1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.07.2018 № 628
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2018 р.
за № 926/32378
Питання атестації педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 № 179 від 26.05.2022 № 414 від 02.08.2023 № 130 від 22.02.2024 )
Відповідно до частини шостої статті 50 Закону України "Про освіту", статті 25 Закону України "Про позашкільну освіту" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури, що додається.
2. Цей наказ набирає чинності з 01 вересня 2018 року, крім пункту 2, абзацу другого пункту 4 розділу ІІІ, розділу V Положення, затвердженого цим наказом, які набирають чинності з 01 січня 2019 року.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства культури України від 31 жовтня 2011 року № 75 "Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників навчальних закладів та навчально-методичних установ сфери культури", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за № 1311/20049 (зі змінами), крім розділів ІV-VI Положення про атестацію педагогічних працівників навчальних закладів та навчально-методичних установ сфери культури, затвердженого зазначеним наказом, які втрачають чинність з 01 січня 2019 року.
4. Установити, що:
педагогічні працівники, які підлягають атестації в 2018/2019 навчальному році, у 2018 році проходять атестацію в строки, передбачені розділом ІІІ Положення, затвердженого цим наказом;
педагогічні працівники, які не мають вищої освіти ступеня магістра або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, але до набрання чинності цим наказом атестувалися з присвоєнням кваліфікаційних категорій, атестуються з присвоєнням кваліфікаційних категорій у загальному порядку;
педагогічні працівники, прийняті на посади до набрання чинності цим наказом, які мають освітній ступінь магістра або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста за спеціальностями, що не відповідають навчальним дисциплінам, які вони викладають, вважаються такими, що мають відповідну посаді спеціалізацію та атестуються на загальних підставах;
педагогічне звання "Викладач-методист" вперше підтверджується педагогічними працівниками під час чергової атестації відповідно до пункту 2 глави 4 розділу V Положення, затвердженого цим наказом, після чого підтвердження цього педагогічного звання здійснюється відповідно до вимог пункту 3 глави 4 розділу V Положення, затвердженого цим наказом;
мінімальний обсяг (тривалість) підвищення кваліфікації для проходження педагогічними працівниками чергової атестації сумарно становить:
( Абзац шостий пункту 4 в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
у 2021 році - 2 кредити ЄКТС (60 годин);
( Абзац сьомий пункту 4 в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
у 2022 році - 3 кредити ЄКТС (90 годин);
( Абзац восьмий пункту 4 в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
з 2023 року - 4 кредити ЄКТС (120 годин);
( Абзац дев'ятий пункту 4 в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 ) ( Абзац десятий пункту 4 виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
для проходження у 2018 році атестації педагогічні працівники складають у довільній формі лист самоаналізу із зазначенням власних педагогічних та методичних досягнень відповідно до умов та вимог, визначених розділами ІV-VI Положення про атестацію педагогічних працівників навчальних закладів та навчально-методичних установ сфери культури, затвердженого наказом Міністерства культури України від 31 жовтня 2011 року № 75, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за № 1311/20049 (зі змінами).
Проведення чергової атестації педагогічних працівників, проходження якої відповідно до строків, встановлених Положенням, затвердженим пунктом 1 цього наказу, припадає на період дії воєнного стану та наступні три місяці після його припинення або скасування, переноситься на наступний рік після завершення зазначеного періоду. Період дії воєнного стану, а також наступні три місяці після його припинення або скасування не входить до міжатестаційного періоду. При цьому за педагогічними працівниками зберігаються раніше присвоєні (підтверджені) кваліфікаційна категорія (тарифний розряд), педагогічне звання до проходження чергової або позачергової атестації, а також враховуються педагогічні та/або методичні досягнення педагогічного працівника закладу (установи) освіти сфери культури, здобуті у період дії воєнного стану.
