- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інструкція
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
25.11.2003 N 1432
( z0943-04 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 липня 2004 р.
за N 944/9543
( Інструкція втратила чинність на підставі Наказу Міністерства
внутрішніх справ
N 577 від 07.07.2017 )
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію службової діяльності спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан"
РОЗДІЛ I
Загальна частина
1. Ця Інструкція визначає та регулює організацію службової діяльності спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан" (далі - підрозділи "Титан") відповідно до основних завдань, затверджених Положенням про спеціальні підрозділи міліції охорони "Титан".
2. Крім основних обов'язків, працівники підрозділів "Титан" згідно із Законом України
"Про міліцію" та Положенням про Державну службу охорони при МВС України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 року
N 615, запобігають правопорушенням і припиняють їх у місцях несення служби.
3. Правовою основою організації службової діяльності підрозділів "Титан" є:
Конституція України, Закон України
"Про міліцію", акти Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти МВС України та Департаменту Державної служби охорони при МВС України (далі - Департамент).
4. Працівники підрозділів "Титан" не можуть залучатися до виконання завдань, що не належать до компетенції Державної служби охорони (розкриття злочинів у складі підрозділів карного розшуку, участь в оперативно-слідчих групах, реагування на сімейно-побутові конфлікти, конвоювання заарештованих, кураторство територіальних органів внутрішніх справ, чергування в їх чергових частинах тощо).
5. Наряди підрозділів "Титан" поділяються:
за складом на: міліцейські, цивільні, змішані (кількісний склад нарядів визначається командуванням підрозділів за погодженням із замовником);
за способом несення служби на: пости (закриті, відкриті), маршрути, мобільні наряди, караули.
РОЗДІЛ II
Порядок укладення договорів про охорону підрозділами "Титан"
1. Порядок укладення договорів про забезпечення особистої безпеки фізичних осіб (далі - заходи безпеки Особи)
1.1. Забезпечення заходів безпеки Особи передбачає її захист від завдання їй шкоди та умов, які можуть бути небезпечними для її особистості, волі, тілесної недоторканності, забезпечення свободи її очевидних непротиправних дій і безпеки в місцях перебування та на маршрутах руху.
Заходи безпеки Особи здійснюються працівниками підрозділів "Титан" (далі - працівники), які пройшли навчання та мають необхідну професійну підготовку і відповідну кваліфікацію (охоронника, охоронця тощо).
1.2. Охоронні послуги щодо здійснення заходів безпеки Особи за договорами можуть надаватися громадянам України, іноземним громадянам, особам без громадянства після проведення відповідної перевірки та в порядку, передбаченому пунктом 3 цієї Інструкції.
1.3. Заходи безпеки Особи здійснюються шляхом особистого безпосереднього застосування тактичних прийомів, засобів та методів охорони з метою попередження і припинення злочинів та інших правопорушень щодо Особи, яка охороняється.
1.4. Заходи безпеки Особи здійснюються комплексно, як шляхом постійної присутності фізичної охорони, так і з використанням технічних засобів безпеки та охорони.
1.5. При здійсненні заходів безпеки Особи наряди підрозділів "Титан" озброюються табельною вогнепальною зброєю, а при необхідності автоматичною зброєю, забезпечуються засобами зв'язку, індивідуального захисту та активної оборони. Вид зброї визначається безпосередньо командиром підрозділу "Титан", виходячи з конкретних умов оперативної обстановки, а форма одягу - за узгодженням з Особою залежно від специфіки завдань.
1.6. При несенні служби з автоматичною зброєю працівник наряду підрозділу "Титан" в обов'язковому порядку повинен бути вдягнений у формений одяг.
1.7. Кількісний склад наряду підрозділу "Титан" визначається командиром підрозділу за узгодженням з Особою, але не може бути менше двох працівників.
1.8. Забороняється укладання договорів про здійснення заходів безпеки Осіб під час участі останніх у громадських, політичних та релігійних акціях і обрядах, які мають явний конфронтаційний характер, а також представників інших юридичних чи фізичних осіб для залучення нарядів підрозділів "Титан" до вирішення майнових спорів.
1.9. У разі коли щодо Особи виникає загроза вчинення злочину (погрози по телефону, вимагання грошей чи повернення боргів, стеження за нею невідомими особами тощо), охороною (старшим наряду) негайно вживаються заходи щодо посилення заходів безпеки Особи.
1.10. У разі затримання Особи посадовими особами правоохоронних органів при виконанні останніми своїх владних повноважень відповідальність за забезпечення її безпеки з моменту набуття чинності вищезазначеними рішеннями чи постановами покладається на відповідний підрозділ МВС, СБУ України.
2. Мета й завдання здійснення заходів із забезпечення безпеки Особи
2.1. Здійснення заходів безпеки щодо Особи згідно з умовами договору про охорону.
2.2. Попередження та припинення посягань на життя, здоров'я і свободу Особи.
2.3. Надання допомоги Особі в разі виникнення непередбачених обставин, що пов'язані з дією непоборної сили природи, форс-мажорними обставинами, аваріями, дорожньо-транспортними пригодами, надання першої долікарняної допомоги тощо.
2.4. Запобігання не санкціонованим Особою контактам з нею сторонніх осіб (крім посадових осіб при виконанні службових обов'язків, які діють у межах прав, визначених законом).
3. Порядок узяття Особи під охорону
3.1. Обов'язковою умовою укладення договору про здійснення заходів безпеки Особи є відсутність відомостей щодо протиправних дій особи, яка приймається під охорону.
3.2. Заходи безпеки Особи організовуються за особистою заявою Особи (додаток 1) на ім'я начальника ГУМВС-УМВС України за місцем її реєстрації, а для іноземних громадян та громадян без громадянства - за територіальністю дислокації підрозділу "Титан".
3.3. Начальник ГУМВС-УМВС України в обов'язковому порядку забезпечує перевірку Особи, від якої надійшла заява про здійснення заходів особистої безпеки, з використанням відомостей Управління інформаційних технологій МВС, інформаційних центрів при ГУМВС-УМВС, автоматизованої інформаційно-пошукової служби "Скорпіон" спеціальних підрозділів міліції по боротьбі з організованою злочинністю (щодо іноземних громадян та осіб без громадянства - за відомостями Національного центрального бюро Інтерполу в Україні) та приймає рішення про можливість здійснення таких заходів.
3.4. При укладанні договорів про надання послуг із забезпечення безпеки Особи з терміном дії не більше одного місяця начальник УДСО (ВДСО) при ГУМВС-УМВС України (далі - УДСО (ВДСО)) для оперативного вирішення питання про можливість укладення такого договору з метою отримання інформації стосовно Особи, яка підлягає охороні, звертається до територіального адресного бюро ГУМВС-УМВС, після чого самостійно приймає відповідне рішення.
Подовження терміну дії договору про охорону понад один місяць здійснюється у відповідності до пункту 3.3 цього розділу.
3.5. У разі виявлення підстав, що унеможливлюють можливість укладання договору про охорону, керівництво ГУМВС-УМВС сповіщає про це заявника.
3.6. Підставами для відмови в укладенні договору про забезпечення безпеки Особи або дострокового розірвання договірних відносин можуть бути:
порушення кримінальної справи проти Особи, наявність незнятої судимості, перебування в розшуку тощо;
офіційне повідомлення уповноваженими правоохоронними органами України та Інтерполу інформації про розшук Особи як підозрюваної в скоєнні злочину;
офіційне визнання Особи "персоною нон грата".
3.7. Після проведення перевірки Особи (у терміни, визначені Законом України
"Про звернення громадян", від якої надійшла заява про здійснення охоронних заходів, і прийняття позитивного рішення згідно з цією заявою керівництво ГУМВС-УМВС надсилає заяву до УДСО (ВДСО) з висновком про можливість здійснення охоронних заходів щодо Особи.
Після цього керівник відповідного УДСО (ВДСО) погоджує це питання з Департаментом.
3.8. З метою уникнення конфліктних ситуацій між нарядами підрозділів "Титан" та оперативними підрозділами ОВС, підрозділами ГУБОЗ МВС України й Служби безпеки України, а також для чіткої взаємодії між ними начальник УДСО (ВДСО) письмово інформує територіальні ОВС та СБУ про укладення договору про забезпечення заходів безпеки Особи, а також про його розірвання.
На керівників підрозділів ДСО покладається негайне інформування галузевих служб МВС про протиправні дії Особи.
3.9. У разі виникнення умов, що унеможливлюють продовження заходів безпеки Особи, які стали відомі ГУМВС-УМВС за результатами додаткових перевірок, та внаслідок появи нових обставин стосовно Особи ГУМВС-УМВС письмово інформують про це УДСО (ВДСО), який приймає рішення про припинення чи розірвання договору про охорону.
3.10. Укладання договорів про охорону уповноваженої особи з цінними паперами та про охорону делегації проводиться у відповідності до вищевикладених вимог. Категорично забороняється забезпечувати безпеку Осіб за договорами, укладеними на інші види охоронних послуг.
3.11. Наглядова справа за договором формується в підрозділі охорони та зберігається в канцелярії (додаток 2).
3.12. Інформація про укладення (розірвання) договорів про охорону підрозділами "Титан" забезпечення безпеки Особи у триденний термін надсилається до Департаменту та до підрозділів, передбачених пунктом 3.8 Інструкції.
3.13. Інформація про укладення договорів про охорону вантажу, здійснення інкасації, супроводження грошових коштів та інше надсилається до Департаменту в термін, зазначений в пункті 3.12 цього розділу (додаток 3).
3.14. Інформація про укладення (розірвання) договору про охорону стаціонарного об'єкта надсилається протягом трьох діб до ДДСО при МВС України (додаток 24).
4. Порядок укладання договорів на забезпечення охорони об'єктів підрозділами "Титан"
4.1. Підставою для здійснення охоронних заходів є договір, укладений між замовником охоронних послуг (далі - Замовник) та відповідним УДСО-ВДСО (підрозділом "Титан", якщо йому надане таке право).
4.2. До моменту укладення договору про охорону посадова особа, уповноважена на прийняття рішення про укладення договору (далі - Керівник), зобов'язана переконатися в законності здійснюваного Замовником (юридичною або фізичною особою) заходу.
4.3. Для встановлення законності перевезення вантажу або іншого охоронного заходу Керівник в обов'язковому порядку перевіряє:
паспорт Замовника або його представника (доручення та інші документи, що підтверджують його повноваження);
статут фірми, підприємства, організації;
установчі дані Замовника або його представника на наявність судимості, перебування у розшуку тощо, за даними Управління інформаційних технологій відповідного ГУМВС-УМВС (форма ІП-1);
свідоцтво про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (приватного підприємця) у райдержадміністрації, завірене печаткою та підписом керівництва адміністрації;
довідку платника податку з податкової інспекції;
довідку з банку про наявність розрахункового рахунку.
4.4. При укладанні договору про охорону вантажів з тютюновими виробами, алкогольними напоями, спиртом, вантажів з хімічними речовинами, вибухонебезпечними матеріалами і вантажів військового призначення необхідно також перевірити наявність таких документів:
ліцензії на право заняття зазначеним видом діяльності;
дозволу водію та дозволу на автомобіль, виданих ДАІ, для перевезення спеціального вантажу;
погоджених з ДАІ в установленому порядку часу та маршруту руху.
4.5. При виявленні протиправних дій з боку Замовника негайно повідомити відповідний правоохоронний орган та затримати його до встановлення обставин у встановленому законом порядку.
Забороняється укладання договорів про охорону в разі наявності у Замовника охоронних послуг не вирішених у судовому порядку господарських (майнових) суперечок щодо об'єктів, які підлягають охороні.
4.6. Після проведення зазначеної перевірки Керівник приймає рішення про укладення договору та формує договірну справу (додаток 4).
4.7. У разі якщо автомобіль вантажоперевізника не може забезпечити одночасну посадку двох працівників підрозділів "Титан", а автомобіль супроводження відсутній, за умови, що термін руху в одному напрямку при відрядженні не перевищує 12 годин, начальник УДСО-ВДСО може прийняти рішення про відрядження одного працівника підрозділу "Титан" для виконання охоронних заходів.
4.8. При укладанні договорів про охорону вантажів та інших цінностей, що перевозяться, специфікація складається на кожен виїзд окремо. У специфікації вказуються найменування вантажу, одиниця виміру та кількість згідно з товарно-транспортними документами, що завіряється печаткою або особистим підписом Замовника чи його уповноваженої особи.
4.9. Укладення договорів про охорону стаціонарних об'єктів здійснюється на загальних підставах, передбачених для підрозділів міліції охорони.
У виняткових випадках, за наявності оперативної інформації про можливість скоєння злочину, ускладнення оперативної обстановки на території, яка обслуговується, тощо, за погодженням із Департаментом та керівництвом ГУМВС-УМВС до виконання охоронних заходів, що виконуються підрозділами "Титан" за рахунок особистого часу, може залучатися додатковий особовий склад територіальних та лінійних органів внутрішніх справ.
РОЗДІЛ III
Порядок виїзду нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації
1. Цей розділ визначає порядок виїзду нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації для виконання договірних зобов'язань, а також порядок здійснення контролю за несенням служби цими нарядами.
2. Регіоном дислокації для підрозділів "Титан" є:
для підрозділів обласних центрів - межі відповідної області;
для підрозділів, міст та районів міст - межі відповідного міста, крім міста Києва (далі - регіони дислокації).
3. Виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації, здійснення контролю за несенням служби є важливими засобами забезпечення високого рівня організації роботи та зміцнення службової дисципліни серед особового складу підрозділів "Титан".
4. Контроль за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" здійснює начальницький та командний склад апаратів та підрозділів Державної служби охорони.
5. Начальники УДСО-ВДСО в установленому порядку:
5.1. Організовують проведення інструктажів з практичним відпрацюванням увідних завдань. Працівники охорони, які виїздять у службові відрядження, попереджуються про дотримання вимог законності, службової дисципліни, а також вимог нормативних документів, що регламентують діяльність підрозділів ДСО та ОВС. Про результати інструктажів робиться відмітка в журналі інструктажів особового складу.
5.2. Вимагають від працівників охорони, що виїздять у відрядження, в обов'язковому порядку надавати інформацію в чергові частини підрозділів ДСО, на територію обслуговування яких вони прибувають, про мету свого прибуття, місце і час перебування.
5.3. За письмовим наказом організовують видачу зброї, спеціальних засобів, засобів зв'язку та екіпірування при виїзді нарядів підрозділів "Титан" за межі регіону дислокації.
5.4. Надають допомогу нарядам підрозділів "Титан", що тимчасово прибули на територію, яка обслуговується, в організації забезпечення захисту об'єктів охорони, розміщенні на відпочинок та побутовому влаштуванні.
5.5. Організовують контроль за дотриманням законності при несенні служби і поведінкою нарядів, що прибули у місця їх тимчасового перебування.
6. Порядок організації здійснення контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" при їх виїзді за межі регіону дислокації підрозділу
6.1. За дві доби, а в окремих випадках терміново, начальники УДСО-ВДСО чи командири окремих підрозділів "Титан" надають у сектор спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан" міліції охорони Департаменту (далі - сектор "Титан" Департаменту) інформацію про виконання охоронних заходів, пов'язаних з виїздом у службове відрядження (додаток 5), а також інформують УДСО-ВДСО, на території дислокації яких наряд виконуватиме охоронні заходи, про проведення контролю за ними (додаток 6). Дані про вид охоронних заходів, маршрут руху і час їх виконання кодуються (додаток 7).
Усі виїзди нарядів охорони в службові відрядження реєструються у відповідному журналі (додаток 8).
6.2. Після отримання інформації, зазначеної у пункті 6.1 Інструкції, та виходу на зв'язок нарядів підрозділів "Титан", що прибули на територію регіону, начальники УДСО (ВДСО) організовують контроль за несенням служби із залученням сил і засобів як обласних апаратів, так і районних підрозділів ДСО на підставі припису (додаток 9). При цьому, обов'язково проводиться не менше однієї фізичної перевірки нарядів, які прибули на час понад 8 годин.
Припис повинен бути завірений гербовою печаткою та підписом начальника УДСО (ВДСО).
6.3. Результати перевірок відображаються в постових (маршрутних) книгах особового складу наряду, а у разі виявлення недоліків оформляються окремим рапортом, який протягом доби розглядається керівництвом УДСО (ВДСО) за місцем перебування нарядів, після чого передаються по факсу до сектору СПМО "Титан" Департаменту та начальнику УДСО (ВДСО), якому безпосередньо підпорядкований наряд охорони.
Інформація про невиконання нарядом пункту 5.6 розділу IV цієї Інструкції передається до Департаменту протягом доби після вказаної у повідомленні УДСО (ВДСО) дати прибуття наряду до пункту призначення.
6.4. Інформація про перебування на території області, міста, району нарядів інших областей, міст, районів фіксується в Журналі обліку інформації про перебування нарядів на території області, міста, району (додаток 10), який ведеться в черговій частині підрозділу ДСО.
6.5. Інформація, що надійшла до районного підрозділу ДСО, про перебування на його території наряду іншої області (міста) підлягає негайній передачі в чергову частину УДСО (ВДСО), яка в свою чергу передає її у відділення "Титан" Департаменту.
6.6. Інформація про виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі України для виконання охоронних функцій фіксується в Журналі обліку виїздів нарядів підрозділів "Титан" за межі України (додаток 11).
6.7. Інформація про прибуття наряду з відрядження протягом доби направляється до сектору "Титан" Департаменту електронною поштою з відповідним кодуванням (додаток 7).
