для язика прямий двосторонній - 5 шт., манжета до сфігмоманометра (запасна) - 2 шт., тазик ниркоподібний емальований - 1 шт.;
кабінет хірурга:
стефонендоскоп - 1 шт., кутомір - 1 шт., стрічка вимірювальна - 1 шт.;
кабінет невропатолога:
молоточок неврологічний - 1 комплект, шпатель для язика двобічний - 5 шт., стрічка вимірювальна - 1 шт., тазик ниркоподібний - 1 шт.;
кабінет отоларинголога:
балон для продування вух ємністю 180 мл з наконечником - 1 шт., крісло Барані - 1 шт., воронки вушні NN 1, 2, 3, 4 - 3 набори, воронка вушна пневматична - 1 шт., заглушувач вушний для обстеження слуху при визначенні однобічної глухоти - 1 шт., дзеркало гортанне діаметром 21 мм - 1 шт. та діаметром 24 мм - 1 шт., дзеркало носоглоточне діаметром 8 мм - 1 шт., дзеркало носове з довжиною губок 60 см - 5 шт., зонд Воячека гостроконечний - 10 шт., зонд головчастий - 1 шт., зонд головчастий Воячека - 1 шт., зонд вушний з нарізками для вати - 10 шт., камертон на 128 коливань - 1 шт. і на 1024 коливань - 1 шт., манометр вушний простий (отоманометр) - 1 шт., пінцет, вигнутий по ребру, - 5 шт., рефлектор лобовий - 1 шт., ручка для ватоудержувача, дзеркало - 2 шт., тазик ниркоподібний - 5 шт., термометр медичний - 1 шт., шафа сухожарова (стерилізатор) - 1 шт., шпатель для язика прямий двобічний - 15 шт., шприц для промивання порожнин ємністю 150 мл - 1 шт., спиртівка - 1 шт.;
кабінет окуліста:
повікопід'йомник великий - 2 шт., зонди для сльозового каналу конічні NN 1, 2, 3 - по 2 шт., лінійки скіаскопічні - 1 набір, лінійка вимірювальна для підбору окулярів - 1 шт., лупа бінокулярна козиркова - 1 шт., оптотипи Поляка - 1 набір, офтальмоскоп типу ОФ-3 - 1 комплект, окулярні скельця - 1 набір, освітлювальний апарат для таблиць Головіна-Сівцева з електролампою (нематовою) 40 Вт - 1 шт., світильник офтальмологічний - 1 шт., таблиця Головіна-Сівцева для визначення гостроти зору - 1 комплект, таблиці Рабкіна для дослідження кольоровідчуття - 1 комплект, таблиці контрольні та знаки Поляка для дослідження симуляції зниженого зору - 1 комплект, тазики ниркоподібні емальовані - 2 шт., еластотонометр очний - 1 шт., шприц 10 мл з двома тупокінцевими канюлями для промивання сльозових шляхів - 1 шт.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 5
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
КНИГА
протоколів засідань ВЛК
_____________________________________________
(найменування ВЛК)
_____________________________________________
(категорія оглянутих)
---------------------------------------------------------------------------------------
|N з/п| Дата |Прізвище,|Військове| Рік | Хто |Висновок|Постанова| Підпис |
| |винесення|ім'я, по | звання |народження|направив| | |одержувача|
| | рішення |батькові | | | | | | висновку |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
|-----+---------+---------+---------+----------+--------+--------+---------+----------|
| | | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------
Голова ВЛК __________________________________
Члени ВЛК: __________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Секретар ВЛК ________________________________
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 6
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
НАПРАВЛЕННЯ
на медичний огляд
До _____________________________________ військово-лікарської
комісії __________________________________________________________
Прошу провести медичний огляд _______________________________
(військове звання,
__________________________________________________________________
прізвище, ім'я, по батькові, рік народження)
для визначення стану здоров'я з метою вирішення питання про:
придатність до служби в Службі безпеки України як кандидата
на військову службу _____________________________________________;
(вказати графу Розкладу хвороб)
придатність до вступу до _________________________________________
(вказати назву навчального закладу,
_________________________________________________________________;
факультету, графу Розкладу хвороб)
придатність до подальшої військової служби _______________________
(при переміщенні
_________________________________________________________________;
вказати графу Розкладу хвороб, при звільненні - причину,
вислугу років)
можливість проходження служби (проживання) за кордоном
_________________________________________________________________;
(вказати характер клімату)
потребу у відпустці у зв'язку із хворобою ________________________
До цього медичний огляд проходив (не проходив) ______________
(у якому році,
__________________________________________________________________
назва ВЛК, прийняте рішення)
Висновок ВЛК прошу надіслати ________________________________
__________________________________________________________________
(адреса, телефон, прізвище)
Примітка. Цю особу попереджено про необхідність подання до ВЛК необхідних для проходження медичного огляду документів.
