1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.08.2015 № 914
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 серпня 2015 р.
за № 1022/27467
Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 1941 від 18.11.2016 № 1362 від 24.09.2018 № 1938 від 18.12.2018 Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 1176 від 20.06.2020 Наказом Міністерства економіки № 2362 від 28.07.2022 )
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України від 05 червня 2014 року № 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
визначення та позначення основних одиниць SI;
назви, визначення та позначення похідних одиниць SI;
назви, визначення та позначення десяткових кратних і частинних від одиниць SI;
назви, визначення та позначення дозволених позасистемних одиниць;
Правила застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин.
2. Одиниці вимірювання, їх визначення та позначення, затверджені цим наказом, застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології щодо засобів вимірювальної техніки, що використовуються, вимірювань, які проводяться, та позначень величин, які виражаються в одиницях вимірювання.
Положення цього наказу не стосуються використання у сфері повітряного, морського і залізничного транспорту, ядерної енергетики для вузлів та систем діючих атомних електричних станцій, спроектованих та введених в експлуатацію до набрання чинності цим наказом, тих одиниць вимірювання, які відмінні від одиниць, затверджених цим наказом, та визначені міжнародними договорами України.
3. Дозволити суб’єктам господарювання застосовувати позначення одиниць вимірювання на продукції (у тому числі на засобах вимірювальної техніки) чи на її маркуванні під час виробництва та під час уведення в обіг без урахування пунктів 1 і 2 Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин, затверджених цим наказом, до 01 січня 2021 року.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 1941 від 18.11.2016, № 1938 від 18.12.2018 )
Продукція (у тому числі засоби вимірювальної техніки), яка введена в обіг на ринку України до 01 січня 2021 року із застосуванням позначень одиниць вимірювання на ній чи на її маркуванні без урахування пунктів 1 і 2 Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин, затверджених цим наказом, залишається в обігу до закінчення строку служби (строку придатності) такої продукції без застосування щодо неї заборон чи обмежень з причин такої невідповідності.
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 1941 від 18.11.2016, № 1938 від 18.12.2018 )
4. Департаменту технічного регулювання (Віткін Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
5. Цей наказ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України від 05 червня 2014 року № 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність", крім абзацу другого пункту 3 цього наказу, який набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності".
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України згідно з розподілом функціональних обов’язків.

Виконувач обов’язків
Міністра економічного
розвитку і торгівлі України



Ю. Ковалів
ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра аграрної політики
та продовольства України
з питань європейської інтеграції

В.о. Міністра інфраструктури України

Голова Державної
регуляторної служби України

Міністр освіти і науки України

Заступник Міністра молоді та спорту України -
керівник апарату

Міністр оборони України
генерал-полковник

Т.в.о. Голови Державної
санітарно-епідеміологічної служби України,
головного державного санітарного лікаря України

Міністр енергетики
та вугільної промисловості України

Міністр внутрішніх справ України

Заступник Міністра
регіонального розвитку, будівництва
та житлово-комунального господарства України -
керівник апарату




В.В. Рутицька

В. Омелян


К. Ляпіна

С. Квіт


М.В. Даневич


С.Т. Полторак



С.В. Протас


В. Демчишин

А.Б. Аваков




В.А. Негода
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
04 серпня 2015 року № 914
(у редакції наказу
Міністерства економіки України
від 28 липня 2022 року № 2362
)
ВИЗНАЧЕННЯ ТА ПОЗНАЧЕННЯ
основних одиниць SI
Основні одиниці SI:
Величина Одиниця
назва символ розмірність назва позначення
міжн. укр.
Час t Т секунда s с
Довжина l, L L метр m м
Маса m M кілограм kg кг
Сила електричного струму I I ампер А А
Термодинамічна температура T И кельвін K К
Кількість речовини N N моль mol моль
Сила світла Iv J кандела cd кд
Визначення основних одиниць SI:
Одиниця часу
Секунда, позначення с (міжн. s), є одиницею часу SI. Вона визначається через фіксоване числове значення частоти цезію Дельта v Cs, надтонкого переходу атома цезію-133 у незбуреному основному стані, що дорівнює 9 192 631 770, вираженої одиницею Гц (міжн. Hz), яка дорівнює с-1 (міжн. s-1).
Одиниця довжини
Метр, позначення м (міжн. m), є одиницею довжини SI. Він визначається через фіксоване числове значення швидкості світла у вакуумі с, що дорівнює 299 792 458, вираженої одиницею м/с (міжн. m/s), де секунда визначається через Дельта v Cs.
Одиниця маси
Кілограм, позначення кг (міжн. kg), є одиницею маси SI. Він визначається через фіксоване числове значення сталої Планка h, що дорівнює 6,626 070 15 x 10-34, вираженої одиницею Дж·с (міжн. J·s), яка дорівнює кг·м-2·с-1 (міжн. kg·m-2·s-1), де метр і секунда визначаються через с і Дельта v Cs.
Одиниця сили електричного струму
Ампер, позначення А (міжн. А), є одиницею сили електричного струму SI. Він визначається через фіксоване числове значення елементарного заряду е, що дорівнює 1,602 176 634 x 10-19, вираженого одиницею Кл (міжн. С), яка дорівнює A·с (міжн. A · s), де секунда визначається через Дельта v Cs.
Одиниця термодинамічної температури
Кельвін, позначення К (міжн. K), є одиницею термодинамічної температури SI. Він визначається через фіксоване числове значення сталої Больцмана k, що дорівнює 1,380 649 x 10-23, вираженої одиницею Дж·К-1 (міжн. J·K-1), яка дорівнює кг·м-2·с-2 К-1(міжн. kg·m-2·s-2 K-1), де кілограм, метр і секунда визначаються через h, c і Дельта vCs.
Одиниця кількості речовини
Моль, позначення моль (міжн. mol), є одиницею кількості речовини SI. Один моль містить точно 6,022 140 76 x 10-23 структурних елементів. Це число є фіксованим числовим значенням сталої Авогадро N A, вираженої одиницею моль-1 (міжн. mol-1), і називається числом Авогадро.
Кількість речовини системи, позначення n, є мірою числа точно визначених структурних елементів. Структурним елементом може бути атом, молекула, іон, електрон, будь-яка інша частинка або точно визначена група частинок.
Одиниця сили світла
Кандела, позначення кд (міжн. cd), є одиницею сили світла в заданому напрямку SI. Вона визначається через фіксоване числове значення світлової ефективності монохроматичного випромінювання частотою 540 x 10-12 Гц (міжн. Hz) Kcd, що дорівнює 683, вираженої одиницею лм·Вт-1 (міжн. lm·W-1), яка дорівнює кд·ср·Вт-1 (міжн. cd·sr·W-1), або кд·ср·кг-1·м-2·с-3 (міжн. cd·sr·kg-1 · m-2 · s-3), де кілограм, метр і секунда визначені через h, c і Дельта v Cs.
Спеціальна назва та позначення похідної одиниці вимірювання температури SІ для вираження температури за Цельсієм:
Назва величини Одиниця
назва позначення
міжн. укр.
Температура за Цельсієм* градус Цельсія °C °C
__________
* Температура за Цельсієм t визначається як різниця t = T - T 0 між двома термодинамічними температурами Т і Т 0, де Т 0 = 273,15 К. Інтервал або різниця температур можуть бути виражені в кельвінах або в градусах Цельсія. Одиниця "градус Цельсія" дорівнює одиниці "кельвін".

