1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
15.11.2010 N 1085
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 грудня 2010 р.
за N 1215/18510
Про затвердження Правил безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах
Відповідно до Законів України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", з метою збереження здоров'я учнівської молоді та профілактики травматизму під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах, що додаються.
2. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій запровадити Правила безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах та забезпечити систематичний контроль за дотриманням їх вимог.
3. Опублікувати цей наказ в Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України та розмістити на офіційному сайті Міністерства освіти і науки (www.mon.qov.ua) та Інтернет-порталі (www.osvita.com).
4. Наказ набирає чинності з моменту його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Міністра Жебровського Б.М.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
Президент Спілки орендарів
і підприємців України
В.о. президента Всеукраїнської
асоціації роботодавців
В.о. президента Спілки підприємців
малих, середніх і приватизованих
підприємств України
Перший заступник Керівника
Спільного представницького
органу всеукраїнських профспілок
та профспілкових об'єднань
Голова Державного комітету України
з питань регуляторної політики
та підприємництва
Заступник Міністра України
з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення
від наслідків Чорнобильської
катастрофи
Заступник Голови
Державного комітету України
з промислової безпеки, охорони праці
та гірничого нагляду
Генеральний директор
Федерації роботодавців України
Перший заступник Міністра
охорони здоров'я України,
головний державний санітарний
лікар України
Заступник Голови Профспілки
працівників освіти і науки України
Д.В.Табачник