Начальник підрозділу __________________________ тел. ____________
(підпис, прізвище)
Начальник підрозділу
кадрового забезпечення _________________________ тел. ___________
(підпис, прізвище)
____ ____________ 20__ року
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 7
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
РОЗКЛАД ХВОРОБ,
станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в СБУ ( za219-09 )
( Зміни до Додатку 7 див. в Наказі Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Додаток 8
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ЖУРНАЛ
обліку направлень для проходження військовослужбовцями СБУ медичного огляду
___________________________________________
(назва органу, підрозділу, закладу СБУ)
Розпочато __ _____ 20__ року
Закінчено __ _____ 20__ року
---------------------------------------------------------------------------------------------
| N |Військове| П.І.Б. | Підстави |Дата видачі|Підпис про |Ким видано | Відмітка |
|з/п| звання | | для |направлення| отримання |направлення| про |
| | | |направлення| |направлення|(прізвище, |проходження|
| | | | на ВЛК | | та про | ініціали) | ВЛК |
| | | | | | згоду на | | |
| | | | | |проведення | | |
| | | | | | медичного | | |
| | | | | | огляду | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 1 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 2 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 3 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 4 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 5 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 6 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 7 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 8 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 9 | | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
| 10| | | | | | | |
|---+---------+-----------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------|
|...| | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------
( Додаток 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 9
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
АКТ
медичного огляду N ________
Військово-лікарська комісія _________________________________
1. Прізвище, ім'я, по батькові ______________________________
2. Рік народження ___________________________________________
3. Освіта ___________________________________________________
4. Цивільна професія, спеціальність, посада _________________
__________________________________________________________________
5. У Збройних Силах служив _________ з ________ до _________,
(так, ні)
з якої причини звільнений зі служби ______________________________
6. У СБУ (КДБ, МВС, УДО) служив ___________
(так, ні)
з ____________________ по ______________________,
з якої причини звільнений зі служби ______________________________
7. Місце постійного проживання до служби ____________________
8. Яким військкоматом прийнятий на військову службу _________
__________________________________________________________________
9. Військове звання __________, посада ______________________
10. Скільки днів хворів за останні 12 місяців _______________
11. Коли і де лікувався _____________________________________
12. Чи встановлювалась група інвалідності __________________,
(так, ні)
яка група ______________ з _______________ по ________________,
з приводу якого захворювання _____________________________________
13. Чи проходив раніше комісію (ЦВЕК - ВЕК, ЦВЛК - ВЛК) _____
__________, в якому році ______, де ______________________________
(так, ні)
14. Вважаю себе до запропонованої або подальшої служби ______
______________________________
(придатним, непридатним)
15. Домашня адреса, телефон _________________________________
__________________________________________________________________
16. Зобов'язуюсь подати до ВЛК військовий квиток (для
військовозобов'язаних), паспорт та наявні в мене медичні
документи. Правильність усіх повідомлених мною даних засвідчую
особистим підписом.
____________________________
(підпис, прізвище)
___ ___________ 20__ року
Перевірив секретар ВЛК __________________________________________
(підпис, прізвище)
МЕДИЧНА ЧАСТИНА АКТА
Скарги ______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
АНАМНЕЗ
1. Які хвороби переніс і де лікувався (інфекційні хвороби,
туберкульоз, психічні захворювання, венеричні хвороби, ревматизм
тощо)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Чи мав випадки втрати свідомості, нападів, непритомності
(коли)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Поранення, контузії, травми, операції (коли). За яких
обставин отримані:
на роботі, в побуті _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4. Вживання алкоголю, наркотиків, паління ___________________
__________________________________________________________________
(не п'є, п'є рідко або часто, потроху, доп'яну, хмеліє швидко)
__________________________________________________________________
(патологічні форми сп'яніння)
5. Початок і перебіг основних захворювань ___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
ДАНІ ОБ'ЄКТИВНОГО ОБСТЕЖЕННЯ
1. Дані антропометричних та хірургічних досліджень __________
Зріст __________ см. Вага _________ кг.
