- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.11.2003 № 617
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 листопада 2003 р.
за № 1054/8375
Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність"
( У заголовку та тексті Наказу слова "Положення (стандарт)" у всіх відмінках та числах замінено словами "Національне положення (стандарт)" у відповідних відмінках та числах згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 588 від 29.09.2020 )
Відповідно до
статті 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність" (далі - Національне положення (стандарт) 27), схвалене Методологічною радою з бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України, що додається.
2. Департаменту фінансової статистики та аналізу, методології бухгалтерського обліку та контролю (Чугунов І.Я.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра фінансів України Ярошенка Ф.О.
Перший віце-прем'єр-міністр України, Міністр фінансів України | М.Я. Азаров |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
07.11.2003 № 617
(у редакції наказу
Міністерства фінансів України
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
17 листопада 2003 р.
за № 1054/8375
НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЛОЖЕННЯ
(стандарт) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність"
( У заголовку та тексті Положення слова "Положення (стандарт)" у всіх відмінках та числах замінено словами "Національне положення (стандарт)" у відповідних відмінках та числах згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 588 від 29.09.2020 )
I. Загальні положення
1. Це Національне положення (стандарт) визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про необоротні активи, утримувані для продажу, та групу активів, що належить до вибуття в результаті операції продажу, а також припинену діяльність та розкриття такої інформації у фінансовій звітності.
2. Норми цього Національного положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями, іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).
3. Норми цього Національного положення (стандарту) не поширюються на оцінку таких активів, утримуваних для продажу, у т.ч. необоротних активів, уключених до складу групи вибуття:
3.1. Відстрочених податкових активів.
3.2. Активів, що пов'язані з виплатами працівникам по закінченні їх трудової діяльності.
3.3. Довгострокових фінансових активів, які оцінюються за справедливою вартістю.
3.4. Довгострокових біологічних активів, які оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж.
( Підпункт 3.4 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 478 від 30.09.2024 )
3.5. Інвестиційної нерухомості, що оцінюється за справедливою вартістю.
4. Терміни, що використовуються у національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають значення, наведене у цьому пункті.
Вартість використання - теперішня вартість майбутніх грошових потоків, які, як очікується, виникнуть від використання активу та його вибуття наприкінці строку його корисного використання (експлуатації).
Витрати, пов’язані з розподілом необоротних активів,- додаткові витрати, які виникають у зв’язку з розподілом активів між власниками, за винятком фінансових витрат і витрат з податку на прибуток.
Витрати на продаж необоротних активів (групи вибуття) - додаткові витрати, які виникають у зв’язку з вибуттям необоротного активу (або групи вибуття), за винятком фінансових витрат і витрат з податку на прибуток.
Група вибуття - сукупність активів, які плануються до продажу або відчуження в інший спосіб однією операцією, та зобов’язання, які прямо пов’язані з такими активами, що будуть передані (погашені) в результаті такої операції.
Компонент підприємства - одиниця (група одиниць), що генерує грошові кошти та може бути відділена операційно і забезпечує діяльність з виробництва та/або продажу продукції (робіт, послуг).
Необоротні активи, утримувані для розподілу,- необоротні активи, які підлягають розподілу між власниками.
Припинена діяльність - це ліквідований або визнаний як утримуваний для продажу компонент підприємства, який є:
відокремлюваним напрямом або сегментом діяльності підприємства;
частиною єдиного скоординованого плану відмови від окремого напряму або сегмента діяльності підприємства;
дочірнім підприємством, що було придбане винятково з метою його перепродажу.
II. Визнання та оцінка необоротних активів та групи вибуття, утримуваних для продажу
1. Необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу у разі, якщо:
економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;
вони готові до продажу у їх теперішньому стані;
їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;
умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;
здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.
Період завершення продажу може бути продовжено на строк більше одного року в разі, якщо це обумовлено обставинами, які перебувають поза контролем підприємства, яке продовжує виконувати план продажу.
Підприємство, яке зобов’язується виконати план продажу, пов’язаний з втратою контролю над дочірнім підприємством, визнає усі активи цього дочірнього підприємства як утримувані для продажу, якщо умови, наведені у цьому пункті, виконуються без урахування того, чи буде підприємство зберігати неконтрольовану частку у своєму колишньому дочірньому підприємстві після продажу.
( Пункт 1 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 478 від 30.09.2024 )
Якщо підприємством переведено необоротний актив або групу вибуття з необоротних активів, утримуваних для продажу, до необоротних активів, утримуваних для розподілу між власниками, або навпаки, така зміна вважається продовженням початкового плану вибуття.
( Пункт 1 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 478 від 30.09.2024 )
До необоротних активів, які утримуються для розподілу між власниками, застосовуються вимоги цього Національного положення (стандарту).
( Пункт 1 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 478 від 30.09.2024 )
2. Необоротні активи, група вибуття, відчуження яких планується в інший спосіб, ніж продаж на дату балансу, не визнаються утримуваними для продажу.
3. Первісне визнання необоротних активів та групи вибуття як утримуваних для продажу проводиться на дату, коли щодо активів, групи вибуття задовольняються умови, наведені в пункті 1 цього розділу, або на дату оприбуткування активів, придбаних з метою продажу.
4. Якщо необоротні активи, група вибуття визнаються утримуваними для продажу після дати балансу, то таке визнання здійснюється на наступну дату балансу.
Якщо таке визнання відбувається після дати балансу, але до затвердження фінансової звітності, то інформація про необоротні активи, групу вибуття, утримувані для продажу, розкривається в примітках до фінансової звітності.
Необоротний актив або група вибуття визнаються як утримувані для розподілу між власниками, якщо підприємство зобов’язується розподілити актив або групу вибуття між власниками. Для цього активи мають бути готовими до розподілу в їх теперішньому стані, а здійснення їх розподілу - високоймовірним. Тобто визначено заходи, необхідні для завершення розподілу протягом одного року з дати визнання необоротних активів, утримуваних для розподілу.
( Пункт 4 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства фінансів
№ 478 від 30.09.2024 )
5. До складу групи вибуття також може бути включено гудвіл, придбаний у результаті операції об'єднання бізнесу, за умови, що така група являє собою групу активів, яка генерує грошові кошти та на яку було розподілено гудвіл відповідно до вимог інших Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
................Перейти до повного тексту