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 179 від 26.05.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 414 від 02.08.2023 )
У період дії воєнного стану та наступні три місяці після його припинення або скасування:
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
педагогічний працівник може подати заяву про проходження атестації за власним бажанням у строки, визначені пунктом 4 розділу III Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури, затвердженого цим наказом. Така атестація відбувається за процедурою позачергової атестації. У разі подання заяви про проходження атестації педагогічний працівник виконує всі умови, передбачені Положенням про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури, затвердженим цим наказом, для відповідної посади, категорії, звання;
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 194 від 15.03.2024 )
педагогічний працівник, який за основним місцем роботи перебуває на простої у зв’язку з припиненням роботи закладу (установи) освіти сфери культури, може пройти атестацію в закладі (установі), де він працює на аналогічній посаді на умовах сумісництва. Результати такої атестації визнаються за основним місцем роботи після відновлення його функціонування.
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
У випадку настання обставин, що об’єктивно унеможливлюють діяльність атестаційної комісії та перешкоджають проведенню атестації, робота таких атестаційних комісій припиняється на час дії таких обставин, незалежно від наявності бажання у педагогічного працівника відповідного закладу (установи) пройти атестацію, і відновлюється після припинення обставин, що стали перешкодою для проведення атестації.
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
5. Міністерству культури Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
забезпечити відповідно до компетенції виконання цього наказу під час проведення атестації педагогічних працівників закладів освіти сфери культури;
організувати проведення навчання всіх зацікавлених осіб з питань застосування цього наказу.
6. Відділу мистецької і художньої освіти (Колос Т.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Державного секретаря Карандєєва Р.В.

Міністр

Є. Нищук

ПОГОДЖЕНО:

Тимчасово виконуючий обов’язки
Міністра освіти і науки України

Міністр соціальної політики України

Голова Спільного представницького
органу об’єднань профспілок

Голова Професійної спілки працівників
культури України

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони
роботодавців на національному рівні




В.В. Ковтунець

А. Рева


Г.В. Осовий


Л.Ф. Перелигіна



Р. Іллічов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
культури України
12 липня 2018 року № 628
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 2018 р.
за № 926/32378
ПОЛОЖЕННЯ
про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури
І. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок проведення атестації педагогічних працівників закладів освіти та методичних, навчально-методичних, науково-методичних установ сфери культури, які забезпечують формування у здобувачів освіти фахових компетентностей (далі - заклади (установи)).
Це Положення поширюється на викладачів, концертмейстерів, майстрів виробничого навчання мистецьких шкіл, студій з підготовки акторських кадрів при національних творчих колективах, мистецьких ліцеїв, фахових мистецьких коледжів та прирівняних до них закладів освіти сфери культури, а також на керівників та заступників керівників таких закладів (установ) у частині виконання ними педагогічної, викладацької та/або концертмейстерської роботи у передбаченому законодавством обсязі, методистів закладів, методичних, навчально-методичних та науково-методичних підрозділів, установ, на яких поширюються умови оплати праці педагогічних працівників.
( Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
2. Атестація педагогічних працівників закладів освіти сфери культури (далі - атестація) - система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності. Атестація є складовою забезпечення якості культурно-мистецької освіти та її методичного забезпечення.
3. Атестація може бути черговою або позачерговою. Чергова атестація здійснюється один раз на п’ять років, крім випадків, визначених пунктами 14, 15, 18, 19 цього розділу.
Проміжок часу між поданням заяв на проходження педагогічним працівником чергової або позачергової атестації є міжатестаційним періодом.
4. Позачергова атестація може проводитися з метою:
присвоєння/позбавлення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) - не раніше, ніж через два роки після присвоєння/позбавлення попередньої кваліфікаційної категорії (тарифного розряду);
присвоєння педагогічного звання - у будь-який рік протягом міжатестаційного періоду;
позбавлення педагогічного звання "старший викладач" - у разі відмови у підтвердженні кваліфікаційної категорії "спеціаліст першої категорії" (відповідного тарифного розряду);
позбавлення педагогічного звання "викладач-методист" - у разі відмови у підтвердженні кваліфікаційної категорії "спеціаліст вищої категорії".