Обхват грудної клітки: в стані спокою __, вдих ___, видих ___
Спірометрія _________________________________________________
Динамометрія ручна: права кисть _______, ліва кисть _________
Динамометрія станова ________________________________________
Будова тіла _________________________________________________
Шкірні покриви ______________________________________________
Лімфатичні вузли ____________________________________________
М'язова система _____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Кісткова система і суглоби __________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Периферичні судини __________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сечостатева система _________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Анус і пряма кишка __________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Дані обстеження внутрішніх органів _______________________
Харчування __________________________________________________
Шкірні покриви ______________________________________________
Видимі слизові оболонки _____________________________________
Органи внутрішньої секреції _________________________________
Органи дихання ______________________________________________
(вказати також кількість вдихів і видихів
за одну хвилину, характер дихання)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Органи кровообігу ___________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
------------------------------------------------------------------
| Функціональна проба | У спокої | Після |Через 2 хвилини|
| | сидячи | фізичного |після фізичного|
| | | навантаження | навантаження |
|----------------------+----------+--------------+---------------|
|Пульс (частота за одну| | | |
| хвилину, характер) | | | |
------------------------------------------------------------------
АКТ _________________________________________________________
Органи травлення ____________________________________________
_________________________________________________________________
Печінка _____________________________________________________
Селезінка ___________________________________________________
Нирки _______________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Дані обстеження нервової системи _________________________
Черепно-мозкові нерви _______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Рухова сфера ________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Рефлекси ____________________________________________________
_________________________________________________________________
Чутливість __________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Вегетативна нервова система _________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Мозочково-вестибулярна сфера ________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Дані психічного стану ____________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Дані дослідження органів зору:
Відчуття кольорів (за Рабкіним) _____________________________
------------------------------------------------------------------
| | Правого ока | Лівого ока |
|-------------------------------+----------------+---------------|
|Гострота зору без корекції | | |
|-------------------------------+----------------+---------------|
|Гострота зору з корекцією | | |
------------------------------------------------------------------
Рефракція скіаскопічно ______________________________________
Бінокулярний зір ____________________________________________
Руховий апарат ______________________________________________
Сльозові шляхи ______________________________________________
Повіки і кон'юнктива ________________________________________
Зіниці та їх реакції ________________________________________
Передні відділи очей і глибокі середовища ___________________
_________________________________________________________________
Очне дно ____________________________________________________
Поле зору ___________________ Нічний зір ____________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Дані обстеження ЛОР-органів:
Ніс, зів, гортань ___________________________________________
_________________________________________________________________
Вуха. Стан барабанних перетинок. Гострота слуху _____________
_________________________________________________________________
Вестибулярний апарат. Вестибулярні проби ____________________
_________________________________________________________________
Барофункція вуха ____________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Дані дерматовенерологічного дослідження __________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Дані гінекологічного дослідження _________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Дані урологічного дослідження ____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Дані рентгену, лабораторних і функціональних досліджень
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ДІАГНОЗИ ЗАХВОРЮВАНЬ
Основних ____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Супутніх ____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Статті Розкладу хвороб ______________________________________
________________________________________________________________,
наказу ______________________________________________________
ПОСТАНОВА ВЛК
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Поранення, контузію, травму, захворювання отримано: _________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Примітки: ___________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Голова ВЛК Лікарі-експерти:
_______________________________ ___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___ ___________ 20__ року
М.П.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 10
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ДОВІДКА ВЛК N ________
_________________________________________________________________
при медичному огляді військово-лікарською комісією ______________
_________________________________________________________________
___.____.20__ року на підставі статті ______ графи ______
Розкладу хвороб визнаний ________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Діагноз _____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(причинний зв'язок захворювання, травми, поранення, контузії)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Голова ВЛК ____________________________________
Секретар ВЛК __________________________________
М.П.
( Додаток 10 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 11
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ПЕРЕЛІК
медичних протипоказань щодо участі в роботах при надзвичайних ситуаціях на об'єктах ядерної енергетики
Усі гострі захворювання (до клінічного вилікування).
Судинні захворювання головного і спинного мозку при помірних, але стійких порушеннях функції, а також тимчасові розлади мозкового кровообігу.
Наслідки інфекційно-вірусних захворювань центральної нервової системи, органічні ураження головного і спинного мозку при помірних, нерізко виражених залишкових явищах з незначним порушенням функції.
Наслідки травм головного і спинного мозку, а також органічні захворювання центральної нервової системи при помірному чи незначному порушенні функції.
Захворювання вегетативної нервової системи, гангліоніти, гіпоталамічні синдроми з частими та середньої частоти загостреннями.
Наслідки травм і хвороб периферичних нервів при стійких, помірно виражених розладах функцій.
Хвороби ендокринної системи.
Захворювання системи крові незалежно від характеру перебігу і ступеня тяжкості.
Стійкі зміни складу периферичної крові: кількість лейкоцитів менше 4х10 в 9 ступені/л, постійний лейкоцитоз понад 9х10 в 9 ступені/л, кількість тромбоцитів менше 180х10 в 9 ступені/л, гемоглобін менше 130 г/л для чоловіків і 120 г/л для жінок.
Усі види вроджених та набутих імунодефіцитів, вірусоносійство СНІДу.
Злоякісні новоутворення незалежно від форми перебігу захворювання; передпухлинні захворювання, схильні до злоякісних перероджень та рецидивів.
Доброякісні новоутворення з помірним порушенням функцій органів та ті, що ускладнюють носіння форменого одягу (спорядження).
Психотичні розлади.
Наслідки органічного ураження головного мозку за наявності психоорганічного синдрому.
Наркоманія, токсикоманія, у тому числі хронічний алкоголізм.
Неврози, соматогенні або психогенні психічні розлади непсихотичного рівня з вираженими або (та) стійкими хворобливими проявами.