Віктор Хмільовський

В.Биковець


В.Биковець



Г.В.Осовий


М.Бродський




В.Романченко



С.Дунас

Р.Іллічов



С.А.Риженко

Є.Д.Нікітюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
15.11.2010 N 1085
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 грудня 2010 р.
за N 1215/18510
ПРАВИЛА
безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах
I. Загальні положення
1.1. Ці Правила поширюються на всі загальноосвітні навчальні заклади (далі - навчальні заклади) незалежно від форм власності.
1.2. Ці Правила встановлюють вимоги безпеки під час навчання в кабінеті (лабораторії) біології, практичних робіт на навчально-дослідній ділянці, в теплиці (оранжереї), у куточку живої природи та екскурсій у природу (далі - навчання з біології) і є обов'язковими для виконання учнями, вихованцями навчальних закладів (далі - учні).
Навчання з біології в навчальних закладах проводиться під керівництвом учителів біології (природознавства), керівників гуртків природничого спрямування (далі - учитель біології), які відповідають за безпеку проведення навчання з біології у межах покладених на них функціональних обов'язків.
1.3. Природнича підготовка учнів і навчання з біології в навчальних закладах проводяться відповідно до навчальних програм освітніх галузей "Людина і світ" Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2000 N 1717, та "Природознавство" Державного стандарту базової і повної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 N 24.
1.4. Під час навчання з біології використовують технічні засоби навчання та обладнання відповідно до чинного базового переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів навчальних закладів (з природничо-математичних і технологічних дисциплін), що визначається Міністерством освіти і науки.
1.5. Під час проведення навчання з біології учні повинні дотримуватися правил безпеки та особистої гігієни, тримати в чистоті робоче місце в кабінеті (лабораторії) біології (далі - кабінет біології).
1.6. Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 N 563, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 20.11.2001 за N 969/6160 (зі змінами) (далі - Положення про організацію роботи з охорони праці):
під час проведення усіх видів практичних робіт з біології (на навчально-дослідній ділянці, в оранжереї (теплиці), у куточку живої природи) учитель біології проводить з учнями інструктаж з охорони праці;
під час проведення навчання з біології в кабінеті біології та перед початком екскурсій у природу учитель біології проводить з учнями інструктаж з безпеки життєдіяльності.
1.7. Під час проведення навчання з біології на навчально-дослідній ділянці, в теплиці (оранжереї), в куточку живої природи застосування пестицидів заборонено згідно з статтею 11 Закону України "Про пестициди і агрохімікати" та Державними санітарними правилами "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві", затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.08.98 N 1 (ДСП 8.8.1.2.001-98).
1.8. Розслідування нещасних випадків з учнями, що сталися під час проведення навчання з біології, здійснюється відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 N 616, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28.12.2001 за N 1093/6284.
1.9. Кабінет біології забезпечується аптечкою (навчально-дослідна ділянка, теплиця (оранжерея) - переносною аптечкою) з набором медикаментів, перев'язувальних засобів і приладь відповідно до додатка та інформацією про місцезнаходження і номер телефону найближчого лікувально-профілактичного закладу, де можуть отримати кваліфіковану медичну допомогу.
II. Вимоги до приміщення кабінету біології та лаборантської
2.1. Приміщення кабінету біології та лаборантської повинні відповідати вимогам Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.2.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 N 63 (далі - ДСанПіН 5.2.2.008-01).
2.2. У кабінеті біології не допускається утримувати рослини, що містять отруйні речовини (олеандр, молочаї тощо).
2.3. Улаштування електромережі в кабінеті біології повинно відповідати вимогам Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних електроустановок, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.06.2001 N 272 (ДНАОП 0.00-1.32-01), та інших нормативно-правових актів з охорони праці.
2.4. Приміщення кабінету біології та лаборантської повинні відповідати вимогам норм та правил пожежної безпеки.
2.5. Приміщення кабінету біології повинно забезпечуватися первинними засобами пожежогасіння згідно з нормами належності. Їх технічне обслуговування необхідно здійснювати відповідно до паспортів заводів-виготовлювачів, а також затверджених у встановленому порядку регламентів технічного обслуговування.
2.6. Приміщення кабінету біології необхідно забезпечити планом-схемою евакуації на випадок пожежі та інструкцією щодо заходів пожежної безпеки.
III. Вимоги безпеки під час проведення навчання з біології
3.1. Вимоги безпеки під час проведення лабораторних і практичних робіт, демонстраційних дослідів у приміщенні кабінету біології:
3.1.1. З метою попередження травматизму учнів під час проведення навчання в кабінеті біології:
під час роботи із скляними приладами необхідно користуватися скляними трубками, що мають оплавлені краї;
при нагріванні речовин в пробірці або колбі слід їх закріплювати в тримачі для пробірок або в лапці штатива;
під час миття скляного посуду необхідно пам'ятати, що скло крихке, легко ламається і тріскається від ударів, різкої зміни температури; для миття посуду щітками ("йоржиками") допускається направляти дно посудини тільки від себе або вниз;
при використанні спиртівки для нагрівання рідин слід берегти руки від опіків: нагрівання рідин виконувати тільки в тонкостінному посуді (пробірки, колби тощо);
отвір пробірки або шийку колби при нагріванні направляють від себе та вбік від оточуючих;
при нагріванні рідин не допускається нахилятися над посудиною і заглядати в неї;
при нагріванні предметного скла спочатку рівномірно прогрівають усю пластину, а потім ведуть повільне нагрівання;
не допускається кип'ятити легкозаймисті рідини на відкритому полум'ї;
під час роботи з мікро- та макропрепаратами учні не повинні доторкатися або нюхати отруйні рослини, гриби і колючі рослини;
при роботі з хімреактивами слід наливати рідкі хімреактиви за допомогою піпеток з різними пастками або гумової груші, тверді реактиви із склянок набирати спеціальними ложечками, шпателями;
слід обережно користуватися гострими і ріжучими інструментами (скальпелі, ножиці, леза тощо) для виготовлення препаратів;
під час роботи з мікроскопом необхідно обережно користуватися предметними скельцями з біопрепаратами.
3.1.2. Для демонстраційних дослідів використовують електронагрівальні прилади закритого типу.
3.1.3. Нагрівання спирту проводиться вчителем у витяжній шафі на піщаній (або водяній) бані за відсутності учнів. Не допускається опускати колбу з легкозаймистою рідиною в гарячу воду без попереднього поступового підігріву.
3.2. Вимоги безпеки під час роботи в куточку живої природи:
3.2.1. Куточок живої природи створюється в навчальному закладі відповідно до Положення про куточок живої природи загальнооосвітніх і позашкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.08.2002 N 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 29.08.2002 за N 715/7003. Для забезпечення протиепідемічного та протиепізоотичного режимів куточок живої природи містить ізольовані приміщення для утримання тварин і приміщення для зберігання, приготування кормів, для очищення та дезінфекції кліток (дезінфекційно-мийне приміщення).
3.2.2. У куточку живої природи забороняється утримання отруйних рослин і тварин, а також рослин і тварин, продукти життєдіяльності яких є алергенами, хворих тварин і тварин місцевої фауни (особливо ссавців), які можуть бути носіями небезпечних для людини хвороб.
3.2.3. Вхід до куточка живої природи особам, робота яких не пов'язана з доглядом та спостереженням за рослинами та тваринами, не допускається.
3.2.4. Роботи в куточку живої природи слід проводити з урахуванням Правил охорони праці в лабораторії ветеринарної медицини, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 20.04.99 N 67, зареєстрованих у Міністерстві юстиції 11.10.99 за N 695/3988.
3.2.5. У приміщенні куточка живої природи учні доглядають за рослинами (підживлення органічними добривами, пікірування, пересаджування) та тваринами, користуючись спецодягом (халати, фартухи бавовняні), що зберігається в спеціальній шафі в приміщенні куточка живої природи, і рукавицями комбінованими.
3.2.6. З учнями, які доглядають тварин у куточку живої природи (крільчатник, клітки з птахами тощо), учитель проводить інструктаж з безпеки життєдіяльності.

................
Перейти до повного тексту