5. Позачергова атестація проводиться за ініціативою:
педагогічного працівника - у разі наявності відповідних педагогічних або методичних досягнень;
керівника закладу (установи) - у разі виявлення в результаті моніторингу якості освіти зниження педагогічним працівником якості педагогічної або методичної роботи;
керівника відділення (відділу) закладу або педагогічної ради (за відсутності в закладі відділень (відділів)) - у разі виявлення в результаті моніторингу якості освіти зниження керівником або заступником керівника закладу (установи) якості педагогічної або методичної роботи.
6. У разі успішного проходження педагогічним працівником позачергової атестації відлік строку чергової атестації ведеться від дати подання заяви на проходження позачергової атестації.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
7. У разі тривалої (що перевищує чотири місяці) тимчасової непрацездатності педагогічного працівника або з інших поважних причин проведення його чергової атестації може бути перенесене рішенням відповідної атестаційної комісії за поданням керівника закладу (установи) на один рік із збереженням присвоєних за результатами попередньої атестації кваліфікаційної категорії (тарифного розряду), педагогічного звання до проведення атестації в установлений строк. Керівник закладу (установи) здійснює таке подання до відповідної атестаційної комісії на підставі наданих педагогічним працівником підтверджувальних документів (листок тимчасової непрацездатності, документ про довгострокове відрядження (стажування) за межами області, за кордоном тощо).
8. Педагогічний працівник, який в одному закладі (установі) має педагогічне навантаження з двох і більше навчальних дисциплін, проходить атестацію з урахуванням результатів роботи та педагогічних досягнень за всіма навчальними дисциплінами, які він/вона викладає в межах однієї посади. За результатами атестації такого педагогічного працівника приймається одне рішення про відповідність посаді та вимогам до кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) з урахуванням усіх досягнень.
( Абзац перший пункту 8 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
У разі встановлення за результатами атестації факту відсутності або недостатності відповідних результатів та/або педагогічних досягнень за однією з навчальних дисциплін (предметів), що викладаються педагогічним працівником на одній посаді, керівник закладу (установи) за результатами атестації має право переглянути рішення щодо розподілу педагогічного навантаження за цією (цим) дисципліною (предметом) з наступного навчального періоду з дотриманням законодавства про працю.
Педагогічний працівник, який працює на різних посадах, у тому числі в одному закладі (установі), проходить атестацію за кожною посадою окремо.
( Абзац третій пункту 8 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
9. Необхідною умовою проходження педагогічним працівником чергової або позачергової атестації є обов’язкове підвищення кваліфікації на засадах вільного вибору освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників, в мінімальних обсягах та з періодичністю, установленими законодавством та цим Положенням.
Здобуття педагогічним працівником у міжатестаційний період нового ступеня вищої освіти за спеціальністю, що відповідає змісту його педагогічної (методичної) діяльності, визнається підвищенням кваліфікації.
( Пункт 9 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
10. За результатами атестації визначається відповідність (невідповідність) педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються (підтверджуються) тарифний розряд, кваліфікаційна категорія, педагогічне звання відповідно до Переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 року № 1109, або відмовляється у їх присвоєнні (підтвердженні).
11. Рішення атестаційної комісії про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді може бути підставою для його звільнення з роботи згідно з вимогами законодавства.
Наказ про звільнення працівника може бути видано лише після розгляду його апеляційних скарг (у разі їх подання) атестаційною комісією Держмистецтв з дотриманням вимог законодавства про працю.
( Абзац другий пункту 11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
12. Педагогічні працівники, які працюють в закладах (установах) на умовах сумісництва або погодинної оплати праці на аналогічних з основним місцем роботи посадах проходять атестацію на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій (тарифних розрядів) та педагогічних звань за основним місцем роботи. Результати такої атестації визнаються в закладі (установі) сумісництва.