Психопатія.
Розумова відсталість будь-якого ступеня.
Зниження гостроти зору нижче 0,6 на одному оці, нижче 0,5 - на другому.
Захворювання зорового нерва і сітківки.
Катаракта.
Анофтальм.
Глаукома.
Хронічні гнійні захворювання придаткових пазух носа, хронічний середній отит з частими загостреннями.
Гіпертонічна хвороба II, III стадій.
Хронічна ішемічна хвороба серця з недостатністю кровообігу.
Інші хвороби серця з недостатністю кровообігу.
Облітеруючий ендоартеріїт, хвороба Рейно, ангіоспазм периферичних судин.
Хронічні хвороби легень з вираженою легенево-серцевою недостатністю, схильність до кровотечі.
Бронхіальна астма з тяжким перебігом та вираженими функціональними порушеннями дихання і кровообігу поза приступами.
Набряк Квінке.
Туберкульоз плеври, легень, лімфатичних вузлів, сечостатевої системи, кісток та суглобів: активний та затихаючий.
Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки з частими загостреннями та схильністю до ускладнень.
Цироз печінки, активний хронічний гепатит, ураження жовчовивідної системи з частими чи тяжкими приступами.
Хронічний панкреатит, ентерит і коліт з частими загостреннями.
Захворювання органів черевної порожнини, наслідки їх пошкоджень чи оперативних втручань при помірному порушенні травлення.
Хронічні запальні та дистрофічні захворювання нирок при помірному порушенні функції.
Сечокам'яна хвороба з частими приступами чи ускладненнями.
Варикозне розширення вен сім'яного канатика при значному порушенні кровообігу з синдромом болю.
Водянка оболонок яєчка та сім'яного канатика, різко виражена.
Стійке порушення менструальної функції.
Вагітність та період лактації.
Хронічні запальні захворювання матки і її придатків з частими загостреннями.
Звичне невиношування та антенатальне пошкодження плоду у жінок дітородного віку.
Хронічні інфекційні і грибкові захворювання шкіри.
Дифузні захворювання сполучної тканини.
Хвороби суглобів з частими вираженими загостреннями чи стійким порушенням функції суглобів.
Хронічні захворювання (наслідки пошкоджень) суглобів, м'язів, сухожилків, хребта, кісток таза при помірному порушенні функції з частими загостреннями (не рідше двох разів на рік).
Застарілі чи звичні вивихи у великих суглобах, які часто виникають при незначних фізичних навантаженнях.
Дефекти пальців рук і ніг з порушеннями функцій кистей і стоп значною мірою.
Відсутність верхньої кінцівки на будь-якому рівні.
Вроджені аномалії органів з вираженою недостатністю їх функцій.
Раніше перенесений вплив іонізуючого випромінювання у дозі 25 бер та вище.
Променева хвороба.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 12
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ПЕРЕЛІК
медичних протипоказань для військовослужбовців та членів їх сімей, які виїжджають за кордон у тривалі відрядження і при відрядженні їх з-за кордону за медичними показаннями
1. Усі гострі захворювання (травми, поранення) - до видужання та хронічні захворювання у фазі загострення - до фази стійкої ремісії.
2. Активний туберкульоз різноманітної локалізації.
3. Злоякісні новоутворення усіх локалізацій.
Хворим, які пролікувалися з приводу злоякісних новоутворень з ремісією тривалістю більше 5 років, дозволений виїзд у відрядження до країн з помірним кліматом.
4. Стенокардія спокою і напруження.
Хворим із стенокардією напруження I функціонального класу дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
5. Перенесений інфаркт міокарда незалежно від строку давності з подальшою:
а) стенокардією;
б) серцевою недостатністю II, III стадій або порушенням ритму чи провідності (хворим із серцевою недостатністю I стадії дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом);
в) пароксизмальною формою порушення ритму або внутрішньо-серцевою блокадою;
г) аневризмою серця;
ґ) постійною формою фібриляції передсердь.
Через 1 рік після перенесеного неускладненого інфаркту міокарда, за відсутності симптоматики, дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
6. Повторний інфаркт міокарда.
7. Аневризма чи інші ураження аорти або її гілок.
8. Атеросклеротичний або міокардитичний кардіосклероз, ускладнений серцевою недостатністю II, III стадій або порушенням ритму чи провідності.
9. Гіпертонічна хвороба II, III стадій.
Хворим з гіпертонічною хворобою I стадії дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
10. Часті пароксизми порушення ритму будь-якої етіології (більше 1 разу на 2 місяці).
11. Ревматичний порок серця за наявності серцевої недостатності, миготливої аритмії, вираженої кардіомегалії і даних про активізацію ревматичного процесу протягом попередніх 4 років.
12. Будь-яка дифузна хвороба сполучної тканини.
13. Персистуюча бронхіальна астма середньої тяжкості та тяжка.
