- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 вересня 2017 р.
за № 1169/31037
Про затвердження Інструкції про порядок організації та проведення опитування особового складу Національної гвардії України з використанням поліграфа
1. Затвердити Інструкцію про порядок організації та проведення опитування особового складу Національної гвардії України з використанням поліграфа, що додається.
2. Головному управлінню Національної гвардії України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на командувача Національної гвардії України.
ПОГОДЖЕНО: В.о. Міністра охорони здоров'я України Перший заступник Голови Спільного представницького органу об'єднань профспілок |
У. Супрун О.О. Шубін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
01.09.2017 № 749
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 вересня 2017 р.
за № 1169/31037
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок організації та проведення опитування особового складу Національної гвардії України з використанням поліграфа
І. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає основні принципи, напрями, умови, порядок організації та проведення опитування особового складу з використанням поліграфа в Національній гвардії України (далі - НГУ).
2. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:
довідка про результати опитування з використанням поліграфа - документ, у якому викладено професійні оціночні висновки спеціаліста поліграфа за результатами опитування, які ґрунтуються на наукових та праксеологічних засадах використання спеціальних знань щодо питань, які підлягали аналізу (оцінці) та з’ясуванню (стосовно фактів, подій, явищ, що становлять мету опитування);
ініціатор опитування (далі - ініціатор) - командувач Національної гвардії України та його заступники, керівники структурних підрозділів Головного управління Національної гвардії України (далі - Головне управління НГУ), начальники (командири) територіальних управлінь, військових частин (підрозділів), вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров’я та установ НГУ (далі - військові частини), які доручили спеціалісту поліграфа проведення опитування з використанням поліграфа (далі - опитування) особи;
матеріали опитування - завдання щодо проведення опитування, надані ініціатором документи, зафіксовані на носіях інформації загальні відомості про факт проведення опитування, перелік тестів та запитань, поліграми, заява про надання добровільної згоди на проведення опитування, довідка про результати опитування з використанням поліграфа, аудіо- та (або) відеозаписи, відомості про поведінку об’єкта опитування;
об’єкт опитування - особа, яка досягла 18-річного віку, надала добровільну згоду, є військовослужбовцем, службовцем НГУ або кандидатом для прийняття на військову (державну) службу (навчання) та визначена в завданні щодо проведення опитування;
опитування з використанням поліграфа - спеціально організований і науково-обґрунтований комплекс прийомів отримання, порівняння та інтерпретації психофізіологічних реакцій об’єкта опитування на об’єднані в особливому, методично обумовленому порядку тести, питання;
спеціаліст поліграфа - військовослужбовець (працівник) підрозділу психологічного забезпечення НГУ, уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції, на якого наказом командувача Національної гвардії України покладено функції щодо проведення опитування та який отримав відповідну підготовку, має документ, що засвідчує проходження відповідної підготовки, володіє навичками роботи з поліграфом і методиками проведення опитування та функціональними обов’язками (посадовими інструкціями) якого передбачено проведення опитування.
3. Метою проведення опитування є отримання ймовірної та орієнтувальної інформації, яку іншим шляхом отримати неможливо, для з’ясування ступеня її правдивості та повноти, отримання додаткових відомостей, які можуть використовуватися в службово-бойовій діяльності.
Основним завданням опитування є підвищення ефективності професійно-психологічного відбору, службових розслідувань, перевірок у НГУ.
4. Опитування не передбачає отримання незаперечних результатів щодо реагування особи на психологічні стимули, а висновки опитування мають виключно ймовірний та орієнтувальний характер.
5. Результати опитування не тягнуть правових наслідків, не можуть бути підставою для прийняття будь-яких адміністративно-управлінських рішень стосовно об’єкта опитування та використовуються виключно як відомості ймовірного та орієнтувального характеру.
Результати опитування не мають будь-якої доказової сили, а лише орієнтують на здобуття матеріальних та інших доказів у порядку, передбаченому законодавством.
6. Підставою для проведення опитування є завдання від ініціатора щодо проведення опитування з використанням поліграфа з документально підтвердженими сумнівами щодо правдивості інформації, що надається об’єктом опитування, відповідно до напрямів, визначених у розділі ІІІ цієї Інструкції, якщо іншим шляхом отримати підтвердження правдивості інформації неможливо.
7. Роботу з поліграфом здійснюють спеціалісти поліграфа, які проходять військову службу (працюють) на посадах психологічної служби НГУ та уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції.
З питань організації роботи поліграфа і використання результатів опитування спеціалісти поліграфа підпорядковуються начальникові відділу психологічного забезпечення Головного управління НГУ та керівникові уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції.
8. Робота спеціаліста поліграфа здійснюється з дотриманням
Конституції України,
Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року
№ 475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" (далі - Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод),
Кодексу законів про працю України, Законів України
"Про Національну гвардію України",
"Про державну службу",
"Про запобігання корупції",
"Про інформацію",
"Про державну таємницю",
"Про захист персональних даних",
Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153, та інших нормативно-правових актів.