Педагогічний працівник, основне місце роботи якого не пов’язане з педагогічною діяльністю або який за основним місцем роботи працює на іншій педагогічній посаді, ніж за сумісництвом, атестується на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) та педагогічного звання у закладах (установах) сумісництва в порядку, визначеному цим Положенням. Для атестації такого педагогічного працівника враховується весь час його роботи на відповідній посаді в міжатестаційний період за умови, якщо перерва в роботі на цій посаді не перевищувала трьох місяців на рік.
( Пункт 12 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
13. У разі переведення педагогічного працівника в інший заклад (установу) на аналогічну посаду результати попередньої атестації визнаються за новим місцем роботи до проходження таким педагогічним працівником чергової або позачергової атестації у загальному порядку.
14. У разі якщо особа атестувалася як педагогічний працівник в іншому закладі освіти, при прийомі на роботу на аналогічну посаду кваліфікаційна категорія (тарифний розряд) такій особі встановлюється на підставі результатів останньої пройденої ним атестації на строк її дії.
15. За педагогічним працівником, який перебував у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (якщо дитина потребує додаткового домашнього догляду,- до досягнення дитиною шестирічного віку) та приступає до роботи за своєю посадою, зберігаються раніше присвоєні (підтверджені) кваліфікаційна категорія (тарифний розряд), педагогічне звання до проходження чергової атестації. Час перебування у відпустці по догляду за дитиною не входить до міжатестаційного періоду.
16. Педагогічному працівнику, який призначається на відповідну посаду після перерви у педагогічній діяльності, присвоюються кваліфікаційна категорія (тарифний розряд), педагогічне звання, зазначені в атестаційному листі, наданому педагогічним працівником до проходження ним чергової або позачергової атестації. Строк від попередньої атестації до дати з призначення педагогічного працівника входить до міжатестаційного періоду. Якщо перерва у роботі педагогічного працівника на відповідній посаді становила понад три роки та/або строк його чергової атестації був пропущений, чергова атестація для підтвердження або присвоєння кваліфікаційної категорії (тарифного розряду), педагогічного звання проводиться через один рік після призначення.
17. Особи, призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п’ятої статті 58 Закону України "Про освіту", для продовження роботи на цих посадах проходять атестацію у поточному навчальному році після призначення. Подальша атестація таких педагогічних працівників проводиться у загальному порядку.
( Пункт 17 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
18. Педагогічні працівники, які здобувають ступінь вищої мистецької освіти без відриву від педагогічної роботи в закладі (установі), проходять атестацію у загальному порядку.
19. Успішне проходження педагогічним працівником сертифікації зараховується як проходження ним атестації і є підставою для присвоєння йому наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої категорії.
( Пункт 19 розділу I в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
20. Не підлягають атестації педагогічні працівники, педагогічний стаж яких станом на 01 вересня поточного року становить менше двох років.
ІІ. Створення, склад та повноваження атестаційних комісій
( У пунктах 2-18 розділу II слово "Мінкультури" в усіх відмінках замінено словом "Держмистецтв" згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
1. Для організації та проведення атестації педагогічних працівників щороку до 20 лютого створюються атестаційні комісії:
( Абзац перший пункту 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
у закладах (установах), у штаті яких працює десять і більше педагогічних працівників;
в органах управління:
Міністерстві культури Автономної Республіки Крим, структурних підрозділах з питань культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій) (далі - органи управління), яким підпорядковані заклади (установи);
( Абзац п'ятий пункту 1 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
в Держмистецтв.
( Пункт 1 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
2. Атестація педагогічних працівників закладів (установ) зі статусом юридичної особи, у штаті яких працює менше десяти педагогічних працівників, може проводитися безпосередньо атестаційною комісією органу управління або у визначеному нею іншому закладі відповідного рівня.
Атестація педагогічних працівників методичних (науково-методичних) установ проводиться атестаційними комісіями органів управління.
Атестація педагогічних працівників Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти здійснюється атестаційною комісією Держмистецтв.