14. Будь-яке хронічне захворювання легень з помірним або значним порушенням функції зовнішнього дихання.
15. Виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки у фазі загострення або з ускладненим чи часто рецидивуючим перебігом в анамнезі.
Хворим з неускладненою виразковою хворобою у фазі стійкої ремісії (тривалістю більше 5 років) дозволений виїзд у відрядження до країн з помірним кліматом.
16. Жовчнокам'яна хвороба у разі рецидивних нападів жовчної коліки.
17. Неспецифічний виразковий коліт.
18. Хвороба Крона.
19. Сечокам'яна хвороба за наявності конкременту у нирці або сечоводі при будь-яких порушеннях функцій нирки.
20. Хронічний гломерулонефрит; хронічний пієлонефрит при будь-яких порушеннях функцій нирки.
21. Хвороба Іценко-Кушинга незалежно від форми захворювання.
22. Будь-яка пухлина гіпофіза з клінікою ендокринних захворювань (краніофарингіома, гігантизм тощо).
23. Нецукровий діабет.
24. Цукровий діабет I типу.
Хворим із компенсованим цукровим діабетом II типу дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
25. Будь-яке захворювання наднирників, білящитовидних залоз, щитовидної залози, які супроводжуються порушенням їх функцій.
26. Гемобластози незалежно від стадії.
Хворим із лімфогранулематозом із стійкою ремісією понад 5 років після проведеного специфічного лікування дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
27. Будь-який геморагічний діатез.
28. Анемія.
Хворим із залізодефіцитною або вітамін-В12-дефіцитною анемією із стійкою ремісією понад 6 місяців дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
29. Рецидивуючий агранулоцитоз, мієлодиспластичний синдром або цитопенія іншого генезу.
30. Хвороба накопичення.
31. Медичні протипоказання для проведення профілактичних щеплень.
32. Хронічний тромбофлебіт з частими загостреннями в анамнезі.
33. Випадіння прямої кишки.
34. Будь-яке захворювання судин кінцівок із значними або помірними порушеннями кровообігу та функцій.
Хворим із захворюванням судин кінцівок з незначними порушеннями кровообігу та функцій або без порушень дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
35. Геморой з частими кровотечами.
36. Свищ будь-якої етіології і локалізації.
37. Грижа.
Хворим з грижею, що не потребує оперативного лікування, дозволений виїзд у короткочасні відрядження до країн з помірним кліматом.
38. Анкілоз двох і більше великих суглобів.
39. Анкілоз кульшового суглоба туберкульозної етіології зі значним укороченням кінцівки.
40. Кукса верхньої третини стегна і вище.
41. Хронічний остеомієліт.
42. Фіброзно-кістозна мастопатія.
43. Поширений ліпоматоз.
Фіброзно-кістозна мастопатія, поширений ліпоматоз є протипоказанням до відрядження тільки до країн із жарким кліматом.
44. Минуще порушення мозкового кровообігу будь-якої етіології без локальної неврологічної симптоматики.
45. Наслідки мозкового інсульту з порушенням функцій.
46. Дисциркуляторна енцефалопатія з інтелектуально-мнестичними або руховими розладами.
47. Хронічний попереково-крижовий радикуліт будь-якої етіології з частими (більше 2 разів на рік) загостреннями.
48. Залишкові наслідки парезів окремих нервів (травматичного або запального походження).
49. Будь-яка спадково-сімейна прогресуюча хвороба нервової системи.
50. Паркінсонізм.
51. Розсіяний склероз.
52. Інфекційне ураження нервової системи з вираженими порушеннями функцій.
53. Виражена вегетосудинна нестійкість.
54. Будь-яка нервово-м'язова хвороба.
55. Наслідки перенесених травм черепа за наявності стійких залишкових проявів і дефектів черепа.
56. Психічний розлад, який потребує динамічного диспансерного спостереження.
Питання про виїзд за кордон осіб, які страждають на інші види психічних розладів, у кожному випадку вирішується індивідуально.
57. Усі види наркоманій, токсикоманій і хронічний алкоголізм.
58. Епілепсія.
59. В'ялий або спастичний параліч, який утруднює пересування.
60. Озена.
61. Будь-яка хвороба вестибулярного апарату з розладами рівноваги або частими приступами меньєрівського симптомокомплексу.
62. Гострота зору нижче 0,3 на кожне око з корекцією не вище 8,0 Д (з урахуванням спеціальності).
63. Будь-яка хронічна хвороба кон'юнктиви або рогівки з частими загостреннями в анамнезі.
64. Трахома або аденовірусний кон'юнктивіт.
65. Глаукома: некомпенсована і субкомпенсована.
66. Пігментна дегенерація сітківки.
67. Сифіліс у всіх стадіях.
68. Гонорея гостра і хронічна до вилікування.
69. Будь-яка грибкова хвороба волосяної частини голови і шкіри - до вилікування.
