- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 785 від 11.09.2001 | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2001 р. за N 1066/6257 |
Про затвердження Інструкції про порядок функціонування дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства
внутрішніх справ
N 454 від 21.07.2011 )
З метою забезпечення виконання Указу Президента України від 18.01.2001
N 20 "Про додаткові заходи щодо запобігання зникненню людей, удосконалення взаємодії правоохоронних та інших органів виконавчої влади в їх розшуку" щодо розшуку безвісно зниклих, установлення особи невпізнаних трупів, реалізації Комплексної програми профілактики злочинності на 2001 - 2005 роки, затвердженої Указом Президента України від 25.12.2000
N 1376, в частині створення державної автоматизованої дактилоскопічної уніфікованої пошукової системи "Калина", та подальшого підвищення ефективності функціонування дактилоскопічного обліку органів внутрішніх справ України в розкритті та розслідуванні злочинів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок функціонування дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України (додається).
2. Начальникам ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях, м. Севастополі та на транспорті забезпечити вивчення та неухильне виконання зазначеної Інструкції.
3. Вважати таким, що втратив чинність, п. 2 Інструкції про формування, ведення і використання криміналістичних обліків Криміналістичного центру МВС України, яку затверджено наказом МВС України від 14.01.94
N 190, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за N 91/300.
4. Скасувати наказ МВС України від 20.12.99 N 976 "Про затвердження Інструкції про порядок функціонування дактилоскопічних обліків експертно-криміналістичних підрозділів органів внутрішніх справ України".
5. Контроль за виконанням наказу покласти на заступників Міністра Коляду П.В., Мельникова В.Г. та начальників ДНДЕКЦ (Красюка І.П.), ГУКР (Бабенка В.С.), ГУБОЗ (Лозка В.Я.), УБНОН (Удода А.П.), УКМСН (Запорожця О.Д.), УТСМ (Прокопова В.Г.), ГУВ та МТЗ (Грицака В.М.), ГУАСМ (Савченка О.І.) МВС України.
Міністр генерал-полковник міліції | Ю.О.Смирнов |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 грудня 2001 р.
за N 1066/6257
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
11.09.2001 N 785
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок функціонування дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України
1. Загальні положення
Ця Інструкція визначає порядок функціонування (формування, ведення та використання) дактилоскопічного обліку експертної служби МВС України.
1.1. Дактилоскопічний облік функціонує у Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України (далі - ДНДЕКЦ) та Науково-дослідних експертно-криміналістичних центрах (далі - НДЕКЦ) при Головних управліннях МВС, Управліннях МВС, Управліннях МВС на транспорті (далі - ГУМВС, УМВС, УМВСТ) з метою використання дактилоскопічної інформації для ідентифікації особи, розкриття та розслідування злочинів.
1.2. Працівники органів внутрішніх справ (далі - ОВС) при формуванні, веденні та використанні дактилоскопічного обліку у своїй діяльності керуються
Конституцією України, Законом України
"Про міліцію", постановами Кабінету Міністрів України, цією Інструкцією та нормативно-правовими актами МВС України, які регламентують цю діяльність.
1.3. Дактилоскопічний облік призначений для:
- розшуку людей, які зникли безвісти;
- встановлення за невпізнаними трупами особи людини;
- підтвердження особи людини, яка раніше була піддана дактилоскопіюванню;
- встановлення осіб, які залишили сліди рук на місці події;
- встановлення фактів залишення однією особою слідів рук при вчиненні різних злочинів.
1.4. Дактилоскопічний облік складається з:
- дактилокартотек - масиву дактилокарт невпізнаних трупів; безвісно зниклих осіб та осіб, які були піддані дактилоскопіюванню відповідно до п. 1.5 Інструкції;
- слідотек - реєстраційних карт слідів рук, які вилучені під час оглядів місць подій (далі - ОМП) за фактами нерозкритих злочинів та безвісного зникнення осіб.
1.4.1. Види дактилокартотек та слідотек:
- центральні;
- обласні;
- кущові;
- місцеві.
1.5. Працівники ОВС відповідно до чинного законодавства проводять дактилоскопіювання осіб, які:
- затримані за підозрою у вчиненні злочину;
( Абзац другий пункту 1.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ
N 454 від 21.07.2011 )
- взяті під варту;
- звинувачуються у вчиненні злочину;
- піддані адміністративному арешту.
