1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.08.2018 № 686
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 вересня 2018 р.
за № 1004/32456
Про затвердження Положення про мистецьку школу
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
Відповідно до абзацу восьмого частини другої статті 21 Закону України "Про освіту", частини третьої статті 13 Закону України "Про позашкільну освіту" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про мистецьку школу, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства культури і мистецтв України від 06 серпня 2001 року № 523 "Про затвердження Положення про початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад (школу естетичного виховання)", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2001 року за № 803/5994 (зі змінами).
3. Відділу мистецької і художньої освіти (Колос Т.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Державного секретаря Карандєєва Р.В.

Перший заступник Міністра

С. Фоменко

ПОГОДЖЕНО:

Голова Професійної спілки
працівників культури України

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони роботодавців
на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Перший заступник
Міністра соціальної політики України

Міністр освіти і науки України




Л.Ф. Перелигіна



Р. Іллічов


Г.В. Осовий


О. Крентовська

Л.М. Гриневич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
культури України
09 серпня 2018 року № 686
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
03 вересня 2018 р.
за № 1004/32456
ПОЛОЖЕННЯ
про мистецьку школу
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок організації діяльності мистецьких шкіл - закладів спеціалізованої мистецької освіти, які надають початкову мистецьку освіту.
Мистецька школа є закладом освіти сфери культури, що здійснює свою діяльність у системі позашкільної освіти, входить до базової мережі закладів культури відповідно до Закону України "Про культуру".
Мистецька школа за видом може бути музичною, художньою, хореографічною, хоровою, школою мистецтв тощо.
( Пункт 1 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
2. Мистецька школа здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України "Про освіту", "Про позашкільну освіту", "Про культуру", інших законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства культури України, Міністерства освіти і науки України з питань оплати праці, рішень засновників мистецьких шкіл, у тому числі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятих в межах їх повноважень, визначених законами України, а також цього Положення і власного статуту.
( Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
3. Мистецька школа провадить свою діяльність за такими напрямами позашкільної освіти:
художньо-естетичний, що забезпечує розвиток творчих здібностей, обдарувань та набуття здобувачами практичних навичок, оволодіння знаннями у сфері вітчизняної і світової культури та мистецтва;
мистецький, що забезпечує набуття здобувачами спеціальних мистецьких виконавських компетентностей у процесі активної мистецької діяльності.
4. Мистецька школа організовує освітній процес за освітніми програмами елементарного, середнього (базового) та/або поглибленого підрівнів початкової мистецької освіти та за загальним мистецьким та/або початковим професійним спрямуваннями. Початкова мистецька освіта може здобуватися одночасно із здобуттям дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, а також незалежно від здобуття рівня освіти. Компетентності, здобуті за освітніми програмами початкової мистецької освіти, можуть враховуватися та визнаватися на відповідному рівні формальної освіти.
Мистецька школа може здійснювати освітню діяльність за освітніми програмами початкової мистецької освіти для осіб з особливими освітніми потребами та інших громадян незалежно від віку відповідно до їхніх потреб і запитів.
5. Інституційний аудит та громадська акредитація мистецької школи здійснюються на підставах та у порядку, визначених законодавством.
6. Місцеві органи державної влади та органи місцевого самоврядування забезпечують доступ до початкової мистецької освіти громадян за місцем проживання шляхом відкриття, утримання, матеріально-технічного забезпечення та фінансування мистецьких шкіл, їх філій та класів відповідно до освітніх, культурних, духовних потреб та запитів населення.
7. Створення, реорганізація, ліквідація мистецької школи здійснюються відповідно до законодавства.
ІІ. Організаційно-правові засади діяльності мистецької школи
1. Мистецька школа як суб’єкт господарювання може діяти як:
бюджетна установа;
неприбутковий заклад освіти;
прибутковий заклад освіти.
2. Мистецька школа залежно від засновника може діяти як державний, комунальний чи приватний заклад початкової мистецької освіти. Статус, організаційно-правова форма, тип та вид мистецької школи визначаються засновником і зазначаються в її установчих документах.
3. Мистецька школа є юридичною особою, діє на підставі статуту, затвердженого засновником, має самостійний кошторис, самостійний баланс, власну бухгалтерію та інші атрибути юридичної особи.