7. Особливості здійснення виїздів за межі України для охорони об'єктів за договорами
7.1. Особливості здійснення охоронних функцій за межами території України полягають у тому, що особовий склад повинен знати та дотримуватись законодавства держави, на території якої здійснюються охоронні функції, а також умов угод про співробітництво у правоохоронній діяльності.
7.2. Виконання охоронних функцій за межами України щодо рухомих об'єктів, що перебувають під охороною нарядів підрозділів "Титан", здійснюється з дозволу відповідних уповноважених органів держави, на території якої перебуватиме наряд охорони.
7.3. Укладенню договору про виконання охоронних функцій щодо захисту рухомого об'єкта за межами України передує письмовий запит УДСО (ВДСО) до Департаменту, який надсилається за тиждень до виїзду, із зазначенням складу наряду, П. І. Б. повністю, посади, спеціального звання, серії і номера закордонного паспорта, ким і коли він виданий, терміну відрядження, маршруту руху, наявності озброєння та спецзасобів (тип, серія, номер), реквізитів вантажоперевезення для погодження питань можливості перебування нарядів охорони на території цих держав.
7.4. При позитивному вирішенні питання про перебування нарядів охорони на території інших держав Департамент письмово повідомляє УДСО (ВДСО) про можливість, терміни та особливості здійснення охоронних функцій, порядок взаємодії з територіальними ОВС на маршруті руху.
7.5. Після отримання письмового дозволу на здійснення охоронних функцій за межами України між Замовником та УДСО (ВДСО) укладається договір про виконання охоронних заходів і видається відповідний наказ. Виїзд нарядів підрозділів "Титан" за межі України здійснюється згідно з чинним законодавством та міждержавними угодами.
7.6. Підготовка, організація служби та виконання нарядом обов'язків з охорони об'єктів за межами території України здійснюються у відповідності до вимог цієї Інструкції.
7.7. Під час виконання охоронних заходів за межами України наряди зобов'язані рухатися за узгодженим маршрутом і не допускати відхилень від нього без крайньої необхідності.
7.8. При скоєнні дорожньо-транспортної події за участю транспорту, задіяного для вантажоперевезення, наряд охорони повинен зупинитися, ужити заходів до охорони місця події, зафіксувати свідків події, повідомити про неї найближчий орган внутрішніх справ і надати допомогу наряду міліції у встановленні обставин скоєння ДТП.
7.9. У разі виникнення конфліктних ситуацій з працівниками митниць і правоохоронних органів, а також інших непередбачених обставин старший наряду зобов'язаний негайно звернутися до посадових осіб МВС за місцем здійснення охоронних функцій для погодження подальших дій.
При одержанні заборони з їх боку подальшого здійснення нарядом охоронних заходів негайно передати цю інформацію до Департаменту для вжиття відповідних заходів.
7.10. Керівництво УДСО (ВДСО) після повернення наряду із службового відрядження за межами України інформує Департамент про результати виконаних охоронних заходів.
8. Заходи, передбачені цією Інструкцією, здійснюються органами та підрозділами внутрішніх справ при неухильному додержанні чинного законодавства України, а під час здійснення ними охоронних функцій за межами України - при неухильному додержанні законодавства держави, на території якої перебуває наряд.
9. Порядок виїзду нарядів підрозділу "Титан" для охорони рухомих об'єктів за межі України, так само як і перебування на території України нарядів органів та підрозділів внутрішніх справ інших держав, визначається відповідними угодами про взаємодію міністерств внутрішніх справ країн або іншими формами і найменуваннями міжнародних договорів.
10. Під час виконання завдань із забезпечення охорони об'єктів наряди підрозділів "Титан" забезпечуються посвідченням про відрядження встановленого зразка, приписом на виконання спеціального завдання (додаток 12), а за умови необхідності виконання охоронних функцій за межами України - письмовим підтвердженням МВС України або Департаменту про згоду МВС іншої держави на перебування наряду на її території в кожному конкретному випадку.
11. Виїзд нарядів охорони за межі України, так само як і в'їзд нарядів органів та підрозділів внутрішніх справ інших держав на територію України, без відповідного дозволу МВС України забороняється.
РОЗДІЛ IV
Особливості організації контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан"
1. Контроль за несенням служби нарядів підрозділів "Титан" під час виконання ними охоронних функцій проводиться згідно з порядком, установленим для підрозділів ДСО при МВС України.
2. Черговою частиною, на яку покладено здійснення контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан", ведуться:
облік повідомлень, контрольних сигналів та технічних повідомлень від осіб, які здійснюють фізичний контроль за несенням служби нарядів;
облік повідомлень безпосередньо від нарядів підрозділів "Титан" за допомогою технічних засобів у контрольному листку добової відомості (додаток 23);
журнал обліку інформації про перебування нарядів підрозділів "Титан" на території області, міста, району (додаток 10).
3. Відповідальним та черговим по підрозділу чітко відстежується кількість нарядів охорони, їх місцезнаходження, час повернення нарядів після несення служби, а також тих нарядів, що виїжджають у відрядження, та всі виходи їх на зв'язок.
4. Порядок організації технічного контролю нарядів підрозділів "Титан"
4.1. Наряди підрозділів "Титан", що продовжують працювати понад час, передбачений договором, терміново доповідають про це черговому та відповідальному по підрозділу, указують причину затримки та орієнтовний час прибуття в підрозділ для здачі зброї.
4.2. Наряди підрозділів "Титан", які забезпечують безпеку осіб, не менше трьох разів на зміну доповідають черговому по підрозділу про результати несення служби, включаючи доповідь про безпосередній початок та кінець охоронних заходів. Про це черговим по підрозділу робляться відповідні відмітки в добових відомостях розстановки нарядів.
4.3. У разі якщо наряд підрозділу "Титан" в указаний в пункті 4.1 цього розділу час не доповів до чергової частини підрозділу про орієнтовний час закінчення охоронних заходів, черговий (відповідальний) по підрозділу інформує керівництво УДСО (ВДСО), управління та вживає всіх наявних засобів для з'ясування місця перебування наряду та причини невиходу його на зв'язок.
5. Організація контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан" під час виїзду у відрядження
5.1. Термін відрядження нарядів підрозділів "Титан" не може перевищувати одного місяця та здійснюється на загальних підставах згідно із законодавством України.
5.2. Повернення нарядів до місць дислокації підрозділів вважається фактичним поверненням з відрядження, про що старший наряду терміново доповідає командуванню, черговому по підрозділу та в установленому порядку здає документи на відрядження.
5.3. Забороняється виїзд у відрядження нарядів підрозділів "Титан" без забезпечення їх мобільним зв'язком.
5.4. Наряди, що виїздять у службове відрядження для виконання охоронних заходів на термін понад 12 годин, в обов'язковому порядку доповідають до чергової частини свого підрозділу чотири рази на добу, з них 50% у вечірній та нічний час.
5.5. У разі якщо наряд підрозділу "Титан", що перебуває у відрядженні, здав вогнепальну зброю та спецзасоби в кімнату зберігання зброї місцевого підрозділу ОВС, про це доповідається своєму черговому по підрозділу, вихід на зв'язок у нічний час не здійснюється.
5.6. Наряд підрозділу "Титан", прибувши в кінцевий пункт призначення на територію іншої області України, зобов'язаний негайно сповістити про своє прибуття, місцезнаходження, орієнтовний час перебування в даному пункті, склад наряду, озброєння, транспорт, що використовується, та контактний телефон чи позивний радіостанції у територіальному органі ДСО.
6. Організація негласного контролю за несенням служби нарядами підрозділів "Титан"
6.1. Графіки негласних перевірок нарядів підрозділів "Титан" щомісячно складаються та затверджуються командиром підрозділу "Титан". До них можуть уноситися корективи, які можуть передбачати додаткові негласні перевірки, здійснення яких погоджується з командиром підрозділу "Титан".
6.2. Проведення негласного контролю під час виконання нарядами підрозділів "Титан" охоронних заходів із забезпечення безпеки Осіб, охорони цінних паперів, грошових коштів та вантажів під час виконання нарядом охоронних заходів категорично забороняється, окрім випадків, зазначених у пунктах 6.3 та 6.4 цього розділу.
6.3. Негласний контроль за нарядами, що забезпечують безпеку фізичних Осіб, може здійснюватися в місцях посадки/висадки Осіб, їх пішого супроводу до місця проживання (роботи) та інше.
6.4. Негласний контроль за нарядами, що здійснюють інкасацію грошової готівки, супровід уповноважених осіб, що перевозять грошові кошти, та охорону вантажів здійснюється в точці збору (або здачі) грошової готівки, завантаження/розвантаження шляхом спостереження за порядком здійснення охоронних заходів.
6.5. По закінченні негласної перевірки посадова особа, яка її здійснила, доповідає про це рапортом керівнику підрозділу.
6.6. Негласний контроль може проводитися з допомогою відеозйомки.
6.7. Узагальнення результатів негласного контролю за категорією нарядів, указаною в пункті 6.2 цього розділу, та нарядами підрозділів "Титан", що несуть службу на відкритих стаціонарних об'єктах, обхідних (об'їзних) маршрутах тощо, де є можливість вільного спостереження за порядком несення служби, а також розгляд результатів організовуються у відповідності до вимог Інструкції про організацію службової діяльності міліції охорони Державної служби охорони при МВС України, затвердженої наказом МВС України від 25.11.2003
N 1433 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 18.05.2004 за N 627/9226.
РОЗДІЛ V
Контроль за збереженням вогнепальної зброї
Забезпечення надійного контролю за збереженням табельної вогнепальної зброї та спецзасобів є одним з основних факторів попередження надзвичайних подій серед особового складу.
1. Заходи щодо попередження надзвичайних подій при поводженні з вогнепальною зброєю серед особового складу підрозділів "Титан"
1.1. Видача вогнепальної зброї, спецзасобів та проведення інструктажів особовому складу підрозділів "Титан", що залучається до виконання охоронних заходів і не має права на постійне носіння та збереження табельної зброї, проводиться безпосередньо перед заступанням на службу та тільки при наявності в нього відповідного екіпірування та службової документації.
1.2. У добових відомостях розстановки сил та засобів підрозділів "Титан" відображається 100% особового складу, що залучається на службу, з фіксуванням фактичного часу отримання і здачі вогнепальної зброї.
1.3. Нарядам охорони підрозділів "Титан", що перебувають в очікуванні початку виконання охоронних заходів, табельна зброя не видається.
1.4. Особовому складу, озброєному вогнепальною зброєю, забороняється вихід за межі підрозділу для вирішення неслужбових питань.
2. Особовий склад підрозділів "Титан" забезпечується особистими постовими (маршрутними) книжками для запису орієнтувань та відображення результатів фізичних та технічних перевірок, проведених під час несення служби (додаток 13).
РОЗДІЛ VI
Організація службової діяльності нарядів підрозділів "Титан" при вахтовому методі охорони об'єктів
1. Загальна частина
1.1. Вахтовий метод організації охорони - це організація охорони об'єктів поза межами регіонів дислокації підрозділу шляхом почергового виставлення необхідної кількості особового складу для забезпечення надійної охорони об'єктів згідно з укладеними договорами про охорону, із забезпеченням особового складу умовами існування (місцем відпочинку, засобами особистої гігієни, місцями харчування і т. ін.), організації належного зберігання вогнепальної зброї та спецзасобів, контролю за несенням служби особовим складом.
1.2. Вахтовий метод організації охорони (далі - вахтовий метод охорони) вводиться при укладенні договору на охорону об'єктів підрозділом "Титан" у віддалених від місця дислокації підрозділу районах при неможливості або значних витратах на щоденну доставку нарядів підрозділів "Титан" до об'єкта несення служби, про що конкретно вказується в наказі про виставлення нарядів охорони.
2. Порядок уведення в дію вахтового методу охорони та його особливості
2.1. Вахтовий метод охорони вводиться наказом начальника УДСО (ВДСО).
2.2. Зміна особового складу нарядів підрозділів "Титан" при вахтовому методі охорони об'єктів проводиться в термін не більше ніж 15 діб.
2.3. При одночасному перебуванні на вахті особового складу понад 10 одиниць старшим наряду "Титан" призначається офіцер, а в окремих випадках найбільш підготовлений працівник із середнього начальницького складу.
2.4. Перед виставленням наряду підрозділу "Титан" керівництвом УДСО (ВДСО) проводиться комісійне обстеження умов проживання особового складу та місць для збереження вогнепальної зброї, після чого складається відповідний акт (додаток 14).
2.5. Після усунення недоліків, виявлених обстеженням, проводиться повторне обстеження та складається повторний акт усунення недоліків попереднього обстеження, після чого виставляється наряд охорони.
2.6. Для здійснення технічного контролю за несенням служби нарядом підрозділу "Титан" при вахтовому методі охорони приміщення обладнуються телефонним та радіозв'язком.
3. Організація контролю за станом видачі та збереження вогнепальної зброї при вахтовому методі охорони
3.1. При перебуванні наряду підрозділу "Титан" в місцевості, де дислокуються органи внутрішніх справ та в наявності відповідні умови зберігання зброї, організація отримання та здачі вогнепальної зброї здійснюється у відповідності до вимог наказу МВС України.
3.2. У разі відсутності відповідного місця зберігання вогнепальної зброї у місцевості, де здійснюються охоронні функції, його організовують за місцем несення служби, для чого виділяється окреме місце та організовується чергування особового складу, вільного від несення служби, згідно з окремим графіком, складеним старшим наряду підрозділу "Титан".
4. Умови зберігання табельної вогнепальної зброї при організації вахтового методу охорони
4.1. Для надійного збереження табельної вогнепальної зброї обладнується місце її збереження, яке повинно бути розташоване в приміщенні місця для відпочинку особового складу наряду підрозділу "Титан", вільного від несення служби, та обладнано таким чином:
стаціонарний металевий сейф, за розмірами достатній для зберігання табельної вогнепальної зброї і спеціальних засобів, прикріплений металевими болтами до стіни та до підлоги;
сейф обладнується автономною сигналізацією тривоги, при цьому пристрій для відключення сигналізації повинен бути в середині сейфа (по можливості засоби ОПС можуть бути підключені до пульта централізованого спостереження);
зброя видається зміні, що заступає згідно із складеним та затвердженим командиром підрозділу "Титан" графіком, про що робиться відмітка в книзі обліку вогнепальної зброї, передбаченої відповідними нормативними документами МВС України;
старший наряду охорони отримує печатку для опломбування сейфа;
за межами приміщення для збереження зброї обладнується місце заряджання-розряджання зброї у відповідності до вимог нормативних документів МВС України з цих питань.
4.2. Вимоги до організації належних умов існування та несення служби вахтовим методом викладені в додатку 15 до Інструкції.
РОЗДІЛ VII
Взаємодія органів та підрозділів внутрішніх справ із забезпечення захисту об'єктів, що охороняються спеціальними підрозділами міліції охорони "Титан"
1. Департамент Державної автомобільної інспекції
1.1. Працівники підрозділів Державтоінспекції МВС України зобов'язані:
1.1.1. Сприяти безпечному й безперешкодному руху транспортних засобів з об'єктами охорони.
1.1.2. Надавати нарядам підрозділів "Титан" інформацію про стан оперативної обстановки на маршруті їх руху, стан дорожнього покриття, що унеможливлює подальше пересування транспортних засобів, та про можливі інші маршрути.
1.1.3. Уживати заходів оперативного реагування в разі вчинення будь-ким протиправних дій щодо транспортних засобів з об'єктами охорони, осіб, які їх охороняють і супроводжують, та водіїв або в разі виникнення загрози таких дій.
1.1.4. Сприяти нарядам підрозділів "Титан" у доставці транспортних засобів, задіяних для перевезення й охорони об'єктів охорони, до місць ремонту в разі їх технічних пошкоджень.
1.1.5. Оперативно вживати заходів до належного оформлення ДТП з транспортними засобами для перевезення й охорони об'єктів охорони та повідомляти про це найближчий підрозділ міліції охорони, підписувати встановленої форми довідку про ДТП.
1.1.6. Надавати нарядам підрозділів "Титан" можливість використання наявних засобів зв'язку.
1.1.7. Надавати можливість зупинки транспортних засобів для перевезення та охорони об'єктів охорони безпосередньо поблизу або на території стаціонарних постів ДАІ МВС України.
1.1.8. На звернення перевізників, які переміщують товар, що підлягає охороні і супроводженню, оперативно вирішувати питання організації дорожнього руху, що потребують узгодження з Державтоінспекцією МВС України.
2. Департамент громадської безпеки
2.1. З метою забезпечення взаємодії з нарядами підрозділів "Титан" при виконанні заходів забезпечення безпеки об'єктів охорони вносить корективи до дислокації постів і маршрутів патрульно-постової служби, наближаючи їх до місць тимчасового розташування об'єктів, що охороняються.
2.2. У разі ускладнення оперативної обстановки в місцях зупинок об'єктів, які охороняються нарядами підрозділів "Титан", при зверненні останніх надає їм необхідну допомогу, по змозі надає службові або інші приміщення для тимчасового розміщення нарядів підрозділів "Титан" та об'єктів охорони.
2.3. Повідомляє наряди підрозділу "Титан" про пасажирів, які мають при собі зброю та спеціальні засоби, а також про конвої та інші види нарядів органів і підрозділів внутрішніх справ, що перебувають на борту літака, у поїздах, автобусах та водному транспорті.
2.4. Надає допомогу нарядам підрозділів "Титан" у відбитті нападу на об'єкти, що ними охороняються, або наряди охорони та в затриманні правопорушників. У разі необхідності запроваджує скоординовані плани оперативно-розшукових заходів.
