- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
31.05.2013 № 318/655
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 червня 2013 р.
за № 1029/23561
Про затвердження Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних
1. Затвердити Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, що додається.
3. Департаменту праці та зайнятості (Лазебна М.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Міністерства соціальної політики України Коломійця В.М., заступника Міністра освіти і науки України Жебровського Б.М.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр соціальної політики України | Н. Королевська |
Міністр освіти і науки України | Д. Табачник |
ПОГОДЖЕНО: Голова Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Перший заступник Голови Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Заступник Голови Спільного представницького органу об’єднань профспілок | М.Ю. Бродський О. Мірошниченко С.М. Кондрюк |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної
політики України,
Міністерства освіти
і науки України
31.05.2013 № 318/655
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
19 червня 2013 р.
за № 1029/23561
ПОРЯДОК
професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних
( У тексті Порядку та додатках 1, 2, 4 до нього слова "територіальний орган" у всіх відмінках і числах замінено словами "центр зайнятості" у відповідних відмінках і числах, згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
І. Загальні положення
1.1. Цим Порядком визначається механізм організації Центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським і Севастопольським міськими, міськими, районними і міськрайонними центрами зайнятості (далі - центри зайнятості) професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних (далі - професійне навчання безробітних).
1.2. Професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання (далі - навчальні заклади) або безпосередньо у роботодавців - замовників кадрів за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд).
( Пункт 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 316/635 від 23.05.2014 )
1.4. Професійне навчання безробітних із числа осіб з інвалідністю організовується згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії. У разі якщо такі безробітні потребують особливих умов для професійного навчання з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, адаптованих навчальних місць, їх професійне навчання організовується у навчальних закладах, де створені для цього відповідні умови.
1.5. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
курси цільового призначення - підвищення кваліфікації безробітних з метою вивчення нового обладнання, виробів, товарів, матеріалів, послуг, сучасних технологічних процесів, засобів механізації й автоматизації, що використовуються на виробництві, правил і вимог їх безпечної експлуатації, технічної документації, ефективних методів організації праці, питань економіки та фінансів, законодавчих та інших нормативно-правових актів тощо;
професійне навчання безробітних у роботодавця - замовника кадрів - набуття та вдосконалення професійних знань, умінь та навичок безробітним, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для подальшого працевлаштування у роботодавця;
( Пункт 1.5 розділу I доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 316/635 від 23.05.2014 )
стажування - підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця.
( Абзац четвертий пункту 1.5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 316/635 від 23.05.2014 )
( Абзац п'ятий пункту 1.5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
ІІ. Організація професійного навчання
2.2. Зареєстрованим безробітним, які відповідно до
статті 46 Закону України "Про зайнятість населення" потребують професійного навчання, з метою виявлення їхніх здібностей, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір або зміну професії та виду трудової діяльності, надаються послуги з професійної орієнтації.
Якщо зареєстрований безробітний виявляє бажання пройти професійне навчання відповідно до результатів наданих послуг з професійної орієнтації, центр зайнятості за місцем реєстрації особи як безробітної укладає з ним договір та видає йому направлення на професійне навчання до навчального закладу за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
Безробітний зараховується до навчального закладу на підставі направлення на професійне навчання.
2.3. Центр зайнятості для проходження професійного навчання направляє безробітного до закладів охорони здоров'я для проходження попереднього медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, якщо правила прийому до професійно-технічних і вищих навчальних закладів вимагають надання відповідної довідки.
( Абзац перший пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
У разі направлення безробітних на професійне навчання за професіями, для набуття яких відповідно до чинного законодавства потребує обов’язкового професійного медичного відбору, психіатричного та наркологічного оглядів, відшкодовуються витрати для проходження такого огляду. Для цього центри зайнятості укладають договори з відповідними закладами охорони здоров’я.
2.4. У разі направлення безробітного на професійне навчання до навчального закладу, що розташований не за місцем реєстрації його як безробітного та/або не за місцем реєстрації його місця проживання чи перебування, такий безробітний забезпечується місцем проживання на період навчання, йому видається направлення на проживання за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, та компенсуються витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку за добу до початку навчання та за добу, що настає після закінчення навчання, за наявності підтвердних документів. Для забезпечення проживання безробітних центри зайнятості укладають з навчальними закладами договори про проживання зареєстрованих безробітних у період навчання.