9. Опитування проводиться відповідно до отриманого від ініціатора завдання щодо проведення опитування з використанням поліграфа (під час проведення професійно-психологічного відбору) (додаток 1) або завдання щодо проведення опитування з використанням поліграфа (під час проведення службового розслідування, перевірки) (додаток 2) (далі - завдання), яке затверджується:
на рівні Головного управління НГУ - командувачем Національної гвардії України або його заступниками за поданням начальника відділу психологічного забезпечення, керівника відділу уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції, на яких покладено функцію організації опитування осіб з використанням поліграфа в НГУ;
на рівні військових частин - начальниками (командирами) територіальних управлінь, військових частин (підрозділів), вищого військового навчального закладу, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров’я та установ НГУ або особами, які виконують їх обов’язки.
Завдання, визначене особами командування Національної гвардії України, затвердженню не підлягає.
10. У завданні зазначається, правдивість якої саме інформації, що надається особою, викликає сумнів та якими документами ці сумніви підтверджуються. Зазначені документи додаються до завдання.
11. Після отримання завдання спеціаліст поліграфа розробляє перелік питань для проведення опитування, що письмово узгоджує з особою, яка ініціює опитування.
ІІ. Основні принципи проведення опитування
1. Опитування є комплексною процедурою, що має свої особливості залежно від спрямованості та завдань. Опитування передбачає дотримання таких загальних принципів, як добровільна згода, правомірність, комплексність, конфіденційність та всебічне забезпечення прав і свобод людини.
2. Згідно з принципом добровільної згоди спеціаліст поліграфа починає опитування лише за умови отримання добровільної згоди об’єкта опитування на проведення опитування з використанням поліграфа за відсутності в нього проблем, пов’язаних зі здоров’ям, та інших причин, визначених у пункті 3 розділу IV цієї Інструкції.
При цьому спеціаліст поліграфа повинен обов’язково пересвідчитися в тому, що згода є добровільною, а не є наслідком загроз, примусу, тиску чи інших незаконних засобів впливу на об’єкт опитування з боку сторонніх чи заінтересованих осіб (за їх наявності спеціаліст поліграфа має право не проводити опитування та зобов’язаний доповісти в установленому порядку).
Відмова від участі в опитуванні не може бути причиною тиску на об’єкт опитування, порушення його законних прав та свобод.
3. За принципом правомірності опитування проводиться тільки за наявності відповідного завдання та в межах визначеного кола питань, про що спеціаліст поліграфа повідомляє об’єкт опитування.
4. Принцип комплексності потребує від спеціаліста поліграфа використання всіх наявних можливостей, застосованих під час опитування, для забезпечення повної та всебічної обґрунтованості висновків щодо об’єкта опитування. Спеціаліст поліграфа має забезпечити об’єкту опитування психологічний комфорт.
5. За принципом забезпечення конфіденційності інформація, отримана спеціалістом поліграфа під час проведення опитування, а також та, що міститься в довідці про результати опитування з використанням поліграфа, не підлягає розголошенню, крім випадків, передбачених законодавством України.
7. Об’єкт опитування має право знати причину опитування, перелік питань, відмовитися від опитування на будь-якому етапі, не давати пояснень щодо виникнення в нього тих чи інших реакцій.
ІІІ. Напрями проведення опитування
1. Опитування при проведенні професійно-психологічного відбору проводиться для виявлення:
ознак приховування чи викривлення анкетних даних, окремих фактів біографії;
ознак зловживання алкогольними напоями, уживання наркотичних та (або) психотропних речовин без призначення лікаря;
прихованих мотивів прийняття (вступу) на військову (державну) службу (навчання), призначення (переміщення) на посаду;
наявності боргів або фінансових зобов’язань, причетності до діянь, що передбачають юридичну відповідальність;
учинення об’єктом опитування протиправних дій, порушення стосовно нього кримінального провадження;
контактів із членами злочинних організацій;
участі в діяльності заборонених громадських об’єднань чи релігійних організацій, членства в політичних партіях, наявності документів, що підтверджують право на тривале проживання на території іншої держави;
розголошення об’єктом опитування відомостей, що становлять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію.
2. Опитування застосовується для підвищення ефективності службових розслідувань, перевірок у НГУ, для отримання інформації про:
можливість причетності об’єкта опитування до підготовки або вчинення правопорушення;
правдивість інформації, наданої об’єктом опитування;
напрями здобуття доказів про підготовку або вчинення правопорушень;
механізм і спосіб здійснення правопорушення;
підготовку до вчинення корупційних та інших протиправних дій з боку посадових осіб;
наявність боргів або фінансових зобов’язань, причетність до діянь, що передбачають юридичну відповідальність;
ознаки небезпеки, незаконних посягань, пов’язаних з виконанням об’єктом опитування посадових обов’язків;
розголошення об’єктом опитування відомостей, що становлять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію.
Опитування застосовується також для звужування кола осіб, ймовірно причетних до події, що перевіряється.
3. Опитування застосовується за ініціативою особи, яка виявила бажання бути опитаною з використанням поліграфа, для перевірки інформації, зазначеної нею або відносно неї.
IV. Загальні умови проведення опитування
................Перейти до повного тексту