3. Працівники чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ
3.1. При пред'явленні старшим наряду підрозділу "Титан" припису, зазначеного в додатку 12 цієї Інструкції, повідомляють наряд про оперативну обстановку та найбільш доцільні маршрути руху.
3.2. Уносять наряди охорони до єдиної дислокації постів та маршрутів області, при необхідності приймають на тимчасове зберігання вогнепальну зброю, боєприпаси, спеціальні засоби, екіпіровку.
3.3. Без завдання шкоди управлінню силами й засобами ОВС використовують наявні засоби зв'язку для передачі інформації про результати охоронних заходів.
3.4. Сприяють у прийманні та доведенні до наряду підрозділу "Титан" змісту такої інформації та повідомлень, які необхідні для вирішення завдань щодо охорони об'єктів.
3.5. Забезпечують оперативне реагування на повідомлення про надзвичайні ситуації, які виникли під час виконання нарядами охоронних функцій.
3.6. Можуть залучати, за рахунок особистого часу, особовий склад територіальних та лінійних органів внутрішніх справ до охоронних заходів, при цьому вказані працівники під час несення служби перебувають в оперативному підпорядкуванні чергових частин цих підрозділів.
РОЗДІЛ VIII
Проведення оперативно-тактичних навчань у підрозділах "Титан"
1. Підготовка та проведення оперативно-тактичних навчань
1.1. Для забезпечення дієвої взаємодії між нарядами органів внутрішніх справ, підтримання постійного рівня боєздатності нарядів підрозділів "Титан", швидкого реагування на зміни оперативної обстановки під час несення служби та професійних дій з відбиття нападу на об'єкти, що охороняються, координації і керівництва дій нарядів черговими частинами організовуються та проводяться оперативно-тактичні навчання (далі - ОТН).
1.2. Метою навчань є:
поєднання теоретичної підготовки працівника з його практичними діями в різних ситуаційно змодельованих завданнях;
розвиток у працівників ініціативи, самостійності, уміння оцінювати обстановку, приймати рішення та швидко і професійно його реалізовувати;
удосконалення взаємодії всіх нарядів міліції;
перевірка технічного стану транспортних засобів, оперативної та спеціальної техніки, засобів зв'язку та охоронно-пожежної сигналізації.
1.3. Зміст, масштаб і прийоми навчань можуть бути різноманітними, але в усіх випадках повинні проводитися з наближенням до реальних умов службових завдань, що виконуються.
1.4. ОТН можуть проводитись як із залученням нарядів територіальних ОВС та на транспорті, так і без їх участі.
1.5. ОТН можуть проводитись на автомобільному, залізничному, водному, авіаційному та інших видах транспорту, у приміщеннях, на відрізках продуктопроводів, ліній електропередач, сільських угідь тощо в залежності від специфіки укладених підрозділом "Титан" договорів про охорону.
1.6. При проведенні ОТН із залученням підрозділів ОВС та інших служб наказ про їх проведення та план підписуються керівництвом ГУМВС-УМВС.
1.7. При проведенні ОТН без залучення підрозділів ОВС та інших служб наказ про їх проведення підписується начальником УДСО- ВДСО, а план проведення погоджується з керівництвом ГУМВС-УМВС.
1.8. У ході підготовки визначаються тема, мета проведення, метод проведення та складається план проведення. У плані визначаються час і місце проведення, навчальні питання, склад і обов'язки керівників і посередників, дії учасників та матеріальне забезпечення навчань. Примірна тематика оперативно-тактичних навчань додається (додаток 16).
1.9. Керівництво навчанням може покладатися на командира підрозділу "Титан", його заступників чи провідного фахівця за окремим напрямком службової діяльності.
1.10. Під час проведення навчань та тренувань уживаються вичерпні заходи щодо безпеки їх учасників, а також оперативне реагування на реальні сигнали тривоги, що надходять з об'єктів, які охороняються. Особлива увага приділяється відпрацюванню професійних дій нарядів підрозділів "Титан" для припинення нападу на об'єкти охорони.
1.11. ОТН можуть проводитись як у денний, так і нічний час не менше одного разу в квартал. Об'єкт, на якому проводяться ОТН, визначається командиром підрозділу "Титан".
1.12. По закінченні ОТН особою, яка керувала навчаннями, підбиваються підсумки, де визначаються результати навчань, помилки та пропозиції щодо поліпшення організації охорони об'єкта, про що складається довідка, яка додається для узагальнення до матеріалів навчань.
1.13. У першу чергу ОТН проводяться на об'єктах, які щойно прийнято під охорону.
РОЗДІЛ IX
Порядок взаємодії нарядів підрозділів "Титан" та Управління державної охорони України
1. Порядок дії нарядів підрозділів "Титан" при одночасному забезпеченні особистої безпеки фізичних Осіб за договорами в місці здійснення режимних заходів нарядами Управління Державної охорони України (далі - УДО).
1.1. При одночасному проведенні режимних заходів, що здійснюються підрозділами УДО, пов'язаних із забезпеченням безпеки Осіб і об'єктів, які охороняються, у тому числі при їх пересуванні в транспортних засобах спеціального призначення та здійсненні в установленому порядку нарядами підрозділів "Титан" заходів забезпечення особистої безпеки фізичних Осіб за договорами пріоритет в організації і проведенні заходів охорони і безпеки належить підрозділам УДО.
1.2. Після укладення договору про здійснення заходів безпеки щодо Особи керівництво відповідного підрозділу ДСО при МВС України, у разі потреби, погоджує з УДО можливість перебування цих Осіб на маршрутах та основних об'єктах систематичного здійснення режимних заходів УДО.
1.3. У разі перебування Особи, щодо якої здійснюються заходи забезпечення безпеки за договором, підрозділом "Титан" у місцях забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб і об'єктів, які охороняються підрозділами УДО, а також у разі проведення масових заходів командування підрозділ "Титан" у встановленому порядку звертається до відповідної служби УДО для погодження плану взаємодії та порядку його реалізації (шляхом використання спільно визначеного каналу зв'язку, системи разових паролів, візуального подання команд, взаємного впізнання тощо).
1.4. Перебування наряду підрозділу "Титан" з вогнепальною зброєю на об'єктах, що охороняються стаціонарними постами підрозділів УДО, погоджується із керівником охорони об'єкта. За його вказівкою табельна зброя здається на тимчасове зберігання керівнику охорони об'єкта з обов'язковим отриманням розписки про її прийняття у встановленому порядку.
У всіх інших випадках здавання зброї не проводиться.
1.5. Особовому складу нарядів підрозділів "Титан" при виконанні функцій із забезпечення безпеки осіб за договорами забороняється:
1.5.1. Перешкоджати своїми діями виконанню завдань, покладених на підрозділи УДО.
1.5.2. За відсутності службової необхідності випереджати автомобілі, що супроводжуються спеціальними автомобілями ДАІ, з особами, щодо яких УДО здійснюються режимні заходи, а також слідувати за ними в безпосередній близькості.
1.5.3. При надзвичайних подіях, скоєнні злочинів та інших протиправних дій підрозділи "Титан" діють згідно з планом взаємодії із спецпідрозділами УДО, Законом України
"Про міліцію", нормативно-правовими актами МВС України та цією Інструкцією.
РОЗДІЛ X
Обов'язки нарядів підрозділів "Титан" під час виконання охоронних функцій згідно з укладеними договорами
Наряд підрозділу "Титан", призначений для виконання охоронних заходів, несе відповідальність за об'єкти, які охороняються з моменту безпосередньої передачі їх під охорону та підписання відповідного акта, а наряд по забезпеченню безпеки Особи - з моменту безпосереднього взяття під охорону Особи на умовах, передбачених договором на охорону.
1. Наряд охорони зобов'язаний:
1.1. Знати і виконувати вимоги наказів, інструкцій та інших нормативних документів МВС України та Департаменту, що визначають порядок несення служби підрозділами ДСО.
1.2. У момент узяття під охорону вантажів старший наряду підрозділу "Титан" разом із Замовником (представником Замовника) та водіями має перевіряти:
наявність супровідних документів на вантаж та звіряє із складеною специфікацією на вантаж;
відповідність пред'явлених транспортних засобів даним, зазначеним у поданих документах, їх загальний технічний стан, запас пального;
установлення на транспортних засобах необхідних розпізнавальних знаків та їх відповідність вимогам
Правил дорожнього руху;
цілісність та надійність засувів, замків, пломб та інших пристроїв;
непошкодженість зовнішнього покриття вантажних відсіків, інших відсіків, які перекривають доступ до вантажу.
2. У разі невиявлення недоліків старший наряду підрозділу "Титан" разом із Замовником (довіреною особою) повинен підписати двосторонній акт про взяття об'єкта під охорону та виставлення наряду підрозділу "Титан" (додаток 17).
3. Здавати вантаж вантажоотримувачу зі складанням відповідного двостороннього акта (додаток 18).
4. Допускати в установленому законом порядку для перевірки супровідних документів та документів фізичних осіб, а при необхідності - вантажів, що перевозяться, представників правоохоронних органів при виконанні ними своїх службових обов'язків з умовою надання ними відповідних документів.
5. Уживати невідкладних заходів щодо забезпечення надійної охорони об'єктів при надзвичайних подіях (аваріях, дорожньо-транспортних пригодах, катастрофах, пожежах тощо).
6. У разі якщо надзвичайна подія загрожує витоку, вибуху або самозайманню хімічних, радіоактивних речовин, вибухівки чи боєприпасів, старший наряду підрозділу "Титан" зобов'язаний:
доповісти про це черговому по територіальному підрозділу ОВС чи ДСО, а також своєму керівництву, викликати підрозділ МНС;
при необхідності особовому складу наряду підрозділу "Титан" надіти засоби індивідуального захисту;
ужити заходів з огородження місцезнаходження цих речовин і матеріалів службовим автотранспортом, спеціальними указками чи стрічками з відповідними написами "ПРОХІД ЗАБОРОНЕНО, ВИБУХІВКА", "ПРОХІД ЗАБОРОНЕНО, ОТРУЄНО";
категорично заборонити доступ до них особового складу наряду підрозділу "Титан" та сторонніх осіб;
якщо в тому місці були сторонні особи, вивести їх на безпечну відстань, при необхідності надати їм долікарняну допомогу та зачекати приїзду фахівців підрозділів МНС України та швидкої медичної допомоги.
7. Повідомляти в чергові частини органів та підрозділів внутрішніх справ про надзвичайні події, злочини та інші протиправні дії, виявлені під час здійснення охоронних заходів, сприяти нарядам ОВС у їх локалізації та розкритті.
8. У разі прийняття посадовою особою правоохоронних органів рішення про припинення переміщення транспортного засобу з вантажем, який перебуває під охороною наряду підрозділу "Титан", та його вилучення в установленому законом порядку старший наряду зобов'язаний переконатися у повноваженнях осіб, які здійснюють затримання транспортного засобу та вантажу в найближчому підрозділі ОВС чи ДСО, а також доповісти про це керівництву підрозділу ДСО за підпорядкуванням.
9. При затриманні транспортного засобу з вантажем, який перебуває під охороною наряду підрозділу "Титан", та вилученні в установленому законом порядку транспортного засобу чи вантажу старший наряду повинен скласти акт (додаток 19), який завіряється його підписом та підписом посадової особи правоохоронного органу, яка прийняла рішення про припинення переміщення транспортного засобу з вантажем.
10. При вчиненні протиправних дій щодо об'єкта, який охороняється, щодо наряду підрозділу "Титан" та водіїв транспортних засобів або в разі виникнення загрози таких дій старший наряду охорони підрозділу "Титан":
переводить особовий склад наряду на посилений варіант несення служби;
дотримуючись заходів особистої безпеки, уживає заходів, спрямованих на недопущення чи припинення таких дій;
доповідає про це керівництву свого та територіального підрозділу ДСО чи ОВС;
якщо умови виконання охоронних заходів не дають змоги припинити рух автоколони чи потягу, цю інформацію старший наряду охорони передає до найближчого підрозділу ДСО чи ОВС за маршрутом руху.
11. Старший наряду підрозділу "Титан" може змінити затверджений маршрут руху в таких випадках:
якщо дорожнє покриття на визначеному маршруті руху пошкоджено та не дає змоги продовжувати рух;
якщо склалися такі погодні умови, при яких подальший рух транспортних засобів за основним маршрутом неможливий;
якщо отримана інформація про можливий напад на наряд охорони та вантаж.
11.1. Про обставини, що сприяли зміні затвердженого маршруту руху, старший наряду підрозділу "Титан" терміново повідомляє командира підрозділу "Титан" та чергову частину найближчого територіального підрозділу ДСО.
11.2. Рішення щодо повернення на визначений основний маршрут руху старший наряду підрозділу "Титан" приймає самостійно, виходячи із конкретної оперативної обстановки та обставин, що склалися.
11.3. Старший наряду повинен уміло використовувати засоби зв'язку і додаткове спеціальне технічне оснащення та обладнання. Знати світлові, звукові та інші спеціальні сигнали, які використовуються на спеціальному транспорті.
11.4. У разі якщо наряд підрозділу "Титан" помітив чи отримав інформацію про невідповідність вантажу, що перевозиться, товаротранспортним документам, старший наряду спільно із Замовником чи його представником (експедитором, водієм) повинен перевірити стан, кількість та якість вантажу, його відповідність супровідним документам (товаротранспортним накладним та специфікації).
11.5. Особовий склад нарядів підрозділу "Титан" з охорони вантажів, особливо тих, які перевозяться залізничним транспортом, повинен постійно дотримуватись заходів особистої безпеки.
Форма одягу нарядів підрозділу "Титан" повинна відповідати тим погодно-кліматичним умовам, у яких вони несуть службу.
Категорично забороняється допускати до виконання службових обов'язків особовий склад нарядів підрозділу "Титан" у несезонній формі одягу чи невстановленого зразка.
11.6. Після повернення наряду підрозділу "Титан" із службового відрядження старший наряду:
доповідає про прибуття командиру підрозділу "Титан" чи черговому офіцеру по підрозділу;
організовує здачу особовим складом наряду підрозділу "Титан" вогнепальної зброї, спеціальних засобів, засобів зв'язку, технічних засобів та екіпірування;
підбиває підсумки службового відрядження з визначенням професійності дій кожного з членів наряду охорони;
складає відповідний рапорт, у якому обов'язково визначає: склад наряду підрозділу "Титан", термін службового відрядження, вид охоронних функцій, результати відрядження та зазначає посадову особу (П. І. Б., звання, дата та час), яка здійснювала технічний або фізичний контроль в кінцевому пункті перебування. Зазначений рапорт складається у відповідному журналі (додаток 8).
12. Особовому складу наряду підрозділу "Титан" з охорони вантажів, що перевозяться, ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
12.1. Брати під охорону вантаж (частину вантажу), який не відповідає умовам договору та товаротранспортним документам. Забезпечувати під час відрядження безпеку сторонніх осіб.
12.2. Перевозити сторонніх осіб в службовому автотранспорті наряду охорони та транспортних засобах, які охороняються.
12.3. Самостійно перевіряти стан, кількість та якість матеріальних цінностей, які приймаються чи вже прийнятих під охорону, відкривати контейнери, упаковки, псувати пломби й печатки, відкривати замки, які обмежують доступ до вантажів.
12.4. Проникати в службові та інші приміщення, передбачені для тимчасового розташування осіб, які охороняються, без отримання їх згоди, якщо це не обумовлено договором чи не викликано необхідністю здійснення захисту цих Осіб.
12.5. Під час проведення завантажувально-розвантажувальних робіт допускати на територію, що охороняється, сторонніх осіб та автотранспортні засоби без погодження цього з адміністрацією сховищ, за винятком посадових осіб, зазначених у пункті 4 розділу X цієї Інструкції.
12.6. Розголошувати інформацію про маршрут руху, характер та вид здійснюваних охоронних заходів.
12.7. Супроводити автотранспортні колони чи окремі автомобілі службовим автотранспортом підрозділу "Титан" з метою забезпечення їх переваги в дорожньому русі.
12.8. Нарядам підрозділу "Титан", що здійснюють охорону цінних вантажів, грошових коштів та паперів, що перевозяться, забезпечувати безпеку осіб та інше, відпочивати за маршрутом руху в не обладнаних для цього місцях.
12.9. Уживати будь-які напої, що містять в собі алкоголь.