3. Атестаційна комісія утворюється у складі голови, заступника голови, секретаря та членів комісії.
До складу атестаційної комісії закладу (установи) входять за посадами керівник та/або заступник керівника закладу (згідно з визначеними обов’язками), завідувачі відділів, відділень, голови предметно-циклових комісій, методичних об’єднань, керівники філій закладу (за наявності), представник відповідної профспілкової організації, а в разі її відсутності - інший представник трудового колективу. До атестаційної комісії закладу (установи) також можуть входити керівники (заступники керівника) або педагогічні працівники закладів (установ), педагогічні працівники яких проходять атестацію у цьому закладі відповідно до абзацу першого пункту 2 цього розділу.
До складу атестаційної комісії закладу (установи) можуть входити представник засновника або уповноваженого ним органу з числа посадових осіб та представник наглядової (піклувальної) ради закладу (за наявності).
4. До складу атестаційних комісій в органах управління та Держмистецтв, входять за посадою керівник (заступник керівника), інший працівник (працівники) відповідного органу управління або Держмистецтв, до функціональних обов’язків якого входить робота з питань спеціалізованої мистецької освіти, представник МКІП (для атестаційної комісії в Держмистецтв), представник (представники) методичної установи (за наявності), який (які) має (мають) достатній професійний досвід та вищу освіту відповідного спрямування, керівники чи заступники керівників закладів вищої та фахової передвищої мистецької освіти, підпорядкованих відповідному органу управління, Держмистецтв та/або керівники структурних підрозділів таких закладів, а також можуть входити керівники мистецьких шкіл - не більше однієї особи.
( Пункт 4 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
5. До складу атестаційних комісій також входять за їх згодою представники громадських об’єднань, установчі документи яких передбачають діяльність у сфері культурно-мистецької освіти, представник профспілки (по одному представнику не більше ніж від двох громадських об’єднань).
До роботи атестаційних комісій за необхідності можуть залучатися представники юридичних служб органів управління або закладів (установ) з правом дорадчого голосу.
6. Кількісний та персональний склад атестаційної комісії визначає керівник відповідного суб’єкта її утворення. Кількість членів атестаційної комісії не може становити менше п’яти осіб.
7. Головою атестаційної комісії закладу (установи) є його керівник або заступник керівника (згідно з визначеними обов’язками), крім випадків, передбачених пунктом 9 цього розділу.
Головою атестаційної комісії органу управління, Держмистецтв є його керівник або заступник керівника (відповідно до розподілу повноважень).
( Абзац другий пункту 7 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
8. Заступник голови та секретар атестаційної комісії закладу обираються на її першому засіданні, яке проводиться не пізніше ніж через два робочі дні після затвердження персонального складу атестаційної комісії.
9. Керівник або заступник керівника закладу (установи) не може очолювати атестаційну комісію під час проходження ним атестації. У такому разі на засіданні атестаційної комісії обирається головуючий з числа членів атестаційної комісії, повноваження якого поширюються на роботу атестаційної комісії одноразово.
10. Педагогічні працівники, які входять до складу атестаційної комісії, проходять атестацію на загальних підставах та не беруть участі у голосуванні щодо себе.
Порядок голосування (відкрите чи таємне) при прийнятті рішень щодо атестації педагогічних працівників визначається на засіданні атестаційної комісії, що фіксується в протоколі. У разі проведення атестації педагогічного працівника в його присутності рішення про результати його атестації приймається таємним голосуванням.
11. Голова атестаційної комісії:
розробляє графік проведення засідань атестаційної комісії та визначає кількість засідань атестаційної комісії відповідно до потреби;
веде засідання атестаційної комісії;
бере участь у голосуванні при прийнятті рішень атестаційної комісії, крім випадків, визначених пунктом 9 цього розділу;
підписує протоколи засідань атестаційної комісії;
підписує атестаційні листи, оформлені за результатами атестації педагогічних працівників.