Виконувач обов’язків
директора департаменту
технічного регулювання



В. Янович
( Визначення та позначення в редакції Наказу Міністерства економіки № 2362 від 28.07.2022 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
04.08.2015 № 914
НАЗВИ, ВИЗНАЧЕННЯ ТА ПОЗНАЧЕННЯ
похідних одиниць SI
1. Похідні одиниці SI - це одиниці, які визначаються з рівнянь зв’язку як добуток степенів основних одиниць SI:
Q = Aa · Bb · Cc · … · Xx,
де Q - похідна одиниця;
A, B, C, …, X - розмірності основних одиниць, через які визначено похідну одиницю Q;
a, b, c,…, x - показники степеня відповідних основних величин, що входять до рівняння похідної одиниці Q.
Похідні одиниці SI є когерентними похідними одиницями SI, якщо в рівнянні зв’язку числові коефіцієнти дорівнюють 1.
2. Назви та позначення похідних одиниць SI формуються з назв та позначень основних одиниць SI, які застосовуються в алгебраїчному співвідношенні, до яких додані назви відповідних алгебраїчних дій.
3. Похідні одиниці SI, які мають спеціальні назви та позначення:
Назва величини Одиниця
спеціальна назва спеціальне позначення вираження
через інші одиниці SI через основні одиниці SI
міжн. укр. міжн. укр. міжн. укр.
Площинний кут радіан rad рад m·m-1 м·м-1
Просторовий кут стерадіан sr ср m-2·m-2 м-2·м-2
Частота герц Hz Гц s-1 с-1
Сила, вага ньютон N Н m·kg·s-2 м·кг·с-2
Тиск, (механічне) напруження, модуль пружності паскаль Pa Па N·m-2 Н·м-2 m-1·kg·s-2 м-1·кг·с-2
Енергія, робота, кількість теплоти джоуль J Дж N·m Н·м m-2·kg·s-2 м-2·кг·с-2
Потужність (-1), потік випромінювання ват W Вт J·s-1 Дж·с-1 m-2·kg·s-3 м-2·кг·с-3
Електричний заряд, кількість електрики кулон C Кл s·A с·А
Електричний потенціал, різниця потенціалів, (електрична) напруга, електрорушійна сила вольт V В W·A-1 Вт·А-1 m-2·kg·s-3·A-1 м-2·кг·с-3·A-1
Електричний опір ом Омега Ом V·A-1 В·А-1 m-2·kg·s-3·A-2 м-2·кг·с-3·A-2
Електрична провідність сименс S См A·V-1 А·В-1 m-2·kg-1·s-3·A-2 м-2·кг-1·с-3·A-2
Електрична ємність фарад F Ф C·V-1 Кл·В-1 m-2·kg-1·s-4·A-2 м-2·кг-1·с-4·A-2
Магнітний потік (потік магнітної індукції) вебер Wb Вб V·s В·с m-2·kg·s-2·A-1 м-2·кг·с-2·A-1
Магнітна індукція, густина магнітного потоку тесла T Тл Wb·m-2 Вб·м-2 kg·s-2·A-1 кг·с-2·A-1
Індуктивність, взаємна індуктивність генрі H Гн Wb·A-1 Вб·А-1 m-2·kg·s-2·A-2 м-2·кг·с-2·A-2
Світловий потік люмен lm лм cd·sr кд·ср cd кд
Освітленість люкс lx лк lm·m-2 лм·м-2 m-2·cd м-2·кд
Активність (радіонукліду) бекерель Bq Бк s-1 с-1
Поглинута доза (іонізуючого випромінювання), питома передана енергія, керма грей Gy Гр J·kg-1 Дж·кг-1 m-2·s-2 м-2·с-2
Еквівалентна доза (іонізуючого випромінювання) зіверт Sv Зв J·kg-1 Дж·кг-1 m-2·s-2 м-2·с-2
Каталітична активність катал kat кат s-1·mol с-1·моль

................
Перейти до повного тексту