( Абзац перший пункту 2.4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
У разі направлення безробітного на професійне навчання йому компенсуються витрати на проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку за кожен день навчання (крім витрат на проїзд у міському транспорті).
( Абзац другий пункту 2.4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
Безробітному компенсуються витрати на проїзд транспортом загального користування (крім міського транспорту і таксі) на підставі квитків або довідки транспортного підприємства про вартість проїзду при відсутності квитків, табеля відвідування занять безробітним за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку, маршрутного листа за формою, наведеною у додатку 4 до цього Порядку, та у разі компенсації проїзду до місця проходження виробничого навчання (практики) відповідно до витягу з наказу навчального закладу про направлення його на виробниче навчання (практику).
( Абзац третій пункту 2.4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
2.5. Професійне навчання безробітних здійснюється за очною (денною), заочною (дистанційною) формою або шляхом поєднання цих форм.
Навчання безробітних за заочною (дистанційною) формою навчання проводиться відповідно до
Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року № 466, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за № 703/23235.
2.6. Строк професійного навчання безробітних визначається робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами та не може перевищувати 12 місяців.
2.7. Професійне навчання безробітних може здійснюватися на умовах включення їх до складу груп слухачів, що формуються навчальним закладом. У такому разі сплачується вартість навчання пропорційно кількості безробітних.
2.8. Для організації професійного навчання безробітних та (або) їх проживання у період такого навчання навчальні заклади, з якими укладено договір про професійне навчання безробітних, подають центру зайнятості:
( Абзац перший пункту 2.8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 1482/1277 від 15.09.2017 )
робочі навчальні плани та робочі навчальні програми, кошториси витрат на професійне навчання, у разі потреби кошториси витрат на проживання - не пізніше трьох робочих днів до початку занять. Кошториси витрат на професійне навчання безробітних та (або) проживання безробітних у період навчання складаються відповідно до Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами і Порядку надання інших платних послуг державними та комунальними навчальними закладами, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 23 липня 2010 року
№ 736/902/758, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2010 року за № 1196/18491;
копії наказів про зарахування безробітних - протягом п'яти робочих днів після початку занять;
акт приймання-передачі наданих послуг з професійного навчання та (або) проживання безробітних, рахунок на оплату навчання та (або) проживання - для проведення щомісячних фінансових розрахунків;
табель відвідування занять безробітними - протягом трьох робочих днів місяця наступного за звітним;
( Абзац п'ятий пункту 2.8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства соціальної політики
№ 316/635 від 23.05.2014 )
копії наказів про відрахування безробітних, протоколів засідань державної кваліфікаційної комісії, державної екзаменаційної комісії, що є підставою для проведення остаточних фінансових розрахунків - протягом п'яти робочих днів після закінчення навчання.
У разі дострокового відрахування безробітних, направлених до навчального закладу на професійне навчання, навчальний заклад протягом п'яти робочих днів з дня відрахування подає центру зайнятості копії наказів про їх відрахування.
2.9. Центри зайнятості здійснюють контроль за виконанням робочих навчальних планів та робочих навчальних програм, індивідуальних програм стажування, дотриманням строків навчання безробітних, умов навчання та (або) проживання.
2.10. У разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує центру зайнятості, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.
Поважними причинами дострокового припинення безробітним професійного навчання вважаються:
працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту) або забезпечення роботою самостійно;
поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили;
набрання законної сили вироком суду про засудження особи до позбавлення волі, обмеження волі, арешту (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням), застосування судом примусового лікування особи;
подання заяви про здійснення догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або закінчення періоду, визначеного у медичному висновку;
смерть безробітного або визнання його за рішенням суду померлим або безвісно відсутнім, недієздатним чи обмежено дієздатним;
подання довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією з висновком про умови і характер праці;
стан здоров’я безробітного, який має медичні протипоказання щодо продовження навчання за професією (спеціальністю, напрямом або галуззю знань) або працевлаштування за набутою професією (спеціальністю), що підтверджено документально;
................Перейти до повного тексту