4. Статут мистецької школи має містити повне найменування, включно з її видом, організаційно-правову форму, місцезнаходження, найменування засновника, визначати підпорядкованість, мету, напрями та основні завдання діяльності, структуру, права, обов’язки учасників освітнього процесу, а також порядок управління мистецькою школою, призначення її керівника, функції колективних органів управління та органів громадського самоврядування, порядок організації фінансово-господарської діяльності, використання майна, внесення змін і доповнень до статуту та інші відомості, внесення яких до статуту передбачено законодавством.
Вид мистецької школи зазначається у її найменуванні відповідно до абзацу третього пункту 1 розділу І цього Положення.
( Пункт 4 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
5. Основним видом діяльності мистецької школи є освітня і мистецька діяльність, яка включає організацію, забезпечення та реалізацію мистецько-освітнього процесу з метою формування у здобувачів початкової мистецької освіти компетентностей, передбачених освітньою програмою. Як заклад освіти сфери культури мистецька школа також є середовищем для розвитку творчого мистецького потенціалу громадян, їх художньо-естетичного розвитку.
6. Основними функціями мистецької школи є:
надання початкової мистецької освіти;
організація, забезпечення та провадження освітнього процесу для набуття здобувачами спеціальних здібностей, естетичного досвіду і ціннісних орієнтацій у процесі активної мистецької діяльності, формування у них теоретичних і практичних (у тому числі виконавських) загальних та професійних компетентностей початкового рівня в обраному виді мистецтва;
створення умов для професійної художньо-творчої самореалізації особистості здобувача початкової мистецької освіти;
популяризація академічного та народного мистецтва, долучення до нього широкого кола громадян незалежно від місця проживання, віку та сфери зайнятості;
формування потреб громадян у якісному культурному та мистецькому продукті, здобутті додаткових компетентностей у сфері культури, мистецтва, пробудження їх інтересу до творчості, спілкування з мистецтвом, мистецьких практик;
пошук та підтримка обдарованих і талановитих дітей з раннього віку, розвиток їх мистецьких здібностей;
здійснення інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами;
створення умов для набуття здобувачами первинних професійних навичок і вмінь, необхідних для їхньої соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності;
виховання громадянина України шляхом вивчення та виховання поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, етносів України, а також інших націй і народів;
здійснення творчої мистецької, інформаційної, методичної, організаційної роботи.
Мистецька школа у своєму статуті може визначати додаткові функції, що не суперечать її основному виду діяльності та законодавству.
7. З метою виконання функцій, передбачених пунктом 6 цього розділу та статутом, в мистецькій школі можуть створюватися структурні підрозділи, у тому числі й відокремлені (відділення, відділи, класи, в тому числі інклюзивні), які забезпечують надання послуг з початкової мистецької освіти за видами мистецтва або різним фахом, та філії.
Відокремлені структурні підрозділи створюються з метою наближення місць навчання до громадян за місцем проживання. Відокремлений структурний підрозділ створюється за рішенням керівника мистецької школи, погодженим із засновником. Фінансове, матеріально-технічне та кадрове забезпечення діяльності відокремлених структурних підрозділів мистецької школи здійснюється засновником в тому самому порядку, що й основного закладу.
8. Мистецька школа має право:
самостійно розробляти та затверджувати освітні програми для забезпечення освітнього процесу;
( Абзац третій пункту 8 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
реалізовувати академічну, кадрову та фінансову автономію в межах законодавства;
реалізовувати освітні та мистецькі проекти;
надавати платні додаткові освітні та інші послуги на договірних засадах;
реалізовувати власну мистецьку продукцію, вироблену в майстернях мистецької школи;
брати участь у грантових програмах та проектах;
входити до складу освітніх комплексів та інших об’єднань із закладами освіти різних рівнів, освітніх округів за умови збереження статусу юридичної особи та своїх функцій, визначених цим Положенням та статутом мистецької школи;
входити (у тому числі через своїх представників) до асоціацій, інших професійних та громадських об’єднань або створювати такі організації;
бути базою для реалізації практичної підготовки педагогічних кадрів закладами фахової передвищої та вищої мистецької освіти відповідно до укладених договорів, а також бути структурним підрозділом закладу спеціалізованої мистецької освіти вищого рівня без статусу юридичної особи;
бути базою для проведення заходів з підвищення кваліфікації педагогічних працівників мистецьких шкіл;
організовувати роботу своїх структурних підрозділів у приміщеннях інших закладів освіти, підприємств, організацій на підставі укладених договорів;
здійснювати іншу діяльність, не заборонену законодавством.
9. Мистецька школа зобов’язана:
надавати здобувачам якісні мистецько-освітні послуги, забезпечувати якість початкової мистецької освіти;
( Абзац третій пункту 9 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
створювати умови для реалізації індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів в межах освітніх програм, набуття ними відповідних компетентностей;
створювати і впроваджувати систему внутрішнього забезпечення якості освіти;
дотримуватися вимог законодавства з питань господарської та фінансової діяльності;
забезпечувати реалізацію вимог законодавства з питань оплати праці та підвищення кваліфікації педагогічних та інших працівників;
здійснювати інші обов’язки, передбачені законодавством.
10. Педагогічна рада мистецької школи здійснює планування діяльності школи, у тому числі розробляє стратегію (перспективний план) розвитку мистецької школи.
11. Мистецька школа здійснює заходи щодо своєї прозорості та інформаційної відкритості в межах, передбачених законодавством.
12. Мистецька школа веде службову та навчальну документацію, яка регламентує організацію та провадження освітнього процесу. Службова та навчальна документація, яка регламентує організацію та провадження освітнього процесу, а також її форми визначаються МКІП.
( Пункт 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
13. Мистецька школа подає статистичну звітність за формами та в строки, визначені законодавством.
ІІІ. Управління мистецькою школою
1. Управління мистецькою школою в межах повноважень, визначених законодавством та статутом, здійснюють:
засновник (засновники);
керівник (директор);
колегіальний орган управління (педагогічна рада);
колегіальний орган громадського самоврядування;
піклувальна рада (у разі створення);
інші органи, передбачені Законом України "Про позашкільну освіту" та/або статутом мистецької школи.
2. Права та обов’язки засновника мистецької школи визначаються статтею 25 Закону України "Про освіту", частиною шостою статті 10 Закону України "Про позашкільну освіту", цим Положенням та статутом мистецької школи.
Засновник мистецької школи:
затверджує статут мистецької школи та зміни до нього, здійснює контроль за його дотриманням;
укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником мистецької школи, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та статутом мистецької школи, та розриває його з підстав та у порядку, що визначені законодавством та статутом мистецької школи;
затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт мистецької школи у випадках та порядку, що визначені законодавством, здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю мистецької школи;
ініціює проведення аудиту мистецької школи в разі зниження мистецькою школою якості освітньої діяльності;
забезпечує створення в мистецькій школі умов для інклюзивної мистецької освіти початкового рівня;
забезпечує доступ громадян до початкової мистецької освіти відповідно до їх потреб і запитів шляхом відкриття мистецьких шкіл та їх відокремлених структурних підрозділів;
забезпечує фінансування діяльності мистецької школи в частині забезпечення якісного і сучасного освітнього процесу та послуг з початкової мистецької освіти, які надаються мистецькою школою в межах затверджених освітніх програм;
забезпечує розвиток матеріально-технічної бази мистецької школи;
забезпечує фінансування підвищення кваліфікації педагогічних працівників заснованих ним мистецьких шкіл у межах, визначених законодавством;
компенсує витрати на навчання пільгових категорій громадян відповідно до абзацу третього частини другої статті 26 Закону України "Про позашкільну освіту" (для державних та комунальних мистецьких шкіл);
забезпечує соціальний захист здобувачів, педагогічних працівників та інших працівників мистецької школи;
у разі реорганізації чи ліквідації мистецької школи забезпечує здобувачам початкової мистецької освіти можливість продовжити навчання в іншій мистецькій школі;
приймає рішення щодо створення піклувальної ради мистецької школи та сприяє створенню благодійних фондів;
реалізує інші права, передбачені законодавством та статутом мистецької школи.
Засновник або уповноважена ним особа не має права втручатися в діяльність мистецької школи, що здійснюється нею в межах її автономних прав, визначених законами та статутом.
3. Безпосереднє управління мистецькою школою здійснює її керівник - директор. Директор забезпечує освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність мистецької школи.
Директор представляє мистецьку школу у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без доручень у межах повноважень, передбачених законом та статутом мистецької школи.
Директор призначається засновником мистецької школи відповідно до статті 26 Закону України "Про освіту" та статуту з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою та мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до директора та порядок його обрання (призначення) визначаються Законом України "Про позашкільну освіту" та статутом мистецької школи.
Директор в межах наданих йому повноважень:
організовує діяльність мистецької школи;
вирішує питання фінансово-господарської діяльності мистецької школи;
забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм;
забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
укладає договори про надання освітніх послуг із здобувачами або їх законними представниками;
забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю мистецької школи;
здійснює кадрову політику мистецької школи, призначає на посади та звільняє з посад заступників директора, педагогічних та інших працівників мистецької школи, визначає їх функціональні обов’язки;
затверджує план прийому до мистецької школи на відповідний рік;
встановлює розміри плати за навчання в порядку, визначеному законодавством;
видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання;
сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування мистецької школи;
вводить в дію та забезпечує реалізацію рішень педагогічної ради щодо встановлення надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги працівникам мистецької школи відповідно до законодавства;
сприяє створенню безпечних умов навчання та праці учасників освітнього процесу;
затверджує стратегію (перспективний план) розвитку мистецької школи та освітні програми, розроблені педагогічною радою;
здійснює інші повноваження, передбачені законом та статутом мистецької школи.
4. Педагогічна рада мистецької школи:
планує роботу мистецької школи;
розробляє стратегію (перспективний план) розвитку мистецької школи;
схвалює освітню (освітні) програму (програми) мистецької школи та оцінює результативність її (їх) виконання;
розглядає питання формування контингенту мистецької школи та схвалює план прийому до мистецької школи на відповідний рік, надає відповідні пропозиції директору на затвердження;
формує систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості освіти, включаючи систему та механізми забезпечення академічної доброчесності, визначає порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності, а також види академічної відповідальності (у тому числі додаткові та/або деталізовані) учасників освітнього процесу за конкретні порушення академічної доброчесності у відповідній мистецькій школі;
( Абзац шостий пункту 4 розділу III в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
приймає рішення щодо видачі документів про початкову мистецьку освіту;
розглядає актуальні питання організації, забезпечення та розвитку освітнього процесу в мистецькій школі, її структурних підрозділах;
обговорює питання та визначає заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників, визнає результати підвищення кваліфікації педагогічних працівників у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800 "Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників";
( Абзац дев'ятий пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 227 від 22.03.2024 )
ухвалює рішення щодо відзначення, морального та матеріального заохочення учнів, працівників мистецької школи та інших учасників освітнього процесу;
розглядає питання щодо відповідальності учнів, працівників мистецької школи та інших учасників освітнього процесу за невиконання ними своїх обов’язків;
має право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту та громадської акредитації мистецької школи;
розглядає інші питання, віднесені законом та/або статутом мистецької школи до її повноважень.
Рішення педагогічної ради вводяться в дію наказами директора мистецької школи.
Порядок створення та роботи педагогічної ради визначається статутом мистецької школи.
5. Процедура формування піклувальної ради мистецької школи, перелік і строк повноважень, а також порядок її діяльності визначаються законодавством та статутом мистецької школи.
Піклувальна рада сприяє вирішенню перспективних завдань розвитку мистецької школи, залученню фінансових (у тому числі додаткових) ресурсів для забезпечення її діяльності з основних напрямів розвитку, здійсненню контролю за їх використанням, ефективній взаємодії з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, науковою, мистецькою громадськістю, громадськими організаціями, юридичними та фізичними особами.
Члени піклувальної ради мають право брати участь у роботі колегіальних органів мистецької школи з правом дорадчого голосу. До складу піклувальної ради мистецької школи не можуть входити здобувачі початкової мистецької освіти та працівники цієї школи.
Піклувальна рада має право:
брати участь у визначенні стратегії (перспективного плану) розвитку мистецької школи та контролювати її (його) виконання;
сприяти залученню додаткових джерел фінансування;
аналізувати та оцінювати діяльність мистецької школи та її директора;
контролювати виконання кошторису та/або бюджету мистецької школи і вносити відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду директором мистецької школи;
вносити засновнику мистецької школи подання про заохочення або розірвання строкового трудового договору (контракту) з директором мистецької школи з підстав, визначених законом;
здійснювати інші права, визначені законодавством та/або статутом мистецької школи.
6. Вищим колегіальним органом громадського самоврядування мистецької школи є загальні збори колективу.

................
Перейти до повного тексту