12. Секретар атестаційної комісії:
приймає та реєструє заяви педагогічних працівників щодо їх атестації, подані в письмовій або електронній формі у день їх надходження;
видає (надсилає) на вимогу педагогічного працівника у день надходження заяви письмове підтвердження реєстрації його заяви із зазначенням дати та номеру реєстрації;
перевіряє пакет атестаційних документів на відповідність вимогам пункту 4 розділу III цього Положення;
приймає та зберігає атестаційні документи, у тому числі надані в електронній формі, до розгляду їх атестаційною комісією відповідно до графіка проведення атестації;
повідомляє педагогічних працівників про дату проведення засідання та право брати участь на засіданні атестаційної комісії самостійно або через своїх представників, безпосередньо під підпис або шляхом надсилання листа на електронну адресу, вказану у заяві для проходження атестації;
веде протоколи засідань атестаційної комісії;
оформлює атестаційні листи педагогічних працівників, які проходять атестацію;
підписує атестаційні листи та протоколи засідання атестаційної комісії;
приймає та реєструє апеляційну скаргу разом із документами або копіями документів, поданими педагогічним працівником, видає (надсилає) на вимогу педагогічного працівника у день надходження скарги письмове підтвердження реєстрації його апеляційної скарги із зазначенням дати та номеру реєстрації;
повертає педагогічному працівнику оригінали документів після розгляду справи;
не пізніше наступного дня передає (надсилає) апеляційну скаргу разом з матеріалами справи та поданими документами до Держмистецтв.
( Пункт 12 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
13. Атестаційна комісія:
на першому засіданні обирає заступника голови і секретаря атестаційної комісії та схвалює графік проведення засідань;
визначає адресу електронної пошти для подання атестаційних документів у електронному вигляді (за необхідності);
оприлюднює інформацію, визначену в абзацах другому - третьому цього пункту, шляхом розміщення її на офіційному вебсайті суб’єкта утворення атестаційної комісії (у разі його відсутності - на вебсайті засновника);
( Абзац четвертий пункту 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
приймає рішення про перенесення строку атестації педагогічного працівника на один рік у випадках, передбачених пунктом 7 розділу І цього Положення.
Рішення, прийняті на першому засіданні атестаційної комісії, оформлюються протоколом за формою згідно з додатком 1 до цього Положення.
14. Атестаційна комісія закладу (установи):
вивчає на підставі поданих педагогічними працівниками атестаційних документів їх педагогічні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність;
приймає вмотивовані рішення про відповідність (невідповідність) педагогічних працівників займаним посадам, присвоєння (підтвердження) їм тарифних розрядів, кваліфікаційних категорій, педагогічного звання "Старший викладач" або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні);
( Абзац третій пункту 14 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 ) ( Абзац четвертий пункту 14 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
надає за необхідності рекомендації щодо підвищення якості роботи педагогічним працівникам, які атестуються.
15. Атестаційна комісія органу управління:
вивчає на підставі поданих педагогічними працівниками атестаційних документів їх педагогічні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність;
( Абзац другий пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
приймає вмотивовані рішення про відповідність (невідповідність) педагогічних працівників, зазначених у абзацах першому і другому пункту 2 цього розділу, займаним посадам, присвоєння (підтвердження) їм тарифних розрядів, кваліфікаційних категорій, педагогічного звання "Старший викладач", або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні);
( Абзац третій пункту 15 розділу II в редакції Наказів Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021, № 130 від 22.02.2024 ) ( Абзац четвертий пункту 15 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 ) ( Абзац п'ятий пункту 15 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
здійснює контроль за обґрунтованістю та вмотивованістю рішень відповідних атестаційних комісій закладів (установ) шляхом моніторингу атестаційних процедур та прийнятих рішень атестаційними комісіями закладів (установ) освіти, надає рекомендації щодо поліпшення їхньої роботи.