70. Мікоз, зумовлений червоним трихофітоном (рубромікоз), а також епідермофітія стоп при активних проявах цих хвороб на шкірі.
71. Глибокий мікоз.
72. Будь-яка заразна хвороба шкіри (піодермія, короста тощо) - до вилікування.
73. Будь-яка пузиркова хвороба шкіри.
74. Поширена форма лускатого лишаю, псоріатична еритродермія, псоріатичний артрит.
75. Виражена форма генеодерматозу.
76. Поширена, часто рецидивуюча свербляча (алергічна форма) екзема, нейродерміт, почесуха Гебри, дерматоз (екзема, нейродерміт, червоний плоский лишай) - до вилікування.
77. Хронічний алергічний васкуліт (виразково-некротичний, системний).
78. Гострокінцева кондилома - до вилікування.
79. Лепра в усіх стадіях.
80. Пародонтит, абсцедуюча форма.
81. Будь-яке гостре і хронічне одонтогенне запалення щелепно-лицевої ділянки.
82. Функціональна маточна кровотеча.
83. Міома матки (при збільшенні матки відповідно до 11-12 тижневої вагітності і більше).
84. Клімакс, що важко протікає.
85. Вагітність.
( Додаток 12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки
N 539 від 19.10.2010 )
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 13
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ДОДАТКОВІ ВИМОГИ
до стану здоров'я осіб, які приймаються на військову службу та проходять військову службу за спеціальністю водолаза
------------------------------------------------------------------------
| Показник |Кандидати на службу | Штатні водолази |
| | за спеціальністю | |
| | водолаза | |
|------------------------+--------------------+------------------------|
| 1 | 2 | 3 |
|------------------------+--------------------+------------------------|
|Фізична сила | | |
|(динамометрія): | | |
|правої кисті | не менше 60% | не менше 70% |
| | від ваги тіла | від ваги тіла |
| | | |
|лівої кисті | не менше 50% | не менше 60% |
| | від ваги тіла | від ваги тіла |
| | | |
|станова | не менше 180% | не менше 200% |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан нервової системи |Відсутність органічного ураження та |
| |функціональних розладів, висока емоційна |
| |стійкість, характерологічні риси сильного, |
| |врівноваженого типу вищої нервової діяльності|
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан серцево-судинної | |
|системи: | |
|частота пульсу | 50-80 ударів на хвилину |
|------------------------+---------------------------------------------|
|максимальний | 125-110 мм рт.ст. | 125-100 мм рт.ст. |
|артеріальний тиск | | |
|------------------------+---------------------------------------------|
|мінімальний артеріальний| 85-55 мм рт.ст. |
|тиск | |
| | |
|функціональні |Відмінні та добрі показники за даними |
|резерви |функціональних проб із дозованим фізичним |
| |навантаженням |
| | |
|стан периферичних |Відсутність ознак порушення венного |
|судин |кровообігу (геморой, розширення вен нижніх |
| |кінцівок або сім'яного канатика) |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан системи травлення |Відсутність хвороб органів травлення, |
| |нормальний прикус, який дає змогу надійно |
| |утримувати загубник. Відсутність трьох та |
| |більше зубів на одній щелепі, у тому числі |
| |різців, іклів та малих корінних зубів є |
| |протипоказанням до служби водолазом. |
| | |
| |Незнімні зубні протези, а також відсутність |
| |трьох корінних зубів не є перешкодою для |
| |роботи за спеціальністю водолаза |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан органа зору: | не нижче 0,6/0,6 | не нижче 0,6/0,6 |
|гострота зору без |---------------------------------------------|
|корекції |Відсутність хронічних хвороб країв повік, |
| |кон'юнктиви та сльозових шляхів |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан ЛОР-органів: | |
|вестибулярна функція при|Реакція нульового та першого ступенів |
|дослідженні подвійним | |
|дослідом отолітової | |
|реакції та проб | |
|безперервної кумуляції | |
|прискорень Коріоліса: | |
| |---------------------------------------------|
|слух на шепітну мову | не менше 6 м |
|------------------------+---------------------------------------------|
|барофункція вуха | I ступеня | I, II ступенів |
|------------------------+--------------------+------------------------|
|Нюх | I ступеня | I, II ступенів |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Мова |Відсутність виражених дефектів (шепелявість, |
| |гунявість, недомовність, заїкання) |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан опорно-рухового |Відсутність в анамнезі тяжких, складних |
|апарату |переломів довгих трубчастих кісток та |
| |пошкоджень суглобів. Відсутність порушень |
| |рухомості у суглобах, укорочень кінцівок. |
| |Відсутність дефектів пальців рук, повноцінна |
| |їх функція. Плоскостопість I, II ступенів |
| |без остеоартрозів не є протипоказанням |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Стан шкірного покриву |Відсутність хронічних шкірних хвороб |
|------------------------+---------------------------------------------|
|Бактеріоносійство |Відсутність носіїв збудників |
| |шлунково-кишкових захворювань. Відсутність |
| |патогенних стафілококів, менінгококів на |
| |слизових зіва та носа |
------------------------------------------------------------------------
Для водолазів у віці понад 25 років, які виконують підводні роботи на глибині до 60 м, допускається максимальний рівень артеріального тиску не вище 140 і не нижче 100 мм рт.ст., мінімальний - не вище 90 та не нижче 60 мм рт.ст.