13. Обов'язки старшого наряду підрозділу "Титан" (начальника караулу) з охорони вантажів, які перевозяться залізничним транспортом:
за 3 години до відправлення вантажу разом з нарядом підрозділу "Титан" (караулом) прибуває на станцію відправлення, пред'являє припис про призначення старшим наряду підрозділу "Титан" (начальником караулу) посадовій особі залізниці;
отримує від посадової особи залізниці посвідчення встановленого зразка на весь особовий склад наряду підрозділу "Титан" (караулу) та проходить з ним відповідний інструктаж;
отримує від Замовника список вагонів та платформ (окремих місць на піввагонах), де перебуває вантаж, що охороняється з відміткою про особливості вантажу, умови його перевезення, та при необхідності інші документи;
організовує приймання вагонів для розміщення особового складу наряду підрозділу "Титан" (караулу), який в обов'язковому порядку повинен бути обладнаний: засобами пожежогасіння, медичною аптечкою, системою опалення, місцем для приготування їжі та по можливості сейфом (металевим ящиком) для зберігання зброї, установленим і надійно прикріпленим в окремому купе старшого наряду охорони (начальника караулу);
приймає від відправника вантажу вагони за описом, перевіряючи при цьому відповідність номерів кількості вагонів, указаних в описі, а також перевіряє зовнішнім оглядом їх цілісність, стан укриття, міцність упаковки і кріплення вантажу;
проводить цільовий інструктаж особового складу підрозділу "Титан" (караулу), у якому доводить порядок несення служби та зміни постів, умовні сигнали та порядок підтримання зв'язку, особливості забезпечення надійної охорони вантажу, порядок дій при ускладненні оперативної обстановки, а також порядок дотримання заходів безпеки під час руху та зупинок потягу;
згідно з добовою відомістю проводить видачу вогнепальної зброї особовому складу наряду підрозділу "Титан" (караулу) перед заступанням на пости;
здійснює виставлення та зміну постів;
організовує охорону вантажу під час зупинок потягу;
стежить за виконанням установлених правил перевезення вантажу;
при переформуванні потягу не допускає розділення вагонів з вантажем, які охороняються;
стежить за дотриманням у вагоні для розміщення особового складу наряду підрозділу "Титан" (караулу) внутрішнього порядку та чистоти;
забезпечує дотримання особовим складом підрозділу "Титан" охорони (караулу) правил пожежної безпеки;
доповідає командиру підрозділу "Титан" засобами зв'язку (телефоном, телеграфом, телетайпом) про результати несення служби;
не допускає проїзду сторонніх осіб у вагонах, що охороняються;
перевіряє у вантажоотримувача документи на право отримання вантажу, здає йому вантаж згідно з описом, про що складає відповідний двосторонній акт;
забезпечує повернення особового складу наряду підрозділу "Титан" до місця дислокації та діє у відповідності до пункту 11.6 розділу X цієї Інструкції;
у разі пожежі, виявлення будь-яких обставин, що загрожують безпеці руху або схоронності вантажу і техніки, негайно вживає заходів для зупинки потягу стоп-краном, а за його відсутності подає сигнали зупинки круговими рухами витягнутої руки з червоним прапорцем, а вночі ліхтарем з червоним світлом або пострілами вгору.
Обов'язки особового складу підрозділу "Титан" (караулу) визначаються командиром підрозділу "Титан" у службових інструкціях чи табелі поста та додаються до службової документації наряду (караулу) підрозділу "Титан".
14. Обов'язки старшого наряду підрозділу "Титан" із забезпечення безпеки Осіб:
14.1. Узгоджувати з Особою маршрути її руху під час відвідування об'єктів і терміни перебування на них, а також коло осіб, з якими необхідно зустрітись (контактувати) Особі.
14.2. Довести порядок входу і виходу Особи з приміщення, транспортних засобів і т. ін.
14.3. Визначити екіпірування працівників зміни і перевірити їх готовність до виконання охоронних функцій перед заступанням на службу.
14.4. Визначити розстановку працівників та автотранспорту під час проведення охоронних заходів.
14.5. Визначити порядок підміни, відпочинку, приймання їжі працівників зміни під час проведення охоронних заходів.
14.6. Уносити пропозиції керівництву підрозділу щодо посилення режиму охорони.
14.7. Узагальнювати і доводити до Особи інформацію, що надійшла до підрозділу "Титан", пов'язану з можливою загрозою Особі, і вживати заходи щодо недопущення такої загрози.
14.8. При відмові Особи від проведення охоронних заходів - отримати письмове підтвердження про це.
14.9. Доповідати в чергову частину підрозділу охорони про взяття під охорону Особи та закінчення охоронних заходів.
15. Обов'язки членів наряду підрозділу "Титан" із забезпечення безпеки осіб:
15.1. Перед заступанням на службу готувати екіпірування у відповідності до вказівки старшого наряду.
15.2. Суворо виконувати всі вказівки і розпорядження старшого наряду під час проведення охоронних заходів.
15.3. Вести нагляд за обстановкою навколо Особи, негайно доповідати старшому наряду всю інформацію, що стосується безпеки Особи.
15.4. Не допускати контакту сторонніх громадян з Особою без згоди на те останньої.
15.5. Негайно надавати допомогу Особі при її раптовому захворюванні, отриманні травми, виникненні непередбачених обставин.
Мати необхідні для долікарняної допомоги медикаменти, уміти їх застосовувати, знати розташування медичних установ.
15.6. За узгодженням з Особою бути присутнім на ділових нарадах, зустрічах, інших заходах.
15.7. Постійно підтримувати радіозв'язок із старшим наряду та іншими членами наряду підрозділу "Титан".
16. Наряду підрозділу "Титан" із забезпечення особистої безпеки Особи категорично забороняється:
у період несення служби із забезпечення безпеки Особи вступати в контакт зі сторонніми особами, який не пов'язаний з виконанням охоронних функцій;
порушувати встановлений порядок несення служби, безпідставно зупинятись чи змінювати маршрут та порядок руху;
без службової необхідності вступати в контакт з Особою;
під час перевірки несення служби залишати Особу без нагляду;
для забезпечення виконання охоронних заходів використовувати особистий транспорт членів нарядів підрозділу "Титан".
17. Функціональні обов'язки старшого інспектора групи інженерно-технічного забезпечення підрозділу "Титан":
17.1. Старший інспектор групи інженерно-технічного забезпечення підрозділу "Титан" підпорядковується командиру підрозділу "Титан".
17.2. Він є прямим начальником особового складу групи і відповідає за:
організацію служби підлеглими та підтримання постійної бойової готовності;
постійне підтримання високого професійного рівня підлеглих;
робочий стан обладнання, яке є на озброєнні підрозділу;
комплектування підрозділу фахівцями.
17.3. Старший інспектор групи інженерно-технічного забезпечення підрозділу "Титан" є керівником операції з пошуку та локалізації вибухових пристроїв та радіоактивних речовин; свої рішення він погоджує з начальником підрозділу ДСО, керівництвом територіальних органів внутрішніх справ та керівництвом УДСО-ВДСО області.
17.4. Старший інспектор групи інженерно-технічного забезпечення охорони зобов'язаний:
підбирати кандидатів на службу в підрозділ;
додержуватися законодавства України, виконувати вимоги і накази начальників;
проводити заняття з особовим складом групи із спеціальної підготовки;
удосконалювати матеріальну базу, яка перебуває на озброєнні підрозділу;
здійснювати контроль за виконанням функціональних обов'язків співробітниками підрозділу;
організовувати роботи з пошуку та локалізації вибухових пристроїв та радіоактивних речовин;
працювати над підвищенням своєї кваліфікації;
здійснювати контроль за оперативним чергуванням наряду підрозділу;
доповідати керівництву підрозділу про надзвичайні події, які трапились в підрозділі;
проводити інструктажі особового складу з дотримання заходів безпеки під час проведення робіт, пов'язаних з вибуховими пристроями та речовинами;
суворо дотримуватись законності, дисципліни, виявляти пильність і культуру в роботі, зберігати службову таємницю;
знати законодавчі акти, що необхідні для виконання службових обов'язків;
твердо знати, суворо дотримуватись правил техніки безпеки, санітарії та пожежної безпеки;
уміти правильно орієнтуватися в обстановці, що склалася, виявляти ініціативу та рішучість;
надавати активну допомогу керівництву підрозділу з удосконалення організації охорони, у розробці та вдосконаленні технічних засобів охорони, узагальненні та впровадженні позитивного досвіду в практичній роботі;
сприяти зміцненню законності та службової дисципліни серед працівників підрозділу;
надавати молодим працівникам практичну допомогу в роботі, передавати набутий професійний досвід;
виявляти турботу про підлеглий особовий склад.
18. Функціональні обов'язки молодшого інспектора групи інженерно-технічного забезпечення підрозділу "Титан"
18.1. Молодший інспектор підпорядковується старшому інспектору.
18.2. Молодший інспектор зобов'язаний:
постійно працювати над підвищенням своєї професійної майстерності та фізичного рівня;
виконувати вимоги та накази прямих та безпосередніх начальників;
у своїй діяльності дотримуватись вимог чинного законодавства та нормативних актів, які регламентують діяльність органів внутрішніх справ;
суворо дотримуватись законності, дисципліни, виявляти пильність і культуру в роботі, зберігати службову таємницю;
знати законодавчі та нормативно-правові акти, що необхідні для виконання службових обов'язків;
твердо знати, суворо дотримуватись правил техніки безпеки, санітарії та пожежної безпеки;
уміти правильно орієнтуватися в обстановці, що склалася, проявляти ініціативу та рішучість;
надавати активну допомогу керівництву підрозділу з вдосконалення організації охорони, у розробці та вдосконаленні технічних засобів охорони, узагальненні та впровадженні позитивного досвіду в практичній роботі;
сприяти зміцненню законності та службової дисципліни серед працівників підрозділу;
надавати молодим працівникам практичну допомогу в роботі, передавати набутий професійний досвід;
проводити роботу з добору кандидатів на службу в підрозділ.
РОЗДІЛ XI
Тактика дій нарядів підрозділів "Титан" при здійсненні охоронних заходів
1. Забезпечення безпеки Осіб - це система комплексу заходів, які проводяться нарядами підрозділів "Титан" за єдиним планом та під єдиним керівництвом, з метою попередження та безпосереднього захисту Осіб від протиправних посягань громадян, спрямованих на завдання шкоди їм, членам їх родин та їхньому майну.
1.1. Загальна частина організації охоронних заходів включає в себе:
комплекс заходів із збору інформації щодо попередження негативних причин та умов, що можуть негативно вплинути на безпеку Особи, що охороняється;
комплекс охоронних (захисних) заходів;
комплекс інженерно-технічних заходів.
1.1.1. Збір інформації щодо попередження негативних причин та умов, що можуть негативно вплинути на безпеку Особи, що охороняється, направлений на:
виявлення осіб, що можуть становити загрозу;
збір інформації про об'єкт, що відвідується;
виявлення причин та умов, за яких може бути скоєний напад;
виявлення можливих способів та варіантів нападу;
вивчення маршрутів руху та місць перебування.
1.1.2. Комплекс охоронних (захисних) заходів спрямований на створення зон безпеки навколо Особи шляхом розташування сил та засобів охорони.
1.1.3. Комплекс інженерно-технічних заходів спрямований на:
ускладнення доступу до Особи шляхом використання технічних засобів охорони;
виявлення засобів, за допомогою яких може бути скоєний напад;
забезпечення охоронців технічними засобами, необхідними для виконання поставленого службового завдання.
1.1.4. При виникненні екстремальних ситуацій, пов'язаних із загрозою для життя, здоров'я, особистої та майнової безпеки Особи, останній(я) діє за вказівкою старшого зміни або іншого працівника охорони, що обумовлюється умовами договору на охорону.
1.1.5. Дії працівників, що несуть службу із забезпечення безпеки Особи, не повинні мати в собі елементи провокації та фальсифікації з метою імітації надійності охорони.
1.2. При організації охоронних заходів під час піших прогулянок або спортивних занять Особи слід:
1.2.1. Завчасно вивчити маршрут руху і при виявленні небезпеки вжити заходів, які унеможливлюють здійснення протиправних дій щодо Особи (змінити маршрут руху, спортивної прогулянки і т. ін.).
1.2.2. При супроводженні Особи витримувати відстань, яка дає змогу в разі потреби миттєво наблизитись до неї і відвести можливе правопорушення.
1.2.3. Віддалити Особу від працівників підрозділу "Титан" за межі візуального нагляду або на граничнодопустиму для здійснення охоронних заходів відстань тільки за узгодженням із старшим наряду.
1.2.4. Одному працівникові рухатися перед Особою на такій відстані, щоб встигнути припинити будь-яку спробу нападу на Особу, другому працівникові (старшому) перебувати поруч з Особою, третьому працівникові прикривати весь наряд від нападу і перебувати, як правило, позаду всіх.
1.2.5. Виключити спроби непередбачених контактів сторонніх осіб з Особою і бути готовим до відведення злочинних дій з їх боку.
1.2.6. Точно знати місцезнаходження Особи на маршруті руху.
1.2.7. При виникненні загрози життю і здоров'ю Особи наблизитись до неї упритул і вжити всіх необхідних заходів, які виключають злочинне зазіхання на неї, візуально контролюючи підходи.
1.2.8. При спробі передання Особі яких-небудь предметів, квітів, кореспонденції і т. ін. працівнику, що його охороняє, дотримуючись заходів безпеки, забрати їх, діяти у відповідності до п. 1.13 цього розділу, ретельно перевірити їх і передати Особі.
1.2.9. Звертати увагу на:
кожного, хто відвертається або повертається спиною, коли Особа дивиться на нього;
кожного, хто виявляє нерішучість або дивиться по сторонах, перед тим як увійти в споруду, куди тільки що ввійшла Особа;
кожного, хто повертає назад, коли Особа повертається в напрямку, звідки вийшла;
тих, чий одяг не відповідає погодним умовам та обставинам;
кожного, хто біжить;
тих, хто чекає транспорт на зупинках;
кожного, хто починає рухатись або зупиняється одночасно з Особою;
кожного, хто виходить з автомобіля одночасно з Особою.
1.3. При організації безпеки Особи під час проведення культурно-масових заходів:
1.3.1. Знати характер заходу, який відвідує Особа, число учасників, мету його проведення.
1.3.2. Використовувати всі можливості для вивчення особливостей місця проведення заходу.
1.3.3. Знати місця розташування телефонів, медичного пункту, постів міліції.
1.3.4. Завжди тримати Особу в полі зору.
1.3.5. При виникненні складних ситуацій негайно попереджувати про це Особу, підсилювати спостереження, намагатися перейти з нею в безпечне місце і вжити інших заходів, що виключатимуть непередбачені наслідки.
1.3.6. При відвідуванні ресторанів і кафе швидко визначати склад відвідувачів, вивчати можливі шляхи безпечного виходу Особи, визначати місця її безпечного розміщення й осіб, що її супроводжують.
1.3.7. Не послаблювати пильність, бути максимально уважним і готовим до дій, здатних відбити напад.
1.3.8. Не вживати спиртних напоїв, поводитися природно, без розкриття своїх охоронних функцій.
1.3.9. Перед від'їздом працівнику підрозділу "Титан" необхідно пильно оглянути територію, що прилягає до виходу (з ресторану, кафе і т. ін.), місцевість, припаркувати автомобіль Особи в найбільш зручному та безпечному місці, здійснювати візуальне вивчення поведінки осіб, що перебувають поряд з рестораном, кафе.
1.4. При організації охорони під час слідування автомобільним транспортом:
1.4.1. По можливості заздалегідь вивчити маршрут слідування Особи, інтенсивність руху транспорту, уразливі місця, де найбільш вірогідно можна здійснити напад.
1.4.2. Ужити заходів щодо відведення випадків управління автомобілем, що використовується для перевезення Особи, водієм Замовника в нетверезому стані, без посвідчення водія і документів на автомобіль.
Особливу увагу звертати при посадці і висадці з автомобіля, при зупинках на світлофорах, при заторах, обгонах інших автомобілів.
1.4.3. Перед виїздом Особи на автомобілі разом з водієм уважно перевірити автомобіль з метою виявлення вибухових пристроїв або навмисного псування провідних вузлів транспортного засобу.
У разі виявлення вибухових пристроїв негайно довести до відома Особи, забезпечити її евакуацію у безпечне місце, з дотриманням заходів безпеки організувати охорону місця закладки вибухівки, заборонити доступ до нього сторонніх осіб та інформувати територіальні ОВС.
1.4.4. Звертати увагу на появу будь-яких тимчасових будівель, інших об'єктів (будівельних вагончиків, будок, транспортних засобів) біля будинку Особи або на маршруті її слідування, які можуть бути використані для замаху.
1.4.5. Автомобіль охорони слідує за автомобілем, у якому перебуває Особа. Старший наряду під час руху сидить поряд з водієм і веде нагляд у своєму секторі. Автомобіль повинен бути обладнаний дзеркалом заднього виду з боку старшого наряду.
1.4.6. У момент посадки і висадки Особи старший наряду супроводжує її від квартири (ліфтового холу) до автомобіля, другий працівник уважно стежить за підходами до житлового будинку (місця роботи, відвідуваного об'єкта і т. ін.), особливу увагу звертаючи на дахи будівель, дерева, на поведінку окремих людей, груп, предмети, пакунки, сумки, дипломати, автомобілі і т. ін., що викликають підозру, перебувають в постійній готовності до дій. Працівники при цьому не перекривають один одному можливість ведення вогню, не випускають один одного з очей.
1.4.7. По прибутті до місця мешкання Особи основний автомобіль подається на максимально близьку відстань до під'їзду, здійснюється швидкий вхід всієї групи в під'їзд. Один з працівників піднімається в квартиру Особи, здійснює огляд дверей квартири та майданчика (на предмет наявності вибухових пристроїв), сходів, дає сигнал по рації працівнику, який стоїть унизу, що можна підніматися. У ліфті не повинно бути незнайомих людей. Працівник, що перебуває біля квартири, контролює ліфтовий майданчик, виходи зі сходів, квартири сусідів. Після того, як Особа заходить у квартиру, наряд відбуває у відведене для нього місцеперебування.
1.4.8. У разі несправності автомобіля, скоєння ДТП працівник з Особою пересідають у справний автомобіль і по змозі, змінивши маршрут, їдуть до наміченого місця, а в разі відсутності автомобіля - у таксі, але не в те, яке зупиниться першим.
1.4.9. Контролювати явне наближення до Особи інших автомобілів, транспортних засобів, пішоходів або груп громадян, маневри яких загрожують зіткненню і небажаному інциденту.