( Абзац четвертий пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
16. Атестаційна комісія Держмистецтв:
вивчає на підставі поданих педагогічними працівниками атестаційних документів їх педагогічні та/або методичні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність;
приймає вмотивовані рішення про відповідність посадам, присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій, педагогічного звання "Старший викладач" педагогічним працівникам, зазначеним у абзаці третьому пункту 2 цього розділу та за результатами розгляду апеляційних скарг;
( Абзац третій пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
приймає вмотивовані рішення про присвоєння (підтвердження) педагогічного звання "Викладач-методист" або про відмову у такому присвоєнні (підтвердженні) педагогічним працівникам закладів (установ) незалежно від підпорядкування;
( Абзац четвертий пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
залучає (за необхідності) незалежних фахівців для консультацій та/або отримання висновків щодо методичних досягнень педагогічних працівників;
( Абзац п'ятий пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
розглядає апеляційні скарги на рішення атестаційних комісій закладів (установ) та органів управління та приймає вмотивовані рішення щодо задоволення чи відмови у задоволенні апеляційних скарг протягом тридцяти календарних днів від дати їх надходження;
( Абзац шостий пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
здійснює контроль за обґрунтованістю та вмотивованістю рішень атестаційних комісій закладів (установ) та органів управління шляхом моніторингу атестаційних процедур та рішень, прийнятих атестаційними комісіями закладів (установ) та органів управління, надає рекомендації щодо поліпшення їхньої роботи.
( Абзац пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
17. Педагогічне звання "Викладач-методист" діє протягом 5 років до наступного підтвердження. У разі непідтвердження педагогічному працівнику атестаційною комісією Держмистецтв педагогічного звання "Викладач-методист", виплати за цим званням припиняються з 01 числа місяця, що настає після п’ятирічного строку дії звання, що сплив.
( Пункт 17 розділу II в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 194 від 15.03.2024 )
18. Атестація щодо підтвердження педагогічного звання "Викладач-методист" проводиться через рік після підтвердження відповідною атестаційною комісією кваліфікаційної категорії "спеціаліст вищої категорії", якщо під час попередньої атестації такі категорія і звання присвоювалися/підтверджувалися в один рік.
( Розділ II доповнено пунктом 18 згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
19. Керівник закладу (установи), органу управління, Держмистецтв, де проводиться атестація педагогічних працівників, створює умови для роботи атестаційних комісій.
ІІІ. Строки та порядок проведення атестації
( У розділі III слово "Мінкультури" в усіх відмінках замінено словом "Держмистецтв" згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
1. Строки проведення атестації визначаються атестаційною комісією на її першому засіданні в межах строків, визначених цим Положенням.
2. Не пізніше 10 грудня керівник закладу (установи) своїм наказом затверджує список педагогічних працівників, які підлягають атестації в поточному навчальному році, та ознайомлює під підпис таких педагогічних працівників з наказом протягом трьох робочих днів з дня його підписання.
( Пункт 2 розділу III в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
3. Персональний склад атестаційних комісій затверджується та оприлюднюється шляхом розміщення на офіційному вебсайті суб’єкта їх утворення (у разі його відсутності - на вебсайті засновника) не пізніше 20 лютого.