1.6. У кожному ОВС обладнується місце для дактилоскопіювання, яке забезпечується необхідними нормативно-методичними матеріалами та технічними засобами щодо його проведення.
1.7. Виготовлення бланків дактилокарт на цупкому білому папері щільністю не менше 120 г/м покладається на господарчі підрозділи ОВС.
1.8. Забезпечення технічними засобами, необхідними для дактилоскопіювання, здійснюється через Головне управління військового та матеріально-технічного забезпечення МВС України.
2. Дактилокартотеки
2.1. Формування дактилокартотек
2.1.1. Центральна дактилокартотека ведеться у ДНДЕКЦ та формується з дактилокарт невпізнаних трупів; дактилокарт безвісно зниклих осіб, які були піддані дактилоскопіюванню до зникнення; дактилокарт осіб, які вчинили чи підозрюються у вчиненні навмисних убивств; замахів на вбивства; навмисних тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть; згвалтувань; розбійних нападів; пограбувань; вимагань; злочинів, які вчинені з використанням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв та речовин. У разі потреби перелік категорій злочинів може бути змінений за рішенням МВС України.
2.1.2. Обласні дактилокартотеки ведуться в НДЕКЦ та формуються з дактилокарт невпізнаних трупів, дактилокарт безвісно зниклих осіб та осіб, які були дактилоскопійовані відповідно до п. 1.5 Інструкції в ОВС.
2.1.3. Кущові дактилокартотеки ведуться в підрозділах з експертно-криміналістичного забезпечення роботи ОВС НДЕКЦ та формуються з дактилокарт безвісно зниклих осіб та осіб, які були піддані дактилоскопіюванню відповідно до п. 1.5 Інструкції у двох або більше ОВС, які обслуговують суміжні території.
2.1.4. Місцеві дактилокартотеки ведуться в підрозділах з експертно-криміналістичного забезпечення роботи ОВС НДЕКЦ та формуються з дактилокарт безвісно зниклих осіб та осіб, які були піддані дактилоскопіюванню відповідно до п. 1.5 Інструкції.
2.1.5. Для перевірок до Центральної дактилокартотеки надходять дактилокарти з НДЕКЦ, інших підрозділів МВС та правоохоронних органів України, правоохоронних органів інших держав.
2.1.6. Для перевірок до обласних дактилокартотек надходять дактилокарти з ДНДЕКЦ, інших підрозділів МВС та правоохоронних органів України, правоохоронних органів інших держав.
2.1.7. Дактилокарти невпізнаних трупів надсилаються до Центральної дактилокартотеки тільки після перевірок за дактилокартотеками та слідотеками НДЕКЦ та управлінь (відділів) оперативної інформації (далі - УОІ, ВОІ) при ГУМВС, УМВС, УМВСТ, а також УОІ при МВС у разі невстановлення особи відповідно до п. 2.2.3.
2.1.8. Організація дактилоскопіювання осіб, які підозрюються, звинувачуються або заарештовані за вчинення злочину, покладається на слідчих (працівників органів дізнання), які прийняли рішення про затримання особи за підозрою у вчиненні злочину або застосування запобіжного заходу, пред'явили звинувачення або якщо до особи, у відношенні якої порушено кримінальну справу, є рішення суду щодо тримання її під вартою. Дактилоскопіювання організовується безпосередньо після прийняття зазначених рішень.
2.1.9. Організація дактилоскопіювання осіб, які піддані адміністративному арешту, та постановка їх дактилокарт на облік, покладається на працівників, відповідно, приймальників-розподільників, спеціальних приймальників, де вони утримуються.
( Підпункт 2.1.9 пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ
N 454 від 21.07.2011 )
2.1.10. Дактилокарти осіб, які вказані у пп. 2.1.8, 2.1.9, направляються до підрозділів експертної служби у термін до 3 діб з моменту дактилоскопіювання для організації перевірки на причетність їх до вчинення злочинів та постановки на облік.