Звертати увагу на:
будь-яку особу або автомобіль, що рухається, коли пересувається Особа, і зупиняється, коли вона зупиняється;
один і той самий автомобіль або особу, помічену двічі в різних районах після двох і більше пересадок;
автомобілі на стоянці з пасажирами всередині;
автомобілі, які зупиняються і рухаються з місця, коли це робить автомобіль Особи, особливо автомобілі, що їдуть ззаду, або автомобілі, які обганяють Особу, розвертаються, а потім стають на стоянку;
автомобіль з антеною, яка відрізняється від звичайної;
автомобілі, які рухаються занадто швидко або занадто повільно;
автомобілі, які включають сигнал повороту, але не повертають;
автомобіль (після того, як автомобіль Особи поверне), який повільно проїжджає через перехрестя, повільно повертає або заходить на поворот, а потім змінює свій маневр;
автомобіль, який слідує за Особою в неправильному напрямку вулицею з одностороннім рухом;
автомобілі, які подають сигнал один одному проблисками фар;
автомобіль, який зберігає одну й ту саму відстань на різних швидкостях;
автомобіль, що їде паралельною вулицею з невеликою швидкістю при невеликому русі транспорту;
автомобілі, які гальмують і ховаються за іншими автомобілями, коли об'єкт зупиняється;
автомобіль, який слідує за об'єктом або виїжджає на вулицю після того, як об'єкт розвертається та їде в зворотному напрямку;
особу, помічену при веденні переговорів по радіо;
автомобіль, що слідує за об'єктом через цільну кільцеву розв'язку або міський квартал;
автомобіль, що затримався на кільцевій розв'язці до тих пір, поки об'єкт не повернув;
автомобіль, що зупинився біля світлофора трохи позаду та на віддалі від об'єкта;
мотоцикли, причому як на водія, так і на пасажирів;
наскільки жваво вони між собою розмовляють;
появу того самого водія чи пасажира в іншому транспортному засобі;
перехожих, що спостерігають за автомобілем Особи з тротуару;
будь-який транспортний засіб, який слідує за автомобілем Особи протягом 1 км чи більше з такою самою швидкістю руху, не намагається обігнати його чи завернути убік.
Якщо працівники охорони помітили одну з перерахованих ознак небезпеки, то необхідно перевірити наміри транспортного засобу, що слідує за ними, зупинитись чи зманеврувати. Зупинка чи маневр повинні виглядати випадковими і природними для того, щоб не насторожити тих, хто веде спостереження.
1.5. При організації безпеки Особи під час слідування залізничним транспортом:
1.5.1. Знати час відправлення, прибуття, кінцевий пункт слідування, кількість, час зупинок на шляху, найбільш небезпечні ділянки.
1.5.2. Пильно оглянути вагон, купе, а також інші місця тимчасового перебування Особи з метою виявлення та вилучення можливих вибухових пристроїв, зброї, боєприпасів, легкозаймистих, отруйних та радіоактивних речовин.
1.5.3. Двері в купе тримати постійно зачиненими та закритими на шпінгалет. Допускати в купе тільки провідника вагона або співробітників ревізійних, митних, прикордонних служб, органів внутрішніх справ при виконанні ними своїх службових обов'язків.
1.5.4. Особливу увагу приділяти пасажирам, що слідують у сусідніх купе, ужити необхідних заходів щодо недопущення негативних, протиправних дій з їх боку щодо Особи.
1.5.5. У разі пожежі, виявлення інших обставин, що загрожують безпеці Особи, негайно вжити заходів до зупинки поїзда стоп-краном, а за його відсутності - подавати сигнали зупинки круговими рухами витягнутої руки з червоним ліхтарем або пострілами вгору.
При пожежі в купе, вагоні вжити заходів до її гасіння та рятування Особи.
1.5.6. По прибутті на станцію призначення організувати вихід Особи в останню чергу.
1.6. При організації безпеки при слідуванні повітряним транспортом:
1.6.1. Завчасно повідомити в чергову частину лінійного органу внутрішніх справ про прибуття в аеропорт охорони Особи, узгодити при потребі дії з даною категорією співробітників.
1.6.2. По прибутті в аеропорт не спускати з очей Особу, уважно оглянути територію біля входу в аеропорт, біля автомобіля, на якому прибули, у самому приміщенні аеропорту з метою виявлення осіб, що виявляють підвищену цікавість до Особи, що охороняється, та вжити необхідних заходів з недопущення з їх боку небажаних дій.
1.6.3. При проходженні митного та прикордонного контролю уважно контролювати дії пасажирів у залі, супроводжувати Особу. У разі коли Особу супроводжує один охоронець, останній повинен бути позаду.
1.6.4. У салоні літака, якщо місця поряд, розташовуватись біля проходу (Особа - біля борту літака). Якщо місця розташовані не поряд, охоронець сідає на те місце, з якого добре видно об'єкт охорони.
1.6.5. На шляху слідування - представлятись і підтримувати контакт з командиром літака, обслуговувальним персоналом.
1.6.6. Після прибуття в аеропорт призначення і до посадки в автомобіль діяти у відповідності до пункту 1.1 цього розділу.
1.6.7. Після посадки в автомобіль діяти у відповідності до пункту 1.3 цього розділу.
1.7. Порядок здачі та отримання вогнепальної зброї під час виконання охоронних функцій в повітряному судні
1.7.1. Перевезення зброї регламентується інструкцією, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань транспорту за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України.
1.7.2. Охоронці, які мають при собі вогнепальну або холодну зброю, повинні під час реєстрації авіаквитків повідомити про це службу авіаційної безпеки аеропорту та експлуатанта авіаційного судна.
1.7.3. Охоронці повинні в розрядженому стані здати вогнепальну, а також холодну зброю, окремо набої до неї для відповідального збереження на період польоту відповідальній особі служби авіаційної безпеки аеропорту.
1.7.4. Про вилучення зброї представником служби авіаційної безпеки робиться відповідна відмітка в Приписі наряду охорони, а також при необхідності працівники наряду охорони спільно з відповідальною особою служби авіаційної безпеки аеропорту заповнюють картку за формою, установленою спеціально вповноваженим органом з питань авіаційної безпеки цивільної авіації за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, один примірник якої забирають собі, другий - віддають агенту авіаперевезень з реєстрації авіаквитків, третій - командиру повітряного судна.
1.7.5. Після прибуття в аеропорт призначення наряд охорони отримує зброю від командира повітряного судна в спеціальному приміщенні поза контрольованою зоною аеропорту під розпис у картці.
1.8. При організації безпеки Особи під час слідування водним транспортом:
1.8.1. При перебуванні на території морського (річкового) порту охоронці у своїх діях керуються п. 1.3 цього розділу.
1.8.2. При посадці на судно, слідуючи по трапу, охоронці повинні витримувати необхідну дистанцію між передніми та задніми пасажирами. При слідуванні трапом треба бути гранично уважними, не реагувати на сторонні шуми, викрики та інші дії сторонніх осіб, що привертають увагу. Перебувати на відстані від Особи, що охороняється, що дає змогу негайно прийти їй на допомогу.
1.8.3. У каюті Особи перевірити наявність рятувальних засобів на воді, справність замків, шпінгалетів, дверей, навісів, стан електропроводки та електроприладів. За відсутності або виявлення несправності будь-яких приладів ужити заходів щодо усунення недоліків чи зміни каюти.
1.8.4. З'ясувати контингент пасажирів в сусідніх каютах. Посилити спостереження за найбільш підозрілими громадянами.
1.8.5. Представитись капітану судна, його помічникам, при необхідності контактувати з обслуговувальним персоналом, регулярно підтримувати з ними зв'язок, уточнювати оперативну обстановку на судні, знати телефони, номери та розташування їх кают, радіорубки, місць загального користування, план судна.
1.8.6. Передбачити додаткові засоби рятування на воді, засоби зв'язку, необхідний мінімум продуктів харчування, прісної води, інших засобів виживання в екстремальних умовах.
1.8.7. При переміщенні судном уникати перебування Особи поблизу борту. Бути максимально уважним у вітряну та штормову погоду.
1.9. При організації безпеки мешкання членів родини Особи:
1.9.1. Знати весь склад сім'ї, родичів, коло близьких та знайомих Особи, а також осіб, що підтримують товариські відносини з членами родини, які відвідують їх у квартирі, спільно проводять дозвілля.
1.9.2. Заздалегідь знати, по можливості, плани членів сім'ї на день, тиждень, місяць, пов'язані з їх перебуванням поза межами дому.
1.9.3. Ознайомитись з місцем постійного перебування членів сім'ї поза межами дому (роботи, навчання, спортивної секції, культурного центру і т. ін.), з маршрутами їх пересування як особистим, так і міським транспортом.
1.9.4. Вивчити контингент осіб (сусідів), що проживають в одному під'їзді житлового будинку з Особою, виявити з їх числа тих, хто недоброзичливо ставиться до останньої та членів її родини.
1.9.5. Постійно перевіряти справність та надійність роботи сигналізації в квартирі та звукозаписувальної апаратури для документації можливих протиправних акцій щодо Особи та членів її родини.
1.9.6. Здійснювати систематичний огляд місцевості, прилеглої до будинку Особи, її дачі, а також особистого автомобіля, якщо перед використанням вони не були під охороною, вивчати та вести нагляд за підходами до житлового будинку (місця роботи), вікнами, дахами, розташованими поблизу будинків, перевіряти сходинкові майданчики, де мешкає Особа, а також майданчики, що розташовані вище та нижче її квартири, офісу.
1.9.7. За узгодженням із Замовником здійснювати контроль речей, що купуються та вносяться в помешкання членами родини.
1.9.8. У комплексі заходів для забезпечення безпеки родини варто виділити таке:
інструктаж членів родини про поведінку і дотримання заходів безпеки;
підготовку шляхів евакуації у разі загострення ситуації.
1.10. Інструктаж членів родини про поведінку і дотримання заходів безпеки:
усі члени родини Особи повинні дотримуватися правил із забезпечення власної безпеки. Кожний член родини повинен виявляти пильність, звертати увагу на появу і зникнення з очей людей і транспортних засобів біля місця мешкання, а також у тих місцях, у яких, як правило, він кожного дня буває або через які проїжджає;
при розробці плану заходів щодо забезпечення безпеки Особи і членів його родини керівник операції повинен передбачити заходи щодо евакуації родини в разі загострення ситуації. Такими місцями можуть бути: конспіративні квартири, будинки відпочинку, готелі і т. ін.;
підготувати Особу і членів її родини психологічно до захисту.
1.11. Дії наряду особистої охорони в особливих умовах:
1.11.1. Особливі умови забезпечення безпеки Особи виникають при нападах на Особу або охорону (аварії, вибухи, стихійне лихо, пожежі та інші надзвичайні обставини).
1.11.2. За надзвичайних умов особовий склад повинен діяти швидко, уміло та рішуче, у відповідності до раніше розробленого плану дій, відпрацьованого на заняттях із службової підготовки та оперативно-тактичних заняттях, наближених до реальної обстановки.
1.12. Тактика дій нарядів забезпечення безпеки Осіб за екстремальних ситуацій
1.12.1. Ужити всі наявні заходи з відбиття нападу, забезпечення безпеки Особи та затримання або знешкодження нападників, про що доповісти в найближчий ОВС.
1.12.2. Після прибуття на місце пригоди працівників ОВС орієнтувати їх про обстановку, повідомити про кількість та прикмети нападників, напрямок найбільш активних дій та відходу злочинців.
1.12.3. При караульному розрахунку несення служби залишити в службовому приміщенні одного з членів наряду, а з рештою працівників, що несуть службу та відпочивають, негайно рушати до місця пригоди.
1.12.4. Після відбиття нападу надати першу медичну допомогу постраждалим, при необхідності направити їх в найближчу медичну установу та організувати охорону місця пригоди.
Таблиця 1
------------------------------------------------------------------
| Дії злочинців | Порядок дій працівників підрозділу |
| | "Титан" |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 1 | 2 |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 1. Застосування | За 5-10 хвилин до приїзду Особи |
| вогнепальної зброї | оглянути всі прилеглі території та |
| (снайперської | будинки. Машину подати безпосередньо |
| гвинтівки, автомата | до під'їзду (воріт), при цьому один із |
| тощо) з будинку | охоронців повинен завчасно прибути до |
| напроти, вхідних | під'їзду та стежити за обстановкою |
| дверей в житловий | біля будинку (саме він замикає групу |
| будинок, офіс | супроводу). При підході до дверей дому |
| | (під'їзду) двоє охоронців щільно |
| | прикривають Особу, а при необхідності |
| | використовують генератори активних |
| | завад та велику парасольку. Відбиття |
| | нападу можливе шляхом застосування |
| | працівниками вогнепальної зброї, |
| | виведення Особи з лінії атаки з |
| | подальшою евакуацією до небезпечної |
| | зони |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 2. Застосування | Один з охоронців уважно стежить за |
| вогнепальної зброї з | автомобілем, який рухається або |
| автомобіля, який | припаркований (при підозрілих |
| рухається, поблизу | ситуаціях можливі імітація |
| вхідних дверей | кінофотозйомки або виклик працівників |
| житлового будинку, | ДАІ). Інші дії наряду охорони |
| установи | аналогічні попередньому засобу. |
| | Нейтралізація злочинців можлива шляхом |
| | застосування нарядом охорони |
| | вогнепальної зброї або навмисного |
| | тарана службовою автомашиною охорони |
| | машини нападників. Безпечний таран |
| | проводиться на швидкості до 40 км/год |
| | у найлегшу частину кузова іншої машини |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 3. Застосування | Один із охоронців першим входить до |
| зброї при вході в | ліфта, інші входять за його сигналом. |
| ліфт | Нейтралізація злочинців можлива шляхом |
| | застосування нарядом охорони зброї, |
| | спеціальних засобів, прийомів |
| | рукопашного бою |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 4. Застосування | Особа прикрита тілами працівників, |
| зброї при виході із | один з яких першим виходить з ліфта й |
| ліфта | оцінює обстановку, інші виходять за |
| | його сигналом. При спробі злочинця |
| | застосувати зброю вжити всіх заходів |
| | для захисту Особи шляхом застосування |
| | зброї, спецзасобів, прийомів |
| | рукопашного бою, а також її евакуації |
| | з небезпечної зони |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 5. Злочинець | Працівник іде в 3-5 метрах перед |
| виходить із-за | Особою, прикриваючи її своїм тілом. |
| коридорного повороту | Після обстеження повороту подає |
| і застосовує зброю | сигнал про безпечний прохід. |
| | Працівник, що перебуває поруч з |
| | Особою, при підході до повороту |
| | коридора, прикриває її своїм тілом з |
| | боку можливого нападу. Третій |
| | працівник іде позаду Особи на |
| | відстані, що дає змогу блокувати |
| | напад з тилу. Найбільш доцільний |
| | спосіб нейтралізації застосування |
| | зброї - прийоми рукопашного бою і |
| | відведення Особи з небезпечної зони |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 6. Закладка | Огляд місць, найбільш зручних для |
| вибухового пристрою | закладки вибухових пристроїв (столи, |
| в місці відвідування | сміттєві кошики, освітлювальні |
| Особи | прилади, телефони, апаратура і т. |
| | ін.). Перевірка приміщення міношукачем |
| | (якщо є така можливість). Знешкодження |
| | за допомогою фахівців-саперів |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 7. Збройний напад на | Один з працівників прикриває собою |
| Особу в громадському | Особу, при цьому вкладає її на підлогу |
| місці | або направляє в інше безпечне місце |
| | (службове приміщення, за стійку бару і |
| | т. ін.). Інші співробітники |
| | застосовують проти злочинців у |
| | залежності від ситуації прийоми |
| | рукопашного бою, спецзасоби, зброю |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 8. Напад на Особу на | Працівник, що помітив небезпеку, подає |
| вулиці | сигнал небезпеки і відбиває напад з |
| | використанням прийомів рукопашного |
| | бою, спецзасобів чи зброї (у |
| | залежності від обставин). Два інших |
| | працівники негайно прикривають Особу |
| | своїми тілами і відводять у безпечне |
| | місце |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 9. Закладка | Ретельний огляд автомобіля перед |
| вибухового пристрою | поїздкою. У разі виявлення будь-якого |
| в автомобіль | підозрілого предмета викликається |
| | фахівець даного профілю |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 10. Перегороджування | Якщо позаду машини, що охороняється, |
| вулиці одним чи | вулиця не перегороджена, негайно |
| декількома | розвернутися і на швидкості |
| автомобілями | відірватися від злочинців. У разі |
| | перегороджування вулиці по обидва боки |
| | необхідно з пристебнутими ременями |
| | безпеки таранити автомобіль, що |
| | перегороджує (бажано в передню або |
| | задню частину машини). Працівники |
| | охорони у цей час повинні бути готові |
| | відкрити вогонь на ураження |
|-----------------------+----------------------------------------|
| 11. Імітація | Автомобіль Особи зупиняється на |
| дорожньо-транспортної | безпечній відстані від місця події. У |
| пригоди, поява | той час, як один із працівників |
| п'яного на дорозі, | проводить перевірку того, що |
| ремонт дороги тощо з | трапилось, інші уважно стежать за |
| метою привернення | навколишньою обстановкою, припиняють |
| уваги і виходу з | спроби наблизитися і готові до |
| автомобіля Особи для | озброєного відбиття нападу |
| замаху на неї | |
------------------------------------------------------------------
1.13. Контроль речей, кореспонденції та інших надходжень, призначених для Особи
1.13.1. При здійсненні контролю предметів (якщо це передбачено договором), що надходять для Особи, що охороняється, ураховувати характерні ознаки наявності можливих у них вибухових пристроїв:
товщина вкладок понад 3 мм;
гнучкість листа схожа з гумовою;
вага листа від 50-80 г;
ретельна упаковка кореспонденції;
наявність відміток типу "Відкрити тільки особисто", "Особисто в руки" і таке інше;
запах, що нагадує гуталін;
наполегливі спроби посильного вручити передачу, кореспонденцію, бандероль, букет квітів тощо особисто в руки Особі, що охороняється;
адреса написана від руки або непрофесійно надрукована на машинці;
неправильно вказана посада адресата;
указана тільки посада адресата, без прізвища;
помилки в правописі слів, що часто використовуються;
масні плями або вицвілі місця;
не вказана зворотна адреса;
уміст пакета розміщений нерівномірно або несиметрично;
з конверта або пакета випирає дріт або фольга;
пакет перев'язаний надто великою кількістю клейкої стрічки, шпагату;
наявність непотрібних зображень, що відвертають увагу;
наявність порошкової маси в умісті кореспонденції, пакета тощо.