( Пункт 3 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021; в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
4. Педагогічні працівники, які підлягають атестації відповідно до цього Положення або які виявили бажання пройти позачергову атестацію на відповідність займаній посаді та для присвоєння (підтвердження) вищого тарифного розряду, кваліфікаційної категорії, педагогічного звання "Старший викладач", в строк з 25 лютого по 05 березня подають заяву про проходження атестації за формою згідно здодатком 2 до цього Положення, до якої додаються атестаційні документи:
( Абзац перший пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
лист самоаналізу педагогічного працівника з показниками професійної діяльності, педагогічних або методичних досягнень, отриманих педагогічним працівником у результаті педагогічної або методичної діяльності в мiжатестацiйний період відповідно до розділу V цього Положення, за формою згідно з додатком 3 до цього Положення;
( Абзац другий пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
документи, що підтверджують зазначені в листі самоаналізу результати роботи на посаді, педагогічні та/або методичні досягнення у тому числі для атестації педагогічного працівника на відповідність посаді та присвоєння кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) - характеристику за підписом керівника, яка має обов’язково містити інформацію щодо досягнення педагогічним працівником результативних показників, передбачених підпунктами 1, 2, 5 та 6 пункту 2 підрозділу 2 та підпунктом 2 підрозділу 3 (для відповідної категорії педагогічних працівників) розділу V цього Положення;
( Абзац третій пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021 )
копія диплома про освіту, у разі надання іноземного документа про освіту - копія диплома про освіту з копією свідоцтва про його визнання в Україні;
( Абзац четвертий пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021; в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
документи, що підтверджують проходження педагогічним працівником підвищення кваліфікації включно з підтвердженням підвищення кваліфікації у частині надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу, та у частині роботи з учнями з особливими освітніми потребами в обсягах, передбачених підпунктом 4 пункту 2 підрозділу 2 розділу V цього Положення, а також витягами з протоколів про визнання результатів підвищення кваліфікації у випадках та порядку, визначеному пунктами 24-30 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 800;
( Абзац пункту 4 розділу III в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 194 від 15.03.2024 )
письмова згода на обробку персональних даних;
інші документи, які педагогічний працівник вважає необхідним надати, зокрема для підтвердження його педагогічних та/або методичних досягнень.
( Абзац сьомий пункту 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
Якщо заяву подано з порушенням встановлених вимог, секретар атестаційної комісії повідомляє педагогічного працівника про виявлені недоліки та надає строк для їх усунення, про що складає відповідне повідомлення.
( Пункт 4 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
5. Для присвоєння (підтвердження) педагогічного звання "Викладач-методист" заяви про проходження атестації та атестаційні документи, зазначені у пункті 4 цього розділу, подаються педагогічними працівниками до атестаційної комісії Держмистецтв в строк з 25 лютого по 05 березня.
( Пункт 5 розділу III в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
6. Якщо кінцевий строк розгляду атестаційних документів та прийняття рішення атестаційними комісіями припадає на вихідний або святковий день, він продовжується до наступного робочого дня.
7. Педагогічний працівник, який підлягає черговій атестації та який не надав заяву з атестаційними документами у визначений цим Положенням строк (крім випадків, передбачених пунктом 7 розділу І цього Положення), вважається таким, який не пройшов атестацію на відповідність займаній посаді.
( Пункт 7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
8. Заява про проходження атестації та атестаційні документи, передбачені пунктом 4 цього розділу, за рішенням атестаційної комісії можуть подаватися у паперовому вигляді або в електронній формі шляхом надсилання заяви та атестаційних документів (у сканованому вигляді (формат PDF), кожен документ - окремим файлом та з відповідною назвою) на визначену атестаційною комісією поштову адресу або адресу електронної пошти.
( Пункт 8 розділу III в редакції Наказу Міністерства культури та інформаційної політики № 354 від 21.05.2021; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
9. Заяви педагогічних працівників про проходження атестації з доданими до них атестаційними документами реєструються секретарем атестаційної комісії у день надходження та зберігаються в нього до розгляду на засіданнях атестаційної комісії.
( Абзац перший пункту 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики № 130 від 22.02.2024 )
Відмова педагогічному працівнику, який бажає пройти позачергову атестацію, в прийнятті та реєстрації його заяви про проходження атестації та атестаційних документів, а також відмова у розгляді атестаційних документів та проведенні позачергової атестації педагогічного працівника не допускаються, якщо документи подані педагогічним працівником з дотриманням вимог цього Положення.
10. Атестаційна комісія вивчає подані педагогічним працівником документи на предмет відповідності критеріям до відповідної посади, кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) або педагогічного звання, визначених цим Положенням, у разі необхідності перевіряє їх достовірність та протягом не більше тридцяти календарних днів після надходження заяви, приймає вмотивоване рішення про результати атестації педагогічних працівників.

................
Перейти до повного тексту