2.1.11. Проведення дактилоскопіювання осіб відповідно до п. 1.5 Інструкції або організація постановки їх на дактилоскопічний облік у підрозділах експертної служби покладається за напрямками діяльності на:
- підрозділи карного розшуку (далі - КР), боротьби з організованою злочинністю (далі - БОЗ), боротьби з незаконним обігом наркотиків (далі - БНОН), служби дільничних інспекторів міліції, які здійснюють дактилоскопіювання осіб, затриманих за підозрою або звинувачених у вчиненні злочину, взятих під варту;
- підрозділи кримінальної міліції у справах неповнолітніх (далі - КМСН), які здійснюють дактилоскопіювання неповнолітніх, які затримані за підозрою, звинувачуються або взяті під варту за вчинення злочинів;
- спеціальні приймальники, приймальники-розподільники, які забезпечують дактилоскопіювання осіб, що утримуються в даних установах.
Для одержання відбитків рук згідно із чинним законодавством України можуть залучатися фахівці експертної служби.
2.1.12. Організація дактилоскопіювання невпізнаних трупів покладається на підрозділи КР із залученням при необхідності фахівців експертної служби МВС України та бюро судово-медичної експертизи відповідно до нормативно-правових актів.
2.1.13. Відповідальність за достовірність інформації про особу та якість отриманого дактилоскопічного матеріалу покладається на працівників, які проводять дактилоскопіювання.
2.1.14. Організація взаємодії підрозділів з питань формування дактилокартотек покладається на перших заступників начальників ОВС - начальників кримінальної міліції.
2.1.15. У підрозділах КР, БОЗ, БНОН, КМСН, дільничних інспекторів міліції, спеціальних приймальниках, приймальниках-розподільниках ОВС наказом начальника призначаються працівники, які відповідають за взяття на облік осіб, які вказані у п. 1.5, за напрямками діяльності. Зазначеними працівниками ведеться журнал обліку дактилокарт. Зареєстровані дактилокарти направляються до підрозділів експертної служби із запитом на перевірку (додаток 1).
2.1.16. Підрозділи, які визначені у п. 2.1.8, щопівріччя (в червні та грудні) надають списки осіб, які підлягали дактилоскопіюванню, за напрямками діяльності до підрозділів експертної служби, де проводяться їх звірення з наявними дактилокартами. Результати звірення доповідаються керівником підрозділу експертної служби рапортом начальнику ОВС з наданням другого примірника керівництву НДЕКЦ. У разі відсутності дактилокарт указаних осіб уживаються заходи щодо організації їх взяття на облік працівниками підрозділів, які вказані у п. 2.1.8. Вилучення дактилокарт з картотек та вміщення їх до архіву проводиться тільки за письмовою інформацією керівників зазначених підрозділів.
2.1.17. На запит до підрозділів експертної служби щодо надання дактилокарти для проведення слідчих дій або оперативно-розшукових заходів згідно з вимогами п. 2.2.9 може видаватися тільки її дублікат або другий примірник, уміщений до архіву.
2.2. Ведення дактилокартотек
2.2.1. У дактилокартах прізвище, ім'я та по батькові записуються українською та російською мовою і друкованими літерами.
2.2.2. На особу, яка підлягає дактилоскопіюванню, дактилокарти заповнюються, як правило, у двох примірниках. Один примірник залишається в ОВС, де було проведено дактилоскопіювання особи, для вміщення в місцеву дактилокартотеку. Другий примірник у термін, що не перевищує 5 діб, надсилається до обласної дактилокартотеки. Якщо особа вчинила або підозрюється у вчиненні окремих категорій тяжких злочинів та особливо тяжких, які вказані у п. 2.1.1 Інструкції, заповнюється третій примірник дактилокарти для направлення до ДНДЕКЦ у термін до 10 діб з моменту дактилоскопіювання. Формування автоматизованих місцевих, кущових, обласних та центральної дактилокартотек може проводитися дактилокартами в електронному вигляді.
2.2.3. На невпізнаний труп заповнюється три примірники дактилокарти. Організація перевірки за дактилоскопічними обліками експертної служби та УОІ (ВОІ) покладається на підрозділи КР, які організовують перевірку за місцевою, кущовою та обласною дактилокартотеками та слідотеками підрозділу експертної служби. Якщо особу трупа не встановлено, то одна дактилокарта вміщується до обласної дактилокартотеки. Для подальшої перевірки дві дактилокарти направляються до УОІ (ВОІ) при ГУМВС, УМВС за територіальністю. У разі отримання негативного результату дактилокарти направляються для подальшої перевірки за дактилоскопічним обліком УОІ при МВС. Після перевірки в УОІ при МВС один примірник дактилокарти працівниками УОІ направляється для перевірки та постановки на централізований облік до ДНДЕКЦ, організації перевірки за іншими обласними дактилокартотеками та слідотеками.