1.14. Особливі обов'язки членів наряду особистої охорони при отриманні надходжень, адресованих Особі
1.14.1. Запросити до окремого приміщення посильного, перевірити в нього наявність документів, що підтверджують особистість, фотографії на них, а в разі їх відсутності здійснити його перевірку з використанням телефону або іншим способом (у залежності від обставин).
1.14.2. У присутності посильного з'ясувати характер укладень у листі, бандеролі тощо, від кого і кому вони адресовані.
1.14.3. Записати установчі дані посильного з відмітками дати, часу, найменування предмета доставки, кому і від кого він адресований.
1.14.4. Повідомити Особу про надходження на її ім'я кореспонденції і т.ін. для прийняття рішення щодо відкривання пакета, бандеролі.
1.14.5. Огляд та розпакування передач і кореспонденції повинен проводити персонал установи, як виняток це може робити один з членів наряду охорони.
Доставлені посильним предмети, кореспонденцію не брати в руки, поки не буде впевненості в їх безпеці. При найменшій підозрі запропонувати посильному самому відкрити бандероль, кореспонденцію, яку він приніс.
1.15. Наряд охорони повинен знати групу крові Особи, наявність у неї хронічних та тяжких захворювань, а також мати необхідні ліки для надання необхідної долікарняної допомоги.
Категорично забороняється допускати до служби особовий склад без індивідуальних аптечок.
1.16. Види супроводження Особи
Вибір місця положення охоронця при супроводженні Особи пішим порядком залежить від наявності оперативної інформації, криміногенної обстановки на маршруті руху.
Необхідно враховувати наявність небезпечних дільниць на шляху руху (парки, нежитлові будівлі, будівельні майданчики, дільниці без освітлення тощо). При пересуванні в середині споруди враховується архітектурна будова споруди (наявність дверей, вікон, поворотів, ліфтових холів тощо), наявність та кількість людей в споруді, що відвідується.
Після оцінки обстановки і ситуації вибирається положення охоронців при пересуванні з Особою.
Положення охоронців буває:
Усі вищеперелічені розстановки працівників охорони можуть бути комбіновані та залежать від скупчення народу і від обставин, які складаються.
Умови дистанції:
не звертати посиленої уваги оточуючих;
не заважати руху осіб, що супроводжують Особу;
забезпечити найбільш дієвий контроль за навколишньою обстановкою;
забезпечення максимальної безпеки;
дистанція від Особи, як правило, 2-2,5 м.
1.17. Способи прикриття Особи
Працівники, що задіяні до забезпечення безпеки Особи, повинні чітко знати порядок своїх дій у момент нападу на Особу при її пішому супроводженні.
1.17.1. "Накат" - застосовується при явному нападі із застосуванням вогнепальної зброї.
Дії працівника: ствол зброї направляється в бік нападників, здійснюється постріл, випад у бік Особи, ліктем закриває її груди, Особа припадає на коліно, потім лягає на землю, усі дії супроводжуються командою "лягати", продовжується стрілянина по нападниках. Другий охоронець у цей час з позиції з коліна або лежачи веде інтенсивний вогонь по нападниках.
Цим способом користуються, якщо поблизу відсутні укриття.
1.17.2. "Зачіп" використовується, якщо в радіусі 5-6 м є укриття.
Суть його в тому, що охоронець у бронежилеті закриває Особу, переводить її за свою спину і під своїм прикриттям здійснює відхід в укриття. При цьому ведеться вогонь по нападниках.
1.17.3. "Виштовхування" застосовується, як правило, коли обстріл відбувається з боку працівника охорони. Тут також необхідно закрити об'єкт і одночасно, ведучи вогонь, виштовхувати Особу в бік укриття.
1.17.4. У всіх випадках безпеки Особи багато що залежить від реакції охоронця, уміння його діяти в екстремальних умовах, розподілення ролей в групі, взаєморозуміння один одного.
1.18. Особливості організації забезпечення безпеки Особи в приміщенні при виході Особи з приміщення
1.18.1. За 8-10 хвилин до запланованого виходу Особи працівники наряду охорони оглядають під'їзд, сходові майданчики і прилеглі будівлі: житлові будинки, сараї, гаражі.
1.18.2. При огляді особлива увага звертається на:
автомашини, що стоять у безпосередній близькості від будинку (скло, дверцята, чи працює двигун, кількість людей, що вони роблять, тощо);
людей, одягнених не за сезоном, з дивним поводженням тощо;
відкриті вікна, двері балконів, людей, що на них стоять;
горищні і підвальні приміщення будинків.
У разі відсутності підозрілих осіб та ознак мінування працівники, які виконували огляд, доповідають старшому наряду охорони. За командою старшого працівника супроводжують Особу в такому порядку:
попереду неї один працівник, другий (старший) поруч з Особою, третій замикає групу на відстані 2-3 метрів від другого. Особливу увагу необхідно при цьому приділяти поворотам при проходженні коридорами, входженню у ліфт, дверям підвалу, другому виходу.
1.18.3. Вхід Особи в квартиру (будинок, фірму)
За 5-10 хвилин до прибуття Особи працівник наряду охорони оглядає прилеглу місцевість і запланований маршрут руху в будинку (під'їзд, сходові майданчики, вхід у підвал, вихід на горище, громадський туалет і т.ін.) з метою виявлення підозрілих осіб і вживання заходів щодо їхнього блокування або віддалення. При супроводі працівник, що слідує попереду Особи на 2-4 метри, першим входить у приміщення і умовним сигналом підтверджує безпеку маршруту або наявність небезпеки. Слідом за ним у будинок входить Особа, яку супроводжує старший наряду охорони. Останнім входить у приміщення третій працівник, що забезпечує прикриття тилу наряду. Під час проходження коридорами варто рухатися по центру і особливу увагу звертати на ліфти, повороти за кут коридору, запасні виходи, сходові майданчики.
1.18.4. Користування сходами
При пересуванні Особи гвинтовими сходами або сходами загального типу працівники наряду охорони направляють її ближче до внутрішнього боку сходів. У тому разі, якщо інша людина спускається по сходах, працівникам охорони варто направляти цю людину до поручнів і закрити Особу в той час, коли вона проходить повз цю людину. Перший працівник наряду охорони повинен розміщуватися вище тієї частини сходів, яка використовується Особою для пересування. Третій працівник перебуває нижче Особи, забезпечуючи прикриття тилу наряду охорони. У тому випадку, якщо сходи з'єднуються з балконом або горищем, працівники наряду охорони повинні бути розміщені таким чином, щоб могли вести спостереження за цими місцями.
1.18.5. Користування загальними ліфтами
Якщо Особі необхідно скористатися загальним ліфтом, то недоцільно підніматися чи опускатися у ліфті з іншими особами. Варто вибирати крайній ліфт у ряді ліфтів. Перший працівник заздалегідь викликає ліфт і оглядає його, потім подає сигнал для входу Особи. При виході з ліфта першим виходить працівник наряду охорони, який оцінює навколишню обстановку, потім виходять інші працівники з Особою. При пересуванні загальним ліфтом разом із сторонніми особами один працівник входить першим, потім входять Особа й інші члени наряду охорони, які закривають її від сторонніх осіб, за якими ведуть спостереження.
1.18.6. Особливості забезпечення перебування Особи в службовому кабінеті чи приміщенні
Якщо в приймальні не передбачене цілодобове чергування, перед тим як увійти в кабінет, працівникам наряду охорони необхідно перевірити справність його дверей та замка.
У самому кабінеті (приміщенні) проводиться оперативний огляд, особлива увага звертається на нові предмети, наявність пошкоджень на вікнах, поява ниток, проводів і т. ін.
1.18.7. Порядок огляду кабінету (приміщення)
Приміщення (кабінет) оглядається проти годинникової стрілки за зонами (секторами) - верхня, середня, нижня, підлога.
Огляд починається праворуч з верхньої зони зигзагом, особлива увага звертається на підлогу. Потім працівник, рухаючись по периметру кабінету (приміщення), оглядає сховані простори в кабінеті, вікна і будинки навпроти, які видно з вікон кабінету чи приміщень, які оглядаються.
Під час перебування Особи в службовому кабінеті члени наряду охорони розташовуються:
якщо охоронець перебуває в приймальні, то так, щоб перешкодити проходу в кабінет без дозволу секретаря будь-якої сторонньої особи, особливо зі зброєю;
якщо охоронець перебуває в кабінеті, то займає місце збоку від відвідувача, ведучи за ним постійне спостереження на відстані, що дає змогу швидко нейтралізувати його можливі агресивні дії;
один охоронець повинен стояти в коридорі перед приймальнею та не допускати в приймальню підозрілих осіб, а також підмінювати в разі потреби охоронців, які розташовуються в приймальні і кабінеті.
1.18.8. Перебування Особи в будинку (квартирі)
Один з охоронців перебуває постійно у вітальні чи на кухні. У його обов'язки входять: зустріч гостей біля дверей, їх перевірка (у разі потреби і за згодою Особи). Другий охоронець перебуває на сходовому майданчику. Присутність третього охоронця залежить від необхідності.
1.18.9. Особливі обов'язки працівника охорони при організації охорони Особи в приміщенні:
досконало вивчити маршрути пересування в будинку (місце розташування Особи);
розподілити між працівниками охорони обов'язки;
визначити найбільш небезпечні ділянки руху (місця розташування) Особи з метою ужиття з боку охорони відповідних контрзаходів;
визначити порядок дій кожного працівника охорони у разі надзвичайних обставин і провести тренування;
не відвертати свою увагу на ситуації, що виникають і які не мають відношення до забезпечення безпеки особи.
1.19. Варіант практичного інструктажу Особи і наряду працівників з трьох чоловік
1.19.1. Інструктаж Особи, що охороняється:
темп ходьби - прискорений;
йдіть за працівником, який іде попереду на відстані 2-3 метрів;
дотримуватись середини коридору і трохи відхилятися убік, обходячи кути;
розмовляти тільки з працівником, що перебуває поруч;
виконувати будь-який сигнал, який подає працівник рукою або голосом;
сигнали визначаються заздалегідь.
1.19.2. Інструктаж працівників охорони:
зберігати дистанцію не більше 3 метрів між собою і Особою;
підтримувати прискорений (високий) темп руху. Намагатися рухатися в ногу;
зайняти центр простору, яким рухатимуться;
подавати сигнал рукою і голосом для керування діями навколишніх і Особи;
перебуваючи попереду, здійснювати огляд на 270 градусів, охоплюючи поглядом Особу, застосовуючи прийоми панорамного огляду;
ідучи останнім, здійснювати огляд на 270 градусів, звертаючи особливу увагу на те, що відбувається позаду;
уважно стежити за руками людей, які перебувають поблизу.
1.19.3. Порядок охорони Особи на вулиці і в громадських місцях
Аналіз охоронної практики свідчить, що більшість посягань на Особу відбувається на вулицях і в громадських місцях, тобто в зоні пересування.
Ця ситуація склалася внаслідок таких причин.
По-перше, на вулицях і в громадських місцях є велика кількість зручних для здійснення нападу на Особу місць.
По-друге, ситуація на вулицях і в громадських місцях під час проведення масових заходів важко контролюється у зв'язку з обмеженою кількістю охоронців та засобів охорони.
По-третє, при проведенні охоронних заходів у темний час ускладнюється візуальний контроль за оточуючими.
1.19.4. Найбільш типовими недоліками в охороні Особи на вулицях і в громадських місцях є:
недооцінка або ігнорування інформації про загрозу безпеці Особи, що охороняється;
використання одних лише працівників наряду супроводження замість комплексного використання сил і засобів охорони;
відсутність взаєморозуміння у стосунках працівників охорони й Особи;
недостатня взаємодія та відсутність необхідної інформації від працівників служб безпеки, працівників правоохоронних органів та інших установ і організацій;
недостатнє використання технічних засобів захисту.
1.19.5. У ході контактів необхідно з'ясовувати таку інформацію:
з працівниками ДАІ - про можливі місця засідки на постійних маршрутах руху автомобіля Особи, що охороняється;
з працівниками карного розшуку органів внутрішніх справ - про криміногенну ситуацію в районі маршруту і місць, які часто відвідуються Особою, а також про осіб, що можуть мати наміри нападу на об'єкт охорони;
з працівниками СБУ - про осіб, що можуть мати наміри здійснення замаху на Особу;
з працівниками охорони гаражів, автостоянок - про спроби сторонніх осіб проникнути до автомобіля Особи, довідатися про маршрут і час виїзду;
з працівниками дорожніх служб - про стан дорожнього покриття (відсутність каналізаційних люків, час і місця ремонту шляхів тощо);
з адміністрацією місць проведення дозвілля - про використання при потребі службових входу і виходу, можливі правопорушення (крадіжки, хуліганство тощо).
Скласти точний перелік місць можливого нападу досить важко (на відміну від приміщень, де їх відносно небагато), однак старший наряду працівників охорони зобов'язаний розробити маршрутну картку, у якій ці місця повинні бути позначені з метою регулярного контролю і спостереження за ними.
1.19.6. Особа також з метою безпеки повинна бути проінструктована про правила поведінки:
у їдальнях, кафе, ресторанах - сідати спиною до стіни, а не до виходу, щоб не бути захопленою зненацька, намагатися розташовуватися в напівтемних кутках приміщення, відокремлених завісою;
у готелях - попросити, щоб надали номер подалі від виходу, якщо замки ненадійні, попросити замінити номер; залишати коштовні речі і багаж в камері схову; не здавати ключ виходячи з номера;
при піших прогулянках - уникати маршрутів, що проходять через парки та пустирі, намагатися триматися центра тротуару, не ходити поблизу будинків, будівельних майданчиків;
при використанні автомобіля - завжди ставити автомобіль у гараж, на стоянку, що охороняється; не зупинятися, побачивши аварію або якщо на дорозі з'явилася яка-небудь перешкода; не виходити з машини, не підбирати по дорозі незнайомих попутників.
1.19.7. Особливі обов'язки працівників охорони при забезпеченні безпеки Особи:
попередньо вивчати маршрут проходження Особи, місцезнаходження громадських місць, де проходитиме чи перебуватиме Особа (оглянути майбутнє місцеперебування Особи);
періодично змінювати маршрути руху;
постійно вести спостереження за оточуючими;
не уникати виконання своїх обов'язків ні під яким приводом (надання допомоги потерпілому від дорожньо-транспортної пригоди, втручання в бійку сторонніх осіб і т. ін.);
постійно підтримувати зв'язок з іншими охоронцями;
погоджувати свої дії з діями Особи;
постійно бути в готовності попередити будь-яку спробу нападу на Особу.
1.19.8. Варіант практичного інструктажу Особи і наряду працівників охорони з чотирьох чоловік (побудова "коробочкою")
1.19.8.1. Інструктаж Особи:
темп ходьби високий;
слідувати між двома працівниками охорони, що йдуть поруч;
дотримуватися середини тротуарів, переходів і т. ін. і ледь відхилятися убік, обходячи кути;
розмовляти тільки з працівником, що перебуває поруч;
реагувати на будь-який сигнал, поданий працівником рукою чи голосом.
1.19.8.2. Інструктаж працівників охорони:
зберігати дистанцію в 1-3 метри і "вікно" між плечами в 1 метр;
підтримувати високий темп руху і, якщо можливо, йти в ногу;
подавати сигнали рукою і голосом для керування діями оточення й Особи;
розподілити функції спостереження між працівниками охорони;
у разі небезпеки подавати сигнали голосом і жестами, попередньо визначивши порядок дій за ними.
1.20. Порядок дій працівників охорони при раптовому нападі
1.20.1. Порядок погоджених дій працівників охорони залежить від:
місцевих умов, де відбувся напад;
ступеня погрози.
У залежності від умов місцевості, у яких відбувається напад, працівники повинні починати дії для фізичного і візуального захисту Особи. Місцеві умови визначають порядок дій і переміщень працівників охорони. Для евакуації Особи з лінії вогню використовуються особливості будівель (під'їзди, проходи, підвали тощо), рельєф місцевості (ями, канави тощо), зелені насадження (дерева, чагарники, трава) і транспортні засоби.
При супроводі Особи основним завданням є виявлення ступеня загрози при веденні спостереження.
Визначення ступеня загрози є найбільш складним завданням працівників охорони, тому що рішення про вибір того чи іншого способу протидії залежить саме від того, наскільки правильно була визначена загроза Особі.