Анізометропія, відсутність бінокулярного зору та порушення темнової адаптації є протипоказанням до допуску.
Межі зросту для водолазів становлять від 170 до 185 см.
За результатами вимірювання зросту та окружності грудної клітки за таблицею визначається належна вага того, хто обстежується. Якщо фактична вага тіла менше мінімально належної, то кандидат визнається непридатним до служби за спеціальністю водолаза. Виняток можуть становити особи, які мають відмінну фізичну тренованість (за результатами функціональних проб).
Якщо вага тіла перевищує максимальне значення належної і є вищою за середню, то кандидат визнається придатним, якщо показник фактичної ваги не перевищує показника зросту (наприклад, при зрості 170 см вага тіла не більше 80 кг, при зрості 180 см - не більше 90 кг тощо).
Вікова межа для водолазів становить 18-50 років.
Усім кандидатам здійснюється обов'язкова перевірка барофункції вуха та навколоносових пазух у декомпресійній камері при тиску не менше 0,1 МПа (10 м водяного стовпа); флюорографія або рентгеноскопія органів грудної клітки, клінічний аналіз крові, сечі, калу, ЕКГ із застосуванням навантажувальних проб. Особам у віці понад 40 років, крім того, необхідне дослідження крові на цукор та ліпіди, внутрішньоочного тиску.
Особи, які проходять медичний огляд, підлягають бактеріологічному обстеженню на наявність збудників кишкових інфекцій, патогенних стафілококів та менінгококів.
Начальник Військово-медичного управління | А.Бережний |
Додаток 14
до Положення про проходження
медичного огляду
в Службі безпеки України
ПОЯСНЕННЯ
щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів, фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в СБУ ( za219-09 )
Інфекційні та паразитарні хвороби
СТАТТЯ 1
Пункт "а" передбачає стани після перенесених тяжких гострих форм інфекційних захворювань, їх ускладнень, а також хронічні рецидивні форми цих захворювань, які важко піддаються лікуванню.
До пункту "а" належать: тяжкий перебіг та ускладнення гострих форм інфекційних та паразитарних захворювань (поліомієліт, енцефаліт комариний, кліщовий, вірусний; герпетична інфекція, менінгококовий та вірусний менінгіт, септицемія, лепра, дифтерія, бактеріальні зоонози, тифо-паратифозні та сальмонельозні інфекції; вірусні геморагічні гарячки, що передаються членистоногими, комарами, усі види малярії тощо) або їх хронічний, рецидивний (щорічні загострення) перебіг, які не піддаються або важко піддаються лікуванню.
За наслідками цих захворювань (протягом одного року після завершення курсу лікування) у разі збереження стійких порушень функцій органів та систем експертне рішення щодо ступеня придатності до військової служби слід розглядати разом з відповідними статтями Розкладу хвороб.
Експертних стандартів в оцінці ступеня тяжкості перебігу інфекційних та паразитарних захворювань немає. Це прерогатива клінічної оцінки перспективи подальшого проходження військової служби або навчання до ВВНЗ.
Не в усіх випадках тяжкого перебігу гострого інфекційного та паразитарного захворювання спостерігаються ускладнення, тому доцільно після проведення повного курсу стаціонарного та реабілітаційного лікування виносити постанову ВЛК про потребу у відпустці за станом здоров'я. У разі ускладнень та стійких змін в органах та системах огляд проводиться залежно від ступеня функціональних порушень за відповідними статтями Розкладу хвороб.
Медичний огляд кандидатів, які перенесли гострі інфекційні та паразитарні захворювання (незалежно від ступеня важкості), проводиться через 12 місяців після завершення курсу лікування.
У разі затяжного, рецидивного (два-три рази на рік) перебігу гострого інфекційного або паразитарного захворювання, паразитоносійства, коли протягом двох місяців зберігаються стійкі зміни у функціональному стані органа або системи, формуються різноманітні ускладнення, кандидатам зі стійким виділенням збудників кишкових захворювань, що не піддаються лікуванню, після завершення курсу лікування огляд проводиться за пунктом "а".
За цим самим пунктом оглядаються кандидати, у яких за даними обстеження виявлено хронічний перебіг інфекційного або паразитарного захворювання, та особи зі стійким виділенням збудників кишкових захворювань.
До пункту "б" належать наслідки перенесених гострих або загострення хронічних інфекційних та паразитарних захворювань протягом року після захворювання.