2.2.4. Дактилокарта на особу містить такі відомості:
- стать;
- прізвище, ім'я та по батькові ;
- число, місяць, рік народження;
- місце народження;
- відбитки всіх нігтьових фаланг пальців рук, контрольні відтиски пальців рук, відтиски долоней рук (у разі каліцтва робиться відповідна відмітка);
- підпис особи, яка піддається дактилоскопіюванню;
- дата проведення дактилоскопіювання;
- орган, де проводилося дактилоскопіювання;
- підстава для дактилоскопіювання;
- посада, прізвище і підпис працівника, який заповнив дактилокарту.
2.2.5. Дактилокарта на впізнаний труп містить такі відомості:
- стать;
- прізвище, ім'я та по батькові;
- число, місяць, рік народження;
- місце народження;
- відбитки всіх нігтьових фаланг пальців рук, їх контрольні відтиски, відтиски долоней рук (у разі каліцтва робиться відповідна відмітка);
- дата проведення дактилоскопіювання;
- орган, на території якого знайдено труп;
- підстава для дактилоскопіювання;
- посада, прізвище і підпис працівника, який заповнив дактилокарту.
2.2.6. Дактилокарта на невпізнаний труп містить такі відомості:
- стать;
- відбитки всіх нігтьових фаланг пальців рук, їх контрольні відтиски, відтиски долоней рук (у разі каліцтва робиться відповідна відмітка);
- дата проведення дактилоскопіювання;
- орган, на території якого знайдено труп;
- посада, прізвище і підпис працівника, який заповнив дактилокарту.
2.2.7. Дублікати дактилокарт можуть бути виготовлені за допомогою копіювальної техніки із забезпеченням необхідної роздільної здатності.
2.2.8. Дактилокартотека складається з основного масиву та архіву.
2.2.9. Відомості про дактилокарти, що надійшли до картотеки, реєструються в журналі реєстрації дактилокарт, уміщених у дактилокартотеку (додаток 2).
2.2.10. За рішенням керівництва ДНДЕКЦ, НДЕКЦ масив дактилокарт може систематизуватися за категоріями злочинів.
2.2.11. Дактилокарта на особу вилучається з основного масиву в разі смерті останньої (за винятком випадків, передбачених у п.п. 2.1.15, 2.2.14) та вміщується до архіву на термін не менше 3 років, після чого знищується.
2.2.12. Дактилокарта на невпізнаний труп вилучається у разі встановлення особи невпізнаного трупа або через 5 років з моменту виявлення трупа. У разі невстановлення особи та після повної перевірки за дактилоскопічним обліком дактилокарта направляється для вміщення до оперативно-розшукової справи. Дактилокарти на впізнаний труп знищуються тільки після повної перевірки за дактилоскопічним обліком.
2.2.13. Дактилокарти на осіб, щодо яких припинено кримінальну справу на стадії досудового слідства на реабілітуючих підставах, а також у зв'язку з виправданням їх судом, за письмовою інформацією слідчого (працівника органу дізнання), працівників УОІ - ВОІ, відповідно, вилучаються та знищуються у терміни не пізніше трьох діб з моменту отримання такої інформації.
2.2.14. Про знищення дактилокарт складається акт, який затверджується керівництвом ДНДЕКЦ, НДЕКЦ із зазначенням в ньому складу комісії, місця, часу, підстави, чиї дактилокарти знищуються та їх загальної кількості.
2.2.15. Відомості про вилучення та знищення дактилокарт надсилаються до підрозділів, де ведуться дактилокартотеки вищого рівня, а також у підрозділи, до яких надсилалися такі дактилокарти для проведення перевірок та вміщення до картотек.
2.2.16. В архів систематизовано вміщуються дубльовані примірники дактилокарт.