1.20.2. При визначенні ступеня небезпеки варто враховувати:
дистанцію (відстань) до нападника;
вид зброї, яку застосовує нападник.
Варто пам'ятати, що в першу чергу нейтралізуються особи, що є найбільш небезпечними, тобто ті, які озброєні вогнепальною автоматичною зброєю і перебувають ближче до Особи. Особливо слід відзначити, що рішення про застосування зброї належить особисто працівнику охорони. Тільки він, визначивши ступінь небезпеки, повинен своєчасно прийняти рішення про відбиття нападу з використанням різних наявних у нього засобів.
1.20.3. У всіх випадках дії повинні бути спрямовані на:
відведення Особи з лінії вогню;
візуальне, фізичне блокування Особи;
відбиття нападу;
евакуацію Особи із зони (району) нападу.
1.20.4. Відведення Особи з лінії вогню (атаки) нападника.
Це завдання завжди виконує працівник, що перебуває поряд з Особою. Він саме є старшим наряду супроводу. Відведення з лінії вогню може здійснюватись поштовхом, збиванням убік, використовуючи різні штучні і природні перешкоди і загородження для захисту Особи.
1.20.5. Візуальне і фізичне блокування.
Це завдання виконують працівники наряду супроводу. Мета даного маневру - втрата візуального контакту злочинця з Особою. Маневр пов'язаний з переміщенням працівників наряду охорони перед злочинцем і захистом Особи шляхом накриття її своїм тілом. При цьому варто захищати життєво важливі органи тіла людини. Захист і накриття Особи здійснює працівник - старший наряду. Він сам контролює зону, протилежну напрямку атаки.
1.20.6. Відбиття нападу.
У залежності від ступеня небезпеки працівники наряду супроводу відбивають напад з використанням різних засобів, поєднуючи свої дії з умовами конкретних обставин. Надалі згуртовуються навколо Особи і контролюють зону навколо неї.
1.20.7. Евакуація Особи
Згуртувавшись, працівники охорони ведуть Особу в безпечну зону. Евакуація здійснюється або маневром "кільце", або два працівники беруть Особу під руки чи за плечі й ідуть за працівником, контролюючи зону навколо - кожний у своєму секторі.
1.21. Порядок дій при супроводі Особи двома працівниками
1.21.1. Напад з фронту
1.21.1.1. Працівник N 1 (старший):
у залежності від розташування щодо Особи з кроком лівою (правою) ногою вперед убік вихоплює особисту зброю;
з кроком іншої ноги збиває (штовхає) плечем чи рукою Особу;
закриває Особу своїм тілом і контролює зону, протилежну напрямку нападу;
підтримує візуальний контроль за Особою і перебуває в готовності до застосування зброї.
1.21.1.2. Особа, що охороняється:
за сигналом (поштовхом) робить 2-3 кроки вперед убік і займає положення охорони сидячи (лежачи);
далі діє за командою працівника N 1.
1.21.1.3. Працівник N 2:
подає сигнал небезпеки;
одночасно вихоплює зброю і робить рух уперед убік перед фронтом Особи;
займає положення для стрільби з коліна (стоячи), відбиває напад;
переміщується до Особи і захищає її, контролюючи зону з фронту;
подає команду на рух у безпечному напрямку.
1.21.2. Напад з правого флангу
1.21.2.1. Працівник N 1:
з кроку лівої ноги вперед правою рукою захоплює Особу;
з рухом тулуба і правої руки вправо вниз збиває Особу убік, протилежний нападу;
накриває Особу, здійснює приготування для стрільби, контролює зону, протилежну напрямку нападу;
стежить за Особою, подає команди на рух у безпечному напрямку.
1.21.2.2. Особа, що охороняється:
займає положення сидячи (лежачи);
виконує команди працівника N 1;
переміщується в зігнутому положенні.
1.21.2.3. Працівник N 2:
подає сигнал небезпеки, робить маневр перед фронтом Особи, що охороняється;
займає позицію для стрільби з коліна (стоячи), відбиває напад і переміщається до Особи.
1.21.3. Напад з лівого флангу
Працівники N 1, N 2 й Особа діють аналогічно (дзеркально) до ситуації, що наведена в пункті 1.21.2.
1.21.4. Напад з тилу
1.21.4.1. Працівник N 1:
з кроку лівої (правої) ноги вперед з рухом корпуса збиває Особу лівою (правою) рукою уперед уліво (вправо);
накриває Особу, займає позицію для стрільби з коліна (стоячи);
контролює зону перед собою;
стежить за Особою, подає команду на рух.
1.21.4.2. Особа, що охороняється:
займає положення сидячи (лежачи);
виконує команди працівника N 1.
1.21.4.3. Працівник N 2:
виконує маневр з відходом з лінії вогню і розворотом кругом з одночасним вихоплюванням зброї;
займає позицію для стрільби з коліна (стоячи);
відбиває напад і переміщується до Особи;
виконує команди старшого наряду.
1.22. Порядок дій при супроводі Особи трьома працівниками
1.22.1. Напад з фронту
1.22.2. Напад з лівого флангу
1.22.3. Напад з правого флангу
1.22.4. Напад з тилу
1.22.5. Напад з фронту і тилу одночасно
1.22.6. Напад з лівого і правого флангу одночасно
1.23. Забезпечення безпеки Осіб на маршрутах їхнього пересування з використанням транспортних засобів. Система забезпечення безпеки. Вимоги до автомобіля. Види тактичної побудови автомобільного ескорту при охороні. Тактика дій сторони, що нападає, у різних ситуаціях. Способи маневрів
1.23.1. Система забезпечення безпеки Осіб на маршрутах їх пересування являє собою комплекс заходів, що включає:
вибір, підготовку і захист автомобіля;
вибір, оцінку основних і запасних маршрутів пересування;
безпосередню охорону на шляху проходження.
1.23.2. Вибір, підготовка і захист автомобіля
1.23.2.1. При виборі автомобіля для пересування Особи варто виходити з таких вимог:
він повинний мати потужний двигун;
бути маневровим;
мати неяскравий колір;
мати міцну підвіску;
мати гарний огляд із салону.
1.23.2.2. Після вибору службового автомобіля слід додатково його обладнати такими елементами:
установити додаткові дзеркала для спостереження (ззовні і зсередини салону);
установити додаткові фари;
провести тонування стекол;
установити сигналізацію і пристрій проти викрадення;
установити спеціальні сигнали ("проблискові маячки") - по змозі.
Крім вищевикладеного, автомобіль повинен бути вкомплектований:
медичною аптечкою для надання допомоги;
засобами бронезахисту;
стаціонарним зв'язком;
інструментом для усунення несправностей.
1.23.2.3. Перед виїздом на маршрут автомобіль має бути підготовлений. Підготовка автомобіля включає:
бензобак має бути повним;
рівень мастила і води, а також акумулятор повинні бути перевірені;
тиск у шинах повинен відповідати технічним умовам;
лобове скло, вікна і фари повинні бути чистими;
вікна і двері повинні бути замкнені;
не менше ніж за 30 хвилин до від'їзду Особи працівники охорони повинні уважно провести перевірку засобів пересування.
При огляді звертати увагу на:
наявність клейкої стрічки, шпагату, реле часу і т. ін. на поверхні автомобіля;
відбитки взуття, поглиблення в грунті, залишені ключі, домкрат тощо;
зовнішню поверхню автомобіля, ознаки пошкодження за контуром дверцят та вікон, на багажнику і капоті, подряпини навколо замків і горловини бензобака;
відбитки пальців на багажнику, капоті або ковпаках;
грудки землі на поверхні, які могли бути викинуті з-під автомобіля;
вільно висячі дроти або незабруднені жили дроту;
наявність сторонніх предметів під бамперами, крилами, карданом, мотором і бензобаком, у салоні автомобіля, на сидіннях, під килимками;
внутрішнє облицювання дверей з метою виявлення слідів відкриття машини;
панель приладів на предмет вільно висячих дротів або незвичної проводки;
присутність пускових приладів, які можуть бути приєднані до щеплення, гальм, акселератора або керма;
наявність електричних дротів у непередбачених для цього місцях.
1.23.2.4. Перед кожним виїздом, крім перевірки технічного стану, здійснюється огляд автомобіля, що в себе включає:
обхід і зовнішній огляд автомобіля;
відкриття капота гачком і відключення електричного обладнання автомобіля;
відкриття дверцят, через які вийшов останній пасажир з автомобіля;
обстеження салону;
обстеження багажника;
обстеження днища автомобіля.
Обхід і огляд автомобіля здійснюються за спіраллю з рухом навколо автомобіля. Огляд починається з 10-15 метрів. Рухаючись проти годинникової стрілки, оглядаються низ автомобіля, потім крила, через скло оглядається протилежний бік салону на предмет виявлення розкриття салону і наявності підозрілих предметів, речей. При цьому особлива увага звертається на наявність міток (жучків), які встановлює водій з метою визначення, відчинявся автомобіль або ні. Розкриття капота, не відкриваючи дверцят автомобіля, здійснюється спеціальним пристосуванням. Потім відключається електропроводка автомобіля і здійснюється огляд відсіку двигуна.
Відкриття дверей може здійснюватись безпосередньо водієм чи дистанційно з використанням мотузки з "кішкою".
1.23.2.5. У середині салону оглядаються:
сидіння;
килимки;
невидимі порожнини.
1.23.2.6. Огляд салону може здійснюватись з використанням пошукової техніки для виявлення технічних засобів знімання звукової інформації. Огляд багажника здійснюється так, як і огляд салону.
Після огляду багажника здійснюється огляд днища автомобіля з використанням спеціальних пристроїв (система дзеркал на штативі).
Найважливішою умовою забезпечення безпеки Особи з використанням транспортних засобів є охорона автомобіля. Необхідно прагнути, щоб транспортний засіб завжди був під охороною.
1.23.3. Вибір, оцінка маршруту пересування
Маршрут пересування повинен відповідати таким вимогам:
мати найкоротший шлях;
мати якнайменше перешкод, що знижують швидкість руху, та місць для можливого здійснення нападу.
Варто вибирати кілька маршрутів руху. При цьому повинні бути основний і, як мінімум, два запасних маршрути. Маршрути пересування слід змінювати. При оцінці маршруту, що ми розглядали раніше, іноді доцільніше подовжити маршрут, якщо він менш безпечний.
1.23.4. Безпосередня охорона на шляху проходження
1.23.4.1. Оперативний водій і його обов'язки
Водій - працівник підрозділу особистої охорони повинен бути навчений прийомам водіння автомобіля з метою як захисту Особи, що охороняється, так і виживання при нападі. Він повинен мати чітке уявлення про те, як здійснюється напад на автомобіль.
1.23.4.2. Оперативний водій зобов'язаний:
бути постійно готовим відіграти активну роль у забезпеченні безпеки;
знати місце розташування свого автомобіля і вести спостереження - до, у ході і після водійських операцій;
керувати технічно справним автомобілем, знати його характеристики та технічні можливості, "поводження" автомобіля на дорозі;
уникати однотипних схем руху, періодично змінювати час виїзду, приїзду і маршрути слідування, а також місце паркування і стоянки;
на будь-якій дорозі, не порушуючи правил дорожнього руху, займати більш вигідну позицію для уникнення нападу;
знати різні прийоми і способи можливого нападу на автомобіль, а також ознаки, що свідчать про підготовку такого нападу;
знати сигнали, жести, умовні сигнали і кодові слова, що можуть бути застосовані в ході операції, і порядок дій за ними.
1.23.4.3. Крім вищенаведеного, у ході пересування водій повинен:
постійно тримати в полі зору інші автомобілі, що рухаються на трасі;
користуватися дзеркалом заднього виду кожні 10-15 секунд;
вести автомобіль, плануючи дії;
вести спостереження в призначеному напрямку, оцінювати обстановку;
забезпечувати охорону автомобіля за відсутності Особи, що охороняється, перебуваючи зовні.
1.23.4.4. Водію забороняється:
вступати в розмови (за винятком тих випадків, коли мова йде про безпеку водіння);
відволікатися на сторонні дії;
палити.
1.23.5. Види побудов при супроводі автомобіля
1.23.6. Охорона Особи може здійснюватися з використанням:
- одного автомобіля;
- двох автомобілів;
- трьох автомобілів.
1.23.7. Використання одного автомобіля
При пересуванні Особи з використанням одного автомобіля розміщувати працівників охорони необхідно в такий спосіб: щоб Особа знаходилась праворуч позаду від водія, один охоронець (старший) попереду поряд з водієм, другий позаду за водієм.
1.23.7.1. Перед початком руху старший наряду охорони зобов'язаний:
проінструктувати водія й Особу;
визначити напрямки (сектори) спостереження водію, працівнику охорони;
після посадки Особи блокувати двері;
закрити всі вікна;
перевірити зв'язок і визначити сигнали з черговою частиною підрозділу;
у ході пересування радіообмін вести тільки по суті охоронних функцій;
реагувати на зміни обстановки в ході пересування і особливо за місцем прибуття.
У ході пересування автомобіль варто розташовувати в лівій смузі і, якщо сприятиме обстановка, швидкість руху повинна бути на 5-10 км/год. більше швидкості транспортного потоку. Автомобіль, у якому їде Особа, повинен обганяти інші транспортні засоби, а не навпаки.
1.23.7.2. Перед початком руху старший наряду охорони зобов'язаний проінструктувати працівників та водіїв, як діяти під час руху в автомобілі.
Якщо для супроводу виділяються два автомобілі, то вони повинні розташовуватися на проїзній частині в колону. Автомобіль, що їде попереду (позаду) супроводу, повинен рухатися в лівому ряду, ледь притискаючись до осьової лінії, автомобіль Особи повинен рухатися також у лівому ряду, дещо правіше, а замикальний автомобіль розташовується позаду і правіше автомобіля з Особою на половину ширини корпусу, причому дистанція між ними повинна бути така, щоб автомобілі супроводу мали можливість для маневру в залежності від швидкості руху.
У ході пересування автомобілі супроводу повинні реагувати на всі зміни обстановки.
1.23.8. Способи маневрів
На відміну від існуючої думки, використання високих швидкостей як тактичний маневр для відриву від переслідування або нападу в умовах міста, як правило, не дає позитивного результату. Ухилитися від нападу можна лише в результаті мистецьки виконаних, заздалегідь спланованих маневрів, мета яких привести сторону, що нападає, у сум'яття. Ці маневри звичайно виконуються на швидкостях менше 80 км/год.
Виконання на автомобілі несподіваних маневрів для того, щоб зірвати напад, що готується, забезпечуючи при цьому максимальну безпеку пасажирів, водія та пішоходів, можливо при швидкостях 40-60 км/год.
1.23.8.1. Маневр, пов'язаний з різкою зупинкою автомобіля
Виконання даного маневру не вимагає від водія великої майстерності або досвіду. Проте його можна дуже ефективно використовувати для того, щоб розладнати плани нападу, що готується. Даний маневр рекомендується робити в той момент, коли нападаюча сторона починає напад. У цьому разі варто різко натиснути на гальмо, утримуючи при цьому кермо в прямому положенні, опуститися нижче рівня вікон, упавши на сидіння, при інтенсивному русі бути готовим до того, що інші транспортні засоби можуть врізатися у ваш автомобіль ззаду.
1.23.8.2. Маневр, пов'язаний з крутим поворотом
Виконання даного маневру вимагає досить високого рівня майстерності керування автомобілем і відмінної реакції. З найбільшим успіхом цей маневр виконується на дорогах з неінтенсивним рухом автотранспорту, але не слід вдаватися до нього на завантажених трасах. Оскільки даний маневр не виключає можливості зіткнення транспортних засобів, існує небезпека зчеплення бамперів чи крил, так само як і можливість розриву чи ушкодження покришок автомобіля.
При ефективному виконанні цього маневру нападаюча сторона опиняється в повній розгубленості.
1.23.8.3. Маневр, пов'язаний з проїздом крізь перешкоду (таран)
Даний маневр застосовується у двох ситуаціях:
нападаюча сторона змусила автомобіль Особи з'їхати з дороги або перекрила йому рух;
нападаюча сторона застала водія автомобіля Особи зненацька, зробивши засідку на дорозі.
1.23.8.4. Маневр, пов'язаний з проїздом на автомобілі крізь перешкоду, виконується в такому порядку:
автомобіль Особи повинен націлитися на ту частину перешкоди, у якої найменша вага (задня частина автомобіля, що перегороджує дорогу);
кут зіткнення з перешкодою повинен становити 45-90 градусів;
удар має бути завданий в останню чверть площини перешкоди;
слід натиснути на педаль газу і, не відпускаючи її (при цьому думати не про зіткнення з перешкодою, а про те, щоб проїхати крізь неї), міцно тримати кермо в руках;
слід опуститися нижче і приготуватися до помірного за силою удару.
1.23.8.5. Маневри, пов'язані з розворотом автомобіля
Для виконання маневрів, пов'язаних з розворотом заднім ходом по контуру "Y" чи "U", необхідна відповідна підготовка.
При використанні автомобілів супроводу їх основна мета - не давати змоги іншим машинам наближатися і обганяти, а також блокувати і відбивати напад на автомобіль Особи, що охороняється.
1.23.9. Тактика дій нападаючої сторони в різних ситуаціях
Крім постійної готовності до відбиття нападу і володіння технікою маневрів, працівники охорони і особливо водій повинні знати способи здійснення нападів на автомобіль і ознаки, що вказують на їхню підготовку.