Необхідно звертати увагу на перенесені захворювання, для яких характерні ранні ускладнення з боку центральної нервової системи та системи кровообігу. У разі виявлення стійких функціональних порушень органів та систем медичний огляд проводиться за пунктом "а" цієї статті та відповідними пунктами інших статей Розкладу хвороб.
У разі коли при обстеженні кандидатів, які перенесли інфекційні та паразитарні хвороби, функціональних порушень з боку органів та систем не виявлено, медичний огляд проводиться за пунктом "б".
Кандидатам, які перенесли малярію без ускладнень (крім важкого перебігу), ступінь придатності визначається за наслідками хвороби через рік після завершення курсу лікування.
Туберкульоз
СТАТТЯ 2
До пункту "а" належать:
усі форми туберкульозу легень та плеври з активним прогресуючим перебігом, наявністю розпаду (каверни) та стійким виділенням мікобактерій або без нього;
рубцеві зміни легень та плеври із зміщенням легень та середостіння, з розладом їх функцій та вираженим порушенням функції зовнішнього дихання;
фістульозна форма туберкульозного бронхоаденіту та туберкульозне ураження бронхів з виділенням мікобактерій, встановлені при бронхоскопії;
бронхіальні, бронхоплевральні свищі після хірургічного лікування, встановлені при бронхологічному або рентгенологічному дослідженні, з вираженою легеневою недостатністю.
Особи, в яких встановлено генералізований туберкульоз із багатоваріантним перебігом, поєднаний з ураженням різних органів та незалежно від остаточного результату, оглядаються за пунктом "а" статті 2 або 3 Розкладу хвороб.
До пункту "б" належать усі встановлені в результаті стаціонарного обстеження форми активного туберкульозу легень, плеври та внутрішньогрудних лімфатичних вузлів без виділення мікобактерій та без розпаду, з помірно вираженими клінічними симптомами чи без них, у випадку неефективного лікування або відмови від його продовження, при трансформації каверн у тонкостінні кістоподібні дреновані порожнини (загоєння каверн за відкритим типом), а також наслідки радикального хірургічного лікування з помірним порушенням функції зовнішнього дихання.
До пункту "в" належать усі форми туберкульозу легень, внутрішньогрудних лімфовузлів та плеври, коли у результаті тривалого (не менше трьох місяців) стаціонарного та санаторного лікування інфільтративні зміни переважно зникли, порожнини розпаду зарубцювалися, виділення мікобактерій закінчилося, явища легеневої недостатності відсутні.
За цим самим пунктом оглядаються особи із залишковими змінами у найближчі три роки після клінічного вилікування туберкульозу, з неактивними комбінованими змінами у межах трьох і більше сегментів, з наслідками хірургічного лікування з незначним порушенням або без порушення функції зовнішнього дихання, а також особи із залишковими змінами після перенесеного ексудативного плевриту без порушення функції зовнішнього дихання.
Діагноз ексудативного плевриту та інших серозитів туберкульозної етіології повинен бути підтверджений методами бронхологічного, цитологічного, імунологічного, мікробіологічного досліджень, а за відповідними показаннями - і пункційною біопсією. Туберкульозна етіологія сухих плевритів повинна бути доведена методами туберкуліно- та імунодіагностики, пробним лікуванням та динамікою лабораторних досліджень.
До пункту "г" належать: неактивний туберкульоз зі стійкими рентгенологічними або бронхоскопічними змінами в легенях, плеврі, бронхах і внутрішньогрудних лімфатичних вузлах (численні кальцинати - три і більше, тяжі, міждольові шварти, плевральні нашарування, деформація та пігментація бронхів), а також стани після сегментарних резекцій та діатермокоагуляцій каверн, без клінічних проявів захворювання протягом останніх трьох років та без порушення функції органів дихання.
За пунктами "б" і "в" після стаціонарного лікування військовослужбовцям надається відпустка у зв'язку із хворобою тільки для продовження лікування у туберкульозному санаторії з наступним оглядом ВЛК санаторію. Тривалість безперервного госпітального та санаторного лікування перед оглядом має бути не менше шести місяців. У разі відмови військовослужбовця від санаторного лікування його придатність до військової служби визначається ГВЛК.
Придатність кандидатів на військову службу вирішується індивідуально, але не раніше трьох років після клінічного вилікування та зняття з диспансерного обліку.
Наявність поодиноких петрифікатів у легенях або внутрішньогрудних лімфатичних вузлах не є перешкодою до військової служби та вступу до ВВНЗ.
СТАТТЯ 3
До пункту "а" належать:
туберкульозний менінгіт, що супроводжується розладом функцій нервової системи з глибокими парезами та паралічами;
активний прогресуючий туберкульоз хребта, трубчастих кісток та суглобів з напливними абсцесами або свищами;
туберкульоз інших позагрудних локалізацій із розпадом або виділенням мікобактерій, множинною локалізацією;
................Перейти до повного тексту