3. Слідотеки
3.1. Формування слідотек
3.1.1. Центральна слідотека ведеться в ДНДЕКЦ та формується з фотокопій слідів, вилучених при огляді місця вчинення навмисних убивств; замахів на вбивства; навмисних тяжких тілесних ушкоджень, які спричинили смерть; згвалтувань; розбійних нападів; пограбувань; вимагань, злочинів, які вчинені з використанням вогнепальної зброї, вибухових пристроїв та речовин, які залишились нерозкритими, та за фактами безвісного зникнення осіб. У разі потреби перелік категорій злочинів може бути змінений за рішенням МВС України.
3.1.2. Обласні слідотеки функціонують у НДЕКЦ та формуються з фотокопій слідів, вилучених при огляді місць вчинення злочинів, що залишились нерозкритими на території обслуговування ОВС, та за фактами безвісного зникнення осіб.
3.1.3. Кущові слідотеки функціонують у підрозділах з експертно-криміналістичного забезпечення роботи ОВС НДЕКЦ та формуються з фотокопій слідів рук, вилучених при огляді місць вчинення злочинів, що залишились нерозкритими на території двох або більше суміжних ОВС; та за фактами безвісного зникнення осіб.
3.1.4. Місцеві слідотеки функціонують у підрозділах з експертно-криміналістичного забезпечення роботи ОВС НДЕКЦ та формуються з фотокопій слідів рук, вилучених при огляді місць вчинення злочинів, що залишились нерозкритими, на території конкретного ОВС, та за фактами безвісного зникнення осіб.
3.2. Ведення слідотек
3.2.1. Слідотека складається з основного масиву та архіву.
3.2.1.1.До основного масиву вмішуються фотокопії слідів рук, вилучені з місць вчинення нерозкритих злочинів, які:
- визнані експертом придатними для ідентифікації особи;
- перевірені за дактилокартами осіб, які могли залишити сліди на місці події не у зв'язку із вчиненням злочину;
- перевірені за дактилокартотеками та за слідотеками.
До основного масиву вміщуються також сліди рук безвісно зниклих осіб, вилучені з їх помешкань та робочих місць, робота з якими проводиться на загальних підставах. Якщо встановлено, що безвісно зникла особа була піддана дактилоскопіюванню до зникнення, то для взяття на централізований облік до ДНДЕКЦ направляється її дактилокарта після отримання негативного результату при відповідних перевірках за обласними дактилокартотеками та слідотеками НДЕКЦ, УОІ (ВОІ).
Сліди рук перевіряються за дактилокартотеками невпізнаних трупів. У разі отримання за перевірками негативного результату копії таких слідів направляються для постановки на централізований облік та організації перевірки до ДНДЕКЦ.
Формування автоматизованих місцевих, кущових, обласних та центральної слідотек може проводитися реєстраційними картами слідів в електронному вигляді.
3.2.1.2. Основний масив і архів складаються із реєстраційних карт:
- слідів пальців рук;
- слідів долонь.
3.2.1.3. До архіву вміщуються копії слідів рук у випадку, коли злочин розкрито, але належність слідів не встановлена. Термін їх зберігання - до закінчення строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності за видом злочину.
3.2.2. Відомості про надані сліди реєструються в журналі реєстрації слідів рук, уміщених у слідотеку (додаток 3).
3.2.3. За кожним фактом вилучення слідів рук з місць вчинення злочинів або при огляді помешкань та робочих місць безвісно зниклих осіб, що надійшли до слідотеки, заповнюється реєстраційна карта слідів рук (додаток 4). Вона виготовлюється із цупкого паперу формату А5. Копії слідів рук (масштаб 3:1 з масштабною лінійкою) прикріплюються до реєстраційної карти неклеєним способом. При цьому має бути виключена можливість деформації фотокопії.
3.2.4. Реєстраційні карти слідів рук надсилаються з місцевих до обласних слідотек у термін 5 діб після проведення експертизи, а з них до центральної - у термін до 5 діб після надходження слідів.
Реєстраційні карти слідів рук, вилучених з місця вчинення особливо тяжких та тяжких злочинів, які зазначені у п. 3.1.1 та залишились нерозкритими, надсилаються до слідотеки вищого рівня у термін 2 доби, після прийняття рішення про порушення кримінальної справи.
................Перейти до повного тексту