1.23.9.1. Ознаки небезпеки
Водій і працівник охорони при виконанні своїх обов'язків повинні вести постійне спостереження і бути готовими до відбиття нападу. Про можливість нападу можуть свідчити деякі конкретні ознаки небезпеки. Виявлення ознак небезпеки нерідко не означає, що напад неминучий, а скоріше вказує на наявність спостереження, що ведеться з метою планування нападу. Професійний водій повинен змінювати маршрут слідування і розклад, що для сторони, що нападає, ускладнює спостереження. З цієї причини нападники звичайно починають спостереження за один чи два квартали від місця проживання чи роботи Особи в місцях "шляхових пробок" або звуження проїзної частини, яких не вдається уникнути на шляху проходження через схему розташування доріг.
Особи, що ведуть спостереження, переважно не мають спеціальної підготовки і слідують за автомобілем Особи, тримаючись від нього на досить близькій відстані. Якщо автомобіль з Особою випадково або навмисно відривається від групи спостереження, при наступній спробі спостереження буде ще щільніше.
1.23.9.2. Зупинитися чи зробити маневр можна:
заїхавши на АЗС, СТО;
заїхавши на пришляхову стоянку, у кафе;
під тим приводом, що вам потрібно купити газети, цигарки, воду і т.ін.;
під приводом, що ви хочете оглянути автомобіль;
пригальмувавши, не доїжджаючи до перехрестя і включивши покажчик лівого повороту під приводом, що ви хочете повернути у двір чи на стоянку і чекаєте, поки пройде зустрічний транспорт;
уключивши покажчик лівого повороту, але проїхавши перехрестя в прямому напрямку.
При виконанні будь-якого з вищевказаних прийомів зупинки чи маневру не слід квапитися виходити з автомобіля. Коли наступний за вами автомобіль порівняється з вами, слід нахилитися нижче рівня вікон автомобіля.
Якщо ознаки вказують, що погроза нападу неминуча, водій-охоронець повинен насамперед намагатися вгадати найбільш імовірний спосіб нападу і визначити план дій з використання свого автомобіля для того, щоб зірвати напад чи обмежити його ефективність.
1.23.9.3. У результаті маневрів необхідно досягти того, щоб:
автомобіль з Особою не був заблокований та мав можливість для здійснення маневру;
нападники загубили автомобіль з Особою з поля зору;
для транспортного засобу, за допомогою якого відбувається напад, сталася невигідна дорожня ситуація і він змушений був обігнати автомобіль Особи;
автомобіль Особи міг би розвернутися і продовжувати рух у зворотному напрямку.
1.23.10. Способи здійснення нападів
1.23.10.1. При здійсненні нападів сторона, що нападає, може використовувати різні способи:
напад із засідки;
напад з використанням автотранспортних засобів (рухливі засідки).
1.23.10.2. Збройний напад з використанням одного автомобіля
Ситуація і можливі варіанти дій з автомобілем, що нападає, в якому перебувають водій і два пасажири;
здійснюється спроба обгону ліворуч (праворуч) з відкриттям вогню;
звичайний напад здійснюється на ділянці дороги між перехрестями;
після нападу здійснюється поворот на найближчому перехресті.
1.23.10.3. Збройний напад з використанням двох автомобілів
Ситуація і можливі варіанти дій:
один автомобіль використовується для створення перешкод руху (в автомобілі одна людина);
один автомобіль використовується для нападу (водій і два пасажири);
повз проїжджає автомобіль, призначений для створення перешкод руху, який стає попереду і пригальмовує;
мимо проїжджає автомобіль нападу, з якого відкривають вогонь;
автомобіль, що створює перешкоди руху, набирає швидкість і їде вперед;
обидва автомобілі повертають на перехресті.
1.23.10.4. Напад на автомобіль з Особою з використанням трьох автомобілів
Ситуація і можливі варіанти дій:
один автомобіль направляється вперед для блокування однієї смуги;
блокування смуги може бути досягнуто за рахунок зупинки автомобіля на проїзній частині чи зіткнення автомобіля з автомобілем, у якому сидить Особа;
інші два автомобілі слідують за автомобілем, у якому перебуває Особа, що охороняється, на двох смугах;
наближаючись до місця блокування смуги, один автомобіль блокує збоку, інший ззаду;
автомобіль з Особою опинився в "коробочці";
здійснюється напад (відкривається вогонь).
1.23.10.5. Особливий випадок являє собою ситуація, коли для нападу задіяний автомобіль, обладнаний спеціальними сигналами (проблисковими маячками та сигнально-гучномовним пристроєм):
як правило, для цього використовується викрадений автомобіль, обладнаний СГП;
дії нападників частіш за все включають у себе: сирену і "проблисковий маячок" на даху; рух автомобіля, що нападає, здійснюється на осьовій лінії або на зустрічній смузі руху; автомобіль, обладнаний спецсигналом, під'їжджає збоку до автомобіля Особи, відбувається напад; автомобіль, обладнаний спецсигналом, зникає.
У разі нападу автомашина з Особою, по змозі, повинна якнайшвидше залишити місце нападу. У даній ситуації одна з машин супроводу може залишитися на місці нападу для його відбиття.
1.23.11. Дії працівників охорони, що перебувають в автомобілі супроводу при загрозі раптового нападу, коли не визначений точний напрямок можливого нападу
1.23.11.1. В автомобілі супроводу перебувають два працівники охорони і водій.
При виникненні ситуації, що вимагає зупинки і відбиття нападу:
водій зупиняє автомобіль і лягає на переднє сидіння нижче рівня скла дверей;
працівник, що сидить поруч з водієм, залишає салон через праві дверцята і займає позицію для стрільби, контролюючи зону праворуч за ходом руху;
охоронець, що сидить позаду ліворуч, залишає салон через ліві задні дверцята і здійснює приготування для стрільби, контролюючи зону ліворуч за ходом руху.
1.23.11.2. В автомобілі супроводу перебувають три працівники охорони і водій.
При виникненні ситуації, що вимагає зупинки і відбиття нападу:
при зупинці порядок дій двох працівників охорони аналогічний вищевикладеному;
третій працівник, що сидить праворуч позаду, залишає салон через праві задні дверцята, займає позицію для стрільби і контролює зону позаду.
1.23.12. Дії працівників охорони при раптовому нападі, коли точно визначено, з якого напрямку зроблений напад
1.23.12.1. В автомобілі супроводу перебувають два працівники охорони і водій.
При виникненні ситуації, що вимагає зупинки і відбиття нападу:
водій повинен зробити маневр з правим (лівим) розворотом, щоб підставити лівий (правий) бік, потім діє так само, як і в першому випадку;
працівник праворуч від водія залишає салон через праві дверцята і займає позицію для стрільби за правим переднім крилом;
працівник, що сидить позаду, залишає салон через праві (ліві) дверцята і займає позицію для стрільби за правим заднім крилом.
1.23.12.2. В автомобілі супроводу перебувають три працівники охорони і водій.
При винекненні ситуації, що вимагаї зупинки і відбиття нападу:
порядок дій водія і працівника, що сидять праворуч від водія і ліворуч ззаду, такі самі, як і в ситуації, що викладена вище;
працівник, що сидить праворуч ззаду, залишає салон через праві дверцята і займає позицію за автомобілем ззаду, контролюючи зону ліворуч з тилу.
1.23.13. Порядок дій працівників охорони при посадці Особи в автомобіль
Посадка і вихід Особи з транспортного засобу є однією з найскладніших дій служби охорони. Оптимальний варіант, якщо це завдання виконує група працівників у складі не менше трьох чоловік.
Два співробітники завжди перебувають поряд з Особою, а один працівник виконує функції передової групи. Він повинен за 10-15 хвилин прибути і вивчити район (місце), яке необхідно відвідати Особі.
1.23.13.1. При огляді місця звертається увага:
на огляд автомобілів, що стоять біля будинку (тоновані вікна, кількість людей в автомобілі, їхня поведінка, чи працює двигун, марка, колір, номер тощо);
на будівлі, розташовані навколо місця висадження (посадки) Особи, зверху вниз (дахи, горищні вікна, балкони, вікна, під'їзди, підвали тощо);
на людей, що перебувають поблизу місця прибуття (одяг, пози, манера поводження, положення рук тощо);
на предмети і речі поблизу місця зупинки (контейнери для сміття, лавки, рослинність, згортки, коробки тощо).
При посадці або висадці Особи з транспортного засобу працівники охорони повинні чітко знати свої сектори спостереження і порядок дій у разі нападу. Основні положення вважаються такими самими, як і в діях при супроводі в різних місцях, що ми розглядали раніше.
Водій завжди перебуває поруч з автомобілем або в автомобілі, забезпечує його охорону і повинен бути в постійній готовності подати автомобіль до місця посадки. Він повинен вести спостереження за навколишньою обстановкою і вживати заходів, щоб уникнути блокування автомобіля іншими транспортними засобами. З цією метою він повинен виконувати різні маневри на автомобілі.
Подача автомобіля до місця посадки здійснюється таким чином, щоб після посадки Особи транспортний засіб рухався тільки вперед без різних маневрів. Посадка в автомобіль здійснюється тільки при працюючому двигуні, зв'язок старшого наряду працівників охорони з водієм повинен здійснюватися засобами зв'язку.
1.23.13.2. Посадка Особи в автомобіль при супроводі її двома працівниками охорони
Працівник N 2:
першим виходить з під'їзду і вивчає обстановку навколо;
займає позицію позаду автомобіля ліворуч за ходом руху;
контролює зону з тилу;
за командою займає положення позаду ліворуч поряд з Особою;
контролює зону з тилу, ліворуч - у ході руху.
Працівник N 1:
переміщується з Особою;
відкриває праві задні двері;
займає позицію праворуч позаду між відкритими дверима і багажником;
спостерігає за обстановкою перед будинком;
контролює посадку Особи;
подає команду на посадку і займає положення попереду праворуч поруч з водієм;
керує діями водія в ході руху.
1.23.14. Посадка Особи в автомобіль у супроводі трьох працівників охорони і за наявності автомобіля супроводу:
Працівник N 2:
першим виходить з будинку, оглядає навколишню місцевість;
переміщується і займає позицію за автомобілем Особи, але попереду автомобіля супроводу;
контролює зону ліворуч від Особи;
за сигналом працівника N 1 сідає в автомобіль супроводу позаду ліворуч. Посадка здійснюється на ходу (мала швидкість).
Працівник N 3:
другим виходить з будинку, оглядає навколишню місцевість;
переміщується і займає позицію праворуч попереду автомобіля Особи;
контролює зону з фронту і справа;
за сигналом працівника N 1 сідає в автомобіль супроводу попереду праворуч від водія;
керує діями водія автомобіля супроводу.
Працівник N 1:
виходить з будинку останнім;
розміщується поруч з Особою;
здійснює посадку Особи;
контролює зону з боку будинку;
подає сигнал про початок руху і займає місце попереду поруч з водієм;
керує діями наряду охорони.
1.23.15. Порядок дій працівників охорони при висадці Особи з автомобіля
Висадка з автомобіля здійснюється у зворотній послідовності. Якщо при поверненні використовувався працівник передової групи, то він дає команду на під'їзд автомобіля до місця висадки, попередньо вивчивши обстановку.
Якщо працівник передової групи не використовувався, то першим у двір в'їжджає автомобіль супроводу.
1.23.15.1. Працівники охорони вивчають обстановку навколо:
будинків зверху донизу (дахи, вікна, балкони, під'їзди тощо);
автомашини (з працюючим двигуном, затонованими і опущеними вікнами, які виконують маневр, тощо);
людей (одягнених не за сезоном, з підозрілою поведінкою та предметами в руках, групи людей, тощо).
1.23.15.2. Висадка Особи з автомобіля в супроводі двох працівників охорони
Працівник N 2:
при зупинці транспортного засобу першим виходить і вивчає зону з тилу;
переміщується до дверей під'їзду, оглядає його і контролює зону праворуч від Особи;
першим входить у під'їзд.
Працівник N 1:
виходить з автомобіля після того, як працівник N 2 зайняв свою позицію;
відкриває двері (подає сигнал) і контролює висадку Особи, спостерігаючи за зоною ліворуч від Особи;
переміщується поряд з Особою;
останнім входить у під'їзд.
1.23.14.3. Висадка Особи з автомобіля в супроводі трьох працівників
Автомобіль супроводу на рівні під'їзду сповільнює хід, потім переміщується вперед, даючи можливість під'їхати автомобілю з Особою.
Працівник N 3:
залишає автомобіль;
займає позицію в під'їзді й оглядає вхід у будинок;
подає сигнал на висадку;
першим входить у будинок.
Працівник N 2:
залишає автомобіль;
займає позицію і контролює зону з тилу за ходом руху автомобіля;
переміщується до входу в будинок;
входить другим у будинок.
Працівник N 1:
виходить з автомобіля;
займає позицію біля задніх дверцят праворуч;
подає команду на висадку Особи з автомобіля;
переміщується поруч з Особою;
останнім входить у будинок.
1.24. Забезпечення охорони вантажів - це система комплексу заходів, які проводяться силами і засобами охорони підрозділів "Титан" за єдиним планом та під єдиним керівництвом, з метою попередження та безпосереднього захисту вантажів, що охороняються від протиправних дій громадян, спрямованих на незаконне заволодіння ними з метою привласнення чи подальшої реалізації.
1.24.1. Ступінь залучення необхідних сил та засобів охорони обумовлюється:
розміром та розташуванням вантажу;
видами зберігання та транспортування;
вартістю вантажу;
оперативною обстановкою за маршрутом руху;
географічним положенням місцевості за маршрутом руху.
1.24.2. Загальні положення
Забезпечення схоронності вантажів при транспортуванні містить у собі комплекс заходів з метою запобігання розкраданню матеріальних цінностей.
1.24.3. Система ефективних заходів безпеки під час перевезення вантажів базується на:
досвіді співробітників охорони, відповідальних за перевезення і збереження вантажів;
наявності ризику нападу на вантаж при транспортуванні;
установлених стандартних заходах забезпечення схоронності вантажів при охороні і транспортуванні.
1.24.4. План забезпечення схоронності вантажів при їхньому транспортуванні може в себе включати такі елементи:
таємне пересування;
нестандартне пересування;
використання захисних контейнерів і замків;
застосування портативних систем сигналізації;
охорона транспортування вантажу співробітниками охорони;
виділення співробітників охорони в передову групу і супровід (ескорт);
наявність радіозв'язку;
перевірка графіка і системи сигналізації;
спостереження;
координація взаємодії на маршруті проходження.
1.24.5. Крім того, у плані забезпечення схоронності вантажів з метою зменшення небезпеки їх крадіжки необхідно передбачити:
вимоги до комплектації вантажів;
порядок доставки вантажу до місця призначення;
час відправлення і прибуття вантажу;
маршрут руху вантажу.
1.24.5.1. Для охорони і супроводу вантажів при їхньому перевезенні призначається наряд підрозділу "Титан". Наряд виконує своє завдання, як правило, без зміни від пункту навантаження (відправлення) до пункту доставки.
1.24.5.2. Склад наряду, екіпірування, озброєння визначає командир підрозділу в залежності від виду транспорту, характеру вантажу, тривалості виконання завдання й інших умов.
1.24.5.3. Для охорони вантажу, що перевозиться в літаку, автомобілі, купе пасажирського вагона, виділяється наряд з 2-3 чоловік, один з них призначається старшим.
1.24.5.4. Чисельність співробітників охорони для супроводу вантажу, що перевозиться колоною автомобілів, визначається з розрахунку один працівник на кожен автомобіль і 1-2 резервних працівники, що слідують на службовому автомобілі наряду охорони.
1.24.5.5. Для перевезення вантажу на автомобілях вантажоодержувач разом з працівником підрозділу служби охорони розробляють схему маршруту з графіком руху транспорту.
1.24.6. Наряд співробітників охорони розміщується:
на залізничному транспорті - у спеціально обладнаному критому вагоні чи в окремому купе пасажирського вагона - разом із представником вантажоодержувача;
у повітряному транспорті - у вантажному відділенні або в салоні для пасажирів;
в автомобілі - у кабіні автомобіля.
1.24.7. При безпосередній охороні вантажу співробітники охорони, як правило, розміщуються:
у літаку під час стоянки в аеропорту - співробітник несе службу біля дверей (люка) відсіку, де розміщений вантаж. Співробітник з вантажем заходить у літак після входу пасажирів, при висадженні виходить з нього першим;
при розміщенні вантажу в салоні для пасажирів - співробітник розташовується безпосередньо біля вантажу, що охороняється, після посадки літака виходить з нього останнім разом із представником, що супроводжує вантаж;
у купе пасажирського вагона - співробітник несе службу, сидячи на нижній полиці біля входу в купе. Двері в купе повинні бути постійно зачинені на засувку.
При наявності автомобіля супроводження (або при його відсутності) старший наряду охорони перебуває, як правило, у кінці колони, а в першому транспортному засобі колони обов'язково перебуває другий член наряду, оснащений радіостанцією, який контролює рух колони та підтримує радіозв'язок зі старшим наряду (під час руху особовий склад наряду може розміщуватись, виходячи з обстановки: у кабіні транспортного засобу охорони або в кабіні одного чи декількох завантажених транспортних засобів). На стоянках один зі співробітників несе службу біля автомобіля з вантажем.
1.24.8. Перевезення вибухонебезпечного та негабаритного вантажу, зброї, боєприпасів здійснюється згідно з інструкціями міністерств цивільної авіації, залізничного й автомобільного транспорту.
Під час несення служби співробітники охорони повинні мати при собі зброю. На борту повітряного судна під час польоту зброя застосовується тільки з дозволу командира повітряного судна.
................Перейти до повного тексту